Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1136154 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1545 dnia: Październik 30, 2019, 18:51 »
Spokojnie, wszystkiego nie przewiezie, ale jakis kilkadziesiat ton spokojnie.  Mysle, ze na poczatek, zanim powstanie
rozwiazanie, ktore bedzie potrafilo doleciec do LEO, spokojnie da sie to sprzedac.  Zreszta, Musk sam na poczatku przeciez
to sugerowal, ze chodzi o transport miedzy odleglymi punktami na Ziemi. Skrzydelka sie sprawdza;-)
Od jakiegos czasu sugerowalo sie ze istnieje potrzeba aby dowozic ladnuki w dowolne miejsce na Ziemi w czasie
do dwoch godzin, zaden samolot tego nie zaoferuje. Z powazaniem
                              Adam Przybyla

Musk sugerował ale w kontekście przewożenia ludzi, zresztą nie przestali nad tym pracować. Kilkadziesiąt ton to jest mały ładunek w stosunku do ceny przewozu i zwyczajnie jest nie opłacalny na tle innych środków transportu jakie mamy na Ziemi. Właśnie dlatego samoloty nie są głównym środkiem transportu towarów, bo są zbyt drogie w stosunku do alternatywy. Poza wojskiem ( i to też okazyjnie) nie widzę co takiego chciałbyś przewozić w ten sposób żeby czas zrekompensował dodatkowe koszty?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6529
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1546 dnia: Październik 30, 2019, 18:57 »
Sluchaj, czasami koszty nie sa wazne;-) Pomysl, mowimy o skali calego swiata, takie kilkadziesiat ton moze byc bardzo znaczace;-)
Popatrz jak dobrze sprzedaja sie od zarania dziejow przesylki kurierskie a zwlaszcze te priorytettowe;-)
Z powazaniem
                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1547 dnia: Październik 30, 2019, 19:41 »
Dolna połówka już na wyrzutni:


Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6529
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1548 dnia: Październik 30, 2019, 22:31 »
BTW, zeby nie bylo, ze latajace bojlery to jakas nowosc, warto poczytac:
http://blogs.discovermagazine.com/crux/2019/10/29/dc-x-the-nasa-rocket-that-inspired-spacex-and-blue-origin/#.XboA9qZ7lUQ
;-) Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1548 dnia: Październik 30, 2019, 22:31 »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1549 dnia: Październik 30, 2019, 23:30 »
Następne zamknięcie dróg dopiero 7 listopada.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1550 dnia: Listopad 01, 2019, 07:41 »
Nagranie z transportu:

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1551 dnia: Listopad 01, 2019, 11:15 »
Trochę przypomina wyprowadzanie wahadłowców z VAB. :)

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1552 dnia: Listopad 01, 2019, 13:39 »
Rachityczna ta wyrzutnia trochu. Mam nadzieję że wytrzyma.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1553 dnia: Listopad 02, 2019, 07:43 »
Na górną część zaczęli zakładać "lotki"

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1554 dnia: Listopad 02, 2019, 09:13 »
...wybaczcie ale kompletnie nie jestem przekonany do tej konstrukcji. Wygląda to trochę jak duńskie Suborbitals w wydaniu makro ;). Ciężko mi sobie wyobrazić, że to może polecieć w dalekiej przyszłości z ludźmi na pokładzie... oby naprawdę obyło się bez ofiar i oby tej pojazd zdał w jakikolwiek sposób chociaż egzamin jako jednostka towarowa. Przy okazji: to pewnie gra światła i cienia na powierzchni tej blaszanej puszki, albo mi się wydaje, że ta blacha przypomina powgniataną tu i ówdzie karoserię samochodową. Pozostaje życzyć SpaceX naprawdę sporej dawki szczęścia i zakryć twarz podczas pierwszego i kolejnego startu...
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2019, 14:21 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1555 dnia: Listopad 02, 2019, 11:00 »
...wybaczcie ale kompletnie nie jestem przekonany do tej konstrukcji. Wygląda to trochę jak duńskie Suborbitals w wydaniu makro ;). Ciężko mi sobie wyobrazić, że to może polecieć w dalekiej przyszłości z ludźmi na pokładzie... oby naprawdę obyło się bez ofiar i oby tej pojazd zdał w jakikolwiek spisów chociaż egzamin jako jednostka towarowa. Przy okazji: to pewnie gra światła i cienia na powierzchni tej blaszanej puszki, albo mi się wydaje, że ta blacha przypomina powgniataną tu i ówdzie karoserię samochodową. Pozostaje życzyć SpaceX naprawdę sporej dawki szczęścia i zakryć twarz podczas pierwszego i kolejnego startu...
Też odczuwam dysonans poznawczy widząc budowę nowoczesnej rakiety w warunkach odpowiednich raczej dla stoczni rzecznej niskiej klasy, a nie montażu przełomowego pojazdu kosmicznego wiodącej firmy.
 Tu kałuża tam krzaczek, całość ogrodzona nie specjalnie zaawansowanym płotem, a w środku rakieta z wymiętej blachy. Ale pocieszam się, że to tylko makieta do wstępnych prób.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1556 dnia: Listopad 02, 2019, 11:20 »
To tylko pre-prototyp do lotów na 20 km. Aerodynamiki tu wielkiej nie trzeba.

To ma posłużyć do testów na odpalenie silników, ciąg i balans przy małych (start i lądowanie) prędkościach, sprawdzenie stateczności szczególnie przy tym planowanym manewrze "siadania na plecach". Praca podzespołów, etc.

To nie ma osiągać wielkich prędkości, ani wchodzić w atmosferę. Gdyby tak budowano i tak wyglądały egzemplarze MK5 - MK6 przeznaczone do lotów orbitalnych, to by się można było niepokoić.


Offline marekfk

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1557 dnia: Listopad 02, 2019, 12:18 »
Wiejska ekipa spawaczy budująca sołtysowi elewator do przechowywania zboża zrobiła by to ładniej  ;D
a przynajmniej może blacha nie była by tak pofalowana   ::)

A tak na poważnie, skoro ma to być lekkie, to blacha jest cienka, pewnie najcieńsza jaką można dać ze względów
wytrzymałościowych. I efekt jest jaki jest...
Pewnie można było usztywnić te poszycie dając grubszą blachę albo drobny szkielet wewnątrz... ale masa....
Myślę że wygląd nie ma dużego wpływu na aerodynamikę.
Bardziej mnie niepokoi to że taka blacha ma skłonność do wibracji, co przekłada się na możliwość pęknięć zmęczeniowych.
Mam nadzieje że wiedzą co robią.

ps.
Kiedyś Niemcy budując JU52 mieli podobny problem z wibracjami cienkich płaskich powierzchni blaszanych, rozwiązali to w prosty sposób: stosując blachę falistą. Może by podrzucić ten prosty i sprawdzony sposób Elonowi  8)
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2019, 12:27 wysłana przez marekfk »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1558 dnia: Listopad 02, 2019, 12:24 »
Jak kolega powyżej napisał, przecież to tylko zarys, a całość to jedynie tester koncepcji.
Ja w ogóle wątpię, że docelowa rakieta będzie spawana z tak małych płyt bo i niby w jakim celu? Przecież spokojnie może to być pasmo blachy wymagające tylko jednego spawu dla zamknięcia pierścienia, a same pierścienie zapewne będą mogły być dużo, dużo szersze.

Zupełnie bym się na tym etapie nie przejmował ani jak to wygląda, ani w jakich warunkach jest to budowane.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1559 dnia: Listopad 02, 2019, 13:52 »
Jak kolega powyżej napisał, przecież to tylko zarys, a całość to jedynie tester koncepcji.
Ja w ogóle wątpię, że docelowa rakieta będzie spawana z tak małych płyt bo i niby w jakim celu? Przecież spokojnie może to być pasmo blachy wymagające tylko jednego spawu dla zamknięcia pierścienia, a same pierścienie zapewne będą mogły być dużo, dużo szersze.

Zupełnie bym się na tym etapie nie przejmował ani jak to wygląda, ani w jakich warunkach jest to budowane.

I dokładnie tak będzie, na Florydzie części MK4 są już z jednego kawałka z jednym spawem. Te nierówności to bardziej efekt wizualny wydaje mi się, całość była ręcznie polerowana więc powierzchnia nie jest idealnie jednolita i stąd refleksy. Jeżeli są jakieś nierówności to powinny zniknąć po podniesieniu ciśnienia w zbiornikach.
Nie wiem czemu tak was przeraża budowa na powietrzu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #1559 dnia: Listopad 02, 2019, 13:52 »