Autor Wątek: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa  (Przeczytany 7167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« dnia: Wrzesień 11, 2019, 12:19 »
Mamy ciekawe odkrycie - obiekt poruszający się po bardzo ekscentrycznej orbicie o oznaczeniu  gb00234.

Odkryty 30 sierpnia, peryhelium na przełomie roku. Wstępna analiza orbity sugeruje, że może pochodzić spoza Układu Słonecznego.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gb00234
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2019, 23:09 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2019, 15:12 »
Zaczynają nas częściej odwiedzać czy wcześniej nie mieliśmy zdolności by je wykrywać?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2019, 15:58 »
Zaczynają nas częściej odwiedzać czy wcześniej nie mieliśmy zdolności by je wykrywać?

Zdecydowanie to drugie.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2019, 20:18 »
Coraz więcej teleskopów, coraz więcej programów przeglądu nieba, coraz większa automatyzacja obserwacji, coraz więcej komputerów. Ciekawe czy to można też przełożyć na występowanie tornad w Polsce. Czyli, czy mamy więcej tornad, czy może po prostu każdy ma telefon z internetem i momentalnie wszystko jest nagłaśniane jak nigdy.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2019, 20:18 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2019, 20:47 »
To jest ściganie małych i słabych obiektów. Troszkę podobnie jak z małymi planetoidami - z roku na rok wykrywamy ich coraz więcej, o coraz mniejszych rozmiarach.

Z tego co pamiętam - są szacunki, że tego typu obiektów w Układzie Słonecznym jest naprawdę dużo. Loeb z uniwerku Harvarda wyliczył, że każdego roku obiektów takich jak "ojamuja" powinno być dwa w odległości mniejszej niż peryhelium Merkurego.

Tak więc nie zdziwiłbym się, jak by się okazało, że w 2021 roku poznaliśmy już dziesięć takich obiektów. (To byłoby fajne :) )

Offline Dawid213

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 68
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2019, 22:30 »
Im więcej wykryjemy takich obiektów, tym większa szansa, że trafimy na taki, że będzie można wysłać na niego sondę w miarę sensownym czasie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: gb00234 - międzygwiezdna kometa?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2019, 23:06 »
Im więcej wykryjemy takich obiektów, tym większa szansa, że trafimy na taki, że będzie można wysłać na niego sondę w miarę sensownym czasie.

Dokładnie tak - nawet niech to będzie krótki przelot, ale z pewnością byłby to ciekawy obiekt. Jedna okazja na to będzie od 2028 roku:
https://kosmonauta.net/2019/06/nowa-kometarna-misja-esa/


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2019, 23:10 »
Zmieniłem tytuł wątku - obiekt otrzymał oznaczenie 2I/Borisov.

Polecam ten link:
https://arxiv.org/abs/1909.05851

Kometa dopiero na początku grudnia osiągnie peryhelium. Jest naprawdę sporo czasu na obserwacje! :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2019, 21:11 »
2I/Borisov – międzygwiezdny przybysz
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 WRZEŚNIA 2019


Obraz komety 2I/Borisov w dniu 10 września 2019 / Credits - Canada-France-Hawaii Telescope

(...) Obiekt o roboczym oznaczeniu gb00234 został odkryty 30 sierpnia 2019 przez obserwatorium astronomiczne na Krymie. Odkrycie nastąpiło za pomocą teleskopu o średnicy 0,65 należącego do astronoma-amatora. W momencie odkrycia obiekt znajdował się około 3,6 jednostki astronomicznej od Słońca. Wstępna analiza orbity sugerowała, że obiekt może pochodzić spoza Układu Słonecznego – ekscentryczność orbity zawiera się w zakresie od 1 do 4.

Kilkanaście później obiekt otrzymał oficjalne oznaczenie 2I/Borisov*, na cześć odkrywcy. Wówczas już było wiadomo, że ten obiekt jest kometą. Orbita została także na tyle dobrze poznana, że prawdopodobieństwo pochodzenia spoza Układu Słonecznego było znacznie większe niż pochodzenie z “naszego podwórka”.


Trajektoria lotu 2I/Borisov / Credits – NASA, JPL

(...)
https://kosmonauta.net/2019/09/2i-borisov-miedzygwiezdny-przybysz/#prettyPhoto

Gemini observatory captures multicolor image of first-ever interstellar comet
by Gemini Observatory   SEPTEMBER 13, 2019


Gemini Observatory two-color composite image of C/2019 Q4 (Borisov) which is the first interstellar comet ever identified. This image was obtained using the Gemini North Multi-Object Spectrograph (GMOS) from Hawaii's Maunakea. The image was obtained with four 60-second exposures in bands (filters) r and g. Blue and red dashes are images of background stars which appear to streak due to the motion of the comet. Composite image by Travis Rector. Credit: Gemini Observatory/NSF/AURA

(...) The Gemini observations used for this image were obtained in two color bands (filters) and combined to produce a color image. The observations were obtained as part of a target of opportunity program led by Piotr Guzik and Michal Drahus at the Jagiellonian University in Krakow (Poland). The research team has submitted a paper for publication. (...)
https://phys.org/news/2019-09-gemini-observatory-captures-multicolor-image.html
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 12:05 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 14, 2019, 21:58 »
(...) The Gemini observations used for this image were obtained in two color bands (filters) and combined to produce a color image. The observations were obtained as part of a target of opportunity program led by Piotr Guzik and Michal Drahus at the Jagiellonian University in Krakow (Poland). The research team has submitted a paper for publication. (...)
https://phys.org/news/2019-09-gemini-observatory-captures-multicolor-image.html

Mamy niezły wkład w badania międzygwiezdnych przybyszy! :) Gratulacje dla Piotra Guzika i Michała Drahusa! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2019, 12:13 »
Spektrum komety. Wydaje się to być obiekt dość podobny do tych powstających w naszym Układzie Słonecznym.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2019, 22:53 »
Astronom Giennadij Władimirowicz Borisow (rocznik 1962) spotkał się z szefem Roskosmosu:

więcej: http://en.roscosmos.ru/20950/

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 26, 2019, 19:59 »
Z bezzałogowego forum - trajektoria lotu tej komety na naszym niebie. Przyleciała z okolicy Kasjopei, poleci w kierunku Lunety/Ołtarza/Pawia.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 27, 2019, 13:47 »
Skąd pochodzi 2I/Borisov?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 27 WRZEŚNIA 2019

(...) Drugi potwierdzony gość odwiedzający nasz Układ Słoneczny to kometa o oznaczeniu 2I/Borisov. Ten obiekt został wykryty 30 sierpnia 2019 przez obserwatorium astronomiczne na Krymie. Odkrycie nastąpiło za pomocą teleskopu o średnicy 0,65 należącego do astronoma-amatora. W momencie odkrycia obiekt znajdował się około 3,6 jednostki astronomicznej od Słońca.

Peryhelium 2I/Borisov nastąpi około 8 grudnia w odległości nieco większej od 2 jednostek astronomicznych od Słońca. Dwadzieścia dni później nastąpi maksymalne zbliżenie do Ziemi – dystans wyniesie około 1,9 jednostki astronomicznej. Taka trajektoria komety 2I/Borisov oznacza przynajmniej kilka miesięcy wartościowych obserwacji astronomicznych.


Amatorskie obrazy komety 2I/Borisov / Credits – Filipp Romanov astronom

(...)
https://kosmonauta.net/2019/09/skad-pochodzi-2i-borisov/
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 12:05 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2019, 23:20 »
2I/Borisov – HST rozpoczyna obserwacje
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 PAŹDZIERNIKA 2019

(...) Od ósmego października kosmiczny teleskop Hubble (HST) wykonuje serię obserwacji komety 2I/Borisov. Dzięki obserwacjom HST możliwe będzie precyzyjne wyznaczenie krzywej zmiany blasku komety, co powinno się przełożyć na lepsze wyznaczenie wielkości jądra tego obiektu. Aktualnie zakłada się, że 2I/Borisov ma średnicę pomiędzy 1 a 16 km, choć prawdopodobnie jest to mniej niż 3 km. Co więcej, możliwe będzie zaobserwowanie fragmentów tej komety – jeśli takie odpadają od 2I/Borisov. (...)

https://kosmonauta.net/2019/10/2i-borisov-hst-rozpoczyna-obserwacje/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2019, 23:20 »