Autor Wątek: New Horizons - misja rozszerzona  (Przeczytany 102589 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #315 dnia: Styczeń 27, 2019, 19:38 »
A może tak będzie ?

Thought Provoking - Vinny @VinnyChirayil 19 min temu
Curved lines to left of neck, hint at possible slow movement of neck, from left to right, to a final separation in the future. Neck cross section seems to be oval, not circular.

https://mobile.twitter.com/VinnyChirayil/status/1089581880314257408

Bardzo ciekawa teoria. Ciekawe, czy któraś z przyszłych publikacji będzie tego dotyczyć? :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #316 dnia: Styczeń 30, 2019, 16:48 »
Zastanawiam się czy misja New Horizons będzie poszerzona o etap misji międzygwiezdnej jak to ma miejsce u Voyagerów? Bo może poniższe informacje nadawałyby się na taki międzygwiezdny wątek dla NH?  ;)

Otóż przy założeniu niezmienności granic heliosfery (co jest nieprawdziwe, ale taką granicę przyjęto umownie na potrzeb cytowanego artykułu) New horizons powinien dotrzeć do granic heliosfery w 2043 roku:

What about the newest spacecraft among the three, New Horizons? On Jan. 1, 2019, the spacecraft made its most recent flyby of a solar system object, and it was launched much later than the other four. During its flyby, New Horizons was 43 AU from the sun. Alan Stern, the mission's principal investigator, told Space.com that the spacecraft was traveling about 3.1 AU each year, or 31 AU in a decade. In another 20 years, the spacecraft has a decent chance of crossing into interstellar space. If New Horizons crossed at Voyager 2's same border (it won't, but just consider as a baseline), it would make the journey in just under 24 years, in 2043. But it's possible the ISM line will move inward, allowing a sooner crossing.

Ciekawe czy sonda będzie jeszcze działała?

While we won't get a direct confirmation of crossing the heliopause with the Pioneer spacecraft, it's possible that New Horizons will still be functioning, and will provide a detailed study of interstellar space. The particle detectors that it is carrying are far more powerful than the ones found on Voyager, Stern said. In addition, New Horizons carries a dust detector that would provide insight into the region beyond the heliosphere.

"Putting a dust detector in the interstellar medium would be a very valuable experience," he said.

But it's going to be tight whether or not they will still be functioning. According to Stern, power is the limiting factor. New Horizons runs off of decaying plutonium dioxide. Right now, the spacecraft has enough power to work until the late 2030s, Stern said, and it is currently in good working order.


https://www.space.com/43158-what-spacecraft-will-enter-interstellar-space-next.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #317 dnia: Styczeń 30, 2019, 16:53 »
Wydaje mi się, że to dość mało prawdopodobne, ale mam nadzieję, że się mylę! ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #318 dnia: Styczeń 30, 2019, 17:20 »
Wydaje mi się, że to dość mało prawdopodobne, ale mam nadzieję, że się mylę! ;)

Ale co wg Ciebie jest mało prawdopodobne? Że sonda wejdzie w etap misji międzygwiezdnej czy, że w ogóle będzie działała jak przekroczy heliosferę?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #318 dnia: Styczeń 30, 2019, 17:20 »

velo

  • Gość
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #319 dnia: Styczeń 30, 2019, 18:35 »
Gdzieś czytałem, że zasilanie w New Horizons skończy się około 2030 roku.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #320 dnia: Styczeń 30, 2019, 18:51 »
Przewiduje się, że w latach 30-stych będzie już za mało energii na transmisję danych:
https://en.wikipedia.org/wiki/New_Horizons#Power
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #321 dnia: Luty 09, 2019, 12:03 »
Są nowe fotki! Tym razem już zza 2014 MU69, pokazujące zaledwie ułamek powierzchni tej planetoidy oświetlony przez Słońce.

http://pluto.jhuapl.edu/Galleries/Featured-Images/image.php?gallery_id=2&image_id=591

Co więcej! Kształt okazuje się być dość płaski! 
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2019, 12:04 wysłana przez kanarkusmaximus »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #322 dnia: Luty 11, 2019, 20:26 »
Niezwykły kształt 2014 MU69
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 11 LUTEGO 2019

(...) Analiza dostępnych danych wskazuje, że kształt 2014 MU69 jest dość płaski. Istnieje także pewna dysproporcja pomiędzy dwiema składowymi tej planetoidy – jedna z części jest bardziej płaska od drugiej. Poniższe nagranie prezentuje prawdopodobny widok 2014 MU69. NASA jednak zaznacza, że na tym etapie dane z przelotu 2014 MU69 są dość skąpe. Między innymi nie jest pewne, jaki kształt, wysokość oraz rzeźbę mogą mieć regiony, które w momencie przelotu były skryte w cieniu. Dlatego też na opublikowanej przez NASA grafice z kształtem 2014 MU69 niebieską przerywaną linią zaznaczono potencjalny zakres kształtu tej planetoidy.


(...)
https://kosmonauta.net/2019/02/niezwykly-ksztalt-2014-mu69/
http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20190208

New Horizons finds Ultima Thule has an unexpected, flattened shape
February 20, 2019 Stephen Clark

(...) “While the very nature of a fast flyby in some ways limits how well we can determine the true shape of Ultima Thule, the new results clearly show that Ultima and Thule are much flatter than originally believed, and much flatter than expected,” said Hal Weaver, New Horizons project scientist from the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. “This will undoubtedly motivate new theories of planetesimal formation in the early solar system.” (...)
https://spaceflightnow.com/2019/02/20/new-horizons-finds-ultima-thule-has-an-unexpected-flattened-shape/
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2024, 12:28 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #323 dnia: Luty 11, 2019, 21:39 »
Ciekawe jak powstał ten kształt! Czy ktoś ma propozycje? :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #324 dnia: Luty 13, 2019, 13:13 »
Może duża porowatość wewnętrzna spowodowała zapaść większej części - mnie się ta struktura kojarzy jakby powstała z "błotnistej" substancji (bardziej przypominającej galaretę w początkowej fazie formowania,  a potem pod wpływem siły obrotowej nastąpiła zapaść). Może to też być efektem przeszłej deformacji wywołanej jakimiś zderzeniami ?

Za mała masa, wg mnie, by mogła przybrać kulisty kształt, ale bardziej zastanawia gładkość powierzchniowa, co przemawiałoby za mniej burzliwą przeszłością.

Ciekawe będą naukowe hopotezy. Tyle się tam działo , a my dopiero teraz coś konkretnego widzimy. Miejmy nadzieję , że ten obszar będzie bardziej teraz bezpośrednio badany. Dopiero teraz otworzyły nam się oczy na na terra incognita.

Już teraz to co zobaczyliśmy zasługuje na odkrycie może nawet dekady w ramach badań US.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #325 dnia: Luty 13, 2019, 14:56 »
Jak tak dalej, po kaczuszkach plackach to niedlugo pewnie znajda cos takiego:

 .... juz ze sloniami;-) BTW, uwazam, ze pewnie to kwestia duzej plastycznosci obiektu.
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #326 dnia: Luty 16, 2019, 19:40 »
Może duża porowatość wewnętrzna spowodowała zapaść większej części - mnie się ta struktura kojarzy jakby powstała z "błotnistej" substancji (bardziej przypominającej galaretę w początkowej fazie formowania,  a potem pod wpływem siły obrotowej nastąpiła zapaść). Może to też być efektem przeszłej deformacji wywołanej jakimiś zderzeniami ?

Błotnistość może nie jest dobrym określeniem, bo szybko w warunkach próżni to by wyparowało (albo lepiej - zewrzało). A tutaj pewnie proces łączenia się cząstek trwał milionami lat.

Ja osobiście uważam, że bardziej doszło tutaj do jakiejś formacji z dysku, a nie z "obłoku" materii. Tylko dlaczego?

Cytuj
Ciekawe będą naukowe hopotezy. Tyle się tam działo , a my dopiero teraz coś konkretnego widzimy. Miejmy nadzieję , że ten obszar będzie bardziej teraz bezpośrednio badany. Dopiero teraz otworzyły nam się oczy na na terra incognita.

Już teraz to co zobaczyliśmy zasługuje na odkrycie może nawet dekady w ramach badań US.

Mam nadzieję, że jakieś publikacje się niebawem pojawią na temat kształtu 2014 MU69.

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #327 dnia: Luty 16, 2019, 22:53 »
Nie wiem czy ktoś na to już zwrócił uwagę, ale ten "naleśnik" od razu nasuwa mi skojarzenie z kształtem jakim charakteryzowała się Oumuamua.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #328 dnia: Luty 22, 2019, 09:45 »
Jutro nowe zdjęcia!

Cytuj
Prepare for some cool new @NewHorizons2015 Ultima Thule news and pics tomorrow! Way better than this stuff— wait for it— wait for it! #Space #NASA #UltimaThule #Science

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #329 dnia: Luty 22, 2019, 11:25 »
Jutro nowe zdjęcia!

Cytuj
Prepare for some cool new @NewHorizons2015 Ultima Thule news and pics tomorrow! Way better than this stuff— wait for it— wait for it! #Space #NASA #UltimaThule #Science

Hm, czy dzisiaj? Tweet jest z minionej nocy. Tak czy siak super!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #329 dnia: Luty 22, 2019, 11:25 »