Autor Wątek: ILR-33 „Bursztyn"  (Przeczytany 41668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
ILR-33 „Bursztyn"
« dnia: Październik 13, 2015, 22:52 »
Media coś mówią o opracowanej w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa rakiecie Bursztyn na silnik hybrydowy, która "ma w 2016 roku polecieć na wysokość 100 km." Ponoć to flagowy projekt Centrum i była ostatnio na targach obronności w Kielcach.

Ma 4 metry wysokości, średnicę 230 mm i masę początkową 200 kg i ma osiągać 4 Ma. Co do silnika to nie znalazłem więcej informacji poza tym, że jest hybrydowy. W tym roku jest spodziewana pierwsza próba - na ok. 10 km. "Ma posłużyć do zdobycia doświadczenia w budowie silników i rakiet, które w przyszłości może zostać wykorzystane do wynoszenia sztucznych satelitów." Hmmm... ambitnie :)


http://www.defence24.pl/267723,polski-bursztyn-w-kosmosie

LooZ^

  • Gość
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2015, 00:24 »
Czy ktoś się odniesie do tego?

Cytuj
No to przyjmij do wiadomości, że Ci utalentowani młodzi konstruktorzy stworzyli nowy unikalny silnik do tej rakiety. Jak byś najpierw zapoznał się z tematem, a dopiero potem komentował, to dowiedziałbyś się, że Bursztyn ma mieć silnik hybrydowy z utleniaczem w postaci wysokostężonego nadtlenku wodoru. Co więcej metodę produkcji tego utleniacza również opracowali i opatentowali młodzi naukowcy z tego zespołu, a osiągnięcie jest o tyle ważne, że dzięki temu utleniaczowi można będzie wyeliminować z napędów rakietowych takie związki jak hydrazyna. Oczywiście nadtlenek wodoru produkuje się od dawna, tyle, że ten z Instytutu Lotnictwa jest najbardziej stężony na świecie, co najprawdopodobniej pozwoli osiągnąć wydajność większą niż w przypadku konwencjonalnych napędów. A ta rakieta ma to udowodnić.

A tutaj trochę więcej - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polscy_naukowcy_skonstruowali_rakiete_wkrotce_rozpoczna_sie_testy_rakiety_bursztyn_wideo_337964.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2015, 07:55 »
Instytut Lotnictwa jest jednostką naukową, a ta rakieta z moich informacji ma głównie służyć walidacji technologii powstałych na tym instytucie. Raczej nie sądzę by już za kilka miesięcy  poleciała na 100 km, to zajmie kilka lat i wiele testów.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2015, 08:23 »
Polecieć na 10 km - bez problemu. Polecieć na 100 km? Pewnie też dadzą radę, choć już znacznie trudniej. Ale wykorzystane tego do wynoszenia sztucznych satelitów, czyli osiągnięcie orbity, to zupełnie inna bajka. Według mnie - nierealne.
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2015, 08:23 »

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2015, 15:22 »
Nie no, raczej nikt nie chce wykorzystywać Bursztynka do wynoszenia satelit, ale do zdobycia jakiegoś doświadczenia, które potem może się przydać i do tego. Choć fakt, że taka konstrukcja, a rakieta orbitalna to dwie różne bajki, ale od czegoś trzeba zacząć :)

A co do 100 km to oby nas zaskoczyli ;)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2015, 15:39 »
To kiedy i gdzie powstanie kosmodrom? :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2015, 15:42 »
To kiedy i gdzie powstanie kosmodrom? :)
               ... jedynum miejscem gdzie mozna kombinowac w polsce nad kosmodromem to .... hel;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2015, 20:44 »
A pomijając propagandę to do czego może być to to rozwinięte:
- jakieś pociski?
- rakieta nośna dla Cansatów?
- coś w rodzaju Pegusa?

Offline Dr.Tux

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • " Ars longa, vita brevis"
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2015, 20:50 »
Cześć! witam wszystkich na forum!
Zewnętrznie rakieta b. przypomina Meteora 2K ( boostery!),
więc 100 km h jak najbardziej realne- piszą zresztą, że to kontynuacja tamtych prac i b. dobrze!
Założeniem Meteora był ciągły rozwój - przy użyciu ogr. środków - naśladowano japoński program kosmiczny.
Czytałem ,że składając Meteory 1 i 2 w układ wiązki , można było dojść nawet do rakiety orbitalnej
( Jacek Walczewski, "Polskie rakiety badawcze", Biblioteczka Skrzydlatej Polski, tom XV, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1982)

P.S. Wie ktoś może coś więcej o szczegółach napędu?
rakieta hybrydowa, utleniacz H2O2, a paliwo i czynnik wypierający?
boostery na paliwo stałe?
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2015, 21:24 wysłana przez Dr.Tux »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2015, 21:46 »
Na http://technowinki.onet.pl/forum/polska-rakieta-bursztyn-poleci-w-kosmos,0,2146911,0,czytaj.html twierdzą, że rzeczywiście będzie silnik hybrydowy z wysokoprocentowym H202, mniej więcej takim jaki ma pozyskiwać technologia, którą nie dawno pojawiła się na forum...

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2015, 22:54 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 15, 2015, 10:37 »
Te komentarze z forum PTR są dość sceptyczne... Jak gdyby ta rakieta miała polecieć na znacznie mniej niż się zapowiada!

LooZ^

  • Gość
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2015, 11:46 »
Nie wszystkie fora są tak miłe jak nasze i ludzie bardzo lubią na takich "podcinać skrzyła" ;)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 15, 2015, 12:10 »
Taki już nasz charakter... ale na plus trzeba zaliczyć, że Adam Przybyła nie przemalował Bursztyna na czarno, jeszcze:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 15, 2015, 12:34 »
To Adam Przybyła pracuje nad Bursztynem? :P Zgubiłem się...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 15, 2015, 12:34 »