Autor Wątek: Stratosferyczna Polska  (Przeczytany 12965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Stratosferyczna Polska
« dnia: Maj 29, 2016, 13:52 »
Dzień dobry, cześć

no i nie wiem jak zacząć :D Szukając inspiracji trafiłem tutaj, chociaż kanarkusamaximusa kojarzę z Astropolis (Ainar) i pierwsze kroki projektu Hevelius też gdzieś tam za mgłą pamiętam (wybór logo, łożysko w lince spadochronu). Projekt Copernicus - u was chciałem coś podpatrzeć grubo przed moim pierwszym startem, kiedy bladego pojęcia nie miałem jak się do tego zabrać :D

Koślawy wstęp za mną to teraz coś o mnie. W 2013 roku wypuściłem swój pierwszy balon, w 2015 roku - drugi, w tym roku planuje wysłać dwa. Póki co jestem grupą jednoosobową, sam projektuje, programuje, sponsoruje. O tym co się udało (i co się nie udało) można przeczytać na Astropolis:
pierwszy lot
drugi lot
Bardzo powoli powstaje też strona internetowa http://stratosferycznapolska.pl (pisząc powoli mam namyśli działającą galerię :) )

Z takiego pobieżnego przeczytania podsumowań waszych misji widzę, że cześć rzeczy robimy podobnie a częścią różnimy się zupełnie, więc może uda mi się nakłonić Was do wymiany pomysłami?

Pozdrawiam,
Arek

//edit
uznałem, że ekipy jednoosobowe są amatorskie więc temat wylądował w tym dziale. W razie czego proszę admina o przeniesienie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2016, 18:54 »
Cześć Arku, witamy na forum. :) Dobrze wybrałeś dział.

Świetnie, że starasz się działać przy misjach stratosferycznych - powodzenia przy Twoich projektach!
We wszystkich projektach jest tak, że jest jakaś część wspólna, ale konkretne cele się zwykle mocno różnią. Z pewnością tutaj będzie ciekawa dyskusja na ten temat. :)

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2016, 09:39 »
27 sierpnia pogoda mi dopisała i odbył się lot PL-3 ŚWIĘTOWIT :D Sporo perypetii - od urwanego pokrętła reduktora do butli, po ochroniarzy i policję ale są filmy i zdjęcia... dużo filmów i zdjęć (120gB i 50GB). Niestety karta SD z telemetrią nie wytrzymała ogromu epickości bezchmurnego nieba aż po horyzont i nie udało mi się odzyskać żadnych danych.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2016, 11:32 »
Gratulacje! A czy możesz napisać nieco więcej informacji na temat lotu? Start, lądowanie, przewidywana wysokość? Z chęcia zobaczymy więcej! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2016, 11:32 »

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2016, 22:56 »
Napiszę, napiszę. Póki co walczę ze zdjęciami a małą ciekawostkę wrzucam poniżej. Prawdopodobnie złapałem linie brzegową Bałtyku w Świnoujściu - na zdjęciu skrajny prawy róg tuż przy "krzywiźnie" Ziemi taki biały pasek. Nie wiem czy będzie to widać z załącznika bo rozmiar jest okrojony ale póki co topografia się zgadza i teoretycznie jest to możliwe.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2016, 17:25 »
Czekamy na pierwsze filmiki! :)

Czy na jakiejś mapie możesz pokazać miejsce startu oraz lądowania? Jak szybko byłeś na miejscu lądowania po lądowaniu?

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2016, 09:15 »
Miejsce startu Wolbrom (małopolskie), lądowanie Sędziszów (świętokrzyskie), odległość ~28 kilometrów. Na miejscu byłem jakąś godzinę po lądowaniu - wcześniej była ochrona i policja ale o tym będzie później :D Teraz walczę z Huginem i złożeniem zdjęcia z chwili zaraz po rozerwaniu balonu żeby oszacować wysokość - bo nijak się chwalić zdjęciami gdy nie można podać jakiś konkretnych szacunków co do wysokości :/

//edit
No to szacunki już mam - 33 000 metry :D osobisty rekord pobity!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2016, 23:04 wysłana przez Arek »

Offline dnuk

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 24
    • DNF Systems
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2016, 17:54 »
Fantastyczne ujęcia! Gratuluję :)

Arku, bardzo możliwe że faktycznie "dojrzałeś" brzeg morza. Z tej wysokości widać bardzo duży obszar.
W jednej z misji nad którą pracowałem (JADE3) udało się mi uchwycić znad okolic Torunia prawdopodobnie sąsiedni brzeg Bałtyku.
Prawdopodobnie, bo jakość ówczesnej kamery nie powalała..

Bardzo ciekawi mnie awionika. Osobiście nie jestem fanem systemów zintegrowanych a raczej modułowych.
Możesz coś więcej o niej powiedzieć? :)

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2016, 21:45 wysłana przez dnuk »

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2016, 22:50 »
Daniel powiem Ci, że siedząc przed komputerem mam dziwny niepokój że spadnę do Bałtyku kiedy oglądam Twoje zdjęcie :P aż sam bym kiedyś balon wypuścił gdzieś z Twoich okolic bo perspektywa fajna. O awio nie ma się co rozpisywać bo było biedne minimum. Jednak 3 kamery trochę ważą a w poprzednich 2 lotach zawsze coś się odmeldowało przed czasem - a to za gorąco, a to bateria padła wiec tym razem były tylko temperatury, ciśnienie, wilgotność i 3 kamery żeby mieć już film i zdjęcia od startu do lądowania.

Offline dnuk

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 24
    • DNF Systems
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2016, 23:28 »
Akurat nie są to nawet moje strony, bo domyślnie rezyduję w Szczecinie. Żeby zorganizować lot muszę się niestety najeździć. Co do wagi, jeśli sprzęt nie waży więcej niż 1kg, to jest spoko. Też mam trzy kamery w obecnym sprzęcie i póki co, do końca nie daje rady jedynie gopro.

Swój sprzęt i infrastrukturę do lotów opiszę w osobnym wątku, zbieram się do tego od dawna.
Myślę że będziesz zainteresowany bo obaj mamy telemetrię na xBee i nasze systemy poniekąd mogą być kompatybilne :)
Póki co, zapraszam już teraz na mój 'fanpejcz' - link w stopce postu.

PS. Z tym wpadaniem do Bałtyku trafiłeś. Trzy miesiące temu robiłem sondę kamikadze na zlecenie Microsoftu.
Tak, wodowała ;)

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2016, 13:01 »
Facebooka widziałem, kapsułę Azure też. Na xBee miałem drugi lot ale mnie ciut denerwuje duty cycle w 868MHz no i nie przetestowałem komunikacji przez cały czas bo padła batka w laptopie... no i to trochę prądu potrafi zjeść. Jaki moduł xBee mięliście? Jaka antena o jakim zysku w kapsule i na ziemi?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2016, 20:54 »
Warto pomyśleć o kapsule stratosferycznej z funkcją autopływania do najbliższego portu morskiego. :)

Offline dnuk

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 24
    • DNF Systems
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2016, 19:33 »
Jaki moduł xBee mięliście? Jaka antena o jakim zysku w kapsule i na ziemi?

To prawda, duty cycle może przeszkadzać przy większej ilości danych. Ale nie zauważyłem żeby xbee pochłaniało kuriozalne ilości energii. Jednak obecnie ich największą wadą jest fakt, że zostały wycofane z produkcji na początku tego roku. Mowa o modułach na 868 MHz.
Co do anten, zwykle korzystam z dookólnych po obu stronach. Kierunkowe są problematyczne przy większych dystansach.

Warto pomyśleć o kapsule stratosferycznej z funkcją autopływania do najbliższego portu morskiego. :)

Nie sądzę, ilość energii potrzebna do dopłynięcia wymagałaby sporych baterii. Znacznie lepiej byłoby kontrolować kierunek spadania.
Natomiast widziałem niedawno na youtube misję, w której zamykano elektronikę w bodajże butelkę po napoju gazowanym a potem po to płynęli w morze...
Ekhm! Ma ktoś łódkę? ;)

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 05, 2016, 22:15 »
Bardziej mi chodziło o to czy dipol pół falowy czy monopol czy yaga? EOF tych modułów to tylko problematyczny jest ze względu na brak nowego softu no i jak jeden padnie to już amen. Oni coś tam wypuścili zamiennego ale to jakaś pierdółka była przy tym. Telemetrie mieliście cały czas? Jaka była maksymalna wysokość? W lesie dawało rade?

Offline Arek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2016, 21:02 »
Po prawie miesiącu w końcu wybrałem i obrobiłem coś koło 100 zdjęć (z ponad 4000...), które wylądowały na mojej póki-co-biednej-stronie http://stratosferycznapolska.pl/index.php/pl/galeria/pl-3-swietowit słowo daje przejście przez mękę z tymi zdjęciami :) zostały filmy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratosferyczna Polska
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2016, 21:02 »