Autor Wątek: Księżycowe Plany NASA - Constellation  (Przeczytany 67968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 25, 2010, 21:45 »
Zastanawiam się, jak ewentualne podjęcie się przez USA budowy HLV i Oriona do 2015 roku może wpłynąć na załogową fazę programu COTS?

Negatywnie. Budżet nie jest z gumy.

Cytuj
Z drugiej strony postulaty z datą 2015 przypominają mi niedawne płomienne propozycje Zubrina żeby na 2016 rok zaplanować wyprawę do NEO. Czyżby senatorzy się ich posłuchali?

Większość z nich pewnie nigdy o Zubrinie nie słyszała. Senatorom chodzi o zachowanie miejsc pracy (a tym samym głosów wyborców), oraz o pieniądze sponsorów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 25, 2010, 21:53 »
O załogowym COTSie była już mowa. Pieniądze na to na najbliższe lata będą ograniczone. Jest to element strategii 'rozgrzewki przed biegiem' autorstwa senatora Nelsona, wedle której docelowo NASA będzie korzystać z usług komercyjnych dostawców, ale 'nie od razu'.

Zatem jest bardzo możliwe, że te wszystkie kapsuły, które oglądamy w sąsiednich wątkach mogą mieć swój debiut znacznie później.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 26, 2010, 00:36 »
Hmm.. no ale Orion to teraz ma być 'lifeboat', a więc ludzi ktoś będzie musiał dowozić na ISS... Chodzi o to, że cele pojazdów załogowych komercyjnych oraz Oriona są zupełnie rozłączne, nieprawdaż? Wiadomo, że budżet nie pociągnie dobrze dwóch rzeczy, stąd też gdzie będą musieli znaleźć kompromis.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 26, 2010, 00:48 »
Niet niet niet. Krótka historia Oriona i jego funkcji z ostatnich miesięcy:

1 lutego 2010 - Czarek Bolden ogłasza anulowanie Constellation w całości. Orion out.
15 kwietnia 2010 - Obama na Florydzie. Orion jako lajfbołt.
15 lipca 2010 - kompromis Senat - Prezydent USA. Orion pełnowymiarowy do 2016 roku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 26, 2010, 00:48 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 27, 2010, 19:53 »
Zastanawiam się czy za fundusze przeznaczone na ewentualną misję STS 135 nie dało by się sfinansować, przynajmniej częściowo programu komercyjnych kapsuł? Koszt misji STS to około 500-600 milionów dolarów. Myślę, ze ta suma wystarczyłaby na najbliższe lata na pomoc dla komercji na budowę załogowców. Zaś państwowi pracownicy pracowaliby już od HLV i Orionem w wersji pełnowymiarowej. Myślę, że to byłby rozsądny kompromis.
A poza tym czy kompromis z 2015 lipca to wersja już ostateczna czy też wymaga jakiś jeszcze konsultacji w Białym Domu Senacie czy Kongresie?
Poza tym zastanawiam się, czym ewentualnie astronauci polecą do planetoid około 2016-2018 roku? Chyba w Orionie/Orionach nie wysiedzą dłużej jak tydzień? Potrzebny byłby tu odpowiednik anulowanego Altaira albo inny moduł habitatowy. A na razie nic takiego nie widać na horyzoncie. Chyba, że NASA wykupi taki habitat od Bigelowa. Ale ten ostatni do końca jeszcze nie przetestował swoich pełnowymiarowych wersji modułów......

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 27, 2010, 20:13 »
Ekoplaneto,
koszt misji wahadłowca nie jest do końca prawdziwy, bowiem główne koszty to koszty stałe. Ponieważ program wahadłowców został przedłużony na rok 2011 to chyba względnie "tanio" będzie można dokonać misji STS-135.

Ponadto, wg wcześniejszej propozycji Obamy, komercyjni mieli dostać naprawdę sporo. Szczegóły o tutaj:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/2010-02-26-nasa.html

W ramach kompromisu zdecydowano się zachować Oriona i rozpocząć szybko prace nad ciężką rakietą nośną:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/2010-07-16-kompromis.html
... co oznacza, że komercyjne kapsuły będą dostępne później (taka jest wola polityczna).

Nie ma w tej chwili żadnych planów do lotu do planetoidy w 2016-2018 roku. Najwcześniej dojdzie do tego w 2025 roku:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/2010-01-11-flex.html
(ten artykuł jest w tej chwili nie do końca aktualny, ale sama idea lotu do planetoidy wraz z datą jest aktualna)
...a wcześniej powinno dojść do lotów na GEO, orbitę księżycową i punkty L.

Tyle jak na razie wiemy. Pewnie do misji na planetoidę potrzebny będzie jakiś dodatkowy moduł (mam nadzieję, że pompowany! :) ), ale jak na razie brak "szczegółowych szczegółów"...

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 29, 2010, 13:39 »
Dziś, tj. 29 lipca może dojść do głosowania nad zaproponowanym kompromisem ws. NASA w Izbie Reprezentantów. Potrzebna jest przewaga 2/3 głosów.

http://www.spacenews.com/policy/100728-nasa-bill-vote-house.html
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 29, 2010, 13:53 »
No to musimy zatem trzymać rękę na pulsie!

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 29, 2010, 15:19 »
Komentarz z Popular Mechanics do bieżących wydarzeń: Is NASA Being Set Up To Fail (Again)? Analysis

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 29, 2010, 19:23 »
Dziś, tj. 29 lipca może dojść do głosowania nad zaproponowanym kompromisem ws. NASA w Izbie Reprezentantów. Potrzebna jest przewaga 2/3 głosów.

http://www.spacenews.com/policy/100728-nasa-bill-vote-house.html

Hmm - a nie przypadkiem jutro? SpaceX organizuje obronę przeciwko postulowanemu pomysłowi:
http://www.spaceref.com/news/viewsr.html?pid=34612

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 30, 2010, 18:00 »
Hmm - a nie przypadkiem jutro? SpaceX organizuje obronę przeciwko postulowanemu pomysłowi:
http://www.spaceref.com/news/viewsr.html?pid=34612

W artykule, który zapodał Mikkael było wspomniane, że 'najwcześniej 29', co może oczywiście oznaczać datę w następnym tygodniu :P Jaka tam obrona! ??? To najśmielsze namawianie do podjęcia konkretnych czynów - chodzi o wykonanie połączenia telefonicznego do własnego (dla amerykańskiego podatnika podlegającego pod konkretny stan/->dalszy podział) reprezentanta w Kongresie i przekonanie go, aby głosował przeciwko proponowanemu kompromisowi, który został wytoczony przez Kongres (senat chyba właściwie?).

Rzeczywiście nie można im się dziwić - w godnym polecenia artykule zapodanym przez Borysa, jasno jest wytłumaczona obecna sytuacja z finansowaniem i dalszym rozwojem sytuacji z NASA. Finansowanie nad rozwojem komercyjnych firm mających dowozić ludzi na orbitę, ma być (wg tego kompromisu) zmniejszone z planowanych na wsparcie komercyjnego sektora w następnych latach z 6 mld do zaledwie 250 mln $. Nie wiedziałem, że aż tak ostro cisną - nie dziwi mnie teraz ta niespokojna atmosfera wśród komercyjnych firm. To nie będzie nawet 'rozgrzewka przed biegiem'...  ::)

w artykule jest też wzmianka o tym, że Biały Dom ma jeszcze bardziej 'inną' wizję, niż ta wykształcona ostatnio przez Senat (Kongres? to to samo czy nie, bo gubię się już :) ), jak to się ma do tego kompromisu, którego losy mają się dzisiaj ważyć?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2010, 18:04 wysłana przez Matias »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 30, 2010, 20:42 »
Głosowanie prawdopodobnie nie odbędzie się przed wrześniem:
http://www.space.com/news/controversial-nasa-bill-vote-unlikely-sn-100730.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 04, 2010, 18:55 »
Inżynierowie oraz technicy z ATK (Alliant Techsystems) oraz agencji kosmicznej NASA zakończyli prace przygotowawcze nad pięciosegmentową jednostką DM-2 (Development Motor), czyli pierwszym stopniem nowej amerykańskiej rakiety Ares I. Na początek września planowany jest drugi test odpalenia tego stopnia.

Więcej w artykule.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 06, 2010, 11:33 »
Czyzby kompromis zostal przeglosowany?
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=31380
(Nie jestem pewien, co w tym kontekscie oznacza 'approved' - czy jest to tylko jakas akceptacja, czy tez pelne przeglosowanie. Czy ktos moze to potwierdzic?)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 06, 2010, 12:13 »
Czyzby kompromis zostal przeglosowany?
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=31380
(Nie jestem pewien, co w tym kontekscie oznacza 'approved' - czy jest to tylko jakas akceptacja, czy tez pelne przeglosowanie. Czy ktos moze to potwierdzic?)

Na SFN też jest artykuł o tym i też mi ciężko załapać co to dokładnie znaczy, ale z tego co zrozumiałem propozycja została tylko "zatwierdzona" jako ustawa, która może przejść dopiero przez głosowanie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 06, 2010, 12:13 »