Autor Wątek: Gawrił Tichow - rosyjski/radziecki astronom i egzobiolog  (Przeczytany 186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6365
  • One planet Once chance
Gawrił Adrianowicz Tichow (1875-1960) - zapewne mało osób słyszało o tej osobie. Otóż był to radziecki naukowiec zajmujący się astronomią oraz astrobiologią a dokładniej astrobotaniką, czyli botaniką pozaziemską -  dzisiaj nazwalibyśmy tą dziedzinę egzobotaniką. Gawrił podczas swojego życia badał m.in. roślinność Ziemi pod kątem przystosowania jej do skrajnie nieprzyjaznych warunków środowiska, głównie klimatycznych. Interesowały go rodzaje przystosowań roślin ziemskich do zimna i suszy pod kątem domniemywania występowania roślinności na powierzchni Czerwonej Planety (były to czasy jeszcze przed przelotem Marinera 4).
O Panu Tichowie kilka razy napotykałem wzmianki w różnego rodzaju książkach popularnonaukowych starszej daty. W Polsce nawet była wydana książka jego autorstwa pt: ,,Astrobiologia"https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/bf/65/2d/tichow-g-astrobiologia-szczecin-416017357.jpg

Jestem ciekawy jakiego rodzaju obserwacje poczynił Pan Tichow i jakie wnioski on z nich wyciągnął. Zastanawiam się nad zakupem książki Tichowa z lat 50-tych. Poza tym zastanawiam się czy gdzieś w necie znalazłyby się jakieś wyniki badań tego naukowca? Mam nadzieję, że opublikował gdzieś one swoje badania, tylko czy są one dostępne przez internet?
Badania Gawriła Tichowa są ciekawe pod trzema aspektami:
- przystosowań roślin do skrajnych warunków środowiska czyli fizjologii roślin,
- ekstrapolowania ziemskiej fizjologii roślin na możliwe formy wegetacji pozaziemskiej
- oraz trzeci aspekt - dostosowanie się czy dostosowanie sztuczne roślin do procesu terraformowania Marsa.
Czy ktoś z Forumowiczów miał kontakt z publikacjami Tichowa? Jeśli tak to proszę o informacje  :)

Przed chwilą znalazłem informację iż już w 1937 roku Gawrił Adrianowicz Tichow badał soczewkowanie grawitacyjne  :D
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=20&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjZndf5uozbAhUJWiwKHUN4Cpk4ChAWCFQwCQ&url=http%3A%2F%2Fvixra.org%2Fpdf%2F1801.0350v2.pdf&usg=AOvVaw1ClPl7QYMRYV0XyKmTvErL
Czyli patrząc na zakres badań musiała to być ciekawa osoba. Szkoda, że na Wikipedii nawet nie ma o niej wzmianki  :( Za to inna osoba również żyjąca w podobnych czasie w ZSRR o ile mniej mniej zasłużona dla nauki taki wpis już ma:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trofim_%C5%81ysenko
 :(
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2018, 11:53 wysłana przez ekoplaneta »