Autor Wątek: Virgin Galactic  (Przeczytany 205752 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #420 dnia: Kwiecień 23, 2014, 17:53 »
Czyli de facto koniec z VG. Któż będzie chciał lecieć na wys. 80 km (parę osób się znajdzie).
Jakim cudem chcą wszystko ogarnąć w niespełna 7-8 miesięcy. Jak rząd Abu Dhabi się wycofa to oznacza koniec firmy. No chyba, że po cichu już szukają kolejnego sponsora.
               ... nie przesadzajmy, zawsze mozna do tego wpakowac autopilota i jakis ladunek. bardzo fajny samolot. Tak, odezwaly sie jakis czas temu niezbyt pozytywne glosy co do VG (nawet pojawila sie jaks ksiazka), ale juz stwierdzilem, ze nie bede tu wszystkiego podsylal. W koncu szczypta optymizmu sie przyda. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                                Adan Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #421 dnia: Kwiecień 23, 2014, 17:55 »
Czyli de facto koniec z VG. Któż będzie chciał lecieć na wys. 80 km (parę osób się znajdzie).
Jakim cudem chcą wszystko ogarnąć w niespełna 7-8 miesięcy. Jak rząd Abu Dhabi się wycofa to oznacza koniec firmy. No chyba, że po cichu już szukają kolejnego sponsora.

Plotki plotkami, choć niepokojąco zgadzają się z rzeczywistością. Moim zdaniem VG przetrwa, SS2 V1.0 poleci jeszcze w tym roku, a SS2 V2.0 z nylonowym silnikiem doleci do 100km. A turyści pewnie będą mieli opcję jakiejś sporej zniżki na drugi lot. Bo jak VG nie przetrwa, to ten piękny budynek w Nowym Meksyku będzie niezłą wtopą...
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #422 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:25 »
Też sądzę, że VG przetrwa, choć doprowadzenie rzeczy do końca będzie wymagało ogromnych pieniędzy. Bo to w końcu chyba sprawa pieniędzy, by dobrze zaprojektować i zrobić nowy silnik czy nowy samolot. Oczywiście kwesta - jak dużych pieniędzy i czy one są.

Zwróćmy uwagę, że konkurencja też się sypie. Lynx I firmy XCOR też zapowiadany jest na koniec tego roku, ale na 60 km. Zaś Lynx II i pułap 100 km to sprawa raczej dość odległej przyszłości. Armadillo już się sypnął, Masten nie da rady, Blue Origin chyba poszedł już w kierunku orbity.

Tak więc VG i tak ma spore szanse być pierwszym na 100 km.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 23, 2014, 23:42 »
A ja myslę że cała ta inicjatywa jest delikatnie mówiąc niepoważna. Już dawno straciłem nadzieję, że cos z tego będzie. Obawiam się tylko jak to się odbije marketingowo na tzw. new space.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2014, 23:45 wysłana przez 0x3ffe »
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 23, 2014, 23:42 »

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #424 dnia: Kwiecień 24, 2014, 00:22 »
Niestety ten projekt chyba nie miał większego sensu nawet, gdyby obyło się bez poważnych problemów technicznych. Zakładając koszt biletu 200 tysięcy zielonych i sześciu pasażerów z jednego lotu szedłby przychód 1 200 000 dolarów. Ile by zostało po odliczeniu kosztów? Pewnie nie tak dużo, a przy informacjach o zmniejszeniu liczby pasażerów i jednorazowości silnika opłacalność tylko maleje. Mogli latać SpaceShipOne...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2014, 00:25 wysłana przez Rakietowy Bogdan »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #425 dnia: Kwiecień 24, 2014, 08:47 »
Ano właśnie - czemu się nie da latać SpaceShipOne? Zgaduję, że to tylko dwóch pasażerów, ale czy były powody czysto-techniczne w tym przypadku?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #426 dnia: Kwiecień 24, 2014, 17:49 »
Tymczasem VG dalej obiecuje, że CEO George Whitesides ma wziąć udział w którymś locie testowym przed lotem Bransona:
http://www.parabolicarc.com/2014/04/20/whitesides-vows-fly-spaceshiptwo-test-flight/

Oby tylko nie skończyło się na ofiarach jeśli pod presją czasu wpadną na pomysł rezygnacji z części testów.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #427 dnia: Kwiecień 24, 2014, 18:12 »
Tymczasem VG dalej obiecuje, że CEO George Whitesides ma wziąć udział w którymś locie testowym przed lotem Bransona:
http://www.parabolicarc.com/2014/04/20/whitesides-vows-fly-spaceshiptwo-test-flight/

Oby tylko nie skończyło się na ofiarach jeśli pod presją czasu wpadną na pomysł rezygnacji z części testów.

Nie sadze by były ofiary, raczej lot moze byc nieudany. Piloci cenią swoje życie i nie zrobią nic głupiego.

Trzymam kciuki za VG zeby im sie udało.
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #428 dnia: Kwiecień 24, 2014, 18:17 »
Również trzymam kciuki za VG - mam nadzieję, że presja czasu nie wymusi u nich rozwiązań "na skróty"...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #429 dnia: Kwiecień 24, 2014, 21:35 »
Ano właśnie - czemu się nie da latać SpaceShipOne? Zgaduję, że to tylko dwóch pasażerów, ale czy były powody czysto-techniczne w tym przypadku?

Podbijam to pytanie, w takiej sytuacji być może warto by przystąpić do szybkiej certyfikacji (bo konstrukcyjnie chyba "są w domu"). Można przypuszczać, że koszt zbyt wysoki...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #430 dnia: Kwiecień 24, 2014, 21:47 »
Próbuję zgadnąć: jako że samolot jest bardzo lekki (pusty 1,2 t) to każdy pasażer pewno spowoduje zauważalny spadek osiągów. A owe 100 km to magiczny pułap, który decyduje: kupić bilet - nie kupić.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #431 dnia: Kwiecień 24, 2014, 22:20 »
Próbuję zgadnąć: jako że samolot jest bardzo lekki (pusty 1,2 t) to każdy pasażer pewno spowoduje zauważalny spadek osiągów. A owe 100 km to magiczny pułap, który decyduje: kupić bilet - nie kupić.
Z tego co mi wiadomo to podczas zdobywania nagrody Ansari X SS1 oprócz pilota miał balast odpowiadający dwóm pasażerom.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #432 dnia: Kwiecień 24, 2014, 22:23 »
A czy przypadkiem podczas lotów nie wykorzystywano balastu symulującego pasażerów? Ja obstawiam, że chodziło o kwestię wygody i ogólnie marketingu. SpaceShipOne był ciasny (o zabawach ze spadkiem swobodnym nie mogło być mowy) i wyglądał jak rakieta, co nie budziło zaufania potencjalnych klientów. Dwójka bardziej się zgadza z wyobrażeniem samolotu, posiada okienka dla każdego pasażera, specjalne fotele i więcej przestrzeni do zabawy. Przynajmniej w założeniach była bardziej zachęcającą usługą.

Edit. Widzę, że spóźniłem się z informacją o balaście  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2014, 22:25 wysłana przez Rakietowy Bogdan »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #433 dnia: Maj 07, 2014, 22:06 »
Jak ktoś chce poczytać o Bransonie, to dziś Amazon rozdaje za darmo raczej nieprzychylną książkę o nim:
http://www.amazon.com/Richard-Branson-Failure-Success-Billionaire-ebook/dp/B00G3D3B3Q
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #434 dnia: Maj 11, 2014, 20:23 »
Pecha virgin ciąg dalszy - tym razem podczas ostatniej próby w locie wykryto spore pęknięcia na skrzydłach ( ach te kompozyty; a boieng tak się chwali swoją lekką kapsułą )

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #434 dnia: Maj 11, 2014, 20:23 »