Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok  (Przeczytany 8868 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3058
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2019, 16:54 »
Jeszcze dzisiaj powinno dotrzeć CME z jednego z rozbłysków klasy C z plamy 2736. Kp ma sięgnąć 5 lub 6, więc coś tam teoretycznie znowu na północy kraju może być widoczne.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 06, 2019, 19:07 »
Mam pytanie do osób, które mają doświadczenie w oglądaniu zorzy naocznie. Czy przy obecnej małej aktywności słonecznej oglądane naocznie zorze np. z Islandii wyglądają spektakularnie, czy może to raczej taka niezbyt dynamiczna poświata nieba i o ile jest widoczna ewidentnie to nie powoduje opadu szczeny? Pomijam fotografie, bo wiadomo że aparatem można wyciągnąć piękne zdjęcia nawet ze słabej zorzy.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 16, 2019, 19:09 »
Dobre pytanie, ale nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Teoretycznie, w minimum aktywności szanse na spektakularne zorze zawsze są mniejsze. Ale to nie znaczy, że czasem nie występują spektakularne zjawiska. Znam (ze swojego doświadczenia jak i kolegów) przykłady na "+" i na "-". W ogóle intensywne, kolorowe wizualnie zorze trafiają się nie za często.
 Tak więc jeśli planujesz pojechać na północ raz i więcej tam nie wracać, to może jest sens poczekać parę sezonów, co wcale nie daje Ci żadnej gwarancji trafienia na ideał. Jeśli zaś masz możliwość odwiedzać tamte kraje częściej, to najlepiej po prostu to robić, bo zwiększasz swoje szanse na sukces przez sam fakt wielokrotnych prób.
 Na co warto zwrócić uwagę:
-Pora roku: największe szanse są w pobliżu równonocy (wrzesień albo marzec) z racji korzystnego układu poł magnetycznych w układzie Słonce-Ziemia; z kolei ze względu na białe noce martwy sezon to okres początek kwietnia - końcówka sierpnia; ale ostatni tydzień sierpnia już daje radę (pierwsze krótkie ciemne noce), swoją druga zorzę w życiu widziałem właśnie w IS 26 sierpnia, w okolicach minimum słonecznego (2007); ta akurat była słaba i wziąłem ja zrazu za chmury  :)
-Szerokość geograficzna: niby oczywiste, ale szczególnie ważne przy minimum słonecznym; niskie kp zawsze oznacza słaby zasięg zjawiska na południe; 1.5 roku temu będąc w marcu w SE tuż nad kółkiem polarnym nic nie widziałem, w tym samym czasie koledzy i koleżanki focili pod Tromso noc w noc zorze aż miło (300km "nade mną" na mapie...)
-Długość geograficzna: Islandia leży nisko, poniżej kółka polarnego; ale rekompensuje to faktem, że jest dalej na zachód (lokalizacja bieguna magnetycznego uprzywilejowuje zorzowo zach. półkulę). W kontynentalnej Europie musisz jechać dalej na północ; jak bilansują się te czynniki, nie wiem. Tzn. nie wiem co lepsze: pn. Islandia, czy Lofoty lub Tromso... Najlepiej i tak Alaska lub północna Kanada  :P
-Pogoda/klimat (zmienna jest...): szczególnie na Islandii i w Norwegii; kilka moich wyjazdów było zorientowanych na północną Szwecję z nadzieją na lepsze warunki pogodowe.
-Czas trwania pobytu: latem (tj. z jego końcem) łatwo pojechać na dłużej tj. na parę tygodni niż tylko kilka dni do tygodnia, jak przy zimowym terminie. Kwestia zakwaterowania, warunków klimatycznych (wrzesień tam to jeszcze koniec lata, marzec zima na pełna skalę). Jeśli chcesz / musisz jechać na krócej, koniecznie wybierz miejscówkę dalej na północy, by zwiększyć szanse.
 Sorry za tak ogólne rady, ale odpowiedź na Twoje pytanie jest z definicji trudna. Na Islandii byłem 4 razy, ale tylko raz przypadkiem w granicach początku sezonu zorzowego (z czego wówczas nie zdawałem sobie nawet sprawy) i tamto spotkanie z zorzą było absolutnym zaskoczeniem, a nie planowaną obserwacją.
 Jakąś lepszą wiedzą na temat może dysponować Wiola (na tym forum: petite), która mieszka na IS. Znajdź jej posty z kilku ostatnich lat, dzieliła się wrażeniami i zdjęciami. Porównując te dane z kalendarzem cyklu słonecznego może dojdziesz do jakichś wniosków. Jej obserwacje są głównie z SW Islandii, tj. z okolic Reykjaviku. Moim zdaniem, jadąc na krótko można spróbować udać się na północ wyspy, także ze względu na pogodę, która bywa lepsza na północy i północnym wschodzie IS. Ale to moje subiektywne spekulacje trochę. Zwłaszcza, że przy takim wyjeździe w grę wchodzą jeszcze aspekty krajoznawcze i logistyczne, a to samo w sobie temat rzeka...
Pozdrawiam
-J.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 16, 2019, 19:37 »
Dzięki za rozwinięcie tematu, bardzo przydatne informacje! Tak właśnie planowałem, żeby we wrześniu się wybierać. Oczywiście połączyć to ze zwiedzaniem niezwykłych krajobrazów i przyrody. Czekam na kolejne maksimum słoneczne. Odkładam tę wyprawę na za kilka lat. Pewnie gdzieś 2024-2025. Chciałbym trafić na dynamiczne filamenty nad głową.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 16, 2019, 19:37 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 01, 2019, 22:20 »
Ostatni miesiąc 2019 - czy będą jeszcze jakieś szanse na zorze polarne?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 01, 2019, 22:20 »