Autor Wątek: Europejski program kosmiczny  (Przeczytany 249943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #435 dnia: Lipiec 20, 2018, 11:07 »
Udane testy silników rakietowych
BY MICHAŁ MOROZ ON 20 LIPCA 2018

P120

16 lipca w Gujanie Francuskiej wykonano testowe odpalenie (tzw. Hot fire) silnika na paliwo stałe P120C. Udany test to krok w kierunku użycia silnika w rakiecie Vega-C w przyszłym roku oraz w Ariane 6 od 2020. (...)

Test trwał 140 sekund, a silnik wytworzył maksymalny ciąg 4650 kN, symulując pełną pracę od momentu odpalanie silnika przy starcie do zakończenia pierwszej fazy wzlotu. Wstępnie nie zarejestrowano żadnych anomalii, a praca silnika odbyła się zgodnie z oczekiwaniami. Dokładna, pełna analiza potrwa jednak jeszcze kilka miesięcy. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/udane-testy-silnikow-rakietowych/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #436 dnia: Lipiec 20, 2018, 14:41 »
Czy można kogoś poprosić o porównanie silnika P120C do SRB wahadłowca albo SLS? :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #437 dnia: Sierpień 03, 2018, 07:01 »
Jan Woerner będzie szefował ESA przez co najmniej dwa kolejne lata
1 sierpnia 2018

Johann-Dietrich Woerner ma szansę pozostać Dyrektorem Generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej jeszcze przez osiem lat. On sam zaproponował wiosną 2018 r. państwom członkowskim, by dostosować okresy kadencji Dyrektora Generalnego do odbywających się raz na trzy lata Rad Ministerialnych ESA.

Dotychczas Dyrektora Generalnego ESA wybierano na okres czterech lat z możliwością dwukrotnego przedłużania jego okresu urzędowania o następne 48 miesięcy. Do kolejnych przedłużeń okresu sprawowania urzędu lub zmian na stanowisku szefa ESA dochodziło więc w odstępach równych czterem latom, lub wielokrotności tej liczby.

Chcąc dostosować owe okresy do terminów zwoływanych co 36 miesięcy Rad Ministerialnych ESA, Woerner zaproponował 6 lat jako podstawowy okres kadencji Dyrektora Generalnego z możliwością dwukrotnego dalszego przedłużania o 3 lata.

Tym razem natomiast z rozmysłem przedłużono kadencję Jana Woernera nietypowo, o dwa lata. Po dodaniu bowiem owych dwóch lat, do czterech lat, kiedy to Niemiec sprawował już urząd, łącznie wychodzi w sumie sześć lat - czyli standardowy wymiar pierwszego okresu w nowym, zaproponowanym przez Woernera systemie.

Zarówno wedle starych zasad (4+4+4) jak i nowych (6+3+3), jedna osoba może pozostawać szefem Europejskiej Agencji Kosmicznej przez maksymalnie 12 lat.

Johann-Dietrich Woerner był wcześniej dyrektorem niemieckiej agencji kosmicznej DLR.
https://www.space24.pl/jan-woerner-bedzie-szefowal-esa-przez-co-najmniej-dwa-kolejne-lata

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #438 dnia: Sierpień 30, 2018, 14:25 »
Naukowcy ESA pracują nad cegłami z księżycowego regolitu
27 sierpnia 2018 Karol Wojsław


WAŻĄCY 1,5 TONY BLOK, WYPRODUKOWANY DLA CELÓW DEMONSTRACJI TECHNIK DRUKU 3D NA BAZIE SUROWCA Z KSIĘŻYCOWEGO GRUNTU. FOT. ESA

Eksploracja Księżyca wpisana jest w plany agencji kosmicznych na całym świecie. Wiele z nich interesuje stworzenie na powierzchni własnych baz, które mogłyby działać w celach naukowych, ale również, jako punkt tranzytowy przy innych misjach. Jednym z problemów, które należy rozwiązać, jest kwestia dostarczenia niezbędnych materiałów budowlanych. Jest to bardzo kosztowna operacja, w związku z czym naukowcy od dawna zastanawiają się, czy nie można by wykorzystać księżycowego pyłu.

Księżyc to jak na razie jedyne ciało niebieskie, na którym stanął człowiek. Nasz naturalny satelita to ciekawy obiekt badań, ale również miejsce, które mogłoby stać się pierwszym przystankiem na drodze do innych obiektów w Układzie Słonecznym, np. Marsa. Europejscy naukowcy sprawdzają, czy taka księżycowa baza mogłaby zostać zbudowana z zalegającego na powierzchni Srebrnego Globu regolitu.

Na blogu ESA kilka dni temu pojawił się wpis na temat prac dotyczących tworzenia cegieł z księżycowego regolitu. Europejscy naukowcy, korzystając z materiałów symulujących ten materiał, sprawdzają, czy możliwe byłoby produkowanie z niego cegieł. Taka możliwość znacząco zmniejszyłaby koszty tworzenia habitatu dla ludzi.

Księżycowe cegły będą wykonane z pyłu. Można tworzyć z niego solidne bloki, aby budować drogi i platformy startowe lub habitaty, które będą chroniły astronautów przed surowym środowiskiem księżycowym.

                         Aidan Cowley, doradca naukowy ESA

W trakcie pracy naukowcy z ESA korzystają z materiału symulującego o nazwie EAC-1. Jest on produkowany w EAC (European Astronaut Centre). Wykorzystują oni pył wulkaniczny, który znajduje się między innymi w okolicach Koloni w Niemczech, gdzie zresztą mieści się również EAC. "Księżyc i Ziemia mają wspólną historię geologiczną, w związku z czym nie jest trudno znaleźć materiał podobny do tego znajdującego się na Księżycu w pozostałościach lawy" - wyjaśnia Aidan.

Sam regolit to po prostu kilkumetrowa (w przypadku Księżyca) warstwa materiału, który powstał głównie z odłamków skał powstałych w czasie uderzeń meteorytów oraz z pyłu mikrometeorytów. W najstarszych płaskowyżach gdzie uzbierało się go najwięcej, głębokość sięga 20 metrów. Składa się on przede wszystkim z: tlenu (>40%), krzemu (21%), żelaza (12%), wapnia (8%), aluminium (7%), magnezu (6%) i innych pierwiastków w mniejszych ilościach.

Naukowcy wyprodukowali ważący 1,5 tony blok z EAC-1 w celu zademonstrowania technik druku 3D z księżycowej gleby. Konstrukcja oparta jest na zamkniętej strukturze - przypominające ptasie kości - dające dobre połączenie wytrzymałości i niewielkiej masy. Jednak badaczy czeka jeszcze dużo pracy, zanim pomysł ten zostanie wykorzystany w praktyce. Niezbędne jest wiele testów, które ujawnią, jak dokładnie zachowuje się Księżycowy regolit. Ciągłe wystawienie na kosmiczne promieniowanie sprawia, że jest on naładowany elektrycznie. Powoduje to, że cząstki mogą odrywać się od podłoża i przyczepiać się do wszystkiego, na co natrafią. Erin Tranfield, członek zespołu zajmującego się pyłem księżycowym ESA, twierdzi, że wciąż musimy w pełni zrozumieć jego elektrostatyczny charakter. "To daje nam jeszcze jeden powód, aby wrócić na Księżyc. Potrzebujemy dziewiczych próbek z powierzchni wystawionej na działanie promieniowania, "mówi Erin.

Poza produkowaniem z regolitu cegieł istnieje też wiele innych zastosowań tego ciekawego materiału. "Jedną z największych zalet gleby księżycowej jest to, że w 40% składa się z tlenu" - dodaje Aidan. Jeden z projektów EAC Spaceship bada, w jaki sposób wydobyć z niego tlen, co mogłoby ułatiwć dłuższe misje astronautów na Srebrnym Globie.
https://www.space24.pl/naukowcy-esa-pracuja-nad-ceglami-z-ksiezycowego-regolitu




http://www.esa.int/esatv/Videos/2018/08/Spaceship_EAC_studying_lunar_regolith
https://www.researchgate.net/publication/322766079_Human_Lunar_Exploration_at_EAC_-_the_LUNA_analogue_facility_and_the_Spaceship_EAC_project

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #438 dnia: Sierpień 30, 2018, 14:25 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #439 dnia: Sierpień 30, 2018, 14:34 »
Macałem tę cegłę niebawem w ESTECu! Rzeczywiście bardzo ciekawie wygląda!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #440 dnia: Wrzesień 12, 2018, 14:43 »
Luksemburg otwiera agencję kosmiczną
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 WRZEŚNIA 2018

(...) Dwunastego września 2018 roku Luksemburg oficjalnie otworzył swoją agencję kosmiczną. Zadaniem tej agencji będzie koordynacja różnych działań w branży kosmicznej – od edukacji, poprzez współpracę z kręgami rządowymi, po wsparcie nowo powstałych spółek. Agencja kosmiczna została utworzona dzięki działaniom luksemburskiego Ministerstwa Gospodarki. (...)

https://kosmonauta.net/2018/09/luksemburg-otwiera-agencje-kosmiczna/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #441 dnia: Wrzesień 20, 2018, 20:29 »
Portal HATCH – wiodące źródło o sektorze kosmicznym
BY REDAKCJA ON 20 WRZEŚNIA 2018


Zespół HATCH

(...) Portal HATCH zawierał będzie wiele funkcjonalności ułatwiających szybkie pozyskiwanie poszukiwanych informacji. Pozwoli także na tworzenie oraz śledzenie różnych słów kluczowych, projektów oraz organizacji, a także na tworzenie spersonalizowanych wyszukiwań. Co więcej, użytkownicy otrzymają dostęp do różnych typów statystyk a także możliwość konfiguracji różnych ustawień tak, aby dostosować je do swoich preferencji i potrzeb. Użytkownikom nie pracującym w branży kosmicznej, ale zafascynowanym przestrzenią kosmiczną dedykowany został specjalny dział zawierający ciekawostki i bogaty wybór źródeł pozwalających na poszerzanie ich wiedzy. (...)

https://kosmonauta.net/2018/09/portal-hatch-z-potencjalem-by-stac-sie-wiodacym-internetowym-zrodlem-informacji-zwiazanych-z-sektorem-kosmicznym/

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2078.msg118001#msg118001

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #442 dnia: Październik 02, 2018, 09:27 »
Rozmowa z szefem ESA

ESA’s leader gets extra time for his vision of European space
by Jeff Foust — September 28, 2018

What is ESA’s future on the International Space Station given NASA’s plans to end direct funding of it in the mid-2020s?

The International Space Station is the one and only laboratory we have in space right now. It is fully equipped, it can deliver excellent results and we should use it as long as possible. But, of course, we are not blind. We have to also look to the future. We should look into two things. One is what ISS is providing, first of all microgravity research possibilities and therefore we have to provide the possibility for continuing that. The other thing is international collaboration. The International Space Station is really a model of how to cooperate internationally and therefore this part should be continued.

We believe that the International Space Station should be used as long as it is affordable and, of course, is technically feasible. There is, for sure, a date where we have to think about stopping those activities and go to the moon with the Moon Village, which includes the Gateway.

https://spacenews.com/esas-leader-gets-extra-time-for-his-vision-of-european-space/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #443 dnia: Październik 05, 2018, 08:16 »
Problemy Rumunii w ESA
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 4 PAŹDZIERNIKA 2018

Rumunia straciła prawo do głosu w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to wynik długów tego państwa względem ESA.

Rumunia – jako drugie państwo naszego regionu – dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w grudniu 2011 roku. Wstąpienie do struktur ESA nastąpiło na prawie rok przed Polską. Od tego czasu Rumunia realizuje szereg projektów w ESA, a jej budżet wzrósł od około 20 do ponad 40 M EUR. Aktualnie rumuński wkład do ESA jest o prawie 10 M EUR większy od polskiego.

Niestety, od 2017 roku zauważalny jest rosnący problem. Rumuńskie źródła poinformowały na początku października, że państwo zalega w płatnościach do Agencji od 2017 roku. Aktualnie łączny dług Rumunii wynosi ponad 55 M EUR. ESA była zmuszona pokryć ten dług z innych źródeł.

W wyniku zaległości ESA postanowiła zawiesić Rumunię w prawach głosu w ramach Agencji. Rumunia nie ma obecnie prawa do decydowania o przyszłych programach ESA oraz o dystrybucji funduszy i kompetencji. Sytuacja zmieni się dopiero, gdy Rumunia spłaci swój dług względem.

https://kosmonauta.net/2018/10/problemy-rumunii-w-esa/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #444 dnia: Październik 26, 2018, 22:44 »
Intermediate Ministerial Meeting ESA (25.10.2018)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 PAŹDZIERNIKA 2018

(...) Na spotkaniu poruszono dwie ważne kwestie: relacje ESA – UE, związane także z wieloletnim finansowaniem na lata 2021-2027 oraz wytyczne dla przyszłościowego rozwoju Agencji. Obie kwestie mają związek z aspiracjami ESA do prowadzenia kolejnych misji, bliższej współpracy z ESA a także bardziej kompleksowego wsparcia przedsiębiorstw aktywnych w branży kosmicznej. Na spotkaniu padły nawet słowa, o dalszym rozwoju działań wspierających inicjatywy biznesowe (określone jako “BIC 2.0”). Możliwe, że w najbliższych latach będzie to jeden z ważnych kierunków rozwoju ESA.

Ponadto, został podpisane zostały dwa dokumenty. Pierwszy z nich dotyczył użycia rakiet Vega-C i Ariane 6 gdy zainteresowane państwa europejskie będą mieć potrzeby do użycia rakiet. Drugi dokument został podpisany pomiędzy Włoską Agencją Kosmiczną ASI a ESA na projekt FlyEye Telescope o dużym polu widzenia. Celem tego teleskopu ma być poszukiwanie obiektów mogących zagrozić Ziemi. (...)

https://kosmonauta.net/2018/10/intermediate-ministerial-meeting-esa-25-10-2018/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #445 dnia: Październik 26, 2018, 23:54 »
To było naprawdę ważne spotkanie, które otwiera drogę do przyszłorocznej Rady Ministerialnej ESA. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie decyzja o wyższym budżecie ESA!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #446 dnia: Październik 30, 2018, 07:30 »
Kosmiczne zadanie INTO ORBIT℠ w ramach konkursu FIRST LEGO League 2018
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 30 PAŹDZIERNIKA 2018

Jak można wyprowadzić psa na spacer na Księżycu? Co się stanie, gdy kichnę w kosmosie? To dwa spośród wielu pytań, które w następnych miesiącach będzie zadawać sobie ponad 500 tysięcy dzieci z całego świata w ramach konkursu FIRST LEGO League, światowego programu edukacyjnego inspirującego do pracy młodych inżynierów i naukowców. (...)

https://kosmonauta.net/2018/10/kosmiczne-zadanie-into-orbit%E2%84%A0-w-ramach-konkursu-first-lego-league-2018/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #447 dnia: Listopad 03, 2018, 07:17 »
Dzień informacyjny w Warszawie nt finansowanie UE na badania kosmosu i obserwacje Ziemi
25.10.2018

Dzień informacyjny dla naukowców planujących start w konkursie o grant na badania przestrzeni kosmicznej odbędzie się 20 listopada w Warszawie. Na obserwacje kosmosu i Ziemi oraz projekty techniczne z tym związane Komisja Europejska przeznaczy w 2019 roku ponad 121 milionów euro.

Z polskimi badaczami spotkają się przedstawiciele Komisji Europejskiej (DG GROW), Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) oraz Agencji ds. Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA).

Eksperci przedstawią tematykę konkursów ogłoszonych 16 października, a także zasady uczestnictwa, procedury składania i oceny wniosków projektowych w unijnym programie Horyzont 2020.

O swoich doświadczeniach opowiedzą także koordynatorzy i realizatorzy projektów programów ramowych w obszarze „Przestrzeń kosmiczna”. Naukowcy omówią dotychczasowe polskie sukcesy w konkursach SPACE. Przedstawione będą możliwości, które oferuje platforma DIAS (Data and Information Access Services) w zakresie konkursów dotyczących Obserwacji Ziemi.

Dzień Informacyjny w obszarze „Przestrzeń kosmiczna” w Programie Ramowym Horyzont 2020 organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Koordynatorem jest dr Piotr Świerczyński.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie: https://www.kpk.gov.pl/?event=dzien-informacyjny-h2020-przestrzen-kosmiczna

PAP – Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31522%2Cdzien-informacyjny-w-warszawie-nt-finansowanie-ue-na-badania-kosmosu-i

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #448 dnia: Listopad 06, 2018, 12:41 »
Nie mamy chyba nic o włoskiej agencji kosmicznej, więc dam to tutaj. Znienacka odwołano prezesa ASI:

Cytuj
Today Minister Bussetti, to my surprise, informed me of my immediate removal as President of the Italian Space Agency. It is a first in Italy of Spoil System on a Public Research Agency. Thanks the thousands who shared four fantastic years of Space for Italy. Roberto Battiston

co zdziwiło nawet dyrektora ESA:
Cytuj

Very sorry that @Rb_Bat is leaving @ASI_spazio, high appreciation for his work.

velo

  • Gość
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #449 dnia: Listopad 07, 2018, 13:34 »
Czyżby "dobra zmiana" w edycji włoskiej? We Włoszech nowy rząd jest wszakże ...specyficzny ;P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #449 dnia: Listopad 07, 2018, 13:34 »