Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Mars => Wątek zaczęty przez: perian w Lipiec 18, 2010, 21:05

Tytuł: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: perian w Lipiec 18, 2010, 21:05
MAVEN - Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN

MAVEN jest drugą misją w ramach Mars Scout Program, który zakłada wysyłanie tanich, małych i niedrogich misji na Marsa, wybieranych w drodze konkursu pośród zgłoszonych przez środowisko naukowe. Pierwszą misją był Mars Phoenix Lander, misja zbudowana z resztek po nieudanych, bądź anulowanych projektów. Lądownik Phoenix poleciał podczas okna startowego na Marsa w 2007 roku i aktualnie zakończył swoją działalność. Sonda MAVEN została wybrana 15 września 2008 roku spośród 20 zgłoszonych na konkurs ogłoszony przez NASA we wrześniu 2006.

"Ta misja zapewni pierwsze bezpośrednie pomiary dotyczące podstawowych pytać o ewolucję Marsa", mówił Doug McCuistion, dyrektor programu eksploracji Marsa w centrali NASA, w Waszyngtonie. "Ulatywanie atmosfery Marsa to nadal zagadka", dodaje McCuistion. "MAVEN pomoże nam ją rozwiązać."

Start sondy jest planowany na 2013 rok, natomiast lądowanie w 2014 r. Planowane zakończenie misji w 2016 roku. Sztuczny satelita Marsa zostanie uniesiony z Ziemi za pomocą rakiety EELV.
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/64/Maven_spacecraft_full.jpg/800px-Maven_spacecraft_full.jpg)

MAVEN będzie orbiterem Czerwonej Planety. Jego budowa będzie oparta na busie innego marsjańskiego satelity MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) z elementami pochodzącymi z projektu Mars Odyssey. Sonda będzie badała atmosferę, klimat i pogodę na Marsie. Badania przeprowadzone przez satelitę mają pomóc odpowiedzieć na pytania dotyczące ewolucji atmosfery Marsa, a szczególnie dotyczące kwestii utraty części atmosfery, kiedyś gęstszej. Budżet misji jest planowany na kwotę 485 milionów USD, prowadzącym projekt jest Goddard Space Flight Center a głównym wykonawcą Lockheed Martin Space Systems.

MAVEN wejdzie na eliptyczną orbitę Marsa o parametrach 90x3.870 mil, inklinacja 75 stopni, czas okrążenia 4,5 godziny. Ciekawostką jest fakt, że podczas trwania misji podstawowej, zaplanowanej na 1 rok, przewiduje się 5 manewrów „zanurzenia” w atmosferę Marsa, nawet do wysokości 75 mil.

Satelita będzie wyposażony w 2 metrowej średnicy antenę do komunikacji z Ziemią za pomocą fal radiowych pasma X. Komunikacja będzie następować z siecią DSN, wymagane jest jedynie 10 godzin sesji na tydzień. MAVEN nie będzie potrzebował wsparcia sprzętu znajdującego się na orbicie Marsa.

Omawiany satelita będzie posiadał 4 główne cele naukowe:
1.   Ustalenie jaką rolę na przestrzeni dziejów odegrało ulatnianie się atmosfery Marsa w przestrzeń kosmiczną
2.    Określenie aktualnego stanu górnych warstwach atmosfery, jonosfery i interakcji z wiatrem słonecznym.
3.   Określenie obecnego poziomu ucieczki neutralnych gazów i jonów do przestrzeni kosmicznej i procesów rządzących tym zjawiskiem.
4.   Oznaczenie poziomu izotopów trwałych w atmosferze Marsa.

Aparatura badawcza sondy będzie zawierać instrumenty badające występujące w atmosferze Marsa gazy, skład górnej atmosfery, oddziaływanie wiatru słonecznego oraz będzie obejmować także jonosferę. Wykaz przyrządów badawczych poniżej:
1. Particles and Field (P&F) Package
a) Solar Wind Electron Analyzer (SWEA)-Measures solar wind and ionospheric electrons
b) Solar Wind Ion Analyzer (SWIA)-Measures solar wind and magnetosheath ion density and velocity
c) Suprathermal and Thermal Ion Composition (STATIC)-Measures thermal ions to moderate-energy escaping ions
d) Solar Energetic Particle (SEP)-Determines the impact of SEPs on the upper atmosphere
e) Lagmuir Probe and Waves (LPW)-Determines ionospheric properties and wave heating of escaping ions and solar EUV input to atmosphere
f) Magnetometer (MAG)-Measures interplanetary solar wind and ionospheric magnetic fields
2. Remote Sensing (RS) Package
Imaging Ultraviolet Spectrometer (IUVS)-Measures global characteristics of the upper atmosphere and ionosphere
3. Neutral Gas and Ion Mass Spectrometer (NGIMS) - measures the composition and isotopes of neutral gases and ions.


Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Matias w Sierpień 09, 2010, 16:18
Wątek zginął w gąszczu pojawiających się nowych :) A trzeba powiedzieć, że dobry wstęp Perian! :)

Tutaj stronka projektu. (http://lasp.colorado.edu/maven/) Strasznie chyba zaniedbana, ostatni news pochodzi z 2008 roku ::) A są dobre informacje - projekt przeszedł fazę PDR (Preliminary Design Review), czyli wstępną ocenę projektu. Podczas wcześniejszych spotkań wymieniono obszary w których jeszcze trzeba coś dopracować (lub co by niepokoiło komisję). Tutaj właściwy fragment tego, co jeszcze trzeba dopracować :

We still have some areas where we’re working to solve problems. Examples include making sure that the spacecraft has no stray magnetic fields that are large enough to keep us from accurately measuring the Martian and interplanetary fields, and making sure that the pointing of the mass spectrometer is sufficiently precise and accurate that the molecules will stream straight in through the inlet port when we’re making measurements. These are at least straightforward (if not quite trivial) problems to resolve.

W połowie sierpnia będzie miał miejsce Confirmation Review (KDP-C), jeśli przejdą ten próg, to będzie to oznaczało wejście w Fazę C projektowania misji.

Źródło - http://www.facebook.com/notes.php?id=164355242867
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Październik 08, 2010, 17:56
MAVEN ma udać się w drogę ku Marsowi w listopadzie 2013. NASA wydała zgodę na rozpoczęcie przygotowań do tej misji.

Tutaj trochę informacji oraz filmik :)
http://www.nasa.gov/mission_pages/maven/news/confirmation.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: station w Październik 09, 2010, 10:01
Czy w drugiej, zaczynającej się wkrótce dekadzie 21 wieku przewiduje się posłanie na Marsa jakiegokolwiek lądownika, nie wspominając rzecz jasna o Curiosity?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Matias w Październik 09, 2010, 10:13
Czy w drugiej, zaczynającej się wkrótce dekadzie 21 wieku przewiduje się posłanie na Marsa jakiegokolwiek lądownika, nie wspominając rzecz jasna o Curiosity?

ExoMars, MAX-C (łaziki), demonstrator w 2016, no i jeśli liczymy lądownik księżyca Marsa to Phobos-Grunt.

Artykuł na kosmo o zielonym świetle dla MAVEN - http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/NASA/misja-maven-zielone-swiatlo.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Październik 22, 2010, 10:32
No to wiemy już jaka rakieta wyniesie MAVENa. Będzie to Atlas V w podstawowej konfiguracji - tj. bez rakiet wspomagających na paliwo stałe (booster)

http://www.spaceflightnow.com/news/n1010/21maven/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: perian w Październik 22, 2010, 12:29
No to wiemy już jaka rakieta wyniesie MAVENa. Będzie to Atlas V w podstawowej konfiguracji - tj. bez rakiet wspomagających na paliwo stałe (booster)

Proszę nie pisać "booster" o rakietach wspomagających do Atlasa5, gdyż 1 stopień tej rakiety jest określany jako booster.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 27, 2010, 16:24
Dopiero dziś pokazała się info o wybranej rakiecie dla sondy MAVEN na stronie space com Kto chce można tu poczytać:

http://www.space.com/missionlaunches/nasa-mars-maven-spacecraft-rocket-101025.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipiec 26, 2011, 22:47
Odświeżamy!

MAVEN po przeglądzie CDR

"Sonda MAVEN pomyślnie przeszła "critical design review", czyli kluczowy przegląd konstrukcji. Misja poświęcona badaniom atmosfery Marsa ma rozpocząć się w 2013 roku."

Więcej na Kosmo (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/maven-po-cdr.html).
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 28, 2011, 19:37
Już rozpoczęła się budowa sondy.
http://www.lockheedmartin.com/news/press_releases/2011/0926_ss_maven.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 30, 2013, 17:04
Materiał omawiający bliżej badania magnetometryczne jakie będzie wykonywała sonda. (Wow, przy okazji niezły zastój mieliśmy w tym wątku).

http://www.youtube.com/watch?v=laCMn8pUBgM
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 30, 2013, 17:39
Rzeczywiście - niezły zastój - a MAVEN już niebawem leci w kierunku Czerwonej Planety!
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: JSz w Marzec 30, 2013, 20:23
MAVEN już niebawem leci w kierunku Czerwonej Planety!

Wg NSF start 18 listopada 2013 r., rakieta Atlas V 401.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Matias w Sierpień 10, 2013, 20:51
Nieco odświeżamy wątek z uwagi na duże wydarzenie z etapu przygotowań do startu :)

"Najnowsza amerykańska misja marsjańska została przetransportowana do miejsca startu, do Kennedy Space Center na Florydzie.

Najnowszy orbiter Marsa, Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission (MAVEN) został w minionym tygodniu przewieziony z przedmieść Denver, z zakładów Lockheed Martin, na Florydę, do Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego (KSC). Tam przejdzie ostatnie testy i przygotowania do startu na pokładzie rakiety Atlas V zaplanowanego na 18 listopada. MAVEN jest pierwszą misją do Marsa dedykowaną badaniom atmosfery tej planety.

Drugiego sierpnia samolot C-17 Sił Powietrznych USA, w towarzystwie kilkudziesięciu techników i inżynierów, przewiózł wartego ponad 430 milionów USD satelitę z bazy sił powietrznych Buckley do KSC. Do bazy dotarł po 60 kilometrowym kołowym transporcie z fabryki Lockheeda, pod eskortą lokalnej policji. Orbiter był spakowany w skrzyni o rozmiarach 4,23 x 4,23 x 2,3 metra. Masa ładunku wynosiła ok. 860 kilogramów.

Okno startowe MAVEN-a będzie trwało 20 dni. Rozpoczęcie badań Marsa planowane jest na wrzesień 2014 roku."

Kosmonauta.net (http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/ukad-soneczny/5717-maven-na-florydzie.html)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 27, 2013, 10:02
Rakieta nośna dla misji MAVEN została właśnie dostarczona na Cape Canaveral:

http://www.floridatoday.com/article/20130826/NEWS01/130826006/Rocket-MAVEN-Mars-mission-arrives-Cape?nclick_check=1
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 02, 2013, 09:10
Ponieważ awantura wokół obamacare zaowocowała government shutdown jest spora szansa, że MAVEN poleci dopiero za 2 lata. Tego jeszcze nie było :P
http://spaceflightnow.com/atlas/av038/131001shutdown/#.UkvF5lMfVEc
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 02, 2013, 14:01
Ponieważ awantura wokół obamacare zaowocowała government shutdown jest spora szansa, że MAVEN poleci dopiero za 2 lata. Tego jeszcze nie było :P
http://spaceflightnow.com/atlas/av038/131001shutdown/#.UkvF5lMfVEc

Po prostu skandal. Sonda prawie gotowa do startu i zamrażają nad nią prace. To lepiej im (politykom) pozwolić na wzrost kosztów programu o koszty przechowywania sondy przez dwa lata i kolejne testy w 2016 roku? Co za paranoja  >:(
Myślę, ze MAVEN poinien być również wyjatkiem którego nie dotkną skutki budżetowej walki pomiędzy Republikanami i Demokratami....
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: station w Październik 03, 2013, 09:32
No szkoda, ciekaw jestem czy ewentualne 2-letnie obsunięcie misji MAVEN będzie mieć wpływ na start inSIght.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 03, 2013, 11:08
To zależny jak będzie z dostępnością rakiet Atlas, kiedyś był konflikt SDO z MSL przed opóźnieniami i innymi perturbacjami jednego i drugiego.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: astropl w Październik 04, 2013, 02:02

Myślę, ze MAVEN poinien być również wyjatkiem którego nie dotkną skutki budżetowej walki pomiędzy Republikanami i Demokratami....

Wygląda na to, że MAVEN JEST wyjątkiem :)

Źródło (http://www.nbcnews.com/science/nasas-maven-mission-mars-back-track-after-shutdown-holdup-8C11332740).
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 04, 2013, 06:10

Myślę, ze MAVEN poinien być również wyjatkiem którego nie dotkną skutki budżetowej walki pomiędzy Republikanami i Demokratami....

Wygląda na to, że MAVEN JEST wyjątkiem :)

Źródło (http://www.nbcnews.com/science/nasas-maven-mission-mars-back-track-after-shutdown-holdup-8C11332740).

To akurat bardzo pozytywna wiadomość! Musiały być mocne ruchy "zakulisowe" i prawników dookoła tej misji, by udało się wykazać jej ważność. 
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 04, 2013, 10:05
Konieczne było pewnie zagwarantowanie zapłaty firmom które to obsługują. W zapasie na niespodziewane problemy zostało 4 - 6 dni.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 04, 2013, 11:30
To akurat bardzo pozytywna wiadomość! Musiały być mocne ruchy "zakulisowe" i prawników dookoła tej misji, by udało się wykazać jej ważność.

A może rząd USA po prostu posłuchał się ,,starego" Ekoplanety  ;D

Ale to super wiadomość Waldku. dzięki za jej umieszczenie  8)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: CzarnyZajaczek w Październik 05, 2013, 01:52
http://astronomynow.com/news/n1310/04maven/#.Uk9SM-Up6lc

MAVEN będzie m.in. służył jako zapasowy satelita komunikacyjny dla Curiosity i Opportunity, obecnie działające satelity Marsa są już na przedłużonej misji - czyli podpada pod paragraf mówiący o działaniach niezbędnych do zabezpieczenia mienia (w kategorii "zabezpieczenie mienia" jest też jak dobrze rozumiem zbieranie danych)
Cytuj
NASA's exception for MAVEN was granted under the guise of the orbiter's importance as a communications replay platform for the $2.4 billion Curiosity rover and the venerable Opportunity robot exploring the Martian surface.

The Mars Odyssey mission and Mars Reconnaissance Orbiter currently provide communications support for the rovers, but both orbiters are flying well beyond their design lives.

"Launching MAVEN in 2013 protects the existing assets that are at Mars today," Jakosky said. "A delay in the launch date by more than a week past the end of the nominal launch period, or a delay of launch to 2016, would require additional fuel to get into orbit. This would have precluded having sufficient fuel for MAVEN to carry out its science mission and to operate as a relay for any significant time."

Poza tym MAVEN będzie prowadził pomiary wiatru słonecznego, w kolejnym miejscu Układu Słonecznego, co zapewne pozwoli lepiej prognozować zagrożenia ze strony wiatru słonecznego i burzy magnetycznych

Cytuj
Scientists are also eager to launch MAVEN in time for the spacecraft's suite of solar wind monitors, particle sensors and atmospheric instruments to observe how the Martian atmosphere responds to stimuli from solar activity.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 05, 2013, 09:31
To ostatnie akurat nie ma żadnego znaczenia dla badań pogody kosmicznej w odległości 1 AU od Słońca.

Cała rzecz rozbija się o pieniądze, bo płatności z budżetu w okresie GS nie są gwarantowane i potrzebne jest odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Listopad 09, 2013, 11:44
MAVEN jest już na stanowisku startowym:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/11080949-maven-has-arrived-at-the-launch-pad.html
(http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/spacecraft/2013/20131108_2013-3896_f537.jpg)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopad 14, 2013, 20:00
Start już za kilka dni: w poniedziałek popołudniu (naszego czasu). Filmik NASA z przygotowań:

http://www.youtube.com/watch?v=_RcVzckESsM
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Listopad 14, 2013, 20:10
MAVEN już niebawem leci w kierunku Czerwonej Planety!

Wg NSF start 18 listopada 2013 r., rakieta Atlas V 401.

Idę na Playalinda Beach, choć na samą myśl o tym że trzeba będzie znowu drałować kilometr po piachu trochę mi się odechciewa ;)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Listopad 14, 2013, 20:32
Idę na Playalinda Beach, choć na samą myśl o tym że trzeba będzie znowu drałować kilometr po piachu trochę mi się odechciewa ;)
Chciałbym takie dylematy :)! Ja chętnie obejrzę.. streama ;).
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: russex w Listopad 16, 2013, 17:30
http://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/sets/72157637731075053/

Fotki z roll-out rakiety Atlas V z MAVEN'em :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 17, 2013, 18:05
Jutro start MAVENa! Pora do oglądania startu bardzo dogodna! :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopad 18, 2013, 09:28
Dzień startu :) Okno startowe otwiera się już za 10 godzin, o 19:28 CET a zamyka o 21:28 CET. Ostatnie dane odnośnie warunków pogodowych dają 60% szans na rozpoczęcie misji MAVEN.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2013, 10:16
Czy jest gdzieś link do prognozy pogody? Co w tym przypadku może być przeszkodą dla startu?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Listopad 18, 2013, 13:21
Dzień startu :) Okno startowe otwiera się już za 10 godzin, o 19:28 CET a zamyka o 21:28 CET. Ostatnie dane odnośnie warunków pogodowych dają 60% szans na rozpoczęcie misji MAVEN.

Nie 18:28-20:28 CET ?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopad 18, 2013, 13:28
Czy jest gdzieś link do prognozy pogody? Co w tym przypadku może być przeszkodą dla startu?

http://www.spaceflightnow.com/atlas/av038/status.html (w informacjach z niedzieli, godz. 15.30 GMT)

Nie 18:28-20:28 CET ?

Tak, to będą dokładnie te godziny o ile CET zamienimy na GMT ;)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Listopad 18, 2013, 13:30
Tak. Chodziło mi o GMT.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Listopad 18, 2013, 17:19
Start o 19:18-19:28 (czasu polskiego).
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2013, 18:58
20 minut do początku okienka startowego!
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Listopad 18, 2013, 19:12
6 min do startu, trzymajmy kciuki !
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2013, 19:16
Odliczanie w trakcie holdu na T minus 4 minuty. To chyba będzie króciutki hold?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2013, 19:31
Start! MAVEN w drodze na Marsa! Ślicznie idzie!
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: mikii77 w Listopad 18, 2013, 19:33
Separacja 1 stopnia i osłon
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2013, 19:35
Trwa praca stopnia Centaur. Jak na razie wszystko dobrze! :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Listopad 18, 2013, 19:40
Start.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopad 18, 2013, 20:04
Ponowny zapłon Cantaura, TMI ma nastąpić w T + 41 min. i 24 sek. i potrwać 5 min. i 29 sek.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopad 18, 2013, 20:11
Centaur wznowił pracę...
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2013, 20:12
Kilka zrzutów ekranu ze startu. Śliczny był, choć miałem na początku wrażenie, że Atlas V się strasznie powoli wznosi. :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Listopad 18, 2013, 20:16
http://www.youtube.com/watch?v=rh_nyFIwPy0

http://www.youtube.com/watch?v=fxGGc-mCwYg

http://www.youtube.com/watch?v=o9-YQS_Sfb4
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Listopad 18, 2013, 20:22
Separacja sondy, MAVEN w drodze na Marsa :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: MarekFloryda w Listopad 18, 2013, 21:24
Kilka średnio udanych zdjęć ze startu:
http://florydziak.blogspot.com/2013/11/start-atlas-v-z-satelita-marsa-maven.html

Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 14, 2014, 10:19
Wykonano już testy IUVS i PFP:
http://lasp.colorado.edu/home/maven/2013/12/05/maven-status-update-dec-5-2013/
http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/01/24/maven-status-update-january-24-2014/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 07, 2014, 11:33
Misja przebiega bez żadnych problemów.

21 maja IUVS uzyskał pierwszy spektrogram Marsa. Na razie nie przestawia on żadnych cech spektralnych związanych z atmosferą, a jedynie odbite światło słoneczne.
http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/06/10/maven-iuvs-gets-first-view-of-mars/

Instrumenty do badań plazmy rejestrują koronalne wyrzuty masy oraz energetyczne cząstki słoneczne. Pomiary te uzupełniają badania wykonywane na orbicie okołoziemskiej ułatwiając badania struktury wiatru słonecznego.
http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/07/02/maven-particles-and-fields-exploring-the-solar-wind-beyond-1-a-u/

Zespół misji trenuje procedury związane z wejściem na orbitę okołomarsjańską, w tym rozwiązywanie możliwych problemów.
http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/06/27/maven-status-update-june-27-2014/

Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: KP w Lipiec 20, 2014, 20:52

Zespół misji trenuje procedury związane z wejściem na orbitę okołomarsjańską, w tym rozwiązywanie możliwych problemów.
http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/06/27/maven-status-update-june-27-2014/

Niech trenują. Zostało niewiele czasu. Czy 22 września jako data wejścia na orbitę jest aktualna?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 02, 2014, 11:07
W czerwcu aktywność sondy była niewielka. Wszystkie systemy i instrumenty pracowały prawidłowo. Instrumenty do badań plazmy rejestrowały parametry wiatru słonecznego. Obserwowano kompresję wiatru słonecznego powodowaną przez słonecznych cząstek wysokoenergetycznych (Solar Energetic Particles - SEPs) i koronalne wyrzuty masy propagujące w przestrzeni międzyplanetarnej (Interplanetary Coronal Mass Ejections - ICMEs). Dane te były porównywane z pomiarami wykonywanymi na orbicie okołoziemskiej, co dostarczało wartościowych informacji na temat struktury wiatru słonecznego. Zespół misji trenował procedury związane z wejściem na orbitę okołomarsjańską. Objęły one symulacje procedur planowanych na ostatnie 3 dni przed wejściem na orbitę. Członkowie zespołu misji znajdowali się na swoich stanowiskach w Lockheed Martin w Denver, Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland, i Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Otrzymywali symulowane dane telemetryczne i wykonywali wszystkie analizy oraz przygotowywali komendy pracując w taki sam sposób jak z danymi realnymi. Symulowano też możliwe problemy techniczne. Następnie wykonano 3-tygodnią symulację obsługi misji w czasie nominalnych pomiarów naukowych. Nie obejmowała ona symulacji anomalii. Zespół misji współpracował natomiast z zespołami naukowymi przygotowując komendy i procedury przeznaczone do bieżącego wykonywania podczas programu naukowego. Poza obsługą instrumentów naukowych przećwiczono odbiór i retransmisję danych z łazika MSL za pomocą systemu ELECTRA.

W lipcu wykonano serię testów pakietu ELECTRA, instrumentów do badań plazmy, spektrometru NGIMS oraz szperaczy gwiazd. Wykonano też drugą kampanię kalibracji magnetometru MAG połączoną z obrotami sondy. Na 23 lipca 2014 r zaplanowana była trzecia korekta trajektorii (TCM-3). W jej ramach planowano użycie silników MR-106E do uzyskania zmiany szybkości i MR-103D do kontroli orientacji przestrzennej. Celem korekty miało być osiągnięcie właściwego punktu największego zbliżenia do Marsa w czasie manewru wejścia na orbitę. Korekty TCM-1 i TCM-2 były jednak na tyle dokładne, że manewr ten został anulowany. Pod koniec lipca aktywność sondy została ograniczona do minimum. Nie prowadzono testów instrumentów naukowych oraz pomiarów. Wszystkie urządzenie nie używane podczas normalnego lotu i wejścia na orbitę okołomarsjańską zostały wyłączone. Wykonywane były tylko niezbędne procedury przygotowujące do manewru TCM-4 i wejścia na orbitę. Pod koniec miesiąca zespół misji uczestniczył w przeglądzie gotowości sondy do wejścia na orbitę oraz wykonania procedur związanych z przelotem komety C/2013 A1 Siding Spring.

Korekta trajektorii TCM-4 jest zaplanowana 12 września 2014 r. Zakończy ona naprowadzanie sondy na finalną trajektorię przed wejściem na orbitę okołomarsjańską.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 21, 2014, 11:20
Korekta TCM-4 została anulowana, misja przebiega perfekcyjnie. Tej nocy MAVEN wchodzi na orbitę okołomarsjańską.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: robinson w Wrzesień 22, 2014, 06:01
No to Maven jest na orbicie. Gratulacje dla obslugi misji.
Pzdr
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: velo w Wrzesień 22, 2014, 14:22
Cztery sondy na orbicie Marsa :)

Mars Odyssey 2001
Mars Express
Mars Reconnaissance Orbiter

no i MAVEN

teraz trzymamy kciuki za MOMa :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 25, 2014, 12:12
Po 8 godzinach od wejścia na orbitę IUVS uzyskał pierwsze obrazy Marsa i jego górnej atmosfery.

http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/09/24/maven-spacecraft-returns-first-mars-observations/

Harmonogram manewrów modyfikacji orbity i testów instrumentów:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/09211013-maven-orbit-insertion-timeline.html

Właściwa naukowa faza misji rozpocznie się 8 listopada.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Wrzesień 25, 2014, 13:15
Po 8 godzinach od wejścia na orbitę IUVS uzyskał pierwsze obrazy Marsa i jego górnej atmosfery.

http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/09/24/maven-spacecraft-returns-first-mars-observations/

Harmonogram manewrów modyfikacji orbity i testów instrumentów:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/09211013-maven-orbit-insertion-timeline.html

Właściwa naukowa faza misji rozpocznie się 8 listopada.
Te zdjęcia dają przedsmak tego co będzie mogła zbadać ta sonda
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: russex w Wrzesień 25, 2014, 20:38
Po 8 godzinach od wejścia na orbitę IUVS uzyskał pierwsze obrazy Marsa i jego górnej atmosfery.

http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/09/24/maven-spacecraft-returns-first-mars-observations/

Harmonogram manewrów modyfikacji orbity i testów instrumentów:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/09211013-maven-orbit-insertion-timeline.html

Właściwa naukowa faza misji rozpocznie się 8 listopada.

Czyli już jest 5-cio pak :D  Ładnie
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 07, 2014, 17:14
Ładne i kolorowe podsumowanie celi misji MAVEN:
http://www.hou.usra.edu/meetings/8thmars2014/presentations/Jakosky_MAVEN_8thMars_Missions_updated.pdf
 8)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 12, 2014, 20:28
Modyfikacje orbity przebiegają bez zakłóceń. 9 października rozłożono też wysięgniki LPW.

http://lasp.colorado.edu/home/maven/2014/10/10/maven-status-update-oct-10-2014/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 13, 2014, 12:25
Jutro telekonferencja z pierwszymi wynikami badań sondy MAVEN:

NASA will host a news teleconference at 11 a.m. PDT (2 p.m. EDT) Tuesday, Oct. 14, to announce early science results from its Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) mission.

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4333
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Październik 13, 2014, 18:12
Bardzo szybko są wstępne wyniki:) ESA powinna się uczyć od NASA :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 14, 2014, 08:27
Bardzo szybko są wstępne wyniki:) ESA powinna się uczyć od NASA :)

ISRO też  ;D
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Październik 14, 2014, 12:37
Bardzo szybko są wstępne wyniki:) ESA powinna się uczyć od NASA :)

ISRO też  ;D
Hindusi muszą się "spieszyć" bo ich sonda za "dlugo" nie polata wokół Marsa niestety
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 14, 2014, 12:53
Hindusi muszą się "spieszyć" bo ich sonda za "dlugo" nie polata wokół Marsa niestety

A czemu długo nie polata? Grozi jej niebezpieczeństwo od strony komety?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 18, 2014, 19:36
Pierwsze wyniki misji MAVEN.
Naocznie widać, jak wiatr słoneczny obdziera i tak cienką atmosferę Marsa z jej gazów  :(
http://www.kosmonauta.net/2014/10/pierwsze-zdjecia-z-maven/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Skywalker w Listopad 22, 2014, 13:44
MAVEN w safe mode. Ktoś wie coś więcej na ten temat??
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopad 22, 2014, 13:48
Nie ma współpracy "czasowej " między 2 komputerami pokładowymi na pokładzie sondy ; kwestia czasu aż do dopracują ; panie bilźniaku:)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Skywalker w Listopad 22, 2014, 16:40
:) o faktycznie, zmienię wobec tego avka.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Luty 23, 2015, 22:06
Ciekawy artykuł opisujący między innymi sposób badania atmosfery Marsa przez "głębokie skoki nurkujące" w głąb atmosfery ( po angielsku)
http://www.americaspace.com/?p=71763
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Listopad 04, 2015, 08:36
Jutro będzie konferencja z nowymi wynikami od MAVEN:
http://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-announce-new-findings-on-fate-of-mars-atmosphere
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 05, 2015, 21:38
Jutro będzie konferencja z nowymi wynikami od MAVEN:
http://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-announce-new-findings-on-fate-of-mars-atmosphere

NASA powiedziała, że Mars miał kiedy grubą atmosferę pozwalającą na podtrzymanie ciekłej wody na powierzchni:
http://www.nasa.gov/press-release/nasa-mission-reveals-speed-of-solar-wind-stripping-martian-atmosphere

Na Space.com napisali wyraźniej, że z dzisiejszego arta w Science wynika, że Mars stracił większość swej atmosfery już około 3,7 miliarda lat temu:

http://www.space.com/31031-mars-atmosphere-discovery-nasa-maven.html
Mowa o tym samym a innymi słowami  ;)

Poza tym okazuje się, że zorze polarne mogą pojawiać się na całej plaecie a nie tylko w rejonach podbiegunowych jak na Ziemi  :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 01, 2016, 11:27
Obserwacje Fobosa w ultrafiolecie przez sondę MAVEN mogą pozwolić odpowiedzieć na pytanie jak powstał księżyc Marsa.

Comparing MAVEN's images and spectra of the surface of Phobos to similar data from asteroids and meteorites will help planetary scientists understand the moon's origin – whether it is a captured asteroid or was formed in orbit around Mars. The MAVEN data, when fully analyzed, will also help scientists look for organic molecules on the surface. Evidence for such molecules has been reported by previous measurements from the ultraviolet spectrograph on the Mars Express spacecraft.

http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/maven-observes-phobos-in-ultraviolet
http://www.pulskosmosu.pl/2016/02/29/sonda-maven-przyglada-sie-fobosowi/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 15, 2016, 07:59
Opublikowano dokonane przez MAVENA wyniki pomiarów  zbliżenia się komety C/2013 A1 (Siding Spring)   do Marsa w październiku 2014.

At first, the changes were subtle. As Mars' magnetosphere, which is normally draped neatly over the planet, started to react to the comet's approach, some regions began to realign to point in different directions. With the comet's advance, these effects built in intensity, almost making the planet's magnetic field flap like a curtain in the wind. By the time of closest approach -- when the plasma from the comet was densest -- Mars' magnetic field was in complete chaos. Even hours after the comet's departure, some disruption continued to be measured.

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=5747
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 23, 2016, 21:31
MAVEN ma szansę obserwować globalne burze na Marsie. Zbliża się sezon burz na Czerwonej Planecie. Sprzyja im większy poziom nasłonecznienia atmosfery związany ze zbliżaniem się Marsa do Słońca, od którego będzie najbliżej pod koniec października.

Burze piaskowe mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć procesy zachodzące w rozrzedzonej marsjańskiej atmosferze.

Jest to głównym  zadaniem sondy  Maven . W szczególności ważne jest badanie  ucieczki gazów atmosferycznych w przestrzeń kosmiczną.
Dane z Mavena pozwoliły ustalić,  że słońce i wiatr słoneczny są  w stanie powodować ucieczkę cząstek gazowych atmosfery w kosmos.

"We have been able to observe the energy inputs from the sun and solar wind, the response of the upper atmospheric structure and composition, and the ability to drive loss of gas to space. This represents a major advance in our understanding of the behavior of the upper atmosphere!" Jakosky said.

He added that it is becoming clear that one cannot consider any aspect of the history of Mars in isolation as the planet's environment is an intricately coupled system of complex processes spanning from the deep interior to the upper atmosphere and the interactions with the solar wind.

"MAVEN has begun to fill in the gap of the top of the atmosphere, and is showing how processes there can affect the planet's climate, geology, and habitability!" Jakosky noted.

Misja orbitera została przedłużona do końca 2018.
http://phys.org/news/2016-08-maven-spacecraft-gears-global-storm.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 21, 2016, 23:53
Zdjęcia z  kamery Imaging UltraViolet Spectrograph (IUVS) ukazują ultrafioletową poświatę  pochodzącą z atmosfery Marsa, która odkrywa przed nami dynamiczną, wcześniej niezauważoną aktywność. Wśród zdjęć znalazły się pierwsza zdjęcia „nocnej poświaty”, które mogą być wykorzystane do badania cyrkulacji wiatrów na dużych wysokościach. Co więcej, zdjęcia dziennej strony Marsa w ultrafiolecie wykonane przez sondę wskazują zmiany ilości ozonu w atmosferze wraz z porami roku oraz formowanie się chmur nad gigantycznymi marsjańskimi wulkanami. ...

Zdjęcia nocnej strony Marsa przedstawiają „nocną poświatę” w zakresie ultrafioletowym, za którą odpowiada tlenek azotu (NO). Nocna poświata to zjawisko powszechnie występujące na planetach, w którym niebo emituje niewielkie ilości promieniowania w ultrafiolecie wskutek reakcji chemicznych, które zaczynają się na dziennej stronie planety. Promieniowanie ultrafioletowe ze Słońca rozbija cząsteczki dwutlenku węgla i azotu, a powstałe w ten sposób atomy przenoszone są przez wiatry krążące na dużych wysokościach po całej planecie. Na nocnej stronie planety owe wiatry przenoszą atomy na niższe wysokości gdzie azot i tlen zderzają się ze sobą i łączą w cząsteczki tlenku azotu. Taka rekombinacja związana jest z uwolnieniem dodatkowej energii w postaci promieniowania ultrafioletowego.

Źródło  http://www.pulskosmosu.pl/2016/10/18/maven-fotografuje-marsa-w-ultrafiolecie/
http://mars.nasa.gov/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1943
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 06, 2017, 19:44
MAVEN uniknął zderzenia z Fobosem
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 MARCA 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2013/10/images_stories_2013_NASA_bezzalogowe_MRO_fobos_1.jpg)
Fobos okiem sondy MRO / Credits - NASA, JPL, University of Arizona

Amerykańska sonda MAVEN wykonała manewr, który pozwolił uniknąć zderzenia z marsjańskim księżycem Fobos.

Sonda Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN) krąży dookoła Czerwonej Planety od września 2014 roku.

Sonda krąży po eliptycznej orbicie, w której najdalszy punkt sięga 6100 km od powierzchni Marsa. Ta orbita przecina orbitę największego marsjańskiego księżyca – Fobosa (Phobosa), który krąży na wysokości około 6000 km nad powierzchnią tej planety. Średnica Fobosa to około 27 x 22 x 18 km.

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2014/02/images_stories_2014_NASA_bezzalogowe_MAVEN_MAVEN-Illustration-6.20.13_nasa-gsfc.jpg)
Sonda MAVEN na orbicie Marsa - wizualizacja / Credits: NASA-GSFC

Dwudziestego ósmego lutego MAVEN zmienił swoją prędkość o zaledwie 0,4 metra na sekundę. Pozwoliło to na ominięcie Fobosa o dwie i pół minuty. Bez tego manewru MAVEN i Fobos znalazłyby się w dniu 6 marca w tym samym punkcie w przewidywanym odstępie zaledwie siedmiu sekund. Tak niewielka różnica oznaczałaby duże ryzyko kolizji sondy MAVEN w Fobosa.

Był to pierwszy taki manewr dla sondy MAVEN. Identyfikacja takich zagrożeń nie jest prostym zadaniem, z uwagi na dość częście zmiany orbity sond takich jak MAVEN, zarówno w wyniku planowanych odpaleń silniczków jak i wpływu grawitacyjnego ciał w Układzie Słonecznym.

(NASA)
http://kosmonauta.net/2017/03/maven-uniknal-zderzenia-z-fobosem/#prettyPhoto
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6764
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413389,marsjanska-sonda-bezpieczna-po-manewrze-orbitalnym.html
http://www.space24.pl/557417,sonda-maven-uniknela-zderzenia-z-fobosem
http://www.pulskosmosu.pl/2017/03/03/sonda-maven-zmyka-przed-fobosem/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 03, 2017, 13:17
Większość dawnej atmosfery Marsa uciekła w przestrzeń kosmiczną
03.04.2017

Wiatr słoneczny i promieniowanie naszej dziennej gwiazdy są odpowiedzialne za odzieranie Marsa z jego atmosfery. Publikacja na ten temat, wykorzystująca wyniki badań uzyskanych przy pomocy sondy MAVEN, ukazała się w najnowszym numerze czasopisma „Science”.

Naukowcy ustalili, iż większość gazu występującego kiedyś w atmosferze Marsa uciekła w przestrzeń kosmiczną. Obecnie Mars ma atmosferę, ale jest ona bardzo cienka w porównaniu do ziemskiej, ze średnim ciśnieniem rzędu 1 proc. ciśnienia na powierzchni Ziemi. W atmosferze Czerwonej Planety dominuje zdecydowanie dwutlenek węgla (95 proc.), który uzupełniają niewielkie ilości azotu (3 proc.) i argonu (1,6 proc.).
 
W roku 2015 wyniki z misji sondy kosmicznej MAVEN pokazały, że obecnie zachodzi utrata gazu z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Obecnie wykorzystano te pomiary do oszacowania, jak dużo gazu planeta utraciła w całej swojej historii.
 
Utrata atmosfery może następować na skutek różnych mechanizmów. Na przykład reakcje chemiczne mogą powodować uwięzienie cząsteczek gazu w skałach. Najnowsze badania sugerują jednak, że w przypadku Marsa głównym mechanizmem było promieniowanie i wiatr słoneczny. Utrata ta była na tyle duża, że doprowadziła do zmiany klimatu. W trakcie swojej młodości Słońce emitowało znacznie intensywniejsze promieniowanie ultrafioletowe i silniejszy wiatr słoneczny niż czyni to obecnie. Można zatem przypuszczać, że procesy utraty gazu z marsjańskiej atmosfery były kiedyś silniejsze niż zachodzące współcześnie procesy dostrzeżone przez sondę MAVEN.
 
Bruce Jakosky z University of Colorado w Boulder (USA), kierownik naukowy misji Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission (MAVEN) i pierwszy autor publikacji w „Science”, wraz ze swoim zespołem badawczym uzyskali nowe wyniki mierząc, jaki jest poziom w atmosferze dwóch różnych izotopów argonu (argon 38 i 36). Izotopy to wersje tego samego pierwiastka składające się z atomów o różnej masie (liczba protonów w jądrze atomu jest taka sama, ale różnią się liczbą neutronów w jądrze). Ponieważ lżejszy izotop będzie łatwiej uciekał w przestrzeń kosmiczną, w atmosferze powinien wzrastać stosunek izotopu cięższego do lżejszego. Badacze zmierzyli względną ilość obu izotopów argonu w górnej części atmosfery oraz przy powierzchni.
 
Badania wskazują, że w ciągu kilku miliardów lat Mars utracił 66 proc. argonu atmosferycznego. Argon jest gazem szlachetnym i nie reaguje chemicznie, zatem nie może być przechwytywany przez skały. Jego usuwanie z atmosfery może następować więc jedynie poprzez uciekanie w przestrzeń kosmiczną. Energetyczne cząstki z wiatru słonecznego mogą powodować jonizację cząsteczek w atmosferze, z których część może potem uciekać wraz z polem magnetycznym unoszonym przez wiatr słoneczny, a inne docierać do górnych części atmosfery i zderzać się z innymi cząsteczkami, wybijając niektóre z nich z atmosfery. Mechanizm działania tego procesu (określanego angielskim terminem „sputtering”) został wyjaśniony na filmie przygotowanym przez NASA, który można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=EoUy4lsgRo8
 
Naukowcy wskazują, że w przypadku dwutlenku węgla było zapewne podobnie, przy czym ten gaz może podlegać również innym procesom usuwania go z atmosfery, zatem wynik uzyskany dla argonu byłby dolną granicą utraty ilości gazu w przypadku dwutlenku węgla.
 
Sonda kosmiczna MAVEN została wystrzelona z Ziemi w 2013 r., a na orbitę wokół Marsa weszła w 2014 r. Celem misji są badania atmosfery i klimatu Marsa, a w szczególności właśnie utraty atmosfery przez planetę. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413680,wiekszosc-dawnej-atmosfery-marsa-uciekla-w-przestrzen-kosmiczna.html
http://www.colorado.edu/today/2017/03/30/maven-findings-reveal-how-mars-atmosphere-was-lost-space
https://www.nasa.gov/press-release/nasas-maven-reveals-most-of-mars-atmosphere-was-lost-to-space
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 21, 2017, 14:15
1000 dni sondy MAVEN
20.06.2017

Sonda MAVEN - Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission - spędziła tysiąc ziemskich dni na orbicie wokół Marsa. Informacje, które zebrała pokazują m.in. jak Słońce ogołociło planetę z większości atmosfery i zmieniło ją z potencjalnie wspierającej życie w zimny, pustynny glob.

Sonda MAVEN wystrzelona przez NASA w 2013 roku to pierwszy orbiter zbudowany specjalnie w celu obserwacji górnych warstw atmosfery planety.
 
„Maven dokonał niesamowitych odkryć na temat górnej atmosfery Marsa i tego, jak oddziałuje ona ze Słońcem i wiatrem słonecznym” - opowiada kierujący badaniami naukowymi misji prof. Bruce Jakosky z University of Colorado w Boulder. „Pozwala nam na zrozumienie jak atmosfera Marsa zachowuje się dzisiaj, ale także jak zmieniała się z upływem czasu” - opowiada badacz. Zespół naukowy misji przedstawił 10 najważniejszych odkryć sondy - od podstawowych, aż do zrozumienia przeszłości planety.
 
10. Rozkład tlenku azotu i ozonu w atmosferze pokazał ich nieoczekiwane, skomplikowane zachowanie. Wskazuje ono na dynamiczną wymianę gazów między dolnymi i górnymi warstwami atmosfery.
 
9. Część cząstek wiatru słonecznego wnika niespodziewanie głęboko w górną część atmosfery, zamiast ulec odchyleniu przez jonosferę i skierowaniu wokół planety. Wnikanie to jest rezultatem reakcji chemicznych w jonosferze, zmieniającej naładowane cząstki wiatru słonecznego w obojętne atomy, które mogą dotrzeć głębiej.
 
8. MAVEN po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowała w jonosferze Marsa warstwę jonów metali, która pochodzi z międzyplanetarnego pyłu. Mimo, że jony te są obecne przez cały czas, to ich liczba dramatycznie wzrosła po bliskim przelocie komety Siding Spring w październiku 2014 roku.
 
7. Sonda zidentyfikowała dwa nowe rodzaje zórz, które nazwano: dyfuzyjną i protonową. W przeciwieństwie do typowych zórz ziemskich, nie wynikają one z działania globalnego ani lokalnego pola magnetycznego.
 
6. Zorze te powstają przez napływ cząstek wyrzucanych ze Słońca w trakcie burz słonecznych różnych typów. Przy tym, kiedy cząstki uderzają w marsjańską atmosferę mogą dziesięciokrotnie lub jeszcze bardziej nasilić ucieczkę tworzących ją gazów w przestrzeń kosmiczną.
 
5. Oddziaływania między atmosferą i wiatrem słonecznym mają wyjątkowo złożoną naturę. Jest to spowodowane brakiem globalnego pola magnetycznego oraz obecnością niewielkich regionów skorupy planety o własnościach magnetycznych. W rezultacie magnetosfera jest bardzo nieregularna i szybko zmienia się w czasie.
 
4. Próbnik zaobserwował sezonowe zmiany w stężeniu wodoru w górnych warstwach atmosfery, potwierdzając, że może ono różnić się aż dziesięciokrotnie w różnych porach roku. Wodór pochodzi z obecnej w dolnej atmosferze wody, którą światło słoneczne rozbija na wodór i tlen. Zaobserwowane różnice są przy tym oczekiwane, ale jeszcze słabo zrozumiane.
 
3. Badania izotopów (atomów tego samego pierwiastka, lecz o innej masie) gazów górnej atmosfery, pozwoliły na określenie jak duża część atmosfery uleciała w przestrzeń z upływem czasu. Wyniki sugerują, że planeta straciła co najmniej 2/3 gazów.
 
2. Misja umożliwiła pomiar prędkości, z jaką Słońce i wiatr słoneczny obecnie zdzierają gaz z górnych warstw atmosfery. Udało się przy tym dokładnie poznać to zjawisko. Ekstrapolacja tego procesu w zamierzchłą przeszłość do czasu, kiedy wiatr słoneczny i promieniowanie ultrafioletowe były silniejsze wskazuje, że duże ilości gazu uciekły w przestrzeń w ten sposób.
 
1. Powyższe wyniki prowadzą do wniosków, że marsjańska atmosfera została z planety zdarta przez Słońce i wiatr słoneczny, co zmieniło klimat z cieplejszego i wilgotniejszego w przeszłości na zimny i suchy, jaki widzimy dzisiaj.
 
„Jesteśmy podekscytowani tym, że MAVEN kontynuuje badania” - powiedziała dr Gina DiBraccio Goddard Space Flight Center w Greenbelt, członek zespołu naukowego misji. „Obecnie MAVEN prowadzi obserwacje w trakcie drugiego marsjańskiego roku i sprawdza, jak zmiany sezonowe i cykle wiatru słonecznego wpływają na cały system” - wyjaśniła badaczka.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414674,1000-dni-sondy-maven.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 05, 2017, 23:24
Zakładając, że MRO działa nadal, to MAVEN pewnie i za 5-7 lat nadal będzie w pełni sprawny. A może i dłużej, bo pewnie czeka nas teraz dość długie minimum słoneczne.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 21, 2017, 15:01
Maven zidentyfikował magnetyczny ogon Marsa o skomplikowanej strukturze

Solar Eruptions Could Electrify Martian Moons
RELEASE 17- 23Oct. 18, 2017

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/mars-twisted-tail.jpg?itok=RdMxXEOG)
Conceptual image of Mars' twisted tail
Artist's conception of the complex magnetic field environment at Mars. Yellow lines represent magnetic field lines from the Sun carried by the solar wind, blue lines represent Martian surface magnetic fields, white sparks are reconnection activity, and red lines are reconnected magnetic fields that link the surface to space via the Martian magnetotail.
Credits: Anil Rao/Univ. of Colorado/MAVEN/NASA GSFC


(...) "We found that Mars' magnetic tail, or magnetotail, is unique in the solar system," said Gina DiBraccio of NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. "It's not like the magnetotail found at Venus, a planet with no magnetic field of its own, nor is it like Earth's, which is surrounded by its own internally generated magnetic field. Instead, it is a hybrid between the two." DiBraccio is project scientist for MAVEN and is presenting this research at a press briefing Thursday, Oct. 19 at 12:15pm MDT during the 49th annual meeting of the American Astronomical Society's Division for Planetary Sciences in Provo, Utah.

(...) Magnetic fields are invisible but their direction and strength can be measured by the magnetometer instrument on MAVEN, which the team used to make the observations. They plan to examine data from other instruments on MAVEN to see if escaping particles map to the same regions where they see reconnected magnetic fields to confirm that reconnection is contributing to Martian atmospheric loss and determine how significant it is. They also will gather more magnetometer data over the next few years to see how the various surface magnetic fields affect the tail as Mars rotates. This rotation, coupled with an ever-changing solar wind magnetic field, creates an extremely dynamic Martian magnetotail. "Mars is really complicated but really interesting at the same time," said DiBraccio.

https://www.nasa.gov/press-release/goddard/2017/mars-twisted-tail

https://www.youtube.com/watch?v=0g8SAJyQ1dk

NASA: Mars ma poskręcany ogon magnetyczny
25.10.2017

Mars ma niewidoczny magnetyczny „ogon”, który jest poskręcany na skutek oddziaływania z wiatrem słonecznym – wskazują najnowsze wyniki badań sondy MAVEN należącej do NASA.

Sonda Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission (MAVEN) krąży wokół Marsa od 2014 roku badając, w jaki sposób Czerwona Planeta utraciła większość swojej atmosfery i wody - zmieniając się ze świata, który miliardy temu mógł być przyjazny dla życia - w zimne, niegościnne miejsce, jakim jest dziś. Jeden z procesów, które do tego doprowadziły, ma związek z tworzeniem poskręcanego magnetycznego ogona, ciągnącego się za planetą.
 
"Odkryliśmy, że magnetyczny ogon Marsa jest czymś unikatowym w Układzie Słonecznym. Nie jest podobny do ogona magnetycznego Wenus (planety nie posiadającej własnego pola magnetycznego), ani Ziemi (która jest otoczona generowanym przez siebie polem magnetycznym). Jest natomiast hybrydą obu tych przypadków" - mówi zaangażowana w projekt MAVEN Gina DiBraccio z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland (USA).
 
Badacze odkryli, że proces zwany rekoneksją magnetyczną odgrywa dużą rolę w wytwarzaniu magnetycznego ogona Marsa. Opracowany model przewiduje, że magnetyczna rekoneksja powoduje skręcenie ogona o 45 stopni od kierunku bazowego spodziewanego na podstawie wiatru słonecznego. Gdy naukowcy porównali te przewidywania z wynikami pomiarów z sondy MAVEN - okazało się, że są zgodne.
 
Mars utracił większość pola magnetycznego miliardy lat temu i obecnie posiada jedynie resztkowe pole magnetyczne, związane z niektórymi obszarami na powierzchni. Według nowych badań ogon magnetyczny tworzy się, gdy pole magnetyczne unoszone przez wiatr słoneczny łączy się z polem magnetycznym związanym z powierzchnią Marsa w procesie tzw. rekoneksji magnetycznej.
 
Proces ten może także odpowiadać za wyrzucanie w przestrzeń kosmiczną części atmosfery Marsa. Górna warstwa atmosfery zawiera elektrycznie naładowane jony, które reagują na siły elektryczne i magnetyczne i poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego. Ponieważ ogon magnetyczny Marsa formuje się przez połączenie pól magnetycznych na powierzchni z polami magnetycznymi wiatru słonecznego, jony mają łatwą drogę do ucieczki w ogon magnetyczny. Rekoneksja magnetyczna uwalnia także energię, która może aktywnie przyspieszać jony.
 
Z powodu sieci powierzchniowych pól magnetycznych naukowcy przypuszczali, że ogon magnetyczny planety jest złożoną hybrydą pomiędzy wersją charakterystyczną dla planety bez pola magnetycznego - a odmianą znaną dla planet posiadających globalne pole magnetyczne. Dzięki danych z sondy MAVEN udało się to potwierdzić.
 
Pola magnetyczne są niewidoczne, ale można mierzyć ich kierunek i natężenie przy pomocy magnetometrów. Taki instrument znajduje się na pokładzie sondy MAVEN.
 
W kolejnym etapie badań naukowcy chcą przeanalizować dane z innych instrumentów sondy, aby sprawdzić, czy uciekające jony występują w tym samym obszarze, w którym obserwuje się pole magnetyczne po rekonseksji magnetycznej.
 
Wyniki badań zaprezentowano podczas 49. corocznego spotkania Sekcji Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbyło się w Provo w stanie Utah. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,460251,nasa-mars-ma-poskrecany-ogon-magnetyczny.html
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 17, 2018, 13:34
Nowości z misji MAVEN przedstawione na ostatnim spotkaniu MEPAG

https://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/2018-04/21_jakosky-mepag-4apr2018-v4.pdf

 :)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 28, 2018, 07:56
MAVEN pstryknął sobie selfie  :D

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/selfie_composite_unannotated-14sep.png?itok=g0nggIq0)


https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/maven-selfie-marks-four-years-in-orbit-at-mars
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 18, 2018, 22:27
MAVEN zmierza ku Marsowi
  18.11.2013 o 18:28:00,267 z Cape Canaveral wystrzelona została RN Atlas-5/401, która wyniosła w T+46' 53"
na orbitę heliocentryczną orbiter Marsa MAVEN (http://lk.astronautilus.pl/sondy/maven.htm).
http://lk.astronautilus.pl/n131116.htm#01

https://www.youtube.com/watch?v=uByu6zPUcnI

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=165.msg59936#msg59936

MAVEN w drodze do Marsa
BY HUBERT BARTKOWIAK ON 18 LISTOPADA 2013

(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2013/10/images_stories_2013_NASA_bezzalogowe_MAVEN_maven_1-600x336.jpg)

O godzinie 19:28 wystrzelona została sonda MAVEN – pierwsza sonda przeznaczona do badań atmosfery Marsa.

Warta 671 milionów USD sonda MAVEN o godzinie 18:28 UTC (19:28 CET) została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną rakietą Atlas V (401). Start miał miejsce ze stanowiska SLC-41 Bazy Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie.

Jeszcze miesiąc temu start Mars Atmosphere and Volatile Evolution stał pod znakiem zapytania na skutek zawieszenia działalności administracji federalnej USA. Przestała działać również amerykańska NASA, a w tym czasie sonda znajdowała się w trakcie przygotowań startowych. Dłuższy przestój mógł spowodować, że statek nie zostanie przygotowany na czas, a to oznaczałoby, że musiałby czekać nawet dwa lata na ponowną możliwość wystrzelenia go w kierunku Marsa. Jednak uwaga mediów i opinii publicznej na całym świecie spowodowały, że Barack Obama wydał specjalną decyzję umożliwiającą finansowanie misji i prac przygotowawczych.

Przygotowania do startu i sam start przebiegły bez problemów. Po 245 sekundach lotu wyłączył się pierwszy człon rakiety, który został odłączony 8 sekund później. Kolejne 16 sekund później włączył się człon Centaur. Cztery minuty i 32 sekundy od startu odłączyła się osłona aerodynamiczna. Pierwsze uruchomienie Centaura zakończyło się 13 minut i 50 sekund po starcie. Sonda odłączyła się 52 minuty i 50 sekund po starcie. NASA odebrała telemetrię ze statku.

MAVEN dotrze do Marsa 22 września 2014 roku. Ma masę startową 2458,83 kilograma. Piętnaście minut po odłączeniu się sondy od rakiety nośnej powinny się rozłożyć panele ogniw słonecznych. Sonda ma wejść na orbitę marsjańską o parametrach 149 x 6160 km. Z orbity MAVEN będzie badał Marsa za pomocą 8 instrumentów i 9 próbników.
https://kosmonauta.net/2013/11/maven-w-drodze-do-marsa/

https://www.universetoday.com/123252/nasas-maven-orbiter-discovers-solar-wind-stripped-away-mars-atmosphere-causing-radical-transformation/

Artykuły astronautyczne (https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3382.msg124674#msg124674)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 12, 2019, 13:24
MAVEN rozpoczyna obniżanie orbity, żeby móc lepiej się komunikować z misjami powierzchniowymi na Czerwonej Planecie w tym Mars Rover 2020:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-s-maven-spacecraft-shrinking-its-mars-orbit-to-prepare-for-mars-2020-rover

Jaja będą jak łazik i dron przesuną się na 2022 rok.... Co wtedy będzie robił orbiter MAVEN?
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 25, 2020, 22:39
MAVEN odkrył ciekawe zjawiska w atmosferze Marsa widoczne w nadfiolecie

https://news.astronet.pl/index.php/2020/08/11/maven-zaobserwowalo-pulsacje-na-nocnym-niebie-marsa/
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 18, 2020, 23:30
7 lat temu wystartowała misja MAVEN:

On Nov. 18, 2013, NASA launched the MAVEN spacecraft to Mars.

The name MAVEN stands for Mars Atmosphere and Volatile Evolution. The spacecraft is an orbiter designed to help scientists figure out what happened to Mars' water and its atmosphere. Mars is dry today, but data from several Mars missions suggest that it was a much wetter environment a long time ago. MAVEN is tracking the rate of atmospheric loss from Mars.


https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html

Nie wiedziałem, że MAVEN nie prowadzi już badań a jedynie pełni rolę satelity komunikacyjnego:

MAVEN's science mission ended in 2016, but the spacecraft is still used to relay communications with other missions on Mars.
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 22, 2021, 10:09
A od 7 lat orbituje wokół Marsa! ;)
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Lion97 w Czerwiec 04, 2022, 19:23
Sonda MAVEN miała poważne problemy z nawigacja i NASA mogła stracić stracić sondę kosmiczna, ale zespół rozwiązał problem i została wznowiona praca sondy. MAVEN pełni ważna role jako przekaźnik i razem z europejska sonda TGO przesyłają najwięcej danych podczas pojedynczej sesji. Jak widać sonda działa i przesyła dane z marsjańskich łazików:

https://twitter.com/mrn_status/status/1532963725921210368

Więcej o problemach z sonda: https://antyweb.pl/nasa-mogla-stracic-marsjanska-sonde
Tytuł: Odp: MAVEN
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 23, 2023, 20:27
16 lutego z powodu problemów z IMU (mierzy prędkość obrotową statku kosmicznego w celu określenia jego kierunku) sonda przeszła w tryb w safe mode,  a 17 lutego wyszła z niego i obecnie działa w trybie całkowicie gwiazdowym, który nie opiera się na pomiarach IMU.

MAVEN Status Update
Feb 22, 2023
Cytuj
NASA’s MAVEN spacecraft entered safe mode on Feb. 16 after encountering an issue with its Inertial Measurement Unit (IMU), which measures the spacecraft rate of rotation for use in determining its pointing. The IMU had been powered up in preparation for a minor maneuver targeted to reduce eclipse durations in 2027. On Feb.17, MAVEN exited safe mode and is currently operating in all stellar mode, a mode that does not rely on IMU measurements such that the IMU can be powered off to conserve its lifetime. The maneuver will be waived as the team evaluates the path forward. Relay activities and nominal science operations are scheduled to resume on Feb. 23.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/maven-status-update

2) https://lasp.colorado.edu/home/maven/2023/02/14/a-love-letter-to-maven-for-valentines-day/
https://lasp.colorado.edu/home/maven/2016/10/17/maven-gives-unprecedented-ultraviolet-view-of-mars/

3) NASA pokazała widok Marsa w ultrafiolecie

Obrazy Marsa w zakresie ultrafioletowym, uzyskane przez sondę kosmiczną MAVEN, zostały zaprezentowane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97256%2Cnasa-pokazala-widok-marsa-w-ultrafiolecie.html
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/nasa-s-maven-spacecraft-stuns-with-ultraviolet-views-of-red-planet
https://twitter.com/TheRealBuzz/status/1672720676686376960