Autor Wątek: Instytut Energii Atomowej POLATOM  (Przeczytany 8096 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

axion

  • Gość
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2010, 20:55 »
Jeśli już mowa o bombie atomowej, to może kogoś zainteresuje prezentacja na temat ograniczania skutków wybuchu jądrowego. Niestety po angielsku. Link:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 15:21 wysłana przez axion »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 13, 2010, 01:08 »
Jak przez mgłę pamiętam protesty społeczeństwa na przełomie lat 80/90 przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_J%C4%85drowa_%C5%BBarnowiec

W konsekwencji niewiedza i obawy zwyciężyły. Z czterech reaktorów wodnych ciśnieniowych jeden do dziś pracuje w Finlandii. Zdaje się, że sprzedaliśmy go za jakąś śmieszną cenę. Poniżej zdjęcia tego jak to teraz wygląda:
http://www.opuszczone.com/galerie/zarnowiec/index.php
Smutno się na to patrzy....po prostu utopione pieniądze :(


Skoro już mówimy o energetyce jądrowej to mnie osobiście najbardziej interesuje rozwój reaktorów wykorzystujących fuzję jądrową np: tokamaki takie jak JET:

http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_European_Torus

Dużo bardziej ambitnym projektem badawczym tego typu jest ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor).
http://www.iter.org/mach
Budowa infrastruktury pod ten projekt już trwa. Uruchomienie reaktora planowane jest na koniec tej dekady. Na bazie wyników ITER-a ma powstać pierwsza elektrownia termojądrowa DEMO. Oczywiście jeśli uda się rozwiązać szereg problemów technologicznych. Wystarczy wspomnieć iż w reakcji fuzji jąder deuteru i trytu powstają wysokoenergetyczne neutrony o energiach rzędu kilkunastu MeV, które mają niszczycielski wpływ na konstrukcję takiego reaktora. Pytanie jak zbudować elektrownię w oparciu o taki reaktor w taki sposób aby proces niszczenia konstrukcji był na tyle niski, aby całe przedsięwzięcie nadal się opłacało?
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 13, 2010, 10:04 »
Jeżeli postawimy na energetykę jądrową, to reaktory na neutronach prędkich staną się koniecznością w ciągu kilku następnych dekad (będą potrzebne do produkcji paliwa).

To wszystko zależy od stosowanego cyklu paliwowego, obecny jest wręcz "barbarzyński" jeśli chodzi o wykorzystanie paliwa i produkcję odpadów, paradoksalnie - dzięki staraniom ekologów. Okres, w którym będzie funkcjonował dało by się wydłużyć przy zaakceptowaniu wyższych cen paliwa czy jego niekonwencjonalnego wydobycia (ew. "prymitywnego" przerobu do MOX) albo np. zastosować masowe naświetlanie prętów torowych, niemniej przyszłością będą reaktory powielające oparte na cyklu torowo-uranowym oraz uranowo-plutonowym (nie utożsamiać z prędkimi!), podkrytyczne transmutatory sterowane akceleratorami i nowoczesne konstrukcje o k<0,6.

A to się dopiero obaczy. Wszystkie te alternatywne do szybkich breederów technologie, jak cykl torowy (LFTR - moja ulubiona, czy bardziej realny AHWR), reaktory hybrydowe, pozyskiwanie uranu z wód oceanicznych itp. owszem, ładnie wyglądają na papierze, ale póki co, brak pełnoskalowej realizacji technicznej. Dzisiaj zwykły reprocessing jest za drogi (chociaż technicznie możliwy), by stosować go na szeroką skalę.

axion

  • Gość
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 13, 2010, 17:54 »
Jak przez mgłę pamiętam protesty społeczeństwa na przełomie lat 80/90 przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu:

Nie wiem na ile prawdziwa to informacja, ale z plotek na temat Żarnowca słyszałem, że po decyzji likwidacji elektrowni próbowano wysadzić fundamenty elektrowni (?) - niestety nie dało rady - tak się dobrze trzymały.

Skoro już mówimy o energetyce jądrowej to mnie osobiście najbardziej interesuje rozwój reaktorów wykorzystujących fuzję jądrową np: tokamaki takie jak JET:

Dzięki za informacje na temat fuzji. Rzuć okiem na wątek o National Ignition Facility - http://www.astronautyka.org/index.php/topic,307.0.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2010, 18:07 wysłana przez axion »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 13, 2010, 17:54 »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 13, 2010, 18:37 »
Wszystkie te alternatywne do szybkich breederów technologie, jak cykl torowy(LFTR - moja ulubiona, czy bardziej realny AHWR), reaktory hybrydowe, pozyskiwanie uranu z wód oceanicznych itp. owszem, ładnie, wyglądają na papierze, ale póki co, brak pełnoskalowej realizacji technicznej.

Akurat cykl torowy wyjąłbym z grona istniejących tylko na papierze, jak zapewne wiesz realizowano już mniejsze czy większe próby jego wykorzystania. Mówiąc o niekonwencjonalnym wydobyciu miałem raczej na myśli ogólne wykorzystanie złóż dzisiaj uważanych za nieekonomiczne, pozyskiwanie uranu z wody (notabene, jest tam też trochę innych pierwiastków, których wydobycie może się okazać opłacalne, co mogło by poprawić opłacalność surowca tego pochodzenia) jest jednym z nich, sam w offtopie przytoczyłeś inną koncepcję. Poza tym zauważ, że mówię to o przyszłości, np. w wypadku ADS-ów stosunkowo odległej, FBRy to także przyszłość, ale jak sam zauważasz o wiele bliższa. I istotnie, LFTR to bardzo ciekawa koncepcja.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 13, 2010, 19:54 »
Akurat cykl torowy wyjąłbym z grona istniejących tylko na papierze, jak zapewne wiesz realizowano już mniejsze czy większe próby jego wykorzystania.

Nie napisałem, że te rozwiązania istnieją wyłącznie na papierze (w małej skali większość z nich została zaprezentowana), ale że na nim dobrze wyglądają. Brak z kolei realizacji pełnoskalowych, które pozwoliłyby wnioskować o ich przydatności, ekonomice, niezawodności. Diabeł tkwi w szczegółach, czego zresztą dobrym przykładem są również FBR'y - mimo sześćdziesięciu lat rozwoju i kilku elektrowni wpiętych do sieci, za w pełni udaną można uznać tylko jedną rodzinę reaktorów (ruskie BN). Kolejnym przykładem jest historia skasowanego w tym roku PBMR. Bardzo kibicowałem temu projektowi, wydawał się dopracowany do tego stopnia, by wdrożyć go na wielką skalę. Jak się okazało, 50 lat doświadczeń zbieranych na kilku reaktorach testowych nie wystarczyło.

Cytuj
Mówiąc o niekonwencjonalnym wydobyciu miałem raczej na myśli ogólne wykorzystanie złóż dzisiaj uważanych za nieekonomiczne, pozyskiwanie uranu z wody (notabene, jest tam też trochę innych pierwiastków, których wydobycie może się okazać opłacalne, co mogło by poprawić opłacalność surowca tego pochodzenia) jest jednym z nich, sam w offtopie przytoczyłeś inną koncepcję. Poza tym zauważ, że mówię to o przyszłości, np. w wypadku ADS-ów stosunkowo odległej, FBRy to także przyszłość, ale jak sam zauważasz o wiele bliższa.

Nie wiem, co będzie w dalekiej przyszłości, ale w przypadku zastępowania na szeroką skalę paliw kopalnych energią atomową (a czymś zastąpić je trzeba), niedobory taniego i łatwo dostępnego paliwa pojawią się bardzo szybko (w perspektywie dwóch-trzech dekad).

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 13, 2010, 20:11 »
Przyszłość, o której tu mówiłem należy opatrzyć tagiem w stylu "if: parametr-1, parametr-2, parametr-3, ... parametr-n", koniec taniego paliwa jest jednak sprawą oczywistą i prędzej czy później to on wymusi prace i w efekcie wdrożenie chociaż części powyższych technologii (nie bez powodu przecież wciąż zwanych technologiami przyszłości), nie sądzę, aby po tym jak energetyka jądrowa zastąpiłaby konwencjonalną zrezygnowano by z niej z takiego powodu.

Poza tym FBRy są o wiele bardziej namacalnym tworem niż te ADSy czy transmutacja pozostające wciąż bardziej ideą.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2010, 20:15 wysłana przez jmvh »

axion

  • Gość
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 15, 2010, 21:42 »
"Diamentowe detektory pozwolą zajrzeć do wnętrza sztucznego słońca

W Instytucie Problemów Jądrowych w Świerku powstają unikalne detektory Czerenkowa do wykrywania wiązek elektronów w instalacjach termojądrowych typu tokamak. Testy przeprowadzone w tym roku w tokamaku Tore Supra w Cadarache we Francji pokazały, że urządzenie skonstruowane przez polskich fizyków jest zdolne do badania ekstremalnych warunków fizycznych panujących we wnętrzach największych współczesnych instalacji, na bazie których w przyszłości będą budowane energetyczne reaktory termojądrowe, popularnie nazywane sztucznymi słońcami.
"

"Doświadczenie zgromadzone w ostatnich latach na coraz większych tokamakach pozwala polskim fizykom z optymizmem patrzeć na możliwość budowy w Instytucie Problemów Jądrowych w Świerku detektorów przeznaczonych dla przyszłego reaktora termojądrowego ITER, powstającego w Cadarache kosztem ponad 10 miliardów euro. "

Więcej: http://www.ipj.gov.pl/pl/news/124.htm

axion

  • Gość
Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2011, 17:11 »
Na początku tego wątku wspominałem o "swoistym renesansie" Instytutu w Świerku oraz wyraziłem nieco narzekań i krytyki na temat zaniedbań powstałych w naszym kraju, podpierając się kilkoma zasłyszanymi opiniami ludzi którzy pamiętają czasy dawnej świetności. Otóż wygląda na to że obecnie coraz więcej zaczyna iść w relatywnie dobrym kierunku. Kilka wiadomości:

1. Porozumienie CERN – IPJ: dostarczymy struktury przyspieszające dla modernizowanego kompleksu akceleratorów w Genewie
W Genewie podpisano porozumienie, na mocy którego IPJ dostarczy struktury przyspieszające typu PIMS do nowego akceleratora Linac4 budowanego w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Linac4 będzie stanowił pierwszy stopień przyspieszania protonów w największym na świecie kompleksie akceleratorów cząstek elementarnych, w skład którego wchodzi także dwudziestosiedmiokilometrowy Wielki Zderzacz Hadronów LHC. Źródło: link
Dorzucam ciekawe wideo z 19 stycznia 2010: [].

2. Polska aparatura badawcza poleci w kosmos na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej
Detektory budowane w Świerku polecą w kosmos na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej TG2 w ramach międzynarodowego eksperymentu POLAR. W Pekinie zakończyła się konferencja z udziałem chińskich i europejskich naukowców, na której omawiano szczegółowe techniczne aspekty przedsięwzięcia, dokonano ostatecznego podziału zadań i przyjęto harmonogram prac. Źródło: link

3. Umowa z Japońską Agencją Energii Atomowej
Instytut Energii Atomowej POLATOM podpisał umowę z Japońską Agencją Energii Atomowej (Japan Atomic Energy Agency – JAEA), której celem jest współpraca na polu badań i rozwoju technologii reaktorów badawczych. Wizyta przedstawicieli JAEA oraz zawarcie porozumienia o wymianie naukowo-technicznej jest kolejnym krokiem do wzmocnienia potencjału badawczego i intelektualnego Instytutu. Źródło: link

Znalazłem jeszcze bardzo ciekawy artykuł o Żarnowcu - Elektrownia Jądrowa "Żarnowiec".  Smutna sprawa panowie. Jak to wszystko rozwalono...
Tutaj strona na której można śledzić aktualności w związku z budową elektrowni jądrowej w Polsce: atom.edu.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Instytut Energii Atomowej POLATOM
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2011, 17:11 »