Autor Wątek: Lunar Mission One  (Przeczytany 5268 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Lunar Mission One
« dnia: Listopad 22, 2014, 12:24 »
O! Nie ma tego wątku jeszcze. Czas go założyć.


Celem Lunar Mission One (LMO) jest wysłanie bezzałogowego próbnika do wewnątrza jednego z kraterów w okolicy południowego bieguna Księżyca. To tam się znajduje woda w postaci lodu, która ma być zbadana przez LMO za pomocą specjalnego wiertła. Wiertło misji LMO miałoby zagłębić się w księżycowych skałach i lodzie na przynajmniej 20 metrów, a być może nawet na 100 metrów. W trakcie wiercenia będą zbierane próbki, które zostaną przebadane przez instrumenty naukowe lądownika.

Na dnie otwiertu chcą zostawić "kapsułę czasu". Całość miałaby polecieć w 2024 roku.

Pierwszy etap prac nad LMO odbywa się na zasadach finansowania społecznościowego (crowdfunding) na platformie Kickstarter. Pomysłodawcy misji chcą zebrać 600 tysięcy funtów brytyjskich na wstępne prace rozwojowe. W pięć dni zebrali połowę tej kwoty!

W projekcie jest zamieszanych bardzo dużo niezłych naukowców. Brzmi naprawdę ciekawie. :)

Link: https://www.kickstarter.com/projects/lunarmissionone/lunar-mission-one-a-new-lunar-mission-for-everyone

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2014, 13:43 »
Kto organizuje tę misję? Rozumiem, ze jakaś prywatna firma, ale czy stoi za tym ktoś rozsądny, czyli mający dorobek w tych sprawach i dostęp do funduszy?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2014, 13:44 »
Od wstępnych prac koncepcyjnych do wysłania droga daleka ; bez wsparcia rządu brytyjskiego mogą sobie pomarzyć -life is brutal

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2014, 14:34 »
crowdfunding... aha OK...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2014, 14:34 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2014, 23:07 »
Muszę przyznać, że na ten projekt patrzę bardzo optymistycznie. 10 lat prac B+R i szukania różnych finansów - moim zdaniem powinno się udać (na 50%, stąd mój optymizm, w porównaniu z 0,0000000001% szans Mars One :P ).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2014, 23:48 »
Zajrzałem na kickstartera jak i stronę LMO (http://www.lunarmissionone.com) i jakoś nie potrafię podzielić Twojego optymizmu. Żadnych konkretów. Nazwiska na obu tych stronach całkiem różne. No i nie znalazłem odpowiedzi na najważniejsze moim zdaniem pytanie: kto za tym stoi? To ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe i bez osoby z autorytetem i pieniędzmi nic z tego nie może wyjść.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2014, 01:06 »
rzeczywiście zero konkretów, nie wydaje mi się aby takie przedsięwzięcie, w dodatku o zabarwieniu crowdfunding'owym ma jakikolwiek szanse powodzenia, no chyba że co najwyżej na ten pierwszy etap. Ale w końcu na przysłowiowym kiju od miotły nikt jeszcze nie poleciał, tzw. prace koncepcyjne to chyba trochę mydlenie oczu ludziom.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2014, 14:17 »
Wystarczy porównać osiągnięcia firm które korzystały z takiego źródła finansowania a tymi które nie musiały ( np spacex , ci od Lynxa i tym podobne) i chyba odpowiedź sama się narzuca :)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2014, 19:54 »
Koledzy wyżej zadają dobre pytanie: kto za tym stoi? Dostaną ten niecały milion dolarów i jeżeli znajdzie się ktoś łebski to może będzie z tego pożytek - nie tyle naukowiec co osoba z kontaktami i umiejętnością rozmawiania. Nie takie misje są planowane i wykonywane, żeby mówić że wiercenie na Księżycu jest niemożliwe...

Ale równie dobrze mogą przejeść ten milion dolarów i tyleśmy widzieli tą misję o bardzo oryginalnej nazwie.

No i niech zbiorą te pieniądze na kickstarterze, bo obawiam się że nagrody i sam motyw zbiórki nie porywa...

velo

  • Gość
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2014, 08:25 »
Osoby: http://www.lunarmissionone.com/index.php/the-trust

Sir Graeme Davies - były rektor Uniwersytetu w Glasgow oraz Uniwersytetu w Liverpoolu
David Iron - robił przy Skynet oraz programie Galileo
Professor Monica Grady - space science

wiem też że za kampanie medialną odpowiada znany i lubiany Remco Timmermans

Gronostaj

  • Gość
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 04, 2014, 17:56 »
Dziwne, że po wpisaniu w wyszukiwarkę "lunar mission one" nie znalazło nic na forum. Jeśli chodzi o temat to ja trzymam za nich kciuki. Bardzo dużo znanych postaci wspiera ten projekt. Sam dorzuciłem parę funtów na kickstarterze.

http://kck.st/1F57GTd

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 08, 2014, 00:06 »
Zostało 10 dni do końca akcji i 150 tysięcy funtów do zrobienia. Możliwe, że się nie uda...

Gronostaj

  • Gość
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 08, 2014, 16:04 »
Myślę sobie że może mają jakieś zaskórniaki by na koniec uzupełnić kwotę i nie stracić wszystkiego.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2014, 21:04 »
Zostało 10 dni do końca akcji i 150 tysięcy funtów do zrobienia. Możliwe, że się nie uda...

Przynajmniej render się udał :-)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 13, 2014, 17:55 »
4 dni, prawie 6000 darczyńców i 530 tysięcy funtów przekroczone. Brakuje 70 tysięcy funtów. Moim zdaniem jest jeszcze szansa na sukces.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Mission One
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 13, 2014, 17:55 »