Autor Wątek: Rozdzielczość zdjęć satelitarnych  (Przeczytany 2483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tisher

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 81
  • LOXem i ropą! ;)
    • Blog o rowerach elektrycznych
Rozdzielczość zdjęć satelitarnych
« dnia: Listopad 09, 2015, 20:45 »
Zerknijcie na ten artykuł:
http://niebezpiecznik.pl/post/selfie-zrobione-satelita-czyli-zastanawiajaca-reklama-jednej-z-marek-piwa/

A teraz powiedzcie, czy faktycznie da się "cywilnie" fotografować z tak zadziwiającą rozdzielczością?
Mój blog o rowerach elektrycznych: Ebike Blog

Scorus

  • Gość
Odp: Rozdzielczość zdjęć satelitarnych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2015, 21:08 »
Nie da się, o tym satelicie:

Cytuj
Resolution    
0.75 metres (2 ft 6 in) (Pan)
5 metres (16 ft) (MS)
https://en.wikipedia.org/wiki/Deimos-2

Tak więc rozdzielczość jest najwyżej taka jak LROC na LRO, gdzie ledwie flagi przy lądownikach Apollo można zobaczyć, jak rzucają duży cień rzecz jasna. I jest też 2 razy gorsza niż HiRISE na MRO. Nadto żeby zronić zdjęcie twarzy trzeba by patzreć na skos przez atmosferę, co dodatkowo pogorszyłoby widoczność szczegółów. I rzecz oczywista, na fotce nie ma pikselizacji, oryginalna rozdzielczość to były jakieś milimetry, pewnie cyknęli zdjęcie z dachu a resztę zrobili w photoshopie.

A poza tym klepią bzdury:
Cytuj
Spyfie zrobiono przy użyciu aparatu zainstalowanego na [satelicie] Deimos-2, przy pomocy kamery Iris w technologii ultra HD, ulokowanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2015, 21:18 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rozdzielczość zdjęć satelitarnych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2015, 21:33 »
Dodam, uzupełniając świetny post Scorusa, że obecnie większość nowych satelitów obserwacji Ziemi w zakresie widzialnym celuje w zakres rozdzielczości albo do kilku metrów, albo do około metra (tzw. High Resolution) albo do około 70 cm (tzw. Very High Resolution). Wyżej są problemy i jak na razie zwykle było to dostępne dla wojska...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rozdzielczość zdjęć satelitarnych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2015, 21:33 »