Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Mars => Wątek zaczęty przez: ekoplaneta w Grudzień 19, 2010, 21:38

Tytuł: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 19, 2010, 21:38
Nie mogę się doczekać kolorowych panoram lądowisk Vikingów, takich jakie zrobiono dla MPF, MERów i Phoenixa. Myślałem, że w NASA ktoś ruszy w tej sprawie tyłka. Niestety do dziś się nie doczekałem.
A poza tym tych ludzi  z unmanned (robiących obróbki fotek) powinni zatrudnić w NASA  ;)
Aaaalbo w ESA dla potrzeb programu Exo Mars Rover  :)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 18, 2011, 19:09
Piękne te zdjęcia!!! Nie mogę się doczekać kolorowych panoram lądowisk Vikingów, takich jakie zrobiono dla MPF, MERów i Phoenixa. Myślałem, że w NASA ktoś ruszy w tej sprawie tyłka. Niestety do dziś się nie doczekałem.

Taka panorama nie została wykonana, kamery miały sporo ograniczeń. Z projektu w PDS jest 27 CD zawierających obrobione zdjęcia skopiowane z pamięci szpulowych, ale w starych formatach. Potem jak widać interesowało się tym tylko kilka osób.

Kilka godnych polecenia mozaik z lądowników.
Viking 1:
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars07-1280x1024.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars07-1440x900.jpg
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars8.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars08-1280x1024.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars08-1440x900.jpg
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars11.jpg

Viking 2:
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars15.jpg
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars13.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars09-1280x1024.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars09-1440x900.jpg
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 15, 2012, 07:52
Według jednego z naukowców Vikingi znalazły życie na Marsie;) Przeanalizował on dane zebrane przez lądowniki metodą matematyczną, niestety sama metoda nie jest (jeszcze) całkowicie pewna aby mogła stanowić dowód.
http://news.discovery.com/space/mars-life-viking-landers-discovery-120412.html

cała praca tutaj:
http://ijass.org/On_line/admin/files/2)(014-026)11-030.pdf
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 15, 2012, 09:15
Według jednego z naukowców Vikingi znalazły życie na Marsie;) Przeanalizował on dane zebrane przez lądowniki metodą matematyczną, niestety sama metoda nie jest (jeszcze) całkowicie pewna aby mogła stanowić dowód.
http://news.discovery.com/space/mars-life-viking-landers-discovery-120412.html

cała praca tutaj:
http://ijass.org/On_line/admin/files/2)(014-026)11-030.pdf

Żurnal wydaje się być całkiem sensowny - zanim papier został zaakceptowany, to trochę czasu minęło, zatem autorzy pracy musieli odpowiedzieć na pytania "przeglądaczy". Warto się tej publikacji z bliska przyjrzeć. :)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 15, 2012, 15:19
Ten temat wałkowano już chyba kilka lat temu, nieprawdaż? Wydaje mi się, że wypłynął ponownie na kanwie cięć w programie marsjańskim NASA.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwiecień 15, 2012, 16:55
Ten temat wałkowano już chyba kilka lat temu, nieprawdaż? Wydaje mi się, że wypłynął ponownie na kanwie cięć w programie marsyjskim NASA.

Jakoś sobie tego nie przypominam, przynajmniej jeśli chodzi o tą matematykę w zastosowaniu egzobiologii  ;) Ale lepiej niech tam hałasują, może doleją tym oliwy do głowy prominentnym w USA a odpowiedzialnym za budżet marsjański  ;D

A poza tym może warto zapytać prof. Miodka lub Bralczyka o ewentualną gramatyczną poprawność przymiotnika ,,marsyjski"  :) Ja z takim przymiotnikiem spotkałem się chyba w ,,Astronomii" Rybki  :) Chyba podobna kwestia jest z przymiotnikami: międzygwiezdny i międzygwiazdowy  ;D Fajny ten nasz język polski  :)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Sierpień 05, 2012, 21:30
Misja viking
To prawda, czy onet troche podkoloryzowal?
http://tygodnik.onet.pl/36,0,77318,1,artykul.html

"Levin to inżynier z 50-letnim doświadczeniem i listą patentów grubości książki telefonicznej. To on opracował eksperyment, który miał w marsjańskiej glebie szukać śladów życia.

Viking miał zamknąć próbkę gruntu w hermetycznym pojemniku, w którym marsjański pył miał zostać skropiony odrobiną płynnej pożywki dla bakterii, doprawionej radioaktywnym węglem. Gdyby jakieś marsjańskie mikroorganizmy zabrały się do jej pałaszowania, węgiel powinien zostać przez nie wydalony w formie dwutlenku węgla lub metanu. Zaś pojemnik nafaszerowano czujnikami, które mogły w powietrzu wychwycić nawet pojedyncze promieniotwórcze cząsteczki.

I znalazły je. Raz, drugi, trzeci, czwarty. Jednocześnie próbki kontrolne, wyjałowione wysokimi temperaturami, nie reagowały na pożywkę.
– Byliśmy w ekstazie – wspomina Levin. – Zwłaszcza kiedy otrzymaliśmy wyniki z próbek kontrolnych. Na dziewięć powtórzeń cztery dały wynik pozytywny, a pięć było próbkami kontrolnymi. Wyniki spełniały wszystkie ustalone przed misją kryteria reakcji biologicznej. Ale potem NASA zmieniła kryteria. Agencja uznała, że wyniki były niewystarczające. Inne testy na pokładzie Vikinga nie znalazły w marsjańskiej glebie związków organicznych. Skoro ich nie ma, jak może istnieć życie? Sprawę odłożono ad acta. Żadna z kolejnych misji na Czerwonej Planecie nawet nie próbowała odpowiedzieć na pytanie: co właściwie znalazł Levin?........."
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpień 05, 2012, 23:40
Misja viking
To prawda, czy onet troche podkoloryzowal?

Ach, gdyby to było wiadomo...
Generalnie już 6 lat temu o tym pisano:

"Nowe analizy badań przeprowadzonych przez sondy Viking, sugerują że już 30 lat temu mogliśmy mieć kontakt z formami życia na Marsie, jednak ówczesna interpretacja wyników nie potwierdzała tego faktu. Im bardziej poznajemy cechy życia na naszej planecie, szczególnie organizmów bytujących w ekstremalnych warunkach środowiska, tym bardziej zmienia się podejście naukowców do określania warunków w których formy życia mogą egzystować oraz rozwijają się metody ich poszukiwania.

Sprawa nowej interpretacji badań wykonanych przez Vikinga wypłynęła na spotkaniu stowarzyszenia American Astonomical Society w Seattle. Dirk Schulze-Makuch z Washington State University oraz Joop Houtkooper of Justus-Liebig-University z Niemiec prowadzili dyskusję na temat istniejących już oraz przyszłych badań gleby Marsa. Dirk Schulze-Makuch dowodził, że wyniki badań uzyskane z Vikingów w późnych latach 70, zostały błędnie zinterpretowane i na podstawie nowych doświadczeń w eksploracji śladów życia, dziś ich interpretacja wyglądała by inaczej, dając podstawy do twierdzenia że na Marsie istnieje życie.

Hipoteza naukowców zakłada, że gleba Marsa może być środowiskiem w którym mogą się rozwijać mikroby, których płyny wewnętrzne składają się z mieszanki wody i nadtlenku wodoru (wody utlenionej, H2O2). Taka mieszanka zapewniła by organizmom specyficzne cechy: punkt zamarzania -56,5 st.C (w zależności od stężenia H2O2) - poniżej tej temperatury mieszanka ta przechodzi w stan stały, ale nie tworzy kryształków jak typowy lód z wody niszczący komórki, poza tym obecność H2O2 sprawia, że komórki stają się higroskopijne, czyli absorbują pare wodną z atmosfery - przydatna cecha na planecie, gdzie woda to rzadkość. Podstawą do teorii o istnieniu takich organizmów było odkrycie podobnych mikrobów i bakteri na Ziemi, oraz zdolność niektórych zwierząt do tolerancji wysokiego stężenia H2O2 w ograniźmie.

Naukowcy podczas spotkania spierali się czy organizmy oparte na mieszance z nadtlenkiem wodoru mogły właśnie dać takie rezultaty badań przeprowadzonych przez sondy Viking, które przy ówczesnym stanie wiedzy zignorowano lub błędnie zinterpretowano. Nadtlenek wodoru jest silnym utleniaczem i uwalniany z umierających komórek zmniejsza ilość materii organicznej w ich pobliżu. Pozwala to wytłumaczyć dlaczego spektograf gazowy sondy Viking nie wykrył śladów materii organicznej na powierzchni Marsa. Rezultaty eksperymentów podważał również Rafael Navarro-Gonzalez z University of Mexico, który przeprowadzał badania na glebie Antarktydy używając podobnych instrumentów i metodologii badań, nie wykrywając form życia, mimo iż powszechnie wiadomo że życie tam istnieje.

Eksperyment na glebie marsjańskiej polegał na wystawieniu jej na działanie wody oraz pożywkę naznaczoną radioaktywnym węglem. Jego rezultatem byla nagła produkcja radioaktywnego dwutlenku węgla (CO2), która chwilę później zanikła. Schulze-Makuch dowodzi, że początkowy przyrost spowodowany był metabolizmem organizmów zawierających nadtlenek wodoru, by za chwilę zaniknąć przez uśmiercenie organizmów poddanych warunkom eksperymentu. Organizmy te miały by być utopione bądź nawet rozsadzone przez naglą absorbcję ciekłej wody.

Kolejnym eksperymentem przeprowadzonym na glebie marsjańskiej była obserwacja radioaktywnego CO2, który miał być przerobiony na substancje organiczne. Na siedem testów przeprowadzonych na różnych próbkach gleby trzy wykazały produkcję substancji organicznych oraz jeden wzmożoną ich produkcję. Takie wyniki mogą sugerować zróżnicowane rozmieszczenie mikrobów w glebie, a co najciekawsze, próbki gleby na których nie stwierdzono produkcji substancji organicznych wcześniej potraktowane były wodą.

Naukowcy pod kierownictwem Schulze-Makuch'a wiedzą, że teoria ta pozostawia jeszcze wiele znaków zapytania oraz wymaga dalszych badań, sami są świadomi że mogą się mylić, ale teoria ta wyjaśnia troszke wyniki badań przeprowadzonych przez Vikingi. Kolejna misja Phoenix będzie więc kolejną szansą na dowiedzenie tej hipotezy, mimo iż w swoich planach nie zakłada poszukiwań organizmów opartych na nadtlenku wodoru, to może dostarczyć kolejne dane potwierdzające teorię.

"Jeżeli ta hipoteza okaże się prawdziwa, będzie to znaczyło, że przez naszą ignorancję zabiliśmy marsjańskie mikroby przy pierszym kontakcie z obcą formą życia" - zakończył spotkanie Schulze-Makuch."


Źródło:
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=41


Warto też poczytać już dwuletni artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/organiczne-mars.html
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Sierpień 06, 2012, 12:30
wow teraz pozostaje cierpliwie czekac na dane z MSL:)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Czarnecki w Listopad 12, 2015, 12:19
Misja viking
To prawda, czy onet troche podkoloryzowal?
http://tygodnik.onet.pl/36,0,77318,1,artykul.html

Kolejna misja Phoenix będzie więc kolejną szansą na dowiedzenie tej hipotezy, mimo iż w swoich planach nie zakłada poszukiwań organizmów opartych na nadtlenku wodoru, to może dostarczyć kolejne dane potwierdzające teorię.

Ciekawy artykuł. Już po misji Phoenix. Warto zwrócić uwagę np. na kwestie nadchloranów jako jednego z argumentów w dyskusji o braku substancji organicznych, który to argument powszechnie był uważany za powód negacji wyników eksperymentu Labeled Release – LR.

W 1976 roku na Marsie wylądowały dwie amerykańskie sondy: Viking 1 i Viking 2. Miały one za zadanie m.in. znalezienie życia na Marsie. Ówcześni naukowcy uznali, że wyniki badań wykonanych przez sondy nie potwierdziły istnienia życia na Czerwonej Planecie. Niedawno zespół badaczy z Włoch i Stanów Zjednoczonych przeprowadził ponowną analizę danych z tamtych eksperymentów. Okazało się, że w latach 70. XX wieku zniszczono dowody na istnienie marsjańskiego życia. Jak do tego doszło?

Czy Vikingi znalazły życie?

Sondy Viking 1 i 2 były wyposażone w aparaturę, która miała umożliwić przeprowadzenie trzech rodzajów eksperymentów mających na celu wykrycie życia w marsjańskiej glebie. Jeden z trzech testów (nazywany Labeled Release – LR) wykazał obecność związków chemicznych, które z dużym prawdopodobieństwem zostały wyprodukowane przez żywe organizmy – bakterie.

Laboratorium Vikinga zanotowało znaczący wzrost poziomu tlenu, dwutlenku węgla oraz niewielkie ilości azotu, kiedy jedna z próbek została nasycona płynną pożywką dla bakterii. Wydobywanie się gazów z próbki gleby wyglądało jak bąbelki wydostające się z tabletki musującej. Takie reakcje nie zachodziły w próbkach, które zostały najpierw wysterylizowane pod wpływem ciepła, co dowodziło, że gazy musiały być produkowane przez bakterie. Druga sonda, znajdująca się ponad 4000 kilometrów dalej, zarejestrowała podobne rezultaty.

Niestety, niepomyślne wyniki dwóch pozostałych testów przesądziły o całym eksperymencie i przyjęto założenie, że Vikingi nie znalazły dowodów na istnienie życia pozaziemskiego. Pozytywny wynik pierwszego eksperymentu naukowcy wytłumaczyli raczej geologiczną niż biologiczną aktywnością.

O Marsie wiemy coraz więcej

W latach 70. XX wieku nasza wiedza o Marsie była znacznie mniejsza niż dziś. Od tamtej pory dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, np. tego, że znajduje się na nim woda w postaci stałej oraz że posiada on pokrywy lodowe na swoich biegunach. Ponadto wiemy, że w przeszłości Mars był znacznie cieplejszy i wilgotniejszy, posiadał ogromny ocean na północnych równinach, a dodatkowo przejawiał wysoką aktywność wulkaniczną, co w sumie tworzyło na nim warunki umożliwiające powstanie życia.

Dlaczego jest to takie ważne? Obecność wody w stanie ciekłym jest podstawowym warunkiem do powstania życia. Za istnieniem życia na Marsie mogą przemawiać także odkryte w atmosferze planety ślady metanu. Sonda należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej wykryła śladowe ilości formaldehydu w powietrzu, które mogą być produktem ubocznym reakcji utleniania metanu przez bakterie lub wynikać z procesów geologicznych. Wszystkie te poszlaki wskazują, że Marsie powinno być życie.

Współczesne dowody na istnienie życia na Marsie

W sierpniu 1996 r. świat obiegła sensacyjna wiadomość, że w meteorycie ALH84001, któremu przypisuje się marsjańskie pochodzenie, odnaleziono skamieniałe bakterie. Odkrycie to ma swoich zwolenników, ale też i przeciwników. Ci ostatni uważają, że bakterie dostały się do meteorytu już na Ziemi. Trudno zatem uznać je za niepodważalny dowód na istnienie marsjańskiego życia.

Z kolei w 2008 roku amerykański lądownik Phoenix odnalazł na Marsie lód wodny pod wierzchnią warstwą gruntu, a dodatkowo zarejestrował opad śniegu i odkrył, że skład chemiczny pyłu marsjańskiego jest podobny do składu wody morskiej na Ziemi.

Ponadto, na nogach sondy naukowcy wypatrzyli krople wody, które w ciągu kilku dni uległy powiększeniu. Naukowcy odkryli, że odpowiadają za to nadchlorany, których roztwory mogą utrzymywać wodę w stanie ciekłym nawet do minus 70 stopni Celsjusza. Dodatkowo obecność nadchloranów może sprzyjać powstaniu życia.

Ponowna analiza danych z Vikingów

Te wszystkie odkrycia, zwłaszcza nadchloranów, spowodowały, że ponownie zaczęto analizować dane z eksperymentów przeprowadzonych przez sondy Viking.

W 2010 roku Rafael Navarro-Gonzalez z Narodowego Uniwersytetu Meksyku oraz Chris McKay z NASA Ames Research Center odtworzyli warunki, w jakich przebiegały eksperymenty sond Viking, ale z jedną małą różnicą – dodali do gleby nadchlorany. Do badania wzięli próbkę gruntu z chilijskiej pustyni Atakama, na której panują warunki najbardziej zbliżone do tych na Marsie. Niewielka ilość materiałów organicznych znajdująca się w próbce z ziemskiej pustyni zniknęła. To samo mogło stać się w 1976 r. na Marsie. Dla ekspertów misji Viking brak materiału organicznego był wielkim zaskoczeniem.

Naukowcy tłumaczą, że po podgrzaniu nadchlorany stają się silnymi utleniaczami. Mogły znajdować się w marsjańskiej glebie tuż obok cząstek organicznych. W „normalnych” warunkach na Czerwonej Planecie nic się z nimi nie działo. Ale gdy tylko sondy podgrzały próbki, nadchlorany zniszczyły substancje organiczne.

- Możemy uznać, że na Marsie znajdują się substancje organiczne i że eksperymenty misji Viking nie znalazły ich, a najprawdopodobniej zniszczyły je podczas testów – uważa Rafael Navarro-Gonzalez.

Mary Voytek, astrobiolog pracująca dla NASA, zauważa, że osiągnięte rezultaty są przykładem błędów wynikających z niedoskonałości aparatury i wadliwych założeń naukowców.
- Dostaliśmy ważną lekcję, że musimy wiedzieć czego szukamy i w jaki sposób chcemy tego szukać – powiedziała Voytek. - Pokazuje to nam, że mogliśmy rzeczywiście odkryć ślady życia na Marsie i nawet ich nie zauważyć – dodaje.

W roku 2012 zespół naukowców z włoskiego Uniwersytetu w Sienie oraz kalifornijskiego Instytutu Keck (Uniwersytet Południowej Kalifornii) ogłosił, że ich zdaniem na Marsie na 99 procent istnieje życie, przynajmniej w znaczeniu mikrobiologicznym. Gdyby właściwie zinterpretowano wyniki podczas pierwotnych badań, wiedzielibyśmy to od lat.

- Na podstawie tego, co zrobiliśmy do tej pory, jestem na 99 proc. pewien, że jest tam życie – mówi prof. Joseph D. Miller, zajmujący się mikrobiologią komórkową w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. - Parafrazując stare powiedzenie, jeśli wygląda to jak mikrob i działa jak mikrob, to prawdopodobnie jest to mikrob – sprecyzował profesor.

Nadzieja w Curiosity

6 sierpnia 2012 r. na Marsie ma wylądować najnowszy amerykański pojazd autonomiczny – łazik Curiosity. Celem tej misji jest zbadanie, czy na terenie krateru Gale znajdują się dowody na istnienie dziś lub dawniej warunków umożliwiających powstanie życia oraz poszukanie jego ewentualnych przejawów. Potwierdzenie przez Curiosity możliwości istnienia życia na Marsie będzie nie lada sensacją.

Źródła: Discovery, NASA, Wikipedia, Polskie Radio, Rzeczpospolita


  Źródło:
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Zycie-na-Marsie-znalezlismy-juz-dawno,wid,14806826,wiadomosc.html
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 12, 2015, 18:19
Wyniki eksperymentów Vikingów dobrze właśnie tłumaczy obecność nadchloranów. Ale to nie znaczy, że życia tam nie ma. Po prostu nadchlorany najlepiej tłumaczą rekcje zachodzące podczas eksperymentów egzobiologicznych z 1976 r. Podobne efekty będą przy obecności nadtlenków, o czym pisano już w latach 80-tych - Zdzisław Ilczuk: ,,Na tropie życia pozaziemskiego". Mam nadzieję, ze dobrze zapamiętał autora i tytuł książki  :)

Jak na razie, poza enigmatycznymi śladami na skale sfoconej przez Curiosity i tajemniczymi strukturami w ALH 84001 nie mamy żadnych poszlak na istnienie obecnie życia na Marsie. Nawet zmiany stężenia metanu w atmosferze mogą mieć podłoże abiotyczne.
Więcej w arcie o 50 latach astronautycznych badań Marsa w wrześniowym numerze Wiedzy i Życie  ;)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Listopad 15, 2015, 21:33
Na Vikingach były trzy eksperymenty biologiczne:
1. PR: 5-dniowa inkubacja (= hodowla w odpowiedniej temperaturze) próbek gruntu w obecności gazów oznakowanych izotopem zakończona analizą pirolityczną (= analiza gazów podgrzanych do 625'C).
2. LR: 10-dniowa inkubacja próbki gruntu z pożywką oznakowaną izotopem, w trakcie której mierzony był poziom izotopów w gazach.
3. GEX: 12 dniowa inkubacja próbki gruntu częściowo zanurzonej w płynnej pożywce, w trakcie której mierzony był skład chemiczny gazów.

Każdy eksperyment miał dwie fazy: obserwacyjna z pierwotnym marsjańskim gruntem, a następnie kontrolna z wysterylizowaną termicznie (160'C) próbką. W analogach z ziemskimi organizmami typowy przebieg to obserwacja procesów biologicznych w pierwszej fazie i nieobecność tych procesów w drugiej fazie (z racji uśmiercenia mikrobów).

W przypadku eksperymentów PR i GEX zarówno w fazie obserwacyjnej jak i kontrolnej wykryto szukane elementy, co wskazuje na abiotyczne procesy. Tłumaczone są, tak jak wyżej ekoplaneta napisał, silnie reaktywnymi utleniaczami. W eksperymencie LR odnotowano końcowy wynik zgodny z hipotezą marsjańskiego życia, ale sam jego przebieg odbiegał od ziemskich analogów. Po pierwszym zaaplikowaniu odżywki objętość wydzielanych gazów gwałtownie wzrosła, natomiast przy kolejnych już nie było takiej reakcji.

Dwa z trzech eksperymentów na Vikingu nic nie wykazały, natomiast rezultaty jednego są niejasne. Początkowo interpretacja ostatniego eksperymentu była zgodna z pozostałymi (abiotyczne procesy), ponieważ poparła ją niezależna chromatografia i spektrometria, która wykazała brak związków organicznych. Ostatnio jednak pojawia się coraz więcej ciekawych prac na ten temat (np. http://ijass.org/On_line/admin/files/2%29%28014-026%2911-030.pdf ), które sugerują że zamiast braku dowodów na życie Vikingi dostarczyły raczej przesłanek do tego że być może istnieje życie.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 15, 2015, 22:48
Jednak w czasach Vikingów prawie nic nie wiedziano o powierzchni Marsa. Raczej dziś szukałoby się życia pod powierzchnią, raczej nie w górnej części gruntu marsjańskiego, gdzie dużo promieniowania i innych przeszkadzajek, które wykrył Phoenix...
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Listopad 16, 2015, 13:20
Fakt, dlatego ExoMars ma pobierać próbki do 2m głębokości :)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 16, 2015, 14:23
2 metry to chyba będzie rekord wiercenia na Marsie?
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 16, 2015, 15:13
Do tej pory nie było żadnego wiercenia poza wyciąganiem proszku spod powierzchni kamieni, tylko po to aby nie badań efektów wietrzenia a właściwy skład danej skały. Jedyne z czym można porównać działania planowane dla ExoMars to próbki rdzeniowe regolitu księżycowego uzyskiwane podczas misji Apollo.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 18, 2016, 18:40
Przed nami 40 rocznica lądowania sondy Viking 1 na Marsie. Chciałem zapytać, jakie są współrzędne pierwszego lądowiska, planowanego początkowo dla lądownika Viking 1? Miał on tam lądować 4 lipca, ale NASA odwlekła termin lądowania bo to pierwsze lądowisko było podobno niebezpieczne. Ciekawe co przeszkadzało tam lądować pierwszemu z amerykańskich lądowników? Kamienie, nierówny teren?
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 20, 2016, 10:13
Dziś mija 40 lat od udanego lądowania na Marsie lądownika Viking 1  :) Lądownik dotknął powierzchni Marsa o godzinie 11:56 czasu uniwersalnego. Miejscem lądowania była Chryste Planitia. Było to w pierwsze w pełni udane lądowanie sondy na Czerwonej Planecie. Wcześniej 2 grudnia 1971 wylądował radziecki Mars 3, ale po niecałych 15 minutach przerwał łączność z Ziemią.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 21, 2016, 20:59
Zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przed 40 laty z pokładu lądownika Vikinga-1:

Po wylądowaniu Viking 1 wykonał pierwsze zdjęcie pyłowej i skalistej powierzchni marsa i przesłał to historyczne zdjęcie na Ziemię. Viking 1, a później także Viking Orbiter 2 wykonały mnóstwo wysokiej jakości zdjęć i zebrały mnóstwo danych naukowych przecierając szlak, który w przyszłości z pewnością zawiedzie na Marsa także człowieka.

Źródło: odnowiony Puls Kosmosu: http://www.pulskosmosu.pl/2016/07/21/zachod-slonca-w-miejscu-ladowania-vikinga-1/
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 21, 2016, 21:38
Orionidzie dościgłeś mnie, bo właśnie miałem tą fotkę zapodać na Forum  ;D
Ciekawe co za pręt widać na horyzoncie po lewej stronie zdjęcia? Pewnie jakiś słup lub maszt?  ;)

A na poważne to poniżej pierwsza udana fotografia przesłana z powierzchni Marsa przez lądownik Viking 1 zaraz po lądowaniu:

(http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia00381.jpg)

https://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_910.html

Ciekawe co czuli naukowcy z programu Viking jak na fotografiach powierzchni Marsa zobaczyli jałową pustynię, bez widocznych śladów makroskopowego życia? Czy po misji Marinera 9 spodziewali się takich pejzaży Czerwonej Planety czy też mieli nadzieję na zobaczenie prymitywnych roślin lub porostów na skałach Marsa?

Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 23, 2016, 08:43
Autorzy pracy przekonują , że Vikingi mogły wykryć życie na Marsie.


Recently, Levin and Straat published a perspective piece in the journal Astrobiology in which they reconsider the results of the Viking LR experiment in light of recent findings on Mars and recent proposals for inorganic substances that may mimic the observed metabolism-like processes. They argue that none of the proposed abiotic substances sufficiently explains the Viking results, and that Martian microbes should still be considered as the best explanation of the results.
...

Once on Mars, the LR experiment was performed after the experiment searching for organic molecules came up empty-handed. So it came as a surprise when both Viking landers, located 4,000 miles apart, collected soil that tested positive for metabolism. To rule out the possibility that the strong ultraviolet radiation on Mars might be causing the positive results, the landers collected soil buried underneath a rock, which again tested positive. The control tests also worked, with the 160 °C sterilization control yielding negative results.

In addition, it seemed that whatever was doing the metabolizing was relatively fragile, since metabolic activity was significantly reduced when heating the sample to 50 °C, and completely absent when storing the soil in the dark for two months at 10 °C. Levin and Straat believe that these results provide some of the strongest evidence that the soil contained Martian life. ...

Over the past two years, Curiosity's onboard Sample Analysis at Mars (SAM) laboratory has detected methane, chlorinated hydrocarbons, and other organic molecules. Researchers suspect that these organic substances may have formed on Mars or been carried there by meteorites.

The discovery of organic matter on Mars raises the question of why the Viking experiment did not detect organic matter back in 1976. As Levin explains, there are multiple reasons that might explain why the Viking results were negative.

"We long ago pointed out the problems with the Viking GCMS (gas chromatograph—mass spectrometer)," Levin said. "Even its experimenter, Dr. Klaus Biemann, often stressed that the GCMS was not a life-detection experiment. It required at least one million microbial cells to detect any organic matter. In addition, the instrument had frequently failed when tested on Earth. Later, it was claimed that perchlorate in the soil destroyed the organic matter. However, I view this cautiously as there is no evidence for perchlorate at the Viking sites."

http://phys.org/news/2016-10-year-old-viking-life-mars.html
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: WojtasP w Październik 23, 2016, 21:00
Bedzie cos o tym na pulskosmosu?
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 24, 2016, 01:30
Wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez Vikingi już od dawna wzbudzają wątpliwości w kwestii ewentualnego odkrycia biologicznej aktywności.

Viking przeoczył życie na Marsie?
15 lutego 2001, Wojtek Rutkowski

... Gdyby wykryto substancje, które mogły pochodzić od materii organicznej, wskazywałoby to że marsjańskie bakterie żyją na powierzchni Czerwonej Planety. Jednak próbki gruntu były pobierane tylko z głębokości około 10 centymetrów.

W ostatnim roku badacze zasugerowali, że reakcje chemiczne zachodzące w cienkiej marsjańskiej atmosferze mogą dostarczać potrzebną energię organizmom żyjącym pod powierzchnią Marsa. Zespół Bady oszacował, że ten proces może utrzymać przy życiu populację bakterii w wielkości zbliżonej do populacji bakterii w niektórych glebach na Ziemi, ale eksperymenty Vikingów nie były w stanie ich wykryć.

Aby to udowodnić, zespół przeprowadził te same testy z użyciem symulowanego marsjańskiego regolitu – pokruszonych i wysterylizowanych skał, w które wprowadzono następnie kolonie bakterii i pozwolono im się rozwinąć. Z użyciem najnowocześniejszej analizy chemicznej wykryto ile bakterii znajduje się w próbce, a następnie przeprowadzono to samo badanie wykorzystując GC-MS – takie, jak na Vikingach. Okazało się, że urządzenia Vikingów mogły „przeoczyć” obecność bakterii nawet, gdyby ich liczba sięgała 30 milionów komórek w gramie. ...

Źródło  http://news.astronet.pl/index.php/2001/02/15/n0174/
 

Sonda Viking w 1976 mogła odkryć życie na Marsie
16.04.2012

Jak donosi "National Geographic", próbki zebrane przez sondy Viking 1 i Viking 2 mogły zawierać dowody na marsjańskie życie bakteryjne.

Dowiódł tego w 1976 roku eksperyment biochemiczny, nazwany Labeled Release (LR). Instrumenty na pokładzie Vikingów przeanalizowały próbki marsjańskiej gleby na wiele sposobów. LR był jednym z nich - polegał na przemieszaniu gleby z niewielka ilością wody zawierającej odżywkę dla bakterii i radioaktywny węgiel. Taki "kop" chemiczno-energetyczny powinien wybudzić "z letargu" każdy organizm, który tam przetrwał - spekulowali naukowcy.
 
Gdyby tak się stało, powinien pojawić się produkt uboczny w postaci metanu lub radioaktywnego dwutlenku węgla. I eksperyment LR odnotował taki wynik! Jednak dane z testu LR nie zostały potwierdzone przez żadne inne badania, więc próbki z Vikingów nie wzbudziły na Ziemi sensacji.

Kontrowersja odżyła w 2008 roku, kiedy lądownik Phoenix znalazł w marsjańskiej glebie nadchlorany, związki bardzo sprzyjające rozwojowi życia. Najnowsza analiza przeprowadzona przez uczonych z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USA) i włoskiego Uniwersytetu w Sienie ma jeszcze raz przekonać świat do danych z eksperymentu LR.

Za pomocą tzw. analizy klasterowej (grupowania skupień), która kojarzy ze sobą podobnie wyglądające zestawy danych, badacze jeszcze raz przebadali wyniki z testów na pokładzie Vikingów. Wyniki były zaskakujące - potwierdziły, że instrumenty sond Viking słusznie pogrupowały dane z Marsa na dwie grupy: biologicznie jałowe w testach kontrolnych i takie, w które mogą wskazywać na życie w LR. Przetestowali uzyskane dane na ziemskich próbkach i okazało się, że zostały zaklasyfikowane podobnie: dane takie jak uzyskane przez LR wskazywały na życie, a testy kontrolne - nie.

To jeszcze nie jest twardy dowód na życie na Marsie, a tylko potwierdzenie, że LR w 1976 roku działał prawidłowo. Temperatura w astrobiologicznym światku podniosła się. Potrzebne są dalsze badania (jak zawsze), ale życie na Marsie znowu stało się gorąco dyskutowanym tematem.
(ew)

Źródło  http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/586731,Sonda-Viking-w-1976-mogla-odkryc-zycie-na-Marsie
http://maxmania.pl/astronomia-i-fizyka/czy-w-1976-nasa-odkryla-zycie-na-marsie/

Jak Szukać Życia Na Marsie
2014-06-18
Christopher P. McKay i Victor Parro García

Wszystkie dotychczasowe misje wysłane na naszego sąsiada koncentrowały się nie na biologii, lecz na geologii. Tylko bliźniacze statki kosmiczne Viking 1 i Viking 2, które wylądowały w 1976 roku, prowadziły jedyne do tej pory poszukiwania życia na innym globie. Na obu tych sondach umieszczono cztery eksperymenty, z których uzyskano niejednoznaczne dane. Misja Vikingów dostarczyła zagadek, nie odpowiedzi. Obecnie wiemy jednak, że doświadczenia przeprowadzone przez Vikingi nie byłyby w stanie wykryć życia na Marsie, nawet gdyby było ono tam obecne; oznacza to, że kwestia istnienia życia na tej planecie pozostaje otwarta.
http://www.swiatnauki.pl/8,1460.html
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Październik 24, 2016, 07:44
Szansa, na znalezienie życia jest taka sama jak na jego nieznalezienie.

Eksperyment dał pozytywny rezultat.
To jest fakt.

Reszta to spekulacja, nasz geocentryzm mówi, jak wymyślę inne niż życie rozwiązanie zagadki to ono jest słuszne.
Ludzie zdają się, nie wierzyć w obce proste życie, i traktują to jako ostatnią możliwą przyczynę pozytywnego wyniku tych eksperymentów (a dokładniej jednego z trzech).

Ja osobiście uważam, że życie powstaje zawsze jak tylko może ;) I jestem absolutnie pewien, że mars jest nim usiany ;)



Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 24, 2016, 10:46
Na przyjęcie przez naukę istnienia życia na Marsie potrzebne są dowody a nie poszlaki. A dziś dowodów brak. Swego czasu pewna paleontożka wyszukała na fotkach MSL podobne do mat bakteryjnych struktury. NASA uważa iż nie są to mikroskamieniałości marsjańskich mat bakteryjnych. Na niekorzyść życia na powierzchni Marsa przemawia brak wody, niskie ciśnienie atmosferyczne i silne promieniowanie od Słońca i kosmiczne docierające na powierzchnię planety i notorycznie ją sterylizujące. Powoduje to rozkład złożonych związków organicznych na związki proste. Do tego dochodzi utleniające działanie nadchloranów które mogą imitować metabolizm mikrobów w doświadczeniach Vikingów.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: MtK w Październik 24, 2016, 11:01
To jaki zestaw instrumentów naukowych byłby potrzebny żeby z całkowitą pewnością potwierdzić (lub zaprzeczyć) istnieniu życia na Marsie?
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 24, 2016, 11:30
Dobre pytanie  :)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: MtK w Październik 24, 2016, 12:07
Jeśli na Ziemi jesteśmy w stanie stwierdzić (o ile jesteśmy) czy dana próbka zawiera organizmy żywe czy też nie, to czy nie można zrobić tego na Marsie, korzystając z tych samych metod i urządzeń?
Czy ewentualna misja załogowa na Marsa da nam 100 % odpowiedź?


Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kedrok w Październik 25, 2016, 07:36
Mikroskop, odwierty, bo zapewne, życie mieszka głęboko (choć niekoniecznie)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Październik 25, 2016, 11:13
Jest takie brutalne powiedzenie, że niektóre twierdzenia w nauce umierają dopiero wraz z ich autorami. Gilbert V. Levin i Patricia Ann Straat to wiekowi autorzy tych eksperymentów, którzy od 50 lat nie mogą się pogodzić się z otrzymanymi wynikami. Cyklicznie wracają z tym do świata naukowego - to raczej tylko folklor wynikający z emocjonalnego przywiązania się do eksperymentów.

To jaki zestaw instrumentów naukowych byłby potrzebny żeby z całkowitą pewnością potwierdzić (lub zaprzeczyć) istnieniu życia na Marsie?
Mikrobiolog z podstawową aparaturą wysłany na Marsa. I z dobrym transportem bo jeśli coś jeszcze jest to można podejrzewać przede wszystkim północny albo południowy biegun.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 05, 2018, 07:56
I jeszcze interesujący przyczynek do misji Vikingów

NASA's Viking Data Lives on, Inspires 40 Years Later
July 20, 2016

As engineers and scientists planned for later missions to Mars, the rolls of microfilm containing the Viking data were stored away for safekeeping and potential later use. It would be another 20 years before someone looked at some of these data again.

(https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/viking_bio_mfilmreader.jpg.jpeg)
Data from the Viking biology experiments, which is stored on microfilm, has to be accessed using a microfilm reader. David Williams and the archive team are working to digitize the data to make it more accessible.  Credits: David Williams

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasas-viking-data-lives-on-inspires-40-years-later
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 05, 2018, 08:13
Mnie przeraził ten fragment tekstu:

"I remember getting to hold the microfilm in my hand for the first time and thinking, 'We did this incredible experiment and this is it, this is all that's left,'" Williams said. "If something were to happen to it, we would lose it forever. I couldn't just give someone the microfilm to borrow because that's all there was."

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasas-viking-data-lives-on-inspires-40-years-later

To NASA nie robiła kopii zapasowych tych mikrofilmów? Masakra, że tak cenne dane były przechowywane na jednej jedynej rolce   :o Przynajmniej tak zrozumiałem z tego artykułu!

Poza tym ciekawy jest ten fragment dotyczący wyników doświadczeń biologicznych:

In one of the experiments, known as Labeled Release (LR), the Viking landers scooped up soil samples and applied a nutrient cocktail. If microbes were present in the soil, they would likely metabolize the nutrient and release carbon dioxide or methane. The experiment did indicate metabolism, but the other two Viking experiments did not find any organic molecules in the soil. The science team believed the LR data had been skewed by a non-biological property of Martian soil, resulting in a false positive. While arguments continue, this remains the consensus view.

This was not the first time scientists disagreed about the results of the Viking biology experiments. Since the very first data analysis, scientists argued about whether the experiments proved that Mars really was harboring life.

"The data were very controversial," Williams said. "But, in a way, it helped push for continued Mars missions and landers. The very next missions were planned around what we found with Viking, and then the next group of missions built upon those. But even our most current Mars missions still refer back to Viking."


https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/nasas-viking-data-lives-on-inspires-40-years-later

Strach pomyśleć jakie jeszcze bezcenne dane, mogą leżeć i ,,rdzewieć" w NASA!  :(  Z drugiej strony chwała NASA, że te dane będą archiwizowane i dostępne dla wszystkich ludzi na świecie. Bo u nas w Polsce ileż cennych danych np. dotyczących terenowych badań przyrodniczych niszczeje w archiwach uczelni czy instytutów naukowych?  :(
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 16, 2018, 08:41
Znalazłem dziś ładne logo z okazji 40 lecia misji Vikingów, więc (nico już po czasie) chciałem się z Wami nim podzielić:

(https://marsmobile.jpl.nasa.gov/imgs/2016/07/viking-40-year-anniversary-br2.jpg)

https://marsmobile.jpl.nasa.gov/multimedia/images/viking-40-year-anniversary-artwork-viking-1-and-2-orbiter-and-lander
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 16, 2018, 09:52
Znalazłem śliczne panoramki lądowisk Vikinga 2, więc dzielę się nimi z Forumowiczami:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Viking_Lander_2_Camera_1_NOON_HIGH_RESOLUTION_COLOR_MOSAIC.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/21i091_HIGH_RESOLUTION_COLOR.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/22i103-104-105-109_FROST.jpg

http://nasa.wikia.com/wiki/Viking_2

Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 17, 2018, 07:35
Dla porządku link do innego wątku

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2725.msg101420#msg101420
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Czerwiec 11, 2018, 22:23
Kto chciałby przeżyć namiastkę czekania na szczęśliwe wylądowanie Vikinga 1 na Marsie polecam filmik:

https://www.jpl.nasa.gov/video/details.php?id=80

W kolejnym filmie, do którego link podałem niżej, możemy wczuć się w atmosferę czekania na pierwsze zdjęcie z Chryse Planitia i powierzchni Marsa w ogóle wykonaną po raz pierwszy w historii ludzkości przez lądownik Viking 1 oraz oglądanie nadsyłania tej fotografii polecam film:

https://www.youtube.com/watch?v=qXEM9MMVjpk
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 13, 2018, 13:30
Lądowniki Viking mogły wykryć związki organiczne w regolicie Marsa już w 1976 roku. Tylko, że wykryty wówczas chlor był podejrzewany jako pozostałość po sterylizacji jakiej poddano sondy na Ziemi. Poza tym procedura wykrywania związków organicznych w regolicie Marsa polegała na wcześniejszym ogrzewaniu pobranej próbki. Podczas podgrzewania ewentualnie obecne w regolicie nadchlorany (wykryte na Marsie przez Phoenixa w 2008 r.) utleniłyby jakiekolwiek obecne w podłożu związki organiczne!

http://www.marsdaily.com/reports/NASA_May_Have_Destroyed_Evidence_for_Organics_on_Mars_40_Years_Ago_999.html

Fajny jest tytuł arta dotyczącego  tej sprawy w New Scientist: ,,Whoops! NASA burned best evidence for life on Mars 40 years ago"  ;D

https://www.newscientist.com/article/2173751-whoops-nasa-burned-best-evidence-for-life-on-mars-40-years-ago/
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 16, 2018, 12:43
Jakim długotrwałym i czasochłonnym procesem było wybieranie lądowisk dla Lądowników Viking 1 i 2 można się przekonać z lektury poniższej strony:

https://history.nasa.gov/SP-4212/ch9.html

Początkowo opierano się na fotografiach Marinera 9 a dopiero po dotarciudo celu i badaniach Vikingów Orbiter zaktualizowano plany o wykonane przez nie zdjęcia powierzchni Marsa.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 31, 2018, 23:50
Zamiast Voyagerów marsjańskich doczekaliśmy sie udanej misji Vikingów.

'Second-Class Endeavor': Remembering Project Viking, First Fully Successful Mars Landing Mission (Part 1)
By Ben Evans, on August 20th, 2018

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2015/08/viking1dondavis.jpg)
Artist’s concept of the deployment of the aeroshell-enshrouded Viking lander from the orbiter. Image Credit: Don Davis

(...) Viking 1 became the first spacecraft in history to soft-land on Mars and complete its mission, picking up the baton from the Soviet Union’s failed Mars 3, which had successfully alighted on alien soil in December 1971 and produced a partial, though unintelligible image, before transmission ended and contact was lost. The spacecraft also afforded humanity our best and most complete perspective of the planet for the next two decades and the Viking 1 lander survived for 2,307 days from its touchdown on 20 July 1976 through its End of Mission (EOM) on 11 November 1982. (...)
Costing around $1 billion (or $3.8 billion today), the Viking program was the most expensive U.S. mission yet sent to Mars. (...)

Had it borne fruit, Voyager’s 2,400-pound (1,100 kg) orbiter would have established itself into a 12-hour circular path around Mars, whereupon it would have entered “site-certification” operations to scour the surface for an appropriate spot to deposit its lander. Protected during the early stages of its descent by a cone-shaped aeroshell, the 13,000-pound (5,900 kg) lander would have entered the Martian atmosphere and employed on-board engines and parachutes to accomplish a soft landing on the Red Planet. Descending at a rate of between 460 feet (140 meters) and 1,100 feet (335 meters) per second, depending upon local atmospheric density, the lander would be slowed by a system of braking rockets and steered towards its touchdown point by an inertial guidance system and radar altimeter. As it neared the surface, its aeroshell would have been jettisoned, by which time its rate of descent would have slowed substantially to a sedate 5 feet (1.5 meters) per second. The engines would have shut down at 10 feet (3 meters) above the ground, allowing the lander to alight gently onto Mars. (...)
http://www.americaspace.com/2018/08/20/second-class-endeavor-remembering-project-viking-first-fully-successful-mars-landing-mission-part-1/

'Hard to Recapture the Mood': Remembering Project Viking, First Fully Successful Mars Landing Mission (Part 2)
By Ben Evans, on August 26th, 2018

(http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2015/08/vikingaeroshellnasa.jpg)
The aeroshell for the Viking lander undergoes preparation for flight. Photo Credit: NASA

(...) Headed by Project Manager Jim Martin, and with Dr. Gerald Soffen as Project Scientist, the Viking Project Office formally opened in April 1969 and its spacecraft quickly expanded beyond anything previously attempted. In its original incarnation, it was based upon the earlier Mariner series, but it soon became clear that significant structural changes to allow for the mating of the orbiter to the soft-lander would be necessary. Power provision for the lander during the trans-Mars cruise was also acutely required, necessitating the enlargement of the orbiter’s solar arrays from 82.8 square feet (7.7 square meters) to 165.7 square feet (15.4 square meters). “The decision to build a large soft-landing craft, instead of a small hard-lander, led to the requirement for a large orbiter,” noted Edward Clinton Ezell and Linda Neuman Ezell in their NASA tome, On Mars. “The orbiter would not only have to transport the lander, it could also have to carry an increased supply of propellant for longer engine firings during Mars Orbit Insertion.”

However, within its first 12 months of life, Project Viking’s costs began to spiral, from $364.1 million when first presented to Congress in March 1969, to over $606 million by August, to an admission from Naugle by year’s end that $750 million was a more realistic figure. Scathing budget cuts throughout 1970—which notably savaged the Apollo lunar program, forcing the cancelation of two landing missions—ultimately led NASA Administrator Tom Paine to only one viable option: to delay the Viking missions by two years to the summer 1975 Mars launch window. Under this revised architecture, the end-of-conceptual-design Preliminary Design Review (PDR) occurred in October 1971, followed by the Critical Design Review (CDR) in July 1973, leading to the testing and shipment of hardware to the launch site at Cape Kennedy in Florida by February 1975.

In their eventual form—whose design had essentially been finalized at the PDR stage—the twin Viking orbiters consisted of octagonal spacecraft “buses”, measuring about 8.2 feet (2.5 meters) across, and equipped with four electricity-generating solar arrays. The later totaled 160 square square feet (15 square meters) in area, with additional power provided by two nickel-cadmium batteries. A dual-propellant system of monomethyl hydrazine and nitrogen tetroxide supported a liquid-fueled rocket engine for mid-course correction maneuvers and Mars Orbit Insertion (MOI), with subsequent attitude control achieved by 12 compressed-nitrogen thrusters. Communications were afforded by an S-band transmitter and a pair of dish-like antennas. Meanwhile, the landers traveled to Mars in a “quiescent” state, encapsulated within their aeroshells and attached to the orbiters. Six-sided and three-legged, each lander’s footpads formed an equilateral triangle of more than 7 feet (2.2 meters) when viewed from above. Propulsion during the Entry, Descent and Landing (EDL) phase of its mission was provided by hydrazine, with electricity produced by means of a pair of on-board Radioisotope Thermoelectric Generators (RTGs). Aboard each lander was a 200-pound (90 kg) payload, including 360-degree scan cameras, a sampling arm with collector head, a meteorology boom, a seismometer, a biology experiment and Gas Chromatograph Mass Spectrometer to explore Mars’ suitability for microbial life, its chemical composition, weather, seismic nature, magnetic properties and overall appearance. Fully fueled, each orbiter/lander combo weighed about 7,780 pounds (3,530 kg).(...)
http://www.americaspace.com/2018/08/26/hard-to-recapture-the-mood-remembering-project-viking-first-fully-successful-mars-landing-mission-part-2/
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 05, 2018, 10:25
Marsjańskie Voyagery to byłyby strasznie drogie misje. A nie wiem czy przyniosłyby więcej danych niż Vikingi? Początkowo myślano, żeby wysłać na Marsa lądownik wielkości księżycowego LMa!  :o Żeby tym samym przygotować grunt pod misje załogowe. Ale badania Marinera 4 i kolejnych wykazały, że atmosfera Marsa jest 100 razy cieńsza niż na Ziemi i wówczas zamieniono ten lądownik na dwie duże misje wysyłane jednym Saturnem V. Każda z tych misji tak jak Vikingi miała się składać z lądownika i orbitera. Oczywiście lądowniki Voyager byłyby zapewne cięższe niż Viking.
Strasznie żałuję, że po udanych Vikingach nie poleciały proponowane łaziki, klasy nawet MSL!  8)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 05, 2018, 14:41
Ekoplaneto, ale czy łazik w latach 80 XX wieku dałby radę na Marsie? Przy tamtym stanie techniki - raczej wątpię!
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 05, 2018, 15:08
Ekoplaneto, ale czy łazik w latach 80 XX wieku dałby radę na Marsie? Przy tamtym stanie techniki - raczej wątpię!

Myślę, że łazik dałby rade, tylko musiałby na każdy swój ruch czekać na komendy z Ziemi, co zapewne spowolniłoby jego jazdę.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 05, 2018, 16:16
No właśnie - czyli przejechałyby maksymalnie kilkaset metrów.

Nie wydaje mi się, żeby udało się lądowanie nawet w takich regionach jak Gale. Poza tym pobieranie próbek czy robienie wielu panoram byłoby problematyczne. Czyli - efekt z misji nie byłby wystarczający  żeby uzasadnić duże koszty.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 13, 2018, 14:51
Stary ale cenny film o misjach Vikingów  :)

https://www.youtube.com/watch?v=GQkSC_53tv8

http://www.youtube.com/watch?v=GQkSC_53tv8
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 08, 2019, 13:12
Lądowniki Viking odkryły nadchlorany w regolicie Marsa w miejscu swojego lądowania:

The new analysis suggested that the soil found at Chryse and Utopia Planitiae by the Viking landers contained perchlorates at a concentration less than or equal to 0.1 percent.

https://www.space.com/42881-mars-chlorate-saltwater-search-for-life.html

W książce Ilczuka: ,,Na tropach życia pozaziemskiego"
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=200.msg127021#msg127021
wysunięte jest przypuszczenie, że to nadtlenki żelaza tak utrudniły interpretację wyników badań biologicznych Vikingów. Z tego co pamiętam podawano tam różne wzory reakcji chemicznych z tym związanych.... Ciekawe czy obok nadtlenków istnieją w regolicie Marsa tego typu nadtlenki, czy tylko nadchlorany są odpowiedzialne za silne właściwości utleniające gruntu Marsa?

Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 20, 2019, 22:44
Wszyscy dziś wspominają i świętują 50 rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu. Warto wspomnieć, że dziś również jest inna ważna 43 rocznica lądowania sondy Viking 1 na Marsie!

Pierwsze w historii w pełni udane zdjęcie z powierzchni Marsa:

(http://solarviews.com/history/SP-4212/p382a.jpg)

Pierwsze w historii kolorowe zdjęcie wykonane z powierzchni Marsa:

(http://www.kosmonautyka.pl/images/kosmonautyka-pl/viking-1/viking-1-pierwsze-kolorowe-zdjecie.jpg)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 21, 2019, 01:18
W tym kolorowym zdjęciu jest b.duże podobieństwo do otoczenia Pathfinder’a.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 22, 2019, 21:53
W tym kolorowym zdjęciu jest b.duże podobieństwo do otoczenia Pathfinder’a.

Dla mnie otocznie Pathfindera było odmienne niż Vikinga 1 i nie widzę tu podobieństwa obu lądowisk  ;)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 22, 2019, 21:56
Chyba najładniejsza panorama lądowiska Vikibga 1 jaką dotychczas widziałem:

http://infonetservices02.chez.com/VL1_Cam1_Color_HD.jpg


 :)  :D  8)

Oczywiście znalazłem ją na Bezzałogowym Forum 

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=5439&st=90
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 22, 2019, 22:07
A tutaj:

http://vandenk.free.fr/VLHDColor/Viking_Lander_2_Camera_1_NOON_HIGH_RESOLUTION_COLOR_MOSAIC.jpg

jedna z najładniejszych panoram lądowiska Vikinga 2 na Utopia Planitia  8)

Tutaj Utopia Planitia w zimowych kolorach:

http://vandenk.free.fr/VLLRColor/22i103-104-105-109(Frost).jpg

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=5439&st=120

 8)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: station w Sierpień 05, 2019, 12:52
Chyba najładniejsza panorama lądowiska Vikibga 1 jaką dotychczas widziałem:

http://infonetservices02.chez.com/VL1_Cam1_Color_HD.jpg


Eko, naprawdę nie widzisz podobieństwa do lądowiska Pathfinder'a? Sporo głazów, kamieni, generalnie pełen urodzaj odłamków skalnych, identycznie było na Ares Vallis i wtedy nawet obawiałem się czy kurdupel Sojourner da radę jeździć w tym środowisku/otoczeniu. Można jednak powiedzieć z perspektywy czasu, że to chyba właśnie nieduży rozmiar rover'a pozwolił mu zgrabnie lawirować wśród tych skałek.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: falcon w Sierpień 16, 2019, 13:39
A mnie zainteresował kolor nieba na panoramach. Wszystko zależy oczywiście od pory dnia, przejrzystości (zapylenia) atmosfery itd, ale pamiętam, że w przypadku Pathfindera przy niektórych panoramach kombinowali i wycinali naturalne niebo, wstawiając w jego miejsce gradient. Czy tutaj też takie coś mogło mieć miejsce? I ewentualnie w jakim celu? Może parametry ekspozycji zdjęć "przepalały" niebo, więc kombinowali z gradientem?
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 04, 2019, 09:23
Polecam trochę obrazków Vikinga z przygotowań do startu oraz wykonanych podczas trwania misji

https://www.space.com/33468-viking-1-first-mars-landing-pictures.html
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: juram w Wrzesień 04, 2021, 07:54
Wczoraj minęła 45 rocznica lądowania na Marsie sondy Viking-2.  ;D

https://en.wikipedia.org/wiki/Viking_2 (https://en.wikipedia.org/wiki/Viking_2)
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 04, 2021, 11:05
03.09.1976 o 22:58:20 UTC Lądownik Viking 2 osiadł ok. 200 km na zachód od krateru Mie (https://www.uahirise.org/ESP_028229_2320) na Utopia Planitia.
03.09.1976 o 19:39:59 UTC lądownik Viking 2 oddzielił się od orbitera.
W momencie separacji lądownik krążył po orbicie z prędkością ok. 4 km/s.

Cytuj
“Mars tugs at the human imagination like no other planet." –John Noble Wilford
#OTD in 1976, Viking 2 landed on Mars under its dusty, salmon-colored sky, about 6,500 km from its twin, Viking 1. Together, the Viking landers sent back 4,500 photos of their landing sites.
https://twitter.com/NASAhistory/status/1698335037169496414https://en.wikipedia.org/wiki/Viking_2

Cytuj
On #TDIH in 1976, the Viking 2 lander touched down on the surface of Mars. A Viking lander test article is in our collection: https://s.si.edu/3sDCY9g #AirSpacePhoto
https://twitter.com/airandspace/status/1698340341026263198
Pierwsze zdjęcie
Cytuj
After Viking 2 touched down on the Martian surface #OTD in 1976, it took its first image of the Red Planet within minutes. The picture reveals a wide variety of rocks littering a surface of fine-grained deposit. More from
@NASA: https://s.si.edu/3EHWtjT
(https://pbs.twimg.com/media/F5IdJYKW8AA36aU?format=jpg&name=900x900)
https://twitter.com/airandspace/status/1698452077536563317------
Cytuj
Viking 2 touched down on the surface of Mars #OTD in 1976, about 4,000 miles (ca. 6,460 kilometers) from Viking 1. Viking 1 and Viking 2 returned 52,663 images of Mars and mapped about 97% of the planet’s surface.
More on Viking 2: https://solarsystem.nasa.gov/missions/viking-2/in-depth/

45 years ago: Viking 1 Touches Down on Mars
Jul 20, 2021
https://www.nasa.gov/feature/45-years-ago-viking-1-touches-down-on-mars

“THE TEAM WAS SCARED.”
JON KELVEY 9.2.2021 6:56 PM

IN SOME SENSE, VIKING 2 HAD ALREADY LOST OUT ON THE HISTORY-MAKING when it touched down at Utopia Planitia on Mars at 3:38 p.m. Pacific time on September 3, 1976. The robotic probe’s sister vehicle, Viking 1, had already made the first soft landing on Mars in July and taken the first photographs from the Red Planet’s surface.

Forty-five years ago this month, we know Viking 2 would end up playing a decisive role in the dual legacy of the Viking missions. (...)
https://www.inverse.com/science/viking-2

Viking Orbiter https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1165.15
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 20, 2022, 17:23
Dziś mija 46 rocznica lądowania lądownika Viking 1 na marsjańskiej Chryse Planitia.
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 02, 2022, 18:58
Viking 1 Lander najprawdopodobniej wylądował w miejscu pradawnego megatsunami powstałego po upadku 3 km planetoidy/komety w Oceanus Borealis 3,4 miliarda lat temu.

When NASA's Viking 1 lander touched down on the surface of Mars nearly 50 years ago, its cameras imaged a boulder-strewn surface of elusive origin. New research led by Planetary Science Institute Senior Scientist Alexis Rodriguez shows the landing site may be on the margins of a megatsunami deposit, formed when a 3-kilometer asteroid impacted a northern Martian ocean about 3.4 billion years ago.

"The lander was designed to seek evidence of extant life on the Martian surface, so to select a suitable landing site, the engineers and scientists at the time faced the arduous task of using some of the planet's earliest acquired images, accompanied by Earth-based radar probing of the planet's surface," said Rodriguez, lead author of "Evidence of an oceanic impact and megatsunami sedimentation in Chryse Planitia, Mars" that appears in Nature Scientific Reports. PSI Senior Scientists Jeffrey Kargel and Daniel Berman are co-authors of the paper.


https://www.marsdaily.com/reports/NASA_May_Have_Landed_on_a_Martian_Megatsunami_Deposit_Nearly_50_Years_Ago_999.html
Tytuł: Odp: Viking Lander
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 05, 2022, 21:13
Darmowy artykuł z Nature o megatsunami w okolicach lądowiska lądownika Viking 1

https://www.nature.com/articles/s41598-022-18082-2