Autor Wątek: Mars (zbiorczo)  (Przeczytany 168611 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 25, 2012, 18:57 »


Scorus

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 10, 2012, 16:54 »

Scorus

  • Gość
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 10, 2012, 16:57 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 10, 2012, 16:57 »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 30, 2012, 19:59 »
Ciekawa informacja  :) Dzięki pomiarom Curiosity już wiemy -
Jak długo można przeżyć na Marsie bez skafandra?

http://nauka.gadzetomania.pl/2012/08/30/jak-dlugo-mozna-przezyc-na-marsie-bez-skafandra
Cytuj
[...]O ile temperatura marsjańskiego powietrza w nocy sięga ziemskich rekordów zimna z okolic stacji antarktycznej Wostok, to w ciągu dnia rośnie do znośnych -2 stopni Celsjusza. Zakładając, że znajdziemy się na Marsie w środku dnia, temperatura nie jest zatem naszym głównym zmartwieniem – zanim zabije nas hipotermia, minie co najmniej kilkadziesiąt minut.

Niestety, powinniśmy się martwić innym wskaźnikiem – ciśnieniem atmosferycznym, które waha się w zakresie 690 – 780 Pa (dane zarejestrowane w przedziale 15-18 sierpnia). Odpowiada to mniej więcej warunkom, panującym nad naszą planetą w stratosferze na wysokości przekraczającej 30 kilometrów.
To mniej, niż jedna setna średniego, ziemskiego ciśnienia na poziomie gruntu (średnio 1013 hPa) i jak dla człowieka jest to zdecydowanie za mało. W takich warunkach woda w postaci płynnej paruje. Dokumenty USAF, poświęcone procedurom ratunkowym dla pilotów, latających na dużych wysokościach stwierdzają, że po dekompresji w takich warunkach człowiek jest w stanie zachować świadomość zaledwie 9-15 sekund.[...]
Ciśnienie na Marsie


No to jednak trochę za mało by w razie potrzeby na zewnątrz zmienić uszkodzony skafander  :-\ 
No ale może jednak udałoby się zmienić na zewnątrz hełm w razie uszkodzenia   :P

Offline Roxar123

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 6
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:38 »
A czy w takich warunkach mogłyby rosnąć jakieś rośliny?

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 31, 2012, 00:03 »
A czy w takich warunkach mogłyby rosnąć jakieś rośliny?
A woda??

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 31, 2012, 00:08 »
A czy w takich warunkach mogłyby rosnąć jakieś rośliny?
A woda??

A jakby tak zamiast wody dać jakiś mocny alkohol, to może nie rośliny a Rosjanie, albo nawet my Polacy, dalibyśmy się tam jakoś zakorzenić? ;)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 31, 2012, 00:16 »
A jakby ta woda na Marsie była rozcieńczona alkoholem, to może te ewentualne marsjańskie rośliny też by nocą nie zamarzły na dobre  ;D Może by się dało wyhodować genetycznie zmodyfikowane rośliny wykorzystujące wodę z alkoholem   :P  Zresztą to nie takie bezpodstawne - podobno eukaliptusy zawierają alkohol w liściach  :)

Offline Roxar123

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 6
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 31, 2012, 02:11 »
Oczywiście nie miałem na myśli złocistych łanów zbóż ::) ale w ogóle rośliny. Istnieją przecież gatunki żyjące za kołami podbiegunowymi?

EDIT:
Zapomniałem, że rośliny potrzebują także tlenu do oddychania. Moje pytanie można uznać za niebyłe :-X
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2012, 02:40 wysłana przez Roxar123 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 31, 2012, 09:59 »
Istnieją przecież gatunki żyjące za kołami podbiegunowymi?
Gdyby odkryli na Marsie tyle wilgoci ile jest poza kołem podbiegunowym to nagłówki w gazetach byłyby na 15 cm i sprzedaż działek na Marsie by sie zaczęła na dobre.

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 31, 2012, 11:10 »
A mnie ciekawi co innego - na ile lżejsze i wygodniejsze mogą być skafandry na Marsie niż zbroje noszone na Księżycu. Nie będą musiały chronić przed takimi różnicami temperatur, ale z drugiej strony skafandry księżycowe były niewygodne przede wszystkim przez "wypchanie" wnętrza atmosferą, gdy na zewnątrz panuje próżnia. Na Marsie nie mamy próżni, ale ciśnienie jest jednak minimalne...


Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 06, 2012, 20:31 »
A mnie ciekawi co innego - na ile lżejsze i wygodniejsze mogą być skafandry na Marsie niż zbroje noszone na Księżycu. Nie będą musiały chronić przed takimi różnicami temperatur, ale z drugiej strony skafandry księżycowe były niewygodne przede wszystkim przez "wypchanie" wnętrza atmosferą, gdy na zewnątrz panuje próżnia. Na Marsie nie mamy próżni, ale ciśnienie jest jednak minimalne...
Polecam zatem takie wyniki wyszukiwania w google  :P
https://www.google.pl/#hl=pl&sclient=psy-ab&q=BioSuit+&oq=BioSuit+&gs_l=hp.3..0i19j0i10i19l3.2660.2660.0.4507.1.1.0.0.0.0.115.115.0j1.1.0...0.0...1c.2j1.uRMDg-7TXhA&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=9555771b88201ffc&biw=1333&bih=605

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 12, 2012, 16:19 »
Się zastanawiam w związku z ostatnimi lądowaniami z lat: 2004, 2008 i 2012. Czy większość powierzchni Marsa jest tak mało zakamieniona (mam tu na myśli, dość większe kamienie, widoczne np. na lądowisku Pathfindera)? Wiem, że wybierano tego typu obszary na bezpieczne lądowiska. Na ile tego typu obszary są reprezentatywne dla reszty planety pod kątem ilości i wielkości kamieni na powierzchni?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 12, 2012, 16:19 »