Autor Wątek: ATV-2 Jan Kepler  (Przeczytany 68618 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
ATV-2 Jan Kepler
« dnia: Lipiec 13, 2010, 20:34 »
Pierwotna data wpisu - 19/02/2009

ATV - 2 Jan Kepler

Otwieram sobie wątek, niech leży.
Dziś ESA poinformowała, że drugi ATV nazywać się Jan Kepler vel Johannes Kepler w wersji niemieckiej. *

Start planowany jest na połowę 2010 roku, choć można założyć, że mogą się pojawić jakieś opóźnienia. Ponieważ to już za nieco ponad rok, jak można zgadnąć, ATV jest już budowany - głównie w EADS Astrium w Bremen.

http://www.esa.int/esaCP/SEMGNHWX3RF_index_0.html

* Jan czy Johannes? Która wersja bardziej odpowiednia?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2010, 10:03 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2010, 09:35 »
optowałbym za Johannes - z tego samego powodu z którego wolę Wenera od Wenus i Mars Global Surveyor od Marsjański Globalny Mierniczy :)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2010, 10:05 »
Start planowany jest na początek grudnia 2010, prawdopodobnie 9 dzień. Sam ATV-2 jest już w Gujanie i trwa jego montaż. Poniżej 2 zdjęcia obu części statku (swoją drogą to bez sensu, że na czas podróży rozkładają ATV na części):

Część napędowa:

Część ciśnieniowa z węzłem cumowniczym:


ATV-2 poleci na pokładzie rakiety Ariane 5 ES, będzie to pojazd o numerze kolejnym 199.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2010, 11:24 »
Heh.. ano właśnie, czemu rozkładają na części? Wcześniej już też widziałem taką informację i mogłem załapać 'po co?' :P Bo chyba istota nie leży w sprawach logistyczno transportowych?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2010, 11:24 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2010, 11:29 »
Zgaduje, ze jakies polaczenia sa zbyt delikatne do transportu morskiego, gdzie wibracje w roznych kierunkach moga byc zupelnie inne od tych, ktore wystepuja w rakiecie nosnej.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2010, 11:44 »
Ja póki co obstawiam, że to efekt publicznego finansowania ATV ("co tu by zrobić, żeby wydać nieswoje pieniądze, a samemu zarobić"). Mam nadzieję, że mnie ktoś z błędu wyprowadzi.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2010, 02:51 »
Zgaduje, ze jakies polaczenia sa zbyt delikatne do transportu morskiego,

Ha.. no tak! Kurczę, a właściwie czemu nie transportują drogą lotniczą? Wibracje chyba nie mniejsze (jeśli jest w częściach), a mniejsze ograniczenia związane z czasem podróży...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2010, 18:27 »
Zgaduje, ze jakies polaczenia sa zbyt delikatne do transportu morskiego, gdzie wibracje w roznych kierunkach moga byc zupelnie inne od tych, ktore wystepuja w rakiecie nosnej.

Na nsf otrzymałem informację (nie pewną, ale wg mnie całkiem logiczną), że może to być na skutek rozdzielenia sekcji napędowej/serwisowej z sekcją ciśnieniową. Ponoć aby dostać się do zbiorników (z paliwem i tlenem) tej pierwszej sekcji, sekcja ciśnieniowa musi być odłączona. No, a swoją drogą pewnie rzeczywiście mogą wchodzić tutaj te kwestie drgań.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2010, 16:14 »
Arianespace zastanawia się, co będzie lecieć w grudniu. Gdyby ATV-2 nie był gotowy to polecą satcomy.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:59 »
Arianespace zastanawia się, co będzie lecieć w grudniu. Gdyby ATV-2 nie był gotowy to polecą satcomy.

Nie będzie gotowy. Właśnie "uciekł" na przyszły rok. Tutaj jest info.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2010, 01:59 »
Arianespace zastanawia się, co będzie lecieć w grudniu. Gdyby ATV-2 nie był gotowy to polecą satcomy.

Nie będzie gotowy. Właśnie "uciekł" na przyszły rok. Tutaj jest info.

Tutaj w języku polskim -

ATV-2 jednak w 2011 roku

Misja europejskiego bezzałogowego statku ATV-2 rozpocznie się jednak w 2011 roku. Wczoraj opublikowano newsletter firmy ArianeSpace, przewidujący trzy starty rakiety Ariane 5 do końca 2010 roku. Niestety, ATV-2 nie znajdzie się na pokładzie żadnej z tych rakiet.

Start misji ATV-2 wielokrotnie był przekładany, głównie wskutek opóźnień przy budowie tego pojazdu. Przez ostatnie miesiące planowaną datą startu był grudzień 2010 roku a sam bezzałogowy pojazd [LINK=/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/atv-2-dotar-do-kourou.html]został dostarczony w czerwcu[/LINK] 2010 roku do Kourou. Od tego czasu trwały przygotowania do startu. Ostatnio jednak ArianeSpace zaczęła analizować, czy uda się w pełni przygotować i przetestować ATV-2. Ostatecznie zadecydowano, że start zostanie przełożony na 2011 roku. W tej chwili nie jest znana dokładna planowana data startu. Przewiduje się natomiast, że start ATV-2 będzie pierwszym dla Ariane 5 w 2011 roku.


Więcej w artykule - link.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2010, 14:55 »
Znamy już dokładną datę startu - 15 lutego 2011 roku

Znana data startu ATV-2, opóźnienie startu STS-134

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że start ATV-2 nastąpi jeszcze w tym roku. Zapadła jednak decyzja o przełożeniu startu tego pojazdu oraz przeznaczeniu ostatniego w tym roku startu rakiety Ariane V dla satelitów telekomunikacyjnych.

W tej chwili planuje się, że ATV-2 wystartuje 15 lutego 2011 roku. Oznacza to, że na początku przyszłego roku będziemy świadkami wielu wydarzeń związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Wpierw, 20 stycznia wystartuje drugi japoński bezzałogowy pojazd HTV-2, który zadokuje do ISS 27 stycznia. Następnie, 15 lutego 2011 roku odbędzie się start ATV-2. Odłączenie HTV-2 ma nastąpić 24 lutego 2011 roku. Mniej więcej w tym samym czasie powinno nastąpić dokowanie ATV-2 do ISS.

Wreszcie, 27 lutego 2011 roku powinien wystartować prom Endeavour, który 1 marca zadokuje do Stacji. Te wszystkie wydarzenia muszą ze sobą współgrać i być odpowiednio zaplanowane. Jest jednak możliwe, że w przypadku opóźnienia startu jednego z tych pojazdów może nastąpić opóźnienie kolejnych.

Już niebawem ISS powinna być odwiedzana przez wiele różnych pojazdów, także komercyjnych. Odpowiednie zaplanowanie startów oraz momentów dokowania będzie bardzo ważnym elementem dostarczania ładunku na pokład Stacji.


Źródło: kosmonauta.net

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2010, 21:45 »
Ano właśnie - kiedy dokowanie ATV-2 do ISS? 26 lutego? Nie znalazłem tej informacji nigdzie...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2010, 22:03 »
Ano właśnie - kiedy dokowanie ATV-2 do ISS? 26 lutego? Nie znalazłem tej informacji nigdzie...

Słabo szukałeś :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2010, 22:08 »
Proszę o wybaczenie i jednocześnie dziękuję za potwierdzenie! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2010, 22:08 »