Po drugie, nieznany jest wpływ ziemskiego życia na obce życie i odwrotnie. Może na przykład okazać się, że ziemskie życie eksterminuje obce życie (trochę jak w przypadku europejskich i afrykańskich wirusów niezamierzenie zawleczonych przez białych zachodnich Europejczyków i przez czarnych zachodnich Afrykanów do obu Ameryk).
Kot domowy (Felis catus) po raz pierwszy dopłynął z Anglii do Nowej Zelandii na gapę na pokładzie angielskiego cywilnego statku badawczego białego Kapitana Jamesa Cooka HMS Endeavour dnia siódmego października 1769 roku w Poverty Bay na wschodnim wybrzeżu nowozelandzkiej wyspy północnej. Konsekwencje niezamierzonego sprowadzenia z Anglii do Nowej Zelandii żarłocznych angielskich kotów dla endemicznego nowozelandzkiego ptaka-nielota Kiwi były katastrofalne ponieważ w deszczowym umiarkowanym łagodnym klimacie nowozelandzkiej wyspy południowej niezamierzenie sprowadzone z Anglii do Nowej Zelandii żarłoczne angielskie koty stały się żarłocznym gatunkiem inwazyjnym.
Liczebność nowozelandzkiego endemicznego ptaka-nielota kiwi plamistego gwałtownie spadła, gdy pierwsi biali angielscy osadnicy przybyli angielskimi statkami z Anglii do Nowej Zelandii. Przed przybyciem pierwszych białych angielskich osadników mogło żyć w Nowej Zelandii aż 12 milionów tych nielotnych endemicznych nowozelandzkich ptaków. Biali osadnicy angielscy przywieźli ze sobą na gapę z Anglii do Nowej Zelandii angielskie fretki domowe, szczury, króliki, świnie, koty, owce, psy, konie, krowy, oposy, kozy, jelenie, łasice i gronostaje, co doprowadziło do nagłego obniżenia przeżywalności endemicznych nowozelandzkich ptasich piskląt do 5%.
Oprócz dwóch endemicznych nowozelandzkich gatunków nietoperzy w Nowej Zelandii nie występowały nigdy wcześniej żadne endemiczne nowozelandzkie ssaki lądowe, aż do momentu osiedlenia się przez czerwonych Maorysów i białych Anglików.
W konsekwencji endemiczne nowozelandzkie ptaki, a nawet endemiczne nowozelandzkie owady zajęły niszę ekologiczną zajmowaną zwykle przez ssaki lądowe. Sprowadzone z Anglii do Nowej Zelandii żarłoczne angielskie ssaki, w tym również żarłoczne angielskie koty, stały się żarłocznymi gatunkami inwazyjnymi które bardzo negatywnie wpłynęły praktycznie na całą rodzimą endemiczną nowozelandzką leśną przyrodę.
Szacuje się że zdziczałe żarłoczne angielskie koty są ewidentnie odpowiedzialne za nieodwracalne bezpowrotne wyginięcie przynajmniej sześciu endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków i ponad 70 lokalnych endemicznych nowozelandzkich podgatunków, a także za znaczne uszczuplenie endemicznej populacji endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków i gatunków jaszczurek.
Wyginięcie Strzyżyka Lyalla, Strzyżyka (Xenicus longipes), Dzwonnika z Wysp Chatham (Anthornis melanocephala), Paproci z wysp Chatham (Poodytes rufescens), Chatham Islands rail (Cabalus modestus), Nurogęsi z wyspy Auckland (Mergus australis) i Piopio (Turnagra capensis) to przypadek nieodwracalnego bezpowrotnego wyginięcia endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków w wyniku drapieżnictwa niezamierzenie sprowadzonych z Anglii do Nowej Zelandii żarłocznych angielskich kotów.
Angielskie koty stanowią poważny problem również na wielu innych pozostałych nowozelandzkich wyspach. Spekulowano, że żarłoczne angielskie koty spowodowałyby nieodwracalne bezpowrotne wyginięcie endemicznego nowozelandzkiego kākāpō na nowozelandzkiej wyspie Stewart / Rakiura, gdyby endemiczne nowozelandzkie ptaki nie zostały przeniesione na pozbawione żarłocznych angielskich kotów bezpieczne nowozelandzkie wyspy. Niezamierzone sprowadzenie żarłocznych angielskich kotów na nowozelandzkie wyspy Mangere, Herekopare i Raoul spowodowało lokalne wymieranie wielu endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków.
Niektóre badania sugerują że żarłoczne angielskie koty mają znaczący negatywny wpływ na endemiczne nowozelandzkie populacje przynajmniej 33 krytycznie zagrożonych nieodwracalnym bezpowrotnym wyginięciem endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków.
Po celowym wytępieniu żarłocznych angielskich kotów na nowozelandzkiej wyspie Little Barrier dokonanym wspólnie przez białych Anglików i rdzennych tubylczych nowozelandzkich czerwonych Maorysów nowozelandzka endemiczna populacja lokalnych nowozelandzkich endemicznych gatunków ptaków stopniowo wzrosła.
Zdziczałe żarłoczne angielskie koty stanowią główne bardzo poważne zagrożenie dla krytycznie zagrożonego nieodwracalnym bezpowrotnym wyginięciem nowozelandzkiego endemicznego szczudła czarnego, a według stanu na luty 2010 roku pozostało już zaledwie tylko 85 endemicznych nowozelandzkich ptaków szczudła czarnego, głównie w dorzeczu nowozelandzkiej rzeki Mackenzie.
Szacuje się że każdego roku tylko same żarłoczne angielskie koty zabijają w Nowej Zelandii 100 milionów endemicznych nowozelandzkich ptaków.
Dotyczy to zarówno zjadanych endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków jak również zjadanych angielskich gatunków ptaków niezamierzenie sprowadzonych angielskimi statkami z Anglii do Nowej Zelandii.
Są obecnie bardzo mocne dowody na to że żarłoczne angielskie koty zjadały nawet nowozelandzkie endemiczne pingwiny.
Angielskie koty są również wysoko w nowozelandzkich górach i jedzą krytycznie zagrożone nieodwracalnym bezpowrotnym wyginięciem nowozelandzkie endemiczne jaszczurki.
Nowozelandzkie wiecznie zielone lasy deszczowe strefy umiarkowanej półkuli południowej zamieszkiwały niegdyś miliony endemicznych nowozelandzkich ptaków-nielotów kiwi. Dziś pozostało ich już tylko 68 tysięcy - i jeśli nic się nie zmieni to za około 50 lat ten endemiczny nowozelandzki gatunek ptaka-nielota kiwi całkowicie nieodwracalnie bezpowrotnie wyginie - alarmuje angielskie BBC.
Od czasu ich niezamierzonego sprowadzenia z Anglii do Nowej Zelandii dnia siódmego października 1769 roku żarłoczne angielskie koty są ewidentnie powiązane z nieodwracalnym bezpowrotnym wyginięciem przynajmniej 21 z 43 endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków które wystąpiły w Nowej Zelandii w ciągu ostatnich 800 lat.
Wiadomo również że żarłoczne angielskie koty polują na endemiczne nowozelandzkie ptaki nawet wtedy gdy nie są one głodne a więc nawet dobrze odżywiony żarłoczny angielski kot może nadal wywierać znaczący negatywny wpływ na całą endemiczną nowozelandzką deszczową leśną przyrodę.
Angielskie szczury mają bardzo negatywny wpływ praktycznie na cały nowozelandzki deszczowy leśny ekosystem całej Nowej Zelandii, ponieważ są one wszystkożerne - jedzą one endemiczne nowozelandzkie ptaki, nasiona, ślimaki, jaszczurki, owoce, weta, jaja ptaków, ptasie pisklęta, larwy owadów, owady i kwiaty. Zróżnicowana dieta niezamierzenie sprowadzonych z Anglii do Nowej Zelandii angielskich szczurów czyni niezamierzenie sprowadzone z Anglii do Nowej Zelandii angielskie szczury bardzo poważnym zagrożeniem praktycznie dla wszystkich endemicznych nowozelandzkich gatunków owadów i gatunków ptaków.
Angielskie szczury występują w wielu różnych siedliskach praktycznie w całej Nowej Zelandii i są one szeroko rozpowszechnione praktycznie we wszystkich nizinnych nowozelandzkich wiecznie zielonych lasach deszczowych strefy umiarkowanej półkuli południowej.
Są one dobrymi wspinaczami a więc mają one łatwy dostęp do wielu ptasich gniazd endemicznych nowozelandzkich gatunków ptaków wysoko na nowozelandzkich drzewach.
Angielskie króliki zostały po raz pierwszy celowo sprowadzone z Anglii do Nowej Zelandii przez angielskie statki angielskiego białego Kapitana Jamesa Cooka w 1777 roku na nowozelandzką wyspę w Queen Charlotte Sound/Tōtaranui.
Do endemicznej flory i fauny Nowej Zelandii dodano szereg niezamierzenie sprowadzonych z Anglii do Nowej Zelandii angielskich gatunków z których niektóre stały się angielskimi gatunkami inwazyjnymi. Zarówno celowe i niezamierzone introdukcje miały miejsce od czasów pierwszego stałego osadnictwa ludzkiego z kilkoma kolejnymi falami Polinezyjczyków przed 1300 rokiem a następnie z białymi Anglikami po dniu siódmym października 1769 roku.
Fauna i Flora obu nowozelandzkich wysp Nowej Zelandii ewoluowała w całkowitej długiej izolacji od reszty świata przez długie miliony lat bez obecności żadnych endemicznych nowozelandzkich ssaków lądowych (z wyjątkiem kilku endemicznych nowozelandzkich gatunków nietoperzy).
W rezultacie endemiczne nowozelandzkie ptaki zdominowały nisze ekologiczne zajmowane zwykle przez ssaki lądowe a wiele z nich z czasem ewolucyjnie stało się endemicznymi nowozelandzkimi ptakami nielotnymi.
Wymarły Strzyżyk Lyalla.



Wymarły Strzyżyk (Xenicus longipes)

Wymarły Dzwonnik z wysp Chatham (Anthornis melanocephala)


Wymarły Paproć z wysp Chatham (Poodytes rufescens)


Wymarły Chatham Islands rail (Cabalus modestus)



Wymarła Nurogęś z wyspy Auckland (Mergus australis)

Wymarły Piopio (Turnagra capensis)

Zagrożony nieodwracalnym bezpowrotnym wyginięciem endemiczny nowozelandzki ptak-nielot Kiwi.


Angielski kot (Felis canis) zjada endemicznego nowozelandzkiego ptaka Ptak Tui (Prosthemadera novaeseelandiae)






Angielski cywilny statek badawczy HMS Endeavour Kapitana Jamesa Cooka opuszcza angielski port Plymouth w południowej Anglii dnia dwudziestego szóstego sierpnia 1768 roku razem z przewożonymi na gapę na pokładzie angielskiego statku badawczego angielskimi kotami.
HMS Endeavour przewoził wówczas także dodatkowo angielskie owce, bydło, kaczki, kurczaki, jedną angielską kozę, jednego angielskiego dzika, jedną angielską maciorę i jej angielskie prosięta oraz angielskie koty.
Mieszkały one razem obok siebie przez prawie trzy lata.
