Autor Wątek: Zapożyczenia do fantastyki z realnych rozwiązań technicznych  (Przeczytany 3090 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Ostatnio przez przypadek jakoś trafiłem na serial Babilon V który oglądałem za młodu. Kilkanaście lat temu byłem wielkim fanem serii więc zdziwiłem się gdy kilka dni temu odświeżając sobie produkcje zauważyłem, że Babilon V podobny jest do Sojuza! Nigdy wcześniej tego powiązania nie spostrzegłem a teraz wydaje się być oczywiste.
Zazwyczaj rzecz w fantastyce wygląda w ten sposób, że to czasy teraźniejsze muszą "dorosnąć" do koncepcji przyszłości. Kształty statków kosmicznych ukazanych w Star Treku w oczywisty sposób są powiewem przyszłych rozwiązań technicznych a tymczasem tutaj najwyraźniej rysując przyszłość zapożyczono gotowe rozwiązania, co moim zdaniem nie często się zdarza.   

http://gap.netcore.fi/b5/pics/babylon5.jpg

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Zapożyczenia do fantastyki z realnych rozwiązań technicznych
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2012, 10:13 »
Ostatnio przez przypadek jakoś trafiłem na serial Babilon V który oglądałem za młodu. Kilkanaście lat temu byłem wielkim fanem serii więc zdziwiłem się gdy kilka dni temu odświeżając sobie produkcje zauważyłem, że Babilon V podobny jest do Sojuza! Nigdy wcześniej tego powiązania nie spostrzegłem a teraz wydaje się być oczywiste.

Co też za herezje kolega opowiada? Babylon V był tzw sferą Bernala, typem kolonii orbitalnej zaproponowanej w 1929 roku przez Johna Desmonda Bernala:

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: Zapożyczenia do fantastyki z realnych rozwiązań technicznych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2012, 17:27 »
No to się dowiedziałem czegoś nowego. Dziękuje bardzo za sprostowanie:) Nie znając jednak tej konstrukcji doznałem silnego skojarzenia właśnie z sojuzem gdy popatrzyłem na grafikę którą podlinkowałem.(dla jasności w żadnym wypadku nie porównywałem samych pojazdów tylko sam model graficzny w który producenci ubrali swoją stację. Sferyczny moduł orbitalny z przodu i kilka innych podobieństw czysto graficznych myślę, że nieprzypadkowych jakkolwiek to zupełnie luźne spostrzeżenie:)
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2012, 21:03 wysłana przez Orland »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zapożyczenia do fantastyki z realnych rozwiązań technicznych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2012, 17:27 »