Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 39820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 253
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #225 dnia: Luty 16, 2017, 23:25 »
http://www.space24.pl/548966,polska-zainteresowana-cywilnym-mikrosatelita-obserwacji-ziemi

Do końca marca 2017 roku konsorcjum na czele, którego stoi firma Thales Alenia Space opracuje studium wykonalności satelity obserwacji Ziemi o wadze do 120 kg - poinformowała Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Progam mikrosatelity na potrzeby cywilne będzie realizowany niezależnie od projektu satelitów rozpoznawczych z myślą o potrzebach Ministerstwa Obrony Narodowej. [...] Zlecone studium jest projektem realizowanym niezależnie od przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej studium "Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi", które opracowało konsorcjum na czele, którego stała Wojskowa Akademia Techniczna. "To są odrębne projekty. Ten o którym teraz mówimy ma zastosowanie stricte cywilne" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.   ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesteśmy takim mocarstwem kosmicznym, że będziemy prowadzić dwa osobne, niezależne programy obserwacji Ziemi?

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #226 dnia: Luty 17, 2017, 08:59 »
CBK PAN pomaga w budowaniu modeli jonosfery planet w Układzie Słonecznym
WTOREK, 07 LUTEGO 2017, 5:46


Jonosfera Wenus pod działaniem wiatru słonecznego, ilustracja: ESA

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy w międzynarodowym projekcie Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza realizowanym ze wsparciem finansowym UE w ramach programu Horyzont 2020. Rola polskiej instytucji badawczej związana jest z udostępnianiem danych do symulacji jonosfery ziemskiej, które będą następnie wykorzystane przy tworzeniu modeli dla innych planet układu słonecznego.

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy w międzynarodowym projekcie Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza (Europlanet 2020 RI). W ramach projektu CBK PAN udostępnia dane i przygotowuje modele mające zastosowanie w symulacji jonosfery ziemskiej, które będą pomocne w budowaniu modeli jonosfery Marsa, Wenus, Saturna i Jowisza. Przygotowane modele w pierwszej kolejności będą wykorzystane do alertów radiacyjnych dla Marsa. Modele jonosferyczne i atmosferyczne znajdą zastosowanie praktyczne w systemie HelgeoSSA.

Projekt Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza (Europlanet 2020 RI) wprowadza otwarty dostęp do danych badawczych, modeli i zasobów opracowanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Zapewnia również możliwość dotarcia do zasobów czołowych laboratoriów zorientowanych na symulacje warunków na obiektach kosmicznych, takich jak Mars, Europa i Tytan, oferując środowisko „wirtualnego dostępu”, łączące w sobie dostępne dane i metody wizualizacji, pomocne w zrozumieniu środowiska planetarnego. Projekt Europlanet 2020 RI jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w programie ramowym Horyzont 2020.

Źródło: CBK PAN
http://www.space24.pl/542302,cbk-pan-pomaga-w-budowaniu-modeli-jonosfery-planet-w-ukladzie-slonecznym

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #227 dnia: Luty 17, 2017, 09:21 »
A tutaj nie wspomina się nawet międzynarodowym udziale w powstaniu satelity. Taka narodowa wersja dla mediów ?

Emilewicz: Polska przygotowuje się do budowy satelity
17.02.2017


PAP © 2017 / Rafał Guz

Polska przygotowuje się do budowy satelity w ramach Polskiego Programu Kosmicznego - zapowiedziała w czwartek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Jak zaznaczyła Emilewicz, miałby to być satelita obserwacyjny Ziemi, który powstałby w ramach Polskiego Programu Kosmicznego.
 
Obserwacje Ziemi przez satelitę mogą służyć m.in. do precyzyjnego monitorowania pogody, natężenia ruchu np. lotniczego czy drogowego, a w rolnictwie do planowania i badania stanu upraw.
 
"Do końca marca mamy mieć gotowe studium wykonalności związane z budową satelity obserwacyjnego (ważącego - PAP) do 120 kilogramów. Pozwoli nam ono przygotować się finansowo do odpowiedzi na pytanie, kiedy i w jakim czasie, i w jakim modelu organizacyjnym ten satelita będzie mógł być wykonany - powiedziała Emilewicz.
 
"W Polskiej Strategii Kosmicznej mamy zdefiniowane, że powinien powstać taki satelita " - powiedziała PAP Otylia Trzaskalska-Stroińska, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Rozwoju.
 
Zaznaczyła, że szczegóły dotyczące m.in. kosztów nie są jeszcze znane.
 
Emilewicz tłumaczyła, że sama budowa satelity trwa 5-7 lat. Jak wyjaśniła Otylia Trzaskalska-Stroińska, wszystko zależy od jego parametrów, m.in. wielkości, dokładności zobrazowań, które miałby on wykonywać, czy ma być optoelektroniczny czy radarowy.
 
"Każdy kraj chce mieć swojego satelitę i dąży do niezależności. To jest nasz priorytet" - podsumowała Trzaskalska-Stroińska.
 
Polska Strategia Kosmiczna to element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej podstawowym założeniem jest "stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji". Wdrożenie Strategii liczy, iż w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego.
 
Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, a która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu jest właśnie sektor kosmiczny - ocenia resort.
 
Dzięki wdrożeniu Strategii, jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, Polska będzie też miała dostęp do "infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności".

 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413174,emilewicz-polska-przygotowuje-sie-do-budowy-satelity.html

Emilewicz: Polska przygotowuje się do budowy satelity
BY REDAKCJA ON 24 LUTEGO 2017
http://kosmonauta.net/2017/02/emilewicz-polska-przygotowuje-sie-do-budowy-satelity/
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 14:33 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #228 dnia: Luty 22, 2017, 11:37 »
W Trójmieście ruszyły studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne
22.02.2017

Na Politechnice Gdańskiej odbyła się we wtorek inauguracja studiów na międzyuczelnianym kierunku technologie kosmiczne i satelitarne. Poza Politechniką w projekcie biorą udział dwie uczelnie z Gdyni - Akademia Morska oraz Akademia Marynarki Wojennej.

W ramach kierunku technologie kosmiczne i satelitarne na wspomnianych trzech uczelniach prowadzone będą cztery specjalności: dwie na Politechnice Gdańskiej (PG) i po jednej w Akademii Morskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej.
 
Jak poinformował PAP prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego PG, który był jednym z inicjatorów utworzenia nowego kierunku, nauka na nim będzie prowadzona w systemie międzyuczelnianym. „Wszyscy studenci będą uczestniczyli w wykładach prowadzonych zarówno na Politechnice Gdańskiej, jak i na obu gdyńskich Akademiach. Będą też mieli możliwość korzystania z laboratoriów istniejących w tych trzech uczelniach, co poszerzy wiedzę i dostęp do różnorodnej aparatury” – wyjaśnił prof. Wittbrodt.
 
Prof. Andrzej Stepnowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, który także uczestniczył w pracach nad utworzeniem nowego kierunku, zaznaczył, że studia związane z inżynierią kosmiczną prowadzone są już w kilku uczelniach w Polsce, w tym Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Zielonogórskim czy Wojskowej Akademii Technicznej. „W większości są to jednak studia pierwszego stopnia, my mamy studia magisterskie” – powiedział prof. Stepnowski.
 
Zaznaczył, że Trójmiasto jest pierwszym ośrodkiem, który wprowadził studia o tym kierunku w systemie międzyuczelnianym.
 
Prof. Wittbrodt dodał z kolei, że w prowadzenie nowego kierunku w dużym stopniu włączą się także pomorskie firmy działające w sektorze kosmicznym. Przypomniał, że nowy kierunek otrzymał z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nieco ponad dwa miliony złotych dofinansowania, mającego służyć dostosowaniu programu studiów do potrzeb rynku pracy. Wyjaśnił, że dzięki temu grantowi będzie można zapraszać do prowadzenia zajęć kadrę z pomorskich firm sektora kosmicznego. Firmy te zaproszą też studentów do siebie na praktyki czy zajęcia.
 
„Chcielibyśmy wykorzystać innowacyjne technologie kosmiczne do rozwiązywania problemów nawigacji, obronności, ale też w sprawach cywilnych wiążących się np. z zanieczyszczeniami, ekologią czy kontrolą linii brzegowej Morza Bałtyckiego” – powiedział prof. Wittbrodt.
 
Jak przypomnieli przedstawiciele PG, w województwie pomorskim działa obecnie ponad 20 firm z sektora kosmiczno-satelitarnego, m.in. Black Pearls VC, Flextronics International Poland, OPEGIEKA, Blue Dot Solutions, Space Forest, SiGarden.
 
Na Politechnice Gdańskiej nauka na nowym kierunku będzie prowadzona na dwóch wydziałach: Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (specjalność: technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej) oraz Mechanicznym (specjalność: technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej).
 
Z kolei Wydział Elektryczny Akademii Morskiej w Gdyni poprowadzi specjalność morskie systemy satelitarne i kosmiczne, a Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni - specjalność aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa.
 
Na wszystkich trzech uczelniach studia potrwają trzy semestry. W sumie naukę podejmie na nich około 120 studentów: po około 30 w każdej specjalności.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413217,w-trojmiescie-ruszyly-studia-na-kierunku-technologie-kosmiczne-i-satelitarne.html

W Trójmieście ruszyły studia na kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne
BY REDAKCJA ON 22 LUTEGO 2017


Uroczysta inauguracja na kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne. Fot. K. Krzempek

http://kosmonauta.net/2017/02/w-trojmiescie-ruszyly-studia-na-kierunku-technologie-kosmiczne-i-satelitarne/#prettyPhoto
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 07:26 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #229 dnia: Luty 22, 2017, 12:15 »
Wszędzie ten Blue Dot Solutions! :P

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #230 dnia: Luty 28, 2017, 00:24 »
Emilewicz: robotyka i automatyka polską wizytówką
27.02.2017


Na zdjęciu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 27.04.2016

W pierwszej połowie roku ma powstać platforma producentów i prawodawców przemysłu cyfrowego, która umożliwi Polsce uczestnictwo w europejskim rynku najnowocześniejszych technologii – powiedziała PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
PAP: Jesteśmy w okresie, gdy gospodarka transformuje się w stronę coraz bardziej zautomatyzowanej, zrobotyzowanej, gdy maszyna i automat wypiera człowieka z linii produkcyjnej. Jak Polska chce się włączyć w ten trend, unikając jednocześnie związanych z tym pułapek?
 
J.E: Rzeczywiście oznacza to pewne zagrożenia dla rynku pracy, ale ostatecznie na koniec dnia to człowiek projektuje te systemy i je nadzoruje. Widzimy tu niezwykły potencjał. Już dzisiaj największe firmy robotyczne chcą lokować się Polsce - nie ze względu na tanią siłę roboczą, ale potencjał tych, którzy tę nowoczesną "gospodarkę 4.0" mogą programować.
 
PAP: Na czym polega gospodarka 4.0?
 
J.E.: Podam praktyczny przykład. W Ministerstwie Rozwoju powołaliśmy zespół ds. transformacji przemysłowej, w którym staraliśmy się zebrać m.in. przedsiębiorców oferujących np. rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania energią. Dziś 33 proc. ogólnego zużycia energii dotyczy konsumpcji indywidualnej. To średnio o 1/4 więcej niż w standardowej gospodarce Europy Zachodniej. Ogromne wyzwanie stanowi zatem inteligentne zarządzanie energią nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale i w domach. Żebyśmy wykorzystywali jej rzeczywiście tyle, ile potrzebujemy, i w tym czasie, kiedy jest nam naprawdę niezbędna. Już dzisiaj są w Polsce firmy - często małe i średnie - które takie rozwiązania proponują.
 
Wyzwaniem dla nas jest obecnie stworzenie tzw. platformy 4.0, bo przemysł cyfrowy wymaga standaryzacji pewnych usług. Dyskutuje się o tym w Europie i chcemy brać w tym czynny udział, by móc z tych rozwiązań nie tylko korzystać, ale je również tworzyć. Taka "platforma przemysłu 4.0" skupiająca nie tylko przedsiębiorców aktywnych w tym obszarze, ale również legislatorów zostanie powołana jeszcze w pierwszej połowie tego roku.
 
PAP: Gdzie jeszcze drzemie potencjał robotyki i automatyki?
 
J.E.: Potencjał robotyki widzimy we wszystkich branżach, które stanowią naszą polską wizytówkę. Między innymi w obszarze biotechnologii czy energetyki, gdzie rozwijamy program elektromobilności, w tym pierwszy polski autobus elektryczny. E-bus jest dobrą ilustracją przemysłu 4.0. Wykorzystuje się w nim rozwiązania opracowane w oparciu o nowe technologie. Jego kluczowe komponenty, takie jak bateria, falownik, układ napędowy będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego. Realizacja projektu doprowadzi do powstania polskiego rynku autobusów elektrycznych o wartości 2,5 mld zł rocznie.
 
PAP: Jakie szanse rozwój tych dziedzin daje polskiej gospodarce, jeśli chodzi o możliwość konkurowania z innymi krajami?
 
J.E.: W obszarze przemysłu 4.0 chcemy mieć wiele do powiedzenia nie tylko na rynku polskim, ale też na rynkach europejskich. To dlatego obszar robotyki i automatyzacji jest tym, któremu będą dedykowane specjalne programy badawczo-rozwojowe. W pierwszej połowie tego roku ruszą programy w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poświęcone m.in. budowie skomplikowanego robota medycznego; w marcu - program dotyczący autobusu nowej generacji. Mamy nadzieję, że pod koniec 2018 roku taki produkt przyszłości powstanie. Do tego konkursu będą mogły stawać konsorcja przemysłowo-badawcze. W pierwszym kwartale ruszy także program poświęcony rozwiązaniom z zakresu telemedycyny. W sumie w tym roku NCBR zrealizuje ok. 17 nowych konkursów z zakresu B+R na kwotę 4,5 mld zł. Sześć z nich już ogłoszono.
 
To jest duże wyzwanie dla polskiej gospodarki, bo musi się ona przestawić z zakupu maszyn i urządzeń na złożone prace B+R. Wymaga to również transformacji mentalnej przedsiębiorców i dużej gotowości współpracy między uniwersytetami, a przedsiębiorstwami. Przeznaczamy na to środki europejskie wsparte pieniędzmi krajowymi - publicznymi i prywatnymi.
 
Opracowując platformę 4.0, którą chcemy uruchomić w ciągu tego półrocza, zapraszamy zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Duzi, globalni gracze chcą się na tej platformie znaleźć. Interesuje nas również to, żeby wokół międzynarodowych graczy rosły polskie firmy. Podpisaliśmy już pierwszą umowę na budowę nowego silnika z firmą GM, która ma współpracować w tym projekcie z Instytutem Lotnictwa. GM ma kooperantów m.in. w Rzeszowie. Na takim "offsecie" bardzo nam zależy. My oferujemy know-how, przyjazne warunki inwestycyjne, a w zamian za to chcemy mieć dostęp do własności intelektualnej, która w wyniku tych prac powstanie.
 
Rozmawiała Magdalena Jarco
 PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413267,emilewicz-robotyka-i-automatyka-polska-wizytowka.html

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • One planet Once chance
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #231 dnia: Luty 28, 2017, 07:23 »
Wszędzie ten Blue Dot Solutions! :P
8)

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #232 dnia: Marzec 09, 2017, 00:10 »
NEPTUNE – zbliża się termin składania wniosków aplikacyjnych
BY REDAKCJA ON 8 MARCA 2017

Firmy działające w obszarze „Niebieskiego Wzrostu” (Blue Growth) mają szanse na wsparcie finansowe w ramach projektu NEPTUNE. Termin składania wniosków upływa 15 marca 2017 r. (...)

http://kosmonauta.net/2017/03/neptune-zbliza-sie-termin-skladania-wnioskow-aplikacyjnych/

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #233 dnia: Marzec 16, 2017, 22:50 »
Pani Otylia Trzaskalska-Stroińska została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej:
http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/wiceszefowa-europejskiej-agencji-kosmicznej-z-polski/

To z pewnością duże wyróżnienie dla Polski i z pewnością szansa na lepszy rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #234 dnia: Marzec 17, 2017, 17:47 »
Trzaskalska-Stroińska pierwszą wiceprzewodniczącą Rady ESA z nowego państwa członkowskiego
17.03.2017


Na zdjęciu Otylia Trzaskalska-Stroińska. Fot. PAP/ Marcin Obara 08.06.2015

Otylia Trzaskalska-Stroińska z Ministerstwa Rozwoju, która została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jest pierwszą w historii wiceprzewodniczącą tej organizacji z nowego państwa członkowskiego. Jej wybór nastąpił jednomyślnie.

Otylia Trzaskalska-Stroińska pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. W resorcie jest odpowiedzialna m.in. za politykę kosmiczną i przygotowanie Polskiej Strategii Kosmicznej. Od 2012 roku jest przewodniczącą delegacji polskiej do ESA.
 
"Wybór Otylii Trzaskalskiej-Stroińskiej nastąpił jednomyślnie. Po raz pierwszy w historii wiceprzewodniczącą została osoba z nowego państwa członkowskiego" - wynika z informacji przesłanej PAP z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.
 
Rada ESA składa się z przedstawicieli krajów członkowskich. Każdy kraj ma w radzie jeden głos. Do zadań tego organu należy ustalanie kierunków rozwoju Europejskiej Agencji Kosmicznej i europejskiego przemysłu kosmicznego.
 
Obecnie w skład agencji wchodzą 22 państwa członkowskie. "Polska jest pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia" - czytamy w komunikacie MR.
 
Pełna lista krajów członkowskich obejmuje: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Szwecję, Szwajcarię, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy. Dodatkowo Słowenia jest członkiem stowarzyszonym oraz istnieje specjalna umowa o współpracy z Kanadą.
 
Na nowego przewodniczącego Rady ESA wybrany został Jean-Yves Le Gall z Francji, natomiast na wiceprzewodniczącą, poza Otylią Trzaskalską-Stroińską, wybrano również Alice Bunn z Wielkiej Brytanii. Nowe funkcje zaczną pełnić 1 lipca.
 
Branża kosmiczna jest jednym z ważnych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Długofalowe kierunku rozwoju branży kosmicznej zostały wskazane w Polskiej Strategii Kosmicznej na lata 2017-2030. W ramach polskiego programu kosmicznego miałby powstać satelita obserwacyjny Ziemi. Obserwacje Ziemi przez satelitę mogą służyć m.in. do precyzyjnego monitorowania pogody, natężenia ruchu np. lotniczego czy drogowego, a w rolnictwie do planowania i badania stanu upraw.
 
"W Polskiej Strategii Kosmicznej mamy zdefiniowane, że powinien powstać taki satelita" - powiedziała w lutym w rozmowie z PAP Otylia Trzaskalska-Stroińska.
 
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) została utworzona w 1975 roku. Celem jej działania jest europejska obecność w kosmosie i rozwój europejskiego przemysłu kosmicznego. ESA rozwija rakiety nośne, satelity, sondy kosmiczne, infrastrukturę naziemną, prowadzi misje badawcze w kosmosie (przykładowo dwie sondy ESA krążą obecnie wokół Marsa, a w ubiegłym roku europejska sonda lądowała na komecie). We współpracy z Unią Europejską realizuje projekt Galileo (europejski odpowiednik amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS). Prowadzi też program Copernicus, a wspólnie z EUMETSAT realizuje misje satelitów meteorologicznych.
 
Roczny budżet ESA przekracza 5 miliardów euro. Agencja zatrudnia około 2000 pracowników. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413491,trzaskalska-stroinska-pierwsza-wiceprzewodniczaca-rady-esa-z-nowego-panstwa-czlonkowskiego.html

Polka w Radzie ESA
BY MICHAŁ MOROZ ON 19 MARCA 2017


Otylia-Trzaskalska-Stroińska / MR

Otylia Trzaskalska-Stroińska została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to duża szansa dla polskiego sektora kosmicznego.

Otylia Trzaskalska-Stroińska od lat wspiera rozwój polskiego sektora kosmicznego – wcześniej z ramienia Ministerstwa Gospodarki zaś obecnie z Ministerstwa Rozwoju. To także dzięki działaniom Otylii Trzaskalskiej-Stroińskiej Polska dołączyła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pod koniec 2012 roku.

W marcu 2017 pojawiła się informacja, że Polka została wybrana na wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. To stanowisko będzie współdzielone z pochodzącą z Wielkiej Brytanii Alice Bunn. Przewodniczącym Rady ESA został Francuz Jean-Yves Le Gall, obecnie pełniący funkcję dyrektora Francuskiej Agencji Kosmicznej CNES. Kadencja nowej Rady rozpoczyna się 1 lipca.

Po raz pierwszy się zdarzyło, aby przedstawiciel jednego z “młodszych” państw ESA zasiadł w Radzie agencji. Z pewnością jest to bardzo pozytywny znak dla prężnie rozwijające się polskiego sektora kosmicznego. Oznacza to również, że choć Polska stawia pierwsze kroki w ESA, a nasz kosmiczny budżet jest niewielki w porównaniu z Francją czy Niemcami, to jesteśmy uważani za ważnego partnera w agencji.

Rada ESA decyduje o kierunkach rozwoju ESA oraz europejskiego przemysłu kosmicznego. Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 19 listopada 2012 roku. Krajowa składka do ESA (podstawowa oraz na programy opcjonalne) wynosi około 31,5 mln EUR. Moment przystąpienia do struktur agencji był przełomowym momentem dla polskiego sektora kosmicznego. W ciągu czterech i pół roku dziesiątki krajowych firm rozpoczęło działalność zarówno w segmentach downstream i upstream. Również większość polskich projektów realizowanych we współpracy z ESA ma już charakter przemysłowy i komercyjny. Wcześniej większość aktywności było realizowanych przede wszystkim przez instytuty badawczo-rozwojowe.

http://kosmonauta.net/2017/03/polka-w-radzie-esa/#prettyPhoto
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2017, 18:47 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #235 dnia: Marzec 17, 2017, 20:53 »
A czy wiemy co będzie w zakresie kompetencji i obowiązków na nowej pozycji Pani Otylii?

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 291
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #236 dnia: Marzec 17, 2017, 22:00 »
Nic.

To stanowisko w zasadzie reprezentacyjne.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17030
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #237 dnia: Marzec 17, 2017, 22:16 »
Nic.

To stanowisko w zasadzie reprezentacyjne.

Hmm, a mi się wydawało, że jakaś harmonizacja prozycji ESA dla przyszłych projektów i prowadzenie konsultacji jest częścią działań Rady ESA. Rozumiem, że to nie tędy droga? :)

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6475
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #238 dnia: Marzec 21, 2017, 09:02 »
Zakończenie projektu POSITION
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 21 MARCA 2017

(...) POSITION (POlish Support to Innovation and Technology IncubatiON), czyli „Polskie Wsparcie dla Innowacji oraz Inkubacji Technologii” to projekt, który miał na celu rozwój polskich rozwiązań opartych o nawigację satelitarną (GNSS). Przewiduje się, że rozwój aplikacji GNSS przyniesie w Europie pośrednio ponad sto tysięcy nowych miejsc pracy, tysiące produktów dostępnych na rynku i setki patentów. Polskie aplikacje GNSS powstawały do tej pory rzadko, zwykle nie stanowiąc dużej konkurencji dla zagranicznych rozwiązań na rynku. Projekt POSITION miał zmienić ten stan rzeczy.

POSITION był realizowany przez dwóch partnerów: fundusz kapitałowy Black Pearls VC z Gdańska oraz niemiecką firmę specjalistyczną SpaceTec Partners. Liderem projektu był dr inż. Krzysztof Kanawka.(...)


http://kosmonauta.net/2017/03/koniec-projektu-position/

Offline JoachimK

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 303
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #239 dnia: Kwiecień 25, 2017, 11:01 »
Może nie do końca związane z polskim przemysłem kosmicznym, ale warto odnotować docenienie wrocławskich naukowców przez NASA:
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21684614,satelitarny-sukces.html