Autor Wątek: Orbital Flight Test 2 - Starliner Spacecraft 2 (19/20.05.2022 o 22:54 UTC)  (Przeczytany 26652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Zadokował.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Kolejne dwa silniczki padły podczas dokowania.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Nie dotrwałem do cumowania. Przed 2 w nocy chyba ściągnęli ring cumowniczy i potem znowu go rozłożyli. :) No ale witamy na ISS! W ważnym momencie ten test następuje!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Padły zdaje się dwa z trzech - jeśli rzeczywiście, to jest to tragiczny wynik, nawet jeśli mają jakieś zapasowe. Ale zdaje się, że podczas starów pierwszych załogowych Dragonów też były jakieś kłopoty z silniczkami manewrowymi?

Czy ktoś wie, do jakich manewrów te silniczki są niezbędne? Do cumowania, do zejścia z orbity i lądowania, lub/i czy do czegoś innego?

Mission control in Houston just informed astronaut Bob Hines on the International Space that the ISS Mission Management Team polled "go" for rendezvous of the Starliner spacecraft with the station later today.

[...]

Dzięki astropl za te informacje! Tekst jest dość oględny, ale wygląda jednak, że sprawa jest dość poważna. Gdyby w Starlinerze była załoga, to przypuszczam, że do cumowania by nie doszło, by nie ryzykować utraty kolejnych silników, które są niezbędne do manewrowania na orbicie i powrotu do domu. Przy pustej kapsule ryzykuje się najwyżej jej utratą.

Polskie Forum Astronautyczne


Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Otworzyli Starlinera i weszli na jego pokład.

NewMan

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Denis Władimirowicz Matwiejew dołączył do Hinesa i Lindgrena
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=5004.msg176569#msg176569

EDIT: 19:35
https://twitter.com/Space_Station/status/1528066014339997696

EDIT 2) 24.05.2022 (włazy zamknięte)

https://blogs.nasa.gov/spacestation/2022/05/24/starliners-hatch-closed-crew-preps-for-wednesday-departure/

Cytuj
With the intravehicular activity (IVA) hatch closed and leak checks now complete, Boeing’s CST-100 Starliner is in a good configuration to return home on May 25. Expedition 67 crew members Kjell Lindgren and Bob Hines closed the IVA hatch on Starliner at 3:00 p.m. ET in preparation for undocking. During a farewell ceremony, the crew praised the Boeing and NASA teams for their commitment to the development of the spacecraft.
https://starlinerupdates.com/hatch-closed-and-undocking-preps-underway/
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2022, 23:28 wysłana przez Orionid »

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Cała siedmio-osobowa załoga uczestniczy w "ceremonii powitania".

NewMan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Oddzielenie od ISS już jutro!

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
A według programu NASA TV zamykanie luków już dzisiaj - transmisja od 18:30, jeśli dobrze przeliczam czas.

NewMan

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
A według programu NASA TV zamykanie luków już dzisiaj - transmisja od 18:30, jeśli dobrze przeliczam czas.

NewMan

Od 19:30 CEST.

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Od 19:30 CEST.

Dziękuję.
Istotnie tak zaczęli transmisję.

Ciekawe dlaczego zamykają Starlinera na dobę przed odcumowaniem?
Może w transmisji powiedzą, choć nie wiem czy wyłapię.

NewMan

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Właz został zamknięty. Transmisja z powrotu jutro o 23:45 CEST.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Dziękuję.
Istotnie tak zaczęli transmisję.

Ciekawe dlaczego zamykają Starlinera na dobę przed odcumowaniem?
Może w transmisji powiedzą, choć nie wiem czy wyłapię.

NewMan

I czy wyłapałeś?

Zgaduję, że w misji testowej jest sporo testów (co za odkrycie! :) ) . A testowanie szczelności zamknięcia włazów akurat w przypadku tego pojazdu może się okazać ważne. W czym problem, by coś tam zmierzyć w bezpiecznej konfiguracji przy ISS, gdy ewentualnie któryś z załogantów Stacji może znów otworzyć właz i jeszcze raz zamknąć?

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Przyznaję, że nie wyłapałem.

Dlatego z zainteresowaniem czytam Twoje propozycje.

NewMan

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Wydaje mi się, że jak nie teraz to kiedy? Przy misjach załogowych nikomu nie będzie się chciało zmuszać astronautów do całego dnia siedzenia po drugiej stronie włazów. Teraz jest jedyna opcja, by jakieś kwestie przetestować. Wydaje mi się to całkiem spodziewane.

Polskie Forum Astronautyczne