Autor Wątek: Krajowy Program Kosmiczny  (Przeczytany 13365 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Krajowy Program Kosmiczny
« dnia: Grudzień 14, 2020, 00:17 »
Wbrew nazwie działu forum, w którym się znajdujemy, nie ma dyskusji poświęconej polskiemu programowi kosmicznemu. A chyba jest o czym rozmawiać ;)

1. Jak oceniacie dotychczasowe podejścia do Krajowego Programu Kosmicznego? (Historycznie były co najmniej trzy - za kadencji p.o. płk Szuszyńskiego, program na 2019-2021 za kadencji dr. Brony, no i najnowszy, tworzony za kadencji niedawno odwołanego prezesa Szaniawskiego.)

2. Co Waszym zdaniem powinno się znaleźć w KPK? Jakie działania winny być priorytetem (te z Polskiej Strategii Kosmicznej są obowiązkowe, ale można je różnie interpretować)? Jakie zdolności powinniśmy dzięki niemu uzyskać? Jaki minimalnie budżet powinniśmy na to przeznaczyć?

3. Dlaczego wciąż się nie udaje, i od tylu lat trwa syzyfowa praca naszej administracji?

podyskutujmy  ;)


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2020, 11:52 »
Tomku, bardzo ważny temat!
Zastanawiam się jak podejść do faktu, że nie było tego tematu jeszcze na forum. Wydaje mi się, że przede wszystkim samo KPK jest dość mało znane poza podmiotami, które się interesują KPK jako potencjalni przyszli beneficencji. O ile się orientuję, to nie było jakiejś "szeroko zakrojonej akcji", która informowała środowiska naukowe i techniczne w Polsce, że powstanie Krajowy Program Kosmiczny.

No i dalej:
1. Chyba już i cztery: pojawiła się informacja, że ten "trzeci" KPK został niedawno odrzucony i powstanie "czwarty KPK"
2. To prawda, że różnie można interpretować cele PSK. Osobiście zauważam, że Polska to duży kraj o szerokich zainteresowaniach i możliwościach. Pytanie, czy "wszystko" powinno się pojawić w KPK oraz czy na "wszystko" wystarczy funduszy?
3. To jest odpowiedź, na które nikt spoza administracji nie wie jak odpowiedzieć. Uważam, że KPK powinno już dawno temu powstać i już być wdrożone. A czasy mamy "trudne" - gdyż jest już po zakończeniu Polish Industry Incentive Scheme, ale chyba wciąż nie jesteśmy na tyle rozwinięci, by efektywnie konkurować z doświadczonymi państwami ESA.

Osobiście liczę na to, że powstanie szybko KPK i że dookoła tego powstanie trochę działań, które pomogą w przedsiębiorczości w Polsce. Samo KPK może nie wystarczyć.

Moim zdaniem warto śledzić los KPK i - mam nadzieje - komentować jego wdrożenie w Polsce.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2020, 19:43 »
Tomku, bardzo ważny temat!
Zastanawiam się jak podejść do faktu, że nie było tego tematu jeszcze na forum. Wydaje mi się, że przede wszystkim samo KPK jest dość mało znane poza podmiotami, które się interesują KPK jako potencjalni przyszli beneficencji. O ile się orientuję, to nie było jakiejś "szeroko zakrojonej akcji", która informowała środowiska naukowe i techniczne w Polsce, że powstanie Krajowy Program Kosmiczny.


Polityka informacyjna odnośnie KPK była i jest bardzo zła. Najbardziej jaskrawy przykład to potraktowanie wersji KPK na lata 2019-2021. Tworzenie dokumentu było poprzedzone bardzo solidnymi konsultacjami, a finalny dokument pojawił się na stronie POLSA (w zasadzie nadal wisi...). Program nie został zaakceptowany, lecz nie było na ten temat żadnej informacji. Po prostu go nie realizowano. Aż w tym roku pojawiła się informacja, że zaczynamy konsultacje do KPK - jakby poprzednio nie było żadnych prac na ten temat :D Trochę na to ponarzekaliśmy ministerstwu: https://www.pspa.pl/index.php/pl/projekty/krajowy-program-kosmiczny/odpowiedz-na-pismo-dyrektora-departamentu-innowacji-w-ministerstwie-rozwoju


No i dalej:
1. Chyba już i cztery: pojawiła się informacja, że ten "trzeci" KPK został niedawno odrzucony i powstanie "czwarty KPK"

Tak, ale ten czwarty nie został chyba jeszcze oficjalnie ,,napoczęty". Za to swego czasu było prowadzone studium dot. polskiego kosmosu (chyba dla POLSY, ale głowy nie dam) przez pewne korpo, w którym jeden rozdział to właściwie była propozycja programu kosmicznego, ze sporym udziałem konsultacyjnym podmiotów z branży. Ale ten dokument podobnie, pojawił się, po czym nie wiadomo co dalej. Więc mieliśmy 4 podejścia do programu kosmicznego dla Polski, a teraz czas na piąte podejście ;)


3. To jest odpowiedź, na które nikt spoza administracji nie wie jak odpowiedzieć. Uważam, że KPK powinno już dawno temu powstać i już być wdrożone. A czasy mamy "trudne" - gdyż jest już po zakończeniu Polish Industry Incentive Scheme, ale chyba wciąż nie jesteśmy na tyle rozwinięci, by efektywnie konkurować z doświadczonymi państwami ESA.

Osobiście liczę na to, że powstanie szybko KPK i że dookoła tego powstanie trochę działań, które pomogą w przedsiębiorczości w Polsce. Samo KPK może nie wystarczyć.

Moim zdaniem warto śledzić los KPK i - mam nadzieje - komentować jego wdrożenie w Polsce.

Też uważam, że powinien już być wdrożony. Według przyjętej przez parlament Polskiej Strategii Kosmicznej KPK miało być wdrożone do końca 2020 ;) Niestety, nie jest to jedyny z celów strategii, który miał być gotowy w tym roku, ale nie będzie.

2. To prawda, że różnie można interpretować cele PSK. Osobiście zauważam, że Polska to duży kraj o szerokich zainteresowaniach i możliwościach. Pytanie, czy "wszystko" powinno się pojawić w KPK oraz czy na "wszystko" wystarczy funduszy?

To brzmi jak dobry temat do rozważenia (i rozmarzenia się...) na tym forum ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2020, 20:28 »
A może zanim wejdziemy głębiej w tę dyskusję - zadam pytanie (a może w ogóle ankietę?) do Forumowiczów:
- czy w ogóle słyszeliście o Krajowym Programie Kosmicznym?

Proszę o szczere odpowiedzi. NIE w tym przypadku to też ważna odpowiedź.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2020, 20:28 »

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2020, 21:56 »
Tak, ale tylko tyle na Kosmonaucie. Nie potrafiłbym powiedzieć z pamięci na czym to miało polegać poza nazwą.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 15, 2020, 22:27 »
Niewiele było o tym programie na Kosmonaucie

Był to najwyższy priorytet wcześniejszego prezesa, który po jego przygotowaniu podał się do dymisji.

Parę postów znalazłem.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3132.msg116534#msg116534
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3132.msg119469#msg119469

Cytuj
W ocenie PSPA, w piśmie DDI MR zabrakło podania przyczyn niepowodzenia poprzednich postępowań
w sprawie przyjęcia Krajowego Programu Kosmicznego (KPK). PSPA nie jest w posiadaniu informacji, z jakiego
powodu (lub z jakich powodów) zostały odrzucone poprzednie projekty KPK.
https://www.pspa.pl/images/documents/PSPA_Odpowiedz_MR_DIN-V07032020-3-JK.pdf

Wcześniej propozycje były konsultowane z przedstawicielami sektora komicznego i  zagadką pozostaje stan zawieszenia projektu.  Powodem może być  brak odpowiednio wysokiego poziomu finansowania, obawa urzędników, że kompetencyjnie może być to dla nich zbyt poważne wyzwanie ?

Czy jest szansa na pozyskanie środków z budżetu odbudowy Europy po kryzysie ?

Poniżej projekt KPK na stronie POLSA
https://polsa.gov.pl/wydarzenia/komunikaty/877-krajowy-program-kosmiczny-2019-2021-54-projekty-wspierajace-rozwoj-polskiej-branzy-kosmicznej-na-3-lata-2

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2020, 21:23 »
Dzięki Orionidzie za to podsumowanie.
Z mojej strony - jako ekipy z wewnątrz branży - kilka razy wysłaliśmy nasze komentarze i opinie w sprawie jednego z poprzednich KPK. Chyba najbardziej aktywny udział branży był wówczas, gdy mówiono o pierwszym polskim satelicie technologicznym oraz o naukowym. I te dwa satelity miały "jakoś teraz" być gotowe do lotu - albo przynajmniej jeden z nich.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2020, 17:04 »
Szczerze mówiąc to nie kojarzę KPK, w którym był satelita technologiczny i naukowy?

Cytuj
I te dwa satelity miały "jakoś teraz" być gotowe do lotu - albo przynajmniej jeden z nich.

Gdyby brać na serio wszystkie zapowiedzi i plany ogłaszane przez polską administrację i firmy w ostatnich latach, to mielibyśmy już w kosmosie całkiem pokaźną flotę, a na Ziemi całkiem pokaźną infrastrukturę  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2020, 19:23 »
Szczerze mówiąc to nie kojarzę KPK, w którym był satelita technologiczny i naukowy?

A nie miał to być element "małego KPK"? Mi się to z tym kojarzy najbardziej. Tomku, a co Tobie się przypomina? :)

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2020, 22:03 »
Wszystko jest w linku który podesłał Orionid...

W małym KPK był plan (IMHO całkiem sensowny) na zrobienie równolegle do trzech studiów wykonalności misji naukowych, tak do fazy A. Potem miała zostać wybrana jedna do realizacji.

Satelity technologicznego nie było.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2020, 13:39 »
Wszystko jest w linku który podesłał Orionid...

W małym KPK był plan (IMHO całkiem sensowny) na zrobienie równolegle do trzech studiów wykonalności misji naukowych, tak do fazy A. Potem miała zostać wybrana jedna do realizacji.

Satelity technologicznego nie było.

Czyli ta dyskusja o technologicznym była przed małym KPK albo po prostu na którymś etapie, w którym mi się już nie zdarzyło uczestniczyć pomysł został "zatrzymany".

Na 100% na poważnie była rozmowa o technologicznym i oddzielnym naukowym. Też poszukam, czy coś się pojawiło w dokumentach. (Na wszelki wypadek dodam, że nie chodzi mi o ops-sat tutaj!).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2021, 14:23 »
Czy coś wiadomo jak prace nad Krajowym Programem Kosmicznym? Coś wiadomo kiedy będzie jego kolejna wersja? Czy jeszcze w tym roku?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 19, 2021, 14:46 »
Czy coś wiadomo jak prace nad Krajowym Programem Kosmicznym? Coś wiadomo kiedy będzie jego kolejna wersja? Czy jeszcze w tym roku?

Zapowiadają, że tak. Ale na tym etapie będę niewiernym imiennikiem, i uwierzę, jak zobaczę  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 19, 2021, 14:59 »
Czy coś wiadomo jak prace nad Krajowym Programem Kosmicznym? Coś wiadomo kiedy będzie jego kolejna wersja? Czy jeszcze w tym roku?

Zapowiadają, że tak. Ale na tym etapie będę niewiernym imiennikiem, i uwierzę, jak zobaczę  ;)

Pytanie czy będą jakieś szersze dyskusje/konsultacje i czy będzie ich więcej niż jedno spotkanie, na które część społeczności nie dotrze, a część się dowie po fakcie...

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2021, 15:15 »
Jest prowadzona całkiem szeroka akcja konsultacyjna z branżą ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Krajowy Program Kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 19, 2021, 15:15 »