Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 108080 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 24, 2011, 11:40 »
Ciekawe ile im zajmie czasu namawianie drugiego turyty na lot okołoksiężycowy. Jeśli długo to data startu może się przesunąć.

Tak się zastanawiam, czy o ile lot okołoksiężycowy Sojuzem by się udał to nie będzie to argument za zachowaniem, tej maszynki, zamiast budowania nowej (ACTS)?  ;)

He he ciekawe jak na to wydarzenie zareagowaliby Amerykańce? Może szybciej by rozwijano  budowę HLV?

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 24, 2011, 12:05 »
Hyh, ja osobiście jakoś w to nie wierzę chociaż było by GENIALNIE. Już widzę komercyjne stacje kosmiczne wokół Księżyca do którego dokują prywatne statki z turystami xD

BTW. Jak się uda to dla NASA będzie to cios poniżej pasa.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 24, 2011, 20:46 »
Ja bym nie powiedział, że to cios poniżej pasa.

"Lunar Pass" nie przyniósłby dziś nowej wiedzy na temat Księżyca - szczególnie patrząc przez pryzmat LRO i LCROSS. To raczej lepiej odbierać jako wyczyn kaskaderski.

Ciekawi mnie jaki byłby profil lotu. Jakiś EDS jest potrzebny i coś co by go wyniosło (Proton?). Jakieś modyfikacje (np osłona termiczna) Sojuza by były potrzebne. Wreszcie, któryś Rosjanin musiałby przejść trening, który trwał by dobre kilka lub kilkanaście miesięcy. Hmm...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 24, 2011, 23:31 »
Teraz dojdzie 1 więcej, dając możliwość wyniesienia 3 turystów rocznie

Tak rzeczywiście piszą w tym artykule i innych, ale dlaczego trzech? Chyba poleci z nimi pilot? Teoretycznie pewno możliwy jest automatyczny lot i dokowanie Sojuza podobnie jak Progresa, ale czy puścili by trójkę turystów bez żadnego nadzoru? Bo składu załogi ISS chyba nie zmniejszą o jedną osobę, by zwolnić miejsce na innym Sojuzie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 24, 2011, 23:31 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 25, 2011, 00:32 »
Ciekawi mnie jaki byłby profil lotu. Jakiś EDS jest potrzebny i coś co by go wyniosło (Proton?). Jakieś modyfikacje (np osłona termiczna) Sojuza by były potrzebne. Wreszcie, któryś Rosjanin musiałby przejść trening, który trwał by dobre kilka lub kilkanaście miesięcy. Hmm...

Właśnie brak EDS trzyma moje emocje na wodzy :P

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 25, 2011, 06:20 »
Teraz dojdzie 1 więcej, dając możliwość wyniesienia 3 turystów rocznie

Tak rzeczywiście piszą w tym artykule i innych, ale dlaczego trzech? Chyba poleci z nimi pilot? Teoretycznie pewno możliwy jest automatyczny lot i dokowanie Sojuza podobnie jak Progresa, ale czy puścili by trójkę turystów bez żadnego nadzoru? Bo składu załogi ISS chyba nie zmniejszą o jedną osobę, by zwolnić miejsce na innym Sojuzie...

Jeżeli dobrze zrozumiałem, plan nie zakłada wyniesienia wszystkich trzech naraz ale mieszanie ich z załogami ISS, czyli 2 członków załogi+turysta w trzech lotach sojuzów rocznie. Samych na pewno ich nie puszczą, a "strata" jednego miejsca z trzech dla pilota chyba nie wchodzi w grę pod względem finansowym.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 25, 2011, 09:03 »
No tak, tylko że wówczas harmonogram wymiany załóg niesamowicie się skomplikuje: pięć startów rocznie z dwoma (3 razy) lub trzema (2 razy) załogantami ISS do wymiany. Przy tym załoganci i turyści będą musieli wymieniać się fotelami. Czy Amerykanie na to pójdą? Jeśli będą mieli coś do powiedzenia. Ale w 2013 roku mogą już mieć, jeśi pojawi się w zanadrzu realna konkurencja dla Sojuzów.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 25, 2011, 09:14 »
No tak, tylko że wówczas harmonogram wymiany załóg niesamowicie się skomplikuje: pięć startów rocznie z dwoma (3 razy) lub trzema (2 razy) załogantami ISS do wymiany. Przy tym załoganci i turyści będą musieli wymieniać się fotelami. Czy Amerykanie na to pójdą? Jeśli będą mieli coś do powiedzenia. Ale w 2013 roku mogą już mieć, jeśi pojawi się w zanadrzu realna konkurencja dla Sojuzów.

Nie mam pomysłu jak chcą to rozwiązać ale patrząc na te dwa cytaty z tego artykułu:
Cytuj
"There are four missions that fly to the ISS every year and starting in 2013 there will be a fifth mission added to the rotation," Anderson said. "But the number of seats committed to NASA and Russia and the other partners will remain at 12, so there will be 15 seats (available) over five missions."
Cytuj
"Also, the addition of a fifth Soyuz spacecraft to the current manifest will add flexibility and redundancy to our ISS transportation capabilities," he said. "We welcome the opportunity to increase our efforts to meet the public demand for access to space."
wychodzi mi to co napisałem wyżej. I jeżeli dobrze odczytuje kontekst to ten dodatkowy Sojuz jest im bardziej na rękę niż przeszkodą. Chyba, że źle interpretuje ten artykuł. W sumie są tylko dwie opcje, albo mieszać załogi albo leci tylko dwóch turystów z zawodowym pilotem. W drugim wypadku będą musieli chyba podnieść cenę biletu, żeby im się opłacało (zakładam, że muszą zapłacić za rakietę i kapsułę tą samą sumę, niezależnie od ilości osób). Trzeba czekać na więcej konkretów:)

EDIT: w sumie nie musi to być takie skomplikowane o ile jest możliwość startu dwóch Sojuzów w miarę krótkim odstępie czasu. Wtedy w pierwszym leci dwie osoby z załogi + turysta a w drugim 1 osoba z załogi +2 turystów. W ten sam sposób następowałby powrót z ISS. Dobrze liczę?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2011, 09:17 wysłana przez wini »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 25, 2011, 10:23 »
Mi się wydaje, że pilot i dowódca muszą być w każdym Sojuzie, także nie wiem na ile prawdziwe mogą być domniemanie o dwójce turystów lecących na raz :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 25, 2011, 13:21 »
Właśnie brak EDS trzyma moje emocje na wodzy :P

Nawymyślali skrótów... Jeżeli chodzi o górny stopień, to Rosjanie mają odpowiednie (np. Blok D i pochodne).

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 25, 2011, 13:53 »

Nawymyślali skrótów... Jeżeli chodzi o górny stopień, to Rosjanie mają odpowiednie (np. Blok D i pochodne).

Ale to niewiele zmienia, bo niby jaka rakieta może zabrać Sojuza z EDS (w postaci Blok D)? Proton? Od kiedy Proton może wozić ludzi?

Offline anatolio

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 25, 2011, 14:01 »
Powiózł już raz żółwie dookoła księżyca i wróciły na ziemię, to może i ludzi dałby radę. Niewiele brakowało żeby Rosjanie okrążyli księżyc i to właśnie na Protonie więc chyba był wtedy przystosowywany do takiej misji.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 25, 2011, 14:08 »
Właśnie brak EDS trzyma moje emocje na wodzy :P

Nawymyślali skrótów... Jeżeli chodzi o górny stopień, to Rosjanie mają odpowiednie (np. Blok D i pochodne).

Jeden pies :P Stopień ucieczkowy...

Proton chyba nie jest human-rating'owany? Rakieta wybitnie do transportu ładunków, więc na pewno w tej chwili nie mogliby ludzie nią sobie latać...

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 25, 2011, 15:02 »
Nawymyślali skrótów... Jeżeli chodzi o górny stopień, to Rosjanie mają odpowiednie (np. Blok D i pochodne).

Ale to niewiele zmienia, bo niby jaka rakieta może zabrać Sojuza z EDS (w postaci Blok D)? Proton?

Oczywiście, że Proton.

Cytuj
Od kiedy Proton może wozić ludzi?

Od kiedy są na to chętni.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 25, 2011, 15:03 »
Proton chyba nie jest human-rating'owany?

A co to w ogóle znaczy?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 25, 2011, 15:03 »