Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1035528 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2910 dnia: Marzec 19, 2019, 23:02 »
Być może to coś pochodzi z jakiejś naszej sondy.
Zastanow sie chwile, prawdopodobienstwo czegos takiego zeby akurat Curiosity na cos takiego natrafil jest astronomicznie male.

Offline falcon

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2911 dnia: Marzec 19, 2019, 23:25 »
Oczywiście, że jest bardzo małe i dlatego nie używam dużych kwantyfikatorów. To trochę zbyt "masywnie" wygląda na jakiś element sondy kosmicznej (nie wygląda na lekkie stopy), ale któż to wie? Gdyby to rzeczywiście było coś ziemskiego, to zapewne NASA już by to wychwyciła, a tak to możemy się zastanawiać ;) Swoją drogą, ciekawi mnie los starych orbiterów - czy wszystkie utrzymują się na orbicie, czy może któryś już mógł spaść? Jeśli tak, to miejsce ewentualnego upadku jest niemożliwe do określenia (nieznana była pozycja pojazdu po utracie łączności). Jakkolwiek prawdopodobieństwo znalezienia czegoś ziemskiego przez Curiosity jest minimalne, to jestem niemalże pewien, że na powierzchni Czerwonej Planety jest więcej złomu niż nam się wydaje. I mam tu na myśli coś więcej niż nieczynne już lądowniki, czy wraki Beagle2, MPL itp. Wiemy, gdzie mniej więcej ich szukać i na pewno nie jest to lądowisko MSL. Nie wiemy, gdzie mogą być resztki MCO (a może i Mars Observera), czy wszystkie nieczynne orbitery dalej krążą, czy jakiś człon podróżny jednak nie trafił w Marsa, czy sowieckie Fobosy też nie spadły itd. Dużo niewiadomych, prawdopodobieństwo wdepnięcia w jakieś resztki minimalne, ale wierzę, że coś jednak może być i ktoś kiedyś to znajdzie ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2912 dnia: Marzec 20, 2019, 10:33 »
Jest tylko jedno zdjęcie tego kamyczka? nic więcej?

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2913 dnia: Marzec 20, 2019, 11:30 »
Wygląda na to, że nic.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2913 dnia: Marzec 20, 2019, 11:30 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2914 dnia: Marzec 20, 2019, 14:29 »
...gdyby to miało nieco inny kształt to możnaby rzec, że któreś z kółek Curiosity ma już wyraźnie dość i gubi „szatę”. A jeśli już mowa o ewentualnym sztucznym pochodzeniu znaleziska to pierwsze na myśl przychodzi mi fragment rozbitego Skycrane, którego szczątki mogły przecież pofrunąć po części na większą odległość od miejsca upadku głównej masy.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline falcon

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2915 dnia: Marzec 20, 2019, 15:06 »
Też myślałem najpierw o rozbitym Sky Crane, ale to zdecydowanie za daleko. Jeśli to nie jest zwykły kamień, który przy odpowiednim oświetleniu sprawia wrażenie jakiegoś metalowego elementu z częściowo przysypanym pyłem  otworem w środku, to obstawiałbym raczej resztki czegoś, co spadło z nieba (defragmentacja MCO, czy jakiegoś nieczynnego orbitera). Ale to trochę zbyt "masywnie" wygląda na element sondy. Nie jest to pierwszy raz, gdy widzimy to, co chcemy zobaczyć. Niemniej jednak, bardzo bym się ucieszył, gdyby jakiś łazik znalazł kiedyś kawałek kosmicznego złomu. A gdyby udało się jeszcze go zidentyfikować, to byłoby już naprawdę super ;)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2916 dnia: Marzec 20, 2019, 16:58 »


;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2917 dnia: Marzec 20, 2019, 17:10 »
Też myślałem najpierw o rozbitym Sky Crane, ale to zdecydowanie za daleko. Jeśli to nie jest zwykły kamień, który przy odpowiednim oświetleniu sprawia wrażenie jakiegoś metalowego elementu z częściowo przysypanym pyłem  otworem w środku, to obstawiałbym raczej resztki czegoś, co spadło z nieba (defragmentacja MCO, czy jakiegoś nieczynnego orbitera). Ale to trochę zbyt "masywnie" wygląda na element sondy. Nie jest to pierwszy raz, gdy widzimy to, co chcemy zobaczyć. Niemniej jednak, bardzo bym się ucieszył, gdyby jakiś łazik znalazł kiedyś kawałek kosmicznego złomu. A gdyby udało się jeszcze go zidentyfikować, to byłoby już naprawdę super ;)

Mimo wszystko jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie sztuczne pochodzenie tego obiektu, to sam przyznasz, że prawdopodobieństwo, że jest to fragment Skycrane jest nieporównywalnie większe od jakiegoś fragmentu orbitera tudzież fragmentu złomu innego pochodzenia... Oczywiście ustalenie, że jest to faktycznie sztuczny twór byłoby czymś niezwykłym, ale rzecz jasna szczerze w to (w tę „sztuczność”) wątpię. ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline falcon

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2918 dnia: Marzec 20, 2019, 18:30 »
Nie wiem, daleko odjechał od lądowiska i miejsca upadku Sky Crane. Jak dla mnie to chyba EOT, żeby się nie nakręcać ;) Gdyby to był jakiś złom, na pewno nie uszłoby to uwadze JPL/NASA. Nie jest to pierwsze ciekawe znalezisko. Nie wspomnę o różnych "cudach", w których ufolodzy doszukiwali się śladów cywilizacji - to zupełnie nie moja bajka, ale było mnóstwo ciekawych znalezisk geologicznych, a z naprawdę rzadkich okazów należy wymienić chociażby meteoryty żelazne. Mam nadzieję, że kiedyś ktoś natrafi na kawałek ziemskiego złomu w jakimś kompletnie nieoczekiwanym miejscu (czyli poza miejscami lądowań i katastrof) ;)

Offline kedrok

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 60
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2919 dnia: Marzec 21, 2019, 12:27 »
Co by nie mówić, dla mnie to najdziwniejszy z dziwnych okazów przez łazik sfotografowanych.

Na kamień nie wygląda, bo jest piekielnie symetryczne (ale oczywiście może nim być).

Czy spadło? Nie widać śladów uderzeniowych, ani na ziemi, a to coś tez wygląda jako sztywne, niepowyginane. Bardzo ciekawa forma.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2920 dnia: Marzec 21, 2019, 14:25 »
To nie jest duża rzecz, raczej wielkości ludzkiej dłoni lub nawet mniejsza. Jeśli sprawa się nagłośni, Curiosity cyknie fotkę z bliska i problem się wyjaśni.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2921 dnia: Marzec 21, 2019, 19:56 »
Zastanawiam się czy jest jakaś dyskusja na ten temat na "bezzałogowym" forum czy też na NSF. Widział ktoś coś? (ja nie!)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2922 dnia: Kwiecień 01, 2019, 10:29 »
Tak sobie patrzę na mapę jazdy MSL - zaraz wjedzie w zupełnie nowy teren. To wygląda jak gdyby ten nowy obszar był za plus minus 1000 metrów.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2923 dnia: Kwiecień 01, 2019, 11:16 »
O który teren chodzi?  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2924 dnia: Kwiecień 01, 2019, 11:23 »
ten w dolnym prawym rogu :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2924 dnia: Kwiecień 01, 2019, 11:23 »