Autor Wątek: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA  (Przeczytany 18497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« dnia: Lipiec 15, 2014, 23:53 »
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) - wojskowa agencja rozwoju nowych technologii, przydzieliła wiodące kontrakty na rozwój programu XS-1 (Experimental Spaceplane 1), który ma zrewolucjonizować dostęp do orbity. Loty mają stać się znacznie tańsze i rutynowe, tak jak obecnie loty samolotami. Program został ogłoszony w ubiegłym roku, obecnie wybrano wykonawców Phase 1.

Kontrakty na prace w Pierwszej Fazie otrzymali:
- The Boeing Company (współpraca: Blue Origin).
- Masten Space Systems (współpraca: XCOR Aerospace).
- Northrop Grumman Corp. (współpraca: Virgin Galactic).

Założenia są następujące: pojazd ma być w pełni wielokrotnego użytku, z jednodniowym czasem przygotowań do lotu, bezzałogowy, który będzie wznosił się jak samolot, po czym zostanie odpalony górny stopień, który doniesie już ładunek na orbitę. Wahadłowiec ma wynosić ładunki w zakresie 1,35 - 2,25 t za cenę poniżej 5 mln USD za lot. To chyba rzeczywiście rewolucja!

Wizualizacja tej koncepcji według DARPA:



oraz obrazek wahadłowca z doczepionym do grzbietu górnym stopniem:



Źródło: http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2014/07/15.aspx

A oto propozycja Boeinga (http://boeing.mediaroom.com/Boeing-to-Design-XS-1-Experimental-Spaceplane):

« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2014, 00:11 wysłana przez JSz »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 16, 2014, 00:50 »
W sensie, ze ten wahadlowiec z mikro skrzydlem wystartuje sam - bez nosiciela, w poziomie i z pasa startowego.
Nastepnie na jakiejstam wysokosci uwolni 2-gi stopien, ktory dowiezie ladunek na docelowa orbite? Jezeli tak to wyglada to mocno optymistycznie.

To by mialo startowac na rakietowym silniku?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2014, 07:37 »
Darpa ma duże zasługi dla rozwoju astro i nie tylko.
Projekt jak najbardziej zasadny, i teoretycznie (niestety tylko teoretycznie) szansa na rewitalizację projektu X33/Venture Star, który tu pasuje (z wyjątkiem 1 dniowego czasu przygotowania do startu).
Łokhid Marcin się tu nie załapał i nici z projektu X33  :P

Ale ciekawe jak sprawa dalej się potoczy. Mam nadzieję, że tym razem nie rypnie jak X 33!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2014, 09:16 »
W sensie, ze ten wahadlowiec z mikro skrzydlem wystartuje sam - bez nosiciela, w poziomie i z pasa startowego.
Nastepnie na jakiejstam wysokosci uwolni 2-gi stopien, ktory dowiezie ladunek na docelowa orbite? Jezeli tak to wyglada to mocno optymistycznie.

To by mialo startowac na rakietowym silniku?

Z komunikatu tak wynika, że ma startować jak samolot. Nie jest to koncepcja nowa, gdyż obecnie tak startuje Pegasus, a w przyszłości ma startować Stratolaunch System, nie mówiąc o suborbitalnych SS2 czy Lynx.

Opis XS-1 jest ogólnikowy, ale widzę czy domyślam się różnicy w tym, że nosiciel ma być nie samolotem odrzutowym, ale rakietowym, i będzie wzbijał się znacznie wyżej - warto zwrócić uwagę, jak niewielki jest górny stopień w stosunku do pierwszego. Poza tym ma on rozwijać szybkość ponad 10 Ma. Co to daje - nie wiem, może fachowcy się wypowiedzą...

Darpa ma duże zasługi dla rozwoju astro i nie tylko.
Projekt jak najbardziej zasadny, i teoretycznie (niestety tylko teoretycznie) szansa na rewitalizację projektu X33/Venture Star, który tu pasuje (z wyjątkiem 1 dniowego czasu przygotowania do startu).
Łokhid Marcin się tu nie załapał i nici z projektu X33  :P

Ale ciekawe jak sprawa dalej się potoczy. Mam nadzieję, że tym razem nie rypnie jak X 33!

O ile wiem, X-33 już definitywnie upadł. Powodem zdaje się były trudności z kompozytową konstrukcją kadłuba-skrzydła.

Różnica XS-1 względem X-33 jeśli idzie o finansowanie polega na tym, że XS-1 będzie finansowany przez wojsko, a nie NASA. To stwarza potencjalnie perspektywę znacznie większej stabilności finansowej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2014, 09:16 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 16, 2014, 09:48 »
W sumie moglbym powiedziec ... "znowu"? Koncepcja SSTO ma juz dluga liste prob za soba. X-33 mial problmey z iloscia paliwa, byl za ciezki, w koncowej fazie probowano dodac jakis zbiornik na paliwo na zewnatrz statku. Byl problem ze zbiornikami kompozytowymi na paliwo, podczas testow nastepowala rozwarstwienie (to byly rozne kompozyty we warstwach i roznie reagowaly na temperature, mialy rozna rozszerzalność cieplna) (do weryfikacji) Probowano je zastapic aluminiowymi zbiornikami ale ony byly znaczaco ciezsze. Z powazaniem
                                                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 16, 2014, 11:06 »
Był kiedyś artykuł o tym, że udało się z rok temu stworzyć w końcu zbiornik spełniający wymagania X-33.


Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 16, 2014, 11:35 »
Był kiedyś artykuł o tym, że udało się z rok temu stworzyć w końcu zbiornik spełniający wymagania X-33.
              ... ja natknalem sie jakis czas temu na informacje, ze XCOR  taki zbiornik  posiada/zrobilo (do weryfikacji). Z powazaniem
                                                                                                                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 16, 2014, 12:40 »
Był kiedyś artykuł o tym, że udało się z rok temu stworzyć w końcu zbiornik spełniający wymagania X-33.

Ja też się natknąłem , bo ktośik o tym pisał na wątku poświęconym X33/Venture Star.
Szkoda, że Łokhid Marcin czy kto inny nie zechcą wrócić do tej koncepcji, która bardzo mi się podoba...
A że DARPA chce wrócić do koncepcji SSTO też mi się bardzo podoba i chwalę sobie takie postępowanie  :)
Oby tym razem się udało!!!  ::)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 16, 2014, 14:07 »
Ja też się natknąłem , bo ktośik o tym pisał na wątku poświęconym X33/Venture Star.

Było. Tylko nie wiem, czy chodziło o zrobienie samego zbiornika z kompozytów, czy też raczej o wytrzymałość całego skrzydła wypełnionego paliwem.

A że DARPA chce wrócić do koncepcji SSTO też mi się bardzo podoba i chwalę sobie takie postępowanie  :)
Oby tym razem się udało!!!  ::)

A co XS-1 ma mieć wspólnego z SSTO?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2014, 16:06 »
Ja też się natknąłem , bo ktośik o tym pisał na wątku poświęconym X33/Venture Star.

Było. Tylko nie wiem, czy chodziło o zrobienie samego zbiornika z kompozytów, czy też raczej o wytrzymałość całego skrzydła wypełnionego paliwem.

A że DARPA chce wrócić do koncepcji SSTO też mi się bardzo podoba i chwalę sobie takie postępowanie  :)
Oby tym razem się udało!!!  ::)

A co XS-1 ma mieć wspólnego z SSTO?
   ... no, XS-1 jest mniej ambitny, isttotnie nie ma byc to SSTO ale pierwszy stopien dla lotow na LEO. Z powazaniem
                                                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2014, 18:28 »
Założenia są następujące: pojazd ma być w pełni wielokrotnego użytku, z jednodniowym czasem przygotowań do lotu, bezzałogowy, który będzie wznosił się jak samolot, po czym zostanie odpalony górny stopień, który doniesie już ładunek na orbitę. Wahadłowiec ma wynosić ładunki w zakresie 1,35 - 2,25 t za cenę poniżej 5 mln USD za lot. To chyba rzeczywiście rewolucja!

DARPA jest od rewolucyjnych projektów. Pamiętać jednak trzeba, że rewolucja oznacza wysokie ryzyko, więc jakieś 90% z tych projektów się nie udaje.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2014, 18:31 »
Projekt jak najbardziej zasadny, i teoretycznie (niestety tylko teoretycznie) szansa na rewitalizację projektu X33/Venture Star, który tu pasuje (z wyjątkiem 1 dniowego czasu przygotowania do startu).

VS upadł, bo koncepcja była zła. Nie ma sensu do niej wracać.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2014, 10:22 wysłana przez Borys »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 16, 2014, 18:46 »
Projekt jak najbardziej zasadny, i teoretycznie (niestety tylko teoretycznie) szansa na rewitalizację projektu X33/Venture Star, który tu pasuje (z wyjątkiem 1 dniowego czasu przygotowania do startu).
VS upadł, bo był koncepcja była zła. Nie ma sensu do niej wracać.
Nie zgadzam się z tą opinią. Koncepcja VS moim zdaniem wcale nie była zła. Nie została zrealizowana gdyż technologia materiałowa i technologia konstrukcji silnika nie były jeszcze na odpowiednio wysokim poziomie. Nie widzę przeciwwskazań by za jakieś 10 lat ( przy dostępnych nowszych lepszych technologiach ) nie wrócić do tego projektu  :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 16, 2014, 19:32 »
VS upadł, bo był koncepcja była zła. Nie ma sensu do niej wracać.
Nie zgadzam się z tą opinią. Koncepcja VS moim zdaniem wcale nie była zła. Nie została zrealizowana gdyż technologia materiałowa i technologia konstrukcji silnika nie były jeszcze na odpowiednio wysokim poziomie.

Koncepcja nie może być równocześnie dobra i technicznie bzdurna. Prawda jest taka, że gdyby wybrano projekt McDonnell-Douglas (technologicznie realistyczny, bazujący na doświadczeniu zdobytym w trakcie programu DC-X), SSTO latałyby pewnie w kosmos juz od ponad dekady.

Cytuj
Nie widzę przeciwwskazań by za jakieś 10 lat ( przy dostępnych nowszych lepszych technologiach ) nie wrócić do tego projektu  :)

Za dziesięć lat, jak pogoda dopisze, jakiś Musk albo inny Bezos odchudzą pierwsze stopnie swoich rakiet wielokrotnego użytku do takiego poziomu, że będą one w stanie samodzielnie osiągnąć orbitę.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2014, 06:10 »
Projekt jak najbardziej zasadny, i teoretycznie (niestety tylko teoretycznie) szansa na rewitalizację projektu X33/Venture Star, który tu pasuje (z wyjątkiem 1 dniowego czasu przygotowania do startu).

VS upadł, bo koncepcja była zła. Nie ma sensu do niej wracać.

A czego była zła? Pomijając oczywiście kłopoty techniczne z zbiornikami paliwowymi....

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Experimental Spaceplane (XS-1) - projekt DARPA
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2014, 06:10 »