Autor Wątek: Wenus (zbiorczo)  (Przeczytany 129155 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Wenus (zbiorczo)
« dnia: Lipiec 15, 2010, 05:52 »
Obserwacje amatorskie pokazały, że na Wenus pojawiła się ostatnio jasna plama na powłoce chmur.

Plamę zauważył astronom - amator Frank Melillo z Nowego Jorku 19 lipca. Może być to efekt atmosferyczny, ale nie można wykluczyć, że plama ta jest związana z aktywnością wulkaniczną. Według specjalisty w dziedzinie badań Wenus, Dr Sanjaya Limayea z University of Wisconsin erupcja musiałaby być jednak bardzo silna, aby spowodować zmiany w górnej powłoce chmur. Plama jednak znajduje się w okolicach 50 stopnia szerokości południowej, gdzie znajdują się wulkany.

Dalsze obserwacje mogą pozwolić na określenie pochodzenia plamy, a także jej ewolucji w trakcie ruchów atmosfery.

http://www.astronomynow.com/news/n0907/21venus/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 05:55 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2011, 15:34 »
Mam pytanko dotyczące dostępności oprawcowań traktujących o ewolucji Wenus - jakieś rekonstrukcje przeszłości planety itp.
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
wiem że z Wenus to nie taka sprawa prosta (np. wnioskują na temat istnienia oceanu na pierwotnej Wenus w zasadzie tylko w oparciu o fakt dużej koncentracji deuteru w atmosferze) , powierzchnia tez nie pomaga ocenili wiek na 500 MA i tyle ale coś tam przecież wydumuja prawda ?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2011, 00:14 »
Z pewnością na angielskiej wiki można znaleźć jedno z lepszych podsumować naszej wiedzy o drugiej planecie US, w tym także częściowych odpowiedzi na Twoje pytanie (a odpowiedzi/informacje oparte są na publikacjach, więc tędy droga chyba :)).

Zbieranie danych o Wenus wciąż trwa, np. poprzez misję Venus Express, także wciąż naukowcy dostają dodatkowe dane, które trzeba uwzględnić w prognozach.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2011, 08:44 »
Dzięki ale na na anglo Wiki już byłem - nie za wiele tego - Mars i Księżyc są dużo lepiej opracowane z podziałem nawet na ery/okresy.
A co do nowych badań z VE to cóż różnie z tym bywa ciekawostką było dla mnie odkrycie że ALpha i Phoebe Regio mogą być zbudowane ze skał granitoidowych i być naszymi odpowiednikami skorupy kontynentalnej - to jest odkrycie!
ale robienie sensacji z tego że VE wykrył duże ilości deuteru w atmosferze wskazujące na istnienie kiedyś na Wenus porównywalnych z Ziemią zasobów wody to trochę jak dawniej z ruskimi - Marconi odkrył radio, no ale pierwszy był i tak rosyjski uczony-samouk ;)

Deuter na Wenus wykryły już i to metodami bezpośrednimi - lądowniki Wenera 11 i 12 więc sprawa nie jest świerza.   

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2011, 08:44 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2011, 09:55 »
Dzięki ale na na anglo Wiki już byłem - nie za wiele tego - Mars i Księżyc są dużo lepiej opracowane z podziałem nawet na ery/okresy.

http://scholar.google.com/scholar?q=planet+venus

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 04, 2011, 10:42 »
A propos granitoidów w rejonie Alpha i Phoebe - nie jestem pewien czy mozna tu szukać analogii z Ziemią i uznawać je za fragmenty skorupy kontynentalnej - wenera 8 znalazła granitoidy na równinach z daleka od jakiejkolwiek wyzyny a Wenery 9 i 10 na wyżynie Beta stwierdziły bazalty podobnie jak Wenera 14 niedaleko (na wsch.) od Phoebe.

Ja mam taką refleksję że lądy Wenus mogą byc bardziej wypchniętymi w górę analogami naszych grzbietów śródoceanicznych ze strefami ryftowymi biegnacymi przez środek niż  kontynentami, to że ryfty wyglądają inaczej niz na Ziemi i nie ma w zasadzie uskoków transformacyjnych to nic - nie ma tam tektoniki i płyty litnosferyczne się nie przesuwają energia z płaszcza wyładowuje sie poprzez wulkanizm (i to jaki ! - patrz korona Artemis) - a to że w pobliżu takich "lądów" zalegają granitoidy charakterystyczne dla kontynentów - no cóż na Islandii taki proces zachodzi nawet dzisiaj i ta wyspa właśnie wydaje mi się byc najlepszym analogiem wenusjańskich wyżyn.

Co nie znaczy że niektóre tessery nie mogą być naprawdę stare i miec charakter archaicznych mikrokontynentów ale doszukiwałbym się takich formacji z dala od linii wielkich uskoków i wulkanów.

Scorus

  • Gość
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2011, 13:55 »
Tektonika płyt na Wenus oczywiście nie występuje, a na Marsie jej formowanie zatrzymało się w stadium zaczątkowym.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2011, 08:37 »
Tektonika płyt na Wenus oczywiście nie występuje, a na Marsie jej formowanie zatrzymało się w stadium zaczątkowym.

oj z tym brakiem (przynajmniej niektórych elementów) tektoniki płyt na Wenus to bym nie przesądzał za wcześnie, tych wielkich uskoków nie wyżłobiła wodna na pewno ;), co nie znaczy że zachodzi ruch tych płyt w poziomie - na to nie wygląda (nie ma stref subdukcji i gór fałdowych), badań paleomagnetycznych nie ma oczywiście no bo atmosfera gruba, sond mało i wogóle padaka jeżeli chodzi o badania Wenus (a marzy mi się ruch jak w latach 70/80-tych. to były czasy!), przyznaję że przydałyby się lądowniki a na to się nie zanosi zbyt szybko i nie będzie ich zbyt wiele (długość ich działania uważam za drugorzędną względem czestotliwości ladowań) był kiedyś taki projekt żeby na powierzchni lądowały balony - prowadziły badania powierzchni i wykonywały wzlot z powrotem na pułap 60 km. żeby wychłodzić sprzęt i przesłać dane do orbitera - projekt nazywał się chyba Venus Geoscience Aerobot.

Scorus

  • Gość
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2011, 17:00 »
oj z tym brakiem (przynajmniej niektórych elementów) tektoniki płyt na Wenus to bym nie przesądzał za wcześnie, tych wielkich uskoków nie wyżłobiła wodna na pewno ;), co nie znaczy że zachodzi ruch tych płyt w poziomie - na to nie wygląda (nie ma stref subdukcji i gór fałdowych)

Struktury tektonicznie nie przestwiawiają uporządkowaniego rozmieszczenia. Są związane z wuklanami albo można je wyjaśnić konwekcją materii w płaszczu.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2011, 08:30 »
oj z tym brakiem (przynajmniej niektórych elementów) tektoniki płyt na Wenus to bym nie przesądzał za wcześnie, tych wielkich uskoków nie wyżłobiła wodna na pewno ;), co nie znaczy że zachodzi ruch tych płyt w poziomie - na to nie wygląda (nie ma stref subdukcji i gór fałdowych)

Struktury tektonicznie nie przestwiawiają uporządkowaniego rozmieszczenia. Są związane z wuklanami albo można je wyjaśnić konwekcją materii w płaszczu.

a czy na Ziemi struktury tektoniczne nie są związane z wulkanami i konwekcją materii w płaszczu ?  a co do ich uporządkowanego bądź nie, rozmieszczenia to trochę niezrozumiałe dla mnie co miałeś na myśli ?
wydaje mi sie że na Wenus konwekcja w płaszczu może wyglądać zupełnie inaczej niż na Ziemi.

Scorus

  • Gość
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2011, 20:32 »
A czy na Ziemi struktury tektoniczne nie są związane z wulkanami i konwekcją materii w płaszczu ?  a co do ich uporządkowanego bądź nie, rozmieszczenia to trochę niezrozumiałe dla mnie co miałeś na myśli ?
wydaje mi sie że na Wenus konwekcja w płaszczu może wyglądać zupełnie inaczej niż na Ziemi.

Na Ziemi większość struktur jest związanych ze strefami spedingu i subdukcji. W związku z tym wszystko łączy się w spójną sieć. Anomalie związane z obszarami gorącej materii przypadkowo wznoszącej się w płaszczu są nieliczne i lokalne, np wyspy wulkaniczne na Pacyfiku. Na Wenus rozkład wulkanów jest raczej przypadkowy. Niestety nie posiadam globalnej mapy rozmieszczenia utworów liniowych.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2012, 10:38 »
W ostatnich dniach ma miejsce piękna koniunkcja Wenus z Jowiszem. Polecam popatrzeć na wieczorne niebo, tym bardziej, ze ze wschodu dość wysoko nad horyzontem widać też ciemnopomarańczowego Marsa a nieco później wschodzi Księżyc  :) Piękne są ostatnie wieczory, tym bardziej, ze pogoda dopisywała  :)

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3058
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 04, 2012, 00:42 »
Trochę nie w temacie badań Wenus, ale dziś Wenus znajduje się na tle Plejad.
Zdarza się to mniej więcej raz na osiem lat ;).


Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 04, 2012, 14:40 »
Zdarza się to mniej więcej raz na osiem lat ;).
Z tej okazji nie miałem wczoraj pogody :P.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2012, 12:05 »
Projekt Wieniera-D został skreślony.

Szkoda do Wenus zwykle mieli szczęście a liczyłem że jakieś nowe panoramy za parę lat z powierzchni zobaczymy;-(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2012, 12:05 »