Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 562656 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1620 dnia: Marzec 10, 2022, 07:52 »
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/by%c5%82y-astronauta-nasa-zwr%c3%b3ci%c5%82-rosyjski-medal-m%c3%b3wi-co-maj%c4%85-z-nim-zrobi%c4%87/ar-AAUROvQ?li=BBr5MK7

Ach ten Rogozin - najpierw grozi potem każe się odczepić, niech lepiej pójdzie na skargę do Władymira Hitlerowicza specjalisty od konfliktów.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1621 dnia: Marzec 10, 2022, 09:34 »
Pytanie jeszcze - pomijając to co już dawno stwierdziliśmy czyli niepoczytalność Rogozina - jak on by chciał "odłączyć" rusą część od ISS? Świt (Zarja) póki co nie jest ruska tylko amerykańska, jak chce to niech odłączy Gwiazdę z Nauką, Amerykanie powinni dać sobie radę za pomocą Cygnusów, ponadto zdaje się Zarja ma także jakieś sliniczki korekcyjne. Zresztą...ruskie i tak za chwilę nie będą już nigdzie latać, bo za co. Za to przygotujmy się na kolejny, niezapowiedziany "test" w postaci rozwalenia kolejnego satelity, którego tysiące fragmentów same z siebie bardziej skutecznie zagrożą programowi ISS niż te pokrzykiwania sfrustrowanego do reszty Dimka. Ruskie prowokacje na tym etapie są wręcz ich chorym odruchem naturalnym.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2022, 09:36 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1622 dnia: Marzec 10, 2022, 20:46 »
Rogozin jest raczej komisarzem Roskosmosu niż menadżerem. Zawsze błaznował, ale potrafił być dowcipny, bo np. słynny dowcip z trampoliną dla NASA mu się udał. Teraz jednak nerwy mu puściły - posty w rodzaju "idź do psychiatry" o tym świadczą - ale chyba nie dlatego, że Kelly go sprowokował. Przypuszczam, że możemy spodziewać się dużych zmian w Roskosmosie.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1623 dnia: Marzec 11, 2022, 17:33 »
Przypuszczam, że możemy spodziewać się dużych zmian w Roskosmosie.

Wręcz przeciwnie. Rogozin to polityk, który wykonuje wewnętrzną politykę ZSRR. On ma rację i tyle.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1623 dnia: Marzec 11, 2022, 17:33 »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1624 dnia: Marzec 14, 2022, 11:34 »
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_faszystowskie

Co prawda mowa jest jedynie w kontekście Włoch i Niemiec ale - współczesna Rosja w 100% wypełnia reguły definicji.
Zamieszczam to tutaj w kontekście tego że oto mamy pierwsze faszystowskie mocarstwo nuklearne i kosmiczne, chociaż to ostatnie na szczęście w coraz mniejszym stopniu.
Drugi powód to wskazanie wyraźnie która strona wiadomego konfliktu bardziej potrzebuje "denazyfikacji" o której potrzebie tak szeroko mówią rosjanie.
Jako państwo faszystowskie nie widzę rosyjskiej obecności w kosmosie inaczej niż militarna (w tym ASAT-y - łatwiej im niszczyć niż budować) + jakieś tam ruchy propagandowe o które będzie teraz coraz trudniej zwłaszcza w kontekście współpracy międzynarodowej (transfer technologii).

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1625 dnia: Marzec 14, 2022, 15:47 »
Prawidłowo nazwane, bez owijania w bawełnę, temu faszystowskiemu państwu nikt nie powinien już kibicować na polu kosmicznym, a każda porażka, włącznie z Łuną 25 (jeżeli to coś wogóle wystartuje, bo na razie pracownicy Bajkonuru mają wolne bezpłatne), będzie miodem na serce. Rosja przestaje istnieć w kosmosie i liczę gorąco na to, że przynajmniej w ciągu miesiąca będzie tzw. technicznym bankrutem, pytanie czy Chiny zechcą w jakikolwiek sposób ratować swojego sojusznika bez popadania w niełaskę Zachodu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1626 dnia: Marzec 14, 2022, 16:07 »
No właśnie zadam pytanie: czy naprawdę Chinom się w jakikolwiek sposób opłaca wspierać Rosję? Maciej jakieś argumenty "za"?

Online Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1627 dnia: Marzec 14, 2022, 16:13 »
E no, faszyści akurat w rakietach nieźli byli  ;). A na serio, to podejrzewa, że o wszystkich sztandarowych projektach rosyjskiej astronautki, takich jak kapsuła Orzeł, nowoczesne moduły do ISS, Łuny (może z wyjątkiem tej podobno już gotowej), współpracy z chińczykami przy ich przedsięwzięciach księżycowych i jak mi się wydaje, najważniejszym dla Rosjan projektem rakiety Sojuz 5, możemy się na wiele lat pożegnać. Jak nie załatwią ich sankcje, to wykończy ekonomia.

A Chiny? Chiny są zarobione po łokcie własnymi programami. Oni kombinują jak tu USA i Muska dogonić i przegonić. To ich cel. Może by dali coś Rosjanom w zamian za jakieś specyficzne technikalia (w dziedzinie silników rakietowych, czy lotniczych).
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1628 dnia: Marzec 14, 2022, 16:35 »
No tak, ale takich synergii nie było widać. Przykładowo, do chińskiego Tiangonga nie da się dolecieć z Rosji. Raczej nie sądzę, by Chińczycy chcieli teraz porzucić Tiangonga w imię współpracy w branży kosmicznej z Rosją, która jeszcze miesiąc temu z Zachodem była w dobrych stosunkach - tak dobrych, że była seria wspólnych działań. Po prostu nie brzmi to wiarygodnie i nie sądzę, by była potrzeba zmiany własnych programów, które dotychczas były projektowane pod niezależność w kosmosie.

Na miejscu Chin niezbyt optymistycznie bym patrzył na partnera, który  wszystko wywrócił w jednej chwili a teraz robi szeroko zakrojone działania by jakoś zminimalizować sankcje. Po prostu nie opłaca się... a Chińczycy dobrze kalkulują!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1629 dnia: Marzec 14, 2022, 17:34 »
Naszło mnie pytanie, czy w związku z dogorywającą (już na szczęście tak na dobre) ruską astronautyką, obecna załoga z "raju Putina " będzie ostatnią na ISS? Bo z jednej strony jest przecież przezabawny, dyżurny pajac zwany Rogozinem, z drugiej więcej niż tragiczna sytuacja finansowa rusków, a z trzeciej... mimo wszystko sprawna infrastruktura ruskiej ISS.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1630 dnia: Marzec 14, 2022, 17:41 »
Na razie będą latać, załogowy program kosmiczny przecież nie kosztuje dużo w tym momencie, a przerwanie oznaczałoby bolesną klęskę prestiżową.

Może nawet Łuna-25 poleci, to byłby zabawny wyczyn pijarowy jakby się udało  ;D

Online Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1631 dnia: Marzec 14, 2022, 18:02 »
Ja to tylko tak zostawię.

"Swoją opinię na temat ukraińskiego przemysłu kosmicznego wyraził Dyrektor Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Jego zdaniem możliwe będzie odbudowanie współpracy pomiędzy Roskosmosem a przedsiębiorstwami ukraińskimi do poziomu znanego sprzed 2014. Podstawowym warunkiem jest jednak powodzenie rosyjskiej operacji i popularna w rosyjskiej propagandzie demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy. Ukraiński przemysł miałby ponownie stać się ważnym dostawcą wielu komponentów dla rosyjskiej agencji."

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=36421
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1632 dnia: Marzec 14, 2022, 20:32 »
Ja to tylko tak zostawię.

"Swoją opinię na temat ukraińskiego przemysłu kosmicznego wyraził Dyrektor Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Jego zdaniem możliwe będzie odbudowanie współpracy pomiędzy Roskosmosem a przedsiębiorstwami ukraińskimi do poziomu znanego sprzed 2014. Podstawowym warunkiem jest jednak powodzenie rosyjskiej operacji i popularna w rosyjskiej propagandzie demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy. Ukraiński przemysł miałby ponownie stać się ważnym dostawcą wielu komponentów dla rosyjskiej agencji."

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=36421

…żal mi faceta, w pustkę wołane są słowa: czemu odstawił tabletki bez zgody lekarza?? Powiedźcie mi w jakich naczyniach piją ruskie? Rzymianie pili z ołowianych i miało to w konsekwencji znaczący wpływ na ich tzw.”proces myślenia”.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1633 dnia: Marzec 15, 2022, 09:33 »
Ja to tylko tak zostawię.

"Swoją opinię na temat ukraińskiego przemysłu kosmicznego wyraził Dyrektor Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Jego zdaniem możliwe będzie odbudowanie współpracy pomiędzy Roskosmosem a przedsiębiorstwami ukraińskimi do poziomu znanego sprzed 2014. Podstawowym warunkiem jest jednak powodzenie rosyjskiej operacji i popularna w rosyjskiej propagandzie demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy. Ukraiński przemysł miałby ponownie stać się ważnym dostawcą wielu komponentów dla rosyjskiej agencji."

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=36421

…żal mi faceta, w pustkę wołane są słowa: czemu odstawił tabletki bez zgody lekarza?? Powiedźcie mi w jakich naczyniach piją ruskie? Rzymianie pili z ołowianych i miało to w konsekwencji znaczący wpływ na ich tzw.”proces myślenia”.

Akurat nie tyle o naczynia chodzi co ołowiane rury z wodociągów - ale one obrastały z czasem kamieniem i szkodliwy efekt z czasem zanikał (no chyba że akwedukt remontowano).  A co do Rogozina to pewne jest że efekt taki daje nie to z czego pije ale to co pije a zapewne wody jest w tym nie więcej jak 60%.

A żeby było jak bądź w temacie myślę że Chiny mają interes żeby Rosję jakoś (zapewne nie nazbyt otwarcie) wspierać - tym celem jest zapewnienie sobie dostaw surowcowych i uczynienie z niej w pełnie zależnej i pewnej stacji paliwowej + ekspansja ekonomiczna + (w odleglejszej perspektywie) ekspansja demograficzna. A co do technik rakietowo-kosmicznych myślę że nie będą zbyt przesadnie im pomagać bo to dla Chin żaden prestiż a transfer technologiczny może być niemiły Ameryce i mogłoby to oznaczać zatrzymanie transferu technologii z USA które dotąd zaowocowały w sposób bardzo imponujący (Tianwen-1/Zhurong, Chang;e, Tiangong-3). Nadal podtrzymuję że rosyjska astronautyka planetarna jest w fazie "rozwojowej":
Mars'96 - start nieudany
Fobos-Grunt - odlot z orbity parkingowej nieudany
Łuna 25 - awaria w czasie lotu - przelot wraku obok Księżyca.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1634 dnia: Marzec 15, 2022, 11:27 »
Niektórzy na Forum cieszą się z dobijania programu kosmicznego zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Będąc przeciwnikiem wojny rosyjsko-ukraińskim, popierając sankcje Zachodu jednak z bólem obserwuję powolnej dezintegracji rosyjskiego programu kosmicznego. To jest dziedzictwo technicznej myśli Korolowa i innych ojców radzieckiej kosmonautyki. Miałem nadzieję, że po dekadach zastoju rosyjska kosmonautyka zacznie się lepiej rozwijać. Czekałem na misje nowych Łun, budowy Orioła/Federacji itp Niestety Putin woli wojaczki niż rozwój astronautyki, a szkoda, szkoda, zwłaszcza ludzi ginących na wojnie ale i ginącej myśli radzieckich konstruktorów kosmonautyki  :'(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1634 dnia: Marzec 15, 2022, 11:27 »