Autor Wątek: Północnokoreańska Unha - start 12 grudnia 2012  (Przeczytany 22757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Północnokoreańska Unha - start 12 grudnia 2012
« dnia: Grudzień 01, 2012, 14:59 »
Władze Korei Północnej poinformowały oficjalnie, że kolejna próba startu północnokoreańskiej rakiety orbitalnej zostanie przeprowadzona pomiędzy 10 a 22 grudnia 2012 r. Będzie to najprawdopodobniej już piąta próba, wszystkie cztery poprzednie w latach 1998, 2006, 2009 i 2012 były nieudane (Korea Płn. nie do wszystkich prób się przyznaje).

Startować będzie rakieta Unha. Przy starcie nadaje się im kolejne numery, czyli będziemy obserwować start Unha-4, chyba że kolejne numery oznaczają - jak się to raczej praktykuje - kolejne wersje (wówczas może to być powtórzony numer Unha-3). Jest to niewielka, trójstopniowa rakieta o udźwigu do 150 kg na LEO. Mówi się o jej podobieństwie do irańskich rakiet, co wskazuje na bliską współpracę z Iranem w technice kosmicznej. Z drugiej strony oskarża się Koreę Płn., że starty kosmiczne stanowią jedynie kamuflaż dla prób pocisków balistycznych dużego zasięgu.

Rakieta Unha-3 na wyrzutni przed poprzednią, kwietniową próbą startu:


Kosmodrom Sohae na mapie Korei Płn.:


Źródła:
http://38north.org/2012/11/sohae112912/
http://www.channelnewsasia.com/stories/afp_asiapacific/view/1240498/1/.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-20565193
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2012, 15:13 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2012, 16:16 »
No to się porobiło! Dwa koreańskie starty w grudniu. Czy któryś się powiedzie?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:34 »
No to się porobiło! Dwa koreańskie starty w grudniu. Czy któryś się powiedzie?
   ... w sumie nie jest to niczym specjalny, po okresie zimnej wojny, gdzie byly dwa mocartstwa scigajace sie w wyscigu do kosmosu, aktualnie mamy
duzo mniejszych lokalnych wyscigow: Korea polnocna kontra korea poludniowa, chiny kontra indie, ue kontra usa (z elementami wspolpracy) rosja kontra usa
(tez z elementami wspolpracy) i japonia kontra chiny. Te dwie rakiety nie powinny absolutnie dziwic;-) Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2012, 13:21 »
Z wątku o startach już wiemy, że Naro nie poleci w grudniu. Pozostaje tylko północnokoreańska Unha.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2012, 13:21 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2012, 20:28 »
Oficjalne źródła północnokoreańskie podają, że dzisiaj ustawiono na wyrzutni pierwszy stopień (będą trzy). Następne zostaną dołączone w ciągu kilku najbliższych dni. Media natomiast donoszą o protestach różnych krajów, w tym Rosji,

Okno startowe będzie trwało codziennie w okresie od 10 do 22 grudnia w godzinach od 22 do 03 UTC.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2012, 19:08 »
Dzisiaj zamontowano drugi stopień.

A oto mapka przypuszczalnej trasy przelotu rakiety podczas startu wraz z zaznaczonymi z miejscami wodowań stopni rakiety. Filipiny mogą zostać zbombardowane:

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2012, 20:38 »
Rakieta jest już w całości, ale mówi się o przesunięciu okna startowego: "are now seriously examining the issue of readjusting the launching time of the satellite for some reasons" - to z oświadczenia północnokoreańskiej agencji prasowej. Powodem prawdopodobnie jest pogoda, opady śniegu utrudniające przygotowania i nie najlepsze prognozy.

Źródło: http://hosted.ap.org/dynamic/stories/A/AS_NKOREA_ROCKET_LAUNCH.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2012, 11:12 »
Wg Astropl okienko startowe teraz jest przesunięte na 20-29 grudnia. Czy rzeczywiście się tak stanie?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2012, 11:14 »
Wg Astropl okienko startowe teraz jest przesunięte na 20-29 grudnia. Czy rzeczywiście się tak stanie?

Ten 20 to przybliżenie (rakieta została zdjęta z wyrzutni), a 29 pochodzi z wczorajszych danych oficjalnych o wydłużeniu okna startowego.

EDIT: No i sami widzicie (patrz niżej), jak tu można wierzyć temu Astropl... :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2012, 08:49 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 12, 2012, 08:45 »
A zatem stało się! Północnokoreański satelita jest już na orbicie i kraj ten został dziesiątym państwem, które dokonało tej sztuki. Do startu rakiety Unha-3 z satelitą Kwangmyongsong-3 #2 doszło 12 grudnia o 00:49:46 UT, a w T+9 minut 27 sekund znalazł się on na zaplanowanej orbicie o pułapie 494-588 km i inklinacji 97,40°.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2012, 11:09 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 12, 2012, 09:06 »
Cóż - przynajmniej technicy przygotowujący misję będą mogli dalej cieszyć się życiem/wolnością ;)

No to machina propagandowa pracuje pełną parą - Północy się udało, podczas gdy Południe przełożyło start na styczeń...
GG 8698011

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 12, 2012, 09:44 »
Cóż - przynajmniej technicy przygotowujący misję będą mogli dalej cieszyć się życiem/wolnością ;)

No to machina propagandowa pracuje pełną parą - Północy się udało, podczas gdy Południe przełożyło start na styczeń...
Nie powtarzaj przekazu z mediow, subetlnie ujmujac nie zawsze sa prawdziwe;-) Nalezy sie cieszyc, bo ... Korea Poludniowa nie zostawi tego tak sobie, co najmniej zwieksza naklady finansowe na wlasny projekt moze i do ISS sie przylacza ... same zalety. Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 12, 2012, 10:08 »

Nie powtarzaj przekazu z mediow, subetlnie ujmujac nie zawsze sa prawdziwe;-) Nalezy sie cieszyc, bo ... Korea Poludniowa nie zostawi tego tak sobie, co najmniej zwieksza naklady finansowe na wlasny projekt moze i do ISS sie przylacza ... same zalety.

Do ISS przyłączą? A (z) czym, jeśli można wiedzieć? Po ew. udanym starcie Naro-1 w przyszłym roku, na ich własną rakietę przyjdzie poczekać minimum 7 lat.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 12, 2012, 10:13 »
No cóż można się było spodziewać tego startu i jego sukcesu, czy jest to początek KRL-Dowskiego programu kosmicznego czy też "listek figowy" aby testować dalej ICBM-y zobaczymy.
Dla mnie jednak to był większy szok niż się spodziewałem bo tutaj zobaczyłem że trajektoria nie wiodła tym razem nad Japonię (jak przy rzekomych fiaskach poprzednich które mogły być zakamuflowanymi pod pozorem "usterki" testami ICBMów) a na dodatek u Waldka Zwierzchlejskiego znalazłem info o parametrach W PEŁNI UŻYTKOWEJ orbity polarnej, więc ten satelita chyba nie będzie nadawał jedynie pieśni rewolucyjnych z kosmosu1?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2012, 10:17 »

Dla mnie jednak to był większy szok niż się spodziewałem bo tutaj zobaczyłem że trajektoria nie wiodła tym razem nad Japonię (jak przy rzekomych fiaskach poprzednich które mogły być zakamuflowanymi pod pozorem "usterki" testami ICBMów) a na dodatek u Waldka Zwierzchlejskiego znalazłem info o parametrach W PEŁNI UŻYTKOWEJ orbity polarnej, więc ten satelita chyba nie będzie nadawał jedynie pieśni rewolucyjnych z kosmosu1?

W poprzednim starcie orbita miała być identyczna, heliosynchroniczna. Ale to jeszcze nie przesądza o tym co satelita będzie robił - taka orbita może mu np. jedynie zapewnić w miarę stabilne nagrzewanie i oświetlenie (źródło energii elektrycznej). Jeśli KMS-3B wygląda podobnie do pokazanego w kwietniu poprzednika, to tą kamerką trudno będzie cokolwiek konkretnego dostrzec...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Północnokoreańska Unha - start 10-22 grudnia 2012
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2012, 10:17 »