Autor Wątek: EnVision  (Przeczytany 6105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25378
  • Very easy - Harrison Schmitt
EnVision
« dnia: Czerwiec 11, 2021, 03:37 »
Poczytałem opisy misji i każda jest bardzo ciekawa. Za Veritas przemawia potrzeba poznania składu chemicznego powierzchni Wenus co pomoże nam poznać jej historię. Podobna do niej europejska misja Envision poleci może dopiero w 2032 roku,  jeśli będzie wybrana  :P Trzeba by wtedy długo czekać na interesujące nas dane o Wenus.

10 czerwca 2021  ESA's Science Programme Committee zaakceptował do realizacji nowy orbiter Wenus EnVision.

Jest to 5 misja średniej klasy w programie ESA Cosmic Vision.
Zadaniem sondy będzie badanie kwestii związanych z ewolucją klimatu Gwiazdy Wieczornej.

Instrumenty europejskie będą monitorować obecność śladowych gazów w atmosferze oraz analizować skład powierzchni, szukając zmian związanych z potencjalną współczesną aktywnością wulkaniczną.

NASA zapewni radar do obrazowania i mapowania powierzchni.

Początek misji najwcześniej w 2031 roku z dopuszczalnymi możliwościami startu w 2032 i 2023 na pokładzie RN Ariane 6.



EnVision studying Venus
951 wyświetleń•8 cze 2021


ESA SELECTS REVOLUTIONARY VENUS MISSION ENVISION
10 June 2021

(...) A key question in planetary science is why, despite being roughly the same size and composition, our next-door neighbour in the inner Solar System experienced such a dramatic climate change: instead of being a habitable world like Earth, it has a toxic atmosphere and is enshrouded with thick sulphuric acid-rich clouds. What history did Venus experience to arrive at this state and does this foretell Earth's fate should it, too, undergo a catastrophic greenhouse effect? Is Venus still geologically active? Could it have once hosted an ocean and even sustained life? What lessons can be learned about the evolution of terrestrial planets in general, as we discover more Earth-like exoplanets?

EnVision's innovative instrument package will tackle these big questions. It will be equipped with a suite of European instruments including a sounder to reveal underground layering, and spectrometers to study the atmosphere and surface. The spectrometers will monitor trace gases in the atmosphere and analyse surface composition, looking for any changes that might be linked to signs of active volcanism. A NASA-provided radar will image and map the surface. In addition, a radio science experiment will probe the planet's internal structure and gravity field as well as investigate the structure and composition of the atmosphere. The instruments will work together to best characterise the interaction between the planet's different boundaries – from the interior to surface to atmosphere – providing an all-encompassing global view of the planet and its processes. (...)
https://sci.esa.int/web/cosmic-vision/-/esa-selects-revolutionary-venus-mission-envision

https://www.nasa.gov/feature/then-there-were-3-nasa-to-collaborate-on-esa-s-new-venus-mission

https://sci.esa.int/documents/34923/36148/1567260369382-EnVision_CDF_IFP_2018_Summary.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/EnVision_(spacecraft)

http://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/ESA_s_Cosmic_Vision

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4668.msg166296#msg166296
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2021, 00:15 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25378
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: EnVision
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2021, 11:07 »
Wysyp misji na Wenus. ESA zatwierdza nową wyprawę w partnerstwie z NASA
10 czerwca 2021, 16:45

Cytuj
„Czeka na nas nowa era w eksploracji naszego najbliższego, ale szalenie innego sąsiada z Układu Słonecznego” - skomentował Günther Hasinger, dyrektor naukowy ESA. „Wraz z nowo ogłoszonymi misjami NASA na Wenus, będziemy mieli niezwykle zróżnicowany potencjał badawczy na tej enigmatycznej planecie, jeszcze przez następną dekadę” - dodał.

ESA zwraca uwagę, że kwestia powodów wystąpienia na Wenus tak ekstremalnych warunków, jak te obserwowane obecnie, jest jednym z najbardziej nurtujących zagadnień współczesnej planetologii.
https://www.space24.pl/wiadomosci/wysyp-misji-na-wenus-esa-zatwierdza-nowa-wyprawe-w-partnerstwie-z-nasa

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8641
Odp: EnVision
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2022, 13:14 »
Ciekawy artykuł o przygotowaniach do aerobrakingu ENVISION oraz ochronie przed atomowym tlenem ze skraju atmosfery Wenus.

https://www.spacedaily.com/m/reports/Readying_spacecraft_to_surf_Venus_atmosphere_999.html

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: EnVision
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2024, 15:30 »
EnVision: zielone światło dla europejskiej sondy na Wenus.



Europejska Agencja Kosmiczna podjęła decyzję o realizacji misji sondy kosmicznej EnVision do Wenus. Według planów sonda będzie badała drugą planetę od Słońca aż od jądra planeta po jej zewnętrzną, gęstą atmosferę. Dzięki temu zyskamy nowy wgląd w historię, aktywność geologiczną i ewolucję klimatu na tym fascynującym, choć nieprzyjaznym globie.

Sama decyzja ESA oznacza, że właśnie zakończyła się faza badań i podjęta została decyzja o realizacji misji kosmicznej. Po wybraniu europejskiego wykonawcy jeszcze w tym roku wkrótce rozpoczną się prace mające na celu sfinalizowanie projektu i budowę sondy. Przewiduje się, że EnVision wystartuje na rakiecie Ariane 6 w 2031 roku.

„Od czasu wyboru misji w 2021 r. przeszliśmy od określania ogólnych celów naukowych do konkretnego planu misji. Jesteśmy bardzo podekscytowani przejściem do następnego kroku. EnVision odpowie na długotrwałe pytania dotyczące Wenus, prawdopodobnie najmniej poznanej planety ziemskiej Układu Słonecznego”.

mówi Thomas Voirin, kierownik badań w ESA EnVision.
Wenus jest najbliższym sąsiadem Ziemi — znajduje się znacznie bliżej niż Mars — i jest bardzo podobna do naszej macierzystej planety pod względem masy i rozmiarów. Jednak w przeciwieństwie do Ziemi nie jest to przyjemne miejsce dla jakichkolwiek form życia. Spośród skalistych ciał Układu Słonecznego Wenus ma najgęstszą atmosferę i jest całkowicie pokryta warstwami grubych chmur składających się głównie z kwasu siarkowego. Na powierzchni Wenus panuje średnio 464°C, a miażdżące ciśnienie powietrza jest 92 razy większe niż na powierzchni Ziemi. Powstaje zatem pytanie o to, jak i kiedy bliźniak Ziemi stał się tak niegościnny?



Pomiary wykonane przez EnVision pomogą nam rozwikłać kluczowe tajemnice naszego gorącego sąsiada. Według planu sonda ustali, w jaki sposób wulkany, tektonika płyt i uderzenia planetoid ukształtowały powierzchnię Wenus oraz jak wygląda kwestia aktualnej aktywności geologicznej. EnVision zbada także wnętrze planety, zbierając dane na temat struktury i rozmiarów jądra, płaszcza i skorupy Wenus. Na koniec zbada pogodę i klimat na Wenus, w tym wpływ na nie aktywności geologicznej na powierzchni.

Aby umożliwić tak przekrojową analizę, EnVision będzie wyposażony w obszerny zestaw instrumentów naukowych. Będzie to pierwsza misja polegająca na bezpośrednim sondowaniu powierzchni Wenus za pomocą sondy radarowej. Drugi instrument radarowy, VenSAR, będzie mapował powierzchnię z rozdzielczością do 10 metrów i określał takie cechy, jak ukształtowanie powierzchni. Trzy różne spektrometry będą badać skład powierzchni i atmosfery. Eksperyment radiotechniczny natomiast wykorzysta fale radiowe do badania wewnętrznej struktury planety i właściwości atmosfery.



EnVision dołączy do floty europejskich sond kosmicznych badających ciała Układu Słonecznego. Razem z nimi stara się realizować dwa najważniejsze zadania zawarte w kosmicznej wizji ESA na lata 2015–2025, a mianowicie: Jakie są warunki powstawania planet i pojawiania się życia? Jak działa Układ Słoneczny?

Będzie to druga europejska misja na Wenus. Należąca do ESA sonda Venus Express (2005–2014) skupiała się na atmosferze planety, ale dokonała także zaskakujących odkryć, które wskazały na możliwe gorące punkty wulkaniczne na powierzchni planety. Badania atmosfery były kontynuowane także w ramach japońskiej misji Akatsuki, która nadal aktywnie śledzi ruch atmosfery i pogodę na Wenus.

Dawno temu misje NASA Mariner i Pioneer Venus (lata 60. i 70. XX w.), misje Wenera i Wega Związku Radzieckiego (lata 60.–80. XX w.) oraz misja Magellan (NASA) zajmująca się mapowaniem radarowym (1990–1994) ukształtowały obraz suchego świata z krajobrazem zależnym od wulkanów i intensywnej aktywności geologicznej. Sondy te odkryły rozległe równiny oznaczone strumieniami lawy, otoczone wyżynami i górami. Instrument VenSAR należący do EnVision, za którego budowę odpowiedzialna będzie NASA, będzie mapował powierzchnię Wenus w znacznie wyższej rozdzielczości niż Magellan, dzięki czemu będzie w stanie dostrzec szczegóły ponad dziesięciokrotnie mniejsze niż wcześniej.

Tym razem EnVision nie będzie sama w swojej podróży na Wenus. Spodziewając się owocnej współpracy, NASA wybrała także dwie nowe misje na Wenus w ramach swojego programu Discovery: DAVINCI (Deep Atmphere Venus Investigation of Noble Gass, Chemistry, and Imaging) i VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography i Spektroskopia). EnVision, DAVINCI i VERITAS wspólnie zrewolucjonizują naszą wiedzę o bliźniaczce Ziemi.




Polskie Forum Astronautyczne

Odp: EnVision
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2024, 15:30 »