Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Technologie => Wątek zaczęty przez: wini w Lipiec 26, 2010, 23:09

Tytuł: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Lipiec 26, 2010, 23:09
odgrzewam temat z astro4u:) na początek dosyć ciekawa chociaż długa prezentacja trzech technologii:
- VASIMIR prezentowany przez Chang-Diaz
- Lightcraft prezentowany przez Leik Myrabo
- wykorzystanie energii atmowej, Steven D. Howe z Center for Space Nuclear Research (CSNR)

http://www.youtube.com/watch?v=dV75c8tTFdk

jak ktoś ma sporo czasu to po prawej ma listę prezentacji na inne tematy, całość z jakiejś większej konferencji ale nie wiem jakiej:)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 27, 2010, 20:00
Hmm Czy przy kompromisie z 15 lipca w sprawie przyszłości lotów załogowych NASA silnik Vasimr ma jeszcze szansę na testowanie na ISS i ewentualny rozwój w najbliższej dekadzie?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: velo w Lipiec 28, 2010, 01:49
Chodzą plotki że prototyp VASIMRa mógłby polecieć do ISS podczas STS-135 - ale to na razie na poziomie wewnętrznych dyskusji.

Co i jak będzie - zobaczymy
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipiec 30, 2010, 01:23
Hmm Czy przy kompromisie z 15 lipca w sprawie przyszłości lotów załogowych NASA silnik Vasimr ma jeszcze szansę na testowanie na ISS i ewentualny rozwój w najbliższej dekadzie?

W tej dekadzie raczej na pewno. Po głowie tłuczą mi się daty 2013-2014, ale możliwe, że przy całym zamieszaniu z budżetem kasa na rozwój tego silnika znajdzie się wcześniej. Właśnie Chang-Diaz na tym świetnym filmiku zapodanym przez winiego przekazuje jak bardzo ważne jest rozwijanie takiego VASIMRa.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Sierpień 16, 2010, 21:22
Hmm, czy ktoś się orientuje jaki jest koszt produkcji pojedynczego silnika Vulcain 2?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 16, 2010, 21:58
To pytanie można rozciągnąć na wszystkie inne silniki. ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 06, 2010, 23:30
Nowy rodzaj manewrowego silnika rakietowego

W ośrodku badań NASA Glenn Research Center w stanie Cleveland, w USA zakończono serię badań nad nowym rakietowym silnikiem manewrowym napędzanym przez nietoksyczny rodzaj paliwa.

Więcej na kosmo - link (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/nowy-rodzaj-manewrowego-silnika-rakietowego.html).

Załącznik: rakietowy silnik manewrowy - thruster.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Wrzesień 07, 2010, 12:53
Hmm, czyli jako uzupełnienie na przykład do większego silnika na LOX/Metan?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 13, 2010, 16:39
Snecma przeprowadza udany test silnika rakietowego Vinci

"Rakietowy silnik Vinci, zbudowany przez przedsiębiorstwo Snecma (Safran Group), został pomyśle przetestowany w symulowanym locie orbitalnym, pozwalającym na zbadanie zachowania tej konstrukcji w realnych warunkach, którym będzie musiał stawić czoła w przyszłości. Próba została przeprowadzona 9 listopada - jest to kolejny krok w rozwoju tego silnika, nim będzie mógł on wejść do użycia jako drugi stopień rakiety nośnej Ariane 5 ECB - Evolution Cryotechnique type B.

Test naziemny, stanowiący 47 próbę silnika tego typu, został wykonany na specjalnej platformie testowej P4.1, znajdującej się w Niemieckim Centrum Kosmicznym DLR w Lampoldshausen. Podczas tej próby dysza wylotowa silnika o długości niemal trzech metrów po raz pierwszy znalazła się w konfiguracji lotnej. Element w kształcie dzwonu został zbudowany z materiałów ceramicznych oraz kompozytów węglowych - wszystkie zostały wykonane przez Snecma Propulsion Solide. Pozwala to na zmniejszenie jej masy i dzięki temu poprawia osiągi całego silnika."

Dalszy ciąg w artykule na kosmo - Link (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/udany-test-vinci.html).

Załącznik: Kriogeniczny silnik rakietowy Vinci, przeznaczony do drugiego stopnia rakiety Ariane 5 ECB.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Grudzień 23, 2010, 18:03
Szwedzcy naukowcy odkryli nową cząsteczkę, która być może będzie mogła zastąpić dotychczas używane substancje w silnikach na paliwo stałe. Nowe paliwo zwiększyłoby udźwig tych silników o 20-30 % (3-7 razy większy ładunek !) i do tego jest "eco":P Cząsteczką tą jest Trinitramid - N(NO2)3. Więcej tutaj (http://www.physorg.com/news/2010-12-discovery-molecule-efficient-rocket-fuel.html) i tutaj (http://www.fastcompany.com/1711711/new-rocket-fuel-molecule-could-quadruple-payloads-be-kind-to-earth?partner=rss)

Jak się to okaże prawdą i cząsteczka ta znajdzie zastosowanie w silnikach na paliwo stałe to jeszcze może się okazać, że Ares 1 wróci:P
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 23, 2010, 18:04
Bardzo ciekawa wiadomość Wini. Ciekawe, czy mają na to już patent czy nie? :)

Jak nie, to Panowie i Panie - do dzieła! Zbudujmy PolAresa 1!
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Grudzień 24, 2010, 01:04
Toż to prawie że rewolucja w napędzie chemicznym? :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 21, 2011, 18:55
220 dni nikt tutaj nie pisał, czas to zmienić ;)

NASA wybrała 5 firm, studia nad napędem przyszłości (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/2011-09-21-sep.html)

"Amerykańska agencja kosmiczna NASA dokonała wyboru pięciu przedsiębiorstw, które przeprowadzą wstępne studia nad napędem elektrycznym do poruszania się w przestrzeni kosmicznej. Wykształcona technologia może odegrać ważną rolę w załogowej eksploracji poza niską orbitę wokółziemską.

Wybrane przedsiębiorstwa to:


Program wyceniany jest na 3 mln dolarów, przy największym pojedynczym kontrakcie opiewającym na 600 tys. dolarów. Każda z firm dostarczy raport końcowy, który pozwoli na określenie koncepcji misji, mającej zademonstrować technologie związane z napędem elektrycznym SEP (Solar Electric Propulsion), zwanym też napędem jonowym.

W niedalekiej przyszłości konieczne będzie korzystanie z niezawodnych i tanich sposobów na przemieszczanie dużych ładunków w dalszej przestrzeni kosmicznej (np. do punktu L1 czy potencjalnych stacji paliwowych) oraz na wysokie orbity Ziemi (z orbit niższych, na które ładunki zostaną dostarczone rakietami o napędzie chemicznym). Napęd SEP mógłby także zostać użyty podczas misji do asteroid bliskich Ziemi.

Rozwinięcie odpowiedniego napędu będzie kluczową kwestią przy dalszej eksploracji kosmosu przez ludzi. Dzięki przeprowadzonym studiom koncepcyjnym zidentyfikowane zostaną przeszkody (braki technologiczne) oraz zaproponowane innowacyjne możliwości ich obejścia lub rozwiązania.

NASA wykorzysta efekty tych badań przy planowaniu przyszłej misji demonstrującej napęd SEP, wymagający dostarczenia dużej energii (np. 300 kW). Posłanie demonstratora na reprezentatywną trajektorię, wiodącą przez pasy radiacyjne Van Allen'a i działającego w rzeczywistym środowisku kosmicznym, może odsłonić nieprzewidziane wcześniej problemy. Zebrane dane zapewnią jednak mniejsze ryzyko utraty przyszłych statków, korzystających z napędu SEP.

Studia fundowane są z Programu Rozwoju Technologii Eksploracji agencji NASA. Kontrakty zarządzane są przez Biuro Kosmicznych Technologii w ośrodku Glenn Research Center (NASA) w Cleveland."
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Październik 06, 2011, 20:33
Świetny news, powód do naszej dumy :)

Kryptonowy silnik plazmowy dla sond kosmicznych (http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/2011-10-06-krypton.html)

"Korzystając z doświadczeń z akceleratorami ciągłych strumieni plazmy, zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie zbudował silnik typu Halla zoptymalizowany do pracy ze znacznie tańszym gazem szlachetnym: kryptonem. (...)"
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 06, 2011, 20:53
Super sprawa!!!  8) Nie wiedziałem, że ktoś w Polsce zajmuje się na poważne takimi sprawami  :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Październik 06, 2011, 23:31
Oby wyrobili się na ten konkurs i wywalczyli swoje :).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Październik 07, 2011, 11:28
Hmm, tylko pojawia się kluczowe pytanie - a co potem? Mamy silnik, który może być znacznie lepszym rozwiązaniem dla misji kosmicznych - piękna sprawa. Tylko co z nim zrobimy? Będziemy rozwijać dalej? Patent? A co z produkcją na potrzeby przemysłu kosmicznego?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Maj 27, 2012, 01:31
Hmm, tylko pojawia się kluczowe pytanie - a co potem? Mamy silnik, który może być znacznie lepszym rozwiązaniem dla misji kosmicznych - piękna sprawa. Tylko co z nim zrobimy? Będziemy rozwijać dalej? Patent? A co z produkcją na potrzeby przemysłu kosmicznego?
Potem to po prostu wstąpimy do ESA i pewnie Europejska Agencja Kosmiczna będzie już wiedziała do czego taki silnik wykorzystać  :) a polscy naukowcy będą współpracować przy rozwoju tego typu konstrukcji jeśli to rzeczywiście jest lepszy silnik niż już obecnie istniejące konstrukcje.
Warto tu chyba kawałek artykułu zacytować:
http://www.kosmonauta.net/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/3366-2011-10-06-krypton
Cytuj
Zbudowany egzemplarz silnika typu Halla to prototypowe urządzenie, obecnie przygotowywane do testów w warunkach próżniowych. „Jeśli testy wypadną pomyślnie, czeka nas jeszcze optymalizacja silnika i cała seria badań kwalifikacyjnych. Zgłoszenie projektu do ESA w ramach II konkursu PECS, czyli Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym, zawartego między Polską a ESA, zaowocowało pozytywną oceną.
(http://img406.imageshack.us/img406/7219/20111006silnikkrypton36.jpg)
Dr Jacek Kurzyna z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy
w Warszawie prezentuje elektryczny silnik plazmowy typu Halla do sond kosmicznych,
zoptymalizowany do pracy z kryptonem.


A tu inna ciekawostka. Widzę że nikt jeszcze tu nie zamieścił tej informacji. Ciekaw jestem co myślicie o takiej nowej koncepcji silnika ? Pomysł wygląda na wprost rewolucyjny i rewelacyjny ! Przez to wygłada na nieco nawet niewiarygodny w połączeniu z perspektywą tych 10 lat  :o Umożliwiłby uzyskanie większych prędkości nawet niż silnik magneto-plazmowy VASIMIR. Załogowe loty do krańców Układu Słonecznego stałyby się bezproblemowe, a bezzałogowe sondy mogłyby w sensownym czasie dolecieć do najbliższych gwiazd!

SILNIK FUZYJNY - koncepcja

"John J. Chapman, fizyk i inżynier elektronik z NASA Langley Research Center proponuje znacznie tańszy i bardziej wydajny silnik fuzyjny na bazie boru zamiast deuteru i trytu. Rozwiązanie to jest więc bardzo wydajne. Tylko 11 gramów boru potrzebne będzie, aby wytworzyć 300 MW mocy. I to do realizacji w ciągu zaledwie 10 lat"
I co o tym myślicie...?

Tu są linki do artykułu:
http://phys.org/news/2011-06-nasa-fusion-thruster-space.html
http://www.uprp.pl/nasa-proponuje-nowy-sposob-napedzania-statkow-kosmicznych/Lead15,61,3235,9,wai,pl,text/

(http://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/2011/kjhkjgjghj.jpg)

http://www.youtube.com/watch?v=ro5-QYqqxzM

Nieco więcej na ten temat jest w tym artykule:

Researchers working on Star Trek-style fusion impulse engines

http://www.dvice.com/archives/2012/10/researchers-wor.php

(http://www.dvice.com/sites/dvice/files/styles/blog_post_media/public/images/fusionengine.jpg?itok=jKi25D0Z)

A więcej informacji na temat projektów nowych napędów umieściłem tutaj:
http://www.trek.pl/forum/index.php?showtopic=13&st=60 (http://www.trek.pl/forum/index.php?showtopic=13&st=60)

A tu nieco podobna wiadomość, choć nie wiem na ile to źródło jest wiarygodne:

Działający reaktor fuzyjny już za 4 lata  :o
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15581/dzialajacy-reaktor-fuzyjny-juz-za-4-lata
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 14, 2012, 17:53
Firma Aerojet pod koniec kwietnia zakończyła testy środowiskowe i próbne odpalenia thrustera nowej generacji - MR-104H (http://spacefellowship.com/news/art28365/aerojet-completes-testing-of-next-generation-exploration-thruster.html), który powstał dzięki (finansowaniu jak się domyślam?) Constellation. Opis modyfikacji jakim poddano tę jednostkę:

"Adapting the heritage thrusters for NASA included incorporating a modern valve on the engine, changing the thruster nozzle configuration to improve packaging, and developing insulation which allows burying the engine inside of a vehicle – a design modification that allows the MR-104H to be readily incorporated into other vehicle concepts for human spaceflight."
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Lipiec 09, 2012, 20:18
Nie wiem czy te wiadomości nie były już gdzieś tu zamieszczone ale ich nie zauważyłem;
Cytuj
Statki kosmiczne na parę wodną ?
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Dokad-dolecimy-statkiem-na-pare-wodna,wid,13268395,wiadomosc.html
Brian McConnell, główny autor opracowania opisującego statki napędzane parą, wyjaśnia, że podstawowe technologie są już opracowane. Nowatorski pomysł jest tym samym wyjątkowo niskobudżetowy. Szacuje się, że podróż na Marsa z wykorzystaniem kosmicznego parostatku kosztowałaby mniej więcej tyle ile obecnie wydaje się na jeden lot wahadłowca do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.[...]
Podstawowy napęd takiego statku stanowiłyby silniki wykorzystujące energię słoneczną do podgrzania wody i przekształcenia jej w parę. Odpowiednia ilość pary kierowana do specjalnych dysz wytwarzałaby siłę ciągu.[...]
Dodatkowym zastosowaniem wody w takim pojeździe byłaby ochrona przed promieniowaniem.


Cytuj
Paliwo rakietowe z... moczu
http://odkrywcy.pl/kat,111398,title,Paliwo-rakietowe-z-moczu,wid,13871884,wiadomosc.html?smg4sticaid=6ec6c
Jedną z substancji, którą można otrzymać z moczu jest hydrazyna, będąca wysokoenergetycznym paliwem, wykorzystywanym między innymi w silnikach rakiet kosmicznych.[...]
Naukowcy sugerują, że jest tylko kwestią czasu, kiedy produkcja hydrazyny rozwinie się na skalę, która umożliwi wysyłanie rakiet napędzanych moczem w przestrzeń kosmiczną.


Cytuj
Rosja w 2017 roku ma dysponować elektrycznym silnikiem jonowym zasilanym energią jądrową.
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/roskosmos-develops-nuke-ion-drive.html#jacommentid:3452
Jak podają rosyjskie agencje prasowe, Rosja z powodzeniem rozwija jądrowy generator energii elektrycznej dla silnika jonowego. Ma być on gotowy w 2017 roku, tak aby w 2025 roku była możliwa pierwsza misja kosmiczna z jego użyciem.[...]
Planowany silnik ma generować 100-150 kilowatów energii przez 3 lata. Generowany prąd elektryczny będzie zasilał ksenonowy silnik jonowy - statek będzie napędzany energią odrzucanego gazu.
Napęd jest rozwijany w ośrodku Skołkowo, rosyjskim parku technologicznym zarządzanym przez rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselbera i byłego dyrektora wykonawczego Intela, Craiga Barretta.[...]
Zespół testuje obecnie różne rodzaje paliw i wkrótce ma zacząć prace nad projektem silnika. Jego pierwszy egzemplarz ma być gotowy do 2017 roku. Testy silnika miałby odbyć się już w 2014 roku. Jednak dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos zastrzegł, że statek nim napędzany nie powstanie szybciej jak w 2025 toku.


Cytuj
Energomasz rozwija silnik na amoniak
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/energomasz-amoniak.html
http://florydziak.blogspot.com/2012/05/nowa-technologia-silnikow-rakietowych.html
Rosyjski Energomasz podał, że rozpoczął prace rozwojowe nad nowym silnikiem rakietowym, który mógłby obniżyć koszt startów rakiet dzięki uniknięciu stosowania wodoru. Informacje opublikowała gazeta Izwestia powołując się na wywiad z Anatolijem Ligwancewem, dyrektorem Energomaszu ds. nowych technologii.[...]
Nowy silnik ma być o 30% wydajniejszy od istniejących konstrukcji dzięki wykorzystaniu nowej mieszanki paliwowej: acetylenu i amoniaku. Mieszanka taka, zwana również atsetamem, jest około 20 razy tańsza niż wodór. Kilogram wodoru kosztuje około 67 USD, a koszt kilograma atsetamu, to najwyżej 3,35 USD. Dyrektor Energomaszu zauważa, że przy ilościach paliwa rzędu kilku ton powstają znaczne oszczędności. W dodatku składniki nowej mieszanki można łatwo składować i transportować, w przeciwieństwie do kriogenicznego wodoru i tlenu.[...] Energomasz liczy, że pierwsze starty będą mogły się odbyć w 2017 lub 2018 roku.[...]Pierwszym zastosowaniem nowego silnika będzie nowy człon górny istniejącej rakiety, co jest tańsze niż budowa nowej od początku.
Szczególnie podoba mi się ten rosyjski elektryczny silnik jonowy zasilany energią jądrową.
To chyba taki rosyjski odpowiednik tego amerykańskiego VASIMIR'a tyle że od razu z jądrowym generatorem energii  :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: PiotrW w Sierpień 29, 2012, 11:23
W MIT opracowali silnik dla CubeSat-ów oraz innych projektów mikro-satelitów : http://web.mit.edu/newsoffice/2012/microthrusters-could-propel-small-satellites-0817.html (http://web.mit.edu/newsoffice/2012/microthrusters-could-propel-small-satellites-0817.html)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Sierpień 29, 2012, 21:25
Informacja jest ciekawa. Także na polskich stronach internetowych o tym napisano:
Cytuj
http://nauka.gadzetomania.pl/2012/08/18/mikrosilniki-odrzutowe-wielkosci-5-groszy-pewnie-ze-mozliwe
Naukowcy MIT opracowali do tego celu mikrosilniki odrzutowe wielkości pięciogroszówki. Poszczególne elementy tego niezwykłego silnika mierzą kilka mikrometrów. Zasada działania opiera się na systemie magnetycznej lewitacji, który zawiera 500 mikroskopijnych dysz emitujących strumienie jonów. Strumienie te są w stanie wytworzyć pęd odpowiedni do przesunięcia niewielkiego satelity na wymaganą pozycję.
Mikrosilniki przeszły już pierwsze próby w komorach próżniowych, a efekt tych prób był co najmniej zadowalający.
http://www.youtube.com/watch?v=BHVkc2JwAuI

Wygląda na to że mogą nie tylko napędzać mikrosatelity ale także rozwiązać problem śmieci na orbicie !
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Wrzesień 18, 2012, 20:40
Kolejna informacja o postępie prac nad silnikiem VASIMR. Kosmonauta.net donosi:

Cytuj
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/2012-09-17-vasimr-postepy.html#jacommentid:4728

Na konferencji przedstawiono także nowe dane dotyczące znaczącej poprawy wydajności silnika w stosunku do rezultatów otrzymanych w 2010 roku. Poprawa osiąganych wartości współczynnika Isp ze środka zakresu przyczyniła się do całościowego przyrostu efektywności prototypowego silnika o około 10%. Rezultaty te osiągnięto dzięki zmianom w systemie zasilającym oraz oprogramowaniu sterującym. Ponadto poprawiono charakterystyki kluczowych elementów silnika.

Według nieoficjalnych informacji silnik VASIMR (o mocy 200 kW) ma zostać dostarczony w 2014 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie odbyły by się jego testy. Prawdopodobnie moduł silnika mógłby zostać dostarczony na orbitę za pomocą rakiety firmy SpaceX lub Orbital Sciences Corp. Wyznacznikiem tego będą jednak koszty, które mogą przekroczyć akceptowalne przez agencję NASA granice.
         
Efektywność silnika VS-200 na przestrzeni ostatnich kilku kampanii (2009-2012).
Niebieska linia przedstawia funkcję efektywności silnika osiągniętą podczas ostatniej kampanii

(http://imageshack.us/a/img833/8123/vasimrefektywnosc.jpg)

Informacja byłaby bardzo pozytywna gdyby nie te wyrażone na koniec wątpliwości co do zbyt dużych kosztów wyniesienia silnika na orbitę.
Nie bardzo rozumiem dlaczego miałyby być zbyt duże ?

A tu nieco więcej informacji na temat tego silnika:

Projekt VASIMR
http://xlabs.pl/inne-tematy/projekt-vasimr/

(http://img822.imageshack.us/img822/6889/10089v.png)

(http://xlabs.pl/vasimr_pliki/vasimr1.gif)

(http://xlabs.pl/vasimr_pliki/vasimr.jpg)

Tylko potrzebne jest jeszcze źródło zasilania tego silnika w energię elektryczną - może takie:
Cytuj
Hyperion Power Module (HPM) lub Mini Reactor Power (MPR)
-Każdy ciekły metal PbBi chłodzi HPM opartego elektrowni generuje 25MWe i może być skonfigurowany do pary tylko, kogenerację, lub energii elektrycznej tylko. Dwa lub więcej modułów może być "współpracę" razem.
- 50 milionów dolarów za jeden 25 Mwe modułu
-Pasuje do standardowego pojemnika transportowego paliwa, transportowany przez statek, kolejowego, lub ciężarówki.
Całkowita masa <20 ton
http://powertrends.blogspot.com/2010/07/small-modular-reactors-fun-and-exciting.html
http://kopalniawiedzy.pl/reaktor-jadrowy-Hyperion-Hydride-Reactor-4S-Toshiba,6105
(http://kopalniawiedzy.pl/media/lib/38/hhr-26cd7686e40de74559156b28f3b7fd4a.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Wrzesień 23, 2012, 11:41
Cytuj
NASA pracuje nad napędem WARP


NASA · WARP · prędkość światła · czasoprzestrzeń · Eagleworks

W ubiegłym roku NASA powołała do życia laboratorium „Eagleworks“, w którym będą badane m.in. koncepcje napędu WARP czy plazmowego napędu korzystającego z próżni kwantowej.

Podczas niedawnej konferencji Harold White, naukowiec pracujący w Johnson Space Center omawiał mechanikę napędów WARP. Napęd WARP miałby manipulować czasoprzestrzenią tak, by wykorzystujący go pojazd mógł poruszać się szybciej od prędkości światła. Koncepcję takiego napędu przedstawił w 1994 roku meksykański fizyk Miguel Alcubierre. W koncepcji Alcubierrea mamy pojazd w kształcie piłki do futbolu amerykańskiego otoczony pierścieniem z egzotycznej materii. Jednak wykorzystanie takiego napędu wymagałby ilości energii równej zamianie planety wielkości Jowisza na energię.

Tymczasem White i jego koledzy z Eagleworks twierdzą, że WARP może być znacznie bardziej energooszczędny. Z ich obliczeń wynika, że jeśli pierścień wokół pojazdu miałby kształt zbliżony do wyglądu pączka, a nie byłby płaskim pierścieniem, to wystarczyłoby tyle energii ile można uzyskać z zamiany nań pojazdu Voyager 1 (waży on około 800 kg). Co więcej, naukowcy twierdzą, że jeśli zniekształcenia przestrzeni oscylowałyby w czasie, to napęd wymagałby jeszcze mniejszej ilości energii.

Obliczenia White’a pokazują, że WARP jest nie tylko teoretycznie możliwy, ale może być również praktyczny i warto prowadzić badania nad rozwojem tej koncepcji.

Między innymi tym ma się zajmować laboratorium Eagleworks. Uczeni rozpoczęli już pierwsze eksperymenty nad urządzeniem zwanym White-Juday Warp Field Interferometer. Chcą sprawdzić, czy są w stanie w niezwykle małej skali zagiąć czasoprzestrzeń.

Jeśli udałoby się stworzyć napęd WARP pojazdy kosmiczne mogłyby osiągać prędkość nawet 10-krotnie większą od prędkości światła.

Prace nad napędem są już nie tylko teoretycznymi rozważaniami grupy naukowców. Administrator NASA, Charles Bolden, powiedział na spotkaniu w National Press Club: Pewnego dnia chcemy osiągnąć prędkość warp. Chcemy poruszać się szybciej od światła, a nasze ambicje nie ograniczają się do Marsa.

W sieci można zapoznać się z pracą White'a dotyczącą WARP [PDF]

http://kopalniawiedzy.pl/NASA-WARP-predkosc-swiatla-czasoprzestrzen-Eagleworks,16634
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Wrzesień 23, 2012, 12:20
Brzmi magicznie ;) i narazie traktuje to wszystko z BARDZO mocnym przymruzeniem oka, ale miło czytac takie doniesienia. A jako ciekawostke dodam, ze opis ksztaltu pojazdu... pasuje do statkow ze.... tak tak... Startreka  ;D

Ilustracja do artykulu + opis obrazka (A ring-shaped warp drive device could transport a football-shape starship (center) to effective speeds faster than light. The concept was first proposed by Mexican physicist Miguel Alcubierre.
CREDIT: Harold White ):
(http://i.space.com/images/i/21738/original/warp-drive-starship.jpg?1347856599)


Wspomniany statek:
(http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20070605054608/memoryalpha/en/images/9/98/TiMur_front.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 23, 2012, 12:28
NASA pracuje nad napędem WARP

Dyskutujemy o tym tutaj (http://www.astronautyka.org/index.php/topic,1020.msg42669.html#msg42669).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Grudzień 22, 2012, 11:35
Ostatnio odbył się test silnika rakietowego firmy Orbitec (http://www.orbitec.com/propulsion.html). Na pierwszy rzut oka niby nic ciekawego, a jednak silnik ten różni się od dotychczas używanych systemem chłodzenia. Paliwo i utleniacz są w taki sposób wtryskiwane do komory spalania, że tworzą wir zapobiegający ogrzewaniu ścian komory spalania. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpada nam chłodzenie silnika, a więc konstrukcja staje się prostsza, lżejsza, tańsza. Na razie przeczytałem tylko pobieżnie, ale rozwiązanie wydaje się genialne. Więcej na stronie Orbitec i tutaj: http://www.bbc.com/future/story/20121219-a-novel-twist-on-space-launches/1

http://www.youtube.com/watch?v=mEOoWWlUYhc
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 12, 2013, 21:23
Czy można testować technologię jądrowych silników termicznych, bez używania materiałów promieniotwórczych.
Okazuje się, że tak:
 Advanced propulsion researchers at NASA are a step closer to solving the challenge of safely sending human explorers to Mars and other solar system destinations. By using an innovative test facility at NASA's Marshall Space Flight Center in Huntsville, Ala., researchers are able to use non-nuclear materials to simulate nuclear thermal rocket fuels -- ones capable of propelling bold new exploration missions to the Red Planet and beyond.
http://www.space-travel.com/reports/NASA_Researchers_Studying_Advanced_Nuclear_Rocket_Technologies_999.html
Ciekawe czy i co z tego urośnie kosmicznego i jądrowego jednocześnie?


Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Styczeń 14, 2013, 19:36
Moim zdaniem to bardzo ciekawa informacja. Może w końcu po latach zapowiedzi i rozważań projektów, silniki jądrowe w statkach kosmicznych staną się niedługo faktem.
Ukazał się też pierwszy artykuł na ten temat na polskiej stronie internetowej:
http://nt.interia.pl/technauka/news-nasa-rozwaza-zastosowanie-silnikow-jadrowych-w-przyszlych-ra,nId,769045

A tak przy okazji znalazłem tam inną ciekawą informację:

Nadchodzi era silników plazmowych
http://nt.interia.pl/gadzety/news-nadchodzi-era-silnikow-plazmowych,nId,694982
Cytuj
Australijskie Space Plasma Power and Propulsion Laboratory pracuje nad rozwojem silnika plazmowego, który w przyszłości napędzi statki, udające się w podróż na Marsa. Okazuje się, że prace są w zaawansowanym stadium, a do pierwszych testów pozostało niewiele czasu.
Czyżby powstawała jakaś australijska wersja silnika VASIMR ?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 15, 2013, 10:55
Maly obsuw z 2015 na poczatek 2016 testow VASMIR na ISS http://www.aviationweek.com/Article.aspx?id=/article-xml/asd_01_14_2013_p06-01-534642.xml (http://www.aviationweek.com/Article.aspx?id=/article-xml/asd_01_14_2013_p06-01-534642.xml).
BTW, podejrzewam, ze artykul o australijczykach nie jest zbyt ... rzetelny i chodzi o robiony wraz z europa silnik jonowy;-) Z powazaniem
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 15, 2013, 12:37
Maly obsuw z 2015 na poczatek 2016 testow VASMIR na ISS http://www.aviationweek.com/Article.aspx?id=/article-xml/asd_01_14_2013_p06-01-534642.xml (http://www.aviationweek.com/Article.aspx?id=/article-xml/asd_01_14_2013_p06-01-534642.xml).
BTW, podejrzewam, ze artykul o australijczykach nie jest zbyt ... rzetelny i chodzi o robiony wraz z europa silnik jonowy;-) Z powazaniem

Ciesze się, że sprawa silnika VASIMR na ISS jest aktualna. Świetnie, że Austrlijczycy z Europejczykami robią silniki jonowe. Moze wreszcie Australia zacznie coś robić w sprawie lotów kosmicznych?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 15, 2013, 13:32
Maly obsuw z 2015 na poczatek 2016 testow VASMIR na ISS http://www.aviationweek.com/Article.aspx?id=/article-xml/asd_01_14_2013_p06-01-534642.xml (http://www.aviationweek.com/Article.aspx?id=/article-xml/asd_01_14_2013_p06-01-534642.xml).
BTW, podejrzewam, ze artykul o australijczykach nie jest zbyt ... rzetelny i chodzi o robiony wraz z europa silnik jonowy;-) Z powazaniem

Ciesze się, że sprawa silnika VASIMR na ISS jest aktualna. Świetnie, że Austrlijczycy z Europejczykami robią silniki jonowe. Moze wreszcie Australia zacznie coś robić w sprawie lotów kosmicznych?
             ... ale oni robia:) Wspolpracuja chyba z wszystkimi, kazdy chce u nich miec cos do lacznosci z satelitami;-) Ich satelita FedSat (RIP:() , to byl majstersztyk;-) Sa liderem w dziedzinei komputerow ze zmiennym/rekonfigurowalnym hardware na potrzeby space, liderem w dziedzinie napedow hipersonicznych i  bardzo wydajnych silnikow jonowych (tu wspolpraca z ESA). Ich agendy rzadowe  wykorzystuje potencjal wspolpracy z organizacami pozarzadowymi, http://www.asri.org.au/ (http://www.asri.org.au/) No i maja wlasny, dosc czesto wykorzystywany przez obcych, kosmodrom ... no kawalek pustyni do strzelania rakietami;-))) Jak dla mnie to sa bardzo zaangazowani w loty kosmiczne i nowe technologie. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 15, 2013, 13:57
Bardzo fajna wiadomość:
Dnia 22 stycznia br., o godz. 11:00, w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (sala teatru GO) w Warszawie rozpocznie się uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie laboratorium dedykowanego pracom badawczo-rozwojowym nad napędami plazmowymi dla satelitów, a także sond kosmicznych wysyłanych w bardziej odległe obszary przestrzeni.

http://www.kosmonauta.net/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5010-2013-01-15-ifpilm

Coś takiego w Polsce! To fajna wiadomość. Myślę, że to jeden z pierwszych skutków wejścia Polski do struktur ESA  8)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Styczeń 25, 2013, 18:19
Bardzo fajna wiadomość:
A tu także bardzo fajna wiadomość  :)

Test nowej technologii nuklearnego źródła zasilania
http://www.kosmonauta.net/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5043-2013-01-25-nowy-system-zasilania-reaktor
http://www.gizmag.com/fission-reactor-space-mission/25178/
http://www.engineeringontheedge.com/2012/12/nasa-tests-fission-reactor-for-space-flight/
http://www.lanl.gov/newsroom/news-releases/2012/November/11.26-space-travel.php
http://spaceref.com/nuclear-propulsion/doe-and-nasa-demonstrate-fission-reactor-prototype.html
http://www.tgdaily.com/space-features/67712-los-alamos-tests-new-spaceship-power-system
http://www.space-travel.com/reports/Researchers_test_novel_power_system_for_space_travel_999.html
http://ansnuclearcafe.org/2012/11/30/matinee-duff-space-reactor/
http://www.cnechile.cl/?p=7155
http://www.nuklearforum.ch/de/aktuell/e-bulletin/nasa-entwickelt-neues-energiesystem
http://facepunch.com/showthread.php?t=1228966
http://www.inovacaotecnologica.com.br/noticias/noticia.php?artigo=reator-nuclear-espacial-nasa&id=020130121130
http://fahrenheit.3dn.ru/news/sozdan_novyj_vid_jadernogo_istochnika_ehnergii_dlja_dalnikh_kosmicheskikh_poletov/2012-12-04-218
http://in-space.info/news/sozdan-novyi-vid-yadernogo-istochnika-energii-dlya-dalnikh-kosmicheskikh-poletov
http://www.mc2quantum.com/category/technology/page/2/

(http://www.ipen.br/conteudo/upload/201211300923580.it_30112012.jpg)

(http://images.gizmag.com/inline/los-alamos-reactor-8.png)

http://www.youtube.com/watch?v=IMy9jdwH0BQ

http://www.youtube.com/watch?v=3-eH1M0EcXA
http://spaceports.blogspot.com/2012/11/los-alamos-engineers-build-new-deep.html

Ciekaw jestem czy to źródło zasilania będzie odpowiednie dla silników typu VASIMR ?
A dla zainteresowanych tym tematem może jeszcze wspomnę że dyskusja na temat zastosowania w przyszłości napędu jądrowego i silnika typu VASIMR w załogowej misji na Marsa toczy się tutaj: http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=384.180
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Luty 08, 2013, 21:39
Bardzo ciekawa informacja aczkolwiek nie wiem na ile wiarygodna:

http://www.youtube.com/watch?v=q0eZsjxKTN4

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15425/emdrive---silnik-lamiacy-prawa-fizyki
Cytuj
Brytyjski inżynier Roger Shawyer na początku obecnego milenium stworzył silnik nazwany EmDrive, który miał pozornie łamać jedno z podstawowych praw fizyki - prawo zachowania pędu. Rozwiązanie to okazało się jednak zbyt radykalne jak na swoje czasy - podważało w końcu pracę niemal "świętego" w świecie brytyjskiej nauki Isaaca Newtona. Parę lat temu pomysł został podjęty przez mniej konserwatywnych chińskich badaczy z Politechniki Północno-zachodniej w Xi'an, którzy twierdzą, że to faktycznie działa i mają na to dowody.[...]

EmDrive opierać ma swoje działanie o zjawisko ciśnienia promieniowania. Promieniowanie elektromagnetyczne, po zaabsorbowaniu, odbiciu lub rozproszeniu wytwarza po prostu ciśnienie odpowiadające gęstości energii strumienia pola podzielonej przez prędkość światła - a tym samym generuje pewną, bardzo niewielką siłę. Tak zwana prędkość grupowa fali elektromagnetycznej i tym samym generowana przez nią siła, może zależeć od geometrii falowodu, w którym się ona rozchodzi (co zostało udowodnione już w latach 50 XX wieku).[...]

 Shawyer wykoncypował, że jeśli falowód będzie taki, że na jednym jego końcu prędkość fali będzie znacznie różniła się od prędkości fali na drugim końcu (a taką możliwość daje stożek) to odbijając tę falę pomiędzy dwoma końcami uzyska się różnicę w ciśnieniu promieniowania, a więc siłę wystarczającą do wygenerowania ciągu.
System taki jest zamknięty, a więc na pierwszy rzut oka łamie on prawo zachowania pędu, jednak w grę wchodzi einstenowska względność, bowiem według Shawyera sam silnik znajduje się w innym układzie odniesienia, a falę w jego wnętrzu - w innym.[...]

 Jego pracę podjęła parę lat temu profesor Yang Juan z Politechniki Północno-zachodniej w Xi'an, która posiada ogromne doświadczenie w pracy z silnikami do statków kosmicznych. Jej zespół najpierw bardzo dokładnie przejrzał teoretyczne podstawy działania EmDrive, a dopiero po ich potwierdzeniu zabrał się za eksperymenty. I ostatnie z nich przyniosły jednoznaczny wynik - z kilku kilowatów mocy udało się wygenerować 720 nM siły ciągu.
To bardzo mało, jednak silniki jonowe XIPS produkcji Boeinga, które stosowane są w satelitach do delikatnego korygowania ich pozycji, generują mniej niż 1/4 tej siły zużywając dwukrotnie więcej energii, a do tego wymagają do działania gazu pędnego, którego rolę pełni tu szlachetny ksenon.[...]

 Podstawą wydajności EmDrive jest Q - dobroć - czyli wielkość charakteryzująca ilościowo układ rezonansowy. Według Shawyera wykorzystując nadprzewodniki uda się zwiększyć Q - a zatem siłę generowanego przez silnik ciągu - kilka tysięcy razy. A to dałoby możliwość napędzania z jego pomocą statków kosmicznych. Według wynalazcy taki prototyp mógłby być gotowy już za 3 lata jednak żadne firmy produkujące silniki nie chcą z nim współpracować, a bez środków nie będzie on w stanie prototypu stworzyć.
Chińczycy tym czasem pracują nadal nad demonstracyjną wersją silnika.
http://kopalniawiedzy.pl/Emdrive-relatywistyczny-silnik-elektromagnetyczny-Chiny-Roger-Shawyer-NSTAR-NASA-silnik-jonowy,7002

Cytuj
EmDrive – przełomowy silnik jednak działa?
http://gadzetomania.pl/2013/02/09/emdrive-przelomowy-silnik-jednak-dziala

(http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/02/emdrive-338105.jpg)

(http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/02/25681401-338105.jpg)

Zasada konstrukcji silnika jest banalnie prosta. To tuba, która rezonuje mikrofale i kieruje je w konkretnym kierunku – na zewnątrz dyszy. Mikrofale powstają za sprawą chłodzonego wodą potężnego magnetronu (podobne urządzenia, choć na mniejszą skalę, znajdziemy w kuchenkach mikrofalowych).
W tubie/rezonatorze powstaje “ciąg” ze względu na zmieniającą się szybkość mikrofal. Szybkość ta zmienia się z powodu kształtu rezonatora, który rozszerza się na jednym końcu. Dzięki temu oddziaływania są silniejsze na szerszym fragmencie i słabsze na węższym.[..]
Co to oznacza dla nas? Jeżeli projekt okaże się być rzeczywisty, to wymiana rezonatora na nadprzewodnik pozwoli stworzyć ciąg o wartości 3 ton po przyłożeniu jedynie 1 kW mocy!

Cytuj
[...]"Niemożliwy" silnik osiąga coraz lepsze wyniki?
http://kopalniawiedzy.pl/EmDrive-silnik-fala-elektromagnetyczna-Roger-Shawyer-silnik-relatywistyczny,17502

Olbrzymią zaletą EmDrive jest fakt, że nie wymaga paliwa. A ono może stanowić nawet połowę wagi satelity geostacjonarnego. Jeśli zatem EmDrive kiedykolwiek zostanie wykorzystany, to już przy samym starcie pozwoli na zaoszczędzenie co najmniej połowy kosztów wyniesienia satelity na orbitę. Warto tutaj wspomnieć też, że Shwayer uważa, iż jego silnik o mocy nie większej niż uzyskana przez Chińczyków może posłużyć do korekty położenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego zastosowanie na ISS oznaczałoby możliwość zrezygnowania z kosztownych operacji zapewniania stacji paliwa.
Shwayer widzi jednak przyszłość swojego silnika w znacznie bardziej ambitnych zastosowaniach. [...]
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Trafiony w Luty 08, 2013, 23:05
Bardzo ciekawa informacja aczkolwiek nie wiem na ile wiarygodna:


To wszystko bardziej by pasowało pod "Meandry fizyki", jest tutaj gdzieś taki bardzo ukryty wątek. Lata interesowałem się fizyką teoretyczną (ale dawno temu), i stwierdzam że trzeszczy niemal we wszystkich teoriach. Co bardziej inteligentni fizycy to czują, ale nie są na tyle dobrzy aby stawić temu czoła. Więc udają na zewnątrz że wszystko gra.
Reasumując, wszytko jest możliwe. Być może czas szalonych odkryć w fizyce przed nami.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Padre w Marzec 02, 2013, 18:55
Witam serdecznie.
Wybaczcie, że zamieszczam moją prośbę tutaj a nie otwieram nowego wątku. Mam do napisania pracę magisterską na temat "Napędy statków kosmicznych". Czy ktoś z użytkowników mógłby mi polecić odpowiednią literaturą dotyczącą tegoż tematu?
Za pomoc z góry bardzo dziękuję.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Marzec 04, 2013, 12:07
Mam do napisania pracę magisterską na temat "Napędy statków kosmicznych". Czy ktoś z użytkowników mógłby mi polecić odpowiednią literaturą dotyczącą tegoż tematu?

Po polsku raczej wiele nowego nie znajdziesz, ale polecam "Nowe napędy rakietowe" Mieczysława Łyżwińskiego (dostępna np. na allegro). Książka jest co prawda z lat 60tych, ale wiele od tego czasu nie wymyślono, więc jako teoretyczny przegląd różnych przyszłościowych metod napędu jest naprawdę użyteczna. Do tego "Silniki rakietowe" Stanisława Toreckiego - solidna pozycja na temat działania, budowy i wykorzystania silników rakietowych.
Zdecydowanie więcej po angielsku, np. "Rocket and Spacecraft Propulsion: Principles, Practice and New Developments" Martina Turnera i "Space Propulsion Analysis and Design" Ronalda Humble. Drogie, ale solidne książki. Z bardziej ekonomicznych opcji, to proponuję przejrzeć listę referencji w Wikipedii pod stosownym wpisem (http://en.wikipedia.org/wiki/Space_propulsion) - jest tam wiele odnośników do ogólnie dostępnych opracowań. W bibliotece uczelnianej możesz popytać o "Journal of Spacecraft and Rockets (https://www.aiaa.org/JournalDetail.aspx?id=3439)" (dobre parę lat temu było dostępne na PW w czytelni).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 04, 2013, 13:47
Ciekawa strona, ktora moze cie nakierowac, to http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_orbital_rocket_engines (http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_orbital_rocket_engines) masz odnosniki do roznych wspolczesnych konstrukcji , potem tylko ogladasz literature pod kazdym z tych artykulow i masz na czym bazowac.  Warto do tych konstrukcji dodac rozwiazania nie opierajace sie na odrzucie: zaglowce sloneczne, wiatrakowce elektryczne czy rozwiazania oparte o sile Lorenza.  Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: nasaspace2 w Marzec 04, 2013, 14:33
Czytałem kiedyś w jakiejś książce że w latach 70 XX wieku były projektowane statki kosmiczne z napędem atomowym. Zaprzestali z powodów politycznych. Zawsze była obawa popełnienia drobnego błędu, i wyobraźmy sobie co by się stało gdyby taki statek z napędem atomowym wybuchł by nad Ziemią w czasie odrzutu na orbitę. Zamiast napędu atomowego za kilkadziesiąt lat "trendy" będzie napęd termojądrowy. Zamieniało by wodór w hel i odrzucało w przestrzeń plazmę, a helu mamy pod dostatkiem na księżycu, hel przybył tam prawdopodobnie ze Słońca a tam jak wiadomo atmosfery nie ma. Dlatego na Ziemi hel jest ułamek procenta, większa część jest niszczona przez atmosferę ziemską. Chyba że na Ziemi jest inne paliwo pochodne do helu które mamy pod dostatkiem.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 04, 2013, 14:43
Czytałem kiedyś w jakiejś książce że w latach 70 XX wieku były projektowane statki kosmiczne z napędem atomowym. Zaprzestali z powodów politycznych. Zawsze była obawa popełnienia drobnego błędu, i wyobraźmy sobie co by się stało gdyby taki statek z napędem atomowym wybuchł by nad Ziemią w czasie odrzutu na orbitę. Zamiast napędu atomowego za kilkadziesiąt lat "trendy" będzie napęd termojądrowy. Zamieniało by wodór w hel i odrzucało w przestrzeń plazmę, a helu mamy pod dostatkiem na księżycu, hel przybył tam prawdopodobnie ze Słońca a tam jak wiadomo atmosfery nie ma. Dlatego na Ziemi hel jest ułamek procenta, większa część jest niszczona przez atmosferę ziemską. Chyba że na Ziemi jest inne paliwo pochodne do helu które mamy pod dostatkiem.
             ... wiesz, nie za bardzo jest gdzie to testowac;-) O ile dobrze pamietam, amerykanie robili to w jakis swoich jaskiniach. W temcie od pewnego czasu cisza materii.Tylko jakies ploty ... ale bez weryfikacji to raczej nie ma co tu przytaczac. IMHO, najszybciej doczekamy sie zestawowow jonowiec+ maly reaktorek. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: nasaspace2 w Marzec 04, 2013, 14:56
Masz racje ale elektrownia jądrowa byłaby dobrym rozwiązaniem jako źródło zasilania bazy na Marsie aż do czasu spopularyzowania elektrowni termojądrowej (chyba że znajdziemy coś lepszego) na razie jest w powijakach, problemem jest nie wiem jak by to wytłumaczyć https://www.youtube.com/watch?v=mIgPEg4rOQI (https://www.youtube.com/watch?v=mIgPEg4rOQI) Naśladowanie syntezy jądrowej na Ziemi takiej jaka jest na Słońcu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: nasaspace2 w Marzec 04, 2013, 15:16
Ale mimo wszystko na początek będzie stara zasłużona technologia która jest i  była używana przez łaziki na Marsie (oprócz Curiosity ) Na ogniwa słoneczne Opportunity ze swoim bratem posiadają panele o wydajność 30% dla porównania teraz nasze panele komercyjne które kupujemy dla własnej potrzeby mają ok 20% dodajmy jeszcze różnicę lat Opportunity wylądował w 2004 roku na Marsie. Mamy już 2013. To jest przy okazji prosty dowód na to że technologie kosmiczne przenikają dla reszty społeczeństwa i "róbta co chceta". Moim zdaniem jest jeszcze druga sprawa moralność. Zawsze jak robimy coś nowego jest obawa zaangażowanie, niepewność. W przypadku paneli słonecznych ta niepewność znika, mamy w tym doświadczenie na Ziemi jak i na Marsie oraz w kosmosie. W przypadku elektrowni jądrowej też mamy doświadczenie ale tylko na Ziemi a tak to jest dla nas "nowość" jeżeli chodzi o Mars i kosmos.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Stazx w Marzec 04, 2013, 17:03
Bardzo dobry artykuł na temat programu Orion (http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Orion) był w jednym z numerów Astronautilusa, nie pamiętam teraz już w którym. Polecam.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 04, 2013, 17:39
Czytałem kiedyś w jakiejś książce że w latach 70 XX wieku były projektowane statki kosmiczne z napędem atomowym. Zaprzestali z powodów politycznych.
Tu na forum też znajdziesz trochę ogólnych wiadomości o projektach napędów jądrowych do statków kosmicznych i odnośniki do artykułów w necie:
http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=1020.msg41699#msg41699
http://florydziak.blogspot.com/2015/05/o-reaktorach-nad-gowami.html?showComment=1409160613025
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: nasaspace2 w Marzec 04, 2013, 19:14
http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_nap%C4%99dzany_anihilacj%C4%85 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_nap%C4%99dzany_anihilacj%C4%85) Trochę Science Fiction, ale również ciekawa koncepcja, najciekawsze jest to że antymaterię posiadamy w bardzo małych ilościach i wiemy jak produkować, ta koncepcja jest możliwa ale nie na dzień dzisiejszy. Dla niektórych może to być nieprawdopodobne że antymaterię produkujemy i w dodatku magazynujemy, w niewiarygodnie małych ilościach, tak jak z Grafenem, musimy wyszukać wydajniejszy sposób produkowania i magazynowania antymaterii, dzisiaj są to synchrotrony, przy ogromnych mocach ok. 1300eV (poprawcie mnie jak się mylę). Wnioskuję iż taką technologię mamy już dawno i ciągle rozwijamy, minusem jest ogromny budżet na badania w tym kierunku i rozwoju tego typu technologi. Także jak ktoś słyszy słowo "kwantowy" czy "antymateria"podświadomie myśli że to coś fantastycznego, nie możliwego. To nieprawda. Tak jak mówię, minusem jest słabo rozwinięta technologia gdybyśmy chcieli użyć antymaterię jako paliwa, plusem iż ta technologią już istnieje i jest ciągle rozwijana. Proponuję poczytać kilka książek o zderzaczach cząstek elementarnych, niewiarygodna maszyna niesamowici ludzi. ps Polacy podobno dostarczają potężne komputery do CERN
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 07, 2013, 07:52
Tylko ze nie szukajmy rozwiazan, ktore sa dosc odlegle. O ile rozwiazania w stylu zagla slonecznego juz dzialaja i pojawiaja sie nastepne implementacje, o tyle na paded nuklearny nei ma co liczyc przez najblizsze kilkadzisiat lat. Tak samo pozostale pomysly, o ktorych pisalem, ich realizacje mozemy oczekiwac, ze pojawia sie do kilku lat.
Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                     Adam Przybyla 
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 07, 2013, 17:23
http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_nap%C4%99dzany_anihilacj%C4%85 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_nap%C4%99dzany_anihilacj%C4%85) Trochę Science Fiction, ale również ciekawa koncepcja, najciekawsze jest to że antymaterię posiadamy w bardzo małych ilościach i wiemy jak produkować, ta koncepcja jest możliwa ale nie na dzień dzisiejszy[...].
Niestety na razie napęd na antymaterię to raczej nadaje się do tego wątku:
http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=1020.0

Tylko ze nie szukajmy rozwiazan, ktore sa dosc odlegle. O ile rozwiazania w stylu zagla slonecznego juz dzialaja i pojawiaja sie nastepne implementacje, o tyle na paded nuklearny nei ma co liczyc przez najblizsze kilkadzisiat lat.[...]
Ale co do napędu nuklearnego to nie jestem takim pesymistą  :) To może być kwestia 15-20 lat. Np. Rosjanie mają już projekt kosmicznego nuklearnego holownika:
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=es&u=http://danielmarin.blogspot.com/2012/10/rusia-y-su-remolcador-espacial-nuclear.html&prev=/search%3Fq%3DRusia%2By%2Bsu%2Bremolcador%2Bespacial%2Bnuclear%26hl%3Dpl%26biw%3D1333%26bih%3D608&sa=X&ei=XL04UZ2UMqmF4gSK8YGAAg&sqi=2&ved=0CDAQ7gEwAA

(http://img18.imageshack.us/img18/7473/045a2628b35e1xl.jpg)
 
(http://img5.imageshack.us/img5/3533/1000reb.jpg)                                 
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 07, 2013, 17:48

Tylko ze nie szukajmy rozwiazan, ktore sa dosc odlegle. O ile rozwiazania w stylu zagla slonecznego juz dzialaja i pojawiaja sie nastepne implementacje, o tyle na paded nuklearny nei ma co liczyc przez najblizsze kilkadzisiat lat.[...]
Ale co do napędu nuklearnego to nie jestem takim pesymistą  :) To może być kwestia 15-20 lat. Np. Rosjanie mają już projekt kosmicznego nuklearnego holownika:
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=es&u=http://danielmarin.blogspot.com/2012/10/rusia-y-su-remolcador-espacial-nuclear.html&prev=/search%3Fq%3DRusia%2By%2Bsu%2Bremolcador%2Bespacial%2Bnuclear%26hl%3Dpl%26biw%3D1333%26bih%3D608&sa=X&ei=XL04UZ2UMqmF4gSK8YGAAg&sqi=2&ved=0CDAQ7gEwAA


             ... no, jonowiec z reaktorkiem, sugerowalem ze to akurat moze byc najblizej ... Bardzo fajny link znalazles. Silnik jadrowy to jednak nie jest ...
Z powazaniem
                                                                                                                                                                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 07, 2013, 18:01
A dlaczego silnik jądrowy to jednak nie jest ?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 07, 2013, 19:59
A dlaczego silnik jądrowy to jednak nie jest ?
             ... oni robia reaktorek dzialajacy w spajsie, bedacy zrodlem zasilania, ale silnik do tego bedzie moze duzy ale zwykly, jonowy. To i tak bylby niesamowity krok do przodu, misje do Phobosa czy dowoz wiekszych ladunkow na Ksiezyc bylby wtedu bezproblemowy. Takie rozwiazanie  daloby z kilkadziesiat N a to baardzo duzo. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 07, 2013, 20:42
             ... oni robia reaktorek dzialajacy w spajsie, bedacy zrodlem zasilania, ale silnik do tego bedzie moze duzy ale zwykly, jonowy.
A jaki byłby lepszy od niego - taki rakietowy na paliwo chemiczne np. wodór ? Większą moc od jonowego dało by się osiągnąć stosują taki plazmowy typu VASIMR ale ponoć to spowodowałoby problem z chłodzeniem - duży radiator i mała jego wydajność. A więc co byś proponował ?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Marzec 07, 2013, 22:28
A jaki byłby lepszy od niego - taki rakietowy na paliwo chemiczne np. wodór ? Większą moc od jonowego dało by się osiągnąć stosują taki plazmowy typu VASIMR ale ponoć to spowodowałoby problem z chłodzeniem - duży radiator i mała jego wydajność.

Nie Romku, dużą moc można co najwyżej osiągnąć z pokładowej elektrowni atomowej (a to oznacza radiatory itd), typ silnika nie ma tu nic do rzeczy.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 07, 2013, 22:47
Oczywiście to właśnie miałem na myśli, bo jak wcześniej pisałeś do silnika typu VASMIR potrzebna by była elektrownia atomowa gdyż ma większe zapotrzebowanie na energię el. niż klasyczne silniki jonowe. Oczywiście pomijam tu inne źródło energii el. jak na przykład baterie słoneczne gdyż ze względu na małą moc elektryczną stosowanie ich do silnika VASMIR jest mało celowe. Radiator oczywiście do chłodzenia reaktora jądrowego, a nie silnika  :D Typ silnika oczywiście nic nie ma tu do rzeczy ale moc silnika ma, bo im większa ma być jego moc tym większą moc musi mieć reaktor i większy musi mieć radiator.
A tak przy okazji ten rosyjski projekt to jak rozumiem też reaktor jądrowy na pokladzie, więc spory radiator będą musieli chyba zastosować ?
Nie do końca jednak ten problem z chłodzeniem rozumiem bo przecież już na przełomie lat 60-tych i 70-tych NASA opracowała silnik jądrowy który w założeniu miał napędzać górny stopień rakiety Saturn V. Nie wiem czy 2 czy 3 stopień ale tak źródła podają. Może ten silnik miał pracować bardzo krótko i tylko do czasu wyniesienia tego stopnia na orbitę ale wygląda na to że tam problemy z chłodzeniem zostały rozwiązane. Zatem czy problem z chłodzeniem reaktora jądrowego pojawia się tylko wtedy gdy ma on pracować przez dłuższy czas ?

Niestety w 1972 r. program zakończono  :(  Podobno jednak NASA rozważa wznowienie prac nad tym silnikiem !
http://pl.wikipedia.org/wiki/NERVA
http://www.astronautix.com/engines/nerva.htm
http://www.kosmonauta.net/pl/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/1644-impulsowe-silniki-jadrowe.html
http://florydziak.blogspot.com/2013/05/silnik-nerva-xe.html

(http://4.bp.blogspot.com/-R90kpCQArXE/UYkTniNSkMI/AAAAAAAAUTs/L0stSsNhXsw/s640/expander.png)

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Kiwi-A_Prime_Atomic_Reactor_-_GPN-2002-000141.jpg/777px-Kiwi-A_Prime_Atomic_Reactor_-_GPN-2002-000141.jpg)
silnik nuklearny Kiwi-A, powstały w ramach programu NERVA

A tak poza tym, to podobno Rosjanie już dawno wiele reaktorów jądrowych w kosmos wysłali i nawet są one tam nadal:
http://florydziak.blogspot.com/2015/05/o-reaktorach-nad-gowami.html?showComment=1409160613025
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Marzec 08, 2013, 10:37
Oczywiście to właśnie miałem na myśli, bo jak wcześniej pisałeś do silnika typu VASMIR potrzebna by była elektrownia atomowa gdyż ma większe zapotrzebowanie na energię el. niż klasyczne silniki jonowe.

Nie do każdego VASIMRa, ale do dużego, umożliwiającego lot załogowy. Do dużego jonowca też potrzebna by była elektrownia.

Cytuj
A tak przy okazji ten rosyjski projekt to jak rozumiem też reaktor jądrowy na pokladzie, więc spory radiator będą musieli chyba zastosować ?

Oczywiście. Nie da się od tego uciec. To grafika, którą podesłałeś wcześniej:
(http://img5.imageshack.us/img5/3533/1000reb.jpg)
Z lewej strony, po dwóch stronach centralnego masztu, umieszczone są dwie szare powierzchnie - to wstępny radiator panelowy. Następnie, na środku rysunku i z prawej strony masz dwa "krzyże" połączone brązowymi powierzchniami. To radiator kropelkowy - jeden krzyż generuje strumień kropli gorącej cieczy, które przelatując w stronę drugiego krzyża wypromieniowują ciepło, a następnie są wyłapywane przez kolektory na drugim krzyżu. Dla porównania, sam reaktor to ta żółta kropka na końcu z lewej strony. Po niej przychodzi osłona antyradiacyjna (też żółta) i zespół turbina/prądnica (zielono-czerwony).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Kwiecień 10, 2013, 18:00
Znowu jakaś niesamowicie rewelacyjna wiadomość. Pytanie tylko na ile wiarygodna ?

Silnik wykorzystujący syntezę jądrową
http://kopalniawiedzy.pl/Mars-misja-zalogowa-reakcja-termojadrowa-plazma-silnik-FDR-Fusion-Driven-Rocket,17880
http://danielmarin.blogspot.com/2013/04/una-nave-de-fusion-para-viajar-marte-en.html
http://nt.interia.pl/technauka/news-na-marsa-zabierze-nas-rakieta-z-silnikiem-wykorzystujacym-fu,nId,952842
http://www.space.com/20609-nuclear-fusion-rocket-mars.html
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/16038/na-marsa-w-30-dni-z-silnikiem-fuzyjnym-od-nasa

Cytuj
[...]Slough i jego grupa z firmy MSNW znaleźli się wśród niewielkiej liczby zespołów, które otrzymały dofinansowanie w ramach drugiego etapu prowadzonego przez NASA Innovative Advanced Concepts Program.[...]

[...]Eksperci z MSNW przetestowali w laboratorium każdy element swojej koncepcji i testy wypadły korzystnie. Teraz trzeba będzie połączyć różne testy w jeden końcowy eksperyment i sprawdzić, jak działa cały proces.[...]
Grupa Slougha juz przygotowała symulacje i opublikowała dokument, w którym szacują, że jeśli wykorzystane zostaną silniki używające syntezy jądrowej, to dotarcie do Marsa mogłyby trwać 30-90 dni.[...]

[...]Silnik, który miałby zasilać pojazd z ludźmi na pokładzie, miałby składać się z dużych metalowych pierścieni, które implodowałyby wokół plazmy pod wpływem potężnego pola magnetycznego. Wskutek implozji pierścienie tworzyłyby miniaturową kapsułę, w której plazma byłaby kompresowana. To rozpoczynałoby proces syntezy termojądrowej. Pozyskana w ten sposób energia byłaby na tyle duża, że doszłoby do szybkiego rozgrzania i jonizacji materiału, który byłby wyrzucany z olbrzymią prędkością z dysz silnika. Cały proces byłby powtarzany mniej więcej co minutę.

Cały proces udało się przeprowadzić doświadczalnie w uniwersyteckim Laboratorium Dynamiki Plazmy, a podczas wspomnianej konferencji uczestnikom pokazano aluminiowy pierścień. Myślę, że wszyscy byli zadowoleni widząc na własne oczy mechanizm, którego używamy do kompresji plazmy. Mamy nadzieję, że świat zainteresuje się faktem, iż wykorzystanie syntezy jądrowej nie jest odległe o 40 lat i nie musi to kosztować 2 miliardów dolarów - mówi Slough. Uczony ma nadzieję, że jeszcze przed jesienią bieżącego roku uda się połączyć wszystkie elementy i zaprezentować działający mechanizm.[...]

[...]Cała konstrukcja jest bardzo prosta. Wszystko, co umieszczasz w przestrzeni kosmicznej, musi działać w jak najprostszy sposób. Naszą technologię można skalować na coś użytecznego w kosmosie - mówi Slough.
Koncepcja Fusion Driven Rocket (FDR) zakłada kompresowanie pierścieni litu lub aluminium wokół deuterowo-trytowych kapsułek paliwowych. W wyniku powstałej reakcji masa napędzająca pojazd jest wyrzucana z prędkością 30 kilometrów na sekundę. Do rozpoczęcia reakcji potrzebne jest 200 kW energii elektrycznej. Tyle można pozyskać z paneli słonecznych wielkości tych używanych przez Międzynarodową Stację Kosmiczną.[...]

[...]Pojazd FDR ma ważyć 150 ton, z czego około 50 ton będzie można przeznaczyć na ładunek, czyli ludzi, żywność i wyposażenie.
Zespół Slougha twierdzi, że prototypowy FDR może powstać już za 18 miesięcy, a pojazd gotowy do podróży zobaczymy najpóźniej w 2020 roku. Jeśli jednak NASA zdecyduje się na przeznaczenie większych funduszy, prace mogą ulec przyspieszeniu.
[...]

(http://1.bp.blogspot.com/-NuWtJaM5F_Q/UWRnO4lzilI/AAAAAAAA9Dw/_0RpgpYq1KA/s1600/IM+2013-04-09+a+las+20.08.07.png)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 10, 2013, 19:52
To dosc duze jest, jesli mialoby cos powstac, to raczej liczylbym na mniejsze projekty. VASMIR-a, jego australijski odpowiednik lub rosyjskie czy europejskie jonowce;-) To moze sie pojawic do 2020 roku. Te projekty wymagaja wyniesienia ladunko rzedu kilku ton. Na ponad setke szybko nie ma co liczyc;-)
Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Kwiecień 11, 2013, 10:39
Znowu jakaś niesamowicie rewelacyjna wiadomość. Pytanie tylko na ile wiarygodna ?

Niesamowite zapowiedzi wymagają niesamowitych dowodów. Według wielu źródeł (chociażby tutaj (http://nextbigfuture.com/2013/04/components-being-developed-for-nuclear.html)) pierwsze testy miałyby mieć miejsce już tego lata. Przecież to jest zapowiedź przeprowadzenia kontrolowanej syntezy termojądrowej w ciągu kilku następnych miesięcy. Olać statki kosmiczne, to drobiazg w porównaniu z resztą konsekwencji - cały nasz świat zmieniłby się nie do poznania w przeciągu kilku lat, gdyby faktycznie do tego doszło. Dlatego jestem sceptyczny - najprawdopodobniej ktoś próbuje wyciągnąć większą kasę na badania podstawowe, a do faktycznej syntezy ma jeszcze ze 30 lat.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 11, 2013, 11:51
Znowu jakaś niesamowicie rewelacyjna wiadomość. Pytanie tylko na ile wiarygodna ?

Niesamowite zapowiedzi wymagają niesamowitych dowodów. Według wielu źródeł (chociażby tutaj (http://nextbigfuture.com/2013/04/components-being-developed-for-nuclear.html)) pierwsze testy miałyby mieć miejsce już tego lata. Przecież to jest zapowiedź przeprowadzenia kontrolowanej syntezy termojądrowej w ciągu kilku następnych miesięcy. Olać statki kosmiczne, to drobiazg w porównaniu z resztą konsekwencji - cały nasz świat zmieniłby się nie do poznania w przeciągu kilku lat, gdyby faktycznie do tego doszło. Dlatego jestem sceptyczny - najprawdopodobniej ktoś próbuje wyciągnąć większą kasę na badania podstawowe, a do faktycznej syntezy ma jeszcze ze 30 lat.
             ... aktualnie sa dwa podejscia do syntezy, amerykanie maja wlasne podejscie  za pomoca duzych laserow, reszta swiata proboje tokamaka (ITER).
Z kazdym razem sa to dosc duze pieniadze, a projekty sa w dodatku obarczone duzym ryzykiem. Aktualnie mowi sie, ze amerykanie zmnieszyli dotacje na swoje rozwiazanie laserowe, bo wyniki sa niezbyt obiecujace. Dlatego, jesli ci ludzie chca zrobic synteze, jak pisze Borys, to jakos slabo to widze;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                     Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 25, 2013, 14:17
Ciekawy dokument (produkcja BBC) nt. napędu jądrowego w kontekście podróży na Marsa:

http://www.youtube.com/watch?v=v4k_YZAXSEI
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 25, 2013, 20:26
Znowu jakaś niesamowicie rewelacyjna wiadomość. Pytanie tylko na ile wiarygodna ?

Niesamowite zapowiedzi wymagają niesamowitych dowodów. Według wielu źródeł (chociażby tutaj (http://nextbigfuture.com/2013/04/components-being-developed-for-nuclear.html)) pierwsze testy miałyby mieć miejsce już tego lata. Przecież to jest zapowiedź przeprowadzenia kontrolowanej syntezy termojądrowej w ciągu kilku następnych miesięcy. Olać statki kosmiczne, to drobiazg w porównaniu z resztą konsekwencji - cały nasz świat zmieniłby się nie do poznania w przeciągu kilku lat, gdyby faktycznie do tego doszło. Dlatego jestem sceptyczny - najprawdopodobniej ktoś próbuje wyciągnąć większą kasę na badania podstawowe, a do faktycznej syntezy ma jeszcze ze 30 lat.

Bardzo dobry komentarz i chyba też wskazanie, że dziś dość trudno "wyciągnąć większą kasę" na nudne badania podstawowej. Chyba najszybciej do prawdziwej syntezy jest ITERowi, który nawet jeszcze nie istnieje? :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Maj 25, 2013, 22:12
Rozne "ploty" zebrane na temat prac nad fuzja:http://nextbigfuture.com/2013/05/nuclear-fusion-summary.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fadvancednano+%28nextbigfuture%29 (http://nextbigfuture.com/2013/05/nuclear-fusion-summary.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fadvancednano+%28nextbigfuture%29) nie biore zadnej odpowiedzialnosci za to co tam ten gosc napisal.
(http://2.bp.blogspot.com/-eG3C5FqMiLo/UZ-rj8wCWfI/AAAAAAAAlEc/gb51BdIisCg/s1600/tri-alpha.jpg)
Z powazaniem
                                Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Maj 27, 2013, 18:05
Rozne "ploty" zebrane na temat prac nad fuzja:http://nextbigfuture.com/2013/05/nuclear-fusion-summary.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fadvancednano+%28nextbigfuture%29 (http://nextbigfuture.com/2013/05/nuclear-fusion-summary.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fadvancednano+%28nextbigfuture%29)
Nuclear Fusion Summary - Prospects for breakthrough commercial reactors 2018-2025 May 24, 2013
(http://4.bp.blogspot.com/-gR8D3KWeibs/UZ-xBiHiaII/AAAAAAAAlE0/PWaGdPZTde4/s320/LPP1.png)

Ciekawy artykuł. To chyba dobrze że różne firmy próbują uzyskać kontrolowaną fuzję nieco innymi metodami. Może wkrótce któraś zapewni sukces.
No i widać że te urządzenia są wyraźnie mniejsze niż klasyczne tokamaki  :o


Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Maj 27, 2013, 19:17
Tak nawiasem mówiąc ostatnio znów wypłynął temat zimnej fuzji, ale konkretów nie usłyszałem. Pewnie hoax ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 27, 2013, 20:22
Heh, raczej można z dużą pewnością przyjąć, że jeśli technologia jest tania, to nie jest czysta. Jeśli jest zwarta, to nie jest tania czy bezpieczna. I tak w kółko. Spełnienie tych czterech postulatów to najczęściej któraś tam generacja jakiegoś rozwiązania. :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 01, 2013, 19:40
Powialo duzym optymizmem, widac, ze estonczykom udalo sie pozytywnie zweryfikowac idee napedu bezpednikowego:
http://3.bp.blogspot.com/-3ESII_3HFXQ/UaokwQpRyBI/AAAAAAAAlUA/Mly6ur8k-5M/s640/esailschematic.png (http://3.bp.blogspot.com/-3ESII_3HFXQ/UaokwQpRyBI/AAAAAAAAlUA/Mly6ur8k-5M/s640/esailschematic.png)
(http://3.bp.blogspot.com/-3ESII_3HFXQ/UaokwQpRyBI/AAAAAAAAlUA/Mly6ur8k-5M/s640/esailschematic.png)
To juz drugi dzialajacy pomysl na naped zaglowy. Wiatrakowce sa juz w naszym zasiegu;-) Czekamy treraz juz tylko do kompletu na nastepna misje HTV no i kolejne misje amerykanow, japonczykow i europejczykow w tej dziedzinie. Z powazaniem
                                                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Czerwiec 01, 2013, 21:09
Powialo duzym optymizmem, widac, ze estonczykom udalo sie pozytywnie zweryfikowac idee napedu bezpednikowego:
http://3.bp.blogspot.com/-3ESII_3HFXQ/UaokwQpRyBI/AAAAAAAAlUA/Mly6ur8k-5M/s640/esailschematic.png (http://3.bp.blogspot.com/-3ESII_3HFXQ/UaokwQpRyBI/AAAAAAAAlUA/Mly6ur8k-5M/s640/esailschematic.png)
A jest gdzieś jakiś artykuł na ten temat ? Pod tym linkiem jest tylko obrazek  :-\
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: NilQ w Czerwiec 02, 2013, 12:35
Tutaj jest jakiś pdf, którego jednak nie miałem czasu zbyt dokładnie studiować:
http://www.geosci-instrum-method-data-syst-discuss.net/2/C206/2012/gid-2-C206-2012-supplement.pdf
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 02, 2013, 12:56
Tutaj jest jakiś pdf, którego jednak nie miałem czasu zbyt dokładnie studiować:
http://www.geosci-instrum-method-data-syst-discuss.net/2/C206/2012/gid-2-C206-2012-supplement.pdf
            ... troche artykulow pisanych przez naukowcow zwiazanych z projektem jest na stronie: http://www.electric-sailing.fi/publications.html (http://www.electric-sailing.fi/publications.html).
Projekt dziala w ramach unijnego 7 programu ramowego. W przyszlym roku leci nastepny testowy satelita z troche wiekszym "ogonkiem";-) Z powazaniem
                                                                                                              Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 23, 2013, 11:09
Dla chetnych do lotu z ze Scotty i Arturem C. Clarke'iem i/lub poslania wiadomosci poza Ziemie: http://sunjammermission.com/home (http://sunjammermission.com/home)
(http://sunjammermission.com//Content/images/sliders/main/game_changing_technology.jpg)

http://www.youtube.com/watch?v=A4kSeu4cbWI
Z powazaniem
                                                                             Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Lipiec 03, 2013, 22:53
Zakończono wstępny przegląd projektu silnika VASIMR
http://www.kosmonauta.net/pl/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5607-2013-07-02-zakonczono-wstepny-przeglad-silnika-vasimr.html

(http://img822.imageshack.us/img822/6889/10089v.png)

W grudniu zeszłego roku Ad Astra podpisała z agencją NASA trzecie przedłużenie umowy typu SAA (Space Act Agreement) z 2005 roku. Dokument ten zakłada umieszczenie do 2016 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prototypowego silnika VASIMR o nazwie VF-200-1. W ten sposób firma chce po raz pierwszy uzyskać charakterystyki pracy takiego silnika w warunkach panujących w przestrzeni kosmicznej. Z kolei pod koniec tej dekady firma planuje przetestować w przestrzeni kosmicznej niezależny prototyp silnika VASIMR o nazwie VF-200-2.


Zdaje się że pierwszy termin testów w kosmosie to miał być rok 2013, a teraz znowu kolejny raz je przekładają  :-\
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Lipiec 17, 2013, 00:02
Wie ktoś może coś więcej na ten temat ?
Cytuj

NASA testuje bezpieczne paliwo

http://kopalniawiedzy.pl/hydrazyna-paliwo-NASA,18455

[...]Obecnie firmy Ball Aerospace, Aerojet Rocketdyne we współpracy z NASA projektują silnik korzystający z nowego paliwa.
 Faza projektowa ma zostać zamknięta do końca bieżącego roku.
Budżet projektu GPIM wynosi 42,3 miliona USD, w tym 35,3 miliona przeznaczono na prace nad silnikiem.
Źródło: Scientific American
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 03, 2013, 22:38
Pierwsze nieśmiałe kroczki w kierunku realizacji silnika termojądrowego  ;) :

University of Alabama in Huntsville is conducting pulsed fusion propulsion research with the Charger-1 device. The Charger-1 is a ~500 kJ pulsed power facility capable of 2 MA discharges at 3 TW of instantaneous power. For comparison, the electrical power in the entire global grid is 15 TW. The Charger-1 will be used to research pertinent technologies for pulsed z-pinch fusion propulsion. In z-pinch fusion, a current discharge is used to ionize a fuel pellet, and the resulting plasma is compressed by the Lorentz force until a fusion reaction occurs.

http://www.spacedaily.com/reports/Support_Fusion_Propulsion_Research_999.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Sierpień 04, 2013, 02:11
Pierwsze nieśmiałe kroczki w kierunku realizacji silnika termojądrowego  ;) :[...]
Wrzuciłem tu informację o pracach nad takim napędem już w ubiegłym roku ale chyba nikt wtedy się tym pomysłem nie zainteresował bo uważano go za niemożliwy do zrealizowania w przewidywalnym czasie  :P

(http://www.spxdaily.com/images-lg/charger-1-pulsed-power-device-fusion-propulsion-research-lg.jpg)
Charger-1

http://www.kosmonauta.net/pl/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5723-2013-08-12-nowe-badania-nad-napedem-fuzyjnym.html#
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Sierpień 06, 2013, 14:44
No proszę, ktoś się jednak w to bawi :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: russex w Wrzesień 05, 2013, 16:03
http://www.kosmonauta.net/pl/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5796-test-silnika-z-elementami-drukowanymi.html

Dobrze wiedzieć :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: jsc w Wrzesień 05, 2013, 16:43
Ale niestety to dopiero początek drogi, ale gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: JSz w Styczeń 03, 2015, 20:30
Ukazał się właśnie na kosmonaucie.net bardzo interesujący artykuł Marcina Pudełko pt. "Nowe silniki w amerykańskich rakietach".

W artykule podsumowane są m.in. wysiłki Orbitala nad znalezieniem nowych silników dla Antaresa, prace Blue Origin wspierane przez Boeinga nad całkiem nowym silnikiem BE-4, a także SpaceX nad Raptorem. Polecam: http://www.kosmonauta.net/2015/01/nowe-silniki-w-amerykanskich-rakietach/!

Przy okazji przypominam zestawienie, które kilka lat temu zrobił dla nas perian, w którym zebrał parametry najpopularniejszych obecnie silników rakietowych. Link został umieszczony w nie najbardziej odpowiednim wątku, zatem powtarzam go tutaj: https://spreadsheets.google.com/pub?hl=en&hl=en&key=0Atdwpr7pWe7cdC15M0RYWGNsMUstWHlOcURXTE9BOVE&output=html

Może warto by uaktualnić? Np. o Merlina 1D, czy budowane Raptor i BE-4...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Styczeń 03, 2015, 22:29
Zdecydowanie dobrze byłoby go uaktualnić :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 0x3ffe w Luty 11, 2015, 11:07
Czyżby potwierdzenie działania i przełom w sprawie EMdrive?

http://nextbigfuture.com/2015/02/more-emdrive-experiment-information.html

Działa w próżni ?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Luty 11, 2015, 17:46
Czyżby potwierdzenie działania i przełom w sprawie EMdrive?

http://nextbigfuture.com/2015/02/more-emdrive-experiment-information.html

Działa w próżni ?
Rzeczywiście doniesienia bardzo ciekawe ale wygląda na to że nadal są spory co do tego na jakiej zasadzie uzyskiwany jest ciąg w tym silniku. Trzeba czekać na kolejne informacje które więcej wyjaśnią.

Kolejne potwierdzenie działania EMDrive
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21926/kolejne-potwierdzenie-dzialania-emdrive (http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21926/kolejne-potwierdzenie-dzialania-emdrive)

(http://static.geekweek.pl/cms/2015/02/silnik-test-589x442.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Luty 11, 2015, 18:39
Nie wiem czy było:
http://www.theskepticsguide.org/4-reasons-why-the-em-drive-is-probably-bullshit
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 24, 2015, 17:48
Ciekawą informację umieścił wczoraj Marek Floryda na swoim blogu:

Prace nad atomowym silnikiem rakietowym trwają
http://florydziak.blogspot.com/2015/03/prace-nad-atomowym-silnikiem-rakietowym.html?showComment=1409160613025

(http://2.bp.blogspot.com/--YGrA6w8QaA/VRBlGG8hUqI/AAAAAAAAYZw/Qsq67O2HmH4/s1600/elg2515.jpg)

Czy rzeczywiście NASA chce w przyszłości zastosować ten silnik w rakiecie SLS?

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 24, 2015, 20:07
Czyżby NASA pracowała nad silnikiem NTR?  :D
Jeśli tak to jest bardzo dobra wiadomość.

Pogrzebałem w sieci i jest! WOW! NASA pracuje nad NTR:
http://www.nasa.gov/centers/marshall/news/news/releases/2014/ntrees.html#.VRBk1Fzl4eV
To mi się podoba  8) i jak myślę zasługuje to na oddzielny wątek  :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adrian w Marzec 24, 2015, 21:48
Czyżby NASA pracowała nad silnikiem NTR?  :D
Jeśli tak to jest bardzo dobra wiadomość.

Pogrzebałem w sieci i jest! WOW! NASA pracuje nad NTR:
http://www.nasa.gov/centers/marshall/news/news/releases/2014/ntrees.html#.VRBk1Fzl4eV
To mi się podoba  8) i jak myślę zasługuje to na oddzielny wątek  :)
Znaczy się rakieta NTR podgrzewa wodór za pomocą reaktora jądrowego i rozrywając wiązania cząsteczki H2 na pojedyncze atomy osiąga się z dwa razy większe Isp, dobrze pamiętam? Ale ten reaktor raczej musiałby być bardzo duży...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 24, 2015, 22:10
Znaczy się rakieta NTR podgrzewa wodór za pomocą reaktora jądrowego i rozrywając wiązania cząsteczki H2 na pojedyncze molekuły osiąga się z dwa razy większe Isp, dobrze pamiętam? Ale ten reaktor raczej musiałby być bardzo duży...

Najważniejsze, żeby zbudować działający prototyp. Samo to byłoby dużym osiągnięciem  :) Można by go przetestować na bezzałogowych sondach kosmicznych (o ile znajdą się na to pieniądze) a następnie wdrażać do lotów załogowych  :)

A pomyśleć, że NASA miała działające silniki NTR juz w latach 60-tych, tylko, że nie przetestowane w kosmosie. Przynajmniej oficjalnie  ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: deathrider w Marzec 24, 2015, 23:08
Hej,
Wiadomość super, tylko obawiam się potencjalnych protestów. Niby zasilanie plutonem jakoś strasznie źle nie jest odbierane, ale jednak reaktor atomowy to osobna kwestia (tylko ze względu na odbiór opinii publicznej - faktycznie to dużo bezpieczniejsze).
Tak czy siak, dobra wiadomość :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Marzec 24, 2015, 23:15
Hej,
Wiadomość super, tylko obawiam się potencjalnych protestów. Niby zasilanie plutonem jakoś strasznie źle nie jest odbierane, ale jednak reaktor atomowy to osobna kwestia (tylko ze względu na odbiór opinii publicznej - faktycznie to dużo bezpieczniejsze).
Tak czy siak, dobra wiadomość :)

Pluton odpada z wielu powodów. Tylko uran.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: deathrider w Marzec 24, 2015, 23:20
Chodziło mi o RTG (musiałem dogooglać nazwę) ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Kwiecień 01, 2015, 19:17
Pojawiły się nowe pozytywne informacje co do przyszłości rozwoju silników typu  VASIMR
http://www.parabolicarc.com/2015/03/31/ad-astra-rocket-company-wins-nasa-propulsion-contract/
http://nextbigfuture.com/2015/04/nasa-funds-nextstep-deep-space.html

(http://www.popsci.com/sites/popsci.com/files/import/2013/images/2009/10/vasimr1_rev.jpg)

oraz artykuł na kosmonauta.net o postępie w pracach nad nowymi wersjami silników elektrycznych:

Prace nad napędami elektrycznymi w USA

http://www.kosmonauta.net/2015/04/prace-nad-napedami-elektrycznymi-w-usa/

(http://4.bp.blogspot.com/-fdcVhZ7D_t4/VR2BqOnl1iI/AAAAAAAA8o8/kqOM4y8Loz0/s1600/vasimr.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: deathrider w Kwiecień 01, 2015, 19:23
Kurcze, nie wiem co mam napisać/powiedzieć - nie dawno Adam wrzucał info. o wycofaniu się NASA ze wsparcia dla tej firmy. W Necie było na ten temat mało informacji, ale wszystko na to wskazywało. Jak to w końcu jest ? :?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Rakietowy Bogdan w Kwiecień 01, 2015, 19:31
Na ISS na razie nie poleci, ale za to powstanie kolejny prototyp o dłuższym czasie działania. Albo i nie, w sumie to etap w którym losy silnika się rozstrzygną.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: deathrider w Kwiecień 01, 2015, 19:35
Dzięki ;) Doczytałem, że ten etap będzie trwać 3 lata - jest więc jeszcze jakaś szansa na zobaczenie go działającego na ISS przed 2024.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 01, 2015, 21:20
Jonowce dzialaja lata. Zwlaszcza nowe silniki generuja tez duzy ciag. 6N daloby  okolo 24 silnikow PPS@5000 czyli nie jest to jakas astronomicznei duza liczba. Z powazaniem
                                                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: deathrider w Kwiecień 01, 2015, 21:29
Ale do misji załogowych, praktycznie się nie nadają. Mam nadzieję że Vasmir trochę to zmieni.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 01, 2015, 21:41
Ale do misji załogowych, praktycznie się nie nadają. Mam nadzieję że Vasmir trochę to zmieni.
            ... no wlasnie to nie. Przy klastrach silnikow jonowych jakie mamy teraz da sie juz cos zdzialac. Tak, jak pisalem, problemem jest ich zasilanie. Ten problem jest tez w przypadku VASMIR, ale jonowce przynajmniej dzialaja;-) Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Rakietowy Bogdan w Kwiecień 01, 2015, 22:05
Mimo to zwiększanie ciągu poprzez dodawanie i znów dodawanie tych samych silników wydaje mi się mało finezyjnym rozwiązaniem.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Kwiecień 02, 2015, 00:12
Ciekawie wygląda koncepcja nanoFET. Choć na razie to odleglejsza przyszłość jeśli chodzi o zastosowanie w jakiejkolwiek misji. Wydaje się, że w przyszłości możliwe będzie skalowanie na zasadzie tworzenia paneli (slajd 8 ):
http://www.niac.usra.edu/files/library/meetings/annual/oct06/1382Gilchrist.pdf
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 02, 2015, 08:27
Mimo to zwiększanie ciągu poprzez dodawanie i znów dodawanie tych samych silników wydaje mi się mało finezyjnym rozwiązaniem.
             ... masz racje, popatrz na tych partaczy co zrobili sojuza:
(http://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/946xvariable_height/public/images/737127main_soyuz_on_train_full_full.jpg?itok=byFVoSuK)
;-) Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Kwiecień 02, 2015, 12:23
Ten silnik na zdjęciu do model testowy czy tylko makieta Ekoplaneto??
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Rakietowy Bogdan w Kwiecień 02, 2015, 12:45
Widzę cztery główne silniki, a rakiety to słaby przykład, bo im więcej silników, tym większe wibracje i taka N1 pokazuje, że dodawanie ich w nieskończoność jest bardzo złym pomysłem. Posiadanie trzech, czterech mocniejszych silników jonowych, niekoniecznie VASIMRa jest lepsze, bo konstrukcja staje się prostsza, być może wydajniejsza i lżejsza, no i wspierające dalszy rozwój w tej dziedzinie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 02, 2015, 13:11
Widzę cztery główne silniki, a rakiety to słaby przykład, bo im więcej silników, tym większe wibracje i taka N1 pokazuje, że dodawanie ich w nieskończoność jest bardzo złym pomysłem. Posiadanie trzech, czterech mocniejszych silników jonowych, niekoniecznie VASIMRa jest lepsze, bo konstrukcja staje się prostsza, być może wydajniejsza i lżejsza, no i wspierające dalszy rozwój w tej dziedzinie.
               ... dokladnie, przy jonowczach wibracje sa zaniedbywalen i mozna sobie je skalowac do woli;-) Lepiej nawet niz rakiety.
Z powazaniem
                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: jsc w Kwiecień 02, 2015, 13:18
Ten silnik na zdjęciu do model testowy czy tylko makieta Ekoplaneto??

To rakieta Sojuz od tyłu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Kwiecień 02, 2015, 16:43
Ten silnik na zdjęciu do model testowy czy tylko makieta Ekoplaneto??

To rakieta Sojuz od tyłu.
Wiem; chodziło mi o wcześniejsze zdjęcie od Ekoplanety; zapomniał dać odnośnika
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Kwiecień 08, 2015, 19:49
Pojawiły się kolejne informacje na temat prac nad napędem EMDrive
http://nextbigfuture.com/2015/04/eagleworks-nasa-updated-emdrive-models.html
http://nextbigfuture.com/2015/04/magnetron-powered-em-drive-construction.html
http://nextbigfuture.com/2015/08/emdrive-paper-and-what-original.html

(http://2.bp.blogspot.com/-E-m3LYrZgNY/VSQS9Tg08yI/AAAAAAAA8yY/AJAUQR-9fnw/s1600/modelqvf.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: tisher w Kwiecień 08, 2015, 22:25
Silnik wykorzystujący jako napęd czystą energię, bez materialnego materiału pędnego został przypadkowo zbudowany kilkadziesiąt lat temu, a w 2010/11 wyjaśniono jego działanie :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_anomaly
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: byko w Kwiecień 21, 2015, 08:58
Czytam sobie teraz książkę A.Huczki "Fullereny 20 lat później" i trafiłem tam przy opisie aplikacyjnych zastosowań fullerenów informację że były badane jako paliwo silników jonowych! Tempo sublimacji wynościło coś powyżej 1 g/sek. i przy napięciu 700 V dawało ciąg 4,1 mN - nie wiem jaki ciąg dają silniki ksenonowe ale to miał być rzekomo wynik rekordowy.
W literaturze było następujące odniesienie: Nakayama Y., Takegahara H. Jpm. J.Appl.Phys. 36, 1997, 3721

Ze względu na swoją konfigurację elektronową fullereny bardzo łatwo ulegają jonizacji a masa cząsteczek jest spora, ale wydaje mi się że do długich podróży kosmicznych się nie będą nadawać bo nawet promieniowanie widzialne powoduje ich stosunkowo szybki rozpad. Więc może co najwyżej dla satelitów do w miarę szybkiego lotu samodzielnego na GTO i to nieprędko.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 22, 2015, 16:44
http://spacenews.com/express-am6-begins-operations-six-months-after-launch/ (http://spacenews.com/express-am6-begins-operations-six-months-after-launch/) - kolejny znak nowych czasow, Express-AM6 dolecial na wlasciwa orbite za pomoca silnikow jonowych po nieprawidlowosci w dzialaniu protona. Od czasu Artemis, zaczyna to byc juz prawie norma. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Kwiecień 22, 2015, 17:08
Czytam sobie teraz książkę A.Huczki "Fullereny 20 lat później" i trafiłem tam przy opisie aplikacyjnych zastosowań fullerenów informację że były badane jako paliwo silników jonowych! Tempo sublimacji wynościło coś powyżej 1 g/sek. i przy napięciu 700 V dawało ciąg 4,1 mN - nie wiem jaki ciąg dają silniki ksenonowe ale to miał być rzekomo wynik rekordowy.

Podstawowym problemem silników jonowych jest źródło zasilania, a nie rodzaj wyrzucanej przez dyszę masy.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 22, 2015, 18:09
Czytam sobie teraz książkę A.Huczki "Fullereny 20 lat później" i trafiłem tam przy opisie aplikacyjnych zastosowań fullerenów informację że były badane jako paliwo silników jonowych! Tempo sublimacji wynościło coś powyżej 1 g/sek. i przy napięciu 700 V dawało ciąg 4,1 mN - nie wiem jaki ciąg dają silniki ksenonowe ale to miał być rzekomo wynik rekordowy.

Podstawowym problemem silników jonowych jest źródło zasilania, a nie rodzaj wyrzucanej przez dyszę masy.
            ... dokladnie, australijczycy np. robia swoj silnik jonowy gdzie mozliwe bedzie wykrzystanie sikow jako pednika:
http://gizmodo.com/5917866/australia-is-building-a-pee-powered-ion-thruster (http://gizmodo.com/5917866/australia-is-building-a-pee-powered-ion-thruster)
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Logos w Kwiecień 22, 2015, 20:44
Padł pomysł na forum NASA, że EmDrive może być napędem warp.

Cytuj
Several NASA scientists have been discussing on the NASA SpaceFlight forum their findings and the puzzle of whats happening with the EmDrive. The latest developments in the last weeks have them now wondering if the EmDrive is actually the very first operational warp drive.

Seems to have been an accidental connection. They were wondering where this "thrust" might be coming from. One scientists proposed that maybe it's a warp of the spacetime foam, which is causing the thrust.



Najlepiej zacząć od ~90 strony.
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=36313.1860

https://www.reddit.com/r/Futurology/comments/33dqdc/that_emdrive_that_everyone_got_excited_about_a/cqk783v
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 22, 2015, 20:57
Gwoli ścisłości, to nie jest forum NASA, tylko strona fanów lotów kosmicznych. Jest tam dużo profesjonalistów, ale NSF nie jest w żadnym stopniu powiązane z NASA. :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 0x3ffe w Kwiecień 22, 2015, 21:46
nawet młody technik o EmDrive

http://www.mt.com.pl/nasa-buduje-wiekszy-prototyp-niemozliwego-silnika
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Logos w Kwiecień 22, 2015, 22:13
Faktycznie dzięki za sprostowanie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 0x3ffe w Kwiecień 30, 2015, 20:41
Na blogu Marka http://florydziak.blogspot.com/2015/04/em-drive-dziaa.html
za http://www.nasaspaceflight.com/2015/04/evaluating-nasas-futuristic-em-drive/ o  EmDrive -  kolejne informacje, że działa w próżni. Robi się ciekawie!
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Maj 06, 2015, 19:57
Rzeczywiście robi  się ciekawie i będę uważnie śledził doniesienia na ten temat.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/22829/niemozliwy-silnik-dziala-w-kosmosie
http://kopalniawiedzy.pl/EmDrive-proznia-silnik-relatywistyczny-silnik-elektromagentyczny,22365
http://nextbigfuture.com/2015/05/emdrive-possible-warp-or-hyperspace.html
http://nextbigfuture.com/2015/05/inventor-guido-fetta-describes-emdrive.html

==============================================================

a tu jeszcze ciekawa wiadomość:

Elektryczne silniki na wodę - czyżby jakiś nowy pomysł ?
http://nextbigfuture.com/2015/05/space-coaches-reusable-refuelable.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Maj 06, 2015, 21:09
Elektryczne silniki na wodę - czyżby jakiś nowy pomysł ?
http://nextbigfuture.com/2015/05/space-coaches-reusable-refuelable.html
            ... akurat cytowana tam historie o projekcie superlotniskowca , dlugiego na 300 metrow zbudowanym  z lodu znalem juz wczesniej, byla opisywana w ksiazce "Niezwykle Okrety"  Jana Piwowanskiego. Ogolnie pomysl na wykorzystanei wody nie jest nowy, zapowiadane sa male silniczki na wode dla cubsatow, okazuje sie, ze jest to rozwiazaie bezpieczne np. dla satelitow wystrzeliwywanych przez Kibo. Istnieje takze projekt NASA Aquarius (to nie to samo co bylo juz na tym forum wspominany) statku skladajacego sie w wiekszosci z wody, dzieki czemu mozna by jej uzyc jednoczesnie jako paliwo i ochrone. Takze Bigelow podobnoz ma miec zbiorniki wody do w sciankach (w tym samym celu).   Z powazaniem
                                                          Adam Przybyla

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 06, 2015, 21:26
Elektryczne silniki na wodę - czyżby jakiś nowy pomysł ?
http://nextbigfuture.com/2015/05/space-coaches-reusable-refuelable.html
            ... akurat cytowana tam historie o projekcie superlotniskowca , dlugiego na 300 metrow zbudowanym  z lodu znalem juz wczesniej, byla opisywana w ksiazce "Niezwykle Okrety"  Jana Piwowanskiego. Ogolnie pomysl na wykorzystanei wody nie jest nowy, zapowiadane sa male silniczki na wode dla cubsatow, okazuje sie, ze jest to rozwiazaie bezpieczne np. dla satelitow wystrzeliwywanych przez Kibo. Istnieje takze projekt NASA Aquarius (to nie to samo co bylo juz na tym forum wspominany) statku skladajacego sie w wiekszosci z wody, dzieki czemu mozna by jej uzyc jednoczesnie jako paliwo i ochrone. Takze Bigelow podobnoz ma miec zbiorniki wody do w sciankach (w tym samym celu).   Z powazaniem
                                                          Adam Przybyla

Ten lodowy okręt jak ulał pasuje na rejsy po tytańskich morzach i jeziorach  ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Maj 17, 2015, 07:57
A teraz coś jeszcze pomyśle na  wykorzystanie  nowego typu lasera  do napędu statków kosmicznych:

Photonic Laser Thruster has moved a one pound object on a frictionless track as proof the system will work for space propulsion
http://nextbigfuture.com/2015/05/photonic-laser-thruster-has-moved-one.html

(http://1.bp.blogspot.com/-TZgT067N2sY/UiEXFEwLlKI/AAAAAAAApGA/YpIZwWzVgd0/s1600/Laser_Rocket.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 17, 2015, 10:50
A teraz coś jeszcze pomyśle na  wykorzystanie  nowego typu lasera  do napędu statków kosmicznych:

Tu chodzi nie tyle o nowy laser, co o wielokrotne odbicie światła między dwoma obiektami (pojazdem i stacją z laserem). Dzięki temu siła działająca na pojazd jest o dwa rzędy wielkości większa, niż w przypadku pojedynczego odbicia.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Maj 29, 2015, 19:44
Pojawił jeszcze jeden pomysł na zastosowanie lasera do napędu statków kosmicznych - cytat;

Przypadkowe odkrycie dokonane przez Chińczyków może posłużyć w przyszłości do budowy napędów kosmicznych z grafenowym żaglem słonecznym. Mimo, że siły działające na taki grafen będą mniejsze niż w silnikach rakietowych, to już teraz są o wiele rzędów wielkości większe od sił działających na testowane obecnie żagle słoneczne.

http://kopalniawiedzy.pl/laser-grafen-zagiel-naped,22520
http://nextbigfuture.com/2015/05/graphene-sponge-can-absorb-light-and.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Maj 29, 2015, 21:13
Moze troche lepsze zrodlo: http://nextbigfuture.com/2015/05/graphene-sponge-can-absorb-light-and.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fadvancednano+%28nextbigfuture%29 (http://nextbigfuture.com/2015/05/graphene-sponge-can-absorb-light-and.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fadvancednano+%28nextbigfuture%29)
hmm, albo ja to zle czytam, albo oni tam pisza, ze 1m kw takiego zagla generuje 10N sily. ze zwyklego sloneczka ...
chyab trzeba dokladnie poczytac zrodlo do tego zrodla ...;-) Z powazaniem
                                                                                                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Maj 30, 2015, 00:35
Pojawił jeszcze jeden pomysł na zastosowanie lasera do napędu statków kosmicznych - cytat;

Przypadkowe odkrycie dokonane przez Chińczyków może posłużyć w przyszłości do budowy napędów kosmicznych z grafenowym żaglem słonecznym. Mimo, że siły działające na taki grafen będą mniejsze niż w silnikach rakietowych, to już teraz są o wiele rzędów wielkości większe od sił działających na testowane obecnie żagle słoneczne.

Emisja elektronów nie jest metodą napędu, którą można by wykorzystać w próżni - pojazd niemal natychmiast naładuje się dodatnio i ustrojstwo przestanie działać.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Logos w Czerwiec 23, 2015, 23:05
EmDrive. Film z 2006 ale dopiero teraz pojawił się w całości. Pełny test start, stop.

https://youtu.be/5P3pzbEnwuA
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Lipiec 29, 2015, 23:06
Przedstawiono jakąś nową koncepcję napędu jądrowego dla rakiet kosmicznych:

Nuclear Thermal Turbo Rocket with supercharged air augmentation 
http://nextbigfuture.com/2015/07/nuclear-thermal-turbo-rocket-with.html

Interview with John Bucknell about his Airbreathing nuclear thermal rocket design
http://nextbigfuture.com/2015/07/interview-with-john-bucknell-about-his.html

(http://3.bp.blogspot.com/-6J-rGWK51Aw/VbrDQJHgpZI/AAAAAAABAsM/wPhO1paeuBI/s640/NTTR2.png)

(http://1.bp.blogspot.com/_VyTCyizqrHs/SjlyDZAkioI/AAAAAAAAECk/DVdCz3Xwvu0/s1600/nucleardcx3.JPG)

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Lipiec 30, 2015, 10:00
Przedstawiono jakąś nową koncepcję napędu jądrowego dla rakiet kosmicznych:

Koncepcja z obrazka ma dwadzieścia lat, a idea jądrowego silnika przelotowego jest jeszcze starsza (projekt Pluto (https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Pluto) chociażby).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Sierpień 12, 2015, 17:59
NASA planuje eksperymenty z nowym napędem
http://florydziak.blogspot.com/2015/08/nowy-naped-nasa.html?showComment=1409160613025 (http://florydziak.blogspot.com/2015/08/nowy-naped-nasa.html?showComment=1409160613025)

[...]Obliczenia wskazują że za pomocą takiego żagla będzie można dolecieć do zewnętrznych planet naszego układu słonecznego w ciągu 2-4 lat.[...] NASA planuje demonstrację takiego żagla poza magnetosferą ziemi w okolicach 2018-2020 roku.[...]

elektryczny żagiel
(http://4.bp.blogspot.com/-J-e1na2Ri9c/Vcs5XexJccI/AAAAAAAAZac/ESbbgb78QKw/s640/ESAIL_1_NASA.jpg)


Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 12, 2015, 18:44
Ciekawy byłby to demonstrator. Lot jako ładunek poboczny SLS?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 12, 2015, 19:48
Super sprawa z takim żaglem. Byłby to największy statek kosmiczny (pod względem wielkości) jaki do tej pory ludzkość zbudowała. W przypadku udanej demonstracji (a do tego daleko i dużo trudności po drodze) można pomyśleć o kolejnej sondzie do Plutona, Neptuna i dalszych ciał w US.

Ale eksperymenty z linami na szatlach pokazały, że z tak dużymi gabarytowo elementami łatwo o różne usterki.
Ale pożyjemy zobaczymy. Oby NASA nie zrezygnowała z tak ambitnych i godnych jej eksperymentów!

Poza tym ciekawe czy tej wielkości statek kosmiczny byłby widoczny na naszym niebie? Mam nadzieję, że tak  :D

Ciekawymi informacjami karmi nas Marek na swym forum :-) Jak nie budowa silnika NTR to teraz żagle elektromagnetyczne  8)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Sierpień 12, 2015, 20:03
NASA planuje eksperymenty z nowym napędem
http://florydziak.blogspot.com/2015/08/nowy-naped-nasa.html?showComment=1409160613025 (http://florydziak.blogspot.com/2015/08/nowy-naped-nasa.html?showComment=1409160613025)

Ani to nowy pomysł, ani nasowski. Koncepcję żagla elektrycznego (https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_sail) stworzył dekadę temu dr Pekka Janhunen z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego. Pierwsze testy koncepcji odbyły się w 2013 roku, na pokładzie estońskiego nanosatelity ESTCube-1 (https://en.wikipedia.org/wiki/ESTCube-1). Również Fiński satelita Aalto-1 (https://en.wikipedia.org/wiki/Aalto-1) (start w tym roku) będzie wyposażony w tego typu napęd (ma on posłużyć do deorbitacji satelity).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 12, 2015, 20:26
Zubrin w ,,Entering Space" (polskie wyd. ,,Narodziny cywilizacji kosmicznej") też opisywał żagiel magnetyczny, już w 1999 roku   8)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Sierpień 12, 2015, 22:14
Zubrin w ,,Entering Space" (polskie wyd. ,,Narodziny cywilizacji kosmicznej") też opisywał żagiel magnetyczny, już w 1999 roku   8)

Tak, ale żagiel magnetyczny (pętla nadprzewodnika wytwarzająca pole magnetyczne) to nie żagiel elektryczny (zestaw długich drutów podpiętych pod wysoki potencjał, wytwarzających pole elektryczne).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Wrzesień 08, 2015, 18:13
Po długim okresie czasu chyba znowu wraca koncepcja wykorzystania przez NASA silników jądrowych  :)

Silniki nuklearne

http://florydziak.blogspot.com/2015/09/silniki-nuklearne.html?showComment=1409160613025
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 08, 2015, 20:13
Po długim okresie czasu chyba znowu wraca koncepcja wykorzystania przez NASA silników jądrowych  :)

Silniki nuklearne

http://florydziak.blogspot.com/2015/09/silniki-nuklearne.html?showComment=1409160613025

Marek Florydziak straszy, że w razie awarii rakiety z jądrowym silnikiem termicznym na pokładzie, obszar wokół kosmodromu będzie skażony. Czy to prawda?  :(
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 09, 2015, 10:23
Marek Florydziak straszy, że w razie awarii rakiety z jądrowym silnikiem termicznym na pokładzie, obszar wokół kosmodromu będzie skażony. Czy to prawda?  :(

Nie, to bzdura. U-235, który byłby wykorzystany w silniku, ma czas połowicznego rozpadu rzędu 700 mln lat, co oznacza względnie niską radioaktywność. Problemem byłby pracujący silnik, ponieważ w trakcie pracy powstają krótkożyciowe (a więc silnie radioaktywne) izotopy - no ale nikt niestety nie zamierza używać silników NTR w atmosferze.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Wrzesień 09, 2015, 10:30
Spokojnie a po co? Zreszta restart produkcji paliwa w USA jak na razie oznacza dosc male jego ilosci, powiedzialbym nawet dosc ... sladowe - w 2019 bedzie tego 400 gramow;-) http://spacenews.com/doe-to-crank-out-new-plutonium-238-in-2019/ (http://spacenews.com/doe-to-crank-out-new-plutonium-238-in-2019/) Trudno w takim przypadku mowic o jakimkolwiek wiekszym silniku;-)
         Ale spokojnie zapowiada sie prawdziwy festiwal alternatywnych pomyslow, w przyszlym roku trzeba bedzi esie niezle schylac bo co rusz cos bedzie nad nami przelatywac z zaglem slonecznym a i jonowce obrodza w duzej ilosci;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 09, 2015, 21:54
Nie, to bzdura. U-235, który byłby wykorzystany w silniku, ma czas połowicznego rozpadu rzędu 700 mln lat, co oznacza względnie niską radioaktywność. Problemem byłby pracujący silnik, ponieważ w trakcie pracy powstają krótkożyciowe (a więc silnie radioaktywne) izotopy - no ale nikt niestety nie zamierza używać silników NTR w atmosferze.

Tak myślałem, że awaria rakiety z uranem na pokładzie nie powinna spowodować większego skażenia. Ale zawsze wolę upewnić się u ekspertów  ;)

Borys, czemu piszesz, iż nikt niestety nie zamierza używać NTR w atmosferze? Chciałbyś aby coś takiego latało w powietrzu?  :o
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 10, 2015, 00:28
Tak myślałem, że awaria rakiety z uranem na pokładzie nie powinna spowodować większego skażenia. Ale zawsze wolę upewnić się u ekspertów  ;)

Borys, czemu piszesz, iż nikt niestety nie zamierza używać NTR w atmosferze? Chciałbyś aby coś takiego latało w powietrzu?  :o

Tak, chciałbym. Wykorzystanie górnego stopnia NTR w tradycyjnej rakiecie podnosi jej udźwig na LEO z grubsza trzykrotnie. Dzięki NTR rakieta Sojuz byłaby w stanie dostarczać statki Sojuz na powierzchnię Księżyca i z powrotem. Ryzyko z tym związane? Kilkaset kilogramów radioaktywnego materiału, który mógłby zostać rozrzucony na dużej powierzchni. To mniej więcej tyle, ile produkuje jedna większa elektrownia węglowa w ciągu tygodnia-dwóch.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: winged w Wrzesień 16, 2015, 16:58
http://florydziak.blogspot.com/2015/09/silniki-nuklearne.html

Nie ukrywam, ze bardzo mnie ten news Marka cieszy :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Wrzesień 16, 2015, 17:08
O ile pamietam, to gdzies czytalem, ze porzednie testy byly w USA ... podziemne, przeprowadzone w jakis jaskiniach, trzeba by poszukac na sieci. Przyznam nie pamietam dokladnie namiarow.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: winged w Wrzesień 16, 2015, 17:49
Wikipedia mówi o Nevada Test Site i Jackass Flats w ramach programu NERVA.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 16, 2015, 20:20
Ciekawa informacja! Czy jednak do 2022 roku nie zmieni się przynajmniej raz lub dwa razy opcja polityczna w USA, co oznacza ryzyko "wstrzymania" projektu?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 16, 2015, 20:24
http://florydziak.blogspot.com/2015/09/silniki-nuklearne.html

Nie ukrywam, ze bardzo mnie ten news Marka cieszy :)

Dyskutujemy już o tym tutaj:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=207.120
 :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 16, 2015, 21:17
Posty zostały przeniesione! :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Wrzesień 25, 2015, 22:50
A to ci ciekawą wiadomość opublikowali dzisiaj  :)

New Ion Drive achieves 14,600 ISP which is 50% better than NASAs best
http://nextbigfuture.com/2015/09/new-ion-drive-achieves-14600-isp-which.html

[...]University of Sydney doctoral candidate in Physics, Paddy Neumann, has developed a new kind of ion space drive that has 153% more fuel efficiency than the previous record ion drive built by NASA.[...]


(http://1.bp.blogspot.com/-Kmq-3hQLU9I/VgV7Tw9U9pI/AAAAAAABCtA/O4FyVhxnWbM/s400/neumann-drive.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Październik 04, 2015, 13:31
http://view.samurajdata.se/psview.php?id=d8146a6b&page=26

Z tego co zrozumiałem, to kolejne potwierdzenie, że EM Drive działa?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: sejak w Październik 04, 2015, 13:57
Jeszcze nie wyeliminowano wszystkich znanych czynników. Trzeba poczekać na testy w próżni. Jeśli to interakcja z powietrzem to silnik może okazać się bezużyteczny.
http://view.samurajdata.se/psview.php?id=d8146a6b&page=32
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Październik 31, 2015, 19:27
NASA testuje elementy silnika, który w przyszłości może zostać użyty do lądowania na Marsie. Paliwem nowego silnika jest metan. Nigdy wcześniej NASA nie używała go do napędu pojazdów kosmicznych. W obecnej konfiguracji silnik może współpracować z małym lądownikiem. Dzięki danym uzyskanym podczas testów będziemy mogli skalować tę technologię do silników wykorzystywanych podczas podróży czy w dużych lądownikach - mówi Steve Hanna, inżynier odpowiedzialny za Advanced Exploration Systems w Marshall Space Flight Center.

Metan to bardzo obiecujące paliwo. Jest znacznie bardziej stabilny niż powszechnie obecnie używany płynny wodór, jest łatwiejszy w przechowywaniu, może być też w przyszłości wytwarzany z lokalnych marsjańskich zasobów. Jako, że temperatura przechowywania metanu jest podobna do temperatury przechowywania płynnego tlenu, zbiorniki z oboma substancjami nie będą musiały być oddzielane tak grubą warstwą izolacji jaką oddziela się tlen i wodór. Mniej izolacji to mniejsza waga pojazdu, a jako, że metan jest gęstszy od wodoru, zbiorniki z nim będą mogły być mniejsze, co dodatkowo obniża wagę całości.
Już w czasie misji Mars 2020 NASA ma zamiar przeprowadzić testy technologii ISRU, która ma pozwolić na produkowanie paliwa i tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery.

Obecnie testowany jest silnik o ciągu 4000 funtów. Do większych lądowników konieczne będzie stworzenie silnika o ciągu 25 000 funtów. Inżynierowie z Marshalla pracują też nad silnikiem z pompą, która będzie wykorzystywała turbinę obracającą się z prędkością do 95 000 obrotów na minutę i dostarczała metan do komory spalania, pozwalając na osiągnięcie większego ciągu. Dotychczas turbopompa została przetestowana z płynnym wodorem. Jeszcze w bieżącym roku będzie testowana z użyciem metanu.
http://kopalniawiedzy.pl/NASA-silnik-metan-Mars,23393
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Listopad 01, 2015, 17:31
Kolejne badania nad EM Drive - wyeliminowano praktycznie wpływ Siły Lorentza. Materiał czeka na peer review.

http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=38577.msg1440938#msg1440938
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Listopad 02, 2015, 17:49
Kolejne badania nad EM Drive - wyeliminowano praktycznie wpływ Siły Lorentza. Materiał czeka na peer review.

http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=38577.msg1440938#msg1440938
Ano sprawa robi się coraz ciekawsza. Tu jest nieco więcej informacji na ten temat:

NASA Eagleworks has tested an upgraded Emdrive
http://nextbigfuture.com/2015/11/nasa-eagleworks-has-tested-upgraded.html
źródło - NASA Flight Forum
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24592/kolejne-potwierdznie-dzialania-niemozliwego-silnika

(http://2.bp.blogspot.com/-RmVjnqghEIU/U-Fz0J73CsI/AAAAAAAAxK4/nNXYdDRUxM0/s1600/nasatestemdrive1.png)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: sejak w Listopad 11, 2015, 12:06
Ten silnik [EMDrive] najprawdopodobniej nie działa tak jak to było sugerowane przez wynalazcę, zachodzi tu reakcja z obudową urządzenia:

Cytuj
I think this paper provides pretty conclusive evidence that the thrust is explained through what I've mentioned above - propellent being generated by incineration of the materials in the cavity which generate micro-newtons (millionths of-a-pound) of thrust. The fact that the thrust is maintained after RF power is removed and correlates to physical temperature is pretty conclusive. The fact that they found visual evidence of oxidation in the cavity as I suggested in the forums indicates at least one of these effects is definitely occurring. "The implementation of all isolation methods (thermal, magnetic, air circulation block) resulted in the cleanest measurement with an expected behavior such that the thrust appeared after turn-on, then steadily increaseed until power turn off. It then remained there and slowly decreased as the EMDrive cooled down. "

https://www.reddit.com/r/worldnews/comments/3ertp3/scientists_confirm_impossible_em_drive_propulsion/cti45hy
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 11, 2015, 13:42
Bardzo ciekawe wyjaśnienie tych eksperymentów!
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Styczeń 29, 2016, 22:52
Nie działa tak jak zakładał wynalazca, ale działa i to w próżni. Przynajmniej tak to na dziś wygląda.

Potwierdzono to już wszak i w Eagle Works, i w Chinach, w Niemczech i jeszcze w paru miejscach.

Nikt tylko nie wie jak, i to jest wspaniałe :)

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Styczeń 29, 2016, 23:21
Nie działa tak jak zakładał wynalazca, ale działa i to w próżni. Przynajmniej tak to na dziś wygląda.

Działa z grubsza poprzez odparowanie warstwy materiału komory, czyli jako prymitywny silnik elektrotermiczny. Napędu warp z tego nie będzie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Luty 03, 2016, 23:23
Ale to pewne, czy tylko teoria?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Luty 03, 2016, 23:34
http://www.popularmechanics.com/flight/a19229/how-a-new-engine-could-revolutionize-air-and-space-travel/?ref=yfp

A jaką macie opinię o tym?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Luty 04, 2016, 01:00
Kolejna wariacja turboramjeta (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/NASA-Turboramjet.jpg)?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Luty 04, 2016, 15:10
http://www.popularmechanics.com/flight/a19229/how-a-new-engine-could-revolutionize-air-and-space-travel/?ref=yfp

A jaką macie opinię o tym?

Odgrzewanie starego kotleta.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: jsc w Luty 09, 2016, 14:29
Na blogu Florydziaka pojawił się artykuł o napędzie słoneczno-termicznym:
http://florydziak.blogspot.com/2016/02/dzis-o-napedzie-termiczno-sonecznym.html

Zastanawiam się czy 98% H2O2 nadawałby się na paliwo do tego silnika?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Luty 09, 2016, 15:54
Zastanawiam się czy 98% H2O2 nadawałby się na paliwo do tego silnika?

A po kiego grzyba lał byś do tego perhydrol?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 11, 2016, 14:29
Tak apropos wypowiedzic chyba Bezosa jakis czas temu, ze gdyby zyl Wernher von Braun wszystkie dzisiejsze silniki rakietowe bylyby mu dobrze znane;-) Jak mawiali starozytni .. nihil novi sub sole;-) Z powazaniem
                           Adam Przybyla
(https://pbs.twimg.com/media/CctSCt2UEAEGWJH.jpg:large)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Kwiecień 20, 2016, 18:34
Chyba pojawiła się dobra wiadomość  :)

Aerojet buduje napęd Hall'a dla NASA
http://florydziak.blogspot.com/2016/04/aerojet-buduje-naped-halla-dla-nasa.html

(https://1.bp.blogspot.com/-e8zmQQtrMBg/Vxd38-n4k3I/AAAAAAAAbZg/w2eoxm6Mw_YwueQrwvKg-b5fGAtaOvlNgCLcB/s640/sep_contract_award_pr_image_screen_shot_2014-12-12_at_3_11_53_pm.png)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 20, 2016, 20:19
Florydziak jak zwykle konfbuluje;-) Reaktorki to wymagalyby calkiem niezlych radiatorkow i nie sa to technlogie, ktore robi sie od tak ...;-) To co moze sie pojawil sie w perspektywie kilku lat przy zastosowaniu istniejacej technologii daje technlologie wystarczajace nawet na zmontowanie misji na Marsa;-) Tu starczyloby nawet cos ponizej 1MW. A do tego klaster silnikow dostepnych nawte w tej chwili;-) Co w tej informacji zastanawia, ze rozwiajac to ma firma Aerojet a nie Buzek (http://www.busek.com/) imho majaca wieksze doswiadczenie.
Z powazaniem
                                                                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 22, 2016, 19:13
Pojawiła się jakaś teoria wyjaśniająca działanie silnika emdrive: https://www.technologyreview.com/s/601299/the-curious-link-between-the-fly-by-anomaly-and-the-impossible-emdrive-thruster/#/set/id/601309/
W artykule jest link do publikacji. Ktoś bardziej kompetentny mógłby to ocenić?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Kwiecień 22, 2016, 23:47
Pojawiła się jakaś teoria wyjaśniająca działanie silnika emdrive: https://www.technologyreview.com/s/601299/the-curious-link-between-the-fly-by-anomaly-and-the-impossible-emdrive-thruster/#/set/id/601309/
W artykule jest link do publikacji. Ktoś bardziej kompetentny mógłby to ocenić?

Tu jest chyba nieco więcej na ten temat:

Emdrive may be explained by quantized momentum, New Emdrive experiments are showing thrust replication and superconducting Cannae drive demo set for May 2016
http://nextbigfuture.com/2016/04/emdrive-may-be-explained-by-quantized.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 23, 2016, 00:18
Pojawiła się jakaś teoria wyjaśniająca działanie silnika emdrive: https://www.technologyreview.com/s/601299/the-curious-link-between-the-fly-by-anomaly-and-the-impossible-emdrive-thruster/#/set/id/601309/
W artykule jest link do publikacji. Ktoś bardziej kompetentny mógłby to ocenić?

Bezpośredni link do publikacji:
http://arxiv.org/abs/1604.03449#

Również przyłączam się do prośby o merytoryczną ocenę od kompetentnej osoby. :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Kwiecień 28, 2016, 18:25
Interesująca nowa wiadomość od Marka:

Firma Masten dostała wczoraj kontrakt od NASA na zbudowanie sporego (25k lbf) silnika napędzanego ciekłym metanem i tlenem za pomocą technik drukowania trójwymiarowego. Silnik ma być używany przez NASA jako silnik do startu z Marsa.
http://florydziak.blogspot.com/2016/04/masten-nie-proznuje.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Kwiecień 28, 2016, 22:42
Pojawiła się jakaś teoria wyjaśniająca działanie silnika emdrive: https://www.technologyreview.com/s/601299/the-curious-link-between-the-fly-by-anomaly-and-the-impossible-emdrive-thruster/#/set/id/601309/
W artykule jest link do publikacji. Ktoś bardziej kompetentny mógłby to ocenić?

Bezpośredni link do publikacji:
http://arxiv.org/abs/1604.03449#

Również przyłączam się do prośby o merytoryczną ocenę od kompetentnej osoby. :)


Jako osoba zupełnie niekompetentna napiszę że to jakiś stek bzdur jest. Facet wymyśla nowe zasady fizyki które mają magicznie zlikwidować potrzebę istnienia ciemnej energii i ciemnej materii bez pokazania w jaki sposób miało by się to stać ani jak ta jego nowa teoria wpływa na dotychczasowe wyniki pomiarowe i inne teorie. Czyli mówiąc inaczej jedyną niewiadomą jest miejsce z którego ten facet zdobywa taki mocny towar do palenia.

Większość fizyków ignoruje te "teorie" podobnie jak ludzi twierdzących że Ziemia jest płaska. Od czasu do czasu znajdzie się jednak ktoś kto pokaże jak bardzo ta teoria nie pasuje do danych pomiarowych i naszej wiedzy o świecie. Poszukajcie po internecie - warto żeby zrozumieć jak idiotyczne są te teorie EM-drive.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 0x3ffe w Kwiecień 30, 2016, 21:45
Też nie jestem osobą kompetentną ale nie zgadzam się z taka krytyką pana McCulloh'a jaką przedstawia MarekFloryda:

1) facet jest fizykiem a nie laikiem.
2) ciemnej materii ani tym bardziej energii nikt nie widział
3) jego teoria poza innym wyjaśnieniem obserwowanego ruchu gwiazd na krańcach galaktyk niż ciemna materia tłumaczy kilka interesujących obserwacji między innymi anomalię flyby.
4) jego teoria daje kilka przewidywań które można sprawdzić doświadczalnie obalając ja lub potwierdzając

porównanie faceta do ludzi głoszących, że ziemia jest płaska jest niesprawiedliwe.


 
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Maj 04, 2016, 14:20
2) ciemnej materii ani tym bardziej energii nikt nie widział

http://www.space.com/32768-magnifying-glass-reveals-dark-matter-galaxy.html?utm_content=buffer157d6&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer%26cmpid%3D514630
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Sierpień 04, 2016, 10:42
Pojawiło się kilka teorii jego działania, pytanie, kiedy będziemy pewni która jest prawdziwa.

Wskazania interferometru w Eagle Works raczej nie potwierdzają, że to odrzut drobinek poszycia silnika powoduje ciąg.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Sierpień 08, 2016, 18:54
MarekFloryda wrzucił dzisiaj na swojego bloga taki oto ciekawy artykuł:

Genialne rozwiązanie Firefly Systems
http://florydziak.com/blogger/2016/08/genialne-rozwiazanie-firefly-systems.html

(http://aviationweek.com/site-files/aviationweek.com/files/uploads/2016/08/tech-fireflyfireflypromo.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 0x3ffe w Wrzesień 01, 2016, 15:07
podobno ma być opublikowany dokument na temat EmDrive

http://www.ibtimes.co.uk/emdrive-nasa-eagleworks-paper-has-finally-passed-peer-review-says-scientist-know-1578716
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Październik 18, 2016, 18:51
podobno ma być opublikowany dokument na temat EmDrive

http://www.ibtimes.co.uk/emdrive-nasa-eagleworks-paper-has-finally-passed-peer-review-says-scientist-know-1578716
Ano coś właśnie opublikowano:

Superconducting EMDrive Patented
http://www.nextbigfuture.com/2016/10/superconducting-emdrive-patented.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Październik 18, 2016, 20:07
Czyli nie wiadomo czy dziala a on robi wersje 2.0:D?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Październik 25, 2016, 07:42
Wszystko wskazuje, że działa, pytanie jak pozostaje otwarte
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 03, 2016, 16:57
NASA ma pomysł i chęci na testowanie nowej wersji silnika NTR:
http://florydziak.com/blogger/2016/10/nasa-planuje-testy-rakietowego-silnika-nuklearnego.html
Szkoda tylko, że jak zwykle problem jest z pieniędzmi. Ciekawe o którym ciężkim jonowcu Marek pisze? O tym, który ma uczestniczyć w misji przenoszenia planetoidy lub jej kawałeczka/kamienia w ramach Flexible Path?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Logos w Listopad 06, 2016, 18:03
Z cyklu emdrive działa czy nie działa? Tym razem znowu działa i generuje 1.2mN/kW.

http://www.nextbigfuture.com/2016/11/new-nasa-emdrive-paper-shows-force-of.html
https://drive.google.com/file/d/0B7kgKijo-p0ibm94VUY0TVktQlU/view
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 06, 2016, 18:53
Z cyklu emdrive działa czy nie działa? Tym razem znowu działa i generuje 1.2mN/kW.

http://www.nextbigfuture.com/2016/11/new-nasa-emdrive-paper-shows-force-of.html
https://drive.google.com/file/d/0B7kgKijo-p0ibm94VUY0TVktQlU/view

No właśnie - jak jest z publikacjami naukowymi na temat EM Drive? Czy któraś już przeszła przez ocenę?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Listopad 06, 2016, 20:06
Publikacja naukowa musiała by zawierać wyjaśnienie działania, a na razie działa, ale jak nikt nie wie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 06, 2016, 20:17
Najprościej żeby się przekonać to należy zbudować sondę z napędem emdrive i umieścić w kosmosie. Jak poleci to znaczy, że silnik działa  ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Listopad 22, 2016, 17:12
Z cyklu emdrive działa czy nie działa? Tym razem znowu działa i generuje 1.2mN/kW.

http://www.nextbigfuture.com/2016/11/new-nasa-emdrive-paper-shows-force-of.html
https://drive.google.com/file/d/0B7kgKijo-p0ibm94VUY0TVktQlU/view

No właśnie - jak jest z publikacjami naukowymi na temat EM Drive? Czy któraś już przeszła przez ocenę?

Tak

http://www.sciencealert.com/it-s-official-nasa-s-peer-reviewed-em-drive-paper-has-finally-been-published

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Listopad 22, 2016, 21:26
W takim razie to powinno juz leciec na stacje !!
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 24, 2016, 07:20
EmDrive – silnik kosmiczny na prąd elektryczny
22.11.2016

Przypominający kuchenkę mikrofalową silnik, który wydaje się zaprzeczać prawom fizyki jednak działa – ogłosili specjaliści z NASA na łamach „Journal of Propulsion and Power”.

EmDrive, znany też jako RF Resonant cavity thruster, to napęd statków kosmicznych, który ma działać wyłącznie dzięki energii elektrycznej – bez gazu pędnego stosowanego w silnikach rakietowych czy jonowych. Nie jest także „miotaczem” energii elektromagnetycznej – promieniowanie elektromagnetyczne nie opuszcza statku wyposażonego w taki napęd.
 
Aby nabrać rozpędu, wystarczy źródło energii elektrycznej – jak bateria słoneczna czy reaktor jądrowy. Nie są potrzebne paliwo ani utleniacz, jak w klasycznej rakiecie, ani nawet zbiornik gazu, niezbędny przy silniku jonowym. W teorii działanie EmDrive ma się opierać na efektach relatywistycznych związanych z zachowaniem fal w odpowiednio ukształtowanej komorze.
 
Twórcą EmDrive jest inżynier Roger J. Shawyer, założyciel Satellite Propulsion Research Ltd. Na pomysł wpadł już w roku 1999. Przez kilkanaście lat uznawano go za przedstawiciela pseudonauki, a nikt nie potrafił wiarygodnie wytłumaczyć, dlaczego taki silnik w ogóle miałby działać. W dodatku wynalazca niczego nie opublikował w recenzowanym czasopiśmie naukowym, wypowiadając się raczej na łamach prasy popularnej – w tym „New Scientist”.
 
Jednak w roku 2012 Chińczycy, a w roku 2015 amerykańscy specjaliści zaobserwowali, że umieszczony w powietrzu lub w próżni układ wytwarza słaby, ale mierzalny ciąg. Wyniki te przyjęto z niedowierzaniem.
 
Być może przełomem okaże się nowy eksperyment (z udziałem specjalistów NASA Johnson Space Center w Houston), który potwierdził, że tego rodzaju napęd może być skuteczny – w każdym razie w warunkach ziemskich. Wyniki zostały opublikowane 17 listopada br. na łamach „Journal of Propulsion and Power” (http://arc.aiaa.org/doi/10.2514/1.B36120 ).
 
Fakt, iż jest to artykuł recenzowany oznacza, że inni eksperci uznali metodologię badań za właściwą, jednak nie gwarantuje, iż wyniki są prawidłowe.
 
W każdym razie zaobserwowano, że umieszczony w próżni układ doświadczalny wytwarza ciąg, aczkolwiek bardzo mały (około 1,2 milinewtona na kilowat mocy), nie emitując przy tym promieniowania na zewnątrz układu ani nie wytwarzając strumienia gazu. Dla porównania silnik jonowy wytwarza ciąg 60 milinewtonów na kilowat, ale wymaga gazu, co zwiększa masę napędzanego nim pojazdu i ogranicza zasięg. Pojazd zasilany EmDrive może działać tak długo, jak długo dostarcza się mu energii. Poza tym dopracowany silnik zwykle jest dużo bardziej wydajny od doświadczalnego prototypu.
 
Jak zaznaczają autorzy badań, wydajność rzędu 1,2 mN/kW oznacza, że EmDrive jest o ponad dwa rzędy wielkości wydajniejszy od innych niewymagających gazu napędowego technologii, takich jak żagiel świetlny czy laserowy napęd fotonowy. Gdyby wyniki się potwierdziły, realne byłoby osiągnięcie prędkości rzędu kilku procent prędkości światła (choć rozpędzanie trwałoby długo). Przy mniejszych odległościach lot trwałby zbyt krótko, aby odpowiednio się rozpędzić, ale i tak podróż na Marsa skróciłaby się do kilkudziesięciu dni - przewidują eksperci.
 
Krytycy eksperymentu wciąż nie są przekonani - twierdzą, że na wyniki mogły mieć wpływ zjawiska takie jak rozszerzalność cieplna. Ponadto nadal nie ma dobrego teoretycznego wytłumaczenia, dlaczego napęd miałby działać. Na razie poważni naukowcy wolę się zdecydowanie nie wypowiadać.
 
By wyjaśnić sprawę, autorzy badań planują przeprowadzenie kolejnego eksperymentu - tym razem w kosmosie.
 
Trudno zrozumieć, jak działa EmDrive, natomiast wiadomo, z czego się składa. Najważniejszą częścią urządzenia jest rezonator mikrofalowy, do którego doprowadzane jest promieniowanie mikrofalowe wytwarzane przez magnetron (magnetron to lampa emitująca mikrofale, stosowana zarówno w radarach, jak i kuchenkach mikrofalowych).
 
Rezonator ma kształt zbliżony do ściętego stożka z metalu – jeden koniec jest szerszy od drugiego. Dzięki odpowiednio dobranym wymiarom dochodzi w nim do rezonansu fal elektromagnetycznych o określonej długości. Fale te mają przyspieszać rozchodząc się w kierunku szerszego końca, natomiast w kierunku węższego końca spowalniać. Różnica prędkości przemieszczania fal ma prowadzić do różnicy ciśnień promieniowania wywieranego na przeciwległe końce rezonatora, a co za tym idzie - powstawania ciągu poruszającego pojazd. Ciąg ten działałby w kierunku szerszej podstawy. Problem w tym, że zdaniem krytyków Shawyera efekt ten równoważy działanie fal na boczne ściany stożka.
 
Tyle, że taka zasada działania jest sprzeczna z zasadą zachowania pędu. Nie wystarczy zamknąć się w pudełku i mocno naciskać na jego ściankę, żeby nabrało rozpędu.
 
Silnik odrzutowy czy rakietowy popycha pojazd (siła ciągu), ponieważ wyrzuca rozpędzony gaz, będący produktem spalania. Stosowany w sondach kosmicznych silnik jonowy także wyrzuca gaz, tyle że w postaci rozpędzonych w polu elektromagnetycznym jonów. Jednak EmDrive niczego z siebie nie wyrzuca…
 
Zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona względem każdego działania istnieje przeciwdziałanie zwrócone przeciwnie i równe, to jest wzajemne działania dwóch ciał są zawsze równe i zwrócone przeciwnie. Jeśli opieramy się o ścianę, ona też na nas naciska, ale nigdzie się nie wybiera.
 
Jak mówi zasada zachowania pędu, jeżeli na układ ciał nie działają siły (oddziaływania) zewnętrzne, wówczas układ ten ma stały pęd. Krótko mówiąc EmDrive nie powinien działać. Ale działa.
 
Jeśli coś działa, pojawiają się teorie, próbujące to tłumaczyć. Na przykład brytyjski fizyk Mike McCulloch z Plymouth University próbuje tłumaczyć to zjawisko kwantową naturą próżni i efektem Unruha (efekt Unruha dotyczy wpływu obserwatora na ilość napotykanych w przestrzeni cząstek wirtualnych).
 
Fińscy fizycy uważają, że w EmDrive mikrofale przekształcają się w fotony, które wydostając się z zamkniętej przestrzeni wywołują ciąg.
 
To, że teoria kuleje, może utrudnić ewentualne dopracowanie napędu, które musiałby się odbywać metodą prób i błędów zamiast w oparciu o wiarygodny model teoretyczny. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412096,emdrive--silnik-kosmiczny-na-prad-elektryczny.html
http://www.pulskosmosu.pl/2016/11/23/blog-zanim-zaczniemy-swietowac-pokonanie-praw-fizyki-przez-em-drive/
http://arc.aiaa.org/doi/10.2514/1.B36120
http://www.space24.pl/495396,nadchodzi-rewolucja-w-lotach-kosmicznych-nasa-potwierdza-dzialanie-silnika-emdrive
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Listopad 25, 2016, 09:06
Ciekawe, czy do doskonalenia EmDrive dałoby się wykorzystać algorytmy ewolucyjne...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 25, 2016, 09:28
Wciąż jednak wcale nie wiadomo, czy EmDrive działa. Opublikowana praca jest mocno krytykowana za zły opis eksperymentalny. Ale teraz pewnie będą próby odtworzenia tego pomysłu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: jswirus w Listopad 25, 2016, 11:55
Ciekawe, czy do doskonalenia EmDrive dałoby się wykorzystać algorytmy ewolucyjne...
Nie, dopóki nie jesteś w stanie go modelować... czyli znać zasady działania (albo posiadania przybliżenia).
Inaczej musiałbyś każdą generację budować fizycznie i testować.

:)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Listopad 25, 2016, 16:50
Do skutecznego dzialania algorytmu ewolucyjnego potrzeba dziesiatek ,,osobnikow" i wielu generacji. Nawet przy zastosowaniu tanich metod produkcji (o ile taki druk 3D daloby sie tanio i latwo wykorzystac) takie podejscie nie bedzie oplacalne. Tego rodzaju algorytmy raczej badaja modele w swiecie wirtualnym...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudzień 01, 2016, 21:16
W dyskusji na temat EM-drive brakuje ważnej rzeczy - potencjalnego zastosowania. Jeśli nawet osiągnięto ciąg bez straty masy, to co z tego skoro na jednostkę ciągu trzeba zużyć kilkadziesiąt razy więcej energii niż w przypadku zwykłego silnika jonowego? Wspomniano o 1.2mN na 1kW a wg. producenta T6 wyciąga 1mN na 32W, czyli 26 razy więcej. Trzeba będzie znacznie zwiększyć wydajność EM-drive, by znalazł jakiekolwiek praktyczne zastosowanie...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudzień 02, 2016, 11:09
W dyskusji na temat EM-drive brakuje ważnej rzeczy - potencjalnego zastosowania. Jeśli nawet osiągnięto ciąg bez straty masy, to co z tego skoro na jednostkę ciągu trzeba zużyć kilkadziesiąt razy więcej energii niż w przypadku zwykłego silnika jonowego? Wspomniano o 1.2mN na 1kW a wg. producenta T6 wyciąga 1mN na 32W, czyli 26 razy więcej. Trzeba będzie znacznie zwiększyć wydajność EM-drive, by znalazł jakiekolwiek praktyczne zastosowanie...

Ale jonowiec musi ruszyć z miejsca zbiorniki z xenonem. Więc emdrive ma mniejszą siłę ale i też mniejszą masę do ruszenia. A ponadto xenon w zbiornikach sondy kiedyś mu się wyczerpie. Ograniczeniem jest też produkcja xenonu na Ziemi- jeśli myśleć o większych jonowcach. Dla emdrive ograniczeniem jest degradacja baterii słonecznych, więc za kilka lat z użycie emdrive, wszystkie obiekty wewnątrz orbity Jowisza powinniśmy mieć dość dobrze przebadane.

Oczywiscie. Ale jezeli potrzebujemy ok. 10 razy wiecej energii do wytworzenia porownywalnego ciagu, to potrzebujemy 10 razy wiekszych paneli slonecznych. A one tez ważą, mechanizmy do paneli rowniez ważą, większe PCDU (Power Conditioning and Distribution Unit) też... dlatego niekoniecznie uzyskamy wieksze przyspieszenie.

Degradacja paneli nie musi być ograniczeniem, można zastosować generatory radioizotopowe (RTG) i teoretycznie wytwarzac ciag przez dziesiatki, nawet setki lat. O ile wczesniej nic sie nie zepsuje...

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudzień 02, 2016, 14:34
W dyskusji na temat EM-drive brakuje ważnej rzeczy - potencjalnego zastosowania. Jeśli nawet osiągnięto ciąg bez straty masy, to co z tego skoro na jednostkę ciągu trzeba zużyć kilkadziesiąt razy więcej energii niż w przypadku zwykłego silnika jonowego? Wspomniano o 1.2mN na 1kW a wg. producenta T6 wyciąga 1mN na 32W, czyli 26 razy więcej. Trzeba będzie znacznie zwiększyć wydajność EM-drive, by znalazł jakiekolwiek praktyczne zastosowanie...

Ale jonowiec musi ruszyć z miejsca zbiorniki z xenonem. Więc emdrive ma mniejszą siłę ale i też mniejszą masę do ruszenia. A ponadto xenon w zbiornikach sondy kiedyś mu się wyczerpie. Ograniczeniem jest też produkcja xenonu na Ziemi- jeśli myśleć o większych jonowcach. Dla emdrive ograniczeniem jest degradacja baterii słonecznych, więc za kilka lat z użycie emdrive, wszystkie obiekty wewnątrz orbity Jowisza powinniśmy mieć dość dobrze przebadane.

Oczywiscie. Ale jezeli potrzebujemy ok. 10 razy wiecej energii do wytworzenia porownywalnego ciagu, to potrzebujemy 10 razy wiekszych paneli slonecznych. A one tez ważą, mechanizmy do paneli rowniez ważą, większe PCDU (Power Conditioning and Distribution Unit) też... dlatego niekoniecznie uzyskamy wieksze przyspieszenie.

Degradacja paneli nie musi być ograniczeniem, można zastosować generatory radioizotopowe (RTG) i teoretycznie wytwarzac ciag przez dziesiatki, nawet setki lat. O ile wczesniej nic sie nie zepsuje...

Można by stworzyć sondę z napędem hybrydowym- tam gdzie jest mało słońca- tam generator energii RTG- chociaż rozwiązanie to jest mało wydajne, a w pobliżu Słońca system byłby wspomagany panelami słonecznymi.

Hmm... o takim rozwiazaniu raczej nie slyszalem. Generalnie jesli tylko mozliwe jest stosowanie paneli slonecznych to sie je stosuje. RTG sa niemile widziane min. ze wzgledów bezpieczenstwa, zawsze jest ryzyko ze rakieta wybuchnia i rozrzuci promieniotwórtczy material. ESA zupelnie z nich zrezygnowala. Natomiast jesli juz mamy na pokladzie RTG, to dorzucanie paneli slonecznych raczej nie ma sensu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 04, 2016, 10:00
Kontrowersyjny EmDrive. Silnik urojony czy technologiczny przełom?
PONIEDZIAŁEK, 28 LISTOPADA 2016, 14:43

Po drugiej stronie pojawiają się najczęściej zarzuty o myślenie życzeniowe w oparciu o nierealne przesłanki i niepotwierdzone przypuszczenia. Wspomina się także o niedopuszczalnym podważaniu fundamentalnych praw fizyki i ignorowaniu zarówno zasad wiedzy naukowej, jak i zdroworozsądkowej. Gdzieś w wąskim centrum wymiany opinii funkcjonują bardziej wyważone stanowiska podkreślające zarówno duże znaczenie obiecujących wyników dotychczasowych eksperymentów, jak i przywiązanie do elementarnych zasad naukowego sceptycyzmu. W tym przekonaniu podstawowe znaczenie ma uznanie konieczności pogodzenia teorii z praktyką w ramach stosownego dowodu naukowego, wyprowadzonego w zgodzie z zasadami rachunkowymi i metodologicznymi.

Źródło: http://www.space24.pl/499117,kontrowersyjny-emdrive-silnik-urojony-czy-technologiczny-przelom
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Grudzień 04, 2016, 14:24

[...]W tym przekonaniu podstawowe znaczenie ma uznanie konieczności pogodzenia teorii z praktyką w ramach stosownego dowodu naukowego, wyprowadzonego w zgodzie z zasadami rachunkowymi i metodologicznymi.

Źródło: http://www.space24.pl/499117,kontrowersyjny-emdrive-silnik-urojony-czy-technologiczny-przelom
Moim zdaniem podstawowe znaczenie to ma kwestia czy napęd działa czy nie, a nie to czy czy obecnie potrafimy naukowo wyjaśnić jego działanie  8)

A tu już jest nawet coś o konkretnych planach zastosowania tego napędu  :o
http://www.nextbigfuture.com/2016/12/cannae-will-try-to-prove-propellentless.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: station w Grudzień 09, 2016, 14:31
Działanie napędu nie zostało udowodnione, a tu już po linkach widzę, że "za chwilę" budujemy konkretne próbniki, frachtowce i inne krążowniki ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Grudzień 11, 2016, 00:32
Działanie napędu nie zostało udowodnione, a tu już po linkach widzę, że "za chwilę" budujemy konkretne próbniki, frachtowce i inne krążowniki ;)

O wiele blizej jest do tego, ze dziala. Niech udowodnia, ze nie dziala.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Grudzień 11, 2016, 16:51
Działanie napędu nie zostało udowodnione, a tu już po linkach widzę, że "za chwilę" budujemy konkretne próbniki, frachtowce i inne krążowniki ;)

O wiele blizej jest do tego, ze dziala. Niech udowodnia, ze nie dziala.
Niestety, tak się nie da. W nauce i inżynierii procedura jest odwrotna, nie bez powodu.
 Rzekomy ciąg generowany przez EM drive jest na granicy wykrywalności. Co oznacza kilka rzeczy:
-nadal jest wysokie prawdopodobieństwo, że w rzeczywistości jest to jakiś ciągle nie uwzględniony artefakt pomiarowy (pamiętacie historię tzw. zimnej fuzji? -osobiście stawiam na coś podobnego...)
-nawet jeśli jest coś na rzeczy i napęd działa, to w takim przypadku za owo działanie odpowiada jakieś nieznane dotąd, za to b. subtelne zjawisko fizyczne
-w przypadku j.w. istnieje całkiem realna i prawdopodobna możliwość, że efekt ten jest na tyle słaby, że z fundamentalnych przyczyn nie da się go wzmocnić (ciąg, wydajność energetyczna itp.) na tyle, aby napęd oparty na tej zasadzie zyskał kiedykolwiek jakiekolwiek zastosowanie praktyczne
 Podsumowując, ostrożnie z wywalaniem kasy na te projekty próbników, frachtowców a krążowników  :P
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 14, 2016, 15:23
Super. Ciekawe co im wyjdzie  8)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 14, 2016, 16:23
Interesująca informacja, ale czy są jakieś inne źródła?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 14, 2016, 17:17
Właśnie pozwolę sobie powątpiewać w prawdziwość tego zdania. Gdyby było inaczej, to już by były sygnały z różnych miejsc, że próbuje się zrobić kopie tego napędu.

Bardziej podejrzewam, że ktoś w artykule zrobił błąd i chodzi o  inny rodzaj napędu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Grudzień 16, 2016, 00:16
http://www.ibtimes.co.uk/emdrive-these-are-problems-china-must-fix-make-microwave-thrusters-work-satellites-1596487

Oficjalnie napisali, że finansowali badania i że kuchenka już lata, próby trwają. Będą dążyć do uzyskania 1 N ciągu z kilowata.

Myślę, że dziwne milczenie jest raczej dowodem na to, że kto trzeba przekonał się już, że to naprawdę działa i sprawy nabierają tempa. Do warpa droga jeszcze daleka ;) ale możliwości otwierają się i tak gigantyczne. Cały US.

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 16, 2016, 09:51
Jakże bym chciał żebyś doctorze miał rację  :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Grudzień 16, 2016, 21:31
Oficjalnie napisali, że finansowali badania i że kuchenka już lata, próby trwają. Będą dążyć do uzyskania 1 N ciągu z kilowata.

Myślę, że dziwne milczenie jest raczej dowodem na to, że kto trzeba przekonał się już, że to naprawdę działa i sprawy nabierają tempa. Do warpa droga jeszcze daleka ;) ale możliwości otwierają się i tak gigantyczne. Cały US.

Zwiększą wydajność EmDrive, pomimo tego że nie wiedzą jak to działa?
Za bardzo tego nie widze  ;D bo jeśli nie mają pojęcia jak to coś działa, to mogą w tej sytuacji zrobić tylko dwie rzeczy, albo zmienić kształt tego całego stożka w którym to wszystko się dzieje, lub ewentualnie zwiększać lub zmniejszać ilość promieniowania mikrofalowego, które do tego stożkowatego rezonatora jest dostarczane.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Grudzień 18, 2016, 10:39
http://www.ibtimes.co.uk/emdrive-these-are-problems-china-must-fix-make-microwave-thrusters-work-satellites-1596487

Oficjalnie napisali, że finansowali badania i że kuchenka już lata, próby trwają. Będą dążyć do uzyskania 1 N ciągu z kilowata.


 Czysta utopia! Silniki jonowe, których zasada działania jest dobrze poznana, wyciągają ok. 0.1N z kilowata, zależnie od tego, jaki impuls właściwy chcemy uzyskać. Można uzyskać większy ciąg z tej samej mocy kosztem impulsu właściwego, takie są prawa fizyki. Tymczasem jeśli EM Drive w ogóle działa, to ten jego rzekomy ciag jest o wiele niższy. Nie wiemy w ogóle, co jest odpowiedzialne za jego powstanie i czy nie jest to jakiś pominięty efekt laboratoryjny oddziaływania ze środowiskiem, czy też jakieś subtelne zjawisko fizyczne, dotąd nieopisane i zarazem bardzo słabe.
 Gdyby łatwo można było podnieść "ciąg" tego napędu do tak znakomitych wartości, które postulujesz, zasada działania EM-drive byłaby już dawno zbadana i precyzyjnie opisana.
 Sądzę, że błędnie interpretujesz ustęp linkowanego artykułu, a raczej nadinterpetacji dokonuje sam autor tego newsa.  Ten 1N z kilowata to są raczej optymalne parametry dla silnika korekcyjnego satelity w ogóle. Tylko, że takie wartości są w ogóle niedostępne napędom o wysokim impulsie właściwym (fizyka!). Mogą być natomiast teoretycznie osiągane przez inne typy silników "elektrycznych" o mniejszym impulsie właściwym, typu arcjet, niektóre napędy plazmowe itp. Już stosowane jako silniki korekcyjne w dużych satelitach telekomunikacyjnych (czytaj: mających dobry budżet energetyczny na zasilanie takich zabawek).
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Grudzień 18, 2016, 14:48
Tylko, że takie wartości są w ogóle niedostępne napędom o wysokim impulsie właściwym (fizyka!).

Zgadza się, a teraz przypomnij sobie, dlaczego są niedostępne i dlaczego te ograniczenia nie dotyczą EmDrive, jeżeli ten silnik działa.

Cytuj
Gdyby łatwo można było podnieść "ciąg" tego napędu do tak znakomitych wartości, które postulujesz, zasada działania EM-drive byłaby już dawno zbadana i precyzyjnie opisana.

Bez urazy, ale mylisz skutek z przyczyną.

Poza tym, co pewnie doskonale wiesz, historia inżynierii zna przypadki doskonalenia wynalazków mimo braku zrozumienia zasady działania takich udoskonaleń.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Grudzień 23, 2016, 20:05
http://www.ibtimes.co.uk/emdrive-these-are-problems-china-must-fix-make-microwave-thrusters-work-satellites-1596487

Oficjalnie napisali, że finansowali badania i że kuchenka już lata, próby trwają. Będą dążyć do uzyskania 1 N ciągu z kilowata.

Myślę, że dziwne milczenie jest raczej dowodem na to, że kto trzeba przekonał się już, że to naprawdę działa i sprawy nabierają tempa. Do warpa droga jeszcze daleka ;) ale możliwości otwierają się i tak gigantyczne. Cały US.

Tutaj piszą jeszcze więcej w tym temacie i nawet okazuje się, że napęd EMDrive ma już konkurenta - silnik o podobnej zasadzie działania - Cannae drive. Podają nawet parametry osiągów tych napędów. Potwierdzają też po raz kolejny, że Amerykanie i Chińczycy od dawna testują te napędy w kosmosie. Nie wiem tylko na ile wiarygodny jest ten artykuł?
http://www.nextbigfuture.com/2016/12/chinas-emdrive-research-lead-confident.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Grudzień 25, 2016, 23:37
Tutaj piszą jeszcze więcej w tym temacie i nawet okazuje się, że napęd EMDrive ma już konkurenta - silnik o podobnej zasadzie działania - Cannae drive. Podają nawet parametry osiągów tych napędów. Potwierdzają też po raz kolejny, że Amerykanie i Chińczycy od dawna testują te napędy w kosmosie. Nie wiem tylko na ile wiarygodny jest ten artykuł?

Po tym wszystkim można by wywnioskować że faktycznie ten EMDrive jest czymś co działa!
No ale jak to jest możliwe? mi jest się w stanie wiele w głowie pomieścić, ale z tym jakoś nie daje rady, i choćby silniki rakietowe czy tam jonowe, działają na zasadzie odrzutu, w jedną stronę jest odrzucane paliwo a w drugą strone jest odrzucana rakieta, bo żeby rakieta ruszyła do przodu to musi się od czegoś odepchnąć.
Więc w tej sytuacji to od czego się ten EMDrive odpycha?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 25, 2016, 23:55
Ja wciąż uważam, że chodzi o testy napędów jonowych/elektrycznych na orbicie. Są to też dość nowe technologie, które pewnie wciąż mają dużo usprawnień na niższym poziomie zaawansowania technologicznego, czyli wymagających walidacji. Żaden EmDrive czy cokolwiek innego tego typu... Tylko jak o tym pisać mediom, szczególnie, że dla USAF to naprawdę wygodne, żeby media na tym się skupiały...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Grudzień 26, 2016, 20:22
Przecież to by było kompletnie bez sensu. Po co mydlić oczy mediom i publice i ukrywać fakt testowania kolejnego jonowca? Przecież jonowców jest "jak mrówków". Testowane od dawna nie tylko na orbicie Ziemi, ale też dużo dalej.

A w relacjach z konferencji była wyraźnie mowa o Shawyerze, EmDrive i Cannae Drive (nawiasem ten ostatni to też nie taka nowość, już parę lat temu były wzmianki).

Drogi adminie, rozumiem sceptycyzm, bo przecież nikt nie ma na razie zielonego pojęcia, czy i jak ten kuchenkolot działa... ale słyszeć "jonowiec", tam gdzie media mówią "emdrajw", to już zakrawa na wyparcie :)

----

http://digitalpaper.stdaily.com/http_www.kjrb.com/kjrb/html/2016-12/11/content_357004.htm?div=-1

Mój chiński cokolwiek ostatnio kuleje, ale z pomocą Google Translatora da się co nieco zrozumieć.

Dołóżcie do tego wymowne milczenie NASA.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Grudzień 30, 2016, 01:08
Tylko, że takie wartości są w ogóle niedostępne napędom o wysokim impulsie właściwym (fizyka!).

Zgadza się, a teraz przypomnij sobie, dlaczego są niedostępne i dlaczego te ograniczenia nie dotyczą EmDrive, jeżeli ten silnik działa.

Cytuj
Gdyby łatwo można było podnieść "ciąg" tego napędu do tak znakomitych wartości, które postulujesz, zasada działania EM-drive byłaby już dawno zbadana i precyzyjnie opisana.

Bez urazy, ale mylisz skutek z przyczyną.

Poza tym, co pewnie doskonale wiesz, historia inżynierii zna przypadki doskonalenia wynalazków mimo braku zrozumienia zasady działania takich udoskonaleń.

Ależ dotyczą. O ile EM drive wytwarza ciąg. Te ograniczenia są prostą konsekwencją zasady zachowania pędu i zasady zachowania energii. Przy założeniu, że ten napęd wytwarza ciąg w pełni niezależnie od otoczenia, a nie jest on rezultatem lokalnego odziaływania z szeroko rozumianym środowiskiem laboratoryjnym. Póki tego nie przetestują w kosmosie, nie ma o czym gadać.
 Moje drugie twierdzenie wynika z faktu, że na razie osiągany efekt jest niepewny i nikt nie udowodnił ostatecznie, że nie jest to artefakt pomiarowy (jak wyżej). W związku z tym nie ma na razie mowy o jakiejkolwiek optymalizacji tego wynalazku nawet "na ślepo". Owszem, w historii techniki cała masa urządzeń została udoskonalona czy rozwinięta metodą prób i błędów, ale to były urządzenia, które ewidentnie działały -a tu nawet tego nie jesteśmy pewni na razie. No i  można tak było rozwijać stosunkowo proste technologie, na wczesnym etapie rozwoju i trwało to często dekady lub pokolenia. Czym innym jest też poprawienie efektywności parametrów o powiedzmy kilkanaście-kilkadziesiąt procent, a co innego skok o (wymagany) rząd wielkości...
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 30, 2016, 11:02
Przecież to by było kompletnie bez sensu. Po co mydlić oczy mediom i publice i ukrywać fakt testowania kolejnego jonowca? Przecież jonowców jest "jak mrówków". Testowane od dawna nie tylko na orbicie Ziemi, ale też dużo dalej.

Ale wciąż nie zostały przetestowane na większych obiektach, takich jak właśnie stacje orbitalne.

Mój sceptycyzm polega na tym,że media sobie prawdopodobnie namydliły tutaj oczu - gdy tylko usłyszały, że są testy nowego napędu, to od razu się rzuciły na "emdrive", bez prób znalezienia dalszych szczegółów.

Nie ma nic o tym w bardziej wyspecjalizowanych źródłach informacji. To daje dużo do myślenia.


Cytuj
Dołóżcie do tego wymowne milczenie NASA.

Bo NASA ma duży problem do zgryzienia - czasem się zdarza, że ich naukowcy robią badania, które nijak nie da się zweryfikować niezależnie na tym etapie badań i nijak nie da się potwierdzić poprawności procesu naukowego. Niedawno się NASA sparzyła na "arsenowym życiu", gdzie okazało się, że naukowiec źle prowadził badania. W tym przypadku jest tak samo - pierwsza publikacja o tym napędzie jest uważana za bardzo słabo napisaną.

Podsumowując - widzę tutaj problem z mediami, które źle całość przekazują. Naprawdę trudno się w tym połapać, ale w wielu przypadkach przeciętny czytelnik tego forum ma lepszą wiedzę od piszącego teksty dla szerokiej gawiedzi... :P
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Grudzień 30, 2016, 11:55
Zwracam uwage, ze nawet jesli to dziala to dosc ... slabo;-) W porowaniu do jonowcow to o rzad wartosci slabsza sila. Nie mamy tyle energii na orbicie aby cos takiego zasilac;-) Dlatego watpie aby chinczyyc to chcieli uzyc w swojej stacji kosmicznej.
Z powazaniem
                                                                                               Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: velo w Grudzień 30, 2016, 11:59
Dokładnie nie ma tu żadnej poważnej analizy.

Jedynie parabolicarc zrobil art na ten temat - ale ze zródlem prowadzacym do BusinessInsider (ktore zrodlem branzowym jednak nie jest)

Nieco szukalem po angielskich stronach chinskiej agencji kosmicznej - jak i w ich dopiero co opublikowanym white paper. Nic nie ma.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 30, 2016, 13:35
Czyli tak naprawdę źródłem informacji o chińskim emdrive są media a nie chińskie oficjalne zapowiedzi. Gdyby było to oficjalnie ogłoszone u Chińczyków, to miałoby to z pewnością inną formę niż artykuł w amerykańskich mediach. :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: NilQ w Grudzień 30, 2016, 16:43
http://digitalpaper.stdaily.com/http_www.kjrb.com/kjrb/html/2016-12/11/content_357004.htm?div=-1

Mój chiński cokolwiek ostatnio kuleje, ale z pomocą Google Translatora da się co nieco zrozumieć.
W sumie to jest chyba dość poważne źródło, bo artykuł zamieszczony w oficjalnej gazetce (https://en.wikipedia.org/wiki/Science_and_Technology_Daily) chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii. Translator niektóre rzeczy dziwnie tłumaczy (krowa to Newton :P), ale piszą wprost o EM Drive i o gotowym prototypie do testów na orbicie.

Cytuj
"Udało nam się opracować kilka specyfikacji więcej niż jednego prototypu, tworzenie platformy eksperymentalnej weryfikacji zakończonego mN utopił pomiaru poziomu testu mikro, powtarzanych przez lata doświadczeń i odpowiadających im zaburzeń śledczych badanych, aby potwierdzić rodzaj pędnika istnieje sens. "Chen Yue wprowadzone, mają ukończone urządzenie testowe mogą być wykorzystywane do badań prób w locie prowadzonych walidacji na orbicie.

    "Ta technologia jest obecnie w późnych stadiach zasady weryfikacji późniejsze celem jest uczynienie technologii jak tylko praktyczne zastosowanie w dziedzinie inżynierii satelitarnej, ale wiele badań pozostaje do zrobienia." Chiny Akademia Technologii Kosmicznych Wydziału Łączności Satelitarnej, powiedział główny architekt Li Feng obecny prototyp nieporęczne, mniej oporowe wymagają podejścia Specjalne prace, jamy optymalizacji konstrukcji, w celu poprawy współczynnika jakości jamy, zmniejszyć straty energii mikrofalowej, a bardziej efektywnie wykorzystywany do generowania ciąg. Obecnie zmierzyć poziom mikro oporowe do krowiego poziomu MN, zostanie zwiększona do co najmniej stu poziomu klasy mN nawet krowy mogą być wykorzystane do kontroli położenia na orbicie satelita, i tak dalej.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 30, 2016, 21:58
Tu jest dobry link!
http://www.centauri-dreams.org/?p=36830
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 01, 2017, 11:57
[
Ależ dotyczą. O ile EM drive wytwarza ciąg.

To nie jest silnik odrzutowy. Jeżeli w ogóle działa.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Luty 22, 2017, 23:31
Test RS25:
https://www.facebook.com/NASASLS/videos/vb.161692063946619/1222554207860394/?type=3&theater
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Luty 23, 2017, 22:41
Pojawiło się trochę nowych informacji o postępach w pracach nad silnikiem VASIMR
http://www.nextbigfuture.com/2017/02/vasimr-plasma-rocket-targeting-100.html

(https://pbs.twimg.com/media/C5YYoNMWcAILZot.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Luty 23, 2017, 23:55
Pojawiło się trochę nowych informacji o postępach w pracach nad silnikiem VASIMR
http://www.nextbigfuture.com/2017/02/vasimr-plasma-rocket-targeting-100.html

Już myślałem że projekt poległ - na ISS mieli testować pomniejszoną wersję tego silnika i cisza
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 24, 2017, 01:18
Pojawiło się trochę nowych informacji o postępach w pracach nad silnikiem VASIMR
http://www.nextbigfuture.com/2017/02/vasimr-plasma-rocket-targeting-100.html

Już myślałem że projekt poległ - na ISS mieli testować pomniejszoną wersję tego silnika i cisza
             ... bo polegl. Projekt byl polityczny, ale chyba nawet pomimo tego, ze bardzo chciano aby zadzialal, sa jednak problemy techniczne nie do przezwyciezenia na teraz. Zubrin mial 100% racje. Z powazniem
                                                                                                Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 05, 2017, 19:47
Silniki jądrowe – przegląd technologii (część I)
BY REDAKCJA ON 4 MARCA 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/03/nerva-1.jpg)
Silnik jądrowy NERVA

Zapraszamy na przegląd kilku najciekawszych koncepcji silników jądrowych, jakie proponowano dla różnych misji kosmicznych.

Autorem artykułu jest Wojciech Kasprzak – serdecznie dziękujemy za przesłanie!

Jesteśmy świadkami ostatecznych etapów rozwoju chemicznych technologii rakietowych. Technologie te służyły nauce i wojsku od czasów II Wojny Światowej i większość osób kojarzy loty kosmiczne wyłącznie z tym typem napędów. Większość jest również świadoma ich ograniczeń. Z tej świadomości biorą się również opinie, że ludzka obecność poza studnią grawitacyjną Ziemi jest zbyt kosztowna i niebezpieczna. (...)

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/03/nerva-2.jpg)
Widok ogólny silnika jądrowego (NASA)

http://kosmonauta.net/2017/03/silniki-jadrowe-przeglad-technologii-czesc-i/#prettyPhoto
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 01, 2017, 20:15
Silniki jądrowe – projekty Rover i NERVA (cz. II)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 31 MARCA 2017

(...)Zarówno NERVA jak i Rover nie przetrwały końca programu księżycowego Apollo. Napędy jądrowe tego typu były rozważane dla następnej fazy programu eksploracji opartej na drugiej generacji statków Apollo, koncentrującej się na Marsie.  “Project Rover” zakończył działalność w 1972 roku, tuż po zakończeniu działań programu NERVA. Brak zapotrzebowania na napędy pozwalające wyjść poza studnię grawitacyjną Ziemi w erze wahadłowców połączony z utratą poparcia kluczowych polityków przerwał prace jeszcze przed wydaniem owoców w postaci decyzji budowy napędu jądrowego przetestowanego w locie. (...)

http://kosmonauta.net/2017/03/silniki-jadrowe-projekty-rover-i-nerva-cz-ii/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 08, 2017, 20:19
Silnik rakietowy wydrukowany w 3D
PIĄTEK, 07 KWIETNIA 2017, 13:33 Katarzyna Stróż

(...)Wydrukowanie w skali 1:1 części silnika składającej się z zaledwie dwóch elementów o złożonej geometrii zajęło miesiąc. Konwencjonalna produkcja obejmuje łączenie ze sobą większej liczby elementów, konieczność wykorzystania innego materiału i dodatkowych kilka miesięcy pracy. Jeśli firmie rzeczywiście uda się dopracować technologię na tyle, by udowodnić w praktyce jej niezawodność i wdrożyć ją do masowego użytku w swoich fabrykach, może to oznaczać przełom w cenie dostępu do przestrzeni kosmicznej.(...)

http://www.space24.pl/574795,silnik-rakietowy-wydrukowany-w-3d
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 07, 2017, 16:46
Przyszłość w klasie najcięższych rakiet nośnych
BY JAN SZTURC ON 7 MAJA 2017

http://kosmonauta.net/2017/05/przyszlosc-w-klasie-najciezszych-rakiet-nosnych/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 13, 2017, 07:36
Silniki jądrowe – korzyści i ryzyko (cz. III)
BY REDAKCJA ON 12 MAJA 2017

http://kosmonauta.net/2017/05/silniki-jadrowe-korzysci-i-ryzyko-cz-iii/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Maj 16, 2017, 13:08
Pojawiło się trochę nowych informacji o postępach w pracach nad silnikiem VASIMR
http://www.nextbigfuture.com/2017/02/vasimr-plasma-rocket-targeting-100.html

Już myślałem że projekt poległ - na ISS mieli testować pomniejszoną wersję tego silnika i cisza
             ... bo polegl. Projekt byl polityczny, ale chyba nawet pomimo tego, ze bardzo chciano aby zadzialal, sa jednak problemy techniczne nie do przezwyciezenia na teraz. Zubrin mial 100% racje. Z powazniem
                                                                                                Adam Przybyla

To co jest nie tak w silniku VASIMIR?
W czym problem?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 12, 2017, 08:22
10 konferencja “Tendencje Rozwojowe w Napędach Kosmicznych
BY REDAKCJA ON 11 SIERPNIA 2017

http://kosmonauta.net/2017/08/10-konferencja-tendencje-rozwojowe-w-napedach-kosmicznych/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Październik 17, 2017, 19:41
"Pilot Wave theory suggests Trumpet shaped Emdrive would have more thrust "
https://www.nextbigfuture.com/2017/10/pilot-wave-theory-suggests-trumpet-shaped-emdrive-would-have-more-thrust.html
(http://www.komiksisatyra.pl/images/tria_VI_1971.jpg)
:) Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Październik 17, 2017, 20:24
Pojawiło się trochę nowych informacji o postępach w pracach nad silnikiem VASIMR
http://www.nextbigfuture.com/2017/02/vasimr-plasma-rocket-targeting-100.html

Już myślałem że projekt poległ - na ISS mieli testować pomniejszoną wersję tego silnika i cisza
             ... bo polegl. Projekt byl polityczny, ale chyba nawet pomimo tego, ze bardzo chciano aby zadzialal, sa jednak problemy techniczne nie do przezwyciezenia na teraz. Zubrin mial 100% racje. Z powazniem
                                                                                                Adam Przybyla

To co jest nie tak w silniku VASIMIR?
W czym problem?
          ... nie dziala;-) Tak jak kazdy silnik, ktory nie stosowany. Tz inaczej dziala ale tylko przez pewien czas
- daza teraz do tego zeby byl w stanie dzialac ciagle przez 100 godzin, cos co silniki jonowe maja
juz w "standardzie", dzialajac czasami miesiacami. Zeby bylo gorzej, NASA zademonstrowala ostatnio
duzy silnik jonowy majacy osiagi zblizone do tego co teoretycznie mialby VASMIR i majacy
duze szanse wejsc do uzycia o wiele szybciej niz VASMIR( https://futurism.com/nasas-new-ion-thruster-breaks-records-could-take-humans-to-mars/). Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla                                                                                   
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Październik 18, 2017, 12:10
Vasimir to już chyba trup
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Październik 18, 2017, 13:23
Vasimir to już chyba trup
         ... ze wzgledow politycznych byloby to mocno niekorzystne;-) Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Październik 25, 2017, 17:17
          ... nie dziala;-) Tak jak kazdy silnik, ktory nie stosowany. Tz inaczej dziala ale tylko przez pewien czas
- daza teraz do tego zeby byl w stanie dzialac ciagle przez 100 godzin, cos co silniki jonowe maja
juz w "standardzie", dzialajac czasami miesiacami. Zeby bylo gorzej, NASA zademonstrowala ostatnio
duzy silnik jonowy majacy osiagi zblizone do tego co teoretycznie mialby VASMIR i majacy
duze szanse wejsc do uzycia o wiele szybciej niz VASMIR( https://futurism.com/nasas-new-ion-thruster-breaks-records-could-take-humans-to-mars/). Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla                                                                                 

Odnośnie VASIMIRA to w internetach jest mnóstwo sprzecznych informacji na jego temat, ale z tego co się orientuje to VASMIR, miał skrócić podróż z orbity Ziemi na obite Marsa z 6 do zaledwie 3 miesięcy.
Więc ciekawe czy oni by dali rade to jeszcze przebić, i stworzyć silnik jonowy który da rade dolecieć na Marsa w 2 miesiące?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Październik 25, 2017, 19:06
N e mozna porownywac z czyms czegos co nie istnieje;-) Mozemy porozmawiac np. o produkwoany w kaliningradzie silniku
SPT-290 ktory potrafi generowac ciag 0.5N i to miesiacami, a VASMIR to prototyp, ktiry w obrebie kilku mieniecy jest w stanie pracowac tylko kilka godzin. Obstawiam, ze sa male szanse aby w tym dziesiecioleciu to sie zmienilo.  Z powazaniem
                                                                                Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 27, 2017, 09:01
Nowy rekord dla silników plazmowych pobity  8)

An advanced space engine in the running to propel humans to Mars has broken the records for operating current, power and thrust for a device of its kind, known as a Hall thruster.

The development of the thruster was led by Alec Gallimore, University of Michigan professor of aerospace engineering and the Robert J. Vlasic Dean of Engineering.

Hall thrusters offer exceptionally efficient plasma-based spacecraft propulsion by accelerating small amounts of propellant very quickly using electric and magnetic fields. They can achieve top speeds with a tiny fraction of the fuel required in a chemical rocket.

"Mars missions are just on the horizon, and we already know that Hall thrusters work well in space," Gallimore said. "They can be optimized either for carrying equipment with minimal energy and propellant over the course of a year or so, or for speed-carrying the crew to Mars much more quickly."

The challenge is to make them larger and more powerful. The X3, a Hall thruster designed by researchers at U-M, NASA and the U.S. Air Force, shattered the previous thrust record set by a Hall thruster, coming in at 5.4 newtons of force compared with 3.3 newtons. The improvement in thrust is especially important for crewed mission-it means faster acceleration and shorter travel times. The X3 also more than doubled the operating current record (250 amperes vs. 112 amperes) and ran at a slightly higher power (102 kilowatts vs. 98 kilowatts).

The X3 is one of three prototype "Mars engines" to be turned into a full propulsion system with funding from NASA. Scott Hall, a doctoral student in aerospace engineering at U-M, carried out the tests at the NASA Glenn Research Center in Cleveland, along with Hani Kamhawi, a NASA Glenn research scientist who has been heavily involved in the development of the X3. The experiments were the culmination of more than five years of building, testing and improving the thruster.

NASA Glenn, which specializes in solar electric propulsion, is currently home to the only vacuum chamber in the U.S. that can handle the X3 thruster. The thruster produces so much exhaust that vacuum pumps at other chambers can't keep up. Then, xenon that has been shot out the back of the engine can drift back into the plasma plume, muddying the results. But as of January 2018, an upgrade of the vacuum chamber in Gallimore's lab will enable X3 testing right at U-M.

For now, the X3 team snagged a test window from late July through August this year, starting with four weeks to set up the thrust stand, mount the thruster and connect the thruster with xenon and electrical power supplies. Hall had built a custom thrust stand to bear the X3's 500-pound weight and withstand its force, as existing stands would collapse under it. Throughout the process, Hall and Kamhawi were supported by NASA researchers, engineers and technicians.

"The big moment is when you close the door and pump down the chamber," Hall said.

After the 20 hours of pumping to achieve a space-like vacuum, Hall and Kamhawi spent 12-hour days testing the X3.

Even small breakages feel like big problems when it takes days to gradually bring air back into the chamber, get in to make the repair and pump the air back out again. But in spite of the challenges, Hall and Kamhawi brought the X3 up to its record-breaking power, current and thrust over the 25 days of testing.

Looking ahead, the X3 will at last be integrated with the power supplies under development by Aerojet Rocketdyne, a rocket and missile propulsion manufacturer and lead on the propulsion system grant from NASA. In spring 2018, Hall expects to be back at NASA Glenn running a 100-hour test of the X3 with Aerojet Rocketdyne's power processing system.

The project is funded through NASA's Next Space Technologies for Exploration Partnership, which supports not just propulsion systems but also habitat systems and in-space manufacturing.

Gallimore is also the Richard F. and Eleanor A. Towner Professor, an Arthur F. Thurnau Professor and a professor of applied physics. Kamhawi is also Hall's NASA mentor as part of the NASA Space Technology Research Fellowship. The $1 million upgrade of the test facility in Gallimore's lab is funded in part by the Air Force Office of Scientific Research, with additional support from NASA's Jet Propulsion Laboratory and U-M.


http://www.spacedaily.com/reports/Thruster_for_Mars_mission_breaks_records_999.html

Go NASA! Go toward Mars!  :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Październik 29, 2017, 19:20
N e mozna porownywac z czyms czegos co nie istnieje;-) Mozemy porozmawiac np. o produkwoany w kaliningradzie silniku
SPT-290 ktory potrafi generowac ciag 0.5N i to miesiacami, a VASMIR to prototyp, ktiry w obrebie kilku mieniecy jest w stanie pracowac tylko kilka godzin. Obstawiam, ze sa male szanse aby w tym dziesiecioleciu to sie zmienilo.  Z powazaniem
                                                                                Adam Przybyla

Ile jeszcze mogą trwać prace związane z jonowym silnikiem X3?
No i czy tutaj jest jakiś nieprzekraczalny limit mocy?
Czy kiedykolwiek da rade za pomocą tego, rozpędzić się do 100km na sekunde?  :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jacob w Październik 29, 2017, 21:37
A co z EM Drive? Jakoś temat ucichł a już planowano podbój Układu Słonecznego.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 29, 2017, 22:17
Dobre pytanie - rzeczywiście nie było ostatnio żadnych doniesień...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Październik 29, 2017, 22:19
Dobre pytanie - rzeczywiście nie było ostatnio żadnych doniesień...
Bajeczka wygasła
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 29, 2017, 22:20
Bajeczka wygasła

Albo drzemie jak wulkan  ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 30, 2017, 13:06
Podaję tutaj częsć wiadomości, którą podałem na wątku dotyczącym europejskiego programu kosmicznego:

Podczas Space Tech Expo Europe w  Bremen, Frederic Masson, inżynier CNES, powiedział m.in.:

Masson said CNES is also working on a nuclear electric propulsion system that could be possibly used for a future mission to Mars. The project, called Democritos and funded through the EU's Horizon 2020 research program, is a joint project between several European and Russian research institutes

https://www.space.com/38597-europe-deep-space-gateway-module-plans.html

Zainteresowałem się tym tematem znalazłem info:


Atomowy silnik kosmiczny Rosjan

Rosjanie już od lat 60. ubiegłego wieku pracowali nad miniaturowymi reaktorami jądrowymi, a które to dałoby się zamontować w pojazdach znacznie mniejszych, niż okręty podwodne. Teraz agencja Rosatom chwali się, że ma gotowy projekt atomowego silnika kosmicznego, który skróci czas podróży na Marsa z 18 miesięcy, do zaledwie 6 tygodni
Pierwszy powstały w ten sposób reaktor TOPAZ-I był w stanie generować energię na poziomie 5 kV, a 12. kg zapas paliwa wystarczał na maksymalnie 5 lat pracy. Co ważne, całość ważyła zaledwie 320 kilogramów. Pierwsze próby kosmiczne przeprowadzono przy użyciu satelity Kosmos 1818.


http://www.prawica.net/3738
Jednak poszperałem dalej, bo stronka prawica to niezbyt wiarygodne źródło astronautyczne  ;)

No i znalazłem:

https://tech.wp.pl/atomowy-silnik-kosmiczny-rosjan-podroz-na-marsa-skroci-sie-do-6-tygodni-6034855777235585a

Teraz pytanie - czy to reaktor Topaz ma zasilać eurosyjski silnik elektryczny?  :)

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Październik 30, 2017, 17:00
Do zabawy potrzebujemy rozwiqazan co najmniej powyzej 100-200 kW, bo te wartosci sa w miare dostepne tradycyjnymi metodami tz.
z baterii slonecznych. Chyba, ze myslimy o wyprawach do Urana. Z powazaniem
                                                                                                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: itamm w Listopad 04, 2017, 15:28
Czy polska ma w planach testowanie rakiet ICBM?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Listopad 04, 2017, 15:45
Czy polska ma w planach testowanie rakiet ICBM?
          ... czy myslisz, ze ktokolwiek odpowiedzialby Ci na to pytanie merytorycznie?;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: perian w Listopad 04, 2017, 16:20
Czy polska ma w planach testowanie rakiet ICBM?

Biorąc pod uwagę zakaz rozpowszechniania technologii rakietowych ziemia - powietrze powyżej 300km zasięgu to zapomnij.

Nie mówiąc o tym, że nie ma kraju na świecie, który chciałby udostępnić "dostęp" do tej technologii dla jakiegoś kraju bez znaczenia. Wielkie mocarstwa same bardzo niechętnie strzelają balistycznymi bo to strasznie drogie jest.

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 04, 2017, 16:58
Czy polska ma w planach testowanie rakiet ICBM?

Nie! :)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Listopad 04, 2017, 20:03
No i jak widac z powyzszego, nie ma co liczyc na merytoryczne wypowiedzi;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: itamm w Listopad 12, 2017, 15:01
A ten silnik nasa X3 Hall to jest prawda? I czy możnaby było osiagnać ~2000kW w takim silniku
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Listopad 12, 2017, 15:28
A ten silnik nasa X3 Hall to jest prawda? I czy możnaby było osiagnać ~2000kW w takim silniku
           ... w misji jednego z planowanych na 2019 rok startow Falcon Heavy leci satelita gdzie nalezy sie spodziewac
zainstalowanego klastra 3 silnikow jonowych. Rozwiazanie wymaga rzad wielkosci mocy mniej, niz to co podales, ale i o rzad wielkosci wiecej niz to, co teraz uzywamy. Ile razy mam to pisac, nie potrzebujemy jednego duzego silnika ... Z powazaniem
                                              Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Marzec 21, 2018, 19:52
Vasimir to już chyba trup
         ... ze wzgledow politycznych byloby to mocno niekorzystne;-) Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Może jednak nie.
Czyżby projekt rozwoju silnika Vasimr nadal był kontynuowany ale z zasilaniem jądrowym?  :)

Advanced Vasimr plasma drives
https://www.nextbigfuture.com/2018/03/advanced-vasimr-plasma-drives-and-spacex-bfr-trip-times.html

The Vasimr rocket is on track to a 100-hour continuous firing this summer of the company’s VX200SSTM VASIMR® prototype at a power level of 100 kW. This would produce about 2 newtons of propulsion. It would be superior to current ion drives and would be 10-60 times more fuel efficient than chemical rockets.

(https://www.nextbigfuture.com/wp-content/uploads/2009/12/multimwvasimr-1.jpg?x71037)

A tu nowy typ napędu jonowego ?
https://www.nextbigfuture.com/2018/07/electrospray-ion-drive-scalable-to-thousands-of-times-the-thrust-of-existing-ion-drives.html

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 12, 2019, 14:28
Niestety wiadomości z trzeciej ręki i to niepewne źródło  :(

W najnowszym wywiadzie dla Rossijskaja Gazieta, Władimir Koszlakow, dyrektor generalny Centrum Badawczego Keldysza w Moskwie powiadomił o rakietowym silniku nuklearnym, który jest rozwijany od 2009 roku i przeszedł niedawno testy lądowe. Dowiedzieliśmy się, że silnik ten, gdy będzie gotowy, znajdzie zastosowanie w misjach kosmicznych.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosyjscy-naukowcy-buduja-nuklearny-silnik-ktory-moze-zrewolucjonizowac-podroze-kosmiczne

Wiadomo coś więcej w tej sprawie? NASA też miała testować swój silnik jądrowy i jakoś cisza w temacie?  :(
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 12, 2019, 18:19
VASMIR to juz trup. Mial byc test w tamtym roku pod koniec wakacji i .. .cisza ...
Problemem nie jest zasilanie, ale to ze to nie dziala dluzej niz kilka minut;-) Wiecej poweru nic tu nie
da;-) BTW, te 2N to w sumie nic specjalnego, mowili przedtem o 5N, cos mie wydaje, ze niedlugo startuje
misja z 3 silnikami jonowymi, robionymi juz teraz masowo. i lacznym ciagiem ponad 1N;-) A to juz nawet
hayabusha czy bepi maja po 4 silniczki, mysle, ze to sie da bardziej skalowac horyzontalnie;-) Z powazaniem
                                                                   Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Luty 12, 2019, 23:49
Niestety wiadomości z trzeciej ręki i to niepewne źródło  :(

W najnowszym wywiadzie dla Rossijskaja Gazieta, Władimir Koszlakow, dyrektor generalny Centrum Badawczego Keldysza w Moskwie powiadomił o rakietowym silniku nuklearnym, który jest rozwijany od 2009 roku i przeszedł niedawno testy lądowe. Dowiedzieliśmy się, że silnik ten, gdy będzie gotowy, znajdzie zastosowanie w misjach kosmicznych.

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosyjscy-naukowcy-buduja-nuklearny-silnik-ktory-moze-zrewolucjonizowac-podroze-kosmiczne

Wiadomo coś więcej w tej sprawie? NASA też miała testować swój silnik jądrowy i jakoś cisza w temacie?  :(

Cytat z tego wywiadu:
Cytuj
Silnik nuklearny może zrewolucjonizować misje kosmiczne z kilku powodów. Przede wszystkim skróci czas lotu. Według Władimira Koszlakowa, astronauci mogliby dotrzeć na Księżyc w kilka dni, natomiast lot na Marsa potrwałby 7-8 miesięcy. Co więcej, rosyjscy naukowcy stawiają na silnik, który będzie charakteryzował się możliwością szybkiego, wielokrotnego wykorzystania. Rakieta wyposażona w taki napęd, po lądowaniu na Księżycu lub na Marsie, mogłaby ponownie wystartować już w ciągu 48 godzin.


Za pomocą normalnych silników można dolecież na orbite Księżyca w kilka dni, i na obrite Marsa w pół roku, więc tutaj nie potrzeba żadnych nuklearnych silników.
A tutaj jest mowa najprawdopodobniej o silniku NERVA, tyle że z tego co mi sie wydaje to taki silnik, jest niewiele lepszy od klasycznych silników, więc nawet nie wiem czy by się opłacało, budować od podstaw coś takiego.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tantal w Marzec 17, 2019, 22:10
https://spacex.com.pl/wiadomosci/raptor-najlepszy-silnik-rakietowy-na-swiecie


Chyba nikt nie wrzucał linku na forum, a artykuł choć dość stary to bardzo wartościowy. Łopatologicznie jak krowie na rowie tłumaczący jak działają różne rodzaje silników. Oczywiście, z racji, że serwis promujący SpaceX to pisane mocno bałwochwalczym wobec ich osiągnięć. Tak czy inaczej nawet największy laik zrozumie różnice w konstrukcjach, wady i zalety różnych typów, różnice w osiągach, etc.

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Kwiecień 17, 2019, 11:31
Aerojet mimo przegranej AR-1 na kontrakt dla Vulcana nie poddaje się, rozwija dalej ten silnik i próbuje znaleźć dla niego zastosowanie w postaci następcy Delty II:

https://spacenews.com/aerojet-rocketdyne-proposes-using-ar1-for-medium-class-launch-vehicle/ (https://spacenews.com/aerojet-rocketdyne-proposes-using-ar1-for-medium-class-launch-vehicle/)

(https://spacenews.com/wp-content/uploads/2017/06/ar1-horizontal.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: anatolio w Sierpień 12, 2019, 14:39
Czytałem kilka doniesień o eksplozji prawdopodobnie rakiety o napędzie jądrowym na poligonie w Archangielsku: " Na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji przy testowaniu pocisku mogło dojść do wybuchu rakiety z napędem jądrowym - prawdopodobnie 9М730 Buriewiestnik - podał wcześniej Reuters. O okolicznościach wypadku mówił Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA." https://wiadomosci.wp.pl/tajemniczy-wypadek-w-rosji-wybuchl-maly-reaktor-jadrowy-6412722931243137a
Czy wie ktoś może więcej na ten temat?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Sierpień 12, 2019, 14:50
Czytałem kilka doniesień o eksplozji prawdopodobnie rakiety o napędzie jądrowym na poligonie w Archangielsku: " Na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji przy testowaniu pocisku mogło dojść do wybuchu rakiety z napędem jądrowym - prawdopodobnie 9М730 Buriewiestnik - podał wcześniej Reuters. O okolicznościach wypadku mówił Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA." https://wiadomosci.wp.pl/tajemniczy-wypadek-w-rosji-wybuchl-maly-reaktor-jadrowy-6412722931243137a
Czy wie ktoś może więcej na ten temat?
http://www.youtube.com/watch?v=LsDOuH91LEU
"A colleague mentioned that the incident may be related to Poseidon, not Burevestnik. Not much evidence, but Chernyshev mentioned that VNIIEF people are at Sevmash. Источник питания/reactor would fit this theory (not RTG - fissile materials were mentioned) Not liquid fuel, though"
https://twitter.com/russianforces/status/1160812362229780480
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Sierpień 12, 2019, 15:17
Chwilowo jest jedno wielkie zamieszanie informacyjne (częściowo celowe). Nie wiadomo co i na jakim obiekcie wybuchło (przewijają się wersje, ze pocisk Cirkon lub Burewiestnik, lub supertorpeda Posejdon, a nawet inne). Nie wiadomo czy był jakiś wyciek jądrowy. Nawet rosyjskie organy rządowe wydają sprzeczne komunikaty (2 albo 3 skoki promieniowania, nic o ewentualnym skażeniu). Wiadomo tylko, że 5 naukowców/techników zginęło, a 3 dalszych jest w stanie krytycznym.
Nawet nie ma co komentować bzdur z polskich portali o "wybuchu jądrowym".
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: juram w Sierpień 12, 2019, 15:39
Od dawna słyszymy o testowaniu elementów prototypu silnika z napędem jądrowym, a nie o rakiecie jako takiej.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Sierpień 12, 2019, 15:43
Od dawna słyszymy o testowaniu elementów prototypu silnika z napędem jądrowym, a nie o rakiecie jako takiej.
Wiesz, Posejdon podobno pływa od jakiegoś czasu, ale to jest torpeda będąca w istocie małym bezzałogowym okrętem podwodnym z reaktorem jądrowym.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Sierpień 12, 2019, 19:35
Aby wrócić do tematu wątku przypomnę nad czym pracowano w Związku Radzieckim na początku lat 80-tych i co mnie zafascynowało ze dwadzieścia lat temu. A mianowicie dość zaawansowane prace nad reaktorem jądrowym z rdzeniem w fazie gazowej z przeznaczeniem do napędu i zasilania pojazdów kosmicznych.
Trochę na ten temat w dwuczęściowym artykule z roku 1999:
http://engine.aviaport.ru/issues/05/page41.html (http://engine.aviaport.ru/issues/05/page41.html)
http://engine.aviaport.ru/issues/06/page12.html (http://engine.aviaport.ru/issues/06/page12.html)
Niestety najciekawsze ilustracje bez opisu ( ;)) np.:
(http://engine.aviaport.ru/issues/06/pic/pg12pc02.gif)


Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: station w Sierpień 13, 2019, 00:50
Chwilowo jest jedno wielkie zamieszanie informacyjne (częściowo celowe). Nie wiadomo co i na jakim obiekcie wybuchło (przewijają się wersje, ze pocisk Cirkon lub Burewiestnik, lub supertorpeda Posejdon, a nawet inne). Nie wiadomo czy był jakiś wyciek jądrowy. Nawet rosyjskie organy rządowe wydają sprzeczne komunikaty (2 albo 3 skoki promieniowania, nic o ewentualnym skażeniu). Wiadomo tylko, że 5 naukowców/techników zginęło, a 3 dalszych jest w stanie krytycznym.
Nawet nie ma co komentować bzdur z polskich portali o "wybuchu jądrowym".

Bzdury rzecz jasna bzdurami ale pamiętajmy, że Ruskie i tak nigdy Tobie prawdy nie powiedzą. U nich tak naprawdę „nic poważnego nie nastąpiło”, natomiast poważny problem będą bagatelizować i tak kombinować aby medialnie miało to jak najmniejszy wydźwięk. To u nich standard informacyjny czyli dezinformacja.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Slavin w Wrzesień 18, 2019, 15:27
Testy żagla słonecznego na statku LightSail 2 zakończone powodzeniem.

Na zdjęciu: Rozłożony żagiel słoneczny zarejestrowany przez kamerę na sondzie LightSail 2 podczas przelotu nad północną Australią. Źródło: Planetary Society.
(https://www.urania.edu.pl/sites/default/files/styles/max_1300x1300/public/2019-09/20190904_c1_2019-08-29_2355-gulf-carpentaria2-processed_f840.jpg?itok=lM0DcbXy)

Satelita LightSail 2 organizacji Planetary Society zademonstrował z powodzeniem działanie żagla słonecznego w celu podniesienia swojej orbity.

Satelita LightSail 2 został wysłany jako jeden z ładunków misji rakiety Falcon Heavy 25 czerwca br. 23 lipca po serii kontroli systemów, statek rozpoczął proces rozwijania żagla słonecznego, który miał służyć jako napęd do manewrów orbitalnych.

Jak działa żagiel słoneczny?

Podnoszenie orbity przy użyciu żagla słonecznego polega na jego odpowiednim zorientowaniu w zależności od obecnej pozycji na orbicie. Gdy statek podróżuje na orbicie okołoziemskiej oddalając się od Słońca orientuje żagiel tak, żeby pęd fotonów był częściowo przekazany do statku. Jest to bardzo niewielki, ale stały wzrost prędkości, który podnosi stopniowo orbitę. W czasie podróży w kierunku Słońca na orbicie, żagiel zwracany jest tak by pęd fotonów nie hamował statku.

Przez kolejne dni inżynierowie misji optymalizowali sposób w jaki statek orientował się z żaglem w przestrzeni. W ciągu czterech dni od tych poprawek statek zaczął regularnie zwiększać apogeum swojej orbity (podniósł je o 2 km). Zespół misji potwierdził, że podniesienie orbity nastąpiło na skutek działania żagla słonecznego.

LightSail 2 stał się pierwszym statkiem używającym żagla słonecznego do manewrów na orbicie okołoziemskiej i drugim kiedykolwiek takim statkiem (pierwsza była japońska misja IKAROS w 2010 roku).

Warto podkreślić, że LightSail jest projektem finansowanym przez społeczność i kilka firm partnerskich. Fundusze na statek zostały zebrane od 50 000 członków Planetary Society z ponad 100 państw, prywatnych darczyńców oraz firm. Łącznie ponad 10-letnia misja projektowania, budowy i wysłania statku kosztowała 7 mln dolarów.

Zespół misji nadal kontynuuje podnoszenie apogeum orbity. 5 sierpnia apogeum wzrosło o 3,2 km od czasu rozłożenia żagla. Perygeum orbity obniża się jednak na skutek coraz większego oporu szczątkowej atmosfery i w pewnym momencie we wrześniu działanie żagla przestanie kompensować straty energetyczne powodowane hamowaniem. Wtedy statek zacznie stopniowo spadać i po około roku spłonie w atmosferze.

W czasie przygotowywania tego artykułu, najnowsze parametry orbity z 13 września wynosiły 733 km (apogeum) na 699 kg (perygeum), czyli na skutek działania żagla słonecznego udało się podnieść najwyższy punkt na orbicie o około 8 km. Widać już jednak wyraźne spłaszczenie wykresu. To pokazuje, że żagiel już nie będzie w stanie kompensować strat wynikających z hamowania przez szczątkową atmosferę.

Wykres zmian apogeum i perygeum orbity sondy LightSail 2. Źródło: Planetary Society
(https://www.urania.edu.pl/sites/default/files/inline-images/pobrane.png)

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/testy-zagla-slonecznego-na-statku-lightsail-2-zakonczone-powodzeniem (https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/testy-zagla-slonecznego-na-statku-lightsail-2-zakonczone-powodzeniem)
http://www.planetary.org/explore/projects/lightsail-solar-sailing/lightsail-mission-control.html (http://www.planetary.org/explore/projects/lightsail-solar-sailing/lightsail-mission-control.html)


Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 18, 2019, 15:40
Tylko jedno przetarcie?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Wrzesień 18, 2019, 16:03
Z tym jedynym to bym nie przesadzal, dosc duzo satkow ma juz jakies zagielki
do zmian predkosci tj. hamowania. japonczycy tez jakis zagiel testowali
na orbicie Ziemi przed Ikarosem (mozliwe jednak, ze byl to tylko lot suborbitalny).

Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Luty 17, 2020, 09:47
Firma SteamJet Space opracowała swoją odmianę silnika "ekologicznego" na wodę do cubesatów, nieco podobną do wypróbowanego przez Japończyków (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=142.msg138554#msg138554 (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=142.msg138554#msg138554)), ale o ciągu kilkunastokrotnie większym i Isp przeszło dwukrotnie lepszym i o mniejszej masie. Ma on lecieć jeszcze w tym roku na satelicie SteamSat opracowanym przez wrocławską firmę SatRevolution o czym pisał Oroinid (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2549.msg141530#msg141530 (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2549.msg141530#msg141530)).
Strona firmy: https://steamjet.space/ (https://steamjet.space/)

(https://steamjet.space/wp-content/uploads/2018/06/satellite-small-txt-1.jpg)
(https://steamjet.space/wp-content/uploads/2018/06/satellite-big-txt-2.jpg)

Dane techniczne:
Cytuj
Propellant    Water
Power consumption   20-40 W
Specific impulse   >150 s
Thrust    15-20 mN
Total impulse   > 200 Ns
Wet mass   < 0.75 kg
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 17, 2020, 11:15
Nie wiem czemu slowo ekologiczny jest w cudzyslowiu? Pamietajcie, ze te poliwo jest ekologiczne i spokojne mozna je trzymac
pod siedzeniem w przedziale zalogowym statku kosmicznego;-) Chcielibyscie aby ktos tam trzymal karnister z kerazyna?;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Luty 17, 2020, 13:47
Nie wiem czemu slowo ekologiczny jest w cudzyslowiu? Pamietajcie, ze te poliwo jest ekologiczne i spokojne mozna je trzymac
pod siedzeniem w przedziale zalogowym statku kosmicznego;-) Chcielibyscie aby ktos tam trzymal karnister z kerazyna?;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
W przypadku takiego małego silnika, który jest alternatywą dla silnika jonowego w cubesatach i nie będzie nigdy wykorzystywany w lotach załogowych jest to tylko chwyt marketingowy.
Statki załogowe wymagają silników o dużo większym ciągu, poza zasięgiem takiego drobiazgu. Chyba, że chcesz ogrzewać wodę reaktorem jądrowym  ;).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 17, 2020, 13:52
Ale gdzies te silniki trzeba testowac;-) Zanim dojdziemy do rozwiazan na miare aquariusa ...
Trzeba to wpadkowac do cubesta lub, jak rosjanie swoj jodynkopluje, do progresa;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
Zrodla:
http://fiso.spiritastro.net/telecon13-15/Adamo_7-23-14/Adamo_7-23-14.pdf
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Luty 17, 2020, 14:15
Ale gdzies te silniki trzeba testowac;-) Zanim dojdziemy do rozwiazan na miare aquariusa ...
Trzeba to wpadkowac do cubesta lub, jak rosjanie swoj jodynkopluje, do progresa;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
Zrodla:
http://fiso.spiritastro.net/telecon13-15/Adamo_7-23-14/Adamo_7-23-14.pdf
Nie mieszaj rzeczy nieporównywalnych: co innego małe silniczki termiczne z różnymi czynnikami roboczymi (w tym wodą), silniki jonowe z różnymi czynnikami roboczymi (w tym jodem), a zupełnie co innego - jądrowe silniki termiczne z różnymi czynnikami roboczymi (w tym wodą rozkładaną termicznie na wodór i tlen).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 21, 2020, 08:54
To są prace nad redaktorem do zasilania elektrycznością statków czy do zasilania termicznych silników jądrowych?

https://www.spacedaily.com/m/reports/General_Atomics_delivers_nuclear_thermal_propulsion_concept_to_NASA_999.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Wrzesień 21, 2020, 10:04
To są prace nad redaktorem do zasilania elektrycznością statków czy do zasilania termicznych silników jądrowych?

To drugie (NTR), ale nie wygląda to na nic więcej niż prace koncepcyjne.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Wrzesień 21, 2020, 17:13
A KB Arsenał próbuje coś takiego:

Kratownice do mocowania systemu chłodzenia:
(https://imgur.com/9qzczC5.jpg)
Tutaj z osłonami:
(https://imgur.com/DLsyw2f.jpg)
Przedział napędowy z silnikami jonowymi
(https://imgur.com/GJo1tiX.jpg)
Panele radiatorów
(https://imgur.com/nbQb6YK.jpg)
http://www.youtube.com/watch?v=kxEGiCiYKiA
https://www.youtube.com/watch?v=kxEGiCiYKiA
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Wrzesień 22, 2020, 18:23
Wczorajszy udany test chińskiego silnika scramjet w locie: https://mp.weixin.qq.com/s/7mcnySMD9F_EW7aFEDW77w (https://mp.weixin.qq.com/s/7mcnySMD9F_EW7aFEDW77w)
Info oficjalne, ale brak niezależnego potwierdzenia i niewiele widać:

(https://mmbiz.qpic.cn/sz_mmbiz_jpg/207EeXjWkOpTJHXZ0C0cdGicssGgKJUfAzoI0ZRMUKoDzBbHicngSpUicfwpongF2A6lU6U9pXm2EibRWdrColTLKA/640?wx_fmt=jpeg&tp=webp&wxfrom=5&wx_lazy=1&wx_co=1)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 30, 2020, 19:02
Czy wojsko kolejny raz pomoże nam w astronautyce?  Właśnie DARPA finansuje prace nad demonstracją silnika NTR na orbicie okołoziemskiej
 :)

The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) just awarded a $14 million task order to Gryphon Technologies, a company in Washington, D.C., that provides engineering and technical solutions to national security organizations.

The money will support DARPA's Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO) program, whose main goal is to demonstrate a nuclear thermal propulsion (NTP) system in Earth orbit.


https://www.space.com/darpa-nuclear-thermal-rocket-for-moon-contract
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Wrzesień 30, 2020, 19:49
Mnie się marzy aby coś z tego wyszło (jak w serialu Expanse ;)):
https://www.psfc.mit.edu/sparc (https://www.psfc.mit.edu/sparc)

(https://www.psfc.mit.edu/files/psfc/styles/researchtopicimage/public/imce/research/topics/sparc/MIT_SPARC_2020_1000x450.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lyander w Wrzesień 30, 2020, 23:46
Daleka droga,prędzej doczekamy się micro-reaktorów i silników nuklearnych.Do tego trzeba uwzględnić eko-zajobów,to przeciwnik ideologiczny z którym ciężko rozmawiać.Budowa reaktora fuzyjnego to św Graal energetyki i każdy kto to zbuduje jest wygrany i nim trafi na orbitę to dłuuuuuga droga.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 14, 2020, 17:51
Sporo ekologów poprze elektrownie fuzyjne. Przecież pomogą nam przejść na gospodarkę bezemisyjną CO2 i ratować klimat. Zresztą wielu zmieniło pogląd na tradycyjną energetykę jądrowa i nie chce zamykania elektrowni jądrowych.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lyander w Październik 15, 2020, 14:46
Tak masz rację ,są ekolodzy i eko-zajoby,najgorzej że ta druga cześć jest bardziej hałaśliwa.To dzięki niej RFN pozbywa się atomu na rzecz wiatraków ,pva i... elektrowni gazowych i węglowych!!.To znam z autopsji,np.wiatraki są stawiane tam gdzie wiatry są nieefektywne energetycznie,problemem jest też utylizacja łopat itp.Jak powstanie pełnoprawny reaktor termo fuzyjny to się znajdzie i nowa Gretha  ;),teraz w szeregach ekologów jest sporo pokolenia obrażonego na rzeczywistość i fakty.To też znam z autopsji :-\ :-\.Może to co powiem jest herezją na tym portalu,ale już trwają przymiarki do ataku na przemysł kosmiczny i jego technologie.Jak Azja zbuduję taki reaktor i go wyniesie na orbitę to będzie wygrana... :'(
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 21, 2020, 12:56
Nowości z branży NTP tym razem z USA  8)

https://www.spacedaily.com/m/reports/Ultra_Safe_Nuclear_Technologies_delivers_advanced_Nuclear_Thermal_Propulsion_Design_to_NASA_999.html

Ciekawe kiedy taka rakieta z NTP mogłaby być zbudowana i przetestowana w przestrzeni kosmicznej?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Październik 21, 2020, 14:27
Nowości z branży NTP tym razem z USA  8)

https://www.spacedaily.com/m/reports/Ultra_Safe_Nuclear_Technologies_delivers_advanced_Nuclear_Thermal_Propulsion_Design_to_NASA_999.html

Ciekawe kiedy taka rakieta z NTP mogłaby być zbudowana i przetestowana w przestrzeni kosmicznej?
To tylko fragment większego projektu. Tutaj prezentacja sprzed roku: https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/rballard_ntp_update_oct2019_508.pdf (https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/rballard_ntp_update_oct2019_508.pdf)

(https://images92.fotosik.pl/433/e4356a72fe8fa9bb.png)

(https://images91.fotosik.pl/433/d03309bb715148ab.png)

Tu trochę nowszych doniesień: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/NASA-officials-get-update-on-nuclear-thermal-propu (https://www.world-nuclear-news.org/Articles/NASA-officials-get-update-on-nuclear-thermal-propu)

I równoległy projekt DARPA: https://world-nuclear-news.org/Articles/Gryphon-to-help-develop-HALEU-fuelled-cislunar-roc (https://world-nuclear-news.org/Articles/Gryphon-to-help-develop-HALEU-fuelled-cislunar-roc)

Podstawowy problem to wytworzenie HALEU z braku wirówek. Amerykański przemysł jądrowy jest swoim cieniem z wcześniejszych dekad. Nawet produkcja reaktorów wyniosła się poza USA. Prowadzone są głównie prace badawcze. Może za trzy lata Centrusowi uda się uruchomić swoje wirówki AC-100M w Piketon.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Listopad 27, 2020, 20:00
160 dni. Do frachtowca, którym powoził Pirx, jeszcze brakuje, ale i tak jest krok naprzód...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Listopad 28, 2020, 02:57
Rendery, rendery, rendery ... czasami wydaje sie, ze w tym peryferyjnym i zadymionym kawalku galaktyki nie za duzo sie dzieje.
Eksperymenty rosjan z kroplowym radiatorem i japonczykow z przesylem duzych energii, jakie odbywaja sie na ISS pokazuja,
ze jednak nie jest to do konca prawda. Oczywiscie rosyjski kosmiczny "ciagnik' nie pojawi sie w perspektywie 2-3 lat, ale dekada moze juz wystarczajaca ... Wiadomo, ze amerykanie kupili topazy (kosmiczne reaktory) do rosjan po upadku ZSRR, mozliwe, ze tez maja jakis analog takiego projektu. Troche inna droga podazaja Japonczycy, przymierzajac sie do "deep space OTV", pojazdow powracajacych an Ziemie, mysle, ze bedzioe to dosc zbiezne z tym co teraz robi hayabsuha2, mozliwe, ze projekt ten bedzie potem skalowany w gore, niekoniecznie w oparciu o technologei jadrowe ale np. zaglowce roznego typu.

Podobnie w przypadku rakiet, japonczycy wraz z europa ida powoli w strone ich reuzywalnosci rakiet ale z drugiej strony takze,
tworzenia rakiet bardziej efektywnych i mniejszych. Japonczykom pomoze w tym takze projekt WIRES - lotny model wahadlowca.
a w dziedziinie reuzywalnych rakiet projekty RV-X. Czy da sie zrobic cos malego potrafiacego poleciec w kosmos,
ewidentnie tak, najlepiej swiadczy o tym chocby wykorzystanie przez rosjan miga-31d jako nosiciela. Nie staraja sie zrobic od razu
analoga rosyjskiego Wulkana;-) Ale drobniesze projekty pewnie beda sie pojawiac, moze analogiczne jak np rosyjski Spiral.
Jakies doswiadczenie juz japonczycy maja, kiedys mieli projekt wahadlowca Hope. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Zrodla:
https://twitter.com/tomohiro_sw/status/1326496160106774528
https://www.mext.go.jp/kaigisiryo/content/000036409.pdf
https://twitter.com/SPACEWALKER_JP/status/1331070283407630338
https://twitter.com/PDAS_ogawa/status/1300962187381370882
https://twitter.com/ClosertoSpace/status/1328688501571936256
https://beyondnerva.com/2020/01/29/transport-and-energy-module/
http://www.projectrho.com/public_html/rocket/spacetug.php#temtug
https://twitter.com/ClosertoSpace/status/1312788132639760385
https://twitter.com/atomicarchive/status/1310943698390257664
https://www.asahi.com/articles/photo/AS20200926000706.html
http://stars.eng.shizuoka.ac.jp/english.html
https://vk.com/milinfolive?z=photo-123538639_457486470%2Falbum-123538639_00%2Frev
https://twitter.com/vladwlad777/status/1312788025181646851
https://www.jaxa.jp/projects/pr/brochure/pdf/08/kids_01.pdf
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1321945429311807489
https://twitter.com/Ninja998998/status/1310039783570370560
https://twitter.com/StefanBarensky/status/1327006572237688835
https://twitter.com/ClosertoSpace/status/1329511190532337664/photo/1
https://twitter.com/Nick_Stevens_Gr/status/1330478748064493568
https://sciences-techniques.cnes.fr/fr/themis-1er-exemplaire-du-reservoir-debout

https://www.tsniimash.ru/science/scientific-experiments-onboard-the-is-rs/cnts/experiments/kaplya_2/

(https://sun9-58.userapi.com/impf/H84QbvrEjr2ORg-_7WqC-MS6fQQ2yLl9f9gpQg/LJ-v3yHDnPc.jpg?size=1200x694&quality=96&proxy=1&sign=9988edbb250b7d775c07d87de357c318)
(https://pbs.twimg.com/media/EmipOb5U8AAdMu7?format=jpg&name=small)
(https://sciences-techniques.cnes.fr/sites/default/files/styles/large/public/drupal/202009/image/is_lanceurs_arianeworks_themis_roadmap.jpg?itok=tWfqcBJH)
http://www.youtube.com/watch?v=PRoWqe0yH94
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Grudzień 14, 2020, 14:32
Eksperymenty rosjan z kroplowym radiatorem

Nie widzę w linkach nic na ten temat. Jak to się nazywa po rosyjsku lub po angielsku?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudzień 16, 2020, 19:20
Wczoraj ArianeGroup podpisało kontrakt z ESA na wykonanie i przetestowanie europejskiego, odzyskiwanego stopnia rakiety nośnej.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Grudzień 16, 2020, 20:27
Ma lądować w stylu XX- czy XXI-wiecznym?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 16, 2020, 20:32
Ma lądować w stylu XX- czy XXI-wiecznym?

 ;D

Chyba to lądowanie ma być w stylu Falcona 9  :D
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tantal w Grudzień 17, 2020, 03:58

Zacząłem czytać na temat silnika Prometeusz, który ma być tam stosowany.

https://www.eucass.eu/doi/EUCASS2017-537.pdf

Silnik na metan, z możliwością gaszenia i ponownego odpalania w locie, ze sterowanym ciągiem. Na pierwszy rzut oka coś mi to przypomina ;) Choć chyba konstrukcja trochę prostsza od Raptora, może niech się wypowiedzą osoby z inżynierską wiedzą?

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: robinson w Grudzień 17, 2020, 06:39
Bardziej chyba do Merlina , sądząc po wielkiej rurze wydechowej. Paliwem bedzie tylko metan i lox.
Pzdr


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Grudzień 18, 2020, 19:07
Rogozin pochwalił się testem ogniowym "najmocniejszego w świecie" silnika RD-171MW w pełnym zakresie: https://twitter.com/Rogozin/status/1339968380850331655 (https://twitter.com/Rogozin/status/1339968380850331655)
Na pytanie, czy opublikuje film z testu odpowiedział, że następnym razem. ;)

(https://naked-science.ru/wp-content/uploads/2020/12/EpiGI_IXYAQwwhD.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 27, 2020, 18:17
Więcej szczegółów o planowanym atomowym napędzie made in USA. Oby tylko Biden nie skasował tych projektów  :(

https://kopalniawiedzy.pl/naped-atomowy-pojazd-kosmiczny-misja-na-Marsa,33127?fbclid=IwAR3PEO10eNgi2Md_mXnZ1EcDxCdULPvH_ovADKG3ow4VEZXdE6LYFmBuA-Q
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: artpoz w Styczeń 20, 2021, 08:29
Z wczorajszej wypowiedzi pracownika NASA wynika, że podczas testu SLS Hot Fire, na początku silniki RS-25 pracowały z ciągiem 109%. Jak to możliwe? 109% w stosunku do czego? Chodzi o wartość znamionową pierwszej wersji silnika? Czy to wynika z przestarzałego software napisanego jeszcze w Fortranie, bo i z takim wyjaśnieniem się spotkałem?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kakmar w Styczeń 20, 2021, 12:18
Z wczorajszej wypowiedzi pracownika NASA wynika, że podczas testu SLS Hot Fire, na początku silniki RS-25 pracowały z ciągiem 109%. Jak to możliwe? 109% w stosunku do czego? Chodzi o wartość znamionową pierwszej wersji silnika? Czy to wynika z przestarzałego software napisanego jeszcze w Fortranie, bo i z takim wyjaśnieniem się spotkałem?
(https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2020/12/RS-25-Evolution-For-SLS-1170x877.jpg)

Tak niby wygląda rozwój RS25

Poniżej artykuł

https://www.nasaspaceflight.com/2020/12/nasa-aerojet-plan-busy-2021-test-schedule/ (https://www.nasaspaceflight.com/2020/12/nasa-aerojet-plan-busy-2021-test-schedule/)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Styczeń 24, 2021, 14:01
Po prostu w stosunku do nominalnego 100% ciągu silnik ma pewną rezerwę mocy/ciągu, z która może pracować przez ograniczony czas i jest ona rutynowo używana. Z tego co pamiętam z tekstów nt. lotów wahadłowców STS normalną procedurą podczas startów było wykorzystanie tej rezerwy w pewnym przedziale trajektorii lotu. A silniki rakiety SLS są wersja rozwojową tamtych, jak wiadomo.  Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, to podczas rozpędzania promu po starcie stosowano przez krótki czas 110% nominalnego ciągu. Tę wartość pamiętam chyba z artykułu w "Astronautyce" opisującego szczegółowo (przebieg danych z telemetrii układów napędowych) sekwencję tragicznego startu "Challengera" w 1986 r.
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 02, 2021, 17:40
Czy w tej chwili gdzieś na świecie prowadzi się na poważnie badania nad napędami "rodem z SF"?
EmDrive'em zajmują się już chyba tylko Chińczycy, ale dawno niczego nie było słychać, więc pewnie nawet oni stracili już wiarę.
Coś innego?
Napęd jądrowy inny niż NTR?   
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: bombastik w Luty 03, 2021, 10:33
Czy w tej chwili gdzieś na świecie prowadzi się na poważnie badania nad napędami "rodem z SF"?
EmDrive'em zajmują się już chyba tylko Chińczycy, ale dawno niczego nie było słychać, więc pewnie nawet oni stracili już wiarę.
Coś innego?
Napęd jądrowy inny niż NTR?   

https://www.geekweek.pl/news/2021-02-02/powstaje-naped-plazmowy-ktory-pozwoli-poleciec-na-marsa-w-zaledwie-3-tygodnie/?fbclid=IwAR2jwgMrX3gfJamDBFlbFzuolgqQs7jZHCeirjLLdP7gnLtZp54N2u7dAmk

Strona niezbyt naukowa, ale masz przyczółek do dalszego szukania ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Luty 03, 2021, 10:38
Czy w tej chwili gdzieś na świecie prowadzi się na poważnie badania nad napędami "rodem z SF"?
EmDrive'em zajmują się już chyba tylko Chińczycy, ale dawno niczego nie było słychać, więc pewnie nawet oni stracili już wiarę.
Coś innego?
Napęd jądrowy inny niż NTR?   

https://www.geekweek.pl/news/2021-02-02/powstaje-naped-plazmowy-ktory-pozwoli-poleciec-na-marsa-w-zaledwie-3-tygodnie/?fbclid=IwAR2jwgMrX3gfJamDBFlbFzuolgqQs7jZHCeirjLLdP7gnLtZp54N2u7dAmk

Strona niezbyt naukowa, ale masz przyczółek do dalszego szukania ;)

O tym silniku czytałem w zeszłym tygodniu, wygląda obiecująco ale na razie to tylko prace teoretyczne. No i jak zawsze przy tego typu silnikach pytanie jest czym to zasilać? Wydaje mi się, że większym problemem niż nowsze silniki jest opracowanie źródła energii bo to jest chyba główne ograniczenie nawet przy tych silnikach które już teraz mamy.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 05, 2021, 17:20
No niby jest program reaktora Kilopower, ma być zresztą sercem państwowego amerykańskiego NTR-a.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tantal w Luty 07, 2021, 17:12





Nie kojarzę czy to gdzieś było, nigdzie na forum nie znalazłem. Podobnie też jak tego na czym ma polegać "hybrydowość" tego tajwańskiego ustrojstwa rodem z uniwersyteckiego hubu ARRC


2nd stage of the rocket successfully hovered for 25s resulting in fulfilment of all the major requirements for the tethered hovering test. Coming up next, we aim for a test flight of HTTP-3A second stage!


https://twitter.com/ARRCRocket/status/1304160215701565440 (https://twitter.com/ARRCRocket/status/1304160215701565440)

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 07, 2021, 17:39
Czy w tej chwili gdzieś na świecie prowadzi się na poważnie badania nad napędami "rodem z SF"?
EmDrive'em zajmują się już chyba tylko Chińczycy, ale dawno niczego nie było słychać, więc pewnie nawet oni stracili już wiarę.
Coś innego?
Napęd jądrowy inny niż NTR?   
           .. wszyscy prowadza takie badania;-) A dokladnie, powoli pojawiaja sie kolejne sondy z coraz wiekszymi silnikami jonowymi lub
klastrami tych silnikow. Troche to jeszcze potrwa, ale w perspektywie 1-2 roku beda juz silnki o ciagu powyzej 1N (fejkowy vesimr  mial miec 5N) , tak samo w perspektywie 5 lat powinno sie pojawic  zasilanie na poziomie  30-50kw. Nic wiecej nie potrzeba;-)
Przykladem misji, ktora moze zostac zrealizowana dzieki temu, to MSR. Z powazaniem
                                                                                                                                                              Adam Przybyla 
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 08, 2021, 20:40
Nie potrzeba więcej do ślamazarnej eksploracji automatycznej, ale do załogowej jonowce są średnio przydatne, bo człowiek nie dąb Bartek.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 08, 2021, 21:04
Nie potrzeba więcej do ślamazarnej eksploracji automatycznej, ale do załogowej jonowce są średnio przydatne, bo człowiek nie dąb Bartek.
           ... bez przesady, BEO moze byc juz realnie w zasiegu, tak jak teraz LEO. I tak nie mamy pancerzyka na promieniowanie
wiec nic nam supernaped nie da... jak ludzie posiedza z miesiac na BEO to bedzie mozna cos dalej ruszyc.
Generalnie to da sie to pozenic o ile bylaby jakas obrzydliwie droga rakieta konwencjonalna potrafiaca nadac
samym kosmonautom jakies duze dv w realnym czasie. Kasacja SLS pokazuje, ze inne problemy na teraz
jednak przewazaja tj. np. to promieniowanie. Zreszta, czlowiek tez moze cos bedzie potrafil, podawalem ostatnie badania
japonczykow, pod ktorymi jak zwykle podpisali sie tez amerykance. Myszki hibernowac juz potrafia, moze da sie
na .. wiekszych myszkach ... ;-) Z powazaniem
                                                              Adam Przybyla
Zrodla:
https://www.the-scientist.com/news-opinion/discovered-brain-cells-that-control-hibernation-like-states-67624
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 13, 2021, 21:29
Nowy raport NASA wzywa do rozwoju do agresywnego finansowania napędów jądrowych:
 
https://futurism.com/the-byte/nasa-report-aggressive-funding-nuclear-powered-mars-mission

Oby wreszcie ruszyło się coś w tym temacie na poważne. No i przydałby się jakiś link od samej NASA  ;)

I jeszcze kolejna wiadomość:

Firma Ultra Safe Nuclear Corporation przygotowała na NASA projekt budowy termicznego napędu nuklearnego. Silnik ma wykorzystywać mikrowybuchy jądrowe do nadania pędu pojazdowi kosmicznemu. W silniku znajduje się reaktor nuklearny, który służy do podgrzania ciekłego wodoru. Wysoka temperatura powoduje rozprężenie się paliwa, a następnie jest wyrzucane ono z ogromną prędkością z dysz, co skutkuje osiągnięciem potężnego ciągu.

Naukowcy z USNC obliczyli, że podróż na Marsa za pomocą budowanego przez nich silnika nuklearnego skróci się do zaledwie 3 miesięcy. Co ciekawe, jest on bardzo łatwy i tani w produkcji, dzięki czemu można będzie wyposażać w taki system dowolne pojazdy kosmiczne. Inżynierowie tłumaczą, że w latach 40. ubiegłego wieku, gdy tworzono projekty takich silników, nie tylko konstrukcje takie były zbyt ciężkie, ale w dodatku nie było możliwe sterowanie wektorem ciągu, co sprawiało, że silniki nie miały praktycznego zastosowania.


NASA niedawno ogłosiła, że w pierwsze takie jednostki mają zostać wyposażone pojazdy w drugiej połowie lat 20. XXI wieku. Niezależnie od NASA, swoje prace nad napędami nuklearnymi prowadzi armia USA. Prawdopodobnie pierwsze pojazdy z takim napędem pojawią się na orbicie w ciągu najbliższych 2 lat.

Niedawno SpaceX wygrało przetarg na wyniesienie na orbitę tajemniczego pojazdu, który ma być większy od mini-wahadłowca X-37B. Jest wielce prawdopodobne, że może chodzić o pojazd eksperymentalny, na pokładzie którego znajdzie się właśnie nuklearny napęd termiczny. Być może po realizacji tego przedsięwzięcia dowiemy się nieco więcej o testowanych technologiach i planów związanych z ich wykorzystaniem.


https://www.geekweek.pl/news/2021-02-08/najblizsze-lata-zaowocuja-powstaniem-superszybkich-napedow-do-podrozy-po-kosmosie/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 15, 2021, 12:57
   
ROCKET SCIENCE
Space Nuclear Propulsion Technologies central to future of Mars Exploration
by Staff Writers
Washington DC (SPX) Feb 15, 2021

The study - undertaken by the Space Nuclear Propulsion Technologies Committee - was sponsored by NASA. The National Academies are private, nonprofit institutions that provide independent, objective analysis and advice to the nation to solve complex problems and inform public policy decisions related to science, technology, and medicine. They operate under an 1863 congressional charter to the National Academy of Sciences, signed by President Lincoln.

Using nuclear propulsion technologies to support a human mission to Mars in 2039 will require NASA to pursue an aggressive and urgent technology development program, says a new report from the National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine.

NASA should commit within the year to conducting an extensive and objective assessment of the merits and challenges of using different types of space nuclear propulsion systems and to making significant technology investments this decade. Such a program must include subsystem development, prototype systems, ground testing, and cargo missions as a means of flight qualification prior to first crewed use, the report says.


https://www.spacedaily.com/reports/Space_Nuclear_Propulsion_Technologies_central_to_future_of_Mars_Exploration_999.html

Zastanawiam się czy ZUMA sprzed kilku lat mogła nie być taką misją testową NTR?  :D Nic o niej nie wiadomo czy w ogóle dotarła na orbitę, czy i gdzie lata? Może koło ogonka miała NTR i pomyka pomiędzy satelitami nie dając się złapać szukaczom tajnych satelitów ala X 37  ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Aga Bej w Luty 15, 2021, 13:56
   


Zastanawiam się czy ZUMA sprzed kilku lat mogła nie być taką misją testową NTR?  :D Nic o niej nie wiadomo czy w ogóle dotarła na orbitę, czy i gdzie lata? Może koło ogonka miała NTR i pomyka pomiędzy satelitami nie dając się złapać szukaczom tajnych satelitów ala X 37  ;)

Raczej nie. Jakby komuś nagle z nieba zaczęły spadać kawałki uranowych prętów do ogródka, to by była afera do piekła i z powrotem ;D . Za to moja ulubioną teorią spiskową jest to, że Zuma sobie cały czas lata i zumuje, a jej rzekoma awaria była dezinformacją  8).
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Borys w Luty 15, 2021, 14:17
Zastanawiam się czy ZUMA sprzed kilku lat mogła nie być taką misją testową NTR?  :D Nic o niej nie wiadomo czy w ogóle dotarła na orbitę, czy i gdzie lata? Może koło ogonka miała NTR i pomyka pomiędzy satelitami nie dając się złapać szukaczom tajnych satelitów ala X 37  ;)

Spokojnie - póki co, wyżej wymieniona firma nie zbudowała nawet makiety reaktora, a co dopiero mówić o działającym NTR.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Luty 17, 2021, 13:31

Zacząłem czytać na temat silnika Prometeusz, który ma być tam stosowany.

https://www.eucass.eu/doi/EUCASS2017-537.pdf

Silnik na metan, z możliwością gaszenia i ponownego odpalania w locie, ze sterowanym ciągiem. Na pierwszy rzut oka coś mi to przypomina ;) Choć chyba konstrukcja trochę prostsza od Raptora, może niech się wypowiedzą osoby z inżynierską wiedzą?

Z tego co ostatnio widze, to Raptor nie ma za specjalnie możliwości ponownego odpalenia w locie, a przynajmniej nic na to nie wskazuje.


O tym silniku czytałem w zeszłym tygodniu, wygląda obiecująco ale na razie to tylko prace teoretyczne. No i jak zawsze przy tego typu silnikach pytanie jest czym to zasilać? Wydaje mi się, że większym problemem niż nowsze silniki jest opracowanie źródła energii bo to jest chyba główne ograniczenie nawet przy tych silnikach które już teraz mamy.

Jak na moje oko nic z tego nie będzie, przecież tutaj jest obecna odwieczna zasada, według której rakieta chcąc gdzieś dolecieć musi się od czegoś odepchnąć, i tutaj zawsze jest tak że odpycha się od wyrzucanego za siebie paliwa, i niby jak w tym plazmowym silniku ma to zostać zmienione? żeby dolecieć na orbitę Marsa w 3 tygodnie, to trzeba osiągnąć dość duże prędkości, tak ze 100 tyś. kilometrów na godzinę, to jest dosyć sporo, w tej sytuacji ten plazmowy silnik, by był mocniejszy od tych których się używa obecnie, można by za pomocą takiego spokojnie polecieć z Ziemi na orbitę, coś mi się zdaje że to są jakieś brednie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Luty 18, 2021, 08:29
O tym silniku czytałem w zeszłym tygodniu, wygląda obiecująco ale na razie to tylko prace teoretyczne. No i jak zawsze przy tego typu silnikach pytanie jest czym to zasilać? Wydaje mi się, że większym problemem niż nowsze silniki jest opracowanie źródła energii bo to jest chyba główne ograniczenie nawet przy tych silnikach które już teraz mamy.

Jak na moje oko nic z tego nie będzie, przecież tutaj jest obecna odwieczna zasada, według której rakieta chcąc gdzieś dolecieć musi się od czegoś odepchnąć, i tutaj zawsze jest tak że odpycha się od wyrzucanego za siebie paliwa, i niby jak w tym plazmowym silniku ma to zostać zmienione? żeby dolecieć na orbitę Marsa w 3 tygodnie, to trzeba osiągnąć dość duże prędkości, tak ze 100 tyś. kilometrów na godzinę, to jest dosyć sporo, w tej sytuacji ten plazmowy silnik, by był mocniejszy od tych których się używa obecnie, można by za pomocą takiego spokojnie polecieć z Ziemi na orbitę, coś mi się zdaje że to są jakieś brednie.

Te silniki tak jak silniki jonowe da się użyć tylko w kosmosie, o startowaniu z Ziemi nie ma mowy. I faktycznie są lepsze bo są o wiele wydajniejsze od silników chemicznych, używając mniej paliwa potrafią nadać pojazdowi większą prędkość. Problemem zawsze, jak pisałem wyżej, w tego typu rozwiązaniach było źródło energii bo takiego potrzebują aby działały.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tantal w Luty 18, 2021, 10:20
Aż się prosi o mały reaktor atomowy. Wtedy energii mamy pod dostatkiem, możemy nawet niewielkim jonom nadawać duże przyspieszenia.
Raptop nie ma możliwości odpalania.... LOL  ::)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Luty 18, 2021, 11:09
Aż się prosi o mały reaktor atomowy. Wtedy energii mamy pod dostatkiem, możemy nawet niewielkim jonom nadawać duże przyspieszenia.
Raptop nie ma możliwości odpalania.... LOL  ::)
             ... wiesz, problem jest z tym, ze ciepla tez jest od groma, wiecej go trzeba tracic niz idzie na "fruwanie po kosmosie";-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: wini w Marzec 10, 2021, 09:36
Nie wiem czy to dobre miejsce, jak coś to przenieście.

W styczniu pojawiła się nowa praca dotycząca napędu warp (rozwinięcie idei napędu alcubierre'a). Na ile rozumiem, mam nadzieje że dobrze, to po raz pierwszy opracowano matematyczny model działania takiego silnika w ramach fizyki jaką znamy. Poniżej link do pracy, za cienki jestem żeby ją ogarnąć ale może mamy tu jakiegoś fizyka;)

https://arxiv.org/abs/2102.06824

A tutaj trochę bardziej przystępne omówienie wyników tej pracy:

https://www.youtube.com/watch?v=8VWLjhJBCp0
http://www.youtube.com/watch?v=8VWLjhJBCp0
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Marzec 10, 2021, 17:19
Nie wiem czy to dobre miejsce, jak coś to przenieście.

W styczniu pojawiła się nowa praca dotycząca napędu warp (rozwinięcie idei napędu alcubierre'a). Na ile rozumiem, mam nadzieje że dobrze, to po raz pierwszy opracowano matematyczny model działania takiego silnika w ramach fizyki jaką znamy.



Z tego co się orientuje, to fizyka jaką znamy, nie pozwala na ściskanie przestrzeni szybciej niż prędkość światła, więc taki statek kosmiczny z napędem  alcubierre'a, będzie mógł maksymalnie poruszać się z prędkością światła (w końcu fale grawitacyjne poruszają się z prędkością światła, nigdzie nie zaobserwowano żeby działo się inaczej) co powoduje że tego rodzaju napęd, nie jest lepszy od konwencjonalnych napędów.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Marzec 15, 2021, 22:45
Nie ma w znanej fizyce nic co by ograniczało prędkość procesów samej przestrzeni.
Wiele wskazuje na to, iż w początkowej fazie po wielkim wybuchu przestrzeń powiększała się szybciej niż z prędkością światła
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Marzec 16, 2021, 11:01
Nie ma w znanej fizyce nic co by ograniczało prędkość procesów samej przestrzeni.



Skąd masz takie informacje? przecież fale grawitacyjne a więc i odkształcanie się przestrzeni mają swoje ograniczenie którym jest prędkość światła, gdyby tutaj nie było ograniczeń, to połączenie się dwóch oddalonych od nas o miliard lat świetlnych czarnych dziur, byśmy mogli obserwować praktycznie od razu, a przecież tak nie jest, tutaj trzeba czekać miliard lat, aż ta fala grawitacyjna do nas dotrze.



Wiele wskazuje na to, iż w początkowej fazie po wielkim wybuchu przestrzeń powiększała się szybciej niż z prędkością światła



Prędkość rozszerzania się przestrzeni, jest czymś innym niż sam fakt poruszania się w tej przestrzeni.





Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwiecień 18, 2021, 22:28
The Defense Advanced Research Projects Agency awarded three contracts this week to design a nuclear thermal propulsion system that will operate above low Earth orbit in 2025.

General Atomics, Blue Origin, and Lockheed Martin are the prime contractors for the deal, according to a DARPA press release.


"This first phase of the DRACO program is a risk reduction effort that will enable us to sprint toward an on-orbit demonstration in later phases," said Maj. Nathan Greiner, USAF, program manager for DRACO, said in the release.

The first phase of the program will last 18 months and consist of two tracks: Track A, which will entail the preliminary design of an NTP reactor and propulsion subsystem concept, and Track B, which will produce an Operational System spacecraft concept to meet mission objectives and design a Demonstration System spacecraft concept.

General Atomics will work on Track A, and Blue Origin and Lockheed Martin will independently perform the Track B work to develop OS and DS spacecraft designs.


https://www.spacedaily.com/reports/DARPA_awards_3_deals_for_work_on_nuclear_propulsion_system_999.html
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Kwiecień 29, 2021, 23:21

Prędkość rozszerzania się przestrzeni, jest czymś innym niż sam fakt poruszania się..

No właśnie, napęd WARP tak zwany powoduje, że statek nie porusza się w przestrzeni.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Kwiecień 30, 2021, 11:16
https://space24.pl/efekty-programu-esa-pliis-2-grace-i-polski-ekonaped-satelitarny-miniseria

GRACE to akronim nazwy projektu rozwojowego z lat 2015-2018, realizowanego głównie przez polskie podmioty na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach inicjatywy Polish Industry Incentive Scheme. Jego pełna nazwa (GReen bi-propellant apogee rocket engine for future spACEcraft) zwraca uwagę na ambitne założenie opracowania rakietowego silnika satelitarnego na ekologiczny materiał pędny, mogący zastąpić toksyczną, żrącą oraz trudną w składowaniu i obsłudze hydrazynę. O pomyślnym rezultacie prac w projekcie GRACE przypominała niedawno Europejska Agencja Kosmiczna w komunikacie z lutego 2021 roku, zwracając uwagę na osiągnięty w Polsce poziom "doskonałości technicznej w obszarze napędów rakietowych".

https://space24.pl/cache/img/840_472_matched__qs7xhi_GRACEfotILOT.jpg

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Maj 20, 2021, 17:26
Silniki z efektem Halla z 801. Instytutu CASC. Isp=3300s, ciąg 1.07N(chyba, że przestawili kropkę dziesiętną ;)):
(https://live.staticflickr.com/65535/51191211704_5335208e1f_h.jpg)
(https://live.staticflickr.com/65535/51189737947_c94fd3381f_h.jpg)

Podobno skompletowany silnik YF-130F o ciągu przekraczającym 500T dla CZ-9 gotowy do prób.

(https://images90.fotosik.pl/503/9db8e39108d8e0a3.jpg)

Na filmie jednak jeszcze pokazane starsze próby turbopomp:
https://www.youtube.com/watch?v=-gufqnu7mDA (https://www.youtube.com/watch?v=-gufqnu7mDA)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Czerwiec 07, 2021, 08:48

Prędkość rozszerzania się przestrzeni, jest czymś innym niż sam fakt poruszania się..

No właśnie, napęd WARP tak zwany powoduje, że statek nie porusza się w przestrzeni.

Taki napęd polega na ściskaniu i rozciąganiu przestrzeni, a takie rzeczy dzieją sie najprawdopodobniej za pomocą jeszcze  nie odkrytych cząstek którymi są grawitony, a grawitony jeśli faktycznie istnieją poruszają sie z prędkością światła, więc maksymalna prędkość WARP to prędkość światła.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 0x3ffe w Czerwiec 07, 2021, 17:53

Prędkość rozszerzania się przestrzeni, jest czymś innym niż sam fakt poruszania się..

No właśnie, napęd WARP tak zwany powoduje, że statek nie porusza się w przestrzeni.

Taki napęd polega na ściskaniu i rozciąganiu przestrzeni, a takie rzeczy dzieją sie najprawdopodobniej za pomocą jeszcze  nie odkrytych cząstek którymi są grawitony, a grawitony jeśli faktycznie istnieją poruszają sie z prędkością światła, więc maksymalna prędkość WARP to prędkość światła.

Grawitony z prędkością światła ? Te gdybania dzisiejszej fizyki są jak bajki dla naiwnych dzieci...
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Czerwiec 08, 2021, 08:05
Grawitony z prędkością światła ? Te gdybania dzisiejszej fizyki są jak bajki dla naiwnych dzieci...

Jakie gdybania? widzę że cie coś omineło, przecież już odkryto fale grawitacyjne, wiadomo z jakimi prędkościami sie poruszają.
No chyba że wymyślisz jakieś nowe fale grawitacyjne, które będą mogły, poruszać sie dużo szybciej.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ah w Sierpień 01, 2021, 14:48
Wersja anglojęzyczna bardzo fajnej infografiki na temat rozwijanych w Chinach silników rakietowych z podziałem na finansowanie państwowe i prywatne oraz cykle pracy i paliwa:

(https://images90.fotosik.pl/525/cef92ca00d343080.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: 19Grzesiek77 w Sierpień 15, 2021, 13:18
Wersja anglojęzyczna bardzo fajnej infografiki na temat rozwijanych w Chinach silników rakietowych z podziałem na finansowanie państwowe i prywatne oraz cykle pracy i paliwa:

(https://images90.fotosik.pl/525/cef92ca00d343080.jpg)


Widzę od jakiegoś czasu  ,że w badaniach kosmicznych a konkretnie rakietach Chińczycy poszli po rozum do głowy i próbują połączyć państwowe firmy organizacje i instytucje  z prywatnymi firmami . Ciekawe co z tego wyjdzie.
Nie wiem dlaczego tego samego nie robią jeśli chodzi o silniki lotnicze do samolotów(bojowych , cywilnych, transportowych itd) - tam mają chyba tylko jedną firmę państwową(silniki do samolotów bojowych) która je produkuje - efekt : nie potrafią do tej pory nie tylko wyprodukować silnika klasy AL-31 czy F-110 ale nawet słabszych jak M 53 czy RD 33
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Sierpień 19, 2021, 10:00
Pierwszy na świecie udany „eksperyment demonstracyjny silnika detonacyjnego do eksploracji kosmosu” z rakietą sondującą S-520-31
czyli japonczycy ida do przodu, detonacyjne silniki nie sa nowe, szkoda, ze to nie ten z CBKowego pudelka ...
Z powazaniem
                     Adam Przybyla
Zrodla:
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1428212899512606725
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Sierpień 19, 2021, 10:38
Wygląda to naprawdę fascynująco! Czy na pewno chodziło Ci o CBK, a nie o Instytut Lotnictwa?

M. Folusiak, K. Swiderski i P. Wolanski, "Numerical Modeling of the RDE,” Transactions on Aerospace
Research, tom 4, nr 261, pp. 13-47, 18 02 2020; DOI: 10.2478/tar-2020019.

A. Okniński, J. Kindracki i P. Wolański, "Rocket rotating detonation engine flight demonstrator,” Aircraft
Engineering and Aerospace Technology, tom 88, nr 4, pp. 48491, 2016; https://doi.org/10.1108/AEAT07-2014-0106
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Sierpień 24, 2021, 15:23
Szkoda, że żadnych detali technicznych nie podają, choćby nieco mniej ogólnikowo o możliwych zastosowaniach takiego silnika.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Sierpień 24, 2021, 16:42
Przy okazji silnikow, japonia w 2022 roku wyniesie na orbite satelite ETS-9 z trzema silnikami jonowymi:
dwa SPT-140 produkowane w kaliningradzie o mocy 5 kW i  jeden BBM4  o mocy 6 kW silnik Halla na ksenon
w 100% wyprodukowany w Japonii.  Satelita bedzie mial zasilanie z bateri slonecznych o mocy okolo 20kW, czyli troche mniej
niz niektore, znajdujace sie juz w budownie satelity europejskie. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Zrodla:
http://electricrocket.org/2019/441.pdf
https://www2.nict.go.jp/spacelab/pj_ets9.html
(https://www2.nict.go.jp/spacelab/assets/pj/ets9.png)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Wrzesień 17, 2021, 12:10
Zespół inżynierów z Działu Napędów Lotniczych przeprowadził pierwszą na świecie, udaną próbę lotu rakiety doświadczalnej napędzanej silnikiem rakietowym wykorzystującym proces wirującej detonacji, zasilanego ciekłymi materiałami pędnymi - a w zasadzie pierwszy lot gdzie ciąg takiego silnika był większy od masy rakiety. Do napędu rakiety wykorzystano detonacyjny silnik stożkowy opracowany przez dr. inż. Michała Kawalca, który również kierował zespołem budującym rakietę i doświadczalnym lotem tej rakiety. Próbę przeprowadzono 15 września br. na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą.

Silnik rakietowy, zgodnie z planem, pracował przez 3,2 s rozpędzając rakietę do prędkości około 90 m/s, co pozwoliło na osiągnięcie przez rakietę pułapu 445 m.

Była to pierwsza w świecie próba wykorzystania do napędu rakiety silnika detonacyjnego zasilanego ciekłymi materiałami pędnymi, ciekłym propanem oraz ciekłym podtlenkiem azotu.

Szczegóły i zalety tego rozwiązania:
   Wykorzystany do napędu silnik był chłodzony oboma składnikami materiału pędnego.
   Zastosowanie tzw. regeneracyjnego chłodzenia silnika pozwala na odzyskanie ciepła z detonacyjnej komory spalania przekazywanego do ścianek silnika. Ciepło to ogrzewa więc oba czynniki chłodzące silnik, propan i podtlenek azotu, które o podwyższonej temperaturze są doprowadzane do komory detonacyjnej silnika. Dzięki temu, tzw. „straty ciepła na chłodzenie” są odzyskiwane i możliwe jest uzyskanie większej sprawności silnika.
   Wykorzystanie w komorze silnika procesu wirującej detonacji pozwala na uzyskanie większej sprawności silnika, gdyż w procesie detonacji, w odróżnieniu od klasycznego spalania deflagracyjnego, ciśnienie rośnie (tzw. Pressure Gain Combustion – spalanie powodujące wzrost ciśnienia). 
   Dodatkowo z uwagi na bardzo dużą gęstość wydzielanej energii silnik jest znacznie mniejszy, bardziej zwarty, a w efekcie – lżejszy.

Wykorzystanie do napędu rakiet silnika z wirującą detonacją umożliwi więc poprawienie efektywności napędu oraz zwiększenie osiągów rakiet napędzanych takimi silnikami w stosunku do rakiet napędzanych klasycznymi silnikami rakietowymi.

W Polsce od ponad 15 lat, pod kierunkiem prof. Piotra Wolańskiego  są prowadzone badania doświadczalne procesu wirującej detonacji zarówno w aspekcie jej stosowania do silników turbinowych jak i rakietowych;  początkowo tylko w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, a od ponad 11 lat również w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Szczegółowe zestawienie tych prac jest opisane w wydanej ostatnio monografii profesora Wolańskiego pt. „Research on detonative propulsion in Poland” (Badania napędów detonacyjnych w Polsce) przez Biblioteką Naukową  Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa (nr 60).

 
https://www.youtube.com/watch?v=hrpPl1yGyhQ
https://www.youtube.com/watch?v=bc9JmPlgBy8
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 17, 2021, 17:00
Bardzo ciekawe! Pytanie: jak bardzo da się powiększyć tę technologię? Czy jest to na razie taka "ciekawostka", czy też praktycznie można to powiększyć do dużych, oczywiście kosmicznych, rozmiarów?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Wrzesień 17, 2021, 17:07
Bardzo ciekawe! Pytanie: jak bardzo da się powiększyć tę technologię? Czy jest to na razie taka "ciekawostka", czy też praktycznie można to powiększyć do dużych, oczywiście kosmicznych, rozmiarów?
          ... to raczej pytanie, czy beda probowac cos wiekszego i kiedy ... i czy nie da sie szybciej?:) Z powazaniem
                                                                                                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Robek w Listopad 25, 2021, 01:20
Widzę od jakiegoś czasu  ,że w badaniach kosmicznych a konkretnie rakietach Chińczycy poszli po rozum do głowy i próbują połączyć państwowe firmy organizacje i instytucje  z prywatnymi firmami . Ciekawe co z tego wyjdzie.



A jak z pójścia po rozum do głowy, nic nie wyjdzie? to co wtedy?


Pierwszy na świecie udany „eksperyment demonstracyjny silnika detonacyjnego do eksploracji kosmosu” z rakietą sondującą S-520-31
czyli japonczycy ida do przodu, detonacyjne silniki nie sa nowe, szkoda, ze to nie ten z CBKowego pudelka ...
Z powazaniem
                     Adam Przybyla
Zrodla:
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1428212899512606725



Ciekawe ile bardziej wydajne będą te silniki? to będzie lepsze od silników wodorowych?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Listopad 25, 2021, 14:46
Wczoraj Everyday Astronaut(Tim Dodd) wrzucił na Youtube materiał o rosyjskich silnikach. Jest on dość długi, bo trwa aż 94min, ale warto go obejrzeć bo zawiera mnóstwo ciekawych informacji o kosmicznej historii Związku Radzieckiego.

https://youtu.be/Y-xyXDiC92s
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Kwiecień 13, 2022, 10:09
Niemiecka firma Rocket Factory Augsburg pokazała swój silnik Helix, który będzie użyty w nowo projektowanej rakiecie. W pierwszym stopniu ma się znaleźć dziewięć takich silników. Pierwszy lot jest planowany jeszcze w tym roku w Andøya  z Norwegi.

https://twitter.com/rfa_space/status/1513908353130545157

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: perian w Maj 02, 2022, 19:28
Kolejny film encyklopedyczny od Tima Dodda. Tym razem jak napędzać silnik rakietowy. Kolejnym chyba będzie jak odpalić silnik rakietowy.

Tymczasem bardzo polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=Owji-ukVt9M (https://www.youtube.com/watch?v=Owji-ukVt9M)

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Aga Bej w Maj 17, 2022, 14:21
O ile dobrze pamiętam, jakiś czas temu @Ecoplaneta był zmartwiony, że w budżecie  NASA nie ma żadnych środków na nuklearne silniki termiczne. Na szczęście temat nie został porzucony i ogarniają go inne amerykańskie agencje.

https://space24.pl/pojazdy-kosmiczne/systemy-nosne/darpa-uruchamia-kolejny-etap-w-programie-nuklearnego-napedu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Grudzień 30, 2022, 10:43
Wszyscy jestesmy pod wrazeniem wielkich i ciezkich rakiet startujacych z powierzchni Ziemi, gdzie tlumy ludzi z duza iloscia
popkornu podziwiaja widowisko przy kazdym starcie. Na szczescie to nie te tlumy decyduja co sie dzieje pozniej, bo optymalnosc
tych silnikow nie jest subtelnie mowiac duza. Gdyby byly tylko one do dzis bylibysmy na etapie sputnika.
Na szczecie nawe juz podczas misji Zond-1 testowane byly o wiele bardziej efektywne silniki jonowe. Wspolczesnie silniki:
NEXT-C z sondy Down i Dart czy europejskie PPS-5000 z nastepnej generacji Galileo maja 10 razy wieksza wydajnosc niz silniki
chemiczne.  W sumie rakiety moga pozostawiac satelity na coraz nizszych orbitach a one juz sabie sobie potem radza.
W 2024 roku leci japonska sonda Desiny+, ktora wykorzystujac bardzo slaba rakiete ale bazujac na dobrym silniku
jonowym ma przeleciec w poblizu odleglej, w kategoriach dv, asteroidy.

Silniki jonowe musza dzialac przez dlugi czas aby uzyskac odpowiedni efekt, na nieszczescie praca w realnych warunkach
rozni sie od tego co mozna zrobic w warunkach ziemskich. Silniki pracuja w kosmosie krocej. Sonda hayabusha, jak sami
japonczycy to pisza, jest dla JAXA prawdziwym skarbem, bo caly czas dostarcza danych o dzialajaym na niej silniku
jonowym co pozwoli ta konstrukcje poprawic w nastepnych rozwiazaniach.

Gdzies tam posrodku, co do efektywnosci, sa silniki wykorzystujace wode, nie tak mocne ale nie majace
problemow z przechowaynie paliwa ani nie tak niebezpieczne dla zdrowia, co w przypadku obecnosci ludzi w poblizu jest dosc
wazne. Przykladowo, zastosowanie silnikow na niskich orbitach opartych np. o rtec juz teraz zostalo zabronione - mimo
wszytsko woda jesto wiele bardziej  bezpiecznieczna, pytanie czy doczekamy sie jej zastosowania w silnikach na LEO?
na teraz silnik tego rodzaju zastosowano z sukcesem w zmierzajacej do punku L2 sondzie EQUULEUS.
Z powazaniem
                     Adam Przybyla
Zrodla:
https://web.archive.org/web/20220525141248/https://aerospaceamerica.aiaa.org/year-in-review/electric-propulsion-research-accelerates-toward-the-future/
https://en.wikipedia.org/wiki/AQT-D
https://twitter.com/Applied_Ion/status/1587172650614415365
https://twitter.com/lougrims/status/1596483808081367041
https://twitter.com/shikishima/status/1607182151866540033
https://twitter.com/PaleBlue_Inc/status/1585838310072516609
https://twitter.com/jaxa_career/status/1512332892038262787
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1598225394032836612
https://twitter.com/Space_Channel_1/status/1599278917193695234
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 04, 2023, 12:27
Jak widzę, nic się w tej materii nie zmienia. Nadal są to silniki przydatne głównie do utrzymywania orbity. Jak się pojawią   lekkie i wydajne źródła energii do użycia w kosmosie, to może napęd jonowy nabierze więcej sensu.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 04, 2023, 13:23
Jak widzę, nic się w tej materii nie zmienia. Nadal są to silniki przydatne głównie do utrzymywania orbity. Jak się pojawią   lekkie i wydajne źródła energii do użycia w kosmosie, to może napęd jonowy nabierze więcej sensu.
           ... nie przesadzajmy, komercyjjne rozwiazania podchodza pod 30kW, eksperymentalne to i do 60kW (PPE) a nawet
0.1MW u japonczykow. Ogolnie liniowo idzie to do gory od lat. Dzieki temu np. mozemy w koncu liczyc np. na powrotnik z Marsa,
tz. ten europejski. Naprawde trudno mowic o tym, ze dopiero nabierze sensu, zwlaszcza w kontekscie CSS i starlinka;-) Z powazaniem
                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 04, 2023, 16:36
Ale te dziesiątki i setki kilowatów są wciąż tylko w laboratorium.
W Starlinkach jonowce mają sens.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 04, 2023, 16:58
Ale te dziesiątki i setki kilowatów są wciąż tylko w laboratorium.
W Starlinkach jonowce mają sens.
        ... nie, nie w laboratorium. Z powazaniem
                                                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 11, 2023, 13:39
Która misja dysponuje takim napędem?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 11, 2023, 15:10
Która misja dysponuje takim napędem?
          ... okolo 30kW maja juz najnowsze satelity telekomunikacyjne, 60kW ma miec modul  Power and Propulsion Element (PPE)
dla stacji BEO, leci w przyszlym roku. Wlasciwie, to ja nie musze jakos specjalnie szukac. Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Zrodla:
https://en.wikipedia.org/wiki/Power_and_Propulsion_Element
https://www.esa.int/Applications/Telecommunications_Integrated_Applications/Eurostar_Neo/Overview
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 11, 2023, 20:33
Ale w zalinkowanym artykule z wiki jest przecież napisane co innego. 60 kW to całkowita moc zespołu zasilająco-napędowego, a na silnik Halla przypadnie aż 6 kW.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 11, 2023, 22:44
Ale w zalinkowanym artykule z wiki jest przecież napisane co innego. 60 kW to całkowita moc zespołu zasilająco-napędowego, a na silnik Halla przypadnie aż 6 kW.
            ... tak? To cos gdzies zle pisze lub zle czytasz, jeden silnik tyle zjada (okolo) a jest ich kilka;-) Z powazaniem
                                                                                                                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 12, 2023, 23:25
Ale ja nie pytałem o klastry silników, bo to żadna nowość.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Styczeń 17, 2023, 21:15
McGregor Live działa od 28 kwietnia 2022 r. i właśnie odbył 1000 test silnika w firmowym centrum testowo-rozwojowym w McGregor w Teksasie. Tam testowane są Merliny, Raptory, pierwszy i drugi stopień Falcona 9, silniki Draco. W zeszłym roku było widać testy nowego silnika, który może zostać użyty w lądowniku HLS

https://twitter.com/NASASpaceflight/status/1615430589095583745
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Styczeń 24, 2023, 16:32
NASA i Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) ogłosiły we wtorek współpracę mającą na celu zademonstrowanie w kosmosie nuklearnego silnika rakietowego, umożliwiającego załogowe misje NASA na Marsa.

„NASA będzie współpracować z naszym wieloletnim partnerem, DARPA, aby opracować i zademonstrować zaawansowaną technologię jądrowego napędu termicznego już w 2027 r. Z pomocą tej nowej technologii astronauci mogliby podróżować w przestrzeń kosmiczną szybciej niż kiedykolwiek – główna zdolność aby przygotować się do misji załogowych na Marsa” — powiedział administrator NASA, Bill Nelson. „Gratulacje zarówno dla NASA, jak i DARPA za tę ekscytującą inwestycję, ponieważ razem rozpalamy przyszłość”.

https://twitter.com/NASA/status/1617906246199218177
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: RiGCz w Styczeń 24, 2023, 19:30
Wystarczylo ze chinczycy powiedzieli ze planuja zalogowe ladowanie na ksiezycu do 2028 roku zeby amerykanie zdecydowali zeby przyspieszyc prace nad nowym typem napedow kosmicznych zeby wygrac nowy wyscig kosmiczny. Zobaczymy jak to sie skonczy.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Styczeń 24, 2023, 19:50
Wystarczylo ze chinczycy powiedzieli ze planuja zalogowe ladowanie na ksiezycu do 2028 roku zeby amerykanie zdecydowali zeby przyspieszyc prace nad nowym typem napedow kosmicznych zeby wygrac nowy wyscig kosmiczny. Zobaczymy jak to sie skonczy.
Może jednak tym razem to jednak coś więcej niż tylko niekonkretna odpowiedź na chińskie plany:

 Nowy projekt rakiety nuklearnej...
https://www.universetoday.com/159599/new-nuclear-rocket-design-to-send-missions-to-mars-in-just-45-days/

(https://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2023/01/gosse_ntp-nep_2023-1024x507.jpg)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: station w Styczeń 25, 2023, 07:55
Wystarczylo ze chinczycy powiedzieli ze planuja zalogowe ladowanie na ksiezycu do 2028 roku zeby amerykanie zdecydowali zeby przyspieszyc prace nad nowym typem napedow kosmicznych zeby wygrac nowy wyscig kosmiczny. Zobaczymy jak to sie skonczy.

Przy całym tempie chińskiego, bezzałogowego - póki co - programu księżycowego - gadać to oni (Chińczycy) to sobie zawsze mogą. Nie ma absolutnie najmniejszych szans, żeby do 2028 roku wybrali się załogowo na Księżyc. Do 2028 roku to oni zapewne wyślą próbnik Change-7 i być może Change-8, gdzie będzie testowana technologia druku 3-D z księżycowego regolitu. Załogowy program księżycowy Państwa Środka ma co najwyżej szansę być namacalny w połowie lat 30-tych. Podstawowa sprawa - Chiny nie mają rakiety, która mogłaby wynieść  cały kompleks misji księżycowej - czyli statek załogowy typu Deep Space oraz lądownik. I - jeśli nawet - opracowują już gdzieś po cichu, w ich stylu, oba te elementy - to rakieta nie istnieje, chyba, że na pierwszych planach konstrukcyjnych.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Styczeń 25, 2023, 15:57
Pięć lat to dużo. Ile czasu potrzebowali Amerykanie, żeby rozwinąć program Apollo? A Chiny zaczynają z nieco wyższego poziomu, którego tak naprawdę nie znamy.

Natomiast rozpacz mnie ogarnia na widok renderów z wielgachnym statkiem NTR z doczepionym jak psia buda malutkim Orionem.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Styczeń 25, 2023, 18:28
... zawsze jak widze, ze przyczepiaja jakies "ufo" do realnego hardware na renderach to zastanawiam sie co sie sp...
SLS idzie w kasacje? Shelby dostal kopa i sie skonczylo?;-) Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: alnitak w Styczeń 25, 2023, 19:24
Natomiast rozpacz mnie ogarnia na widok renderów z wielgachnym statkiem NTR z doczepionym jak psia buda malutkim Orionem.
A po co większy skoro zaloga znajdować się będzie w nim wyłącznie podczas startu i lądowania na Ziemi?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Styczeń 25, 2023, 23:08
Gdy NASA stawia pierwsze kroki w kierunku ustanowienia długoterminowej obecności na powierzchni Księżyca, zespół inżynierów zajmujących się rozwojem napędu w NASA opracował i przetestował pierwszy pełnowymiarowy silnik rakietowy z detonacją rotacyjną (RDRE), zaawansowany projekt silnika rakietowego, który mógłby znacząco zmienić sposób budowy przyszłych układów napędowych.

RDRE różni się od tradycyjnego silnika rakietowego tym, że generuje ciąg przy użyciu naddźwiękowego zjawiska spalania zwanego detonacją. Ten projekt wytwarza więcej mocy przy mniejszym zużyciu paliwa niż dzisiejsze układy napędowe i ma potencjał napędzania zarówno ludzkich lądowników, jak i pojazdów międzyplanetarnych do miejsc docelowych w głębokim kosmosie, takich jak Księżyc i Mars. 

Inżynierowie z NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama i główny współpracownik IN Space LLC z siedzibą w West Lafayette w stanie Indiana potwierdzają dane z testów RDRE przeprowadzonych w 2022 r. na Marshall's East Test Area. Silnik został odpalony kilkanaście razy, w sumie prawie 10 minut.


https://twitter.com/NASA_Marshall/status/1618315124447535128



Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: artpoz w Styczeń 30, 2023, 19:30
Florydziak zrobił na swoim blogu wpis na temat tego silnika.
https://florydziak.pl/uncategorized/to-moze-byc-spory-przelom/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jake_Suly w Luty 05, 2023, 05:50
Gdzies ostatnio widziałem artykuł że  NASA wraca do rozwoju napędu "jądrowego" i że  nawet powstaje prototyp, potwierdzi ktoś owe ploty???dzięki.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jake_Suly w Luty 05, 2023, 07:53
Juz wiem gdzie był temat poruszany. W programie na TVN24Bis "Kijek w kosmosie" NASA wraz z DARPA podobno pracuje nad takowym napędem. Jest ktoś w temacie?
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Luty 05, 2023, 08:28
Juz wiem gdzie był temat poruszany. W programie na TVN24Bis "Kijek w kosmosie" NASA wraz z DARPA podobno pracuje nad takowym napędem. Jest ktoś w temacie?

Kilka postów wyżej są 2 artykuły na ten temat 😀
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Jake_Suly w Luty 05, 2023, 10:42
Juz wiem gdzie był temat poruszany. W programie na TVN24Bis "Kijek w kosmosie" NASA wraz z DARPA podobno pracuje nad takowym napędem. Jest ktoś w temacie?

Kilka postów wyżej są 2 artykuły na ten temat 😀

Ale gapa. Dzięki. Pozostaje trzymać kciuki aby wszystko sie powiodło bo to może być znaczący krok dla naszej ekspansji w rejonie księżyca jak i Marsa w zasadzie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Luty 26, 2023, 22:39
Dane techniczne jonowego silnika Halla napędzanego argonem:

https://twitter.com/SpaceX/status/1629948869239873538
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 28, 2023, 20:17
Masa źródła energii - pół tony ;)
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: perian w Marzec 12, 2023, 16:56
https://www.youtube.com/watch?v=bAUVCn_jw5I (https://www.youtube.com/watch?v=bAUVCn_jw5I)

Kolejny odcinek "encyklopedyczny" od Tima Dodda. Tym razem o odpaleniu silnika rakietowego. Ale nie o samym zapłonie tylko cały proces. Tylko dla osób zorientowanych, bo to kolejny odcinek z serii i trzeba znać poprzednie.

Godzina filmu, niby nic nowego w nim nie ma ale zebrane do kupy robi wrażenie.
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 13, 2023, 14:59
Skoro juz zaczynamy mowic o ufo-logicznych technologiach przy okazji nastepnego startu transportowca na LEO.
Czy ufo-technologie zadzialaja? Raczej  nie, ale za kazdym razem to ciekawy eksperyment ktory polepsza metody badawcze,
patrz emdrive;-)

 Ale czy na pewno nie ma nic co by sie dzialo w dziedzinie napedow? Czy mozna tylko odgrzebywac stare infomracje o technologiach, np. z okresu IIWS, ktore gdzies tam pozniej zostaly uzyte? Czy moze stare rendery z projektow, ktore nigdy nie doszly
do skutku np. jak nieslubne dziecie N1 czyli rakieta Kistlera? jest to rownie nudne jak projekty wojskowe niewiele moga nam o sobie,
jak obie koree przescigajace sie w budowie rakiet i silnikow do strzelania po calej kuli ziemskiej.powiedziec, czy wspominki o pojazdach
 .. ktorym nie wyszlo;-)

Co nam pozostaje? Z nudow mozemy zrobic model kartonowy nastepnego duzego jonowca japonskiego ETS-9. Moze nie do konca ...
Na uwage zasluguje na pewno firma Neumann ktora pracuje nad silnikiem ze stalym pednikiem, ktory polecial w tej misji transportowca.
Satelita  jest za malo ufo-podobny aby ktos zwrocil na to uwage, a moze warto, bo kolejne misje tej ekipy juz w drodze.
Jest takze kolejny projekt rakiety na wode ... akratu tutaj firmy  transastra. Nie jest zle ... nie samym ufo-informacjami czlowiek zyje;-)
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Zrodla: 
https://www.mod.go.jp/j/press/news/2023/02/18c.html
https://www.satnavi.jaxa.jp/files/project/ETS-9/data/ETS-9_paperCraft.pdf
https://www.forbes.com.au/covers/innovation/how-dinosaurs-launched-a-journey-into-space/
https://finance.yahoo.com/news/transastra-receives-u-space-force-130000841.html
https://neumannspace.com/wp-content/uploads/2023/06/2023-06-06_Media-Release-Neumann-Space-signs-contact-with-Space-Inventor.pdf
https://twitter.com/inbarspace/status/1639025699175698432
https://twitter.com/ClosertoSpace/status/1657097893986066457
https://twitter.com/airandspace/status/1656312417817710598
https://twitter.com/SemrauDylan/status/1663924977534398467
https://twitter.com/CalumDouglas1/status/1662380411429740545
https://twitter.com/PulpLibrarian/status/1665800645402677248
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 14, 2023, 12:51
Mala poprawka, dokladnie 12 czerwca silnik firmy Neumann polecial w satelicie firmy Skykraft na pokladzie Transportera 8.
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Zrodla:
https://neumannspace.com/neumann-space_first_launch/
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Czerwiec 19, 2023, 20:04
Wydawaloby sie, ze do napedu potrzeba jakiegos paliwa albo przynajmniej pednika ... a tu okazuje sie, ze nie zawsze.
Skoro juz gdzies tam padlo haslo o UFO, to moze warto w koncu o tym pomowic ... wyciagnijmy fakty, takie statki lataja ...
teorie spiskowe to prawda ... no w kazdy razie czasmi mozna sobie takiego latajacego spodka uzyc. Gdzie?

Ano wlasnie, jak sie juz grzecznie wraca z jakies wysokoenergentycznej orbity przebijajac sie przez geste warstwy atmosfery.
Zdajemy sobei sprawe, ze na ta chwiel ewidentnie mistrzami w tej dziedzinie sa japonczycy. Wydaje mi sie, ze znaczac czest tego dv
jakie zdobywaja sondy hayabusha bylo pozniej tracone pwlasnie przez male powrotniki. Glowne statki nie byly w stanie tej roznicy pokonac
(pierwszy sie spalil, a drugi przelecial dalej). Eksperymenty z powrotnikami pojawiaja sie caly czas, JAXA kiedy zaczela projektow cywilnych, od OREX-a, ktoy mial im pomoc w zbudowaniu wahadlowca, a pozniej byly powrotniki i-Ball, ktore wracaly przy okazji lotow HTV. W innych krajach, jak np. w Polnocnej Korei czy Iranie takie projekty sa juz jednak jawnie wojskowe.

Powrot z LEO, choc wydaje sie byc o wiele prostszy niz np. Marsa, tez nie nalezy do latwych. Wiekszosc materialow po prostu sie spala.
Jedne z eksperymentow jakie JAXA prrzprowadzila zrzucajac ladunek z ISS pod koniec wykazywal temperatue okolo 10k stopni.
Ksztalt i predkosc wplywaja na to jak przebiega taki lot. Nic dziwnego, ze np pakiet recznikow wyrzucony z ISS dolecial do Ziemi bardzo szybko , bo generowal duze opory aerodynamiczne (tz raczej spalil sie nad). BTW, do Ziemi dolecial kolo 25 maja (Dzien Recznika) Przypadek? Nie sadze;-)

Do eksperymentow powrotu z LEO przymierzaja sie aktualnie firmy ElevationSpace, tu we wspolpracy z JAXA i Varda, ktorej satelita polecial w misji Transporter-8. Powrotniki sa przez JAXA testowane przy pomocy balonow a takze zdarzylo sie, ze powrotnik
byl takze obecny podczas misji rakiety S-520-31. Ale na pewno takie rozwiazanie robi sie na dlugo przedtem zanim dana misja poleci.
O dziwo, nie widac aktualnie aby np. taki prowrotnik bylk robiony dla misji MSR.
Z powazaniem
                             Adam Przybyla
Zrodla:
https://www.isas.jaxa.jp/topics/003384.html
https://www-jaxa-jp.translate.goog/press/2023/04/20230427-1_j.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl
https://iss.jaxa.jp/htv/120914_iball.html
https://edition.cnn.com/2023/06/12/business/spacex-launch-varda-drug-pharma-space-industry-scn/index.html
https://global.jaxa.jp/projects/rockets/orex/index.html
https://cosmos.isas.jaxa.jp/the-worlds-first-space-flight-for-the-rotating-detonation-engine-and-a-glimpse-at-a-new-sample-return-capsule/
(https://cosmos.isas.jaxa.jp/wordpress/wp-content/uploads/RATS-1024x768.jpg)
https://twitter.com/lougrims/status/1664522062738628608
https://twitter.com/INHI_UV2B/status/1661597965713113095
https://twitter.com/inbarspace/status/1663657666474811392
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 07, 2023, 14:17
Napedy atomowe kojarza nam sie na ta chwile chyab tylko z czystym SF, a rakiety atomowe co nawyzej z tymi,
ktore maja atomowe glowice. Oczywiscie, byly kiedy projekty UR-700A czy Phoebus-2A pozostawily pewnie po sobie troche dzialajacego
sprzetu. Nie sadze jednak aby byl on teraz zdatny do uzytku.

Nie jest tak, ze nie powstaja nowe roizwiazania. Westinghouse Electric Company i Astrobotic pracuja nad 5MW  eVinci Microreactor
- wersji reaktora na potrzeby przestzreni kosmicznej. Poziom finansowani apozwala jednak zakladac, ze sa to pracy stricte projektowe.

O wiele wieksze finansoweni jakie uzyskal startup przygotowujace zasilanie dla cubestow oparte o izotop strontium-90.
strontium-90 to niebezpieczny odpad radioaktywny powstajacy przy elektrownaich jadrowych, dzieki temu jest latwo dostepny
nie tak jak pluton, ktorego amerykanie po prostu nie maja.
Projekt zaklada juz jednak nowy dzialajacy sprzet. Przy dosc dlugim czasie rozpadu caly ten izotop zostaje wlasciwie po powrocie
z LEO rozpylony w atmosferze, swiadczy to chyba o desperacji, bo jak inaczej tlumaczyc takie rozwiazanie?
Z powazaniem
                     Adam Przybyla
Zrodla:
https://spacenews.com/zeno-power-gets-30-million-to-build-radioisotope-powered-satellite-for-u-s-military/
https://www.astrobotic.com/astrobotic-and-westinghouse-team-to-power-outer-space/
https://twitter.com/timberwind/status/1663322788189593601
https://twitter.com/AstroBioGeek/status/1664934767412879360
https://twitter.com/PeterCronau/status/1624597968946085889
https://www.youtube.com/watch?v=Weh46wVrDPE
https://www.youtube.com/watch?v=LjU9kP_zd70
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Lipiec 26, 2023, 18:57
NASA i DARPA ogłosiły w środę firmę Lockheed Martin z Littleton w Kolorado jako głównego wykonawcę projektu, budowy i testowania demonstracji rakiet o napędzie atomowym z NASA i DARPA, we współpracy z innymi partnerami branżowymi. Program DRACO przetestuje rakietę o napędzie atomowym w kosmosie już w 2027 roku a NASA przeznaczy prawie 300 milionów dolarów na partnerstwo DRACO. Obejmuje to koszty zaprojektowania i opracowania silnika o napędzie atomowym, a także nadzór techniczny i wiedzę fachową personelu agencji.

https://twitter.com/jeff_foust/status/1684195602165276673

Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: gszczepa w Lipiec 26, 2023, 21:09
Bardzo ciekawe,

Strona DARPA: https://www.darpa.mil/program/demonstration-rocket-for-agile-cislunar-operations
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: Aga Bej w Marzec 02, 2024, 17:54
Jeśli ktoś ma ochotę zaprawić miły sobotni wieczór, czystym szaleństwem, jak mieszanie wrzącego fluoru, wrzącego litu i super zimnego wodoru, w celu wystrzelenia tego wszystkiego z dyszy rakietowej oto godzinny film poświęcony amerykańskiemu projektowi silnika trójpaliwowego.
https://www.youtube.com/watch?v=KX-0Xw6kkrc
Tytuł: Odp: Napędy i silniki
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 23, 2024, 23:59
Czyżby Chińczycy majstrowali prototyp reaktora do jądrowego napędu termicznego?

https://www.facebook.com/share/p/amYiSpEo3Q6YukLm/