Autor Wątek: Juno  (Przeczytany 111633 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Juno
« Odpowiedź #285 dnia: Lipiec 11, 2017, 22:27 »
Juno raczej nie wytrzyma w tym otoczeniu Jowisza więcej niż kolejny rok czy dwa.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Juno
« Odpowiedź #286 dnia: Lipiec 12, 2017, 09:07 »
Dziś Juno przelatuje nad Wielką Czerwoną Plamą! Uprzejmie proszę wszystkich kosmicznych forumowiczów o pilnowanie strony Juno - a nuż się pojawią surowe obrazki tego hiper-huraganu? :)

Wg obserwacji, przynajmniej tych bliższych naszym czasom, WCP się systematycznie kurczy. Generalnie to nawet nie wiadomo co powoduje, że ten gigantyczny huragan utrzymuje się tak długo na tej szerokości geo, tj. junograficznej...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Juno
« Odpowiedź #287 dnia: Lipiec 12, 2017, 09:32 »
Obserwacje nieba wykazały, że wiele pozasłonecznych układów planetarnych (większość!) to układy binarne, tzn takie z dwoma słońcami. Stąd teoria, że Jowisz to gwiazda-niewypał. W czasie, gdy Układ Słoneczny był dyskiem protoplanetarnym planeta nie zdołała zgromadzić wystarczająco dużo materii, żeby przekroczyć coś co fizycy nazywają masą krytyczną i stać się termojądrowym piecykiem, tak jak Słońce. WCP i równoległe huragany obserwowane w atmosferze planety to pewnie ślady początków albo widmo takiej reakcji.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Juno
« Odpowiedź #288 dnia: Lipiec 12, 2017, 10:05 »
To już moim zdaniem dość daleko idąca nadinterpretacja. Jowisz jako "niewypał" jest stosowany często w literaturze popularnej, w naukowej nie za bardzo. Różnica w masie do najmniejszej, najlichszej gwiazdy jest zbyt duża, by bezpiecznie o Jowiszu mówić jako "niewypale".

Jowisz jest dużym obiektem planetarnym, ale dziś znamy wiele masywniejszych. To, że jest gazowym gigantem, to od razu oznacza, że ma on różnego rodzaju aktywności w atmosferze, które są "planetarne" a nie "gwiazdowe". Dlatego też nazwanie WCP śladem początku reakcji termojądrowej jest z pewnością nadinterpretacją.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Juno
« Odpowiedź #288 dnia: Lipiec 12, 2017, 10:05 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Juno
« Odpowiedź #289 dnia: Lipiec 12, 2017, 12:18 »
Dokładnie tak jest. Początkowe dwie orbity miały stać się przyczółkiem do wprowadzenia sondy w tryb naukowy misji i następnie po zmianie orbity na 14-dniową, miano prowadzić obserwacje. Ale problem z zaworami spowodował, że z tego manewru zrezygnowano, przez co Juno została na orbicie wstępnej, silnie eliptycznej z okresem około 54 dni. Obecnie robi 6 orbitę tego typu, która siłą rzeczy stała się nową orbitą naukową. Parametry to około 3500 na 8 mln km, przy czym peryjowium jest zmienne (od 3500 do 9000 km - przynajmniej tako rzecze NASA).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Juno
« Odpowiedź #290 dnia: Lipiec 12, 2017, 15:14 »
Ciekawi mnie, czy jest wypisane gdzieś, ile nauki "stracono" z uwagi na problem z zaworami. Wydaje mi się, że jest dość dużo kwestii bliskich obserwacji, których jest po prostu znacznie mniej.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Juno
« Odpowiedź #291 dnia: Lipiec 12, 2017, 18:17 »
To już moim zdaniem dość daleko idąca nadinterpretacja. Jowisz jako "niewypał" jest stosowany często w literaturze popularnej, w naukowej nie za bardzo. Różnica w masie do najmniejszej, najlichszej gwiazdy jest zbyt duża, by bezpiecznie o Jowiszu mówić jako "niewypale".

Jowisz jest dużym obiektem planetarnym, ale dziś znamy wiele masywniejszych. To, że jest gazowym gigantem, to od razu oznacza, że ma on różnego rodzaju aktywności w atmosferze, które są "planetarne" a nie "gwiazdowe". Dlatego też nazwanie WCP śladem początku reakcji termojądrowej jest z pewnością nadinterpretacją.

Zgodzę się, że Jowiszowi daleko do najmniejszych gwiazd, ale tak jest tylko dlatego, że planecie zabrakowało akrecyjnego paliwa. Gdyby mogła, dzięki jej rozmiarowi i masie planeta wchłonęłaby dostępną materię w mgnieniu oka, zwiększając swoją masę wielokrotnie. Tak jak w książce A. Clarke, na którą chyba się powołałeś, Jowisz zapaliłby się w mniejszego brata Słońca. Autor zdaje się użył nazwy Lucyfer... A może miałeś na myśli inne sci-fi? :-)

To tylko teoria ale wydaje mi się prawdopodobna. Funkcja prędkości (lepkość) z jaką ciała niebieskie "rosną" w miarę gromadzenia dostępnej materii do zaabsorbowania jest w miarę dobrze opisana... Poszukaj na wikipedii o dysku akrecyjnym.

Offline grzesczwa

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Juno
« Odpowiedź #292 dnia: Lipiec 12, 2017, 18:41 »
Są już pierwsze zdjęcia z ostatniego przelotu.

https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Juno
« Odpowiedź #293 dnia: Lipiec 12, 2017, 19:22 »
Ujęcia są cudowne! Widać interakcję WCP z otoczeniem. Ciekawe, co teraz z tego się wyciągnie po przeróbkach graficznych. :) (albo np. wycięciu jednego z kanałów koloru)

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Juno
« Odpowiedź #294 dnia: Lipiec 12, 2017, 19:42 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24491
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Juno
« Odpowiedź #295 dnia: Lipiec 13, 2017, 06:59 »
Sonda Juno kontynuuje obserwacje Jowisza
BY ADAM KRZYSZTOF PIECH ON 11 LIPCA 2017

(...) Dzisiaj rano o godzinie 3:55 CEST sonda ponownie przeleciała przez peryjowium swojej orbity, tym razem znajdując się zaledwie około 3500 kilometrów od planety. Następnie po upływie około 11,5 minuty i pokonaniu około 40 tysięcy kilometrów, Juno znalazła się w dogodnej pozycji do obserwacji Wielkiej Czerwonej Plamy, potężnej burzy, antycyklonu, szalejącego na Jowiszu od co najmniej 187 lat (kiedy prowadzono stałą obserwację), a przypuszczalnie znacznie dłużej – od co najmniej 350 lat (liczba wynikająca z pierwszych obserwacji) lub więcej, przy czym dokładnego wieku nie sposób oszacować, ze względu na brak danych obserwacyjnych. Sonda przeleciała ponad centralną częścią tej formacji na wysokości około 9000 kilometrów. Co więcej, w trakcie przelotu również pozostałe instrumenty badawcze sondy będą prowadzić własne obserwacje, poszerzając naszą wiedzę o największej planecie Układu Słonecznego.

Pierwsze zdjęcia – jeszcze surowe – pochodzące z kamery JCM (JunoCam) powinny pojawić się na stronach misji Juno za około 3 dni tj. 14 lipca, ale już wtedy można oczekiwać bezprecedensowej ilości szczegółów w porównaniu do materiału uzyskanego do tej pory. (...)

http://kosmonauta.net/2017/07/sonda-juno-kontynuuje-obserwacje-jowisza/



http://www.pulskosmosu.pl/2017/07/12/pierwsze-zdjecia-z-przelotu-sondy-juno-nad-wielka-czerwona-plama/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6892
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6896
https://spaceflightnow.com/2017/07/12/first-images-of-jupiters-great-red-spot-reach-earth/
https://phys.org/news/2017-07-juno-spacecraft-jupiter-great-red_1.html
EDIT: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414975,pierwsze-zdjecia-z-przelotu-juno-nad-wielka-czerwona-plama.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2017, 09:15 wysłana przez Orionid »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Juno
« Odpowiedź #296 dnia: Lipiec 13, 2017, 11:27 »
Obserwacje nieba wykazały, że wiele pozasłonecznych układów planetarnych (większość!) to układy binarne, tzn takie z dwoma słońcami. Stąd teoria, że Jowisz to gwiazda-niewypał. W czasie, gdy Układ Słoneczny był dyskiem protoplanetarnym planeta nie zdołała zgromadzić wystarczająco dużo materii, żeby przekroczyć coś co fizycy nazywają masą krytyczną i stać się termojądrowym piecykiem, tak jak Słońce. WCP i równoległe huragany obserwowane w atmosferze planety to pewnie ślady początków albo widmo takiej reakcji.


ok Adam, podaj źródełko, chyba że to tylko Twoje luźne przemyślenia. Tak czy owak teoria mimo wszystko interesująca.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Juno
« Odpowiedź #297 dnia: Lipiec 13, 2017, 14:10 »
np tutaj https://www.scientificamerican.com/article/i-have-heard-people-call/

Trudno znaleźć coś jednoznacznego, bo chodzi o teorię, którą Juno dopiero ma zweryfikować. Natomiast stosunek układów jednej gwiazdy do binarnych i większych znamy dzięki obserwacjom no. Keplera i wg tego co piszą sprawozdania online Układ Słoneczny należy do mniejszości

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Juno
« Odpowiedź #298 dnia: Lipiec 13, 2017, 19:14 »
Przepraszam, ale w podanym przez Adama linku jest jednoznacznie napisane:
Cytuj
Nearly all scientists who study the formation of planets believe that Jupiter formed in a very different manner than stars form, so that calling Jupiter a 'failed star' is misleading

Jowisz nie powstał "tak jak gwiazdy", powstał w wyniku planetarnego procesu. Więc z gwiazdą nie ma wiele wspólnego.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Juno
« Odpowiedź #299 dnia: Lipiec 13, 2017, 19:42 »
... wystarczy doczytać do końca, wybrałem tego linka bo cytowane wypowiedzi prezentują dwie różne teorie :-) Druga cytowana wypowiedź jest bardzo na moją korzyść

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Juno
« Odpowiedź #299 dnia: Lipiec 13, 2017, 19:42 »