Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1135947 razy)

0 użytkowników i 14 Gości przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
BFR / ITS / MCT / Starship
« dnia: Styczeń 06, 2015, 16:40 »
Elon Musk zapowiada rakietę, która ma:
Cytuj
rakieta marsjańska projektowana jest przy założeniu dostarczenia 100 ton ładunku na powierzchnię Marsa a jej pierwszy projekt ma być pokazany jeszcze w tym roku! Rakieta marsjańska ma być dwustopniowa, oba stopnie mają mieć wiele silników Raptor. Drugi stopień jest jednocześnie statkiem kosmicznym.

Jak wyobrażacie sobie takie cudo?
Mi się rysuje jakaś olbrzymia rakieta, która by miała nośność na LEO jakieś kilkaset ton....... Wyobrażcie to sobie, takie bydle będzie mogło wynieść niezły kawał bazy kosmicznej (parę modułów ISS) w 1 locie!

Albo drugi człon będzie dysponował jakimś napędem, który by w dalekiej przestrzeni nie zużywał paliwa np. jakieś żagle słoneczne, a jego Raptory były używane tylko do lądowania na innych planetach.

Można sobie też wyobrazić sobie jeszcze człon napędzany jakimiś silnikami jądrowymi czy jonowymi, ale wtedy statek musi być na trzecim członie.

A jak wy sobie to wyobrażacie?
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2018, 12:48 wysłana przez kanarkusmaximus »

LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:40 »
Chyba czas najwyższy na ten wątek, szczegóły mamy poznać jeszcze w tym roku!

No więc, co wiemy?

- BFR i MCT to co innego! To ani Dragon, ani Falcon - to "zupełnie nowa architektura" (reddit)
- ma transportować na Marsa 100 osób na raz! (cytat z 2014)
- ma być wielkości 100 SUVów (cytat z 2014)
- ma transportować na Marsa 100 ton zaopatrzenia (+ ludzie?);

Ang wikipedia pisze o nim:
Cytuj
Mars Colonial Transporter has been notionally described as a large interplanetary spacecraft capable of taking 100 people at a time to Mars,[12] although early flights are expected to carry fewer people and more equipment.[6] It may use a large water store to help shield occupants from space radiation and have a cabin oxygen content that is up to two times that which is found in Earth's atmosphere.

Tak więc moim zdaniem będzie to prawdziwy statek kosmiczny (!!!!), poruszający się nieustannie na trasie Ziemia - Mars, coś jak sugerowane rozwiązania przez NASA. Do niego i z niego sprzęt i ludzie będą transportowane Dragonami (v3?) - zarówno z Ziemi na MCT jak i z MCT na Marsa/Ziemię.

Pytania:
- Czy ktoś może powiedzieć ile obecnie przypada m2 na jednego astronautę, albo ile powinno wynosić w drodze na Marsa?
- Czy waszym zdaniem to będzie kilka elementów wynoszonych na ziemską orbitę i tam składanych?

Co o tym sądzicie?

LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:43 »
LOL :D Założyłem identyczny wątek obok :) Mam nadzieję, że moderator zaraz połączy.

Moim zdaniem kompletnie się mylisz i Marek to źle zinterpretował, bo to sprzeczne z tym co już wiemy. Odsyłam do mojego wątku i proszę o fuzję ;) Będzie łatwiej dyskutować

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:44 »
Można sobie też wyobrazić sobie jeszcze człon napędzany jakimiś silnikami jądrowymi czy jonowymi, ale wtedy statek musi być na trzecim członie.

Od silników jonowych nie ma odwrotu, szczególnie jeżeli pojazd transportujący na trasie Ziemia-Mars ma być wielokrotnego użytku.
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:44 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:48 »
Mnie się zdawało, że MCT to ma być nazwa całego systemu transportu, a więc rakieta + statek.

Natomiast rakieta (BFR) ma być zdaje się oparta na Raptorach (tak chyba Musk mówił), i prawdopodobnie każdy stopień ma być napędzany przez 9 tych silników. Jak wyliczaliśmy gdzieś indziej, zapewni to co najmniej 200 t na LEO, a może nawet dobrych kilkaset.

Czy coś się zmieniło?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:56 »
Można sobie też wyobrazić sobie jeszcze człon napędzany jakimiś silnikami jądrowymi czy jonowymi, ale wtedy statek musi być na trzecim członie.

Od silników jonowych nie ma odwrotu, szczególnie jeżeli pojazd transportujący na trasie Ziemia-Mars ma być wielokrotnego użytku.
             ... niekoniecznie, sa na razie za slabe, ale wykorzytstanie wieleokrotne pewnych modulow moze byc o wiele bardziej intratne niz pakowanie sie w duza rakiete, ktora jest za bardzo ryzykowna. Duza rakieta jest potrzebna tylko i wylacznie aby cos w miare szybko dostarczyc na dowolna orbite w poblizu Ziemi. Ale nigdy nie bedzie to rakietra ktora cos dostarczy od razu z Ziemi na Marsa.
Z powazaniem
                                                                                 Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2015, 22:21 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:58 »
Nie.

Do lotu na Marsa potrzeba:
- kapsuły do transportu ludzi i towarów (Dragon v3?)
- rakiety która to wyniesie (BFR)
- statku który będzie leciał na Marsa (MCT)

Nie może być tylko rakieta + statek. Żaden Dragon nigdy nie będzie tak wielki, żeby zabrać 100 osób ;) No i Musk dzisiaj WYRAŹNIE powiedział: "The Mars transport system will be a completely new architecture", co było odpowiedzią na pytanie: "what the Mars Colonial Transporter actually is? Is it a crew module like Dragon, a launch vehicle like Falcon, or a mix of both?"

Dla mnie to wyraźny znak, że to będzie coś czego nikt jeszcze nigdy nie zrobił - statek na głęboki kosmos.

MCT to Transporter, a nie Transport co by wskazywało na system, bo to wskazuje raczej na statek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:59 »
Nie wyobrażam sobie tego. Jest jasno powiedziane, że to rakieta, a jej II człon to jednocześnie statek, jak rozumiem moduł bazy marsjańskiej, więc ten człon będzie leciał jednorazowo. A co do jonów, to ponoć są za słabe na kontrolowaną deorbitację, a co tu mówić o lądowaniu, więc muszą być Raptory, ale gdzie wtedy zamontujesz jony?

LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2015, 17:01 »
Dlatego moja wersja się trzyma kupy, a twoja nie ;)

BFR będzie wynosił moduły do budowy MCT - silniki, moduły mieszkalne, etc, a potem dostarczał do MCT ludzi i zaopatrzenie.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2015, 17:01 »
Można sobie też wyobrazić sobie jeszcze człon napędzany jakimiś silnikami jądrowymi czy jonowymi, ale wtedy statek musi być na trzecim członie.

Od silników jonowych nie ma odwrotu, szczególnie jeżeli pojazd transportujący na trasie Ziemia-Mars ma być wielokrotnego użytku.
Ja bym stawiał na to że będzie to silnik plazmowy typu VASIMR. Tylko się zastanawiam czy zasilany w energię jakimś reaktorem jądrowym czy w inny sposób.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2015, 17:16 »
Moze w koncu wroca do starych pomyslow: http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_cycler ;-)
Tym daloby sie wozic po 100 ludzi na Marsa. Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2015, 17:21 »
Ja też sądzę, że to będzie coś w rodzaju Mars Cycler.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 06, 2015, 17:51 »
Ja też sądzę, że to będzie coś w rodzaju Mars Cycler.
             .... ale to tez potzrebuje odpowienidjo duzej rakiety aby do niego "wsiasc" tz. dogonic kolo Ziemi i przetransferowac ludzi i ladunek. ;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 06, 2015, 17:57 »
albo proste moduły z pomysłu Zubrina:)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 06, 2015, 18:14 »
Ja też sądzę, że to będzie coś w rodzaju Mars Cycler.
MCT - czyżby coś w tym stylu ?


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 06, 2015, 18:14 »