Autor Wątek: Europejski program kosmiczny  (Przeczytany 249751 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 24, 2010, 02:34 »
Pierwotna data publikacji - 23/12/2009

ESA przyznała producentowi (wykonawcy) rakiet Ariane 5 kontrakt na wstępne prace studyjne nad nowym, silniejszym górnym stopniem. Oczywiście w celu podniesienia zdolności wynoszenia większych ładunków. Kontrakt na najbliższe 2 lata warty jest 200 mln $. Podniesienie zdolności tej rakiety zawiera się w projekcie o nazwie Ariane 5 Midlife Evolution.

W skład tego przeprojektowania górnego stopnia wejdzie także instalacja nowego systemu awioniki. Obecnie używany w konfiguracji ECA silnik HM7B zastąpiony zostanie kriogenicznym silnikiem Vinci, dzięki któremu rakieta będzie w stanie wynosić na orbity GTO nawet do 12 ton ładunku (o dwie tony więcej niż jest to teraz możliwe). Pierwszy start Ariane 5 z nowym, górnym stopniem zapowiadany jest na 2017 rok.

http://www.spaceflightnow.com/news/n0912/21ariane/

Mój komentarz - 12 ton na geostacjonarną to strasznie dużo, ciekawe, że idą w tym kierunku. Musiały być jednak ku temu jakieś powody.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 24, 2010, 02:41 »
Pierwotna data publikacji - 09/06/2010 by kanarkusmaximu

Pojawiają się głosy, że budżet ESA na lata 2011 i 2012 może zawierać programy oszczędnościowe. Oczywiście, wszystko to jest związane z obecną (kiepską) sytuacją ekonomiczną wielu krajów członkowskich. W chwili obecnej ESA planuje 'zamrożenie' wydatków na lata 2010 i 2011 na poziomie z poprzedniego roku. Oznacza to poszukiwanie oszczędności w obecnych programach i opóźnienie prac w przyszłych projektach.

Jednym z programów, gdzie szuka się oszczędności (np poprzez opóźnienie realizacji) jest MTG - Meteosat Third Generation (oraz plik .pdf --> http://www.esa.int/esapub/bulletin/bulletin123/bul123d_bezy.pdf ).

http://www.spaceflightnow.com/news/n1006/08esaspending/

Z drugiej strony, Francja planuje wzrost nakładów o 12 procent.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 24, 2010, 02:43 »
Pierwotna data publikacji - 18/06/2010

Rada Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosiła wczoraj o mianowaniu Jean-Jacques Dordain na kolejną (trzecią już z rzędu, od 2003 roku) kadencję Dyrektora Generalnego ESA, która trwa 4 lata. Tym samym Dordain będzie obejmował to stanowisko do czerwca 2015 roku.



ESA i NASA przyznają kontrakty na prace koncepcyjne nad nowymi rakietami nośnymi. W Europie wiadomo już, że prace prowadzone będą przez firmę Astrium, należącą do EADS. Za oceanem NASA ogłosiła konkurs na granty.

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że EADS Astrium podejmie dla niej wstępne prace rozwojowe nad rakietą następnej generacji (Next Generation Launcher). Piętnaście miesięcy badań nad nową rakietą dla satelitów pochłonie 8,5 miliona euro, z czego 1,5 miliona wyłoży sama firma Astrium.


Więcej w tym starszym arcie na kosmo.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2010, 16:12 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 24, 2010, 04:24 »
Okej, back on track.

Firma Astrium zbuduje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej instrument ACES (Atomic Clock Ensemble in Space), który zawierać nową generację zegarów atomowych w celu przeprowadzania fundamentalnych eksperymentów fizycznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wartość kontraktu obejmującego pełen rozwój ACES wynosi 35 milionów euro.

Te dwa super dokładne zegary to :
- PHARAO (cezowy zegar w oparciu o zimne atomy, zaprojektowany, zbudowany i dostarczony przez CNES)
- Space Hydrogen Maser, fundowany przez szwajcarski wkład (ELIPS European Life and Physical Sciences)

Naukowcy są bardzo podekscytowani eksperymentem. Zapewni on nowe dane dla badań nad relatywistyką w niespotykanej dotąd dokładności. Fantastyczne zdolności ACES zostaną osiągnięte poprzez manipulowanie zimnymi atomami w warunkach mikrograwitacji, wystawiając na dłuższą interakcję atomy i promieniowanie lasera.

ACES ma być dostarczony na pokładzie japońskiego statku bezzałogowego HTV na jesieni w 2013 roku. Zostanie zainstalowany na platformie External Payload Facility (CEPF) na europejskim module Columbus (zdjęcie w załączniku). Program badań ma trwać minimum 2 lata.

http://www.esa.int/esaHS/SEM7L2WNPBG_index_0.html
http://www.astrium.eads.net/node.php?articleid=5388
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2010, 04:25 wysłana przez Matias »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 24, 2010, 04:24 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:33 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 21, 2010, 09:54 »
Dodanie linku do biuletynu to za mało, musiałem go zacząć czytać. Wiele ciekawych informacji, dla mnie szczególnie o ATV.

Od pojazdu ATV-3 szykują się spore zmiany konstrukcyjne (do zmian w obrębie ATV-2 już za późno). Geneza problemu tkwi najogólniej mówiąc w małej przestrzeni ładunkowej, dlatego będą dodatkowe punkty mocowania toreb z ładunkiem. Rzecz w tym, że ładunek, który lata ATV ma za małą gęstość (pewnie same ciuchy latały  :P). Poza tym okazuje się, że nie ma aż takich potrzeb wożenia wody, a w pewnym okresie prognozuje się brak potrzeby dostarczania dużej ilości paliwa. Będą zatem przeróbki poszczególnych ATV, aby mogły zabrać więcej gazów i ładunku suchego.
Przy okazji zastosuje się lżejsze regały (o 50 kg) a w niektórych miejscach zamiast klasycznych regałów zastosują platformy załadunkowe, które mają większą pojemność. Generalnie nośność ATV w części ciśnieniowej może wzrosnąć o ponad tonę.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 21, 2010, 10:59 »
Dodanie linku do biuletynu to za mało, musiałem go zacząć czytać. Wiele ciekawych informacji, dla mnie szczególnie o ATV.

sam jeszcze nie czytałem, za mało czasu:P dlatego liczyłem, że ktoś taki jak Ty przeczyta i wrzuci co ciekawsze informacje;) dzięki:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 21, 2010, 21:47 »
Generalnie nośność ATV w części ciśnieniowej może wzrosnąć o ponad tonę.

To jest bardzo dobra wiadomość! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 01, 2010, 16:32 »
Przyszłość kapsuł HTV i ATV

Japońska oraz europejska agencja kosmiczna rozważają rozbudowę obecnie posiadanych kapsuł transportowych tak, aby mogły zabierać ładunek z powrotem na Ziemię. Obecnie obie kapsuły po skończonej misji ulegają spaleniu w atmosferze ziemskiej.

Europejska Agencja Kosmiczna także myśli o stworzeniu systemu powrotnego dla swojej kapsuły ATV. Firma EADS Astrium zdobyła kontrakt w zeszłym roku, warty 21mln euro, na studium możliwości modyfikacji ATV. Nowa kapsuła nazwana byłaby ARV (Advanced Re-entry Vehicle). Wyniki tego studium powinny pojawić się pod koniec tego roku.


Fragmenty z najnowszego artykułu na kosmonaucie - link.

ARV mogłaby polecieć w 2017-2018 ( ::)), o ile przyznane zostanie pełniejsze dofinansowanie na jej rozwój w przyszłym roku.

Dodatkowo ciekawa prezentacja (future), podgląd na koncept statku powrotnego ARV w załączniku :

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 03, 2010, 03:37 »
Kanada i Niemcy otworzyły nową stację naziemną

Niemiecka i Kanadyjska Agencja Kosmiczna otworzyły naziemną stację odbioru danych satelitarnych. 13 metrowa antena koło miasteczka Inuvik będzie służyła głównie do odbioru danych z satelity TanDEM-X.

10 sierpnia niemiecka agencja kosmiczna DLR uroczyście otworzyła swoja pierwszą stację odbioru danych satelitarnych w Kanadzie, koło miasteczka Inuvik. Stacja powstała przy współpracy niemieckiej Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Kanadyjskiego Centrum Teledetekcji (CCRS). Stacja wyposażona jest w antenę paraboliczną o średnicy 13 metrów i będzie służyła głównie Niemcom i Kanadyjczykom, aczkolwiek naukowcy z innych krajów również będą mieli do niej dostęp.


Więcej w artykule na kosmo - link. Informacja wydaje mi się pasuje w jakiś sposób do wątku, a innego bardziej odpowiedniego miejsca nie znalazłem :P

Załącznik: 13 metrowa antena stacji naziemnej koło Inuvik.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:00 »
Na stronie gazety wyborczej przeczytałem:

Jednym z celów przyszłorocznego polskiego przywództwa w UE jest wprowadzenie nas do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (teraz jesteśmy członkiem stowarzyszonym - obserwatorem).

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,8343903,Polsko__witaj_w_kosmosie.html

Hmm ile może być w tym prawdy?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:07 »
A to dość ciekawe... Choć miejmy nadzieję, że prawdziwe! :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:26 »
Były zapowiedzi takiego kroku, ale przy obecnym stanie zaangażowania są trochę mało realne, chyba, że przed objęciem przewodnictwa będziemy mięli prawo kosmiczne załatwione i Polską Agencję Kosmiczną.

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:33 »
Byłoby super, jakaś nikła nadzieja dla kolejnych polskich astronautów :) BTW: żeby być w ESA trzeba mieć własną agencje kosmiczną?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:53 »
Tak. Aby wejść w struktury musiałaby powstać Polska Agencja Kosmiczna.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europejski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:53 »