Trzaskalska-Stroińska pierwszą wiceprzewodniczącą Rady ESA z nowego państwa członkowskiego17.03.2017
Na zdjęciu Otylia Trzaskalska-Stroińska. Fot. PAP/ Marcin Obara 08.06.2015Otylia Trzaskalska-Stroińska z Ministerstwa Rozwoju, która została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jest pierwszą w historii wiceprzewodniczącą tej organizacji z nowego państwa członkowskiego. Jej wybór nastąpił jednomyślnie.
Otylia Trzaskalska-Stroińska pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. W resorcie jest odpowiedzialna m.in. za politykę kosmiczną i przygotowanie Polskiej Strategii Kosmicznej. Od 2012 roku jest przewodniczącą delegacji polskiej do ESA.
"Wybór Otylii Trzaskalskiej-Stroińskiej nastąpił jednomyślnie. Po raz pierwszy w historii wiceprzewodniczącą została osoba z nowego państwa członkowskiego" - wynika z informacji przesłanej PAP z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.
Rada ESA składa się z przedstawicieli krajów członkowskich. Każdy kraj ma w radzie jeden głos. Do zadań tego organu należy ustalanie kierunków rozwoju Europejskiej Agencji Kosmicznej i europejskiego przemysłu kosmicznego.
Obecnie w skład agencji wchodzą 22 państwa członkowskie. "Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia" - czytamy w komunikacie MR.
Pełna lista krajów członkowskich obejmuje: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Szwecję, Szwajcarię, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy. Dodatkowo Słowenia jest członkiem stowarzyszonym oraz istnieje specjalna umowa o współpracy z Kanadą.
Na nowego przewodniczącego Rady ESA wybrany został Jean-Yves Le Gall z Francji, natomiast na wiceprzewodniczącą, poza Otylią Trzaskalską-Stroińską, wybrano również Alice Bunn z Wielkiej Brytanii. Nowe funkcje zaczną pełnić 1 lipca.
Branża kosmiczna jest jednym z ważnych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Długofalowe kierunku rozwoju branży kosmicznej zostały wskazane w Polskiej Strategii Kosmicznej na lata 2017-2030. W ramach polskiego programu kosmicznego miałby powstać satelita obserwacyjny Ziemi. Obserwacje Ziemi przez satelitę mogą służyć m.in. do precyzyjnego monitorowania pogody, natężenia ruchu np. lotniczego czy drogowego, a w rolnictwie do planowania i badania stanu upraw.
"W Polskiej Strategii Kosmicznej mamy zdefiniowane, że powinien powstać taki satelita" - powiedziała w lutym w rozmowie z PAP Otylia Trzaskalska-Stroińska.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) została utworzona w 1975 roku. Celem jej działania jest europejska obecność w kosmosie i rozwój europejskiego przemysłu kosmicznego. ESA rozwija rakiety nośne, satelity, sondy kosmiczne, infrastrukturę naziemną, prowadzi misje badawcze w kosmosie (przykładowo dwie sondy ESA krążą obecnie wokół Marsa, a w ubiegłym roku europejska sonda lądowała na komecie). We współpracy z Unią Europejską realizuje projekt Galileo (europejski odpowiednik amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS). Prowadzi też program Copernicus, a wspólnie z EUMETSAT realizuje misje satelitów meteorologicznych.
Roczny budżet ESA przekracza 5 miliardów euro. Agencja zatrudnia około 2000 pracowników. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413491,trzaskalska-stroinska-pierwsza-wiceprzewodniczaca-rady-esa-z-nowego-panstwa-czlonkowskiego.htmlPolka w Radzie ESA BY MICHAŁ MOROZ ON 19 MARCA 2017
Otylia-Trzaskalska-Stroińska / MROtylia Trzaskalska-Stroińska została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to duża szansa dla polskiego sektora kosmicznego.
Otylia Trzaskalska-Stroińska od lat wspiera rozwój polskiego sektora kosmicznego – wcześniej z ramienia Ministerstwa Gospodarki zaś obecnie z Ministerstwa Rozwoju. To także dzięki działaniom Otylii Trzaskalskiej-Stroińskiej Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pod koniec 2012 roku.
W marcu 2017 pojawiła się informacja, że Polka została wybrana na wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. To stanowisko będzie współdzielone z pochodzącą z Wielkiej Brytanii Alice Bunn. Przewodniczącym Rady ESA został Francuz Jean-Yves Le Gall, obecnie pełniący funkcję dyrektora Francuskiej Agencji Kosmicznej CNES. Kadencja nowej Rady rozpoczyna się 1 lipca.
Po raz pierwszy się zdarzyło, aby przedstawiciel jednego z “młodszych” państw ESA zasiadł w Radzie agencji. Z pewnością jest to bardzo pozytywny znak dla prężnie rozwijające się polskiego sektora kosmicznego. Oznacza to również, że choć Polska stawia pierwsze kroki w ESA, a nasz kosmiczny budżet jest niewielki w porównaniu z Francją czy Niemcami, to jesteśmy uważani za ważnego partnera w agencji.
Rada ESA decyduje o kierunkach rozwoju ESA oraz europejskiego przemysłu kosmicznego. Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 19 listopada 2012 roku. Krajowa składka do ESA (podstawowa oraz na programy opcjonalne) wynosi około 31,5 mln EUR. Moment przystąpienia do struktur agencji był przełomowym momentem dla polskiego sektora kosmicznego. W ciągu czterech i pół roku dziesiątki krajowych firm rozpoczęło działalność zarówno w segmentach downstream i upstream. Również większość polskich projektów realizowanych we współpracy z ESA ma już charakter przemysłowy i komercyjny. Wcześniej większość aktywności było realizowanych przede wszystkim przez instytuty badawczo-rozwojowe.
http://kosmonauta.net/2017/03/polka-w-radzie-esa/#prettyPhoto