Autor Wątek: Arca Space  (Przeczytany 62400 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 10, 2012, 11:57 »
Witam wszystkich. Nie mam wprawdzie jakiś specjalnie nowych wiadomości na temat ARCI, ale chciałbym się podzielić z Wami przemyśleniami ( możliwe, że błędnymi :) ) i kilkoma niezrozumiałymi rzeczami na które być może już ktoś będzie znał odpowiedź. Jak już wiemy ARCA szykując się na księżyc zaprojektowała rakietę HAAS 1 wynoszoną wstępnie balonem na wysokość 20km, a ona z kolei miała wynieść ELE (European Lunar Explorer) czyli mały stateczek do podróży ziemia – księżyc (na zdjęciu szary) na LEO.



Wstępnie rakieta HAAS 1 miała wynieść ELE na wysokość 250 km (http://en.wikipedia.org/wiki/ARCA_(NGO)) gdzie pracę miał kończyć ostatni człon rakiety (H3), po czym uwolniony miał zostać ELE. Koncepcja jednak uległa zmianie i zamiast balonu mamy samolot IAR 111 "Excelsior"  i podwieszaną drugą wersję rakietki HAAS 2.



Rozumiem, że aby rakieta HAAS 2 mogła wynieść ELE na wysokość 250km (orbita) musi mieć podobne parametry jak HAAS 1. Przypomnimy więc:
HAAS 1 (http://en.wikipedia.org/wiki/ARCA_(NGO) ):
Długość: 18m
Waga: 23,3 t
Nośność na LEO: 400 kg.

Jak więc samolot IAR 111, który ma mieć (http://en.wikipedia.org/wiki/IAR_111):
Długość: 25m
Waga: 8t
Maksymalny udźwig wraz z własną masą: 23t

da radę wynieść rakietę klasy HAAS 1, której waga znacznie przekracza dopuszczalną masę możliwą do wyniesienia przez samolot tej klasy. Odpowiedź wydaje się oczywista – nie da rady.
Rakieta HAAS 2 (o której mamy mało informacji) musi być zatem mniejsza i znacznie lżejsza.



Ostatnio mieliśmy informację (dwa posty wyżej), która wydaje się być odpowiedzią na to pytanie. Nowy silnik do rakiety HAAS 2 (znacznie wydajniejszy od poprzednika) oraz do samolotu (zamiast silników odrzutowych). Wydaje się więc również oczywiste, że IAR  będzie latał wyżej niż 18km. Myślę, że nowa wysokość uzyskiwana przez samolot oraz lepszy ciąg rakiety HAAS 2 będzie w jakimś stopniu rekompensować różnice w wadze obu rakiet. Czy ma ktoś na ten temat więcej informacji?
Ok, lećmy dalej na ten księżyc. ELE ( o wadze 400 kg) jest już na wysokości 250 km (pomińmy już ten 3 stopień HAAS 1 bo oczywiście będzie to HAAS 2)



i zaczyna pracę pierwszy jego człon (E1), rozkładane są też panele słoneczne.



Na E1 statek doleci aż w okolice księżyca, po czym jest odrzucany i do wejścia na orbitę odpalany jest E2.




Do lądowania na powierzchni pozostaje nam już ostatni człon o wadze 42 kg nazwany ELL (ELE Lunar Lander) czyli jak przypuszczam 3 w 1 :) (3-ci człon rakiety ELE, lądownik i łazik). Wygląda, że ma on wbudowany silniczek rakietowy do wyhamowania prędkości.



Trudno na jego temat powiedzieć coś więcej. Wiadomo, ze ma on mieć rozmieszczone przeźroczyste silikonowo-kauczukowe wypustki, które być może mają ułatwiać mu obracanie się (to tylko mój domysł). Na całym obwodzie kuli mają być zainstalowane panele słoneczne (granatowy kolor na zdjęciach). Czy ma ktoś więcej informacji?



Gdzie będzie miał zainstalowana kamerkę pozostaje już zagadką. Wbudowano "The Reaction Control System (RCS)" zapewne ułatwiający lądowanie.



Co będzie dalej zobaczymy. Zastanawia mnie jeszcze jedno. Jeśli faktycznie ELL ma się obracać to czy wszechobecny pył znany doskonale z misji APOLLO nie będzie osiadał na panelach? Możliwe, że dzięki wypustkom przy obracaniu panele nie będą dotykań powierzchni, ale przy lądowaniu może być różnie. Podsumowując mam nadzieję, że ARCA wyprzedzi konkurencję i pierwsi znajdą się na księżycu bo chyba najbardziej na to zasłużyli.

« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2012, 18:03 wysłana przez eRKa »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 10, 2012, 19:48 »
Czy aby na pewno oni wciąż celują w Księżyc? Warto wiedzieć, że zaproponowane przez nich rozwiązanie może się okazać jednym z tańszych sposobów na umieszczenie małych ładunków na LEO.

Świetne opracowanie swoją drogą eRKa.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 10, 2012, 20:23 »
Fajne opracowanie:) mimo, że się dosyć interesuje ich poczynaniami to jednak kilka nowości w tym znalazłem:) niestety nie umiem odpowiedzieć na twoje pytania.
...Podsumowując mam nadzieję, że ARCA wyprzedzi konkurencję i pierwsi znajdą się na księżycu bo chyba najbardziej na to zasłużyli.
moim faworytem jest Astrobotic;)

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 27, 2012, 13:52 »
A jednak ELL nie ma się obracać  :o . Nie widziałem tego filmiku wcześniej:



Wygląda, że ELL do przemieszczania po powierzchni księżyca będzie używał silnika rakietowego oraz silniczków korekcyjnych (RCS). Ciekawy pomysł chodź zżerający masę paliwa. Plus jest taki, że w ciągu krótkiego czasu można się przemieścić o znaczne odległości. Również panele słoneczne mają być rozwijane nieco później tzn. w okolicach księżyca.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 27, 2012, 13:52 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 27, 2012, 22:00 »
Strasznie fantastycznie to wygląda. Moim zdaniem aż za ambitnie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 10, 2012, 17:11 »
Wykonano pierwszą komorę spalania z dyszą silnika Executor. Silnik ten użyty ma być w samolocie IAR-111 i rakiecie Haas. Całość wykonana jest z dwóch warstw: wewnętrznej z silikatów które mają chronić przed wysoką temperaturą oraz zewnętrznej wykonanej z włókna węglowego, całość łączą żywice. W międzyczasie trwają prace także nad innymi częściami silnika (między innymi nad turbopompami)

fotki: https://picasaweb.google.com/114503320666283130750/PrimulMotorExecutor

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 06, 2012, 19:39 »
ARCA ogłosiła swój ambitny program na lata 2012-2015: https://www.arcaspace.com/ro/programul_spatial.pdf. Niestety po rumuńsku, ale najważniejsze punkty znalazły się po angielsku na stronie https://www.arcaspace.com/en/about_us.htm.

A więc znajdują się w tymże planie:


- 2012 - silnik rakietowy Executor (już budowany),
- 2013 - naddźwiękowy samolot rakietowy IAR-111, który będzie wynosił rakietę Haas II (też w budowie),
- 2014 - zwycięstwo i zagarnięcie 30 mln USD w konkursie Google Lunar X Prize dzięki powyższemu zestawowi,
- 2016 - suborbitalna rakieta Haas IIB,
- 2017 - lot suborbitalny rumuńskiego astronauty w Haas IIB na wysokość 180 km,
- 2022 - rakieta orbitalna Super Haas o udźwigu 2,6 t (chyba na LEO),
- 2025 - lot orbitalny rumuńskiego astronauty rakietą Super Haas; udźwig 2,6 t umożliwi umieszczenie na orbicie czegoś o rozmiarach kapsuły Mercury (lub troszkę większego).

Poniżej ilustracja tychże rakiet.

Parametry

- IAR-111: długość 26 m, rozpiętość 14 m, masa startowa 31 t, wysokość wynoszenia rakiety Haas II 16 km, maks. prędkość 1,5 Ma.
- Haas IIB: długość 14 m, średnica 1,6 m, masa startowa 24 t, maks. wysokość 180 km, ładunek 2,6 t.
- Super Haas: długość 29 m, średnica 3,8 m, masa startowa 168 t, ładunek 2,6 t. Rakieta Super Haas będzie zmontowana z 7 rakiet Haas.

O rakiecie Haas niestety nie znalazłem informacji. Zastrzegam, że powyższe informacje pochodzą przeważnie z rumuńskiego tekstu, nie gwarantuję więc ich poprawności. pewno gdzieś jest wersja angielskojęzyczna programu, ale jej znalazłem.

Plany ARCI są ambitne i piękne ;D Nic, tylko trzymać kciuki...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 07, 2012, 02:00 »
Niesamowite plany. Zupełnie odstające od ESA (ciekawa jak właśnie europejska agencja kosmiczna będzie się odnosić do tych planów).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 07, 2012, 09:33 »
Niesamowite plany. Zupełnie odstające od ESA (ciekawa jak właśnie europejska agencja kosmiczna będzie się odnosić do tych planów).

Pamiętajmy, że to prywatne plany, nie do końca związane z rumuńskim rozwojem przemysłu kosmicznego. Na ostatnim ESPI w Wiedniu ani słowa nie powiedziano o Arca Space przy celach rozwoju rumuńskiego przemysłu kosmicznego.
Ciekawe, czy Arca ma wystarczające fundusze na przeprowadzenie któregokolwiek z tych projektów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 07, 2012, 17:54 »
ARCA znowu pokazała coś nowego. Otóż od początku czerwca w Bukareszcie wystawiona jest publicznie rakieta Haas 2C. Literka C różni tę wersję od Haas 2, którą ma wynosić budowany też przez nich samolot rakietowy IAR-111.

Otóż Haas 2C ma startować z ziemi! Jest o 30% większy od Haas 2. Oto parametry (skopiowane ze strony ARCA):
- length: 18 m
- empty weight: 510 kg
- launch maximum weight: 16 tons
- fuel: liquid oxygen + kerosene
- fuel burn: 85 kg/sec
- maximum engine thrust: 23 tons

Haas 2C ma wystartować na wiosnę 2013 r. w ramach Misji 7 (ARCA numeruje wszystkie swoje przedsięwzięcia). Cele lotu:
1) testy silnika Executor (który będzie też napędzał Haas 2 jak i IAR-111),
2) osiągnięcie orbity!

Co chyba najciekawsze - będzie to rakieta SSTO! A więc jednostopniowa, byłaby to pierwsza tego rodzaju konstrukcja na świecie!

Zatem w przyszłym roku Rumunia, a właściwie prywatna rumuńska instytucja, umieści na orbicie pierwszego własnego satelitę za pomocą własnej rakiety! O ile wszystko pójdzie dobrze, rzecz jasna.

Ponadto start ma być ostatnią próbą przed startem księżycowym. Tego ostatniego nie do końca rozumiem - czy ostatecznie próbnik księżycowy ELE ma być wyniesiony rakietą Haas 2C, a nie zestawem IAR-111/Haas 2, jak do tej pory mówiono? IAR-111 jest intensywnie budowany, czyżby więc po starcie naziemnym od razu planowano start z ELE z powietrza, bez przeprowadzania testów? Trzeba poczekać na pełniejsze informacje. Na razie fotka Haas 2C:



Informacja: https://www.arcaspace.com/en/home.php
Zdjęcia (dużo): https://picasaweb.google.com/114503320666283130750/ImaginiPrezentareHaas2
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2012, 17:58 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 08, 2012, 00:55 »
Jestem ciekaw czy się przejadą na ambicjach... w każdym razie wygląda to równie szalenie jak akcje z duńskiej Copenhagen Suborbitals :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 08, 2012, 08:42 »
Też się tego obawiam, bo w końcu na razie niczego nie pokazali poza puszczeniem jakiegoś balonu. Ale z drugiej strony mają chyba większe wsparcie w instytucjach rządowych niż Suborbitalsi, np. swoje eksperymenty z balonami robili z okrętów wojskowych. Widać też, że pieniądze mają - prace na IAR-111 posuwają się żwawo do przodu.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 08, 2012, 10:31 »
Co chyba najciekawsze - będzie to rakieta SSTO! A więc jednostopniowa, byłaby to pierwsza tego rodzaju konstrukcja na świecie!

Pierwsza, bo konstrukcje stricte jak ta powyżej nie mają większego sensu i nikt wcześniej nie bawił się w ich budowę. SSTO wielokrotnego użycia nad którym ślęczano tyle lat to zupełnie inna para kaloszy.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 08, 2012, 10:45 »
Co chyba najciekawsze - będzie to rakieta SSTO! A więc jednostopniowa, byłaby to pierwsza tego rodzaju konstrukcja na świecie!

Pierwsza, bo konstrukcje stricte jak ta powyżej nie mają większego sensu i nikt wcześniej nie bawił się w ich budowę. SSTO wielokrotnego użycia nad którym ślęczano tyle lat to zupełnie inna para kaloszy.

To pytanie jakie są wady nieodzyskiwalnego SSTO?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 08, 2012, 11:14 »
Co chyba najciekawsze - będzie to rakieta SSTO! A więc jednostopniowa, byłaby to pierwsza tego rodzaju konstrukcja na świecie!

Pierwsza, bo konstrukcje stricte jak ta powyżej nie mają większego sensu i nikt wcześniej nie bawił się w ich budowę. SSTO wielokrotnego użycia nad którym ślęczano tyle lat to zupełnie inna para kaloszy.

To pytanie jakie są wady nieodzyskiwalnego SSTO?

Szybko przestaje być SSTO, wystarczy nawet mały i stosunkowo niewydajny drugi stopień aby znacznie zwiększyć osiągi i poszerzyć wybór orbit. Ładną żonglerkę drugimi stopniami widać we wczesnej ewolucji Atlasa i Delty (znaczy się Thora).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 08, 2012, 11:14 »