Autor Wątek: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)  (Przeczytany 140210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Dzięki za zapodanie filmiku, wieczorem sobie obejrzę ;)

Nie ma co odkładać na wieczór, to tylko 3 minuty...  ;D

Tymczasem na onecie dzisiaj pojawiła się ciekawa informacja...

Ciekawy jestem jak to odkryły i tak na prawdę co to są te "pęcherzyki magnetyczne"??
Im więcej o kosmosie się dowiadujemy, tym coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak jednak nic nie wiemy. :)
The Dark Side of the Moon

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Ciekawy jestem jak to odkryły i tak na prawdę co to są te "pęcherzyki magnetyczne"??

Tutaj zobrazowanie tego odkrycia:

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Dzięki Szaniu za linka. :)

Czyli pole magnetyczne rozrywa się, co prawdopodobnie jest konsekwencją mocnego wyhamowywania ruchu naładowanych cząstek ze Słońca, a cząstki te tworzą bąble (a może też swego rodzaju łańcuchy?).
Ciekawe.
The Dark Side of the Moon

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Te pojazdy są niesamowite, mają ponad 30 lat,  od tego czasu ciągle są wystawione na działanie wrogiego kosmicznego środowiska a jeszcze świetnie działają i takich odkryć dokonują. Odpukać w niemalowane i byle tak dalej :)

Polskie Forum Astronautyczne


Scorus

  • Gość
Ciekawy jestem jak to odkryły i tak na prawdę co to są te "pęcherzyki magnetyczne"??
Im więcej o kosmosie się dowiadujemy, tym coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak jednak nic nie wiemy. :)

Linie słonecznego pola magnetycznego mają postać spiral na skutek rostacji Słońca. W okolicach heliosfery "rozkęcają się" co umożliwia rekonekcję między słonecznym polem magnetycznym a polem w obszarze przejściowym pomiędzy szokiem granicznym a heliopauzą. Na skutek rekonekcji formują się tutaj odizolowane pęcherze pola magnetycznego wmrożonego w plazmę.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Niebawem przez te bąbelki zacznie się przebijać drugi Voyager więc będziemy mieli chyba dobre "potwierdzenie" tego co zarejestrował Vo II.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Czy ja wiem... Raczej jako ciekawostka - można minutkę posłuchać. Może jako swego rodzaju El-muzyka?  :)
The Dark Side of the Moon

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 06, 2011, 10:55 »
No i mija 4 miesiące od podania informacji/teorii o tych magnetycznych bąblach.
http://www.nasa.gov/mission_pages/voyager/voyager20110609.html
I cisza. Albo nie mają nic nowego, ciekawego (może wpadł do takiego bąbla i leci, i leci i leci, a bąbel wielki  :) ). Albo mają, tylko im do teorii nie pasuje i główkują.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 06, 2011, 11:21 »
Voyagery przesyłają jeszcze zdjęcia?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 06, 2011, 12:35 »
Nie, przesyłają tylko podstawowe dane dot. środowiska (plazma, promieniowanie, prędkość itp).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 06, 2011, 20:27 »
Heh, przy okazji szukania czegoś o RTG, to znalazłem informację, że generatory na Voyagerach produkują 80% początkowej energii.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 06, 2011, 20:59 »
Heh, przy okazji szukania czegoś o RTG, to znalazłem informację, że generatory na Voyagerach produkują 80% początkowej energii.

Myślę, że to dość dużo jak po ponad 30 latach działania w spejsie  :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 06, 2011, 22:49 »
Heh, przy okazji szukania czegoś o RTG, to znalazłem informację, że generatory na Voyagerach produkują 80% początkowej energii.

Myślę, że to dość dużo jak po ponad 30 latach działania w spejsie  :)

Dobrze by było. ;)

W Voyagerach zamontowano trzy radioizotopowe generatory termoelektryczne dające 7000 W energii cieplnej, z której można było produkować 475 W energii elektrycznej.
Średnio od początku misji owa ilość zmniejsza się o około 6 W energii elektrycznej co roku. Obecnie trochę mniej. A to już 34 lata.
Proste działanie (475 - 34*6 = 271) daje mniej więcej ilość energii produkowaną dziś.

Dokładnie (stan na koniec kwietnia tego roku) było to 269,7 W dla Voyagera I i 271 W dla Voyagera II.
Dziś jest to około 267,5 W dla Voyagera I i 269,2 W dla Voyagera II

Czyli na pewno nie 80% a około 57%.

-------
Edit - dodaję źródła:
http://starbrite.jpl.nasa.gov/pds/viewHostProfile.jsp?INSTRUMENT_HOST_ID=VG1
http://voyager.jpl.nasa.gov/mission/weekly-reports/index.htm
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2011, 23:16 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 06, 2011, 23:00 »
Heh, przy okazji szukania czegoś o RTG, to znalazłem informację, że generatory na Voyagerach produkują 80% początkowej energii.

Obecnie to już jest mniej, około 56%.
Cytuj
Energia elektryczna dostarczana jest przez trzy radioizotopowe generatory termoelektryczne (MHW-RTG). Każdy generator ma 50,8 cm długości, 40,6 cm średnicy, masę 39 kg i zawiera około 4,5 kg plutonu 238 w postaci ditlenku. Ogniwa termoelektryczne generatorów wykonane są z krzemu i germanu, a osłona zbudowana jest z berylu. Na początku misji generatory wytwarzały prąd stały o napięciu 30 V i łącznej mocy około 475 W. Dostarczana energia stopniowo zmniejsza się z czasem, z powodu rozpadu radioaktywnego plutonu i degradacji elementów ogniw termoelektrycznych[3].
Tempo spadku mocy wynosi średnio około 4,3 W rocznie, co zmusza do stopniowego wyłączania systemów pokładowych i instrumentów naukowych[6]. W końcu kwietnia 2011 roku generatory sondy Voyager 1 wytwarzały energię o mocy 269,7 W, a generatory Voyagera 2 energię o mocy 271,0 W[7].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Voyager_1

Mnie natomiast co innego zadziwiło. Ja byłem przekonany, że tam jest kilka gramów plutonu. A tam jest tego 13,5 kg. Toż z tego można by bombę zrobić.
I zwróciłem też uwagę na prosty system jaki zrobili. Te generatory energii z jednej strony na wysięgniku, z drugiej strony na wysięgniku aparatura badawcza, a między nimi korpus w którym jest zbiornik z hydrazyną. Bo przecież promieniowanie tego plutonu mogłoby zniszczyć aparaturę badawczą. Wtedy jeszcze byli w NASA ludzie, co naprawdę myśleli. Małym kosztem i prostymi środkami stworzyli znakomity wehikuł, który w ograniczonym zakresie będzie prawdopodobnie przesyłał dane jeszcze przez wiele lat.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2011, 09:35 wysłana przez Trafiony »

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 06, 2011, 23:04 »
Nie, przesyłają tylko podstawowe dane dot. środowiska (plazma, promieniowanie, prędkość itp).

A fizycznie są jeszcze w stanie wykonać zdjęcia?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 06, 2011, 23:04 »