Autor Wątek: Działalność POLSA w 2019 roku  (Przeczytany 39104 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 14, 2019, 07:23 »
POLSKA AGENCJA KOSMICZNA PODPISAŁA POROZUMIENIE Z DOWÓDZTWEM STRATEGICZNYM USA O WYMIANIE DANYCH DOTYCZĄCYCH ZDARZEŃ W KOSMOSIE (SSA)


Michał Szaniawski, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisuje umowę


Admirał Richard Correll podpisuje umowę

Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewniać je będzie 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron). Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.

Dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tysięcy czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie. (...)

https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1011-polska-agencja-kosmiczna-podpisala-porozumienie-z-dowodztwem-strategicznym-usa-o-wymianie-danych-dotyczacych-zdarzen-w-kosmosie-ssa

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 16, 2019, 06:45 »
Porozumienie PAK z dowództwem strategicznym USA
BY REDAKCJA ON 15 KWIETNIA 2019

(...) – To krok milowy we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu, który w szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej – powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

(Polska Agencja Kosmiczna)
https://kosmonauta.net/2019/04/porozumienie-pak-z-dowodztwem-strategicznym-usa/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 15, 2019, 13:23 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 16, 2019, 11:28 »
Nabór na Prezesa POLSA
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 15 MAJA 2019

(...) Termin składania ofert mija 16 maja 2019 roku. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/nabor-na-prezesa-polsa-2/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 16, 2019, 11:28 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 16, 2019, 12:16 »
Nabór na Prezesa POLSA
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 15 MAJA 2019

(...) Termin składania ofert mija 16 maja 2019 roku. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/nabor-na-prezesa-polsa-2/

Czy ktoś z forumowiczów składał aplikacje? :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 16, 2019, 20:05 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 16, 2019, 20:12 »
Warto się pewnie teraz jeszcze raz przyjrzeć tej nowelizacji i zobaczyć, czy nie ma tam jakiś ciekawych wyraźnych zmian. Chyba przeszło to bez zbyt wielu poprawek?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 22, 2019, 08:55 »
Spotkanie DLR – POLSA
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 21 MAJA 2019

Ósmego i dziewiątego maja w Gdańsku odbyło się spotkanie pomiędzy DLR a POLSA.

Celem tego spotkania było zacieśnienie relacji pomiędzy Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) a Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). Obie agencje mają wspólne cele, związane m.in. z położeniem obu państw w Europie, obecności obu państw w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) a także coraz szerszymi możliwościami działań w branży kosmicznej. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/spotkanie-dlr-polsa/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 18, 2019, 10:47 »
Nowelizacja ustawy o POLSA przyjęta
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 17 CZERWCA 2019

(...) Znowelizowana ustawa m.in. zmienia organ nadzorujący POLSA. Nowym organem będzie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Doprecyzowaniu uległy także zapisy o kompetencjach Prezesa i Wiceprezesa tej Agencji oraz powoływaniu i odwoływaniu tych osób. Zmienione zostaną także zasady zatrudniania pracowników POLSA i zasady funkcjonowania Rady tej Agencji.

Co może być także ważne, zmienione zostały zasady kierowania POLSA po odwołaniu Prezesa. Jest to ważna kwestie, gdyż przez dłuższy czas POLSA była kierowana przez osobę “pełniącą obowiązki”, podczas gdy w kolejnych seriach naborów nie udawało się wyłonić nowego Prezesa. Aktualnie (od 29 marca 2019) stanowisko Prezesa jest tymczasowo obsadzone przez Pana Michała Szaniawskiego, który został powołany na tę funkcję w związku ze złożeniem rezygnacji przez poprzedniego Prezesa – Grzegorza Bronę. Do połowy maja trwał nowy nabór na Prezesa tej Agencji – wyniki powinniśmy poznać niebawem.

(GOV.PL)
https://kosmonauta.net/2019/06/nowelizacja-ustawy-o-polsa-przyjeta/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 18, 2019, 10:55 »
Wczoraj się pojawił taki artykuł: ponoć są jakieś tarcia na linii pełniącego obowiązki Prezesa a Wiceprezesem POLSA:
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24903245,przyjdzie-inkwizycja-i-zaora-gdansk-jak-prezes-polskiej-agencji.html

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 18, 2019, 19:31 »
Podobno pełniący obowiązki nie uzyskał rekomendacji komisji rekrutacyjnej... Tak przynajmniej jaskółki na mieście rozpowiadają... Ale nie wiem, czy słuchać jaskółek... W sumie, po publikacji w Rzeczpospolitej byłoby to naturalne - czym mniej konfliktów tym lepiej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 18, 2019, 20:06 »
O kurcze, czyżby czekała nas zatem dogrywka w poszukiwaniach nowego Prezesa?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 18, 2019, 20:29 »
Ogolnie to posada jest rownie atrakcyjna jak stare pantofle, w kategoriach placy w warszawy oczywiscie;-)
Chyab tylko mozn atro traktowac jako odskocznie do czegos innego. Wlasciwie aktuany
prezes jest tylko urzednikiem, ale czy tam pottrzeba kogokolwiek wiecej?;-)
Zadne, strategiczne decyzje. oabrczone potrzeba wiedzy domenowej, nie sa podejmowane ani chyba nawet mozliwe?.
Z powazaniem
                                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 18, 2019, 20:35 »
To jest dobre pytanie, jakim prezesem powinien być prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Czy to manager z biznesowymi korzeniami? A może polityk? A może specjalista od administracji? A może osoba z branży? A może jakiś twardy wojskowy, który będzie wydawać "rozkazy"? A może profesor o świetnym dorobku naukowym?

Im więcej się nad tym zastanawiać, to wybrana osoba raczej nie będzie "miksem" powyższego, tylko jedną z opcji. A pewnie każdy by najchętniej zobaczył osobę o wszystkich powyższych cechach...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 18, 2019, 20:35 »