Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Ziemia - załogowe / Odp: Wykaz szkół w Polsce, które połączyły się z MSK via ARISS - 15
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 20:21 »
Poznań: Uczniowie z SP71 nawiązali łączność ze stacją kosmiczną
Autor: Grzegorz Okoński 2018-05-23, Aktualizacja: dzisiaj 18:44 źródło: Naszemiasto.pl

Poznań dołączył do grupy dwudziestu miast w Polsce, w których Amateur Radio on International Space Station (ARISS), projekt mający na celu nawiązywanie łączności radiowej z astronautami, przyniósł pożądany efekt.

Poznań nawiązał łączność z kosmosem. Współpraca z pięcioma agencjami kosmicznymi – w tym z NASA – łączność radiowa podtrzymywana przez kilkunastu radioamatorów, wyliczona co do sekundy trasa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Ziemią i wielotygodniowa praca nauczycieli, wolontariuszy i uczniów dała efekt – dziesięć minut bezpośredniego kontaktu z kosmosem.

- Jaka była Twoja droga do zostania astronautą – takie pytanie zadała jako pierwsza Zosia Okońska z klasy Vc, a po niej mówiły jej koleżanki i koledzy. Pytania wygłaszano po angielsku - wcześniej zostały przetłumaczone i przesłane za pośrednictwem NASA na stację. Głosy dzieci płynęły w kosmos dzięki przekazowi radiowemu z Poznania do stacji radioamatorskiej w Santa Rosa w Kalifornii, skąd były transmitowane do odbiornika obsługiwanego przez astronautę Richarda Arnolda. Ten szybko odpowiadał, a dzieci zadawały kolejne pytania, by zdążyć zmieścić się w limicie czasowym, wyznaczanym przez ruchy Ziemi i samej stacji. Nad przekazem czuwało na miejscu dwóch radiooperatorów, tłumaczka, a ponadto radiooperatorzy – moderatorzy w Holandii i w USA.

Obecny na spotkaniu Mirosław Hermaszewski, polski kosmonauta, wspomniał wówczas, że jego stacji okrążenie Ziemi zajmowało 90 minut, a nad Polską był każdorazowo tylko 97 sekund. - To historyczna chwila, przeszliśmy do historii – cieszyli się uczniowie i Agnieszka Tokarczuk, koordynatorka projektu, nauczycielka SP71.

Przed nawiązaniem połączenia Mirosław Hermaszewski spotkał się z uczniami, rodzicami, nauczycielami, bardzo barwnie opowiadając o locie kosmicznym i sypał anegdotami.

Przypomnijmy, że uczniowie SP71 uczestniczą w programie ARISS, w ramach którego poznawali ciekawostki dotyczące warunków życia w kosmosie, uczyli się o pojazdach wykorzystywanych do badania powierzchni obcych planet, budowali model Układu Słonecznego itp. Projekt ARISS, jest projektem prowadzonym przez wolontariuszy. Celem jest łączność radioamatorska z astronautami ze stacji orbitalnej. Projekt ma walory edukacyjne i jest skierowany do szkół z całego świata.

Do sukcesu połączenia z Poznania przyczynili się krótkofalowcy z ARISS, Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3YOR, Polskiego Związku Krótkofalarskiego, a także inni z 16 różnych organizacji krótkofalarskich i ochotnicy z pięciu partnerskich agencji kosmicznych (kanadyjskiej CSA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA, rosyjskiej Rosaviakosmos, i amerykańskiej NASA).

- Jestem przekonana, że organizacja tego typu wydarzeń przyczynia się do rozbudzenia zainteresowania astronomią, badaniami kosmosu, naukami ścisłymi, pasją do nauki samej w sobie. Chcemy pokazać dzieciom, że mają nieograniczone możliwości i że mogą spełniać swoje marzenia – mówi Agnieszka Tokarczuk. - Nie rezygnujcie z marzeń – jeśli będziecie ciężko nad nimi pracujecie, zobaczycie, że nie ma rzeczy niemożliwych – wtórował jej Mirosław Hermaszewski.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/poznan-uczniowie-z-sp71-nawiazali-lacznosc-ze-stacja,4659577,artgal,32536269,t,id,tm,zid.html
2
Media / Odp: Cykl cośrodowych audycji Roskosmosu: Космическая среда/Kosmiczna środa
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mss dnia Dzisiaj o 19:02 »
193 odcinek z 23.05.2018 r.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Z7mPVmd0y5k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Z7mPVmd0y5k</a>

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=Z7mPVmd0y5k
3
Księżyc / Odp: Chang'e 4R Sroczy Most - satelita komunikacyjny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez astropl dnia Dzisiaj o 17:14 »
Kiedy ten satelita dotrze do końcowej orbity wokół L2 Ziemia-Księżyc?

29 maja.
4
Firmy prywatne / Odp: Arca Space
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 16:37 »
Tylko podbiję, że szef ARCA wylądował w areszcie w tym roku, potem został zwolniony, a obecnie chyba jest ryzyko ekstradycji z USA do Rumunii. Strasznie się tam zamieszało...
5
Firmy prywatne / Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 16:36 »
A tak w ogóle to już prawie 10 lat prac nad Skylonem. Może warto niebawem zrobić podsumowanie, co się im udało, a co nie?
6
Księżyc / Odp: Chang'e 4R Sroczy Most - satelita komunikacyjny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 16:35 »
Kiedy ten satelita dotrze do końcowej orbity wokół L2 Ziemia-Księżyc?
7
Mars Society Polska / Odp: URC 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 16:33 »
Zawody są już w przyszłym tygodniu! Pytanie czy będą jakieś streamy albo relacje "z pola bitwy"? Coś namierzyliście może?
8
Słońce / Odp: Słońce - 2018 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 16:32 »
Rzeczywiście, pojawia się przy wschodnim winklu drugi obszar(ek) aktywny. Aktywność podskoczyła - mogą nas nawet czekać rozbłyski dolnych stanów klasy C! Istne szaleństwo!  8)
9
Wydarzenia astronautyczne / Odp: Forum Sektora Kosmicznego 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 16:30 »
Konferencja już jutro! Kto się tam wybiera? :)
10
Osobistości / Odp: Nasz kosmonauta - Mirosław Hermaszewski
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 12:27 »
A nie ma nawet żadnej prywatnej inicjatywy?
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10