Autor Wątek: Działalność POLSA w 2022 roku  (Przeczytany 10732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Działalność POLSA w 2022 roku
« dnia: Styczeń 04, 2022, 09:05 »
Nowy rok, nowa POLSA z nowym statutem i organizacją :) Na jakie działania czekacie? Moja wstępna lista:

1. Krajowy Program Kosmiczny (odpowiada za niego MR, ale POLSA dużo w nim działa)
2. Wyniki studiów wykonalności misji kosmicznych (powinny być już gotowe)
3. Prace nad SSA/SST
4. Dalszy rozwój zapowiadanej współpracy pod kątem startów orbitalnych air-launch z Polski

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2022, 09:11 »
... samorozwiazanie? Z powazaniem
                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2022, 13:36 »
2. Wyniki studiów wykonalności misji kosmicznych (powinny być już gotowe)

Pozwolę sobie ze znanych mi źródeł potwierdzić, że przynajmniej część prac została oddana w terminie przez POLSA i zaakceptowana przez Agencję jeszcze przed końcem roku. A co dalej - też mnie to ciekawi! :)

4. Dalszy rozwój zapowiadanej współpracy pod kątem startów orbitalnych air-launch z Polski

Ja osobiście mam nadzieję, że nie będzie to tak "szczegółowo", a raczej będzie seria analiz różnych konfiguracji.
W tej chwili raczej trudno ocenić, że air-launch - szczególnie w tej plotkowanej konfiguracji z lotem nad Morze Północne - jest "rozsądny". Ale co ja się tam znam! :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2022, 15:21 »
4. Dalszy rozwój zapowiadanej współpracy pod kątem startów orbitalnych air-launch z Polski

Ja osobiście mam nadzieję, że nie będzie to tak "szczegółowo", a raczej będzie seria analiz różnych konfiguracji.

Ze względu na położenie i gęstość zaludnienia w grę wchodzi tylko start z morza (względnie z linii brzegowej, ale w bardzo ograniczonym zakresie) lub z powietrza.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2022, 15:21 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2022, 18:39 »
Ze względu na położenie i gęstość zaludnienia w grę wchodzi tylko start z morza (względnie z linii brzegowej, ale w bardzo ograniczonym zakresie) lub z powietrza.

Bez obaw Borysie nie mam na myśli strzelanie z Polski  w ogóle - przepraszam za brak precyzji - mam nadzieję, że po prostu więcej różnych operatorów rakiet przedstawi swoje propozycje współpracy. Może coś z tego ciekawego wyjdzie? :) (Naiwnie mam nadzieję, że POLSA spojrzy na takie alternatywy)

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2022, 20:26 »
Ze względu na położenie i gęstość zaludnienia w grę wchodzi tylko start z morza (względnie z linii brzegowej, ale w bardzo ograniczonym zakresie) lub z powietrza.

Bez obaw Borysie nie mam na myśli strzelanie z Polski  w ogóle - przepraszam za brak precyzji - mam nadzieję, że po prostu więcej różnych operatorów rakiet przedstawi swoje propozycje współpracy. Może coś z tego ciekawego wyjdzie? :) (Naiwnie mam nadzieję, że POLSA spojrzy na takie alternatywy)

Rozchodzi się o zapewnienie odpowiednio niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia szkody, szczególnie na terenie obcego kraju. Stąd strzały z Polski (nawet z plaży) w jakimkolwiek kierunku są pod tym kątem pewnym wyzwaniem. Trochę to opisaliśmy w studium dla Polskiej Agencji Kosmicznej "Polska mikrorakieta nośna - perspektywa", gdzie sugerowaliśmy air-launch z nad Morza Północnego. Zapewne da się zrobić rakietę, która mogłaby latać z lądu w PL i lecieć nad Szwecją (Izrael też jest ,,otoczony", a strzela od siebie), ale takiej analizy nie robiliśmy bo jest bardzo szczegółowa i dla każdej rakiety wynik wyjdzie inny. Moim zdaniem Polskę stać na to, by opracować własną konstrukcję, w tym na potrzeby wojskowe. Ciekawy jestem, jaki jest właściwie plan POLSA na te loty z Polski...

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2022, 10:20 »
Polska Agencja Kosmiczna była przedwczoraj bardzo aktywna w mediach społecznościowych informując o ponownym wejściu w atmosferę rakiety Angara A5 i przewidywanych lokalizacjach upadku rakiety. Informacje publikowano na podstawie danych z EUSST.

Jeden z polskich ekspertów mocno skrytykował POLSĘ.

https://www.linkedin.com/in/maciej-konacki-4573546a/detail/recent-activity/

Polska Agencja Kosmiczna zatrudnia jasnowidzów

Dyrektor z POLSA oznajmiła, że wie gdzie odbędzie się zjawisko wejścia w atmosferę członu rakiety Angara 5 z precyzją bijącą na głowę ekspertów z branży. Wystarczy sobie prześledzić jak dziś zmieniała się progonozowana lokalizacja na godziny przed zjawiskiem. Absolutny publiczny blamaż POLSA, która w teorii powinna mieć zespół specjalistów z tej dziedziny.


Angara A5 czyli gorące wejście w atmosferę Polskiej Agencji Kosmicznej
 
Komunikacja POLSA o wejściu w atmosferę członu rosyjskiej rakiety Angara A5 okazała się wizerunkowym i merytorycznym blamażem. Z tych komunikatów jasno wynika, że POLSA nie rozumie treści raportów EUSST z zakresu usługi reentry (wejście w atmosferę). Nominalną lokalizację wejścia w atmosferę „sprzedawano” jako dokładne miejsce upadku. W istocie jest to geograficzna lokalizacja odpowiadająca pozycji, w której obiekt może osiągnąć wysokość 80 km (to nie to samo co miejsce upadku!) ale ze względu na niepewności w obliczeniach obiekt może tę wysokość osiągnąć w pewnym zakresie swojej orbity więc nominalny punkt „reentry” to efektywnie środek interwału, w którym może dojść do wejścia członu Angary w atmosferę. Dla przykładu pierwszy raport EUSST z 4 stycznia podawał około 12 godzinny interwał na wejście w atmosferę, który równa się mniej więcej 8 orbitom członu Angary (!). Inaczej mówiąc według ówczesnej wiedzy mogło dojść do wejścia w atmosferę w bardzo różnych lokalizacjach. Tak Polska Agencjo Kosmiczna ta zielona kreska „nawijająca” się na mapę Ziemi z raportów EUSST to przelot członu Angary w oknie czasowym możliwego wejścia w atmosferę (a nie to co napisaliście). Ostatni raport EUSST przed samym zdarzeniem dopuszczał także wejście w atmosferę nad Polską…
 
Według moich szacunków co najmniej 12 osób pracuje na pełen etat w Zespole SSA w POLSA. Dlaczego zatem o tym zdarzeniu wypowiadała się publicznie Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej? Wspomniany przeze mnie w innym miejscu wywiad zawiera liczne błędy. Wreszcie w komunikatach POLSA używane były wyniki z raportu reentry EUSST, który jest przygotowywany przez Agenzia Spaziale Italiana (ASI, Włoska Agencja Kosmiczna), o której ani słowa… Udział POLSA w usłudze reentry jest praktycznie zerowy. Trudno też zrozumieć dlaczego POLSA prowadzi własną, mylącą czy wręcz wprowadzającą w błąd (łatwo wyszukać przykłady w polskojęzycznym internecie) komunikację używając materiałów EUSST w sytuacji gdy EUSST nie upublicznia tych informacji. Ani też słowa o tym, że Unia Europejska opłaca wykonywanie usługi reentry. Dodam, że rozpowszechnianie informacji w EUSST jest obwarowane precyzyjnymi regulacjami. Duży dyplomatyczny błąd.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2022, 17:59 »
Niestety POLSA jest od początku jej powołania kabaretonem takiego (żenującego) kalibru, że piszę w wątku naszej rodzimej pseudoagencji kosmicznej po raz pierwszy w życiu.... wot po prostu śledzenie tzw."poczynań" naszej rodzimej agencji kosmitów to czysta strata czasu...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2022, 18:11 »
... tu naprawde nie za bardzo jest co proponowac, jesli ta agencja przegrywa z jakimis agencjami  z afrykanskich
babustanow, to jedyne wyjscie to ja rozwiazac. Nie bedzie przegrywac ... Z powazaniem
                                                                                                                            Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2022, 18:23 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2022, 20:05 »
Bez obaw Borysie nie mam na myśli strzelanie z Polski  w ogóle - przepraszam za brak precyzji - mam nadzieję, że po prostu więcej różnych operatorów rakiet przedstawi swoje propozycje współpracy.

Ale dlaczego nie? Jakiś airlaunch albo sealaunch (jedno drugiego nie wyklucza) z odzyskiem przynajmniej pierwszego stopnia jest do pomyślenia. Jest na to w Europie dobry czas, jako że Arianespace dała ciała na całej linii, w efekcie czego jest nisza na rynku, którą ktoś musi wypełnić.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2022, 10:40 »
Borysie, chodziło mi tutaj nie o samą technologie, ale o to jak przydatna ona na koniec będzie vs nowe startupy europejskie. Chyba w obecnej chwili jest już troszkę zbyt mocnym zdaniem o niszy w Europie, bo w tym roku jednak kilku prób rakietowych się możemy spodziewać. A te mogą być konkurencyjne względem airlaunch.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2022, 11:18 »
...albo Air-Launch wobec nich ;) Już trochę o tym dyskutowaliśmy w temacie ,,czy powinniśmy zbudować polską rakietę kosmiczną" - generalnie można mieć dwa podejścia - czysto biznesowe i polityczne. Z czysto biznesowego punktu widzenia inwestycja w polską rakietę jest obiektywnie ryzykowna. Z politycznego - może być bardzo pożądana, by rozwijać własne technologie oraz uzyskać niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej (np. dla polskich satelitów wojskowych, wszak mamy się ich dorobić, a przestrzeń kosmiczna w sumie od lat jest jedną z domen współczesnego pola walki).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 31, 2022, 11:59 »
... pomysl, tak jak juz pialem nie jest nowy, lata temu chcieli startowac z migow, za czasow pana zenonan kulpy,
i bylo to oficjalnie w dokuemntach. Start za pomoca virgin jst dobrym pomyslem, za pewnie "dyskrecje", z lotniska
w polsce lecimy od razu na LEO. Wybrali to zreszta japonczycy, a pewnie to samo zrobia wlosi z Grottaglie Spaceport.
Cos mi sie kojarz, ze brazylia tez cos kombinowala i obstawiam, ze pewnie na wyspach brytyjskich tez o tym pomysla;-) Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 31, 2022, 13:02 »
...albo Air-Launch wobec nich ;) Już trochę o tym dyskutowaliśmy w temacie ,,czy powinniśmy zbudować polską rakietę kosmiczną" - generalnie można mieć dwa podejścia - czysto biznesowe i polityczne. Z czysto biznesowego punktu widzenia inwestycja w polską rakietę jest obiektywnie ryzykowna. Z politycznego - może być bardzo pożądana, by rozwijać własne technologie oraz uzyskać niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej (np. dla polskich satelitów wojskowych, wszak mamy się ich dorobić, a przestrzeń kosmiczna w sumie od lat jest jedną z domen współczesnego pola walki).

Tak! Warto monitorować tę sytuację i sprawdzać co takiego się pojawi w decyzjach lub rozmowach w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2022, 16:38 »
.. tylko jedna uwaga, to ze ktos ma taki system nie oznacza, ze sluzy on do wynoszenia satelitow. Jak dobrze rozumiem,
zwykle jest to jednak np. takie cos;-)  Z powazaniem
                                                           Adam Przybyla
Zrodla:
https://twitter.com/bloomingKani/status/1444225913361600514
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2022 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2022, 16:38 »