Autor Wątek: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016  (Przeczytany 67941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 05, 2016, 06:44 »
Udany test TGO jako przekaźnika danych z marsjańskich łazików. Rutynowy przekaz danych z roverów ma zacząć się za rok po okołowieniu orbity do ok. 400 km od powierzchnią Marsa.

NASA Radio on Europe's New Mars Orbiter Aces Relay Test
Nov. 29, 2016

(...) The transmissions from NASA rovers Opportunity and Curiosity, received by one of the twin Electra radios on the orbiter on Nov. 22, mark a strengthening of the international telecommunications network supporting Mars exploration. The orbiter's main radio for communications with Earth subsequently relayed onward to Earth the data received by Electra.(...)

Frequent use of TGO's relay capability to support Mars rover operations is planned to begin more than a year from now. That's after the orbiter finishes adjusting its orbit to a near-circular path about 250 miles (400 kilometers) above Mars' surface.

Meanwhile, four other active Mars orbiters also carry radios that can provide relay service for missions on the surface of Mars. The two active rovers routinely send data homeward via NASA orbiters Mars Odyssey and Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). (...)

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6685
http://www.pulskosmosu.pl/2016/12/01/trace-gas-orbiter-przekazuje-na-ziemie-dane-z-lazikow-marsjanskich/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2016, 00:40 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 08, 2016, 17:01 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #152 dnia: Luty 12, 2017, 01:17 »
Manewry sondy Trace Gas Orbiter i zdjęcia z CaSSIS
BY MACIEJ MICKIEWICZ ON 11 LUTEGO 2017


Zdjęcie satelity Fobos z kamery CaSSIS sondy Trace Gas Orbiter / Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS – CC BY-SA IGO 3.0

Wysłany w celu badania Marsa nowy orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej przemieszczany jest w kierunku roboczej orbity.

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter przybyła do układu marsjańskiego w październiku zeszłego roku. Jej celem jest zebranie informacji dotyczących śladowych gazów w atmosferze, m.in. o metanie, które mogłyby stanowić wskazówkę odnośnie aktywności biologicznej lub geologicznej na Marsie. Misja potrwa przynajmniej kilka lat.

W celu osiągnięcia roboczej orbity sonda wykonała w styczniu tego roku pierwszą serię kluczowych manewrów. Odpalenia głównego silnika miały miejsce 19, 23 i 27 stycznia. W ich wyniku orbita sondy została zmieniona z równikowej na bardziej zorientowaną w osi północ-południe. Kąt nachylenia orbity Trace Gas Orbiter względem równika zmienił się z 7 na niemal 74 stopnie.


Ilustracja ukazująca zmianę orbity sondy Trace Gas Orbiter (październik 2016, a luty 2017). Zapis wideo zmiany (link) / Źródło: ESA/C. Carreau

Manewry przeprowadzono z dużą dokładnością i w kilku krokach, aby zniwelować zagrożenie utraty misji w przypadku przedwczesnego lub zbyt późnego zakończenia działania napędu. 5 lutego wykonany został jeszcze manewr dodatkowy, w wyniku którego poprawiono charakterystykę orbity oraz obniżono wysokość (punkt najniższego przelotu nad powierzchnią) z 250 na 210 kilometrów.

Początkowo orbita sondy była dostosowana do sprawnego nadzoru nad lądownikiem Schiaparelli, który miał wylądować na równinie Meridiani Planum, położonej w pobliżu równika. Kiedy rozpocznie się kampania obserwacji naukowych w przyszłym roku, orbita o nachyleniu 74 stopni zapewni optymalną widoczność powierzchni, umożliwiając jednocześnie realizację przekazu z obecnych i przyszłych misji na Marsie (łazików i lądowników).

Zmiana orbity jest też wstępnym etapem do rozpoczynającej się w połowie marca operacji hamowania atmosferycznego, dzięki któremu sonda osiągnie docelowo stabilną, kołową orbitę przebiegającą na wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią Marsa. Operacja zajmie około 13 miesięcy.


Pierwsza rekonstrukcja 3D małego obszaru w regionie zwanym Noctis Labyrinthus (Nocny Labirynt). Obraz przedstawia mapę wysokościową regionu o rozdzielczości mniejszej niż 20 m na piksel. Obrazy wykorzystane do stworzenia rekonstrukcji zostały pozyskane przez kamerę CaSSIS 22 listopada 2016 roku. / Źródło: ESA/Roscosmos/CaSSIS – CC BY-SA IGO 3.0

Sonda Trace Gas Orbiter zapewni dokładną inwentaryzację rzadkich gazów w atmosferze, które składają się łącznie na 1% jej objętości. Do gazów tych obecnie zaliczamy metan, parę wodną, dwutlenek azotu i acetylen. Najbardziej ciekawym z naszego, ziemskiego punktu widzenia jest wyjaśnienie pochodzenia metanu w atmosferze. Na Ziemi ten gaz powstaje przede wszystkim w wyniku biologicznej aktywności. Mniejsza część powstaje w wyniku aktywności geologicznych (reakcje hydrotermalne).

Prócz detekcji gazów sonda będzie wykonywała zdjęcia utworów na powierzchni Marsa i jego dwóch satelitów. Fazę testów przeszła ostatnio kamera CaSSIS, której istotne elementy zostały zaprojektowane przez Centrum Badań Kosmicznych z Warszawy, a wyprodukowane przez firmę Creotech Instruments S.A. (pierwszy system firmy wyniesiony w kosmos). Kamera CaSSIS będzie wykonywała trójwymiarowe zdjęcia powierzchni planety.

(ESA)
http://kosmonauta.net/2017/02/manewry-sondy-trace-gas-orbiter-i-zdjecia-z-cassis/#prettyPhoto

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 05, 2017, 19:49 »
Pomiary kalibracyjne sondy Trace Gas Orbiter
BY MACIEJ MICKIEWICZ ON 5 MARCA 2017


Pogląd na wykorzystanie instrumentów naukowych (kalibracja) Trace Gas Orbiter w czasie orbit wykonywanych 6-7 marca / Źródło: ESA

Sonda Trace Gas Orbiter (ExoMars) prowadzi serię szczegółowych badań kalibracyjnych, które będą niezbędne w celu inicjacji fazy naukowej misji.

Pierwsze pomiary kalibracyjne wykonane zostały podczas dwóch dedykowanych orbit pod koniec listopada. Orbiter wykonał wtedy zdjęcia Marsa oraz Fobosa, a ponadto przeprowadzona została podstawowa analiza marsjańskiej atmosfery.

ExoMars poruszał się wtedy po silnie eliptycznej orbicie, z jednym punktem na wysokości 230 km i drugim na wysokości aż 98 000 km. Wykonanie jednej orbity zabierało sondzie 4,2 dnia. Sonda obecnie, po całej serii manewrów hamowania i zmiany inklinacji orbity, znajduje się na orbicie o parametrach 37 150 x 200 km. Od 15 marca realizowane będzie hamowanie z wykorzystaniem atmosfery Czerwonej Planety.

Docelowa orbita będzie prowadziła sondę na stałej wysokości około 400 km nad Marsem. Wcześniej jednak operatorzy podejmą się kalibracji instrumentów, koncentrując się przede wszystkim na przyrządach umożliwiających namiar na cel obserwacji i podążanie za nim. Obecna orbita (z najniższym punktem na wysokości 200 km) pozwala również na wykonanie zdjęć o największej rozdzielczości, jaka będzie uzyskana przez sondę.

28 lutego i 1 marca odbyły się wstępne obserwacje kalibracyjne dwóch spektrometrów orbitera. Z kolei od 5 do 7 marca potrwa główna kampania kalibracyjna, skoncentrowana na testach specjalnego trybu skanowania w ukierunkowaniu na horyzont (obserwacje przejścia światła słoneczne przez warstwy atmosfery). Dzięki temu sonda TGO będzie realizowała główny naukowy cel swojej misji – obserwacje atmosfery Marsa.

TGO pozwoli na dokładne zbadanie składu atmosfery planety, zwłaszcza tych śladowych związków, które są trudniej dostrzegalne. Naukowców najbardziej interesuje metan, który na Ziemi powstaje w wyniku biologicznych lub geologicznych procesów. Sonda będzie również poszukiwała wody oraz lodu tuż pod powierzchnią Marsa. Z kolei kamery pozwolą na obserwację (w kolorze i stereo) utworów, które mogą być powiązane ze źródłami śladowych gazów (metanu).

http://kosmonauta.net/2017/03/pomiary-kalibracyjne-sondy-trace-gas-orbiter/#prettyPhoto
http://exploration.esa.int/mars/58854-science-checkout-continues-for-exomars-orbiter/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 05, 2017, 19:49 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 24, 2017, 08:02 »
Rozpoczęto obniżanie orbity sondy ExoMars
ŚRODA, 22 MARCA 2017, 10:04 Katarzyna Stróż

ExoMars to wspólna misja ESA i rosyjskiej agencji Roskosmos. Jej celem jest wykonanie w marsjańskiej atmosferze pomiarów gazów śladowych, przede wszystkim metanu, wraz z ustaleniem natury ich pochodzenia. Głównym źródłem takich gazów na Ziemi są organizmy żywe. Ich występowanie może zatem oznaczać dawniejszą lub nawet wciąż trwającą aktywność biologiczną na Czerwonej Planecie. Aby rozpocząć zaplanowane badania, sonda musi znacznie zmienić swoją orbitę. Potrwa to niemal rok.

Misja wystartowała w marcu, a marsjańską orbitę osiągnęła w październiku ubiegłego roku. Próba wylądowania na powierzchni planety przez Schiaparelli zakończyła się porażką, jednak drugi jej komponent, Trace Gas Orbiter, jest w pełni sprawny i krąży obecnie wokół Marsa. Ostatnich kilka miesięcy jego aktywności wypełniały kalibracja przyrządów i różnorakie testy, mające potwierdzić jego gotowość do wykonania głównego zadania. ESA ogłosiła zakończenie tej fazy i przejście do kolejnej: stopniowego obniżenia orbity do ok. 400 km w najniższym punkcie z wykorzystaniem hamowania aerodynamicznego.

Technika ta była już wielokrotnie wykorzystywana w misjach sond kosmicznych – jeden z najbardziej znanych przykładów to wenusjańska sonda Magellan z początku lat 90. Polega ona na spowolnieniu pojazdu i obniżeniu jego orbity poprzez serię manewrów wykorzystujących naturalny opór górnych, rozrzedzonych warstw atmosfery. Zastosowanie jej wiąże się z pewnym upływem czasu, jednak pozwala na znaczne oszczędności paliwa – a tym samym kosztów całej misji.

Pierwsze obniżenie orbity TGO rozłożono na siedem manewrów umożliwiających operatorom w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w niemieckim Darmstadt dokładniejszą kontrolę stanu technicznego sondy, która w kulminacyjnych momentach osiągnie wysokość zaledwie 113 kilometrów ponad powierzchnią planety. Rozpoczęły się one w zeszłą środę i potrwają do 6 kwietnia. Ustanowienie docelowej, kołowej orbity 400 km ma zaś nastąpić dopiero na początku przyszłego roku. Wtedy też rozpoczną się właściwe badania naukowe.

Wolne tempo zmian spowodowane jest głównie koniecznością przerwania manewrów na kilka miesięcy, podczas których Mars „schowa się” za Słońce. Koniunkcja negatywnie odbije się na komunikacji z sondą. Również dokładne warunki lotu są nieprzewidywalne z uwagi na brak wystarczająco szczegółowych danych atmosferycznych oraz odmienne od ziemskich warunki, spowodowane m. in. burzami pyłowymi na Marsie i zmienną aktywnością Słońca. Po fiasku lądownika Schiaparelli, stuprocentowy sukces TGO jest zaś Agencji niezbędny ze względów politycznych. Zagwarantowanie go stanowi priorytet.

Trace Gas Orbiter będzie również służył jako przekaźnik komunikacyjny dla łazika, który ma znaleźć się na Marsie w 2020 r. Misja sondy ma zakończyć się dwa lata później.

http://www.space24.pl/566356,rozpoczeto-obnizanie-orbity-sondy-exomars
https://spaceflightnow.com/2017/03/20/europes-exomars-craft-begins-lowering-its-orbit/
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2018, 08:05 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #155 dnia: Sierpień 29, 2017, 03:16 »
Trzy agencje kosmiczne testowały jednocześnie odbiór sygnałów w zakresie ultrafioletowym z TGO podczas bardzo niekorzystnego położenia Marsa względem Ziemi.

(...) For the first time ever, deep-space ground stations from ESA, NASA and Russia's Roscosmos joined together, on 13 August, to receive ultra-faint signals from ESA's ExoMars Trace Gas Orbiter, now circling Mars. (...)

The test took place just as Mars was moving from the opposite side of the sun, where it is at its greatest distance from us.

This meant that ExoMars was more than 397 million km from the three dishes, a situation that occurs only every two years, when communications are at their most difficult. (...)

https://phys.org/news/2017-08-big-dishes-band.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2017, 20:32 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #156 dnia: Sierpień 29, 2017, 09:01 »
"ultra-faint" oznacza raczej "bardzo bardzo słabe sygnały" (radiowe), ale nie ultrafioletowe. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #157 dnia: Listopad 03, 2017, 09:26 »
22 listopada 2016 roku Exo Mars orbiter wykonał testowe zdjęcie okolic Tharsis wraz z chmurami nad płaskowyżem  :)

Diffuse, water-ice clouds, a hazy sky and a light breeze. Such might have read a weather forecast for the Tharsis volcanic region on Mars on 22 November 2016, when this image was taken by the ExoMars Trace Gas Orbiter.

Clouds, most likely of water-ice, and atmospheric haze in the sky are coloured blue/white in this image.

Below, 630 km west of the volcano Arsia Mons, the southernmost of the Tharsis volcanoes, outlines of ancient lava flows dominate the surface. The dark streaks are due to the action of wind on the dark-coloured basaltic sands, while redder patches are wind blown dust. A handful of small impact craters can also be seen.


http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2017/10/Clouds_over_lava_flows_on_Mars


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #158 dnia: Luty 19, 2018, 08:39 »
Na stronie ESA:
http://exploration.esa.int/mars/57137-map-of-industry-involvement-in-exomars/
widnieje taka mapka:

Map of industry involvement in ExoMars



 8)

Nie wiem czy ta mapka wcześniej była załączona na Forum więc ją tutaj pokazuję  :)

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #159 dnia: Luty 22, 2018, 09:06 »
Sonda Trace Gas Orbiter zakończyła etap hamowania aerodynamicznego i jest już na docelowej orbicie



https://www.esa.int/Our_Activities/Operations/Surfing_complete


velo

  • Gość
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #160 dnia: Luty 22, 2018, 13:36 »
W przypadku wkładu PL do ExoMarsa ja złośliwie bym dał jednak hiszpańską flagę, skoro to Sener robi ;-)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 03, 2018, 22:15 »
Surfowanie po atmosferze Marsa zakończone
BY REDAKCJA ON 2 MARCA 2018

Delikatne manewry

„Od marca 2017 prowadziliśmy wyjątkowo delikatną kampanię aerohamowania, w ramach której kierowaliśmy sondę na trajektorię muskającą najwyższe warstwy atmosfery raz na obrót, co spowalniało sondę i zmniejszało jej orbitę”, mówi dyrektor kontroli lotu w ESA, Michel Denis.

„Skorzystaliśmy z minimalnego oporu, jaki atmosfera wywierała na panele słoneczne, i stopniowo zmniejszaliśmy orbitę. Było to duże wyzwanie dla zespołów kontroli misji wspieranych przez europejski przemysł. Wykonali wspaniałą pracę i dzięki temu osiągnęliśmy nasz wstępny cel”.

„Podczas niektórych orbit sonda znajdowała się tylko 103 km nad powierzchnią Marsa, czyli wyjątkowo blisko planety”.

Przeloty zakończyły się 20 lutego o 18:20 CET, gdy sonda odpaliła swoje silniki na około 16 minut, aby podnieść najmniejszą odległość do powierzchni Marsa do około 200 km, poza zasięg atmosfery. Tym samym zakończyła się kampania aerohamowania, a orbita sondy wynosi 1050 x 200 km. (...)
http://kosmonauta.net/2018/03/surfowanie-po-atmosferze-marsa-zakonczone/

Europe’s ExoMars orbiter nears start of methane-sniffing science mission
March 7, 2018 Stephen Clark

(...) The robotic spacecraft zoomed through the planet’s outer atmosphere nearly 1,000 times since it looped into orbit around Mars in October 2016, using gentle nudges of aerodynamic drag to gradually slow down. In response, the high point of ExoMars’ orbit was reduced from an altitude of 20,500 miles (33,000 kilometers) to 650 miles (1,050 kilometers).

The Trace Gas Orbiter fired its main engine to slow down and enter orbit around Mars. The spacecraft used thrusters for two more major maneuvers in early 2017, first to change the inclination, or tilt, of its orbit from 7 degrees to 74 degrees with respect to the planet’s equator, then to lower its peak altitude from 61,000 miles (98,000 kilometers) down to 20,500 miles in preparation for the start of aerobraking.

Further rocket firings moved the low point of the probe’s orbit into the high-altitude layers of the Martian atmosphere. (...)
https://spaceflightnow.com/2018/03/07/europes-exomars-orbiter-nears-start-of-methane-sniffing-science-mission/
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2018, 17:14 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #162 dnia: Kwiecień 11, 2018, 07:40 »
Wielkimi krokami zbliża się termin rozpoczęcia naukowej fazy misji Trace Gas Orbiter  :) Głównym jego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie gazów, których stężenie w atmosferze Marsa wynosi poniżej 1% w szczególności metanu. Metan ma krótki czas życia w atmosferze Marsa więc jego ewentualna obecność wskazuje na jego niedawne źródło: upadek meteorytu, aktywność geologiczna lub biologiczna  :)

The primary goal is to take a detailed inventory of trace gases - those that make up less than 1% of the total volume of the planet's atmosphere. In particular, the orbiter will seek evidence of methane and other gases that could be signatures of active biological or geological activity.

On Earth, living organisms release much of the planet's methane. It is also the main component of naturally occurring hydrocarbon gas reservoirs, and a contribution is also provided by volcanic and hydrothermal activity.

Methane on Mars is expected to have a rather short lifetime - around 400 years - because it is broken down by ultraviolet light from the Sun. It also reacts with other species in the atmosphere, and is subject to mixing and dispersal by winds. That means, if it is detected today, it was likely created or released from an ancient reservoir relatively recently.


The Trace Gas Orbiter can detect and analyse methane and other trace gases even in extremely low concentrations, with an improved accuracy of three orders of magnitude over previous measurements. It will also be able to help distinguish between the different possible origins.

The four instruments will make complementary measurements of the atmosphere, surface and subsurface. Its camera will help to characterise features on the surface that may be related to trace-gases sources.

Its instruments will also look for water-ice hidden just below the surface, which along with potential trace gas sources could guide the choice for future mission landing sites.

It will also soon start providing communication relay for NASA's Opportunity and Curiosity rovers, ahead of the arrival of NASA's InSight lander later this year, and for the ExoMars rover and surface science platform in March 2021.


http://www.marsdaily.com/reports/ExoMars_poised_to_start_science_mission_999.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #163 dnia: Kwiecień 30, 2018, 09:59 »
Sonda Trace Gas Orbiter jest już w trakcie misji naukowej  8) Przysłała też już pierwsze zdjęcie obejmujące krater Korolowa z obecnego etapu misji:

The example image is from the rim of an ice-filled crater called Korolev at high latitude in the northern hemisphere. The bright material is ice that can be seen on the rim of the crater (which is much larger than the image).

The picture has a resolution of just over 5 metres and outperforms the resolution of images from Hubble and other telescopes by far. In the future, CaSSIS should operate from slightly lower altitudes to give resolutions of less than 5 metres.

"We were really pleased to see how good this picture was given the lighting conditions", says Antoine Pommerol, a member of the CaSSIS science team at the CSH working on the calibration of the data. "It shows that CaSSIS can make a major contribution to studies of Mars's carbon dioxide and water cycles."

The image is a composite of three images in different colours that were taken almost simultaneously by CaSSIS on April 15, 2018. They were then assembled to produce this colour view.

"Our aim is to fully automate the image production process", says Thomas. "Once we achieve this, we can distribute the data to the community quickly for analysis."


http://www.marsdaily.com/reports/Bernese_Mars_camera_CaSSIS_sends_first_colour_images_from_Mars_999.html

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ExoMars/ExoMars_returns_first_images_from_new_orbit

Replacing the software from afar
"We have had a couple of minor software issues in the initial test phase", says Principal Investigator, Nicolas Thomas from the Center of Space and Habitability (CSH), University of Bern in Switzerland, "but the instrument is actually in good health and ready to work."

The UniBern team transmitted a completely new software version to the instrument at the start of test phase. "It is amazing that you can totally change the software in an instrument flying around Mars more than 100 million kilometres away and that it works", says Thomas.


http://www.marsdaily.com/reports/Bernese_Mars_camera_CaSSIS_sends_first_colour_images_from_Mars_999.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #164 dnia: Czerwiec 11, 2018, 13:17 »
Może już za kilka tygodni poznamy pierwsze dane dotyczące występowania metanu na Marsie pozyskane z danych zebranych przez TGO:

“We just a few weeks ago started our measurements in the most sensitive mode, and the teams are working hard on extracting the data on methane,” Håkan Svedhem, the project scientist for the Trace Gas Orbiter, says in an email. “We believe we will be able to present results on this in a few weeks’ time.”

https://news.nationalgeographic.com/2018/06/mars-organic-compounds-methane-curiosity-space-science/

 :)


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #164 dnia: Czerwiec 11, 2018, 13:17 »