Autor Wątek: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)  (Przeczytany 140128 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Ja wiem czy się dużo zmieniło? SSR na sondach planetarnych jest stosowany dopiero od misji Cassini. Kamera Stardust jest zapasową kamerą Voyagerów, a i ISS/WAC Cassiniego jest na oparta na częściach zapasowych z tego programu. Jeden z detektorów jonów Gailieo też był zapasowym instrumentem Voyagera. Osiągi radiometrów podczerwieni nadal są często porównywane do IRIS. Ponadto dla New Horizons szybkość transmisji danych po przelocie koło Plutona wyniesie tylko 600 - 1 200 bps.
Ciekawe informacje. Wręcz mnie zaskoczyłeś :) Rozumiem, że te instrumenty to pozostałość po niedoszłych sondach w ramach projektu Planetary Grand Tour?

Na stronie: http://voyager.jpl.nasa.gov/science/index.html można znaleźć info jakie instrumenty działają a co już nie na obu sondach. Można się np: dowiedzieć, że w tym roku przestanie działać spektrometr ultrafioletowy na V-I.


A co do odbioru sygnału, to na wiki można znaleźć taki fragment:
Cytuj
On March 31, 2006, the amateur radio operators from AMSAT in Germany tracked and received radio waves from Voyager 1 using the 20-meter (66 ft) dish at Bochum with a long integration technique. Its data was checked and verified against data from the Deep Space Network station at Madrid, Spain.[10] This is believed to be the first such tracking of Voyager 1.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Na stronie: http://voyager.jpl.nasa.gov/science/index.html można znaleźć info jakie instrumenty działają a co już nie na obu sondach. Można się np: dowiedzieć, że w tym roku przestanie działać spektrometr ultrafioletowy na V-I.

Hmm.. 'Termination of Data Tape Recorder (DTR)' w 2015 roku. Ten podzespół był odpowiedzialny za rejestrację/nagrywanie danych? To jakim sposobem chcą prowadzić eksperymenty do 2020 roku (swoją drogą Voyagery będą prowadzić łącznie badania przez prawie pół wieku, niesamowite!)?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Swoją drogą Voyagery będą prowadzić łącznie badania przez prawie pół wieku, niesamowite!

A no niesamowite.
Zwłaszcza teraz, w dobie techniki kosmicznej, XXI wieku i... tandety, jednorazowości... ;)
Dawno, dawno temu budowano, robiono rzeczy, aby przetrwały kilkaset lat. Teraz robi się "aby ładnie wyglądało", ale przetrwało kilka miesięcy, dla rzeczy wyjątkowo ważnych - lat kilka (no góra kilkanaście).

Sondy Voyager chyba wpisują się jeszcze w ten trend budowy solidnych rzeczy. :)
The Dark Side of the Moon

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
A no niesamowite.
Zwłaszcza teraz, w dobie techniki kosmicznej, XXI wieku i... tandety, jednorazowości... ;)
Dawno, dawno temu budowano, robiono rzeczy, aby przetrwały kilkaset lat. Teraz robi się "aby ładnie wyglądało", ale przetrwało kilka miesięcy, dla rzeczy wyjątkowo ważnych - lat kilka (no góra kilkanaście).
Bo ja wiem czy tandety. Taki produkt przełomu XX/XXIw łazik Opportunity działa już prawie 7 lat :P

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne


Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
To tylko pośrednio kwestia budowy. Pomyśl, że Voyagery powstały na bazie doświadczeń i technologii solidnie dopracowanej w lotach Marinerów. Nawet pierwotnie miano zbudować te sondy jako przedłużenie programu Marinerów, ale ostatecznie program ten został zakończony, a część elementów, które już rozwijano przeniosła się na program Voyagerów.

Teraz weźmy pod uwagę, że wiele obecnych sond projektuje się w zupełnie innej technologii o większych możliwościach, ale też większych wymaganiach. Voyager w porównaniu do powiedzmy MRO jest wręcz prymitywny.

W ogóle trzeba przyznać, że program Mariner był niezwykłym sukcesem i punktem wyjścia do wielu interesujących koncepcji - właśnie Voyagerów, ale przecież także Vikingów! Nota bene o mały włos to misje Viking miałyby nazwę Voyager.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
A taki Cassini, w którym chyba część sprzętu jest 'dziedzictwem' albo Galileo albo wcześniejszych Voyagerów też sobie nieźle radzi... :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Voyager II właśnie przekroczył 94 AU :). To tak żebyśmy nie zapomnieli o naszych dzielnych sondach :P.

axion

  • Gość
Voyager II właśnie przekroczył 94 AU :). To tak żebyśmy nie zapomnieli o naszych dzielnych sondach :P.

Dzięki za informację. Przypomnijmy że pozycję sond opuszczających Układ Słoneczny, możemy śledzić na Heavens-Above: LINK.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Tymczasem Voyager I może właśnie przekraczać granicę Układu Słonecznego:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/2010-12-14-voy1.html

co powinno nastąpić do 2014 roku. ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Voyagery na końcu, US - to zależy co rozumiemy pod pojeciem granica US  ;)
Czy komety orbitujące wokół Słońca (w obłoku Oorta) a będące poza granicą heliopauzy to też US czy już nie?
A nawiasem mówiąc to uciesze się, gdy Voyager zarejestruje przejście przez heliopauzę i o tym nas poinformuje :-)
Tylko, z tego co wiem, sama heliopauza może mieć zmienne granice, raz bliżej raz dalej od Słońca, w zależności od jego aktywności. Teraz weszliśmy w fazę dużej aktywności naszej gwiazdy, kto wie czy to nie opóźni momenty, kiedy Voyagery staną się prawdziwymi sondami międzygwiezdnymi.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Voyagery na końcu, US - to zależy co rozumiemy pod pojeciem granica US  ;)
Czy komety orbitujące wokół Słońca (w obłoku Oorta) a będące poza granicą heliopauzy to też US czy już nie?

Dobre pytanie, w końcu Obłok Opika to się rozciąga do 1 roku świetlnego chyba, także może to być już 'otoczenie US', a nie jego składnik. Ktoś wie dokładniej?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Z tych wszystkich ostatnich newsów (choćby 'Voyager 1 na granicy Układu Słoneczego') wynika chyba, że obłok Oorta nie jest wliczany w skład układu. Poza tym, gdyby był wliczany, ciężko by to było ogarnąć :)...


Offline vol7

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • LOXem i ropą! ;)
A jak rozumieć to, że "wiatr słoneczny zaczął poruszać się na boki" gdzieś tak czytałem - w sensie, że nie staje całkiem, tylko nie jest napędzany już przez Słońce?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Zaczął poruszać się na boki :P?

Z kosmo:
W 2004 roku Voyager 1 przekroczył tzw. szok końcowy, czyli miejsce w którym prędkość wiatru słonecznego spada do wartości poddźwiękowych. Od tego czasu sonda przebywała w granicznym obszarze zwanym płaszczem Układu Słonecznego. Wydaje się, że w tym obszarze Układu Słonecznego Voyager 1 przebywał do czerwca 2010 roku. Wtedy to zarejestrowano spadek prędkości wiatru słonecznego do zera. Ponieważ w heliopauzie prędkość strumienia cząstek ze Słońca może się lokalnie zmieniać w dość dużym zakresie, naukowcy postanowili obserwować przez kolejne miesiące odczyty prędkości wiatry słonecznego. Okazało się, że w ciągu kolejnych miesięcy zmierzona prędkość wiatru słonecznego nadal wynosiła zero.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Chociaż teraz znalazłem to: http://www.nasa.gov/home/hqnews/2010/dec/HQ_10-334_Voyager_Voyages.html
"Now hurtling toward interstellar space some 10.8 billion miles from the sun, Voyager 1 has crossed into an area where the velocity of the hot ionized gas, or plasma, emanating directly outward from the sun has slowed to zero. Scientists suspect the solar wind has been turned sideways by the pressure from the interstellar wind in the region between stars."

Polskie Forum Astronautyczne