Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Sprawy Ogólne / Odp: Polecane książki
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mars76 dnia Wczoraj o 22:59 »
Kolejna potencjalnie ciekawa propozycja:) zakupiona
2
Pozostałe i Badania Kosmosu / Odp: Astrofizyka - Badania różne (zbiorczo)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Slavin dnia Wczoraj o 20:11 »
Szybko rotująca czarna dziura z odkształconym dyskiem.Zainstalowany niedawno na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS teleskop rentgenowski NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer) daje nam dostęp do nowych danych związanych ze źródłami silnego promieniowania kosmicznego w zakresie fal X. Teraz uważniej przyjrzał się interesującej czarnej dziurze, która żywi się towarzyszącą jej gwiazdą.

Czarne dziury o masach gwiazdowych są niemal wszechobecne w naszej Galaktyce. Ze swej natury są one jednak obiektami dość ciemnymi, przez co trudno jest je wykrywać. Do dziś nie posiadamy więc zbyt wielu dokładnych obserwacji otaczających nas czarnych dziur o niewielkiej masie, przez co obiekty te są wciąż dla naukowców zagadkowe.

Jednym z możliwych sposobów obserwacji takich czarnych dziur jest badanie promieniowania rentgenowskiego pochodzącego z układów podwójnych - takich, które złożone są z czarnej dziury i gwiazdy. W tego rodzaju układach materiał gwiazdowy jest stopniowo ściągany i pochłaniany przez jej ciemną i bardziej masywną towarzyszkę. Czarna dziura żywi się więc gwiazdą, a wokół niej na skutek pobierania materii z tej gwiazdy powstaje dysk akrecyjny. Materiał krąży w nim, opadając coraz bardziej do wewnątrz dziury i silnie się przy tym rozgrzewając na skutek tarcia. Powoduje to emisję promieniowania rentgenowskiego, którą możemy już łatwo dostrzec, mimo że sama czarna dziura nie emituje światła.

Jaka jest jednak dokładna struktura takich dysków akrecyjnych? Jak daleko w kierunku czarnej dziury one sięgają? Jak szybko czarne dziury wirują w ich centrach? Jest sporo pytań, na które naukowcy wciąż szukają odpowiedzi. W swojej ostatniej publikacji naukowej zespół astronoma Jona Millera prezentuje nowe dane i wnioski związane z promieniowaniem rentgenowskich układów podwójnych, w których jeden ze składników jest czarną dziurą. A konkretniej z jednym z nich - MAXI J1535-571.

Obserwacje wykonane teleskopem NICER wskazują na to, że czarna dziura w tym systemie prawdopodobnie wiruje bardzo szybko - nawet z ponad 99% swej maksymalnej możliwej prędkości. Światło, które obserwujemy w przypadku MAXI J1535-571, wydaje się zawierać zarówno składową dysku akrecyjnego czarnej dziury, jak i korony gorącego gazu, która leży bezpośrednio nad dyskiem. Światło korony odbija się od dysku akrecyjnego, dostarczając nam jeszcze więcej informacji o jego strukturze. Dane takie można następnie modelować komputerowo. Miller i jego współpracownicy wykazali w ten sposób, że dysk akrecyjny MAXI J1535-571 rozciąga się głęboko do środka, aż do najbardziej wewnętrznej ze stabilnych orbit kołowych wokół czarnej dziury.

Autorzy pracy podkreślają także fakt istnienia dodatkowej cechy w widmie MAXI J1535-571: to wąska linia emisyjna, która może być rezultatem odkształcenia w obrębie dysku. Innymi słowy, dysk ten może nie być całkiem płaski. Zniekształcenie to lokalnie zmienia profil całego dysku akrecyjnego, powodując, że z tego miejsca w nim dociera do nas znacznie więcej odbijanego światła korony.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/szybko-rotujaca-czarna-dziura-odksztalconym-dyskiem-4577.html

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/black-holes/a-rapidly-spinning-black-hole-with-a-warped-disk/
3
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez JSz dnia Wczoraj o 19:26 »
Za cztery lata może się jeszcze wiele zmienić...

Ale co ESA może zaoferować Indiom? ESA raczej będzie wolała wysyłać sporadycznie swoich na LOP-G, niż zabierać się na Gaganyaana na krótkie przejażdżki na LEO. Chyba że ESA wciągnie Indie do udziału w ISS, wówczas będą tam mogli wspólnie podziałać.
4
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 19:06 »
Kurcze, nie wiem, czy Indie będą tak blisko chciały współpracować z Chinami. Chiny w ostatnich latach mocniej współpracowały z Pakistanem, a z tym państwem Indie raczej nie mają serdecznych relacji.
Bardziej bym widział zbliżenie Indii z Europą/USA.
5
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez JSz dnia Wczoraj o 18:58 »
Premier ogłosił lot załogowy jako cel sam w sobie. Z tego co przekazały agencje prasowe, to nie powiedział ani słowa o tym, co dalej. To sugeruje, że chodzi tylko o pomachanie flagą z orbity. Ale możliwe, że jakieś cele Hindusi już sobie wyznaczają. Własnej stacji orbitalnej najpewniej nie zbudują, bo za drogo i po co.

Dostępne cele na LEO po 2022 r. będą co najwyżej trzy: (1) ISS, (2) chińska stacja, (3) stacja Bigelowa.

ISS będzie wówczas już wchodzić w etap komercjalizacji, więc może rozsądnym kosztem uda się Indiom coś wykupić. Myślę, że NASA nie będzie stawiać zaporowych cen, bo i klientów nie będzie wielu.

Z kolei Chiny bardzo zachęcają wszystkich naokoło do korzystania z ich stacji. Pewno też nie postawią zaporowych cen, pytanie tylko, czy przystaną na korzystanie z własnego dojazdu. Zaś stacja Bigelowa to niewiadoma, ale on chciałby dzierżawić całe 6-sosobowe moduły, a na co Indiom tyle. Może ZEA lub inne bogatsze kraje arabskie się skuszą.

Czyli wielka niewiadoma. Ale możliwe też, że rzeczywiście skończy się na pomachaniu chorągiewką. Dużo będzie zależeć od przyszłego rządu, który zobaczymy w przyszłym roku.
6
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 17:56 »
Tak tylko pro forma napiszę - za miesiąc i półtora tygodnia zaczyna się nowy rok fiskalny w USA. Jeśli politycy się nie dogadają do tego czasu, to będzie government shutdown.

Z tego co się orientuję, to jeszcze nie powstał "zaklepany" budżet federalny USA na 2019.
7
Słońce / Odp: Słońce - 2018 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 17:52 »
Najnowsze obrazy SDO sugerują, ze 2718 już znikła, natomiast wspomniane maleństwa są nadal i może nawet nieco urosły w ostatnich 24 h.
8
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 17:50 »
F9 stoi obecnie po 50mln używany.Co z tego że Chiny stać jak latają raz na kilka lat.Hindusi będą latali jeszcze rzadziej

Ale chyba jakiś zespół/korpus astronautów będzie wyznaczony? Może indyjscy astronauci będą latać innymi pojazdami pomiędzy lotami swojej kapsuły?
9
Słońce / Odp: Parker Solar Probe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 17:49 »
Zgaduję, że faza rozruchu Parker Solar Probe zakończy się przed przelotem obok Wenus?
10
Ziemia - bezzałogowe / Odp: Atmospheric Dynamics Mission Aeolus (ADM-Aeolus)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 16:51 »
Dopiero teraz przeczytałem, że ADM-Aeolus będzie na bardzo niskiej orbicie - 320x320 km. Aczkolwiek na obrazku z 2004 roku znalazłem 400 km. Z uwagi na to, że ta misja okazała się być dość problematyczna, pewnie parametry takie jak orbita też uległy zmianie.
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10