Autor Wątek: Dragon C2+  (Przeczytany 199992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #705 dnia: Maj 27, 2012, 17:45 »
Podczas poprzedniej misji trunk pozostał połączony z drugim stopniem Falcona. Ciekawi mnie, w którym momencie nastąpi separacja kapsuły i przedziału nieciśnieniowego? Z artykułu zamieszczonego na spaceflightnow.com wynika, że trunk zostanie odrzucony przed wejściem Dragona w atmosferę (na chwilę przed deorbit burnem?).

Oczywiście chwilę PO zapłonie deorbitacyjnym - inaczej czym by bagażnik tak szybko wyhamował prędkość orbitalną, przecież nie samym oporem atmosferycznym.


Drugie pytanie dotyczy tego, czy w tej misji, a także kolejnych trunk będzie wykorzystywany do deorbitacji śmieci, tak jak ma to miejsce w Progressach/ATV/HTV? O ile załadowanie tych ostatnich nie stanowi problemu, to z "wrzuceniem" śmieci do trunka nie będzie już tak łatwo.

W tym locie na pewno nie, ale w przyszłych da się wyobrazić odrzucenie wraz z bagażnikiem jakichś zbędnych części (uszkodzonych elementów), przystosowanych do zamocowania w nim. Oczywiście musiałyby być to elementy zewnętrzne stacji, a nie przysłowiowe worki ze śmieciami.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ansmann

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 83
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #706 dnia: Maj 27, 2012, 17:55 »
Oczywiście chwilę PO zapłonie deorbitacyjnym - inaczej czym by bagażnik tak szybko wyhamował prędkość orbitalną, przecież nie samym oporem atmosferycznym.
Czyli separacja następuje w czasie pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem burna? Gdyby następowała przed, to tak jak napisałeś trunk pozostałby na orbicie jeszcze przez dość długi czas. Gdyby separacja następowała po zakończeniu, to wszedłby w atmosferę w czasie zbliżonym do samej kapsuły.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #707 dnia: Maj 27, 2012, 18:01 »
Oczywiście chwilę PO zapłonie deorbitacyjnym - inaczej czym by bagażnik tak szybko wyhamował prędkość orbitalną, przecież nie samym oporem atmosferycznym.
Czyli separacja następuje w czasie pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem burna? Gdyby następowała przed, to tak jak napisałeś trunk pozostałby na orbicie jeszcze przez dość długi czas. Gdyby separacja następowała po zakończeniu, to wszedłby w atmosferę w czasie zbliżonym do samej kapsuły.

Sprecyzuję, bo napisałem wieloznacznie. Separacja następuje po zakończeniu manewru deorbitacji. Rzeczywiście, bagażnik i kapsuła wejdą w atmosferę prawie w tym samym czasie. Tak, jak sie to działo np. w Apollach, a dzieje się np. w Sojuzach.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ansmann

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 83
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #708 dnia: Maj 27, 2012, 18:16 »
Dopiero teraz zauważyłem, że źle zrozumiałem ten cytowany fragment  :-[. Wydawało mi się, że pomiędzy wejściem w atmosferę kapsuły i bagażnika występuje spora różnica w czasie, stąd moje pytanie o moment separacji.

Już wszystko wyjaśnione, dziękuję.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #708 dnia: Maj 27, 2012, 18:16 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #709 dnia: Maj 27, 2012, 23:13 »
Na Naszej TV* trwa małe szoł - Dextre zagląda Dragonowi pod kieckę - tak, jest już po 23 :)

*a dokładnie na kanale iss tv - http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/iss_ustream.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #710 dnia: Maj 27, 2012, 23:15 »
I potwierdzenie wizualne tego przykładu kosmicznej rozpusty i deprawacji ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2012, 23:19 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #711 dnia: Maj 27, 2012, 23:22 »
Hmm.. i jeszcze ktoś światło zgasił :)

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #712 dnia: Maj 28, 2012, 00:40 »
Czyżby testowali możliwość wyciągnięcia ładunku z nieciśnieniowej części statku, czy to taki zwykły przegląd?

Offline luksol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Taxi na LEO
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #713 dnia: Maj 28, 2012, 10:18 »
Czyżby testowali możliwość wyciągnięcia ładunku z nieciśnieniowej części statku, czy to taki zwykły przegląd?

I jedno i drugie. Testuja jak Dextre bedzie sobie radzil z wyciaganiem ladunkow z trunka, no i przy okazji sie rozejrza. Nie wiem czy jest jakas lista celow do osiagniecia podczas tej operacji?
Swoja droga to czy ze srodka trunka widac oslone termiczna?

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #714 dnia: Maj 28, 2012, 11:48 »
Ten wątek jest tak długi, że nie mogę znaleźć kalendarza - kiedy odłączenie Dragona? Czy będzie szansa na obserwacje z PL?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #715 dnia: Maj 28, 2012, 12:01 »
Ten wątek jest tak długi, że nie mogę znaleźć kalendarza - kiedy odłączenie Dragona? Czy będzie szansa na obserwacje z PL?

Musimy pomyśleć o zrobieniu spisu treści na pierwszej stronie :)

Odłączenie Dragona i powrót na Ziemię planowany jest na 31 maja (coś koło 17 naszego czasu deorbit burn - ale proszę o potwierdzenie). Obserwacje porannych przelotów ISS możliwe, ale z przyłączonym Dragonem wciąż..

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #716 dnia: Maj 28, 2012, 12:14 »
Może tuż po odłączeniu będzie widoczny obok ISS jako punkt, np. w lornetce. Co prawda jest mały, ale promy były doskonale widoczne w lornetce 10x50, jasne, może choć ledwo ledwo i Dragon będzie widoczny?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #717 dnia: Maj 28, 2012, 12:47 »
Może tuż po odłączeniu będzie widoczny obok ISS jako punkt, np. w lornetce. Co prawda jest mały, ale promy były doskonale widoczne w lornetce 10x50, jasne, może choć ledwo ledwo i Dragon będzie widoczny?

Promy to i bez lornetki były widoczne  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #718 dnia: Maj 28, 2012, 14:43 »
A tymczasem trwa transfer ładunku z i do Dragona. Kuipers przewodzi tym pracom.

Podgląd można zobaczyć na:
http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/iss_ustream.html

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #719 dnia: Maj 28, 2012, 19:33 »
Cytując nsf, istnieje prawdopodobieństwo, że powstanie filmik instruktażowy "Dragon On-Orbit Manually-Induced Force-Augmented Compactation Cargo Stowage Methodology". Z relacji wynika, że jednak się tam nieco musieli namęczyć z tymi torbami. Wszystko przez nieregularne powierzchnie Dragona.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #719 dnia: Maj 28, 2012, 19:33 »