Autor Wątek: Europejski program kosmiczny  (Przeczytany 245306 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #690 dnia: Listopad 16, 2023, 16:47 »
Dodał bym do tego punkt czwarty. Zadziwiająco małe starania w celu pozyskania własnej rakiety odzyskiwanej (Europa i ta państwowa i tak komercyjna, nie jest nawet na etapie swobodnie latającego Grasshopera.) Ale to chyba cecha całego "starego" przemysłu astronautycznego, zarówno Europy jak i Japonii, Hindusów czy niewątpliwego giganta jakim jest ULA. Zupełnie jakby chłopaki dostali w łeb, Falconem i kompletnie nie umieją się znaleźć w nowej rzeczywistości.

Europa jednak coś robi w tym kierunku. W tym roku przeprowadzono testy silnika Prometheus wielokrotnego użytku na demonstratorze technologii Themis. Ten silnik jest zasilany ciekłym tlenem i ciekłym biometanem , a głównym zadaniem tego programu jest opracowanie elementów technologicznych niezbędnych do ponownego użycia. Wkrótce będą wykonywane podskoki podobne do programu Grasshopper.

https://press.ariane.group/arianegroup-a-teste-pour-la-premiere-fois-un-etage-complet-de-lanceur-spatial-reutilisable-8915/

https://www.nasaspaceflight.com/2023/06/themis-prometheus-hot-fire-test/


Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #691 dnia: Listopad 23, 2023, 20:45 »
Dzisiaj planowana jest próba startowa rakiety Ariane 6 z 8-minutowym uruchomieniem silnika na stopniu głównym i test będzie transmitowany na Youtube.


Offline RiGCz

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #692 dnia: Listopad 24, 2023, 15:13 »
Firma Creotech Instrument została wybrana na głównego wykonawcę fazy projektowej dla misji księżycowej ESA.
W założeniu ma to być druga, po misji SMART-1 misja związana z mapowaniem powierzchni Księżyca, projekt rozpocznie się na początku 2024 roku.

https://space24.pl/przemysl/sektor-krajowy/polska-misja-ksiezycowa-creotech-zrealizuje-projekt-twardowski

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #693 dnia: Listopad 30, 2023, 09:26 »
🚀Pierwszy start Ariane6 jest obecnie planowany na okres od połowy czerwca do końca lipca 2024r !

Po zakończeniu ostatniego testu Ariane 6 przeszła niezbędne próby wymagane do kwalifikacji. Zatwierdziliśmy nasze modele, poszerzyliśmy naszą wiedzę operacyjną i teraz jesteśmy pewni, że czeka nas pierwszy okres wystrzelenia nowej europejskiej wyrzutni o dużym udźwigu. Ogromne podziękowania za poświęcenie, wiedzę i ciężką pracę wszystkich zaangażowanych zespołów, które często pracowały na zmiany bez przerwy, aby dotrzeć tak daleko. Nie możemy się doczekać, aż Ariane 6 wzbije się w powietrze.

https://twitter.com/AschbacherJosef/status/1730140368803332452

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #693 dnia: Listopad 30, 2023, 09:26 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #694 dnia: Listopad 30, 2023, 09:42 »
To prawda - nie możemy się doczekać! :)

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #695 dnia: Grudzień 04, 2023, 10:34 »
Włoski producent rakiet Avio stracił dwa zbiorniki na paliwo, które miały zostać wykorzystane podczas ostatniego lotu Vegi w 2024 roku. Firma obecnie bada dostępne opcje.

https://twitter.com/AndrewParsonson/status/1731601238297374968

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #696 dnia: Grudzień 21, 2023, 11:55 »
Plany ESA na rok 2024.

Na zdjęciu: Rakieta Vega-C na stanowisku startowym. (ESA)



Europejska Agencja Kosmiczna ma wiele planów na 2024 rok. W styczniu astronauta projektu ESA Marcus Wandt wyruszy w swoją pierwszą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W kwietniu ESA będzie nadzorować wystrzelenie dwóch satelitów nawigacyjnych Galileo przez SpaceX.

W czerwcu i lipcu agencja zaprezentuje swoje najnowsze misje naukowe i eksploracyjne na targach ILA International Airshow w Berlinie i Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii. Wystrzelona zostanie również misja obrony planetarnej Hera i jej satelita obserwacji Ziemi EarthCARE (Cloud, Aerosol and Radiation Explorer). Jednak najważniejszym wydarzeniem 2024 roku ma być odzyskanie niezależnego europejskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej poprzez długo oczekiwany inauguracyjny lot rakiety Ariane 6 i powrót do eksploatacji rakiety Vega-C.

Poniższa lista to krótki przegląd kluczowych wydarzeń w agendzie ESA. Należy pamiętać, że daty mogą ulec zmianie. ESA przekaże dokładne informacje o terminach w miarę zbliżania się konkretnych wydarzeń.

Połowa stycznia

Axiom-3 i start misji Muninn. Członek rezerwy astronautów ESA i astronauta projektu przygotowuje się już do swojej pierwszej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie tam pełnił funkcję specjalisty misji Axiom-3, wspieranej przez ESA i Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną. Misja o nazwie Muninn potrwa do 14 dni, podczas których Marcus weźmie udział w badaniach mikrograwitacji i działalności edukacyjnej. Dostępne jest nagranie z niedawnej konferencji prasowej Marcusa. Jego kosmiczną podróż można obserwować na blogu ESA Exploration, X i Instagramie. 

Koniec lutego

Astronauta ESA Andreas Mogensen wróci z ISS. Mogensen, szósty europejski dowódca ISS, będzie poprowadził tam misję Huginn do początku 2024 roku, koncentrując się na nadzorowaniu działań załogi i zapewnieniu bezpieczeństwa Stacji. Jego powrót na Ziemię planowany jest na ostatnie dni lutego.

Kwiecień

Ceremonia wręczenia dyplomów dla grupy astronautów ESA 2022 oznacza nie tylko pomyślne ukończenie rygorystycznego szkolenia, ale służy również jako okazja do ogłoszenia starannie wyselekcjonowanych kandydatów na nadchodzące misje kosmiczne. Szczegółowe informacje dotyczące briefingów prasowych i akredytacji dla mediów zostaną podane na około sześć tygodni przed ukończeniem przez nich szkoły. 

Kwiecień (później także lipiec/sierpień)

Start Galileo. Galileo to najbardziej precyzyjny system nawigacji satelitarnej w historii, obsługujący dziś ponad cztery miliardy ludzi i urządzeń na całym świecie i umożliwiający zastosowania takie jak transport, kolej, transport morski, usługi pomiaru czasu, rolnictwo i akcje ratownicze.

ESA, mająca ponad 30-letnie doświadczenie w pionierskiej nawigacji satelitarnej, została wybrana przez Komisję Europejską do zaprojektowania, opracowania, zakupu, przetestowania i zatwierdzenia systemu Galileo. W celu uzupełnienia konstelacji na orbitę ma zostać wysłanych dziesięć pozostałych satelitów Galileo pierwszej generacji. Następnie zostaną one zastąpione przez drugą generację Galileo, która wniesie do systemu ulepszone i potężniejsze możliwości.

Podczas gdy Ariane 6, nowa rakieta nośna opracowywana przez ESA, przygotowuje się do swojego inauguracyjnego lotu, UE zgodziła się przygotować do wyniesienia na orbitę czterech satelitów nawigacyjnych Galileo za pośrednictwem firmy SpaceX.

Maj

Satelita EarthCARE (Cloud, Aerosol and Radiation Explorer) to wspólne przedsięwzięcie ESA i Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych JAXA. Będzie badać wpływ chmur i aerozoli na promieniowanie słoneczne w przestrzeni kosmicznej i zatrzymywanie promieniowania podczerwonego emitowanego na powierzchnię Ziemi. Szczegółowe informacje zostaną podane na około sześć tygodni przed startem.

Czerwiec lub lipiec

Inauguracyjny lot Ariane 6, nowego systemu wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę opracowywanego przez ESA, zapewni Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Start rakiety ma odbyć się między połową czerwca a końcem lipca. 

Dzięki możliwości ponownego uruchomienia górnego stopnia rakiety Ariane 6, możliwości Europy w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę zostaną dostosowane do potrzeb wielu misji. Ta autonomiczna zdolność do osiągania orbity okołoziemskiej i głębokiego kosmosu wspiera europejskie programy nawigacyjne, obserwacji Ziemi, a także programy naukowe i zapewniania bezpieczeństwa. Dalsze informacje zostaną podane później. 

5–9 czerwca

Międzynarodowe targi lotnicze ILA w Berlinie. Internationale Luftfahrtausstellung Berlin to największe targi lotnicze w Niemczech. Odbywają się na berlińskim lotnisku ExpoCenter w Schönefeld co dwa lata. Oferują kompleksowe spojrzenie na postęp technologiczny w lotnictwie i eksploracji kosmosu. To również dynamiczna platforma wspierająca nawiązywanie kontaktów biznesowych i współpracy, na której spotykają się liderzy branży, naukowcy i przedstawiciele rządów, aby zaangażować się w dyskusje kształtujące przyszłość lotnictwa i kosmonautyki.

ESA będzie współgospodarzem dużego pawilonu kosmicznego wraz z BDLI i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR). Oficjalny harmonogram zostanie udostępniony przed samym wydarzeniem. 

Lipiec lub sierpień

Misja ESA Proba-3 zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety nośnej Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. Dwa małe satelity będą badać koronę słoneczną i jej otoczenie, a także wykorzystywać innowacyjne technologie do pomiaru dokładnego położenia obu statków kosmicznych. Misja wystartuje z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota w Indiach (poniższe zdjęcie).



Autorstwa Indian Space Research Organisation (GODL-India), GODL-India, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75154125

 

Antena komunikacyjna misji znajduje się na portugalskiej wyspie Santa Maria des Azores, a stacja naziemna w Redu w Belgii, gdzie mieści się ESA ESEC, Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Kosmicznego i Edukacji.

30 września – 6 października

W Europejskim Centrum Badań Kosmicznych i Technologii ESA (ESTEC) w Noordwijk w Holandii odbędzie się 35. Kongres Planetarny Stowarzyszenia Badaczy Kosmosu, które  zrzesza ponad 400 astronautów i kosmonautów z 38 krajów. Stowarzyszenie zapewnia astronautom możliwość zapoznania się z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką, aby wspomóc tworzenie wysoko wykwalifikowanej kadry celem zapewnienia przyszłego rozwoju gospodarczego i naukowego oraz wspierania międzynarodowej współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i zarządzania planetarnego.

Październik

Spodziewany przełom w projekcie LUNA w Europejskim Centrum Astronautycznym ESA EAC w Kolonii w Niemczech, gdzie już teraz powstaje obiekt zaprojektowany w celu odtworzenia powierzchni Księżyca. Ma to zapewnić poligon szkoleniowy dla astronautów i centrum testowe dla technologii, które mają zostać wykorzystane w przyszłości podczas badań i eksploracji Księżycu.

Wspólny projekt ESA i Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) umożliwi przyszłym astronautom podróżującym na Księżyc szkolenie w obiekcie LUNA, zawierającym pełną symulację misji księżycowej na Ziemi w odpowiednim środowisku z prawdziwymi narzędziami i wsparciem operacyjnym. LUNA umieści Europę w widocznym miejscu na mapie przygotowań ludzkich do dalszych podróży na Księżyc.

Szczegółowe informacje zostaną podane na około sześć tygodni przed inauguracją obiektu.

Październik

Start misji Hera. Hera to opracowywana w ESA misja obrony planetarnej mająca na celu zbadanie planetoidy podwójnej Didymos. Ma zostać wystrzelona przez SpaceX z przylądka Canaveral na Florydzie. Dostarczy niezwykle cennych informacji dla przyszłych misji odchylania planetoid i ich badań naukowych, a także zbada geofizykę planetoid, formowanie się Układu Słonecznego i jego ewolucję.

Zespół projektowy ESA HERA znajduje się w ESTEC w Noordwijk, a operacje misji w ESOC (Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych) w Darmstadt w Niemczech. Wsparcie naukowe i archiwum znajduje się w ESAC (Europejskie Centrum Astronomii Kosmicznej) w Madrycie. Szczegółowe informacje dotyczące briefingów prasowych i akredytacji dla mediów zostaną podane na około sześć tygodni przed datą startu. 



ESOC Mission Control w Darmstadt (ESA/Jürgen Mai)

 

14–18 października

75. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Mediolanie. Wydarzenie organizowane jest przez Międzynarodową Federację Astronautyczną, Międzynarodową Akademię Astronautyki i Międzynarodowy Instytut Prawa Kosmicznego we współpracy z lokalnym organizatorem. Eksperci ESA dołączą do około 8000 delegatów i zaprezentują najnowsze programy, misje i technologie agencji dotyczące odpowiedzialnej eksploatacji przestrzeni kosmicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jesień 2024

Przełomowy lot Vega-C. Rakieta nośna Vega-C, startująca z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, zwiększy autonomię Europy w przestrzeni kosmicznej, wspierając nowe możliwości misji, w tym operacje powrotu na Ziemię za pomocą pojazdu wielokrotnego użytku Space Rider ESA. 

https://www.esa.int/Newsroom/Press_Releases/ESA_s_highlights_in_2024







Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #697 dnia: Grudzień 21, 2023, 12:53 »
A co do rakiety Vega to Europejska Agencja Kosmiczna nie wszczyna dochodzenia w sprawie utraty, a następnie zniszczenia przez Avio dwóch zbiorników dla ostatniego lotu Vega w 2024 r.

https://twitter.com/AndrewParsonson/status/1737437957999518062

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #698 dnia: Styczeń 25, 2024, 22:21 »
Dwie nowe naukowe misję ESA będą latać na Ariane 6. EnVision: odważna misja do badania Wenus od jej wewnętrznego jądra po zewnętrzną atmosferę, dająca nowy, ważny wgląd w historię planety, aktywność geologiczną i klimat, którego wystrzelenie ma nastąpić w 2031 roku.

Laser Interferometer Space Antenna (LISA), będący pierwszym przedsięwzięciem naukowym mającym na celu wykrywanie i badanie fal grawitacyjnych z kosmosu wystartuje w 2035r.

https://twitter.com/esa/status/1750501530254336358

« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2024, 22:27 wysłana przez Lion97 »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #699 dnia: Styczeń 27, 2024, 17:47 »
To będzie najambitniejsza misja kosmiczna w historii. Co zobaczy LISA?



Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała o rozpoczęciu realizacji budowy kosmicznej sondy LISA. LISA to skrót od Laser Interferometer Space Antenna. Będzie to składająca się z trzech sond kosmicznych misja, za pomocą której naukowcy będą w stanie wykrywać fale grawitacyjne z niespotykaną dotąd precyzją.

Jeszcze zaledwie kilka lat temu fale grawitacyjne były konstruktem tylko teoretycznym, którego istnienie wynikało jedynie z Ogólnej Teorii Względności. Przełom pojawił się niemal natychmiast po uruchomieniu detektora LIGO, który już na etapie wdrażania go do pracy był w stanie odkryć sygnał, który dokładnie pasował do przewidywań. To wtedy ludzkość po raz pierwszy zarejestrowała obecność w otoczeniu Ziemi swoistych zmarszczek czasoprzestrzeni docierających do nas z odległych źródeł kosmicznych, w których dochodziło do łączenia się ze sobą czarnych dziur, a z czasem także czarnych dziur z gwiazdami neutronowymi, czy też dwóch gwiazd neutronowych. Wkrótce potem do detektorów LIGO dołączył także detektor Virgo. Ogromnymi krokami jednak zbliża się era wykrywania fal grawitacyjnych w przestrzeni kosmicznej. LISA będzie właśnie pierwszym instrumentem zdolnym do badania fal grawitacyjnych poza Ziemią.



Na obserwatorium jednak będziemy musieli poczekać, bowiem już teraz przewiduje się, że satelity zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Ariane 6 dopiero w okolicach 2035 roku.

LISA odkryje całe morze fal grawitacyjnych

Misja LISA to prawdopodobnie najambitniejszy projekt, jaki kiedykolwiek uzyskał zgodę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Można się także spodziewać, że będzie to najdroższy zrealizowany przez agencję projekt misji kosmicznej.

Prace nad projektem rozpoczną się w 2025 r., po wybraniu europejskiego wykonawcy, który będzie miał za zadanie zaprojektować i zbudować instrumenty badawcze obserwatorium. Jak na razie wiadomo, że w ramach misji w przestrzeń kosmiczną trafią trzy sondy, które będą przemieszczały się w przestrzeni kosmicznej w formacji, tworząc charakterystyczny trójkąt połączony wiązkami laserowymi.



Cała formacja zostanie umieszczona na orbicie okołosłonecznej, na której będzie stale podążać za Ziemią. Każda z trzech sond tworzących precyzyjny trójkąt równoboczny, będzie odległa od swoich dwóch towarzyszy o dokładnie 2,5 miliona kilometrów. Stworzymy zatem naprawdę gigantyczny trójkąt. Dla porównania odległość Ziemia-Księżyc to „zaledwie” 360 000 km.

W naziemnych detektorach fal grawitacyjnych, w których wiązki laserowe przemieszczają się na odległość jedynie kilku kilometrów, możliwe jest odkrywanie jedynie najsilniejszych fal grawitacyjnych, generowanych w zderzeniach obiektów o masach gwiazdowych.

Zmiany odległości między trzema komponentami sondy kosmicznej LISA pozwolą wykrywać znacznie delikatniejsze zmarszczki czasoprzestrzeni pochodzące także z nieco mniej energetycznych zderzeń w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy przekonują, że dzięki ogromnej odległości, jaką pokonują sygnały laserowe na LISA, oraz doskonałej stabilności jej oprzyrządowania, będziemy badać fale grawitacyjne o niższych częstotliwościach, niż jest to możliwe na Ziemi, odkrywając zdarzenia o innej skali i pochodzące aż z początków wszechświata. Naukowcy przyznają, że uruchomienie obserwatorium kosmicznego LISA będzie dla badaczy zajmujących się falami grawitacyjnymi wydarzeniem porównywalnym z momentem, w którym do niemych filmów dodano dźwięk.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2024, 17:49 wysłana przez Slavin »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #700 dnia: Luty 22, 2024, 15:11 »
Cytuj
The core and second stages for the maiden flight of Ariane 6 have safely arrived in French Guiana.
https://twitter.com/AndrewParsonson/status/1760585917582970942

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #700 dnia: Luty 22, 2024, 15:11 »