Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1371544 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4680 dnia: Styczeń 01, 2022, 11:18 »
Warto dodać (nie jestem pewien czy w tym wątku), że booster z CRS-24 jest poważnie uszkodzony. Na pewno nogi i dysze silników są do wymiany (zapewne całe silniki). Zatem booster do kapitalnego remontu a nie przeglądu.

...a może po prostu pójdzie na żyletki. Jeśli uszkodzenia są bardzo poważne to raczej wątpię aby aż do tego stopnia SpaceX bawiło się w kapitalne remonty. Przy okazji - który to był lot tego booster'a?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4681 dnia: Styczeń 01, 2022, 11:21 »
Pierwszy lot.
Szkoda, choć uszkodzenia wyglądają na zrobione przez Rumbe a nie przy lądowaniu.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4682 dnia: Styczeń 01, 2022, 11:47 »
...a może po prostu pójdzie na żyletki. Jeśli uszkodzenia są bardzo poważne to raczej wątpię aby aż do tego stopnia SpaceX bawiło się w kapitalne remonty. Przy okazji - który to był lot tego booster'a?

Biorąc pod uwagę, że lądowanie wyglądało na normalne i stopień był raczej pionowo a przy wejściu do portu na barce stał krzywo to raczej są to uszkodzenia wtórne (nie od "przypierdolenia" w barkę). Obstawiam, jako laik, że będą go ratować. Na pewno mają sporo części zamiennych z wcześniejszych lądowań (zakładam, że wymiana niektórych silników to normalna rzecz).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4683 dnia: Styczeń 01, 2022, 12:28 »
...a może po prostu pójdzie na żyletki. Jeśli uszkodzenia są bardzo poważne to raczej wątpię aby aż do tego stopnia SpaceX bawiło się w kapitalne remonty. Przy okazji - który to był lot tego booster'a?

Biorąc pod uwagę, że lądowanie wyglądało na normalne i stopień był raczej pionowo a przy wejściu do portu na barce stał krzywo to raczej są to uszkodzenia wtórne (nie od "przypierdolenia" w barkę). Obstawiam, jako laik, że będą go ratować. Na pewno mają sporo części zamiennych z wcześniejszych lądowań (zakładam, że wymiana niektórych silników to normalna rzecz).

Wymiana silników to normalna rzecz, nie pamiętam źródła ale gdzieś czytałem, że zdarza im się wymieniać pojedyncze sztuki w używanych boosterach więc nie byłoby to nic nowego. Także o ile strukturalnie nic nie jest uszkodzone to chyba jeszcze ten booster zobaczymy. Trzeba spisać numer i czekać czy się pojawi znowu w którymś locie:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4683 dnia: Styczeń 01, 2022, 12:28 »

Offline kakmar

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 136
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4684 dnia: Styczeń 06, 2022, 09:39 »
CNN spekuluje że Elon sprzedał $16miliardow w Tesli żeby dofinansować SpaceX $5 miliardami.
W między czasie zapłaci $11miliardow podatku. Musiałby zapłacić jeszcze 2 gdyby został w Kalifornii.

Więcej tutaj:
https://edition.cnn.com/2022/01/02/investing/elon-musk-tesla-stock-sales-spacex-investment/index.html

Srogie podatki tam mają. Bezos też tak płaci jak sprzedaje Amazon żeby dokładać do Blue?

.


Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4685 dnia: Styczeń 06, 2022, 20:05 »
Heh American Dream... ;D

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4686 dnia: Styczeń 14, 2022, 21:46 »
Dla mnie Spacex  naprawdę robi genialną robotę , wystarczy zapytać się gdzie by było USA teraz gdyby nie Elon ( program załogowy i towarowy, ilość wystrzeliwanych rakiet itd.)
Jednak wydaje mi się ,że popełnili błędy które odbiją im się czkawką. Można było zrobić parę rzeczy  za całkiem nieduże pieniądze :
- F9 a szczególnie FH - wystarczyło zrobić większe owiewki ,żeby wystrzeliwać o wiele więcej starlinków
- SS i SH , po co było się pakować od razu w tak nowatorskie Raptory (chodzi mi o zamknięty cykl spalania  tzn. pracować można było ,ale nie uzależniać od tego całej rakiety ) , skoro można było równocześnie stworzyć Raptory z tradycyjnym cyklem spalania czyt. prostsze i w międzyczasie na spokojnie pracować nad tymi pierwszymi
-Można było dalej pracować nad rodziną rakiet Falcon oraz silnikami na tlen/nafta , gdzie produkcje mają doskonale opanowaną- chodzi mi o wczesne plany potężnych Falcon xx
- SS i jego lądowania na Marsie i Księżycu......lądowania całym drugim stopniem ......wg mnie to pięta achillesowa(obym się mylił) . Przecież łatwiej jest stworzyć tradycyjny lądownik
-SS , zastanowiłbym się na tradycyjnym umieszczaniu ładunku na szczycie rakiety.
 ps.  ponieważ w tej wiadomości skoncentrowałem się na Spacex to przerzucę   też tą wiadomość do Działu firm prywatnych - spacex

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4687 dnia: Styczeń 18, 2022, 08:54 »
Świetna animacja lotu HLS - lądownika księżycowego SpaceX. Tzn. świetna pod względem wykonania, bo zgodności z planami SpX nie jestem w stanie ocenić:


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4688 dnia: Styczeń 18, 2022, 10:45 »
Dla uzupełnienia - to animacja wykonana przez fana, tak?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4689 dnia: Styczeń 18, 2022, 11:34 »
... na jednym tankowaniu to on sobie moze ... ;-) Z powazaniem
                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4690 dnia: Styczeń 18, 2022, 11:51 »
... na jednym tankowaniu to on sobie moze ... ;-) Z powazaniem
                                                                                    Adam Przybyla

Na filmiku jest przynajmniej 4 tankowań. Fajny filmik. Mogę się przyczepić tylko to koloru spalin z SH i SS. Jak widzieliśmy podczas testów metan pali się na pomarańczowy kolor zaś na filmiku spaliny są białe  :D
Poza tym nieścisłość się nie dopatrzyłem. Dla mnie łapanie SH i SS na stanowisku startowym przez Mehazillę to większe SF od lotu na Marsa  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4691 dnia: Styczeń 18, 2022, 14:38 »
Spokojnie, co bardziej uzdolnieni artystycznie fanboje umieszczali już Starshipy w systemie Saturna, także spodziewać się można wszystkiego, fantazja nie ma ograniczeń w końcu.

https://www.teslarati.com/nasa-snubbed-spacex-overpaid-boeing-astronaut-launches-audit/starship-2019-saturn-render-spacex-1/

My tymczasem czekamy na pierwszy chociaż udany w miarę podskok całego ustrojstwa. Może do czerwca dadzą radę...

A co do wersji księżycowej - bardzo chcę się mylić ale po prostu nie widzę tego lądownika aby doszedł do skutku, to wydaje się po prostu - na chłopski rozum - zbyt przerośnięte, poza tym dochodzi do tego kwestia posadzenia tego olbrzyma na powierzchni...kwestia stabilności...no nie..po prostu nie widzę tego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2022, 14:42 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4692 dnia: Styczeń 18, 2022, 16:12 »
... nawet jako CGI totalnie to nie dziala;-) najsmieszniejsze bedzie jak pojawia sie kolejne bajki, kiedy np. przez najblizszy rok
ta makieta nie ruszy sie ani o centymetr;-);-) A mam dziwne wrazenie, ze potrwa to jednak dluzej ... Z powwazaniem
                                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4693 dnia: Styczeń 18, 2022, 16:34 »
Ja się dziwuję, że nie poganiają roboty z SH. Taką rakietą mogliby bloki mieszkalne wysyłać na orbitę  ;) Albo mega Zumę ;) Taka rakieta mogłaby wynieść zaawansowane sondy do zewnętrznego US. Star Ship to skomplikowana zabawka przy której SH to budowa cepa  ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4694 dnia: Styczeń 18, 2022, 16:36 »
Ja się dziwuję, że nie poganiają roboty z SH. Taką rakietą mogliby bloki mieszkalne wysyłać na orbitę  ;) Albo mega Zumę ;) Taka rakieta mogłaby wynieść zaawansowane sondy do zewnętrznego US. Star Ship to skomplikowana zabawka przy której SH to budowa cepa  ;)
            ... bzdura, ona jest za ciezka. Jak juz sama wyniesie niewiele jej zostaje. Z powazaniem
                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4694 dnia: Styczeń 18, 2022, 16:36 »