Autor Wątek: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej  (Przeczytany 30069 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 06, 2014, 11:48 »
To chyba najnowszy ogólny wykres aktywności słonecznej dla obecnego cyklu. A może jest coś nowszego "oficjalnego"?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 21, 2014, 13:14 »
Fajny link:
http://www.spaceweatherlive.com/en/news/view/18/20140920-today-two-years-ago-the-strongest-solar-flare-of-this-cycle

Wychodzi na to, że rozbłysk po drugiej stronie Słońca z 20 września 2012 roku był najsilniejszym w całym cyklu. Zakres to od X5.8 do X18 z X12 jako najbardziej prawdopodobną wartością.

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 22, 2014, 17:07 »
X12 - to robi wrażenie :). Wciąż jednak szkoda, że nie mamy odpowiedników GOES rozmieszczonych tak, aby monitorować rozbłyski ze wszystkich stron.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 28, 2014, 11:32 »
Taka ciekawostka:

The current prediction for Sunspot Cycle 24 gives a smoothed sunspot number maximum of about 70 in late 2013. The smoothed sunspot number reached 75.4 in November 2013) so the official maximum will be at least this high. The smoothed sunspot number has been rising again towards this second peak over the last five months and has now surpassed the level of the first peak (66.9 in February 2012). Many cycles are double peaked but this is the first in which the second peak in sunspot number was larger than the first. We are currently over five years into Cycle 24. The current predicted and observed size makes this the smallest sunspot cycle since Cycle 14 which had a maximum of 64.2 in February of 1906.

Czyli maksimum aktywności było jakiś rok temu? A może to jakoś na początku tego roku? Niemniej jednak kwestia podwójnego maksimum, w którym drugie było silniejsze od pierwszego jest ciekawa!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 28, 2014, 11:32 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 15, 2015, 19:32 »
Najnowsza ocena obecnego cyklu - maksima tego cyklu już za nami.

Cytuj
The current prediction for Sunspot Cycle 24 gives a smoothed sunspot number maximum of about 72 in late 2013. The smoothed sunspot number reached a peak of 81.9 in April 2014. This will probably become the official maximum. This second peak surpassed the level of the first peak (66.9 in February 2012). Many cycles are double peaked but this is the first in which the second peak in sunspot number was larger than the first.

Link:
http://solarscience.msfc.nasa.gov/predict.shtml

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:43 »
Mam pewien problem w zrozumieniu od kiedy się "liczy" nowy cykl słoneczny. Dotychczas myślałem, że 24 cykl aktywności rozpoczął się w styczniu 2008. Link:
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cycle_24#2008

No to znalazłem link, że pierwsze plamki o odwróconej polaryzacji zanotowano już w 2006 roku. Więc czemu to nie zostało wówczas zaliczone do nowego cyklu?
https://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2006/15aug_backwards
Możliwe, że chodzi o to, że:
- ta plamka nie była daleko od równika, a raczej w tym samym pasie co pozostałe z 23 cyklu --> mogło to być jakieś nieźle zakręcone lokalne zawirowanie pola magnetycznego
- plamcia znikła bardzo szybko, w ciągu trzech godzin
- nie było wówczas jeszcze aktywnych regionów z dala od równika

Czy dobrze tutaj kumam?

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:52 »
Oto właśnie chodzi, że była za mała i za blisko równika - inaczej już teraz musielibyśmy ogłosić początek 25. cyklu, bo - jak pisałem już z resztą w osobnym wątku - mieliśmy już pierwsze "odwrotne" plamy całkiem niedawno i też były malutkie i blisko równika :). Na ogłoszenie momentu minimum i początku nowego cyklu będziemy musieli jeszcze poczekać - jak widać przejście jest płynne.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2017, 22:54 wysłana przez TomIR »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:53 »
Oto właśnie chodzi, że była za mała i za blisko równika - inaczej już teraz musielibyśmy ogłosić początek 25. cyklu, bo - jak pisałem już z resztą w osobnym wątku - mieliśmy już pierwsze "odwrotne" plamy całkiem niedawno i też były malutkie i blisko równika :).

Tak tak - właśnie Twój post mnie zainspirował do napisania tego postu. Dzięki za wyjaśnienie! :)

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3060
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:57 »
Trzeba jednak przyznać, że te dwie plamy, o których pisałem były dość wyjątkowe spośród wszystkich "odwrotnych" plam w ostatnich miesiącach, bo pojawiły się całkiem daleko od równika i były by interesujące z punktu widzenia początku nowego cyklu, gdyby nie to, że szybko się rozpadły i nie wytworzyły żadnego ciekawego rozbłysku :).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 02, 2018, 20:33 »
Kończy się cykl - pojawił się ciekawy artykuł. Czyżby cykl kończył się wcześniej niż to przewidywano? A może będzie dłuższy okres kompletnego "bezrybia"?
https://www.swpc.noaa.gov/news/solar-cycle-24-status-and-solar-cycle-25-upcoming-forecast

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prognozy 24. cyklu aktywności słonecznej
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 02, 2018, 20:33 »