Autor Wątek: Przelot Dragona 2 koło Księżyca  (Przeczytany 40503 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #105 dnia: Marzec 03, 2017, 17:37 »
To żart Marka Florydziaka, że do misji oblotu Księżyca przez Dragon 2 zapisał się Polak?

Zanim zacznę o NASA i jej problemach z połączeniem misji EM-1 i EM-2, to najnowsza plotka z mojego ulubionego forum. Jeden z pracowników SpaceX poinformował że jedną z osób które zapłaciły (gotówką!) olbrzymi depozyt na lot wokół księżyca jest Polak. Ujawniono wyłącznie jego inicjały – „J.K.”. Podobno osoba ta od dzieciństwa marzyła żeby polecieć wokół Księżyca.

http://florydziak.com/blogger/2017/03/jeszcze-o-planach-nasa-zalogowego-lotu-wokol-ksiezyca.html

Bo rozumiem, jakby taka info pojawiła się pierwszego kwietnia, ale dziś mamy 2 marca  :P

W tym momencie zostałem wystawiony na jedną z najcięższych prób. Jako kosmo-entuzjasta i fan Space X powinienem z całego serca kibicować aby wszystko przebiegło zgodnie z planem... a tu nie mogę.


;)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #106 dnia: Marzec 20, 2017, 09:46 »
James Lovell, Jr. , jedyny astronauta , który aż dwa razy tylko obleciał Księżyc (tzn. mimo dwóch lotów księżycowych nie wylądował na nim) jest od Ciebie chyba większym optymistą, choć dostrzega ryzyko takiej podróży.
Lot księżycowy w wykonaniu SpaceX ma zostać przeprowadzony w reżimie automatycznym.


Astronaut Jim Lovell says SpaceX's planned private moon mission won't be like his historic Apollo 8 mission nearly 50 years ago, but will still be worth doing for the experience. (Adler Planetarium)

March 8, 2017 — SpaceX's announcement that it plans to launch two private passengers on a flight around the moon evoked comparisons to Apollo 8, NASA's December 1968 mission that sent the first astronauts into lunar orbit.

Targeted to fly in late 2018, SpaceX's moon-bound clients would carry the "hopes and dreams of all humankind," said the spaceflight company, "like the Apollo astronauts before them." SpaceX's Dragon spacecraft could lift off in time for the 50th anniversary of Apollo 8, serving as a fitting tribute to that mission's historic achievement.

Or maybe not.

"No, not really," said Jim Lovell, who flew on Apollo 8 with Frank Borman and Bill Anders. "If I understand the project correctly, this is going to be a fully-automated spacecraft. We have sent many unmanned, robotic spacecraft around the moon already." (...)

"They're not accomplishing anything. They're not pioneers. It is not a Lewis and Clark expedition of some sort, it is just a ride that goes around the moon," said the veteran Apollo astronaut. "They will see something that has been looked at before by other people and in photographs."


http://www.collectspace.com/news/news-030817a-spacex-moon-lovell-apollo8.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2017, 19:05 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 20, 2017, 16:01 »
A ciekawe, czy taki obywatel Chin by mógł polecieć?

velo

  • Gość
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 13, 2017, 17:18 »
Mnie w ogóle ciekawi, czy cokolwiek z newsów przez ostatnie tygodnie w tej sprawie się pojawiło? Buszujący w forach na internetach - dajcie znać!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 13, 2017, 17:18 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #109 dnia: Kwiecień 13, 2017, 17:22 »
To prawda - bardzo mało się pojawiło wiadomości!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 08, 2017, 20:15 »
James Lovell, Jr. , jedyny astronauta , który aż dwa razy tylko obleciał Księżyc (tzn. mimo dwóch lotów księżycowych nie wylądował na nim) jest od Ciebie chyba większym optymistą, choć dostrzega ryzyko takiej podróży.
Lot księżycowy w wykonaniu SpaceX ma zostać przeprowadzony w reżimie automatycznym.

Właśnie reżim automatyczny mnie może nie przeraża, ale z pewnością nie przekonuje. Dlaczego?
Moim skromnym zdaniem na pokładzie statku tej misji powinien być przynajmniej jeden profesjonalny astronauta-inżynier, doskonale znający wszelkie systemy pokładowe statku. Misja wyłącznie z dwoma bogatymi amatorami nie powinna mieć teraz (i nigdy) miejsca. To straszne kuszenie losu, poza tym wszystko dla bezpieczeństwa misji i ewentualnej konieczności reagowania insitu. I proszę mnie nie posądzać o czarnowidztwo, to wyłącznie troska o dobro załogantów.
A teraz kilka argumentów czemu reżim automatyczny to nie jest - imho - dobre rozwiązanie:
- awaria - mniej lub bardziej poważna oznacza konieczność reagowania nie tylko zdalnego - co oczywiste, ale przede wszystkim na pokładzie - wystarczy, że instrumenty przestaną prawidłowo funkcjonować, bądź centrum kontroli nie będzie w stanie jednoznacznie interpretować odczytów na skutek np. awarii z przekaźnikiem. Turyści - amatorzy, zapewne przeszkoleni w podstawowej obsłudze, z pewnością nie byliby i nie będą przygotowani na taką ewentualność. Historia z Apollo 13 jest wystarczającą podstawą by mówić o bezpieczeństwie misji i pełnej możliwości ingerowania w jej przebieg w każdym aspekcie. Nie wiem czemu planistom SpaceX wydaje się, że Dragonem od początku do końca sterować będą jak samochodzikiem na radio, któremu nic nie grozi. Na wypadek - nie daj Bóg - poważnej awarii i utraty załogantów - SpaceX może się moralnie nie podnieść, a przy okazji skutecznie postawić sobie szlaban na loty załogowe, generalnie powinni z potrójnym wysiłkiem dmuchać na zimne a nie bagatelizować czarnego scenariusza, tym bardziej w dziewiczej, załogowej misji wokół Srebrnego Globu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2017, 20:22 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 08, 2017, 20:30 »
Muszę się z Station zgodzić. Do lotów turystycznych nawet na LEO w Sojuzie był jeden zawodowy astronauta. Kurde to do Dragona nie można takiego posadowić?

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 08, 2017, 21:04 »
Chciałbym, aby ten lot doszedł do skutku, to byłoby ogromne wydarzenie w astronautyce.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 08, 2017, 21:18 »
Skąd tak naprawdę wiadomo, że w załogowym oblocie Księżyca Dragona 2 ma wziąć udział tylko dwóch turystów? Przecież miejsca jest dosyć dla czterech osób, zatem logicznym jest, że SpaceX może i powinno wysłać z nimi  również swego zawodowego astronautę?
Może ktoś wyjaśnić tę kwestię?

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 08, 2017, 21:39 »
Przecież tam jet tylko 10m3, to znowu nie tak dużo jak na kilka dni dla 4 osób.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 08, 2017, 22:31 »
Jest mało dostępnych szczegółów nt. tej wyprawy.
SpaceX wspomina tylko o 2. turystach na pokładzie.
Na podstawie skrótowych danych Jim Lovell ocenia , że misja zostanie zrealizowana w trybie automatycznym.
Ale skoro jest niewiele danych na razie dostępnych,  to do wyobrażenia  są różne modyfikacje tego lotu.
Na razie jedno wydaje się pewne. Nie będzie to rok 2018.

http://planetary.org/blogs/jason-davis/2017/20170302-spacex-tourists-2018.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 10, 2017, 08:53 »
Hmm, w zasadzie - czy są jakieś nowe doniesienia na temat tej misji? Mogę się mylić, ale chyba od pewnego czasu nie było ani jednej wiadomości.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 10, 2017, 10:01 »
Ja też nic nowego nie widziałem  :(

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 10, 2017, 10:16 »
Hmm, w zasadzie - czy są jakieś nowe doniesienia na temat tej misji? Mogę się mylić, ale chyba od pewnego czasu nie było ani jednej wiadomości.

Uważam, że dopóki FH nie poleci (i to pomyślnie), to niczego nowego nie usłyszymy.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 10, 2017, 10:22 »
Pewnie po pierwszym (udanym) locie będzie lepiej znany rozkład dalszych lotów tej rakiety.
Ale może częściową podpowiedzią jest/będzie ilość dostępnych użytych już pierwszych stopni F9R?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 10, 2017, 10:22 »