Autor Wątek: URC 2017  (Przeczytany 400 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 3241
 • Very easy - Harrison Schmitt
URC 2017
« dnia: Luty 06, 2017, 10:30 »
Nowy łazik marsjański powstaje na Politechnice Białostockiej
06.02.2017

Studenci Politechniki Białostockiej konstruują kolejnego łazika marsjańskiego, który zgłosili na zawody w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to już siódmy łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) w poprzednich latach już trzy razy wygrali te zawody: w 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2. W ubiegłym roku zawody wygrała drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, a białostocki robot zajął siódme miejsce.
 
Na tegoroczne zawody, które odbędą się 1-3 czerwca - jak podają organizatorzy na swojej stronie - zgłosiły się 82 drużyny z 13 krajów. Z Polski zgłosiło się 10 drużyn, oprócz Białegostoku także m.in. politechnik: z Rzeszowa, Łodzi i Wrocławia oraz uniwersytetów: Warszawskiego i Wrocławskiego.
 
Kwalifikacje do konkursu są kilkustopniowe. Jak powiedziała PAP dr Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Politechniki Białostockiej, opiekunka grupy, obecnie drużyna uczelni #next została zarejestrowana w systemie, teraz trzeba przesłać dokumenty dotyczące projektu łazika, w trzecim - krótki film jak działa łazik. Dopiero po tym etapie, będzie wiadomo, które drużyny zostaną zakwalifikowane do czerwcowych zawodów.
 
Białostocki łazik powstaje na wydziale mechanicznym, tworzy go siedem osób. Część z nich to osoby, które współtworzyły poprzedniego robota.
 
Na tę chwilę gotowe są rysunki projektowe i zespół przystąpi do wykonywania poszczególnych części oraz składania. Tołstoj-Sienkiewicz mówiła, że trzeba zmodyfikować całego robota ze względu na nowe wymogi w konkurencjach, w których łazik będzie musiał sprawdzić się w nowych zadaniach. Powiedziała, że w nowym łaziku zostaną zastosowane dobre rozwiązania z poprzednich robotów, jak np. modułowość elementów, dzięki której łatwo można go serwisować. Zauważyła jednak, że trzeba udoskonalić m.in. komunikację z łazikiem, bo w tym roku na zawodach będzie wymagany autonomiczny przejazd robota. Dodała, że robot będzie miał zupełnie nową elektronikę.
 
Zdaniem Tołstoj Sienkiewicz, pierwsze próby i testy łazika powinny rozpocząć się w marcu, żeby mieć czas na ewentualne poprawki.
 
Dziekan wydziału mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn powiedział PAP, że w tym roku łazik powstaje bez wsparcia finansowego z ministerstwa nauki (w latach ubiegłych uczelnie mogły aplikować o granty do resortu nauki; PB takie wsparcie otrzymało - PAP). Mówił, że robot finansowany jest ze środków uczelni, ale poszukiwani są też sponsorzy, którzy będą chcieli wesprzeć budowę łazika i pomóc w organizacji wyjazdu do Stanów.
 
Podczas zawodów University Rover Challenge (URC) w ekstremalnych warunkach zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412999,nowy-lazik-marsjanski-powstaje-na-politechnice-bialostockiej.html

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 14299
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2017, 14:41 »
Czy coś o innych polskich zespołach wiadomo ?

Offline Neutron

 • Junior
 • **
 • Wiadomości: 76
 • We have ignition!
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2017, 19:51 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tsYWm9NW4RY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tsYWm9NW4RY</a>

Drużyny zakwalifikowane do URC 2017 Finals. Dziwi brak obecności zwycięskiej drużyny sprzed roku  :o

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 3241
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2017, 19:35 »
Pięć polskich zespołów w prestiżowych zawodach University Rover Challenge
28.03.2017


Fot. arch. Łazik Hyperion. Źródło: Politechnika Białostocka

Pięć zespołów z Polski zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 1 do 3 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z siedmiu krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łaziki będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.
 
W tym roku do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba chętnych: 82 zespoły z 13 krajów. Z powodu ogromnego zainteresowania liczbę uczestników zwiększono z 30 do 36 drużyn.
 
Z Polski zakwalifikowało się pięć zespołów: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego; Raptors z Politechniki Łódzkiej; Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Więcej swoich drużyn w zawodach będą miały tylko Stany Zjednoczone - aż 14 drużyn oraz Bangladesz - sześć drużyn. Pięć zespołów wysyła Kanada, cztery zespoły - Indie, a po jednym Turcja i Egipt.
 
Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413624,piec-polskich-zespolow-w-prestizowych-zawodach-university-rover-challenge.html

Pięć polskich zespołów w URC 2017
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 KWIETNIA 2017
http://kosmonauta.net/2017/04/piec-polskich-zespolow-w-urc-2017/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2017, 20:06 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 14299
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2017, 11:11 »
Czy są jakieś strony poszczególnych zespołów co biorą udział w tegorocznym URC?

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 3241
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2017, 10:36 »
Więcej można się o tych drużynach dowiedzieć z tych stron:

University of Warsaw Rover Team http://rover.fuw.edu.pl/

PCz Rover Team z Politechniki  http://www.imipkm.pcz.pl/pl/pcz-rover-team/

Raptors z Politechniki Łódzkiej    http://raptors.p.lodz.pl/

Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej http://www.scorpio.pwr.edu.pl/

Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego  http://continuum.uni.wroc.pl/

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 14299
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: URC 2017
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2017, 11:13 »
Fajnie, dzięki za zebranie tych linków!