Autor Wątek: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016  (Przeczytany 68845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 19, 2015, 23:10 »
Jest to ostatnie okienko startowe na 2016 rok? W przypadku kolejnych opóźnień TGO poleci już w 2018 roku...

velo

  • Gość
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 22, 2015, 14:25 »
Przesunięcie TGO zmienia rozkład lotów Protona. Prawdopodobnie jakiś satelita komunikacyjny wskoczy w okienko przez lotem na Marsa ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 22, 2015, 17:44 »
Hmmm:
Cytuj
ESA ExoMars 2016 2-mnth delay due to suspected leaks in pressure transducers, like this one, on entry/descent/lander.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 01, 2015, 00:02 »
Najnowszy filmik ESA o przygotowaniach do misji Exo Mars 2016 i 2018. Widać w nim m.in. demonstratora łazika z 2018 roku  :)

http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2015/06/ExoMars

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 01, 2015, 00:02 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 16, 2015, 10:34 »
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć sondę ExoMars-2016 przed jej odlotem na Bajkonur, to ostatnia szansa na to będzie 25 listopada.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 28, 2015, 16:25 »
W okolicach naszych (nie prawosławnych) świąt Bożego Narodzenia - 21-23 grudnia sonda TGO z lądownikiem Schiaparelli mają dotrzeć do kosmodromu Bajkonur  :)

http://www.marsdaily.com/reports/ExoMars_prepares_to_leave_Europe_for_launch_site_999.html

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 28, 2015, 18:19 »
Zestaw TGO/Schiaparelli jest już w Kazachstanie. An-124 dostarczył orbiter i lądownik 23 grudnia.

http://spaceflightnow.com/2015/12/27/european-mars-probe-arrives-at-launch-site/

GG 8698011

Scorus

  • Gość
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 30, 2015, 10:51 »
Cytuj
It is an introductory course to entry, descent and landing at Mars for Europe, which would become the third entity after the United States and Russia to achieve a successful touchdown on the red planet.

Ha, ha, jeśli działanie przez kilkadziesiąt sekund w nieznanym miejscu bez przesłania żadnych istotnych danych nazywa się sukcesem. Ruscy mają więc same sukcesy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2015, 10:53 wysłana przez Scorus »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 30, 2015, 11:56 »
Ruscy na pewno osiągną większy sukces, jeśli przekaz danych będzie dłuższy niż z ich jedynego dotychczas lądownika marsjańskiego Mars 3 z 1971 roku. Działał on około 20 sekund. Odbiją się przynajmniej bardziej od dna  :)
 
Mam wątpliwości. Na orbiterze ma być aparatura ESA i Rosji. Wcześniej Rosjanie mieli zapewnić RTG na lądowniku, ale się z tego wycofano. Jaki jest Udział Rosji i ESA w budowie lądownika ?

Poza tym dziwić może ,że  nie zdecydowano się na panele słoneczne , które przecież posiadał Beagle-2.
Meridiani Planum , gdzie ma osiąść lądownik znajduje się blisko równika, więc nasłonecznienie powinno być odpowiednie do efektywnego korzystania z energii Słońca. Realizowała ESA wcześniej ambitne misje.

Nie wiem czy nie byłoby lepiej, gdyby lądownik bardziej zaawansowany poleciał w 2018, a ExoMars 2018  przesunąć na 2020, a nie tak krótko działać na powierzchni Marsa w 40 lat po Vikingach.

Ale może start z przyczyn technicznych zostanie odwołany ?

Sformułowanie "demonstrator lądowania " zdaje się służyć w jakimś stopniu jako alibi dla tego co ma osiąść na powierzchni Czerwonej Planety.

 ESA odpowiada tylko za lądowanie na Marsie cudzej aparatury?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2015, 13:01 wysłana przez Orionid »

Scorus

  • Gość
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 30, 2015, 13:04 »
Demonstrator jest w całości europejski i ma demonstrować technologie, więc nazwa jest adekwatna. Pomiary meteorologiczne są tylko dodatkiem.

W TGO ruscy dostarczyli elementy wyposażenia naukowego, tak samo jak dla Mars Odyssey, LRO i MSL, nie ma w tym nic dziwnego. Instrumenty może zbudować wiele instytutów na świecie. Gorzej w dostarczeniu ich na miejsce przeznaczenia.

Na 2018 ruscy mają budować cały lądownik, a ESA ma dostarczyć elektronikę. Ale ta misja prawie na pewno będzie przesunięta na 2020 r.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2015, 13:20 wysłana przez Scorus »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 30, 2015, 13:32 »
"It is an introductory course to entry, descent and landing at Mars for Europe, which would become the third entity after the United States and Russia to achieve a successful touchdown on the red planet."

Trochę zamieszania wprowadziło Twoje SCORUSIE skomentowanie tego fragmentu artykułu. Ńieprawidłowo to wcześniej zrozumiałem.

Okazuje się . wg autora artykułu, że wystarczy dokonać przekazu danych z powierzchni Marsa, by uznać to za sukces. Nie był to pełny sukces, ale pierwsza w historii transmisja danych z powierzchni Marsa, (lądownik Mars 3 ). Wtedy to było traktowane jako naprawdę niemałe osiągnięcie. Był rok 1971.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2015, 04:34 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 30, 2015, 14:28 »
Mam pytanie. Czy ktoś poza Rosjanami będzie kontrolował stan Protona,  który ma wynieść sondę w kosmos? Czy też ESA zawierzy Rosjanom?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 31, 2015, 04:30 »
Nie wydaje mi się , by ESA miała wpływ na kontrolowanie Protona , który wynieść ma ExoMarsa 2016. Rosjanom zależy też na powodzeniu misji, i mają swoich  fachowców.
Trudno wymagać , by ludzie z ESA uczyli się szczegółów konstrukcyjnych rosyjskiej rakiety. Poza tym nie wypada podważać kompetencji rosyjskiego personelu naziemnego.  Trudno też  oczekiwać by dopuszczono Europę do rosyjskich tajemnic technologicznych ponad miarę.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2015, 04:46 wysłana przez Orionid »

Scorus

  • Gość
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 31, 2015, 10:04 »
Na to jaki szmelc przywiozą z fabryki pewnie nikt nie ma wpływu. To nie zachód.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 31, 2015, 15:49 »
Zobaczymy czy likwidacja Roskosmosu będzie miała wpływ na ograniczenie bylejakości przy pracach przy rakietach i satelitach.

Zastanawiam się czy nie byłoby celowe otworzenie nowego wątku poświęconego  tylko niepowodzeniom w rosyjskim programie kosmicznym.

Zdecydowana większość rakiet rosyjskich z powodzeniem startuje, ale jakby się bliżej przyjrzeć procentowi nieudanych startów leżących po stronie rakiet to można by dokładniejsze wnioski wyciągnąć. W każdym razie mają więcej porażek niż inni. Ale trudno porównywać to do SpaceX czy Orbitala, które w rakietnictwie kosmicznym dopiero zaczynają ofensywę.

Osobiście raczej nie jestem optymistą całkowitym gdy chodzi o powodzenie misji ExoMars 2016.
 Już mieliśmy przesunięcie terminu startu w oknie startowym na późniejszy czas.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trace Gas Orbiter (TGO) - ExoMars 2016
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 31, 2015, 15:49 »