Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Zewnętrzny Układ Słoneczny => Wątek zaczęty przez: Borys w Luty 13, 2017, 00:07

Tytuł: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Borys w Luty 13, 2017, 00:07
Raporcik nt. propozycji misji na Europę: Europa Lander Mission (http://solarsystem.nasa.gov/docs/Europa_Lander_SDT_Report_2016.pdf)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 13, 2017, 07:05
NASA rozważa lądowanie na księżycu Jowisza
11.02.2017

Amerykańska agencja kosmiczna NASA dysponuje raportem analizującym potencjalne lądowanie sondy kosmicznej na księżycu Europa, który krąży wokół Jowisza. Teraz zaprasza naukowców do szerszej dyskusji nad tym pomysłem.

Na początku 2016 roku Departament Nauk Planetarnych NASA rozpoczął wstępną fazę A odnośnie naukowych planów i inżynierskich możliwości projektowych dotyczących lądownika, który miałby w przyszłości osiąść na powierzchni lodowego księżyca Europa. Tego typu rozważania prowadzone są przez agencję na długo przed jakąkolwiek misją kosmiczną, aby ocenić możliwości i wartość naukową projektu. W lipcu 2016 r. komisja złożona z 21 naukowców opracowywała wstępne założenia i 7 lutego br. gotowy raport wpłynął do NASA.
 
Zaplanowano dwie konferencje, na których naukowcy w szerszym gronie będą dalej dyskutować nad tą misją kosmiczną: 19 marca 2017 r. podczas Lunar and Planetary Science Conference (LPSC) w The Woodlands w Teksasie oraz 23 kwietnia 2017 r. w trakcie Astrobiology Science Conference (AbSciCon) w miejscowości Mesa w Arizonie.
 
Według raportu misja mogłaby mieć trzy cele naukowe. Podstawowym zadaniem byłoby poszukiwanie życia na Europie – przypuszcza się, iż księżyc ten posiada podpowierzchniowy ocean, w którym potencjalnie mogłoby rozwinąć się życie biologiczne. Próbnik, analizując materiał z powierzchni księżyca, sprawdziłby, czy panują tam warunki umożliwiające zamieszkanie na księżycu. Sprawdziłby także badaniami podpowierzchniowymi możliwości przyszłej automatycznej misji do eksploracji podpowierzchniowego oceanu.
 
Ponieważ Europa nie posiada atmosfery, lądownik musi wylądować inaczej niż w przypadku misji na Marsa – nie może użyć spadochronu. Plany odnośnie potencjalnego lądownika są niezależne od planów kilkukrotnego przelotu innej sondy obok księżyca Europa. Ta druga misja jest obecnie w fazie opracowywania i ma wystartować po 2020 roku. Sonda ma dotrzeć do Jowisza i krążyć wokół niego po orbicie z okresem dwóch tygodni, w tym 45 razy ma przelecieć obok Europy.
 
Naukowy są zgodni, że Europa, która jest nieco mniejsza od ziemskiego Księżyca, posiada pod swoją powierzchnią obecnie globalny, słony ocean. Ten zbiornik wodny być może istniał także w dawnych czasach. Przypuszcza się, że ocean oddziałuje ze skalistym dnem oceanicznym. Czyni to Europę jednym z najbardziej priorytetowych celów badań nad poszukiwaniem życia poza Ziemią.
 
Obecnie na orbicie wokół Jowisza znajduje się amerykańska sonda Juno, która dotarła tam 5 lipca 2016 r. Jej misja potrwa do 2018 r. lub nieco dłużej. Wykona łącznie 37 okrążeń wokół planety. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413086,nasa-rozwaza-ladowanie-na-ksiezycu-jowisza.html
http://www.pulskosmosu.pl/2017/02/12/nasa-otrzymala-raport-opisujacy-koncepcyjna-misje-z-ladowaniem-na-europie/
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6737
EDIT: http://www.americaspace.com/2017/02/13/landing-on-an-ocean-moon-nasa-unveils-new-plan-to-search-for-life-on-europa/#more-98113
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: vannod w Luty 13, 2017, 08:58
Bardzo ciekawy temat, czekam na rozwój wypadków.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 13, 2017, 09:18
A tutaj zamieściłem kiedyś koncepcje różnej maści lądowników europiańskich:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=117.60
 :D

A tutaj poważna propozycja lądownika na Europę sprzed kilku lat:
http://online.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/ast.2013.1003

Było to kiedyś pokazywane na naszym Forum ale umieszczam tu dla przypomnienia.

A teraz poważne pytanie. Co z tym lądownikiem Europy w NASA? Kiedyś Kongres domagał się, żeby taka sonda leciała. A teraz po wyborach? Jaki ma obecnie status w NASA europiański pomysł kongresmenów?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 15, 2017, 03:39
Inteligentne drony NASA zbadają pozaziemskie oceany?
Marcin Kamassa WTOREK, 31 STYCZNIA 2017, 11:35

(http://www.space24.pl/media/cache/big_slide/uploads/images/d1e2b7db54415edeb5d4bf3417e17ed3.jpeg)
Koncepcja artystyczna przedstawiająca przekrój powierzchni księżyca Jowisza, Europy. Ilustracja: NASA / JPL-Caltech

Nadzieje wiązane z istnieniem zbiorników ciekłej wody pod powierzchnią licznych ciał Układu Słonecznego prowokują naukowców z całego świata do wytężonej pracy nad technologiami ich sprawnego badania. Na drodze do osiągnięcia tego celu stoją jednak poważne wyzwania związane z pozaziemską eksploracją w warunkach dalekiej dyslokacji i komunikacyjnej niedostępności. Swoją odpowiedź na wspomniane problemy szykują specjaliści z NASA, upatrując rozwiązania w autonomicznym systemie sterującym, opartym o schemat sztucznej inteligencji.

Prace rozwojowe NASA w przedmiocie inteligentnych próbników kosmicznych zapoczątkowano z myślą o przyszłych wyprawach na lodowe księżyce gazowych olbrzymów, które na wzór naturalnego satelity Jowisza, Europy mogą dysponować podpowierzchniowym rezerwuarem wody w stanie ciekłym. Jej występowanie na ciałach niebieskich w odległych rejonach Układu Słonecznego jest możliwe dzięki siłom pływowym rozgrzewającym wnętrze obiektu, a generowanym głównie przez współoddziaływanie (rezonans grawitacyjny) macierzystych planet i siostrzanych księżyców. Uważa się, że mogą w ten sposób powstawać dogodne warunki do podtrzymania życia, co stawia lokalne światy wysoko w hierarchii głównych celów eksploracji kosmosu i planowanych misji międzyplanetarnych.

W ostatnim czasie liczba potencjalnie interesujących obiektów na tej liście znacząco się wydłużyła, co nadało dodatkowego impetu staraniom o wdrożenie dedykowanych projektów rozwojowych. Obok standardowo branych pod uwagę celów, jak jowiszowy księżyc Ganimedes czy saturnowe Enceladus i Dione, rozpatruje się od niedawna także bliżej poznane ostatnio planety karłowate, jak Ceres czy Pluton. Pod zamarzniętą powierzchnią każdego z tych obiektów kryją się prawdopodobnie znaczne zasoby słonej wody, która może obfitować w organiczne związki chemiczne, a być może stanowić też siedlisko mniej lub bardziej prymitywnych form życia.

Wyzwaniem, przed jakim stoi obecnie NASA w realizacji wyprawy jest przede wszystkim niemożność zapewnienia stałej i efektywnej komunikacji z sondą wysyłaną w odległe rejony Układu Słonecznego. Co więcej, w momencie jej dostania się pod grubą pokrywę lodu przesłaniającego wewnętrzny ocean (co samo w sobie jest dużym osiągnięciem), łączność z ziemskim centrum kontroli będzie praktycznie niemożliwa bez dodatkowych sond przekaźnikowych. Mając to na uwadze, amerykańscy inżynierowie przyjęli za swój priorytet maksymalną autonomizację projektowanego próbnika badawczego.

Planowany podwodny dron ma działać nie tyle w oparciu o sekwencje algorytmów, lecz zgodnie ze schematem sztucznej inteligencji. W praktyce oznacza to wprowadzenie autonomii decyzyjnej bazującej na samodzielnym wyciąganiu wniosków z efektów dotychczasowych działań i nanoszeniu niezbędnych korekt. Jest to warunek niezbędny dla niezakłóconego działania próbnika w warunkach wielodniowego, a nawet kilkumiesięcznego działania w sytuacji odcięcia od komunikatów i dyrektyw z Ziemi. Samodzielność jednostki ma być zapewniona przede wszystkim w zakresie nawigacji, przemieszczania się w zasięgu punktu komunikacyjnego i pobierania próbek w nieznanym otoczeniu.

Projekt rozwijany jest pod okiem Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory, JPL) ulokowanego w Pasadenie w stanie Kalifornia. W okresie pomiędzy 26 sierpnia a 4 września 2016 roku naukowcy ze specjalnej grupy roboczej NASA ds. sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence Group) przetestowali już sześć próbnych egzemplarzy dronów w wodach zatoki Monterey. W trakcie prób potwierdzono zdolność reagowania pojazdów na zmienne warunki przestrzenne i środowiskowe. W dalszej perspektywie ma zostać również zaimplementowana zdolność samodzielnego lokalizowania potencjalnych źródeł próbek, przykładowo kominów hydrotermalnych. Kolejna seria prób z dronami ma zostać przeprowadzona wiosną 2017 roku.

Źródło: http://www.space24.pl/537577,inteligentne-drony-nasa-zbadaja-pozaziemskie-oceany
https://www.thesun.co.uk/news/2313383/nasa-developing-submarine-drone-to-hunt-underwater-aliens-on-other-planets/
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 15, 2017, 11:27
The mission, as currently designed, would launch as soon as 2024 on a Space Launch System rocket. “Due to the large spacecraft mass at launch, the Space Launch System (SLS) launch vehicle is likely required to provide sufficient performance and is expected to be available by 2024,” the report states, not listing the estimated mass of the entire spacecraft.

A specific trajectory listed in the report specified a launch in October 2025, with an Earth gravity assist in December 2027. The spacecraft would then enter Jupiter orbit in July 2030.


http://spacenews.com/report-lays-out-science-case-for-europa-lander/
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 15, 2017, 14:14
2030... Do tego czasu to mi urośnie długa siwa broda :-(
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Luty 15, 2017, 18:19
2030 to i tak świetny termin, przecież takie misje nie planuje się w ciągu 5 lat i nie realizuje w ciągu 10. Mi się marzy (jeszcze za mojego życia) dotarcie do celu próbnika - orbitera Urana czy Neptuna. Ale lądownik Europy byłby tak czy owak przyjemnym wydarzeniem. Natomiast artykuły o dronach na Europie czy gdziekolwiek indziej to już niepotrzebne sci-fi na sezon ogórkowy. Pierwszy lądownik z pewnością nie będzie jakąś stacją-matką dla dronów, łodzi podwodnych (, o których swego czasu też się b.dużo słyszało i płodziło renderingi na kilogramy) i innych fikuśnych pomysłów.
Co do samego lądownika zastanawia mnie - czy z uwagi na zabójcze dla instrumentów pokładowych - promieniowanie Jowisza - nie będzie on docelowo skierowany na półkulę nieodwróconą w kierunku planety. To nieźle ryzykowne przedsięwzięcie. Byłbym o niebo spokojniejszy o lądownik Ganimedesa czy tym bardziej Kalisto.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 18, 2017, 10:47
Ja myślę, że zamiast lądownika NASA powinna wysłać na Europę łazika z podobnym wyposażeniem jak przedstawiony w raporcie lądownik. Wiem, wiem łazik będzie o wiele droższy. Ale mamy już doświadczenie z MER i MSL jak budować łaziki długo wytrzymujące marsjańskie warunki. Jeśli tak to spróbujmy teraz na Europę. Bo jak lądownik stacjonarny wyląduje i okaże się, że ciekawy kamyk czy złoże znajduje się poza jego zasięgiem.... Co odkryłby MSL i Spirit jakby był bez kół? Nawet Opportunity pooglądałby z daleka ciekawe warstwy skalne w kraterze Eagle. A my do końca życia byśmy się zastanawiali co to za skały....

Łazik powinien być wzorowany na MSL z uwzględnieniem warunków europiańskich. Największy problem to jak wytrzymać wysoką radiację pochodzącą od Jowisza? Może warto wylądować po odwrotnej od Jowisza stronie księżyca?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Spearhead w Luty 18, 2017, 13:51
Przy takim promieniowaniu chyba nie musielibyśmy się martwić o skażenie Europy  :D
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 18, 2017, 14:30
Nie wiem?  Życie bywa zaskakujące....  ::)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Luty 18, 2017, 18:31
Ja myślę, że zamiast lądownika NASA powinna wysłać na Europę łazika z podobnym wyposażeniem jak przedstawiony w raporcie lądownik. Wiem, wiem łazik będzie o wiele droższy. Ale mamy już doświadczenie z MER i MSL jak budować łaziki długo wytrzymujące marsjańskie warunki. Jeśli tak to spróbujmy teraz na Europę. Bo jak lądownik stacjonarny wyląduje i okaże się, że ciekawy kamyk czy złoże znajduje się poza jego zasięgiem.... Co odkryłby MSL i Spirit jakby był bez kół? Nawet Opportunity pooglądałby z daleka ciekawe warstwy skalne w kraterze Eagle. A my do końca życia byśmy się zastanawiali co to za skały....

Łazik powinien być wzorowany na MSL z uwzględnieniem warunków europiańskich. Największy problem to jak wytrzymać wysoką radiację pochodzącą od Jowisza? Może warto wylądować po odwrotnej od Jowisza stronie księżyca?

Nie ma szans na jakikolwiek łazik klasy MSL. Takie trabanty na razie mają pozwolenie (finansowe) z bólem max na Marsa. Jeżeli wogóle to na Europę poleciałby łazik klasy co najwyżej MER, ale to naprawdę wątpliwe by wogóle myślano w przypadku Europy o łaziku. Promieniowanie Jowisza jest skutecznym chłodnym prysznicem studzącym jakiekolwiek zapały na bardziej skomplikowane i jeszcze droższe misje w kierunku tego księżyca. Chociaż w przypadku np.Kalisto nie byłoby pewnie takiego problemu. Jaka agencja położyłaby tak potężną kasę na misję z tak małą gwarancją dłuższego działania lądownika ze względu właśnie na zabójcze dla elektroniki promieniowanie ze strony planety. Może na Europę trafi jakiś lądownik z miniłazikiem typu Sojourner, być może.... ale czy to ma sens?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Luty 18, 2017, 18:48
Na dobrą sprawę to w ogóle nie opłaca się latać do Jowisza :)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 18, 2017, 20:47
Jeżeli promieniowanie uniemożliwia przeprowadzenie długotrwałej misji powierzchniowej na Europie, to może zamiast łazika typu MSL wysłać lądownik .... z kołami lub gąsienicami, coś na kształt proponowanego kiedyś Vikinga 3 z gąsienicami:
http://rammb.cira.colostate.edu/dev/hillger/Viking-3-rover_image.jpg

Jak lądownik wyląduje kilka metrów od ciekawego kamienia czy warstw geologicznych, wówczas będzie można podjechać  :)

 
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Ergosum w Luty 19, 2017, 09:35
To oczywiste, że lądownik pozbawiony nawet minimalnej możliwości przemieszczania się po powierzchni ma ograniczone możliwości badawcze i musi liczyć na korzystne lądowanie. To chyba już wolę dobry orbiter, chociaż bliskość pasiastego olbrzyma może uniemożliwić dłuższe utrzymanie się na orbicie. W przypadku Europy, lądownik warto by chyba dodatkowo wyposażyć w pływaki, na wypadek gdyby przypadkiem wylądował na wydobywającej się spod lodu wodzie. :)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 22, 2017, 11:30
Misja NASA do Europy przechodzi do kolejnej fazy
BY REDAKCJA ON 22 LUTEGO 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/02/pia20025-810x540.jpg)

NASA właśnie zakończyła jeden z kluczowych przeglądów przygotowania misji do jowiszowego księżyca Europa.

Misja, której celem ma być zbadanie warunków panujących na i we wnętrzu wypełnionego oceanem ciekłej wody jowiszowego księżyca Europa, wykonała kolejny krok na drodze do realizacji. NASA właśnie zakończyła jeden z kluczowych przeglądów przygotowania misji.

15 lutego misja do Europy pomyślnie przeszła przegląd tzw. Kluczowego Punktu Decyzyjnego B. Pozytywna ocena NASA pozwala na przejście misji na etap wstępnego projektu, czyli do tzw. Fazy B, która rozpocznie się 27 lutego.

Głównym celem Fazy A był wybór i znalezienie miejsca na 10 instrumentów opracowywanych do badania tajemnic Europy. Nowa faza misji potrwa do września 2018 roku i powinna zakończyć się wstępnym projektem systemów i podsystemów sondy. Część testów poszczególnych elementów sondy takich jak panele słoneczne czy detektory instrumentów naukowych trwała już w trakcie Fazy A i będzie kontynuowana w Fazie B.

Dodatkowo, w trakcie Fazy B wybrani zostaną dostawcy podsystemów i przygotowane zostaną elementy sprzętu instrumentów naukowych.

Start misji do Europy planowany jest na lata dwudzieste, a dolot do układu Jowisza powinien nastąpić po kilkuletniej podróży. Po dotarciu do gazowego olbrzyma sonda wejdzie na orbitę wokół Jowisza, okrążając go co dwa tygodnie, co pozwoli na wielokrotne bliskie przeloty w pobliżu Europy. Plan misji obejmuje 40 do 45 przelotów w pobliżu księżyca, podczas których sonda będzie szczegółowo fotografowała jego lodową powierzchnię oraz badała skład chemiczny, strukturę wnętrza i lodowej powłoki księżyca.

Źródło: NASA/Puls Kosmosu
http://kosmonauta.net/2017/02/misja-nasa-do-europy-przechodzi-do-kolejnej-fazy/
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Luty 22, 2017, 13:44
Jeżeli promieniowanie uniemożliwia przeprowadzenie długotrwałej misji powierzchniowej na Europie, to może zamiast łazika typu MSL wysłać lądownik .... z kołami lub gąsienicami, coś na kształt proponowanego kiedyś Vikinga 3 z gąsienicami:
http://rammb.cira.colostate.edu/dev/hillger/Viking-3-rover_image.jpg

Jak lądownik wyląduje kilka metrów od ciekawego kamienia czy warstw geologicznych, wówczas będzie można podjechać  :)

Fajnie by było gdzies na Europie podjechac, czy to na gąsienicach, czy to na kółkach, ale tatus Jowisz jest w pobliżu i leje wszystko swym nieustannym biczem pełnym elektronów. ;) Także pytanie jak długo wytrzymałaby taka elektronika i jak taką elektronikę osłonić. Zapewne taki łazik szybko by stał się stacjonarny, jesli nie gorzej. ;)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Luty 22, 2017, 13:52

Start misji do Europy planowany jest na lata dwudzieste, a dolot do układu Jowisza powinien nastąpić po kilkuletniej podróży. Po dotarciu do gazowego olbrzyma sonda wejdzie na orbitę wokół Jowisza, okrążając go co dwa tygodnie, co pozwoli na wielokrotne bliskie przeloty w pobliżu Europy. Plan misji obejmuje 40 do 45 przelotów w pobliżu księżyca, podczas których sonda będzie szczegółowo fotografowała jego lodową powierzchnię oraz badała skład chemiczny, strukturę wnętrza i lodowej powłoki księżyca.


Domyslam się, że orbiter (bezposredni) Europy nie ma za bardzo sensu ze względu na to swięte promieniowanie. Czy może raczej o tym decyduje głównie czynnik energetyczny, pokaźna seria manewrów wymaganych do wejscia na stabilna orbite tego księżyca...
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Marzec 18, 2017, 08:51
Słuchajcie, trochę się pogubiłem. Zechcecie mi wyprostować co się obecnie w temacie dzieje?

1. Mamy zatwierdzoną i właściwie pewną misję do Jowisza: JUICE. Misję przeprowadza w całości ESA.

Zgadza się?

2. Mamy zatwierdzoną i właściwie pewną misję do Jowisza Europa Lander. Misję przeprowadza w całości NASA.

Zgadza się?

A co z misją Europa Clipper? Czy ona ewoluowała w Europa Lander? A może to całkiem osobny projekt? Ktoś mógłby mi nakreślić jak to jest z tymi misjami do Jowisza w kontekście: co jest zatwierdzone, a co jeszcze bajabongo?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 18, 2017, 09:29
JUICE i Europa Clipper są zatwierdzone. Sam się zastanawiam co z Europa Lander?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Marzec 18, 2017, 10:01
No ja sobie nie wyobrażam, żeby się zgodzili zarówno na Europa Clipper i Europa Lander - ktoś w to uwierzy?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 18, 2017, 11:05
No ja sobie nie wyobrażam, żeby się zgodzili zarówno na Europa Clipper i Europa Lander - ktoś w to uwierzy?
         ... patrz jaki jest ruch kolo marsa;-) Kilka lat temu byloby to nie do pomyslania. BTW, to dosc odlegly czas
i mysle, ze do tego czasu w tamta strone poleci jeszcze wiecej pojazdow - Chiny i ... Japonia z pewnoscia sproboja;-)
A nawet mozna zaryzykowac twierdenie, ze moga tam byc troche szybciej;-)
Misja amerykanska byla w 100% pewna z chwila gdy zdecydowali sie na swoja misje europejczycy;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Rakietowy Bogdan w Marzec 18, 2017, 11:10
No pewne środowiska w Europie wierzą i chcą brać w tym udział, stąd propozycje takie jak Blanc (http://www.lpi.usra.edu/opag/meetings/feb2017/presentations/Blanc.pdf) i  Akon (https://europa.sciencesconf.org/data/pages/7_akon_jones_loi.pdf) w konkursie M5.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Marzec 18, 2017, 12:19
Czyli jednak. No proszę to wręcz wspaniale się zapowiada przyszłość :)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Rakietowy Bogdan w Marzec 18, 2017, 14:28
To jest eksploracja kosmosu, radzę się nie nastawiać.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Marzec 19, 2017, 09:25
Misja do Europy x 3 oczywiście b.cieszy, ale nadal nie ma światełka w tunelu prowadzącego np. prosto do systemu Urana.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 19, 2017, 09:52
Tak, jak pisalem na pewno maja byc 3-4 misje. Plan na dzialaniai kolo Jowisza w przyszlej dekadzie wyglada teraz tak:
japonski zaglowiec Power Solar Sail - 2026,
europejski Jupiter Icy Moon Explorer - 2029,
amerykanski Europa Lander - 2030   (pod warunkiem, ze nie bedzie opoznien z SLS).
O misji chinskiej nic na razie nie wiadomo.
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 19, 2017, 12:24
Gdzie jest napisane że NASA zatwierdziła lądownik europiański? Czy jest na nią miejsce w propozycji budżetu na 2018 r?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: velo w Marzec 19, 2017, 13:05
Losy amerykańskiego lądownika na Europie w tej chwili rozstrzygają się między Kongresem i Administracją Białego Domu. W ciągu najbliższych miesięcy sytuacja się wyklaruje.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: velo w Kwiecień 14, 2017, 08:13
Edit do mojego poprzedniego posta. Zastanawiam się czy wczorajsze ogłoszenie z Enceladusa zostanie wykorzystane do przeforsowania misji lądownika na Europę.

Terminy decyzji się akurat ciekawie tu pokrywają ;)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 14, 2017, 10:50
Pewnie zostanie, ale "czy od razu"?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Kwiecień 14, 2017, 19:01
...to może od razu lądownik Enceladusa? ;-)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: velo w Maj 23, 2017, 21:50
Budżet NASA proponowany przez Biały Dom zawiera Europa Clippera, ale już lądownika nie ma.

Ale jeszcze zobaczymy jak zakończą się ostateczne przepychanki z Kongresem.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 24, 2017, 06:46
Przecież gdzieś napisano że Europa Lander to tylko koncept nad którym mają medytować naukowcy. Nawet jak misja nie jest planowana to NASA zleca takie ekspertyz naukowcom by móc zkonkretyzować ewentualny projekt w przyszłości.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 07, 2017, 22:43
Medytacja w toku.

Nie wiadomo jeszcze jakie instrumenty znajdą się na lądowniku.
Wg szacunków, koszt misji wynoszący kilka miliardów $  skłania niektórych do szukania oszczędności.
Oponenci zwracają uwagę , że nie da się za wiele zaoszczędzić, a zbyt duża skłonność do cięć budżetowych
może bardzo odbić się na pozyskaniu danych naukowych.

(...) “The SDT report is the starting point,” Niebur said later in the meeting. “But accomplishing everything in the SDT report is a very expensive mission. What we’d like to see are some less expensive options.”

That could, he acknowledged, mean looking at missions that perform less science but at a lower cost. “I firmly believe that you can’t make substantial cost reductions and maintain the full science return of this mission,” he said. “If you really want to see a more streamlined mission concept, you’re going to have to be willing to give up some science. So, yes, science is on the table.”

Kevin Hand, a JPL scientist who was one of the leaders of the SDT, said that could mean changes to both the instrument complement on the lander as well as its operations. “There are the primary things to consider — instruments, et cetera — and there are the secondary items that are influenced by science,” he said. (...)


http://spacenews.com/nasa-studying-less-expensive-options-for-europa-lander-mission/
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 08, 2017, 21:54
Jak myślicie, co powinno mieć obecnie w NASA większy priorytet - najszybsze przywiezienie próbek gruntu z Marsa czy wysłanie lądownika na Europę? Pytam bo na obie misje naraz nie wystarczy pieniędzy przy obecnych realiach, a żeby nie wyszło tak, że ani MSR ani lądownika na Europę nie będzie  :(
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 08, 2017, 22:06
Jak myślicie, co powinno mieć obecnie w NASA większy priorytet - najszybsze przywiezienie próbek gruntu z Marsa czy wysłanie lądownika na Europę? Pytam bo na obie misje naraz nie wystarczy pieniędzy przy obecnych realiach, a żeby nie wyszło tak, że ani MSR ani lądownika na Europę nie będzie  :(

Zaczynam mieć poważne obawy, że MSR pójdzie w odstawkę. To chyba dobra wiadomość dla Europa Landera, o ile SLS będzie dostępne dla takich lotów.
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 08, 2017, 22:09
Zaczynam mieć poważne obawy, że MSR pójdzie w odstawkę. To chyba dobra wiadomość dla Europa Landera, o ile SLS będzie dostępne dla takich lotów.

A na czym opierasz swoje obawy?
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 13, 2018, 23:06
Pomimo prowadzonych w NASA prac w prezydenckim budżecie na rok fiskalny 2019 nie przeznaczono pieniędzy na realizacje misji europiańskiego lądownika:

A bold life-hunting mission to the surface of Jupiter's ocean-harboring moon Europa was shut out yet again in the 2019 federal budget proposal, but NASA still aims to see it fly.

The lander remains a concept, not an officially approved mission, but work on its development continues. The current thinking envisions a battery-powered spacecraft with perhaps five science instruments that would operate for about three weeks on the frigid, radiation-blasted Europan surface.

It's unclear how much the lander would cost, but estimates put it in the same general price range as the Europa Clipper.


https://www.space.com/39675-nasa-europa-lander-mission-2019-budget.html?utm_content=buffer203e0&utm_medium=social&utm_source=facebook

Taka droga zabawka a miałaby działać tylko trzy tygodnie? Jeśli misja miałaby być rzeczywiście realizowana to lepiej niech zagadają z Rosjanami i w zamian za dostęp do danych naukowych może zyskają świeżutkie RTG  :)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 15, 2018, 13:48
Jednak są siły polityczne w USA by na przyszły rok fiskalny przeznaczyć pieniądze na lądownik europiański:

The commerce, justice and science (CJS) subcommittee of the House Appropriations Committee approved a spending bill on a voice vote after a brief markup session that made no changes to the legislation, introduced a day earlier. The bill now goes to the full appropriations committee for consideration as soon as next week.

The bill provides more than $21.5 billion for NASA in fiscal year 2019. It specifically includes $545 million for Europa Clipper, a mission to orbit Jupiter and perform multiple flybys of the icy moon Europa, which scientists believe is potentially habitable. The bill also includes $195 million for a follow-on lander mission. [Jupiter's Icy Moon Europa in Pictures]


Ciekawe co z tych pieniędzy na lądownik urośnie?

https://www.space.com/40562-nasa-europa-clipper-on-track.html

Tak sobie przed chwilą pomyślałem, że jakby Europa Clipper i (skoro się aż tak upierają) europiański lądownik wysłać konwencjonalnymi rakietami to starczyłoby kasy na misję powrotu próbek europiańskich gejzerów na Ziemię przeprowadzoną stylem Sturdast, przy uwzględnieniu ewentualnego wejścia na orbitę Jowisza, żeby móc przeczekać na odpowiedni czas na europiański ,,PLUM"  8)! 
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: artpoz w Maj 15, 2018, 14:11
lądownik europiański:

Lepiej chyba brzmi europejski :)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 15, 2018, 14:28
Europejski to kontynentalno - polityczny przymiotnik (patrz Unia Europejska, Europejska Agencja Kosmiczna) zaś europiański to księżycowo jowiszowy ;)
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 22, 2018, 06:35
https://www.space.com/40638-nasa-wants-science-ideas-europa-lander.html?utm_content=bufferc7275&utm_medium=social&utm_source=facebook
Tytuł: Odp: Europa Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 11, 2019, 14:01
Słychać coś nowego w temacie wątku czy sprawa zahibernowana przez goverment shutdown?  :P