Autor Wątek: Zjawiska Fizyczne obecne podczas lotów kosmicznych oraz towarzyszące astronautom  (Przeczytany 15182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Fizyczna dyskusja bez wzorów, danych i grama matematyki, panowie, kurde...  ;D

My jesteśmy w filozoficznych podstawach tego wszystkiego... Jak błąd jest tam to jesteśmy skazani na dopasowywanie faktów do teorii.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2641
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Nooo... w zasadzie eter odrzucono, ale to jedyny sposób na uniknięcie paradoksu fotonów idących na czołówkę:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2005.msg74958#msg74958

Jakich fotonów? Masz na myśli falę elektromagnetyczną, tak? Fala elektromagnetyczna idąca "na czołówkę"? No i jaki jest z nią problem? ;)

No dobrze, to tylko przykład jak można dyskutować czy posunąć rzecz do absurdu. Można zaprzeczyć że c jest max, można mówić o masie fotonu czy masie fali elektromagnetycznej, można mówić, że jak wykryto błąd w pomiarach poprzez obluzowany kabel, to na pewno to jest spisek, bo kabel przecież nie mógł się obluzować...
Ale stosujmy też zasadę brzytwy ockhama, według mnie bardziej prawdopodobne jest, że kabelek się poluzował, niż że neutrino sobie popyla ponad c. ;)

Ale napiszę więcej - nie tylko my mamy problem ze zrozumieniem tego wszystkiego, ze zrozumieniem praw rządzących światem i na poziomie makro i na poziomie mikro, problem mają fizycy, bo ta wiedza dopiero się tworzy, odkrywamy nowe cząstki, nowe prawa nimi rządzące i próbujemy dopasować znane nam teorie do tego co poznajemy. A w zasadzie nie my, a naukowcy, fizycy bezpośrednio tym się zajmujący. Dlatego dopuszczalne - moim zdaniem - jest podważanie znanych teorii, bo jak uczy historia, większość obowiązujących w danym czasie teorii bywa błędna. Inaczej nie da się rozwijać nauki. Ale też nie róbmy tego bezkrytycznie, ot tak, bo nam się podoba, miejmy ku temu jakieś bardzo silne podstawy.
A na koniec:
Znane jest powiedzenie, że wielu odkryć dokonują amatorzy, bo nie znają ograniczeń, które narzucili sobie fachowcy. ;)
The Dark Side of the Moon

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Znane jest powiedzenie, że wielu odkryć dokonują amatorzy, bo nie znają ograniczeń, które narzucili sobie fachowcy. ;)
Na szczęście Newton i wielu innych w wiedzy widzieli potężne możliwości a nie ograniczenia:
"widziałem dalej, gdyż stałem na ramionach gigantów".

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Ale napiszę więcej - nie tylko my mamy problem ze zrozumieniem tego wszystkiego, ze zrozumieniem praw rządzących światem i na poziomie makro i na poziomie mikro, problem mają fizycy, bo ta wiedza dopiero się tworzy, odkrywamy nowe cząstki, nowe prawa nimi rządzące i próbujemy dopasować znane nam teorie do tego co poznajemy. A w zasadzie nie my, a naukowcy, fizycy bezpośrednio tym się zajmujący. Dlatego dopuszczalne - moim zdaniem - jest podważanie znanych teorii, bo jak uczy historia, większość obowiązujących w danym czasie teorii bywa błędna. Inaczej nie da się rozwijać nauki. Ale też nie róbmy tego bezkrytycznie, ot tak, bo nam się podoba, miejmy ku temu jakieś bardzo silne podstawy.
A na koniec:
Znane jest powiedzenie, że wielu odkryć dokonują amatorzy, bo nie znają ograniczeń, które narzucili sobie fachowcy. ;)

Radku, czy mógłbyś podać przykład odkrycia w fizyce dokonanego przez amatora? :D Amator może wynaleźć automat do zakładania spodni (widziałem w TV), ale nie odkryje niczego w naukach ścisłych. Tutaj potrzebna jest bardzo konkretna wiedza i znajomość (oraz zrozumienie) dorobku poprzedników i matematyki. Natomiast nasi sympatyczni dyskutanci powyżej mają wyraźne braki w zakresie fizyki na poziomie szkoły średniej... Ale jeśli ktoś to czyta jak widzę, to niech piszą.

Polskie Forum Astronautyczne


Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Jakich fotonów? Masz na myśli falę elektromagnetyczną, tak? Fala elektromagnetyczna idąca "na czołówkę"? No i jaki jest z nią problem? ;)

No to się ładujemy się w problem, który dotyczył twój cały post... Semantyczne zabawy doprowadzają do implozji rozumienia tego co jest np. światło..., które się okazuje kocim zombiem Schrodingera., który jest jednocześnie cząstką i falą, ale jak przyjdzie do stosowania wskazanych teorii to w obu wychodzą jakieś nielegalne wnioski. Zatem musza być czymś innym...

Ale stosujmy też zasadę brzytwy ockhama, według mnie bardziej prawdopodobne jest, że kabelek się poluzował, niż że neutrino sobie popyla ponad c. ;)

Stosując Brzytwę Ockhama to muszę stwierdzić, że cały dorobek tego urządzenia do wykrycia tego kabelka powinien trafić na śmietnik historii.
Nic mi o tym nie wiadomo... a takiego skandalu ukryć się nie da.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Amator może wynaleźć automat do zakładania spodni (widziałem w TV), ale nie odkryje niczego w naukach ścisłych. Tutaj potrzebna jest bardzo konkretna wiedza i znajomość (oraz zrozumienie) dorobku poprzedników i matematyki. Natomiast nasi sympatyczni dyskutanci powyżej mają wyraźne braki w zakresie fizyki na poziomie szkoły średniej... Ale jeśli ktoś to czyta jak widzę, to niech piszą.

Co do mnie to ja mam pełnę średnię, a i na studiach zaliczyłem kurs semestralny, więc nie imputuj mi aż takich braków w mojej edukacji. A co dorobku poprzedników... największy postęp w naukach ścisłych buduje się na wytykaniu błędów szanownych poprzedników, co oczywiście nie przekreśla ich dorobku.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
... takie 3 grosze ... galaxy zoo;-) Z powazaniem
                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Możesz powiedzieć co się kryje pod pojęciem zoo galaxy?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
... ujca gugla nie ma: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaxy_Zoo ?;-) Z powazaniem
                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2641
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Na szczęście Newton i wielu innych w wiedzy widzieli potężne możliwości a nie ograniczenia:
"widziałem dalej, gdyż stałem na ramionach gigantów".
Skądinąd ten wielki uczony obliczył też matematycznie ile diabłów mieści się na ostrzu szpilki. ;)

Radku, czy mógłbyś podać przykład odkrycia w fizyce dokonanego przez amatora?
Pewnie by się jakieś znalazło, lecz ja pisałem ogólnie, niekoniecznie w zakresie fizyki.

No to się ładujemy się w problem, który dotyczył twój cały post... Semantyczne zabawy doprowadzają do implozji rozumienia tego co jest np. światło..., które się okazuje kocim zombiem Schrodingera., który jest jednocześnie cząstką i falą, ale jak przyjdzie do stosowania wskazanych teorii to w obu wychodzą jakieś nielegalne wnioski. Zatem musza być czymś innym...
W dużym uproszczeniu w jednym miejscu i czasie może znajdywać się co najwyżej jeden fermion. Ale bozonów może być nieskończenie wiele. A foton można zaliczyć do tego drugiego, więc...
;)

The Dark Side of the Moon

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
W dużym uproszczeniu w jednym miejscu i czasie może znajdywać się co najwyżej jeden fermion. Ale bozonów może być nieskończenie wiele. A foton można zaliczyć do tego drugiego, więc...
;)

Sprawa się rozbija o definicję punktu... Do wytłumaczenia tego musiałbym z formalizować mój pogląd na tą sprawę, ale nie mam takiego aparatu pojęciowego.


Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Zjawiska Fizyczne obecne podczas lotów kosmicznych oraz towarzyszące astronautom
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 04, 2021, 01:48 »
Space station detectors found the source of weird ‘blue jet’ lightning
Z powazaniem
                                   Adam Przybyla
Zrodla:
https://www.sciencenews.org/article/space-station-detectors-found-source-weird-blue-jet-lightning
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zjawiska Fizyczne obecne podczas lotów kosmicznych oraz towarzyszące astronautom
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 04, 2021, 01:48 »