Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 562585 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #615 dnia: Kwiecień 23, 2015, 13:30 »
Faktycznie, nie doczytałem. No cóż, pytanie tylko czemu w takim razie ogłaszają takie plany bez pokrycia. Propaganda, czy ktoś tam faktycznie wierzy, że się uda?

Też się zastanawiam, czemu służą takie obiecanki bez pokrycia? Zwłaszcza, że padają od szefów Roskosmosu oraz prezydenta Rosji.... ::)

A zresztą, nie takie bajki w Rosji opowiadają, że wyprawa rosyjska na Księżyc przy nich to mały pikuś. Mam tu na myśli konflikt na wschodzie Ukrainy i aneksja Krymu  :(  :P
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2015, 13:51 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #616 dnia: Kwiecień 23, 2015, 14:57 »
Na stronie kosmonauty pojawiła się informacja, że budżet Roskosmosu zostanie zmniejszony do 35 mld $. Z drugiej strony budżet NASA to 18 mld $. To gdzie te pieniądze idą?

Czyli 3,5 mld usd rocznie, czyli jakieś 10-15% mniej od tego co ESA otrzymuje.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #617 dnia: Kwiecień 23, 2015, 15:16 »
Na stronie kosmonauty pojawiła się informacja, że budżet Roskosmosu zostanie zmniejszony do 35 mld $. Z drugiej strony budżet NASA to 18 mld $. To gdzie te pieniądze idą?

Czyli 3,5 mld usd rocznie, czyli jakieś 10-15% mniej od tego co ESA otrzymuje.

Ciekawe czy cału 10-letni budżet kosmiczny Rosji (cywilny) wystarczyłby na realizację amerykańskiego programu SLS?   ::) Jakieś sondy, poza księżycowymi zostały zaaprobowane w budżecie Roskosmosu?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #618 dnia: Kwiecień 23, 2015, 15:23 »
Wydaje mi się, że nie ma dobrej kontroli finansowej w Rosji, wskutek czego wiele spraw jest "zbyt trudnych do wyliczenia". Zatem - uważam, że nie. :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #618 dnia: Kwiecień 23, 2015, 15:23 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #619 dnia: Kwiecień 23, 2015, 15:40 »
Wydaje mi się, że nie ma dobrej kontroli finansowej w Rosji, wskutek czego wiele spraw jest "zbyt trudnych do wyliczenia". Zatem - uważam, że nie. :P

Aha! Rozumiem co masz na myśli....  :(

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #620 dnia: Kwiecień 23, 2015, 19:49 »
Te "oficjalne komunikaty" Roskosmosu, itp, radzę brać z przymrużeniem oka.  Naczytałem się sporo tych obiecanek przez ostatnie lata.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #621 dnia: Kwiecień 23, 2015, 20:26 »
Te "oficjalne komunikaty" Roskosmosu, itp, radzę brać z przymrużeniem oka.  Naczytałem się sporo tych obiecanek przez ostatnie lata.
            ... to jest reklama i to skuteczma/ Czego w tym nie rozumiesz? Z powazaniem
                                                                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #622 dnia: Kwiecień 24, 2015, 00:03 »
Mimo wszystko szkoda - idzie kolejna chuda dekada (lub więcej) dla rosyjskiej kosmonautyki.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #623 dnia: Kwiecień 24, 2015, 12:54 »
Faktycznie, nie doczytałem. No cóż, pytanie tylko czemu w takim razie ogłaszają takie plany bez pokrycia. Propaganda, czy ktoś tam faktycznie wierzy, że się uda?

Zwykła, w dodatku płytka propaganda, która po prostu śmieszy od dawna. Takie radio Erewań od wygadywania bzdur. Ruskie chciałyby cokolwiek pogryźć ale nie mają zębów. Było by mi ich żal, gdyby grali fair w społeczności międzynarodowej.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #624 dnia: Kwiecień 24, 2015, 13:03 »
Pewnie chodzi o to aby w internecie jak najwięcej bzdur krążyło, na wszelkie tematy o Rosji. Współczesna cyfrowa propaganda.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #625 dnia: Kwiecień 26, 2015, 19:25 »
W pakiecie informacji o przyszłości rosyjskiej astronautyki pominęliście ciekawą moim zdaniem informację o ewentualnej nowej międzynarodowej stacji, do której nie używają nazwy OPEC.

Koptjew wyraźnie stwierdził, że nie jest pomysł na to, co po ISS, ale na to, co jeśli ISS przestanie działać na skutek nieporozumień politycznych ("The joint orbital station development may be started if the International Space Station (ISS) operation is stopped due to political disagreements between the current ISS partners").

Miałoby powstać coś na kształt konsorcjum, którego nazwa BRICS pochodzi od nazw krajów, które miałyby tę stację zbudować i utrzymywać: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Południowa (South) Afryka.

Koptjew twierdzi, że jeśli ISS padnie z powodów politycznych, Rosja razem z tymi krajami, a może także z jeszcze innymi, będzie w stanie umieścić trzon takiej stacji po 2019 roku. Byłaby ona oparta na modułach, które Rosja od lat już szykuje z ciągłymi kłopotami i opóźnieniami: Nauka i dwa nowe moduły laboratoryjne, a także uniwersalny moduł cumowniczy. Byłyby one kolejno umieszczane na orbicie w latach 2017-2019.

Źródło: http://tass.ru/en/non-political/791000.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #626 dnia: Kwiecień 26, 2015, 19:27 »
Stacja BRICS chyba dość mała by była, z uwagi na ograniczone możliwości serwisowania ze strony tych państw. Brazylia swego czasu była w programie ISS, ale się wycofała. Natomiast Chiny i Indie mogą patrzeć na siebie w tym temacie niechętnie...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #627 dnia: Kwiecień 26, 2015, 19:37 »
Ciekaw jestem, czy skoro rosyjscy oficjele zdecydowali się o tym opowiadać, to czy były jakiekolwiek rozmowy z tymi krajami - czy one w ogóle o tym wiedzą.

Rozumiem tę ideę tak, że Rosjanie robią hardware, reszta daje pieniądze, a w zamian będą mogli umieszczać swoich astronautów na stacji, oczywiście Sojuzami.

Myślę, że Chiny, które planują wkrótce budowę własnej stacji i też chętnie użyczyłyby ją innym, raczej nie pójdą na taki interes. Zresztą wydaje się, że Rosji idzie bardziej o pokazanie Ameryce i Europie, że to im bardziej powinno zależeć na ISS i dogadywaniu się z Rosją, która ma inne opcje.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #628 dnia: Kwiecień 27, 2015, 10:42 »
Doskonale tu widać, że w Rosji nawet nie są już w stanie zbudować normalnego modułu mieszkalnego typu Zvezda czy moduł podstawy Mira, nawet Salutów. Stację chcą opierać na module typu Zarya zbudowanym kilkanaście lat temu za pieniądze amerykańskie (który w dodatku jest takim śmieciem że do niczego się nie nadaje). Nie wyobrażam sobie jak można będzie siedzieć w czymś takim kilka miesięcy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2015, 10:45 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #629 dnia: Kwiecień 27, 2015, 10:50 »
Scorus, a czy w ogóle Rosjanie byliby w stanie zbudować jakiś moduł orbitalny? Wydaje mi się, że byli by w stanie, aczkolwiek przy zupełnie innych formach kontroli prac.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #629 dnia: Kwiecień 27, 2015, 10:50 »